Aan wie behoort het Zuidpool-gebied Slowakije het bomvrije Ons Kort Verhaal DE LAFAARD. Kleine Advertenties In Tsjecho-SIowakije W De Slowaken zijn thans „democraten". (Van een specialen medewerker) Overal in Tsjecho-SIowakije zijn de étalages in de winkelstraten mooi en verlokkend. Rantsoeneering van electri- sche energie schijnt er niet te bestaan, want 's avonds zijn de prachtige uitstal kasten hel verlicht. De menschen ver dringen zich voor de ruiten om van al dat schoons te genieten, dat voor het meerendeel echter onbereikbaar blijft. Want in de republiek van dr. BenesJ heerscht hetzelfde euvel als hier te lande: de prijzen zijn te hoog en de koopkracht is te gering. „Er is hier geen geld onder de menschen" heeft menige winkelier in Praag ons verteld.. Precies dezelfde klacht, welke men een zaken man in Amsterdam of Enschede hoort uiten. Voor den vreemdeling, ten minste wanneer hij over deviezen beschikt, is er veel te koop. In het bijzonder wanneer hij zich de verre reis naar Slowakije wil getroosten. Want merkwaardigerwijs: in één land gelden twee volkomen verschil, lende systemen. In het eigenlijke Tsje chische gebied, in Bohemen, is vrijwel alles op den bon en in Slowakije is bijna alles vrij. „Hoe is dat mogelijk?" hebben wij aan verschillende Tsjechen en Slo waken gevraagd. „Kijk eens", zei een Tsjech, „we hebben hier wel één land, maar in werkelijkheid zijn er twee vol komen zelfstandige deelen. Slowakije heeft een eigen bestuuralleen naar bui ten treden we als een eenheid op. De Slowaken hebben net gedaan alsof ze verschrikkelijk arm waren. Ze zijn door ons rijkelijk bedeeld en door de UNRRA volgestopt. Met het resultaat dat men in Slowakije nu leeft als in luilekker land. Daarom kent men daar slechts voor een heel enkel artikel het punten systeem. Vrijwel alles van snoepgoed tot dameskousen is daar vrij verkrijgbaar!" Een Slowaak vertelde ons hetzelfde, maar met andere woorden, „Wij zijn een spaarzaam, een zuinig volk. Wij hebben weinig industrie en veel landbouw. De Tsjechen hebben ons vroeger zooveel mogelijk industrie onthouden en daar door zijn we voor het grootste deel een agrarische staat. Met het gevolg, dat we het nu goed hebben en bijna alles bon- vrij kan worden verkocht." Terwijl in Praag een vreemdeling zon der puntenkaart geen half ons van de zeer verlokkende bonbons-assortiments kan koopen, is hij in Bratislava of Ko- sice zoo mogelijk in de gelegenheid een wagonlading in te slaan. In Kosice toon de ons een winkelier wel 25 diverse doo- zen met de allerfijnste bonbons. EEN TEGENSTELLING. Men behoeft niet lang in dit land te vertoeven om vast te stellen, dat de tegenstelling tusschen Bohemen-Moravië en Slowakije nog steeds niet geheel is overbrugd, al schijnen de verschillen minder scherp dan voorheen. Maar de geaardheid der bevolking in beide landsdeelen is zoo verscheiden, dat van een volkomen eenheid wel nooit sprake zal kunnen zijn. In Slowakije is de de mocratische partij, een burgerlijke groe peering, de sterkste, maar de Tsjechen beweren, dat zij veel betere democraten I zijn dan de Slowaken. Menige Tsjech I heeft ons gewaarschuwd tegen de „de mocratie" van Slowakije en velen waren zelfs van oordeel, dat er nog altijd een min of meer fascistische strooming in dat land valt waar te nemen De Slo waken hebben het tijdens den oorlog voor zoover zij geen joden of overtuigde anti-nationaal-socialisten waren goed gehad onder het Duitsche bewind. Men Is in Praag van meening, dat de Duit- schers van Slowakije zoo'n soort model- Slavische staat wilden maken. Het land werd niet leeggeroofd, integendeel: het werd met veel dingen volgepropt. Dr. Tiso, de Slowaaksche Quisling, kreeg gelegenheid om met Duitschen steun iets voor het land te doen. Zoo liet hij b.v. electrische centrales bou wen en zelfs spoorwegen aanleggen. Sommige Slowaken, die geen politieke scholing en inzicht hebben, vereeren Tiso zelfs, die nog steeds in de Slo waaksche hoofdstad Bratislava gevan gen zit. Het is een wel zeer kenmer kend verschijnsel, dat men er nog al tijd niet toe is overgegaan dr. Tiso te berechten. Vele Slowaken beweren.zelfs, dat het niet mogelijk is een rechtbank samen te stellen, die over het voor malig „staatshoofd" wil oordeelen. In elk geval is het typeerend, dat het pro ces tegen Tiso steeds weer wordt uit gesteld. Het zou dezer dagen plaats hebben, maar opnieuw werd het voor onbepaalden tijd verschoven. Een welvarend zakenman, dien we in den trein spraken, noemde zich een volbloed „democraat". Dat men zijn democratie met een korreltje zout moest nemen, bleek zonneklaar toen hij de goede daden van dr. Tiso roemde. „We hebben het toen niet slecht gehad" be weerde hij en Tiso deed alles voor het land. Maar de beste toestanden heb ben we hier gekend vóór 1914 toen Slo wakije Hongaarsch gebied was. Onder de Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie beleefden we hier goede tijden!" Deze laatste uitlating is wel zeer merkwaardig, want de reactionaire Hongaren van voor den eersten wereld oorlog, lieten zich vrijwel niets aan Slowakije gelegen liggen. Maar toch schijnt bij een zeker deel van de be volking nog het sprookje van den „goe den ouden Hongaarschen tijd" opgeld te doen. Voor een deel houdt dit ook verband met den sterk Hongaarschen inslag van het Oostelijk deel van Slo wakije, waar velen nog bij voorkeur de Hongaarsche taal spreken. „LEVE DR. TISO". Een duidelijk bewijs van de gevoe lens, die in Slowakije in sommige krin gen nog leven, werd in een stad gele verd op den nationalen Tsjechischen feestdag op 28 October. Zooals in vele winkels het geval was, stonden de por tretten van Masaryk, dr. Benesj en Sta lin in de étalages. Des morgens ont dekte men echter, dat op een spiegel ruit met groote letters in zeep geschre ven was: „Leve dr. Tiso"! Toen een paar Praagsche journalisten des avonds in een Slowaaksche stad liepen, wer den zij op een stil punt door een aan tal jongelieden uitgejouwd omdat ze Tsjechisch inplaats van Hongaarsch spraken. Het is ook mogelijk, dat dit incident werd veroorzaakt door perso nen van Hongaarsche afstamming, die successievelijk allen het land moeten verlaten. Deze volksverhuizing verwekt in Slowakije nogal eenige opschudding. De Hongaren worden naar hun land van herkomst gezonden, terwijl omge keerd de Slowaken, die in Hongarije wonen, naar Slowakije terugkeeren. Voor dit laatste is de belangstelling veel grooter dan voor het eerste. Want het is in Slowakije belangrijk beter dan in Hongarije, dat als een overwonnen staat wordt beschouwd. De Slowaken kunnen van geluk spreken, dat zij tot de Ts j echisch- Slowaaksche republiek behooren; hun lot is momenteel veel en veel beter dan dat der HongaHren.En dat ondanks het feit, dat de Duitschers Slowakije hebben vertroeteld en veie Slowaken groote nazi-vrienden waren. Maar die laatste categorie is momen teel onvindbaar; plotseling zijn allen aanhangers geworden van die moedige Slowaaksche mannen en vrouwen, die in Augustus 1944 openlijk tegen het regiem van Tiso en de Duitschers in opstand kwamen! G. KRAEMER. De Amerikaansche zuidpoolexpeditie van admiraal Byrd heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de verschillende aanspraken, die een aantal landen op de gebieden van de Zuidpool maken. De houding van de Amerikaansche re geering in dit opzicht is nog altijd de zelfde: 1. De Ver. Staten hebben nim mer eenige territoriale aanspraken er kend; 2. De Ver. Staten hebben nooit het principe der „sectoren" aanvaard, waarbij sommige landen meenen recht te hebben op sectoren, die zich, aan sluitend op hun grondgebied tusschen bepaalde meridianen naar de pool uit strekken; 3. de Ver. Staten hebben zelf geen positieve, juridische aanspraken doen gelden op gebieden die ontdekt of geëxploreerd zijn door Amerikanen en 4. de Ver. Staten hebben echter evenmin het recht prijsgegeven terri toriale aanspraken alsnog te maken. Deze schijnbaar passieve houding der Amerikaansche regeering is een gevolg van verschillende omstandigheden, waar onder in de eerste plaats de overwe ging dat het Zuidpool-continent geen onmiddellijk industrieel of commerci eel "belang had. dat een territoriale for mule opgesteld voor de Zuidpool een precedent zou scheppen ten aanzien van het Noordpoolgebeid, waar de si tuatie veel moeilijker is en dat er geen dringende reden Is om zich vast te leg gen en toekomst-problemen te schep pen, aldus United Press. Het Zuidpoolgebied is in den loop der jaren bezocht door schepen of ex- SLOWAKUE'S HOOFDSTAD BRATISLAVA AAN DE DONAU. UIT DE OMSTREKEN. KATWIJK Burgerlijke stand Ondertrouwd: J. Schaap en C. Zwanenburg; C. Schaap en L. Ouwehand; D. Hamerslag en G. Burggraaff; P. H. Meijer en C. C. van Kampen; N. van der Plas en A. van Duyn. Gehuwd: J. van Leeuwen en A. Par- levliet; A. de Goede en N. M. Lodder. Middenstand De RK. Midden standsver. hield op 2den Kerstavond een ontspanningsavond in het Parochiehuis. De gezellige avond werd gevuld met speeches, muziek, zang enz., en voldaan keerden ieden met him dames huis waarts. KATWIJK AAN ZEE. Zondagsschool „De Vuurbaak" De Zondagsschool „De Vuurbaak" vierde het Kerstfeest in Casa Cara. Hier ver telden de heeren De Jong en Zwitser de Kerstgeschiedenis en werden lan taarnplaatjes vertoond met Bijbelsche onderwerpen. Met dc noodige tractatie en een kalender gingen de kinderen naar huis. Kerstviering Geref. Zondagsschool In de Geref. Kerk werd de Kerstfeest- viering gehouden van de Geref. Zon dagsschool De leiding had de heer J. Minnee. Een koortje oJ.v. mej. De Boer zong eenige liederen. Aan het woord kwa men mej. v. d. Plas en de heeren W. van Egmond en A. v. d. Meij. Ook hier gingen de kinderen met lekkernij en een boek huiswaarts. Rijwiel gestolen Door J. J. B. uit Rijnsburg werd bij de politie aangifte gedaan, dat zijn fiets, die hij voor het distributiekantoor aan den Zeeweg had geplaatst, bij het verlaten van dat kan toor, ontvreemd was. De frultinzameling geslaagd De fruitinzameling ten bate van de zieken, gebrekkigen en ouden van dagen is uitstekend geslaagd. Er is veel gegeven: appelen, peren, druiven, sinaasappelen, eieren zelfs en flesschen vruchtensap. Op papieren schoteltjes was dat alles op lange tafels uitgestald. Er werden 164 personen met deze Kerstgaven ver blijd. Kerstfeestviering Zondagsschool „Het mosterdzaadje" Dit Kerstfeest werd Woensdag en Donderdag in de Kapel gehouden. Deze Zondagssschool telt nu ongeveer 1800 leerlingen; In 1857, dus 89 jaar geleden is met 6 leerlingen be gonnen Woensdag kwamen des mid dags 650 kinderen in de Kapel te za- men. Na het zingen van eenige Kerst liederen, vertelde ds. C. A. van Harten de Kerstgeschiedenis en de heer J. G. Barendsma de geschiedenis van .Kees je". De kinderen gingen met een zakje lekkers en een boek naar huls. Donderdag kwamen in 3 gedeelten de v ouderen bijeen. Hier hadden de leiding ds. J. G. van Ieperen, ds. R. P. A. Rut gers en ds. H. A. Jellema. Zij, die de Zondagssschool verlieten kregen een Bijbel mee naar huis. Kerstwij dingsdienst in de Oude Kerk Deze bijeenkomst werd Dinsdag avond gehouden. De leiding berustte in handen van ds. C. A. van Harten. Na votum en groet, het zingen uit den nieuwen bundel Gezang 6 1, belijdenis des Geloofs en zingen van Gezang 26 1 en 4 werd gelezen Jesaja 11 19 en Joh. 3 1116. Na voorgegaan te zijn in gebed, las ds. van Harten tel kens eenige gedeelten van het Kerst evangelie uit Lucas 2, afgewisseld met verscheidene Kerstliederen. Ds. van Harten hield de Kerstmeditatie. In den geest met ontbloot hoofd vertoeven wij bij de kribbe. Uitvoerig schilderde spr. het offer, dat Abraham zou brengen met zijn zoon Izaak uit gehoorzaamheid aan God. Dat offer heeft God gebracht, dat Hij zijn eeniggeboren Zoon gegeven heeft tot in de vernedering van de schaapskooi en gegeven heeft tot in den dood. Dat offer heeft God gebracht voor de wereld, voor u en voor mij. Mejuffr. Janny Verloop zong Gez. 15 en Gez. 21. begeleid door den heer Nic. van Beelen aan het kerkorgel. Ds. van Harten eindigde met gebed waarna ge zamenlijke zang volgde van gez. 10 1 en 7. LIS SE Burg. Stand Geboren: Johan z. v. J. den Breejen en A. A. Nieuwenhuis; Jan z. v. C. v. Tol en M. Beijerkerk; Adriana Francina Geertruida, d. v. H. Wassenaar en A. A. van Mohemen; Jo zef z. v. H. Warmerdam eri A. de Vos; Maria Johanna Albertha. d. v. J. War merdam en E. J. Bel; Johannes Adria- nus Maria z. v. A. J. van Rooijen en K. Look; Jacob z. v. J. Eltens en L. de Keizer. Ondertrouwd: A. J. Veldhoven en M. G. v.d. Poll. Gehuwd: C. Broekhuizen en C. A. Wassenaar. Overleden: Helena Geertruida Wolfs oud 59 jaar echtgen. van Tfjl; Johannes Carolus Beijk. oud 83 jaar wed. van H. v.d. Meer. Raadsvergadering De Raad komt bijeen Maandag a s. des avonds om half acht. De agenda vermeldt om de benoeming van een directeur der gas- en waterbedrijven en de benoeming van de commissie tot wering van schoolver zuim. Medische dienst Deze wordt Zon dag waargenomen door dr. A. J. Duy- maer van Twist en op Nieuwjaarsdag door dr. J. M. van Dijk. De Niwin-collecte bracht f. 516.42 op. Ds. Verhagen neemt beroep naar Kampen aan Naar wfj vernemen heeft ds. A. Verhagen, pred. bij de Ger. Gem. alhier, het op hem uitgebrachte beroep naar Kampen aangenomen. NOORDWIJKERHOUT. Vergadering gemeenteraad De raad dezer gemeente komt op Maandag 30 December om 3 uur in openbare verga dering bijeen. RIJNSBURG. Kerstwijdingsdicnst In de Ned. Herv. Kerk werd 'n Kerstwijdingsdienst gehouden, welke zeer druk bezocht was. Ds. K. J. H. Burgy sprak naar aanlei ding van „Gij zult zijn naam Jezus hee- ten". Het kerkkoor o.l.v. den heer Ponse bracht zeer verdienstelijk een aantal liederen ten gehoore. De collecte voor het Uitbreldings- fonds bracht in de Ned. Herv. Kerk f.303 op. Burgerl Stand Geboren: Cornelia Abraham, zoon van C Glasbergen en G. J. Wiesmeyer. OndertrouwdA. v. d. Mey 26 Jaar en A. Verkuil 21 jaar. Getrouwd: S. Solleveld 32 jaar en Bregje Brussee 31 jaar. De heer W. D. Noteboom alhier slaagde te Utrecht vror het diploma vakbekwaamheid voor den kleinhandel1 in tabak. SASSENHEIM. Jaarvergadering Oranjevereeniging De Oranjevereeniging hield in „Het Bruine Paard" haar jaarvergadering. De opkomst was niet groot, wat de voorz. in zijn openingswoord betreurde. De notulen en het jaarverslag werden goedgekeurd. Het verslag van den pen ningmeester gaf over 1946 een tekort van ongeveer f.500.zoodat het batig saldo over. 1945 ad. f. 1150.goed te pas kwam. De Kascommissie had alles in de beste orde bevonden, zoodat de penningmeester werd gedéchargeerd. Tot leden van de Kascommissie voor 1947 worden benoemd de heeren Hoo- gervorst, K. W. van Breda en C. Mei man. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren J. v. d. Meer, A. N. Arentshorst en J. H. Homan. Bij de rondvraag kwam de contribu- tieverhooging in het afgeloopen jaar ter sprake. Men betreurde het, dat het be stuur dit eigenmachtig gedaan had. De voorz. merkt op, dat het besluit genomen is terwijl drukte in het be drijf geen vergadering toestond. Onge veer 400 leden, meest vrijgezellen, heb ben bedankt. Er zijn nu nog 1633 leden. Om aan de wenschen tegemoet te komen, stelt het bestuur de volgende contributieregeling voor: weduwen f. 1.- alleen-wonenden f. 1.50, man en vrouw en kinderen tot 16 jaar f.2.50. De heer Hoogervorst zegt dat dit voorstel, dat klaar lag, zeker opde agen da geplaatst had moeten worden. Voorts vraagt hij een begrooting voor de fees ten. Nadat besloten werd spoedig weereen vergadering uit te schrijven, vertoonde de heer F. P. Nieuwenhoven, de door hem opgenomen film van de bevrij dingsfeesten. Examens Voor het diploma typist (e) slaagden Rie Oosterom. (Abbenes), Ine ke Daudey (Lisse), Tony Koks (War mond), Gré Nijssen (Voorhout), Ans van Wiggelen, Aleida van Teylingen, Hiltje Dijkstra, Jacq. v. d. Vlugt, JoElst, Toos Boogaards, Corry Franken. Gerard Hoogervorst en Henk van Gent (Voor hout). Voor het diploma Kantoorsteno- graaf (130 lettergrepen per minuut) slaagden de dames Annie Loogman en Tiny Kraeneburg alsmede de heer P. Brama. Zondagsdienst doktoren De medi sche dienst wordt Zondag waargenomen door dokter Van Nes. VOORHOUT Kerstfeest met de kinderen Alle schoolgaande kinderen der Chr. School alhier .vierden het Kerstfeest in het ge bouw der Ned. Herv. Gemeente. Ds. E. J. Beker hield een korte meditatie over het gebeuren van Christus geboorte, ter wijl het Herv. Hoofd der Chr. School een Kerstverhaal vertelde getiteld: „Het Kerstfeest van Sjoerd" van Verhulst. In de pauze werden de kinderen getrac- teerd op kerstkransjes. Het muzikale ge deelte werd verzorgd door den heer Hans Boelèe van Leiden. Ook was er dit j jaar weer een mooie kerstboom. Aan de uitgang bij het verlaten van dit kinderlijke feest, ontvingen alle schoolkinderen pakketjes, bevattende o.m. voor de grooteren een bijbeltje, voor de kleineren een leesboek naar leef rijd benevens aan allen, gelijk elk jaar ge bruikelijk een kleedingstuk, gemaakt door de H. Meisjesvereen. „Irene", on- I der leiding van mevr. Beker. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Alida Cornelia d. van P. Blansjaar en G. van Kuijk; Johannes Gerardus z. v. C. J. G. van Wijngaarden en G. Bink; Johanna Margaretha d. van A. J. Bree- develd en C. C. Epskamp; Paul Marcel z. van J. van Egmond en A. de Vries; Jenny d. van D. Meijlink en N.'J.Meijer; Dirk z. van K. Roest en M. Abrahams; Johannes z. van S. Slappendel en G. Laros; Marijtje d. van S. Slappendel en G. Laros; Antonius Wouter Joannes z. van A. J. P. Fleur en M. Miltenburg; Christina Maria d. van H. T. Wijsman en J, van Woudenberg; Jacobus Johan nes z. van H. Slijkhuis en L. Doove; Jo hanna Adriana d- van T. J. Overdijk en J. Duk; Louise Wilhelmina d. van H. Stokkel en S. Pet; Eddy d. van E. A. T- Immink en H. A. C. Brouwer; Wilhel mina d van B. van Veen en W. C. Keus; Maria Catharina d. van P. Wassenaar en C. Sloos; Hermanus Johannes z. van J. Stol en J. G. de Haas; Adrianus Cor nells Maria z van A. G. de Jeu en J. C. Zandvliet: Nicolaas z. van G. Kooij ii W. M. Koet. Gustaaf Willem, zn. van W. v. Haas- ert en A. Postma; Gerritje, dr. van R. Schutte en P. Huisman; Marianne Ilse Hetha, dr. van G. Camijn en M. A. F. A. Wienecke; Leendert Cornells, zn. van C. W. T. Riezebos en E. C. Lengkeek; Frederik, zn. van J. Peet en S. Lanter- mann; Margriet Hendrika, dr. van G. Runhaar en Z. M. de Decker; Arina Hendrika Susanna, dr. van A. de Ruij- ter en B. Simonse; Cornells Wilhelmus, zn. van D. C. van Delft en J. v. Steen bergen; Catharina Maria, dr. van J. P. Vlassang en M. S. van der Plas; Olga Marianne, dr. van A. P. Bronsgeest en J. Lolkes de Beer; Maria Antonia, dr. van H. A. v. Mielo en G. G. v. d. Ing; Emmy d. v. G. de Pender en S. v. Beveren; Hendrika Christina, dr. van J. van der Spruit en C. Tijsen; Wilhelmina Ca tharina, dr. van N. van Nieuwkoop en P. J. Monster; Hendrika Maria, dr. van K. B. Brandt en M. C. van den Berg. ONDERTROUWD: G. Zeiler, Jm 27 Jaar en H. G. Dekkers Jd 22 Jaar; P. Blnk, Jm 43 Jaar en M. J. Grelve Jd 28 Jaar; H. Aanen. Jm 31 Jaar en E. van der Heemst, Jd 22 Jaar; J. G. Mo lenkamp, Jm 22 Jaar en J. Meijer, Jd 25 Jaar; J. F. Nieuwenbnrg, Jm 25 Jaar en H. van Zwleten. jd 22 jaar; F. Wassenaar, Jm 30 Jaar en G. E. Zirkzee, jd 24 jaar. OVERLEDEN: C. A. M. Veldhuis, z., 1 week; A. Meeuse, z„ 8 Jaar; J. W. Wallaart, man, 67 Jaar; D Stam, man. 64 Jaar; M. H. M. Smlt, dr., 2 dagen; H. S. Schut, dr.. 27 Jaar; N. Eg ging, wed van J. W. van Borselen, 79 Jaar; R. W. B. Hofstede, z„ 4 maanden; C. van der Poel, vr„ 66 Jaar; J. C. Schalk, wed van J. Faas, 64 Jaar; C. L. Koot, man. 38 Jaar; A. van Zell. man. 58 Jaar; R. Plulmgraaff, wed. van C. Bloot, 77 Jaar. WASSENAAR. Kerstprogramma Maris Stella In het Vereenigingsgebouw aan de Kerk straat wordt Maandagavond door de Oratoriumvereenlging .Maris Stella" een Kerstprogramma uitgevoerd met Cantino Soera van Sweelinck en het Kerstoratorium van Jos. Franken (ver kort), terwijl voorts door P. Veenstra met klein orkest zal worden gespeeld het cello-concert van Haydn- Medische dienst De medische dienst wordt Zondag waargenomen door de doktoren Ten Cate—Weerenbeck en Boer. Op 1 Januari wordt de medische dienst alhier waargenomen door de dok toren De Haan en Bergsma. pedities van vele zeevarende landen. Ontdekkingsreizigers uit Engeland, Frankrijk, Rusland, Japan, België, Zwe den. Noorwegen, Duitschland. Argen tinië en Chili zijn in de wateren van de Zuidpool of tot het vasteland van den antarctis doorgedrongen. Sommige dezer landen hebben, anders dan de Ver. Staten, bepaalde aanspraken ge formuleerd. Zoo eischte Engeland reeds in 1917 de onderhoorigheden der Falk- land-eilanden, zich uitstrekkende tus schen 20 en 30 graden lengte voor het Britsche rijk op. Bovendien vestigde dit land in 1932 het z.g. „Ross"-gebied, ge legen tusschen 150 graderl w.l. en 160 graden o.l. en ten Zuiden van den 60- sten breedtegraad, welke streek aan Nieuw-Zeeland werd toegewezen. Ver der ondersteunde Engeland de Austra lische aanspraken op een sector gele gen tusschen 45 graden en 160 graden o.l.waarin weer een Fransch gebied ,Adelie-land" gelegen is. Frankrijk eischte dit Adelie-land in 1927 op. Het is een smalle sector binnen het door Australië verlangde gebied. Bovendien maakt Frankrijk aanspraak op de eilanden St. Paul. Amsterdam, Kerguelen en Crezet. Noorwegen proclameerde in 1939 for meel zijn souvereiniteit over een sector tusschen het Falkland-gebied en den Australischen sector na reeds eerder aanspraak gemaakt te hebben op Bou- vet eiland en Peter I eiland. Deze Noorsche sector ligt tusschen 20 graden w.l. en 45 graden o.l. Chili maakt sinds 1940 aanspraak op de landen en eilanden tusschen de me ridianen van 50 en 90 graden o 1ter wijl Argentinië ten slotte Chili's eisch bestreed in zooverre, dat het aanspraak wilde maken op dat gebied, dat als een voortzetting van Argentinië te be schouwen is. In dit verband maakte Argentinië ook bezwaar tegen een deel der Britsche „Falkland"-sectoren. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN. Auto-ongeval Vrijdagmorgen om streeks 11 uur reed dr. M. met zijn luxe-auto in de richting Leiden, nabij het bezinepompstation in Wijk Hoorn. Met het doel te keeren stuurde hij de wagen, zonder richting aan te geven, een boerenerf op. Achter hem reed een vrachtauto van den bodedienst uit Bodegraven, bestuurd door een zekeren B. Ten einde een aan rijding te voorkomen haalde deze naar links uit. met het gevolg, dat de vracht auto pardoes de bermsloot inreed. De luxe-wagen van dr. M. werd wel beschadigd, doch niet ernstig. De vrachtwagen evenwel, was aan den voorkant zwaar beschadigd en moest later op den dag door een kraanwagen op het droge getrokken worden. Kerstsamenkomst in de Ned. Herv Kerk In de stampvolle Ned. Herv Kerk aan de Julianastraat is Donder dagavond een Kerstsamenkomst gehou den voor iedereen. Spr. was ds. Lam- bour die o.m. zij, dat om echt Kerst feest te vieren deze na-oorlogsche tijd zoo mogelijk nog ongunstiger is dan den oorlogstijd zelf.' Toen was er storm, al dus spr., en nu is er mist. Spr. herin nerde In dit verband aan de teleurstel lingen, welke na de bevrijding zijn on dervonden. Thans roept de kerk aan menschen, die den nood in de oogen durven zien het woord toe dat eertijds de apostel Paulus aan de Corlnthiërs schreef: „Zie het nieuwe is gekomen", want God heeft ons aanschouwd. Aan deze Kerstsamenkomst welke een liturgisch karakter droeg werd op uit stekende wijze medewerking verleend door het Ned- Herv. Kerkkoor en den organist, den heer v. d, Heijden. BOSKOOP. Boter ontvreemd Door onbekende daders is ingebroken in het kantoor van de Boskoopsche melkinrichting „Beider belang" aan den nieuwen pro vincialen weg. Ontvreemd zijn een 70 ~~i pakjes boter. Ook is getracht de brandkast te for- ceeren, doch deze heeft afdoende weer stand geboden. Ernstig ongeluk door onvoorzichtig oversteken Vrijdagmiddag had eraan den prov. weg onder de gemeente Bos koop een ernstig verkeersongeluk plaats. De wielrijder H. van Tol, uit deze ge meente stak, zonder op het verkeer achter hem te letten, plotseling den rij weg over. Enkele meters achter Van T. naderde de motorrijder P Verheul met zijn motorrijwiel, waarop zich als duo passagier bevond de heer Groenendijk uit Rotterdam. Van Tol, alsmede de be stuurder van het motorrijwiel zijn er tamelijk goed afgekomen, doch de heer Groenendijk was er zeer ernstig aan toe. In hopeloozen toestand is het slacht offer per Groene Kruls-auto naar een ziekenhuis te Gouda vervoerd. DOOR MARÉKA. Met een vliegende vaart vloog de tretfc over de glinsterende rails. Doch binnem was het comfortabel en gezellig. Roy Curran zat behaaglijk in zijn hoekje gedoken, en las zijn courantje. Of eigenlijk vond hij het niet zoo be haaglijk, en de courant, waar hij geheel achter verscholen ging, diende eigenlijk als camouflage, om aan de stekende blikken van zijn overbuur te ontkomen. Want hij was een man, die tegenover de dames van zijn gezelschap de rol van held speelde. En het moet toege geven worden, hij vond voor zijn hel denverhalen steeds een dankbaar ont haal. Maar als het er op aankwam, was hij één der eersten, die het zekere voor het onzekere nam, en de veiligheid koos. Dus voelde Roy Curran zich dien morgen met bijster op zijn gemak. En de oorzaak zat tegenover hem, in den vorm van een geweldigen reus, met een buldoggezicht. Kortweg, een man, die in Hollywood in misdadigersrollen geen mal figuur zou slaan. En deze man had hem reeds van het moment, dat hij was binnengekomen, voortdurend gefixeerd. Roy had er veel voor willen geven, als er op dat oogenblik een derde in de coupé geweest was, want hij voelde zich als het ware overgeleverd aan eenJa, aan wat eigenlijk? Een treinroover, een moordenaar? Bij dit laatste denkbeeld kreeg hij een koud» rilling van afkeer. Als het een treindief was, zou hij hem desnoods nog wat kunnen geven. Zijn ring bijvoorbeeld, en zijn horloge met ketting, zijn das speld. Het verlies zou niet malsch zijn, maar alles was nog beter, dan er het leven bij in te schieten. De man snoot zijn neus met dusdanig geluidseffect, dat Roy het liefst aan de noodrem had willen trekken. Toen haalde hij een sigarettenkoker tevoor schijn, koos zich een sigaret en stak deze aan. Daarop hield hij den geopen- den koker voor zijn coupégenoot en zei met zijn diepe grafstem: „Rooken". Roy wist niet of dit woord, als vraag of als gebiedende wijs gebruikt was, doch, uit angst zijn metgezel te mis hagen, strekte hij zijn hand uit en nam met bevende vingers er één. Het kwam vaak in boeken voor, dat misda digers eerst hun slachtoffers bedwelm den, wist hij, en derhalve loerde hü scheel naar het merk. Gelukkig, een Laurens, maar veel tijd voor zijn over peinzingen kreeg hij niet, want vlak voor het einde van zijn sigaret flikker de een vlammetje. Zwijgend stopte de reus zijn koker en aansteker in z'n zak, en liet zich achterover leunen. Roy Curran zoog aan zijn sigaret, dat het papier zacht knetterde, inhaleerde diep, en liet toen twee dunne spiraal tjes uit zijn neusgaten glijden. Hij durf de niet op te kijken, maar hij voelde hoe zijn overbuur zijn scherpe blikken op hem had laten rusten. Hoe deze aandachtig elke beweging van hem volgde, berekenend, hoe hij het best zijn slachtoffer kon bespringen. Toen hij zijn hand naar zijn zak bracht, voelde Roy twee ijskoude straaltjes over zijn rug loopen. Het angstzweet brak hem uit. Zijn boordje kleefde meedoogenloos aan zijn transpireerende hals. Hij had het wel uit kunnen schreeuwen. Als een drenkeling, die zich aan een stroohalm vastklemt, zocht hü zijn laatste troost bij zijn sigaret, en nam een woesten trek. Elke trek gaf hem eenige oogenblikken van vergetelheid. En toen Roy gaf een doordringende schreeuw, een angstwekkende gil. Een geweldige explosie verblindde zijn gezicht. Vurige stralen doorkliefden de lucht. En tel kens klonken weer nieuwe ontploffin gen. „Een tijdbom" flitste het door zijn brein, en toen liet hij zich stervend ach terover zinken. Krampachtig klemde hü zün bevende vingers om zün porte feuille, als een laatste stuiptrekking, en hy bedacht, wat groote mannen meestal zeiden, wanneer zü afscheid van het leven namen. Dooh zijn stem begaf hem en hü sloot de oogen. Hü constateerde, toen hü een bulde rend geschater hoorde, dat hü toch nog niet heelemaal gestorven was. Voor zichtig loerde hü door zün wimpers. En wat hü daar zag, vervulde hem met woede. Met een wilde ruk veerde hü op, en keerde tot het leven terug. De man met het buldoggezicht lag dubbel op zün bank. Alsof hij plotse ling een timmerwoede had gekregen, beukte hü op zün düen. Roy verkeerde even in de onzekerheid of de man in zün lach zou stikken, maar toen werd hü ernstig. „Was-ie goed of niet, meneer"! brulde hü. „De klapsigaret? Meneer ik vond dit de origineelste manier om u van de doelmatigheid van onze artikelen te overtuigen. Mün naam is Smith, ver tegenwoordiger van de N.V. Kingfabrie- ken, firma van feestartikelen. Mag ik voor u een kleine order noteeren? Hier heeft u een prospectus". „Neen, dank u" antwoorde Mr. Roy Curran koel. Na dien tüd rookte hü uitsluitend PÜP. (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). GEVRAAGD Juffrouw vraagt brei- of stopwerk. Ook genegen uit werken te gaan (alleen voor 's morgens). Brieven Bur. v.d. Blad onder No. 7563 k. Mevr. Kuiper, RUnsburger- weg 31B. vraagt een flink meisje, voor dag of dag en nacht. Wie helpt Jongelui, man, Canadees, die wenschen to trouwen, per 1 Februari aan zlt-sl aapkamer met stookge- legenheid, eigen bed. Brieven Bur. v. d. Blad No. 7591 k. B Te koop gevraagd poppen wagen of fietsje, voor meisje van pl.m. 6 Jaar. Spoed. Br Bur. v. d. Blad No. 7623 k B Gevraagd nette werkster, voor een dag per week. Goed loon. Mevr. Schultz, Regen- tesselaan 26. Oegstgeest. B Te koop gevraagd eenige brulkte cijfer accoorden or gelboeken en kerstliederen- boeken. cijfer accoorden. Br. Bur. v. d. Blad No. 7569 k Bloemistkneeht, Gevraagd tegen 1 Maart een bekwame bloemistknecht, door: C. F. Hemerlk. Zoeterw. Singel 39. B Te koop gevr. een paar heeren- en damesski's met staalkanten, stokken. ski schoenen en sokken, maat 43 en 39. Aanb aan Mh. de Rooü. villa „De Witte Huil", Noordwijk aan Zee. AANGEBODEN B Biedt z. aan net meisje, voor d. en n. 's Zondags vrij. Goed loon. Leeftiid 20 Jaar. Brieven met Inlicht. Bur. v. d. Blad onder No. 7582 k. B „Het Stadsvervoer" le Bin nenvestgracht 11, Tel. 22409 Uitzetten en aanplakken van reclamebiljetten. Huls aan huis verspreiding. Reclamerij den. Typen van adressen In lichtingen vrüblljvend. B „Het Stadsvervoer" le Bin nenvestgracht 11. Telef. 22409 Het aangewezen adres voor Uw klelntransport en dienstver richting binnenshuis. Ook naar omliggende dorpen en Den Haag Inlichtingen vril- bllivend. B Tc koop 1 br. damesmantel m. 4244, pr. f 20. en oen groot 2-deelig konijnenhok f. 10. Bakkerkorfstr. 14 a. Stad. B Koffergramofoon m. platen In uitstekende staat, prijs f.95 Te bevr.: Prins Bern- hardlaan 50. Oegstgeest. fl Te koop aangeboden breed gouden oorijzer. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 7567 k. Te koop nieuwe kinderwa gen. Bonarius, Marnlxstr. 45. b/d. Maresingel B Aangeboden witte trouw japon met sleep. Dracht kwa liteit. maatwerk maat 40. met handschoenen en tasch- Je. Brieven Bur. v. d. Blad onder No 7594 k. B Aangeb. een prachtige zwa re kinderbox en een paar nieuwe bruine damesschoe nen. m. 38 1/2 of rullen voor m. 39. Staringkade 50. eind Da Costastraat. B Aangeb. 2 kinderledikant Jes f 20. Utrechtsche Jaagpad 113, Lelden, B Aangeb. In ruil voor kar pet mot zell; eiken buffet theetafel en mahoniehouten linnenkast. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 7585 k. B Te koop aangeb. een br. sportcostuum. 1617 Jaar en winterjas, zelfde leeftijd, bel de z. g. a. n. Kortenaerstr. 65. alhier. B Te koop een Philips luid spreker. in goeden staat en een paar heerenschoenen m. 42, z. g. a. n. Te bevragen bij: P. Bregman. Dorpsstraat 95. Benthuizen. B Heercneostuum. Aangeb. nieuw Amerlk. heerencost.. (zonder vest), groote maat. tevens vnoroorl. bultenmod. mil costuum; twee solide sa lonfauteuils. twee kleine fau teuils, gaskachel. Joh. de Wlttstraat 39. Na 19 uur. B Ons tradltloneele reclame pakket ls er weer. Inhoud fraaie kalender 1947, 6 nieuw jaarskaarten, rol kastpapier, rol boterhampapier, rol clo setpapier. alles voor slechts f1 50. Wederverkoopers kor ting. N. Paddenburg. Nieuwe RUn 11. B De echte Enkhuizer Alma nak 1947. met weervoorspel lingen enz. 35. 60 ct.. fraaie zakagenda's 90 ct.. groote sor teering Nieuwjaarskaarten 7% ct. Kalenders met fraaie re producties 40 ct. N. Padden burg. Nieuwe Rijn 11. DIVERSEN B Wonlngrull. Groot vrü bo venhuis te 's Gravenhage te rullen voor woning te Lelden. Br. Bur. v. d. Blad No. 7562 k B Vuurwerk. Voor Oudejaars avond koopt U het voordee- llgst In Jean van Zilp's feest- magazijn, Hoogl. Kerkgracht 40, Tel. 22287, Lelden Vraagt ons vuurwerkpakket 40 stuks gesorteerd f.4. Extra voordee- lig. B De Vulpenspecialist. Thans voor reparaties. Voorjaar 1947 voor nieuw Aflevering vol gens lnschrüvlng. Dus allen op naar Den Vulpenspecialist. Haarlemmerstraat 64. t/o. het Fruitpalels. B Postdulvententoonstelling P-V. „De Bonte Duif" ln Café Rest. „De Groote Vink". Keurmeester L. W. Veen. Za terdag 922 uur. Zondag 9 17 uur. Vertrek bus station en Kort Rapenburg op het heele uur. B Credleten op salarissen, pensioenen, enz. Bouw-, Han dels- en Bedrilfscredieten. le en 2e Hypotheken. Autofinan ciering. Assurantiën. Inspectie .Intermediair". Walenburger- weg 102 a. Rotterdam. B Ruilen: 1 paar Cres-schoe- nen. m. 46 en 41. voor hee renpantalon. dames regen mantel. merk „Endex". 2 wol len damesjaponnen m 50 voor h.costuum. Brieven Bur. v d. Blad onder No. 7601 k. Kleine Advertenties worden dagelüks opgenomen wanneer voldoende rulmfp beschikbaar ts Ze moeen hoogstens 30 woordeD st-m züd (eeD woord maximum 12 letters) De prijs bedraagt f 1,50 bü vooruitbetaling Een be wüsn ummer wordt cüet verstrekt

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 4