President Truman verkleint zijn macht Nacht-express PANDA EN DE MEESTER-DIEE SF Kerkelijk Leven Radio-programma Nokrasji pasja over de Britsche politiek. Nokrasji pasja, de Egyptische eerste minister heeft in de Kamer van Afge vaardigden een krachtigen aanval ge daan op de Britsche politiek in den Soe dan. Hij verklaarde, dat deze politiek „vijandig" was aan het volk van het Nyldal. Verschillende ministers en vele leden van het parlement weenden, toen zoowel regeerings-aanhangers als leden van de oppositie den minister president luide toejuichten. De leider van de oppositie, verklaarde onder toejuichingen, dat „de oppositie zich achter de regeering schaarde en haar zou steunen wat betreft haar po litiek betreffende den Soedan! Nokrasji pasja deelde mede. dat hU de Britsche regëering op de hoogte had gesteld van zijn „sterke bedenkingen" tegen de onlangs door sir Hubert Budd- leston, gouverneur-generaal van den Soedan, afgelegde verklaring over den toekomstigen status van den Soedan. Ook had hij de Britsche regeering ge wezen op de „ernstige gevolgen voor de Egyptische'-Britsche betrekkingen" wel ke uit de verklaring van den gouverneur zouden resulteeren. Hij had, aldus zeide hij. herhaaldelijk verklaard, dat Egypte voor den Soedan den weg naar zelfbe stuur wilde bereiden, altijd binnen het kader van eenheid met Egypte onder de Egyptische kroon. De Britsche ambassa deur had hem 'een communiqué toege zegd, waarin de juiste versie van den rede van den gouverneur-generaal ge geven zou worden. Ongelukkigerwijze, al dus Nokrasji pasja stelde het later ge geven officieele communiqué hem niet in staat de juiste versie van den rede te ontdekken. Hij stelde voor, dat de gou verneur van den Soedan, dan zoowel Egypte als Engeland vertegenwoordigde, geen enkele verklaring meer zou doen. welke niet in overeenstemming was met den gezamenlijken wil van de twee vol keren. Nokrasji pasja werd na het uitspre ken van zijn verklaring tien minuten lang toegejuicht. Blum doet beroep op Fransche volk. De Fransche premier, Leon Blum, heeft in een radiorede een uiteenzetting gegeven over de prijsverlaging van vijf procent voor alle industrie- en land bouwproducten. Ditmaal, zoo zei hij, blijft het niet al leen bij beloften. Hij gaf de verzekering, dat de prijzen nog verder zouden dalen dan de wet voorschrijft. Maar „dat hangt van u af. Het heil van het land, dat het uwe is. ligt in uw handen". Blum verklaarde, dat zoowel de verte genwoordigers van handel en industrie, als de vakvereenigingen zich accoord hebben verklaard met de conclusies van de commissie voor den handenarbeid. Het land kan gered worden, aldus Blum, door verlaging van de prijzen en verhooging van de productie. Nadat Blum nog op de belangrijkheid van het kolenvraagstuk had gewezen, eindigde hij met een beroep op „den moed, het verstand en den wil" van het Fransche volk. EEN METHODE OM DESILLUSIES TE VOORKOMEN.... De politie van Charleville (Oost- Frankrijk) heeft op Nieuwjaarsmorgen de 33-jarige Charlotte Thiembault uit een opsluiting bevrijd, die 6V> jaar heeft geduurd. Haar vader hield haar gevangen op een zolderkamertje, waar van het eene kleine venster door een ijzeren luik volkomen was afgesloten. Op de vraag, waarom hij zijn dochter zoo behandeld had, antwoordde de va der/ „Ik wilde haar voor de teleurstel lingen en desillusies des levens sparen". ONDERSCHEIDING VOOR SIR NEVILLE BLAND. De Britsche ambassadeur in Neder land, sir George Neville Maltby Bland, knight commander Victoria order, is thans benoemd tot knight commander of order of St. Michael and st. George, een onderscheiding welke gewoonlijk aan ambassadeurs wordt verleend. In April *1938 werd sir Neville Bland benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Den Haag. Aldus volgde hij sir Hubert Montgomery, die zich had teruggetrokken, op. Toen de Vereenigde Staten en Groot- Brittannië in 1942 besloten hun diplo matieke vertegenwoordigingen in Ne derland tot ambassades te verheffen, ontving hij den rang van ambassadeur. Tijdens de bezetting van Nederland bevond hij zich in de ongewone positie van ambassadeur bij een buitenland- sche regeering in eigen land. Nieuwjaarsboodschappen. Koning George van Griekenland heeft in zijn Nieuwjaarsboodschap onder meer zijn teleurstelling uitgedrukt over de ge allieerde politiek ten aanzien van zijn land. De eenheid en veiligheid, aldus de koning, worden bedreigd. Hij betreur de het bloed, dat in de Noordelijke pro vincies vergoten wordt. Met vreugde be groette hij den terugkeer van den Dode- kanesos. De Grieksche premier, Tsaldaris, ver klaarde. dat de geallieerden bescherming hadden toegezegd in verband met den Albaneeschen druk op de bevolking van Noord-Epirus. In een nieuwjaarsboodschap voor het Japansche volk prees de Amerikaansche generaal Douglas Mac Arthur, opperbe velhebber der geallieerde strijdkrachten in Japan, het meerendeel der Japansche politieke leiders voor de wijze, waarop zij de problemen in Japan aanvatten. In 1947, zei de generaal, zullen agrarische hervormingen plaats hebben en de be volking zal haar eigen leiders kunnen kiezen. De nieuwe grondwet wordt van kracht. Ook de Belgische eerste-minister heeft een redevoering gehouden. Na een over zicht gegeven te hebben van de mini steries, welke Belgic sedert de bevrijding gekend heeft, merkte Huysmans op. dat zyn regeering het langer heeft uitge houden dan een der voorgaande. „Er bestaat in dit land ontegenzeg gelijk een democratische meerderheid", meende de minster. „Die strekking vindt men zelfs in de rijen der C.V.P., alhoewel zij moeite heeft naar voren te komen." Vervolgens deed heer Huysmans een hevigen aanval op de Katholieke Volks partij, die hi) van reactie beschuldigt; de C.V.P zou het partijbelang boven dat der natie stellen. Na er op gewezen te hebben, dat voor het eerst sedert den oorlog, de begroo tingen tijdig aan het Parlement voorge legd waren, de uitvoer van 30 milliard tot 40 milliard gestegen is, en de steen koolproductie van 60.000 ton opgeloopen Is tot 80 000 ton per dag, deed de mi nister uitkomen, dat alle regeeringen, ook de huidige, gedwongen waren een politiek van wederzijdsche concessies te voeren, hetgeen hun ware zwakte uit maakt. Minister Huysmans drukte den wensch uit in 1947 een ruime democratische meerderheid tot stand te zien komen. Om hiertoe te geraken is een concreet programma, stout, maar gematigd, nood zakelijk. Het productie- en ruilapparaat moet dermate worden uitgerust, dat het beantwoordt aan de behoeften van een hoogeren levensstandaard. De politieke democratie kan slechts door een werke lijke economische democratie versterkt worden. Franco, hoofd van de Spaansche re geering, heeft in een nieuwjaarsbood schap aan het Spaansche volk verklaard, dat Spanje, een door en door Roomsch- Katholiek land, volkomen bereid is de vervolging tegemoet te zien, die door Een desbetreffende proclamatie. President Truman heeft op Oudejaars dag zijn regeering vrijwillig van groote bevoegdheden in moeilijke omstandighe den ontheven door formeei de „beëindi ging van de periode van vijandelijkheden van wereldoorlog nummer twee met in gang van heden. 18.00 uur", af te kon digen. De president legde er den nadruk op, dat zijn proclamatie geen einde maakt aan den nationalen noodtoestand of oorlogstoestand. Met betrekking tot bei de zal hij binnenkort bij het Congres voorstellen indienen. President Truman, die zijn proclama tie tijdens een onverwacht gehouden persconferentie uitvaardigde, liet duide lijk uitkomen, dat zijn stap de oprich ting van de gecombineerde Britsche en Amerikaansche generale staven geen af breuk zou doen. Deze combinatie zal in ieder geval 6 maanden na beëindiging van den „oorlogstoestand" van kracht blijven. De voornaamste wet, die door de proclamatie wordt ter zijde gesteld, is de zoogenaamde wet van Smith en Con- nally, die den president de bevoegdheid verleent om beslag te leggen op indus trieën, waar gestaakt wordt. Deze be voegdheid, die nu wordt aangewend in verband met de geschillen in de steen koolindustrie, zal over zes maanden be ëindigd zijn. Truman zelf heeft de proclamatie een poging genoemd om met het door de republikeinen overheerschte Congres samen te werken. Het Congres zal mor gen bijeenkomen. De republikeinen had den een campagne op touw gezet om aan vele bevoegdheden van de regeering, in oorlogstijd verkregen, een einde te ma ken, ofschoon zij er onlangs in toestem den. dat de totale afschaffing dier be voegdheden geleidelijk en na grondige bestudeering van het wetboek moest ge schieden. Naar van gezaghebbende zijde ver luidt, zou de proclamatie moeten wor den beschouwd als een voorlooper van algemeene aanbevelingen tot beëndiging van den oorlogstoestand en van de na tionale nood-omstandigheden, welke hij zal doen in zijn komende week .tot het Congres te richten boodschap. De thans haat of wrok gevoed wordt. Hij sprak zijn dank uit aan allen buiten Spanje, die het land hebben begrepen en ge holpen, in 't bijzonder aan de Roomsch- Katholieke wereld, aan welke Spanje, al dus Franco, zooveel te danken heeft. „Wij vergeven hun," zoo ging hij voort, „die zich er toe hebben laten verleiden om te trachten ons onrecht aan te doen." Volgens Franco is Spanje s poli tiek tegenover elk land gekenmerkt door. i Traditiegetrouw werd gisteren te Haarlem de voetbalwedstrijd oud-internatio nals tegen HFC gespeeld 5—6). Het elftal der oud internationals: staande van links naar rechts: Karei Lotsy, Van Spaendonck, Krom, Pelikaon, Leo Hal- le, St.;:.'er, Caldenhoven, knielend van links naar rechts: Wels, Vente, Lagen- daal. Tap eh Van Gelder. (Foto ANP-v.d. W.) een volmaakte en onberispelijke ridder lijkheid. uitgevaardigde proclamatie beteekent, geen beëindiging van belangrijke be voegdheden ter zake van de Amerikaan sche bezetting overzee, de hulpverleening of de buitenlandsche politiek in het algemeen. Sidney Campell, Reuters financieele correspondent te Londen, seint: De pro clamatie beteekent o.a dat alle Ame rikaansche schepen, die aan Groot-Brit- tannië of andere geallieerden in bruik leen zijn afgestaan, thans formeel ge kocht ofwel voor Juli 1947 aan de Ver eenigde Staten teruggegeven moeten worden. Vervolgens moeten Groot-Brit- tannië, Voor-Indië en alle andere ont vangers van zilver volgens de leen- en pachtbepalingen dit voor het einde van 1951 teruggeven. Waarschijnlijk het belangrijkste van alles is,' dat het pro gram voor steun aan prijzen van land- bouwartikelen door de Amerikaansche regeering slechts nog van toepassing zal zijn op de oogsten van 1947 en 1948, doch niet van 1949, De proclamatie van den president zal vervolgens automatisch een scherpe verlaging van accijnzen op vele consumptie-artikelen, zooals dran ken, juweelen en bont, alsmede van te lefoon- telegraaf- en radiobericht- tarieven ten gevolge hebben Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. In het paleis op den Dam te Am sterdam heeft H.M. de Koningin den oudejaarsavond zonder bijzondere feeste lijkheden doorgebracht. Op Nieuwjaars dag heeft Zij zich met mevr. De Beau fort in den Koninklijken wagen naar Amsterdam-Zuid begeven voor het ma ken van een wandeling, waarvan zij in den middag terugkeerde. Gisteravond heeft Hare Majesteit de traditioneele opvoering van Vondel's „Gijsbrecht van Aemstel" in den Stads schouwburg met Haar aanwezigheid ver eerd. Frits Tartaud overleden. In den ouderdom van ruim 89 jaar is Dinsdag te Rotterdam, waar hij na genoeg zijn heele leven gewoond heeft, de oud-tooneelspeler Frits Tartaud overleden. Tartaud is op 8 Mei 1857 te Amster dam geboren. Het was de bedoeling, dat hij, evenals zijn vader, tooneelkap- per zou worden en zoo had hij al op zeer jeugdigen leeftijd toegang tot de wereld achter de coulissen. Reeds vroegtijdig leerde hij de kunst van het grimeeren. Het tooneelspel trok hem zeer aan en hij wijdde zich al vroeg aan het liefhebberijtooneel. Louis Bouw meester heeft hem hier ontdekt en de ze wist hem te bewegen over te gaan naar het beroepstooneel. In 1875 .debu teerde de jeugdige Tartaud te Amster dam in „De twee weezen". Hij werd lid van het gezelschap, dat onder lei ding van Bouwmeester. Boas en Judels stond. Onder deze directie heeft Tar taud zes jaar gewerkt. Na een engage ment te Antwerpen kwam hij een jaar later te Rotterdam bij het gezelschap van Willem van Zuylen. Een paar jaar later volgde een verbintenis bij Legras Haspels, welke onderbroken werd in het seizoen 18891890, toen hij bij de gebroeders van Lier in Amsterdam optrad. Voor een groot deel rustte het repertoire van het Rotterdamsch too- neelgezelschap op hem. Van 1916 tot 1925 maakte hij met van Eysden deel uit van de directie van „De Rotter dammers". Hij werkte ook samen met Cor van der Lugt in het Rotterdamsch- Hofstadtooneel. Van het begin van zijn tooneelloop- baan af heeft Tartaud groote rollen ge speeld. Hijheeft zich ontwikkeld tot een sterk karakterspeler. In 1928 nam hij een voorstelling van „Hedda Ga- bier", met zijn vrouw Alida Tartaud— Klein in de titelrol, afscheid van het tooneel. Frits Tartaud heeft alle groote rol len van het Ibsen-repertoire vervuld. Zijn liefste rol speelde hij in „De rech te lijn" van Fabricius. Van zijn andere rollen mogen nog genoemd worden die in ,,De scheepsbouwer", „Konings eer", „Vorstenschool", „Bjerg Eyving", „Het duel", „Narcis", „Groote stadslucht" en j „Miss Hobbs". H.T.M.-personeel is teleurgesteld. De plaatselijke bedrijfsunie van iet HTM personeel (Haagsche tram) heti't de sinds de bevrijding gevoerde actie te- sproken. Tot haar groote teleurstelliig constateerde zij. aldus deelt het hoofc- bestuur ons verder mede. dat daarwn ondanks intensieve actie, die op waar dige wijze is gevoerd, nog van geen re delijk resultaat sprake is. Zoowel voc een loonherziening als voor een gunstig? spaarregeling stuitte zij op af wij zin: daarvan bij het college van ryksbemiq- delaars. Zij heeft zich nu nogmaals tó' de hoofdbesturen gewend, om genoemdt actie met. zoo mogelijk nog meer ernst en kracht door te zetten, omdat dt plaatselijke unie zich niet langer meer onder deze omstandigheden verantwoor delijk kan stellen voor den goeden geest onder het HTM-personeel. Ameland opnieuw geïsoleerd. Hoewel verwacht en gehoopt werd dat het Isolement van Ameland opgeheven zou zijn, is de verbinding Nes (Ameland) Holwerd «Friesland) opnieuw verbro ken door den lagen waterstand van de Waddenzee. De postboot, die twee dagen achtereen zooals gewoonlijk de verbin ding had onderhouden, moest Dinsdag ochtend onverrichter zake terugkeeren. 30 passagiers, die den oudejaarsavond op Ameland zouden doorbrengen, wachtten tevergeefs op de komst van de boot. Groote diefstal van textiel opgehelderd. JONGGETROUWD ECHTPAAR HAD DE BUIT VERBORGEN. In samenwerking met de recherche heeft een particuliere detective de op 20 December gepleegde inbraak in een expeditiemagazijn in de Spuistraat te Amsterdam, waar een groote partij tex tiel gestolen werd. opgehelderd. De partij, welke een waarde heeft van ongeveer f40.000.werd in een woning van een eerst vier dagen getrouwd echt paar in allerlei kasten en onder het bed gevonden. Van de vijf daders zyn er reeds drie gearresteerd. Deze hebben een bekentenis afgelegd. Regeeringsopdracht voor Marius Monnikendam Naar wij vernemen is aan den com ponist Marius Monnikendam té 's-Gra- venhage een belangrijke regeeringsop dracht verstrekt om, in samenwerking met den KRO, eer\ groot werk voor koor en orkest te schrijven. Bij onze schaar- sche literatuur en hedendaagsche wer ken voor koor en orkest overweegt de componist Tie mogelijkheid van een ora torium of een passie in oorspronkelyken vorm. Het ministerie van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen heeft voor eeni- ge weken een commissie benoemd welke ter verrijking van de nationale muziek- schat Nederlandsche componisten uit- noodigt hun bijdrage te leveren. Als zoodanig moet ook de opdracht aan den heer Monnikendam beschouwd worden. Het werk zal waarschijnlijk eind 1947 gereed komen. Bezoldigingsvoorschrift personeel gemeentepolitie. NIEUWE BEPALINGEN VASTGESTELD. De minister van Binnenlandsche Za ken, heeft bepaald, dat in afwachting van een nadere regeling het gestelde in artikel 4 van het voorloopig bezol digingsvoorschrift personeel gemeente politie wordt vervangen door de vol gende bepalingen: De ambtenaren ontvangen voor het aanschaffen en aanvullen van dienst kleding en -uitrusting een jaarlyk- sche toelage (kleeding-toelage) ter grootte van de volgende bedragen: 1. In de rangen van adjudant tot en met hoofdambtenaar le klssse van ge meentepolitie, voor zoover zij hun dienst in uniform verrichten f.252.—. 2. De overigen f.198.—. Deze beschikking is gisteren in wer king getreden. Geen extra vleescti meer. Met ingang van 5 Januari zal, zoo als reeds is aangekondigd, de extra ver strekking van 100 gram vleesch boven het rantsoen van 400 gram per persoon per veertien dagen voorloepig worden stopgezet. De financieele besprekingen -*• in Amerika. Mr. STEENBERGHE WAARSCHUWT TEGEN TE GROOT OPTIMISME. De Nederlandsche oud-minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart mr. Steenberghe. die in opdracht van de Nederlandsche regeering in de VB. on derhandelingen voert over de eventueele leening van 500 millioen dollar van den wereldbank aan Nederland, heeft ge waarschuwd tegen een in de Nederland sche dagbladen heerschend te groot op timisme ten aanzien van het resultaat van de besprekingen. Spr. verklaarde in geen enkel opzicht den uitslag van deze besprekingen te kunnen voorspellen, daar zij nog sterk in een beginstadium' verkeeren. Hij deqlde mee. dat de heer Soutendyk. finantieel attaché van de Nederlandsche ambassade te Washing ton. binnenkort naar Nederland vertrekt om op verzoek van de wereldbank na dere gegevens te verzamelen inzake het gebruik van de leening. Mr. Steenberghe verwacht, dat de besprekingen na den terugkeer van Soutendijk iri Februari rnllen worden hervat. BEGRAFENIS J. WEITKAMP. Jndergroote belangstelling werd Dins dagmiddag te Hardenberg het stoffelijk verschot van den heer J. Weitkamp, kud-lid van de Tweede Kamer van de Christelijke Historische Unie. ter aarde testeld. Het Tweede kamerlid, de heer J Tilanus. zeide aan de groeve: „Een nabel strijder voor zyn beginselen, een goot vriend van mij, met wien sterke vriendschapsbanden mij bonden, is heen gegaan". /oorts spraken eenige officieele per- soien waaronder de burgemeester van Ha'denberg, mr. J. A. M. van Oorschot. Aan het graf bad ds. Bonman het „Oize Vader". ONGEOORLOOFDE SPECIALE UITBETALINGEN. Hjt college van rijksbemiddelaars vestgt er de aandacht van belangheb benden op, dat uitbetalingen in den vorn van fietsgelden, reisvergoedingen, pensonvergoedingen. e.d., die uitgaan bovei hetgeen is vastgelegd in door het colleje vastgestelde resp. goedgekeurde loonrgelingen of CA.O.'s ongeoorloofd zijn -n tot proces-verbaal aanleiding kunnei geven. WITTELIJKE REGELING VAN ONDERNEMINGSRADEN. Bij ie behandeling van de begroo ting vin het departement van Sociale* Zaken voor 1947 in de Tweede Kamer heeft le minister van Sociale Zaken meegeceeld, dat hy voornemens was een wettelijke regeling van onderne- mingsriden voor te bereiden. De minis ter het ft thans een commissie inge steld on hem hierover van advies te dienen. 7n deze commissie zijn opgeno men vertegenwoordigers van de Stich ting van den Arbeid, hoofdambtenaren van de departementen van Sociale Za ken en Economische Zaken en des kundiger op het gebied van het arbeidsrerht en de arbeidsverhou dingen. lot lid en voorzitter der com missie is benoemd mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken: tot le den drs. A. Albregts, A. C. de Bruyn, M. H. Damme, H, Diemer, mr. A. M. Engels, mr. H. L. Fagel, ir. Z. Th. Fetter dr W. F de Gaay Fortman. H. Oosterliuis, A. Stapelkamp, jhr.mr.R. J. Stratents en prof. dr. F. J. H. M. van der Ven; tot lid en acretaris mr. A. W. Quint. STROOPER SCHOOT OP YELDWACHTEE. De rijkspolitie te Lochem betrapte op den Lochemschen berg een drietal stroo- pers. die bevel kregen de wapens over te reiken. Twee van hen gehoorzaamden, maar van O lid van dei bewakings dienst van net interneeriigskamp De vossenbelt bij Winterswijk richtte zijn karabijn op den hulpagent van politie, Weppink, schoot en maakt? zich uit de voeten. Gelukkig werd Weppink niet ernstig gewond. Later meldde van O. ziel eigener be weging by de politie, waa tegen hem procesverbaal werd opgemaakt. Ook zijn beide kameraden werden fckeurd. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 9) Andrews haalde zijn vroolijk genopten zakdoek te voorschijn en wischte zich het zweet van den hals. Het was warm in de kamer en hij had het verhaal met veel entrain voorgedragen. Dat is heel mooi, zei ik, daar ik merkte, dat hij op een complimentje wachtte. Dus dat is de man, dien ik morgenochtend zal ontmoeten? U zult moeten toegeven, dat men zoo'n man niet vertrouwen kan. Ik zal u nog een adres geven en volledige in structies. U behoeft niet meer van naam te veranderen. Als zijn secretaris zal men u zonder meer toelaten. Van het oogen- blik af, dat u contact met hem opgeno men hebt, staat u, tot u weer naar Ve netië terugkeert, onder zijn bevelen. Over uw veiligheid behoef u zich geen zorg te maken, want daar hangt ook z ij n wel en wee van af. Ik deed een poging om er volkomen overtuigd uit te zien. De sigaar, die An drews mij had gegeven, was erg zwaar en bijna aldoor had ik ze maar zoo'n beetje tusschen mijn vingers gehouden. Hij merkte het en ik moest hem de ver zekering geven, dat ik de sigaar zeer op prijs stelde. En hoe kom ik weer met u in con tact? O, in dat opzicht behoeft u geen moeilijkheden te vreezen. Ik zal lederen avond hier om negen uur te vinden pjn. hoewel ik dan, gelukkig, geen Chopin meer zal behoeven te spelen. Komt u den eersten avond na uw terugkeer hier. Toch zullen wij elkaar, voordat u naar Milaan gaat, nog een keer moeten zien. En dit Veroneesche product, de Valpoli- cella, is naar mijn meening huizenhoog te verkiezen boven de meeste Bordeaux wijnen. Praat u my asjeblieft niet van witten Chianti als u rekening wilt hou den met mijn gevoelige maag. Dat is een brutaliteit. Signore! Vreemdelingen, die niets begrijpen, kan men misschien verontschuldigen. Maar een fatsoenlijke Italiaan behoort zich niet aan een der gelijke heiligschennis schuldig té ma ken! Ik was stomverbaasd. Hij was niet al leen van onderwerp, maar ook van taal veranderd. Er werd op de deur geklopt. Binnen, riep Andrews. Wat drinken ze in Lissabon, meneer; Niet alleen port, hoop ik toch? Voor mijn smaak is die te bloemig. Let eens op: niet dat ik iets tegen een vurigen wijn heb, maar zoo'n Er was een lange, magere man bin nengekomen. Toen hij mij zag, wachtte hij een oogenblik, toen kwam hij voor zichtig binnen en sloot de deur. Hallo, zei Andrews. Hallo, Dwight! De man keek snel de kamer door. Is dit Ja, dat is Mencken. Hij is ten slotte toch nog gekomen. Ik vroeg me al af, of je nog zou komen aanloopen. Wat een bof, dat hij toch aange komen is. Het was hoog tijd. Nog moei lijkheden gehad? Heelmaal niet, zei Andrews. Dus dan gaat de zaak door. zooals wij besproken hebben, nietwaar? Andrews scheen zich opeens te her inneren, dat ik niet een of ander nieuw wijnmonster was Dit is majoor Berczik, dr. Mencken. Een collega van ons. Ik stond aarzelend op en gaf den nieuw aangekomene een hand. Het was een bijzonder magere man van middel baren leeftijd, met kortgeknipt grijs haar en een glimmende huid, die door de Italiaansche zon was gebruind. Hij had een lang en smal, grimmig gezicht, dat door de vooruitspringende jukbeen deren iets paardenkopachtigs had. Hij droeg een pak, dat beter van onit was dan dat van Andrews; een keurig, geel achtig zomercostuum. Zijn hand, die mij een en al knokkels en beenigheid toe scheen, greep een oogenblik om de mijne, toen bekeek hij mij onderzoekend van top tot teen, zooals een vermoede lijk kooper een veulen bekijkt, dat hem wordt aangeboden. U bent jonger dan ik verwacht had, zei hy in het Engelsch. Het kan zijn, dat dat een voordeel is. Men moet een gegeven paard nu eenmaal niet in den bek zien, niet waar, Andrews? Zijn lip pen weken uiteen tot een kort. scherp, onbevredigd lachje Ik heb dr. Mencken een overzicht van de zaak gegeven, wierp Andrews er kalmeerend tusschen. Morgen zal hij kapitein Bonini ontmoeten. 7). „Je bent een schurk!" riep Panda. „Die gulden heb je van den groente boer gestolen! Ik wil niets met je te maken hebben! Laat me los! Ik wil dien man zijn geld teruggeven! Laat me gaan!" „Tut, tut!" sprak Joris Goedbloed sussend. „Kom. kom! Die eenvoudige man zou denken, dat ie hc-m bij de neus hebt gehad! Nee, dal gaat niet meer, my'n ventje! Komaan, laat ons verder kuieren in de richting van ginds stadje en deel mij mede wat het doel van uw tocht is! Het komt my voor, dat gij dringend behoefte hebt aan iemand die u beschermt en u onder richt in enkele zaken die het Volle Le ven betreffen!" „Ik weet niet wat je bedoelt!" zei Panda. „Ik ben jouw ventje niet en je bescherming heb ik niet nodig. Ik zoek een leermeester, die mij een 'vak kan leren en een doel heb ik niet! Maar jij kan mij niets anders dan schurken streken lerenIk heb met jou liever niets te maken!" ...Komaan" zei de vreemdeling. „Dat is openhartige taal! Nu weten wij wie wij voor hebben! Ziet, ginds café'tje noodt tot verpozing. Kom mee, ik geef u een glaasje"! Hij keek my aan..zyn cogen waren van een ijskoud blauw en verrieden niets van zijn gedachten. Ik bïtuig je myn sympathie, ouwe jongen I> ken wel is .waar Bonini niet goed, maar ik weet. dat hy iedereen behandelt als oud vuil. Ik hoop, dat je het met hein kiaar kunt spelen. Daar kan nameiyk erg veel van afhangen. U zult wel begrijpen, dat ik op dit gebied maar een beginneling ben, zei ik aarzelend, en ik hoop, dat u daarom niet drews weer, verlangt altyd te veel. Op die manier kan zij er zeker van zijn, te veel van mij zult verwachten. De Engelsche regeerinz, zei An- dat ze het beste werk krijgt. Majoor Dwight is overigens voor deze kwestie uit Rome gekomen. Waarsehijnlyk zal hy gedurende de conferentie in Milaan zyn en ik zal u instructies geven, zoo- dat u zich, wanneer de zaak verkeerd mocht loopen, met hem in verbinding kunt stellen. Wij treffen alle voorzorgs maatregelen, die maai- mogelijk zijn. De nieuwe collega bemerkte mijn nog steeds verbaasde gelaatsuitdrukking. Dat ben ik, ziet u. Ik heet oor spronkelijk Dwight. Den naam Berczik heb ik maar aangenomen. Ik ben in beide gevallen majoor. Hy maakte aan stalten om zijn pijp te vullen, een stuk gebeten oud ding, maar hij scheen zich te bedenken en hoestte droog en schra perig. Toen ging hy verder: Ik heb nieuwtjes voor je. Andrews De naam van den Duitschen geleerde, die op de conferentie komt: dr. Von Riehl. Von Riehl, zei Andrews die is im mers al veertien dagen in Italië. Heb je al van hem gehoord. Mencken? Ja, antwoordde ik langzaam, ik weet wel niet. hoe hij aan dat „von" ge komen is, maar hij is toch noogleeraar in Bonn geweest, is het niet? Sinds Hebt u hem al eens ontmoet? vroeg Dwight scherp. Nee, nee. maar sinds een paar jaar is hy. meen ik, de voornaamste advi seur van de nazi-regeering. Ik heb me laten vertellen, dat hij degene is, die de parachute-landmynen geperfectionneerd heeft, die ze nu boven Londen uitgooien. Dwight glimlachte, waarbij hij op een grimmige, vreugdelooze manier zijn dunne lippen vertrok. Een waardig vertegenwoordiger van het Derde Ryk. Hij heeft, ongetwyfeld het IJzeren Kruis tweede klasse verdiend. (Wordt vervolgd) Ned. Herv. Kerk Bcoepen te Eist (U) (toez.) Jac. de Vrie te Lopik; te Sloten (Fr.) E. J. Riemesma, cand. te Grijpskerk. Benoemd bü de Prot. Kerk te Bo naire (West-Indië) J. A. Frieke te Oudenhoorn. Gcref. Kerken Berppen te Boxum J H. Post, cand. te Urk te Surhuister- veen Joh. Knol te Hortiuizen—Kloos terburen; te Winterswk (als evang. predP L Schuddeburs. cand. al daar; te Middelburg W. Dercksen te Maassluis. Aangenomen naar [KapelleBieze- linge J. v. d. Leek té Badhoevedorp; naar Kampen (vac. dr C. N. Impeta); R. de Vries te Alblaardan die be* dankte voor Haarlem «e pred. pl.) Bedankt voor Delft 'vac. K. v. An ken) H. A. L. v. d. Linen te Zutphen; voor Hoomsterzwaag C. Jongbloed te Marken; voor Mildm M. Norg te Suameer. Geref Kerken naar rt. 31 K. O. Beroepen te UlrumT. H. Meeden- dorp te Ureterp. Ev. Luth. Kerk Idankt voorPur- merend K. v. d. Brat te Tiel. VOOR VRIJDAGS JANUARI. Hilversum I (301 E) NCRV 9.30— 10.00: Lorenz Sibbeng. «tenor; 10.30 11.00 morgendienst o. 1. v ds. J. G. Hooyer; 12.00i2.25:Omroepkoor; 12.25 13.00: Espressivo: '.1513.45: Stanley James, orgel; 13 45-14.20: Continental Quintet, 14.4015.l( Amadl-Trio; 15.30 16 00: Leo Oosbm. fluit; 16.30 17.30: Octet van ScXbert. op. 166; 17.45 —18.30: Vrij en BL' 19.15—19 45: non- stopprogramma; 2C820 40: bijbel en muziek; 20 40—21.1: J. W. B Everts over de scheepvaar en de buitenland sche handel; 21.00-22.00: Omroeporkest; 22.15—22.45: vrag' aan voorbijgangers; 22 4523.00: avorpverdenking; 23.00 24.00: Russische ofcstwerken. Hilversum II (41 M.) VARA. 9.00 9.30: nieuwe Russahe gramoloonplaten; VPRO 10 0010.2' morgenwijding door ds. F. Oort. VAL 10 20—10.45: progr. voor zieken: 11 15-12.00: voor de vrouw; AVRO 12.00I2i: AukJe Karsemeycr de Jong. sopraa- Rudolf Karsemeyer plano; 12.3513ï(: Romancers; 13.15 13,45: Skymaster 14.2015.20: Aeolian Sextet; 15.20—3.00: hoorspel ..Paul Vlaanderen grijp in; VARA 16.0016 30: gramofoonmuzie) 17.0017.30: Johan Jong orgel, -2018.50: Ramblers; VPRO 20.05530: Sweellnckkwartet; 20.3021.00: dr^. P G Gramberg over de desa. VAR Ai 1-0021.30: verzoekpro gramma; 21li21.45: bultenlandsch overzicht dooiers. L. de Jong: 21.45 22.15: Musett klanken; 22 1522.40: A'damsohe Jat Sociëteit; VPRO 22.40— 23.00: avond wing; VARA 23.1524.00;, Synaphonlsch Incert.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2