Regeerings-protest tegen prof. Gerbrondy Diens aanval op Dr. Van Mook becritiseerd Stuur baby-kleertjes vóór 15 Jan. De rede van Soedirman WEERBERICHT Met een enkel woord 85ste Jaargang ZATERDAG 4 JANUARI 1947 No. 25973. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouw*. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directlo en Administratie; 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Frankrijk heeft het Saargebied economisch geannexeerd Frankrijk heeft in zeker opzicht de wereld voor een voldongen feit gezet: het Saargebied is economisch gean nexeerd! Men weet, hoe Frankrijk, evenals na d#>n eersten wereldoorlog direct den eisch heeft gesteld van losmaking van Duitschland van Saar- en Roergebied. Het Saargebied zou dan bij Frankrijk komen, het Roergebied desnoods onaf hankelijk onder toezicht der Groote Vier, worden. Waar Polen immers Si- lezië heeft ingepalmd, zou Duitschland zoodoende vrijwel alle terrein van groot-industrie verliezen Amerika, Engeland hoch de Sovjets hebben voor het Fransche standpunt veel aandacht over gehad, vasthoudend aan de Duitsche eenheid in het econo mische leven. Frankrijk moest vrijwel de afscheiding van het Roergebied van het Duitsche rijk laten varen en ook wat het Saargebied betreft, al was ten aanzien daarvan de stemming bij de andere grooten milder, bestond nog allerminst eenige zekerheid. Frankrijk heeft nu den knoop door gehakt. Het wilde niet, als in 1919, op nieuw worden afgescheept met vage beloften, die op den duur niets op brachten. Men zal zich de volksstem ming in het Saargebied, die dit gebied geheel aan Duitschland terugbracht, nog wel herinneren! Voor de tweede maal wilde Frahkrijk blijkbaar niet op dergelijke wijze ge dupeerd worden en het heeft nu feite lijk economisch bezit van het Saarge bied genomen. En daarop komt het voor Frankrijk immers aan, ook al zou het een territoriale inlijving gaarne zien. Frankrijk ziet evenwel, dat dit laatste gevaarlijk zou kunnen worden en volstaat daarom met het schijnbaar mindere. Geheel onvoorbereid waren de groo ten niet, want tijdens de zitting van de Vereenigde Naties te New-York heeft de Fransche .-afgevaardigde hun op de hoogte gebracht van het voorne men economisch beslag te leggen op het Saargebied, doch geheel doorge drongen tot Amerika schijnt dit niet te zijn, want daar werd althans van eenige verbazing blijk gegeven. Frankrijk heeft voor haar daad wel de goede gelegenheid aangegrepen. Het had de stemming in het Saargebied vol ledig rijp gemaakt voor een dergelijk optreden. Zelfs ten koste van het Fran sche moederland, om van de Fransche bezettingszone in Duitschland dusnnar niet eens te spreken, zijn levensmidde len door de Franschen naar de Saar gebracht om den mijnwerkers en daar mede gelijkgestelden extra-rantsoenen te kunnen verstrekken. De staalfabrie ken zijn feitelijk al in Fransch bezit en voor het jaar om is, zal men wel het zelfde kunnen zeggen van de mijnen, een twaalf in getal, Fransche ingenieurs hebben de leiding geheel in handen ge nomen. Met de Kerstdagen zijn een 7000 Duitsche krijgsgevangenen, uit het Saargebied afkomstig, vrijgelaten en naar huis teruggekeerd, om daar te werk te worden gesteld. Vele Saarlan- ders, na de stemming in 1935 uitgewe ken naar Frankrijk, Italië of Zwitser land, zijn teruggekeerd en op belang rijke posten geplaatst. De Nazis zijn of uitgezet of van hun posten verdreven en voor de bezetting der militaire com mando's etc. heeft Frankrijk gebruik gemaakt van vroegere Elzassers, die het land kennen of er voldoende aan voelingsvermogen voor hebben. Waar het eigenlijke Saargebied, in dustrieland als het is, van nature een te weinig aan voedsel bezie om zich zelf te bedruipen, hebben de Franschen een gebied van 800K.M.2 aan het industrie land toegevoegd, landbouwgrond rond om Saarburg. Wadern, Trier en Bir- kenfeld. En al moge dit niet direct af doende zijn, op den duur schijnt het Saargebied aldus toch wel grootendeels voor zich zelf te kunnen zorgen. De Saarlanders, die het goed nebben, in verhouding tot het overige Duitsch land zelfs als in een paradijs leven, zien dezen gang van zaken gaarne. Zoolang er alleen sprake is van economische samenhang met Frankrijk schijnt er weinig kans op verzet. Dat zou vermoe delijk echter direct zich toonen, wan neer Frankrijk zou willen overgaan tot een volledige inlijving, want in groote meerderheid voelt de bevolking zich trots alles toch Duitsch. En den band geheel verbreken met de Heimat wil de Saarlander nu eenmaal niet. Frankrijk schijnt echter best tevre den met de economische annexatie, want van eenige militaire machtsont- plooing in het Saargebied is geen sprake. Zoo krijgt Frankrijk de vruchten van een rijk industrie-land. Wordt de op brengst der kolenmijnen niet geschat op een 900.000 ton per maand? Wel is waar moet volgens Potsdam Frankrijk verreweg het grootstedeel daarvan nog afstaan, maar dat zal den langsten tijd wel hebben geduurd. Vaar aanleiding van de radiorede, Donderdagavond uitgesproken door prof. dr. P. S. Gerbrandy, in zijn kwaliteit van voorzatter van het Nationaal Co mité „Handhaving der Rijkseenheid", wordt ran officicele zijde het volgende opgemerkt: Overtuiging wordt niet herzien. „Het is een vanzelfsprekend en grond wettelijk gewaarborgd goed recht van iederen Nederlander, ook van prof. Ger- brendy, om in het openbaar vrij -zijn mening uit te spreken over het beleid dei regeering. Het is van den anderen kalt een even goed recht der regeering on haar beleid niet tegenover ieder, die zich als voorvechter van een andere be- sciouwingswijze opwerpt, doch slechts in de daartoe grondwettelijk aangewe zen, door het volk gekozen colleges te verdedigen. Zij heeft dit gedaan. Zy haeft haar beleid in de volksvertegen woordiging toegelicht en ongevraagd teeft deze zich in groote meerderheid achter haar voornemens geschaard. De regeering gaat nu voort met den arbeid aan de uitwerking der overeenkomst op de thans gelegde basis, en o.m. aan de voorbereiding van de Ronde-Tafel Con ferentie, terwijl uiteindelijk de Konink lijke belofte van 7 December 1942 ook in een voorstel tot grondwetswijziging zal worden gegoten. De regeering meent echter wel ern stig protest te moeten aanteekenen tegen de denigreerende wijze, waarop prof. Gerbrandy heeft gemeend den met zooveel volharding aan zijn zware taak arbeidenden Luitenant Gouver neur-Generaal, dr. Van Mook te moe ten aanvallen. Wanneer het waar is, wat prof. Ger brandy meedeelt over de voorgeschiede nis der Koninklijke rede van 7 December 1942, wanneer hij dus reeds in dien tijd wist, wat hij thans meent over dr. Van Mook te moeten zeggen, dan mag de vraag worden gesteld, waarom juist hij, destijds minister-president, dienzelfden dr. Van Mook, dien hij achtereenvolgens tot Minister van Koloniën, tot Luitenant Gouverneur-Generaal en wederom tot Minister van Koloniën voor benoeming voordroeg, nog verscheidene jaren nadat de gebeurtenissen plaats hadden, waar mee hij thans zijn oordeel tracht te sta ven, als minister handhaafde. Sterker nog: waarom hij hem in Oc tober 1944, behalve Minister van Kolo niën tegelijkertijd tot Luitenant Gou verneur-Generaal voordroeg, dr. Van Mook dus meer machtsvolkomenheid schonk dan ooit een Minister van Kolo niën of een Gouverneur-Generaal bezat en zich ten behoeve van dr. Van Mook een figuur veroorloofde, die hij zelf na derhand als een „staatkundig mon strum" kwalificeerde. Bovendien vraagt de regeering zich af waarom prof. Ger brandy de toelichting in zijn radiorede gegeven op de Koninklijke rede van 7 December 1942 en die hij zelf blijkbaar van groote beteekenis acht voor een juist begrip van deze rede, aan de Sta- ten-Generaal heeft onthouden toen hij deze in een nota op de hoogte stelde van de hoofdpunten van het regeerings- beleid in Londen. Ten slotte zij medegedeeld, dat de regeering in de nadere toelichting van prof. Gerbrandy geen aanleiding vindt om haar overtuiging, dat zij niets on grondwettelijks voorstelde, noch in strijd handelde met de bedoeling der Koninklijke rede, te herzien". PROF, GERERANDY ZAL ANTWOORDEN. In een telefonisch onderhoud, dat wy (aldus „Trouw") naar aanleiding van bovenstaande officieele verklaring mochten hebben met prof. Gerbrandy, zeide de oud-minister-president, dat de verklaring een volkomen scheeve voor stelling van zaken gaf. Prof. Gerbrandy zal de regeering van repliek dienen in een openbare vergadering, die waarschijnlijk op 10 Januari a^. gehouden zal worden in den Dierentuin te Den Haag. Ongeoorloofde stijging der strooprijzen. Reeds enkele weken heerscht er in den stroohand-el een tendenz tot stijging van de prijzen. Deze stijging is voorna melijk te wijten aan allerlei geruchten over een op handen zijnden enormen exipor.t van stroo naar Duitschland. In verband daarmedë meldt men ons, dat hoewel enkele weken geleden de kansen tot slagen van de onderhande lingen met de geallieerde bezettings autoriteiten gunstig leken het nog steeds niet tot het afsluiten von con tracten is gekomen. Blijkbaar zijn de geruchten over den gunstigen stand der onderhandelingen van enkele weken ge leden doorgedrongen tot de stroo-produ- centen en is de volkomen verkeerde con clusie getrokken dat de prijs zou stijgen. Het moet echter beslist uitgesloten wor den geacht, dat bij een eventueele ver gunning tot export naar Duitschland de bestaande prijzenverordening zal wor den gewijzigd, aangezien prijsstijging volkomen in strijd zou zyn met het tot nu toe gevoerde beleid. De Oranjetocht naar Baarn. TWINTIG a VIJFENTWINTIG DUIZEND DEELNEMERS. Wanneer straks in Februari een jonge Oranjetelg ter wereld is gekomen, zullen uit alle deelen van ons land automobi listen, motorrijders, fietsers, wandelaars etc. naar Baarn komen om de felicita- tieregisters te teekenen. De heer Tim- mers van het Oranjecomité Baarn Soest, welk comité dezen Oranjetocht organiseert, schatte het aantal deelne mers aan de hand van de ontvangen in schrijvingen .op niet minder dan 20 k 25.000. De sluitingstermijn is inmiddels verlengd tot 24 Januari. Geboortecijfer omstreeks 780 per dag. Het staat thans vast, dat alle babies, die gelijktijdig geboren zullen worden met het prinsje of prinsesje, dat half Februari in het paleis Soestdijk wordt verwacht, een pakje met kleertjes zul len ontvangen. Of ook jonge moeders, wier babies den dag voor of na de heu gelijke gebeurtenis in het Prinselijk ge zin werden geboren, iets zullen ontvan gen, hangt af van de mate waarin de babykleertjes in de komende veertien dagen op Soestdijk zullen binnenko men. Dit deelde de voorzitster van de Unie van vrouwelijke vrijwilligers, mevr. mr. Van Diemen, gisteren mede. Zooals bekend heeft de U.V.V. de verdeeling van de kleertjes op zich ge nomen en is sedert begin October druk in de weer met de voorbereidingen van deze zeer zeker niet eenvoudige op gave. Niet alleen uit Nederland, doch ook uit België, Canada, Australië, Italië kwamen pakjes binnen. En vlak voor Kerstmis zond de „American relief for Holland" twee honderd knotten prach tige wol, die nu reeds verwerkt zijn tot jasjes, broekjes e.d. Ook echter de Prinses zelf houdt een waakzaam oog op alles wat binnen komt en zoo kon het gebeuren, dat de U.V.V. te Amsterdam een zending ont ving uit Soestdijk met de boodschap van de Prinses er bij: „Vergeet u vooral niet dat dikke kus sentje, dat er bij is, iets dunner te ma ken, een baby zou er anders in kun nen stikken". Er zijn vele briefjes bij de kleertjes gevoegd. Te veel om op te noemen; één van een twaalfjarig meisje uit Ginne- ken luidt: „Lieve Prinses. Toen ik in de courant zag, dat wij de kinderkleer- tjes aan u mochten sturen, heb ik ook gauw een jasje gebreid.. Ik hoop, dat u het mooi zult vinden, dan ben ik blij. Met eerbiedige groeten, ook aan de prinsesjes. Marianne". Hemdjes, broekjes, mutsjes, jasjes en zelfs doopjurken, dit alles is in grooten getale binnengekomen. Een rubberfa brikant .schonk bij voorbaat bij ieder pakje een zuigfleschspeen. Het secretariaat van H. K. H. Prin ses Juliana verzoekt, indien mogelijk, de kleertjes uiterlijk 15 Januari op te sturen. Het gemiddelde geboortecijfer voor ons geheele land bedroeg in Sep tember j.l. 781 per dag. Het centraal bureau voor de statistiek verwacht, dat dit getal in Februari a.s. niet zal wor den overschreden. TOENEMENDE VORST. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Geleidelijk toenemende vorst. Mati gen. tijdelijk krachtigen wind tus- schen Zuid-Oost en Oost, Enkele overdrijvende wolkenvelden, afge wisseld door lange perioden met helderen hemel. Droog weer. Zonsopgang: 512 Januai 8.49 uur. Zonsondergang: 512 Januari 16.42 uur. Vollen maan: Dinsdag 7 Januari. Waterstanden: Hoogwater 5 Janu ari. Katwijk aan Zee 2.00 en 14.30 uur. „Niet zoo bedoeldzegt Sjarifoedin De nieuwe directeur-generaal van de IINRRA, generaal-majoor W. Rooks, die den onlangs afgetreden directeur La Guardia is opgevolgd. Amir Sjarifoedin, de republikeinsche minister van Defensie, heeft verklaard, dat hij de rede van luit.-generaal Soe dirman, van 26 December, zal verdui delijken, en hij zeide dat deze toe- spraak in geen geval beschouwd moet j worden als een bevel of ook zelfs maar i als het kenbaar maken van de bedoe ling een eind te maken aan het be stand en de maatregelen waartoe in verband met het bestand is besloten. Een officieele verklaring der regee- ring met denzelfden inhoud zegt voorts, dat de commissie voor de politieke uit werking van het best and de kwestie- Buitenzorg, heeft besproken met de le den van de commissie voor Binnen- landsche Zaken dr. Gani en Amir Sja rifoedin. Ook Ejahrir was daarbij te genwoordig. Men besloot het burgelijk bestuur en de politie van de republiek weer te doen functioneeren zoodra de maatregelen in verband met het on derzoek zyn beëindigd. Met betrekking tot de andere diensten van de repu bliek zullen plaatselijke besprekingen worden gehouden ten einde de verhou ding te regelen van die diensten tot de Nederlandsche autoriteiten. NEDERLANDSCHE ACTIE BIJ &IEDAN. Over de militaire situatie heeft de Nederlandsche militaire woordvoerder gisterochtend nog medegedeeld: Bij Medan moest van luchtmacht en artillerie gebruik woyden gemaakt te gen Republikeinsche troepen, die wa ren opgerukt. De verliezen aan Neder- Hoewel het ook hier wintert, kan het nog niet worden vergeleken met St. Moritz, het Zwitsersche wintersportcentrum bij uitnemendheid, waar ook de jeugd zichzelf op de ski's niet onbe tuigd laat. landsche zyde bedroegen twee dooden en vyf gewonden. Op 31 December werden zij nabij den Westelijken sec tor uiteengedreven. Donderdagmiddag begonnen Nederlandsche troepen een actie op groote schaal ter beveiliging van de bebouwde kom van Medan en het vliegveld tegen republikeinsche ar tillerie en mortieren in de Westelijke en Zuidelijke sectoren, binnen de op 7 December overeengekomen strook van twee kilometer buiten den stadsrand. Hierbij werd lichte tegenstand ontmoet, doch meestal namen T R I en Lasjkar Ra'jat bij de nadering van de Neder landsche troepen de vlucht. De rest werd gevangen genomen of tijdens de actie gedood, om een Japannees. Om 4 uur in den middag was de ac tie zoo goed als voltooid. De bevolking vluchtte in de richting van de Neder landsche troepen, waar zij onder be scherming werd genomen. Door het Roode Kruis werden voedsel en twee baadjes per persoon uitgereikt. Bij de op 28 en 29 December plaats gevonden hebbende actie bij Palem- bang waren aan Nederlandsche zijde drie dooden en twee licht gewonden te betreuren. Tijdens de actie ontving het Charitas-hospitaal vele treffers van de republikeinsche artillerie. De Higging- boot, die in de richting van Bladjoe voer, werd van den oever af met een zwaren mitrailleur beschoten. Een inzittende werd gewond. Verder werd een Nederlandsch vliegtuig door de republikeinen beschoten en zeven maal getroffen. Kinderen speelden met een granaat. Gistermiddag werden de bewoners van de noodwoningen op den Kopselenhof, nabij den Berg-en-Dalschen weg te Nij megen opgeschrikt door een harden klap. Drie kinderen waren daar aan het spelen geweest met granaten, welke zij zelf ter plaatse in den grond verstopt hadden. De 12-jarige Gerard Rutten had met een schokbuis van een granaat te gen een steen geslagen, waardoor het projectiel ontplofte. De jongen werd een hand afgeslagen en hy kreeg zulke zware verwondingen, dat voor zyn leven wordt gevreesd. Zijn 7-jarige broertje Jan Rutten, en zyn li-Jarige vriend Leo Jansen werden min of meer zwaar ge wond. Allen zyn naar het Canisiuszie- kenhuis overgebracht. Op de plaats waar de ontploffing ge beurde hadden de geallieerden in den oorlog twee groote munitiedepots. Deze zijn opgeruimd maar hier en daar blij ken nog granaten verstrooid te liggen. Een van deze projectielen is den kinde ren noodlottig geworden. De overeenkomst van Linggadjati. NOG GEEN MACHTIGING TOT TEEKENEN. (Van onzen Haagschen correspondent) Het vaststellen van den terugkeer van de Commissie-Generaal naar Indië op 5 dezer houdt nog niet in, dat aan haar bereids opdracht tot teekenen van de overeenkomst van Linggadjati zou zijn gegeven. Naar bekend is, wenscht ook de Eerste Kamer der Staten-Generaal zich over de basis-overeenkomst uit te spreken; en de Regeering zal ongetwijfeld de uit spraak van den senaat afwachten, om aldus haar besluit in overeenstemming met het gevoelen der geheele volksver tegenwoordiging te nemen. Trouwens, zelfs de repoeblik legt Linggadjati aan haar z.gn. volksvertegenwoordiging ter goedkeuring voor. Dit zou omstreeks half Januari geschieden. De Eerste Kamer wil de overeen komst bespreken by de behandeling der begrooting van Overzecsche Ge- biedsdeelen, welke begrooting 9 de zer in de afdeelingen zal worden onderzocht. De openbare beraad slagingen zullen niet vóór 15 Jan. aanvangen. Naar wtf in dit verband uit gezag hebbende bron vernemen, zal der halve de Commissie-Generaal wel iswaar bereids naar Indië vertrek ken, doch aldaar op de machtiging der Regeering tot teekenen van Linggadjati wachten. BINNENLAND. In de staatscourant van gisteren is een vacantieregeling voor de rietmeubel industrie afgekondigd. Het voormalige communistische Tweede Kamerlid Roestam Effendi is aan boord van de Weltevreden" te Ba tavia aangekomen. Hij is van Batavia naar Soerakarta doorgereisd. Op 1 Januari j.L bestond het re gistratiebureau van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten 25 jaar. In verband hiermede is gisterenmiddag te Den Haag' in hotel „De Passage" een drukbezochte receptie gehouden. Een deputatie van den bond van „Fryrk Nasjonale Jongerun", heeft aan een commissaris der Koningin en aan Ged- Staten in Friesland Friesche vlag gen aangeboden. Op 7 Januari viert de bekende ko miek J. Buzlau zijn 70sten verjaardag. Donderdag is de K.LM.-Dakota PJ-ALG. het tweemotorige kartee- ringstoestel der KL.M., dat Zondag 29 December 1946 ran Schiphol naar West-Indië vertrok, op de „Zanderij" het vliegveld van Paramaribo, geland. Op het drukke kruispunt Berg- en Dalsche wegVan der Brugghenstraat nabij de Waalbrug, te Nijmegen, is Vrij dagmiddag een voetganger, zekere L., door een personenauto gegrepen en ge dood. Te Bergen op Zoom is een ernstige knoeierij met broodbonnen aan den dag gekomen, waarbij verscheidene militai ren en burgers betrokken zijn. Het be trof hier leveranties aan het garnizoen. Er zyn meerdere personen gearresteerd. BUITENLAND. Het centraal-bureau voor voedselvoor ziening en landbouw in de Britsche zone van Duitschland, dat in Hamburg gevestigd was, zal naar Stuttgart in de Amerikaansche zone overgeplaatst wor den. De Britsche veldmaarschalk Montgomery zal op 4 Januari te Ber lijn arriveeren en vermoedelijk nog dien zelfden dag met de hulp der Sovjet-autoriteiten naar Moskou ver trekken. Hy wil het Sovjet-leger nader leeren kennen. De Beiersche minister voor de zuivering deelt mede, dat het proces tegen Fritzsche, die door het interna tionale hof voor oorlogsmisdaden te Neurenberg werd vrijgesproken, deze maand zal beginnen. De Romeinsche politie heeft een voorgenomen razzia op de zwarte markt te Rome afgelast, nadat een delegatie van zwartehandelaren op hefr hoofd bureau was komen praten. De hande laren beloofden, tegen redelijke prijzen te zullen verkoopen, indien de politie haar voorgenomen actie niet ten uit voer zou brengen. De regeering der Vereenigde Sta ten heeft nogmaals gepoogd onderhan delingen met de Sovjet-Unie te openen inzake de schuld van elf millioen dol lar, welke de Sovjet-Unie op grond van hetgeen zij uit Amerika aan leen- en pachtgoederen betrokken heeft, moet voldoen. Een Amerikaansch marinevliegtuig, dat Pine Island op 3 Januari om 10-45 GM-T. heeft verlaten, is niet op zijn basis teruggekeerd. Het had acht per sonen aan boord en voldoende brand stof voor elf extra vlieguren. De burgemeester van Frankfort (Am. zone) heeft per radio een oproep gericht tot alle Joden, die eertijds in woners van de stad geweest zyn, om een terugkeer naar Frankfori in overwe ging te nemen. In Groot-Hessen, een van de drie Duitsche staten in de Amerikaansche zone, is een coalitiekabinet gevormd ran sociaal-democraten en leden van de christelijk-democratische unie. Eerste minister is de sociaal-democraat Christian Stock. Extra-tabaksbon eind Januari of begin Februari. WELDADIGHEIDSSIGARETTEN MOETEN EERST WEG. (Van onzen Haagschen correspondent) Eind dezer maand of begin Februari kan de aanwijzing worden tegemoetge- zien van een extra tabaksbon als eer ste in de toenemende serie, welke zal lelden tot de beloofde rantsoenverhoo- ging. In handelskringen is men slecht te spreken over het lange uitblijven van de zgn. weldadigheidssigaretten, de import sigaretten, welke tegen 4V& gld. per pakje door den bona-fidehandel zou den worden verkocht en waarvan de extra-opbrengst aan Ned. Volks Herstel ten goede zou komen. Deze zouden reeds in December verkrijgbaar zijn. Thans komen zy als mosterd na den maaltijd, zoo klaagde onze zegsman, doelend op de verruiming van het tabaksrantsoen Deze schijnt intusschen wat te zijn uit gesteld, om den weldadigheidssigaret ten een kans te geven. Oorspronkelijk zou reeds op 15 Januari een extra-bon worden aangewezen. Suiker op snoepbonnen. Naar „De Msb." verneemt, is over eenige weken een belangrijke wijziging te wachten in de distributie van suiker en versnaperingen. Het zal dan namelijk zoo worden, dat op de versnaperingsbonnen naar verkie zing versnaperingen ofwel suiker kun nen worden gekocht, terwijl men op de suikerbonnen desgewenscht versnape ringen zal kunnen koopen. Een nevengevolg van deze verande ring zal waarschijnlijk zijn, dat de in levering van suiker door het publiek bij den winkelier belangrijk zal verminde ren. omdat deze laatste de suiker niet meer bij zijn leverancier kan inleveren, doch ze alleen voor zelfverwerking kan bezigen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, deze nieuwe regeling op 2 Februari a.s. te doen ingaan, doch daar men nog met enkele moeilijkheden zit. is de inwer kingtreding nog even opgeschort. Lt. Generaal Spoor naar Nederland. Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat de Nederlandsche legercom mandant, luit.-generaal S. H. Spoor, voornemens is met zijn eigen Mitchel- toestel B 35 in de tweede helft van de volgende week in anderhalven dag naar Nederland te vliegen voor besprekingen met den minister-president, dr. Beel. KATWIJKSCHE LOGGER IN AANVARING. Tholen 42 na aanvaring gezonken. De Katwijksche logger KW 159 is gis termorgen omstreeks zes uur ter hoogte van boei NF 9 met het Tholensche vaartuig 42 in aanvaring geweest. Het Tholensche vaartuig 42 is gezonken De bemanning is gered en door de KW 159 in Vlissingen binnengebracht. ZEVEN VAN MEEL OF BLOEM VERBODEN. Het is den bakkers voortaan verboden meel of bloem anders dan in de samen stelling, waarin zij deze grondstoffen hebben ontvangen, tot brood te verwer ken, Het zeven van broodbloem is dus verboden. Het vermengen van meel en bloem voor bruin brood of het vermengen van verschillende soorten bloem blijft ge oorloofd. EEN INTERPELLATIE VAN MR. ROOLVINK. Mr. E. G. M. Roolvink, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, zal on middellijk na het reces van de Tweede Kamer verlof vragen den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen te inter- pelleeren over het weder uitzenden van leden der Commissie-Generaal, zonder dat de commissie op breederen. natio- nalen grodnslag is samengesteld.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1