Wedloop met tijd' Eerste Kamer in Zooals ik Duitschland terug zag Berlijn: een spokenstad Amerika en de Philippijnen Voor de Jeugd Argentinie's president geïnterviewd Nacht-ex press PANDA EN DE MEESTER-DIEF - „Slraase, wie wunderlich schaust du mir aus". In deze woorden vat een door den genoten drank ietwat „verhit" café-be zoeker de gevoelens samen die zich bij het verlaten van de herberg van hem meester maken. Om alle vermoe dens nu maar van te voren weg te ne men ik kwam NIKT uit een café, maar toen ik na jarenlange afwezig heid Berlijn terugzag, schoten mij deze woorden voor den geenszins benevelden geest. Inderdaad om met wijlen Vergilius te spreken: Hoezeer veran derd van wat zij vroeger was Berlijn bij dag biedt een troosteloos beeld, maar wanneer de avond is gevallen en hoog aan den donkeren hemel de maan op doorbreken staat, ^lan is het een spo kenstad. Dan is het inderdaad wat ik den eersten nacht bij het opschrikken uit een droom vóór mij zag. alsof daar opeen rijtje naast elkaar geraamten staan geraamten waar door het maanlicht zijn gelige glan zen giet. En wanneer de wind door die skeletten vaart, dan is het alsof die verbleekte botten klapperen en mij was het alsof lk de geschiede nissen hoorde van al die in elkaar stortende gebouwen, groot en klein. Hoog opgestapeld voor deze brok stukken woningen waarin eens menschen woonden als U en ik ligt het puin meters hoog stee- nen, balken, binten, verwrongen stukken ijzer en door al dezen on- definieerbaren rommel schiet het onkruid hoog op. Ik zie de Kurfürstendamm vooral in het begin volkomen verwoest en ver nield, en als een monument dichter lijk uitgedrukt „duurzamer dan staal" staat daar nog het „Hotel am Zoo" het hotel waar de Engelschen zijn on dergebracht en waar het goed en warm toeven is. Af en toe ontdekt men nog een bewoonbaar huis, af en toe is een restaurant geopend waar men allerge meenste koffie zonder suiker en melk kan krijgen, bier dat vrijwel niet te ge nieten is en dat ons doet denken aan onzen gezegenden jongenstijd toen wij lurkten aan een fleschje, met dropwa ter gevuld Men kan er zooiets krijgen wat in de verte aan een gebakje anno voor-den- oorlog doet denken, maar vraag niet hoeveel bonnen dat kost. en bonnen zijn schaarsch. Maar in vele van deze kleine gelegenheden was het tenmin ste warm althans niet koud, en de menschen die ik daar en ook op straat ontdekte, waren over het algemeen goed gekleed. Ge verwondert U, niet waar? Héél begrijpelijk dat deed ik ook, maar vergeet niet dat dit alles nog dateert uit de tijden dat de Duit- schers links en rechts stalen wat er maar te stelen viel en dat was ge zien het aantal landen dat zij beroof den van zoo ongeveer alles wat niet aard- en nagelvast was niet gering. Maar vergeet ook niet, dat daar eens een einde aan komt en dat dat einde onherroepelijk nadert iederen dag en ieder uur een klein stapje naderbij. Och, wanneer men zjjn pak met de noo- dige zorg behandelt kan het betrekke lijk lang mee! Zien wij dat niet aan ons zelf? HET LEED VAN DE KELDERS. Maar laat U niet in den waan bren gen dat wat gij hier ziet, een betrouw baar beeld van den toestand geeft wie de ellende, de vernieling, de ver- rauwing, de verruwing en de verwor ding in des zeiver vollen omvang wil leer en kennen, hij moet niet aarzelen daar binnen te gaan waar menschen wonen neen. niet wonen maar sa menhokken. die vrijwel geen kleeren aan het bibberend lijf hebben. Ik ben er geweest en ik schaam mij niet te be kennen dat ik de grootste moeite had de tranen te bedwingen, welke mij bij het zien van deze naamlooze ellendeen ontbering naar de oogen welden. Vooral des avonds zijn deze kelder verblijven van een onbeschrijfelijke aangrijpendheid. Gij kunt ze vin den overal en schier ten allen kant gij ontdekt opeens diep in de puinhoopen verborgen een zwak schijnend lichtje dat zich uit een kelderraam den weg naar het don kere buiten baant. Ge neemt uw zaklantaarn en beschenen door dit weifelend licht worstelt ge u een weg door deze troostelooze, gore en grauwe misère. Ik tikte tegen het kleine gebarsten raam waardoor de regen striemt en de windvlagen huilen en vond in een ruim te van om en bij de vier vierkanten meter het gezin: Moeder, Vaderen zes kleine kinderen. Door een gat in den muur stak de pijp van het stinkend en walmend kacheltje, dat het tochti ge verblijf niet dan héél matig ver warmde. Wanneer de rook en de smook warmte zouden kunnen geven, ware het er van de hitte schier niet te harden geweest Ik zag drie stoelen waarvan twee geen zitting hadden en de andere op drie pooten hinkte, verder een bed met lappen en lompen en vodden bedekt, waarop de drie kinderen sliepen. Een tafel was er niet een kist deed dienst voor het nuttigen van enkele sneden hard bruingekleurd brood zonder ook maar het minste of geringste er op en verder dronken wij „koffie" ook zonder iets uit een ketel die men nog tusschen het puin gevonden had. De moeder bracht een groot gedeelte van den dag door met het ruimen van puin. de kinderen hiel pen haar bij dezen hopeloozen arbeid, en de vader scharrelde in alles en nog wat. Ik probeerde de menschen aan het praten te krijgen, maar het ge lukte my niet doffe berusting lag over de bleeke en ingevallen gezichten der beide ouders en de kinderen dren telden om mij heen en bewonderden met oogen gróót van verbazing mijn uniform. Hun magere en door schijnende vingertjes streelden de stof van mijn dikken mantel en de oogjes, waarmee zij de glimmende knoopen met het Engelsche wapen er op be studeerden, lagen rood omrand diep in de kassen. Zelfs in mijn warme uniform huiverde ik ik ontdekte dat het gebarsten glas was dichtgeplakt met zoogenaamde „röntgen-platen", die wel is waar den regen tegenhielden, maar den wind vrijelijk door lieten. HAAT, EN TOCH Mijn gedachten vlogen naar het eigen land, waar nog zooveel landgenooten in krotten en keeten hun leven slijten en ik voelde opeens weer de haat tegen het volk dat al deze ellende ook over ons had uitgegoten. Ja dacht ik hoe juist heeft het meen ik eens de groote Franschman Talleyrand ge zegd toen hij den regel het aanzien schonk: „Les arm es sont journalières, tandis que la haine subsiste". Met an dere woorden: „De wapenen spelen slechts een tijdelijke rol, terwijl de haat daarentegen blijft bestaan". Dat ellen dige, 61 het goede en edele in ons ver stikkende haatgevoel, zonder hetwelk een betere of wilt ge dat soms lie ver „minder slechte" wereld nooit of te nimmer zal kunnen worden opge bouwd. Ook deze menschen en zij logen niet wisten van al die Duit- sche gruwelen jegens ons gepleegd niets af Maar zij wilden het wel gelooven en niettegenstaande ik al mijn best deed mijn gevoelens van afkeer tegen het Duitsche volk te verbergen, kon ik mijn medelijden niet onderdrukken. Men zegt wel eens dat wij Noordelin gen ons gevoel niet spoedig en ook niet gaarne toonen, maar al deze ellende, al dit het lichaam langzaam maar ze ker kapot knagend lijden werd mij dan toch te machtig. Ik greep in mijn zak en legde een portie koffieboonen op de kist neer MIJN tranen hield ik in zij het dan ook met moeite maar uit de oogen der ouders stroomden ze. .Herrgott" en dan „Sie sind ein Hollander? ÓÓK dat zei ik „méér voor alles een mensch". En ik dacht erbij —het zijn dan toch altijd mijn medemenschen en is het eigenlijk niet waar dat wij allemaal doet er niet toe welk bloed door onze aderen stroomt van boven af worden ge bruikt, verbruikt en misbruikt? Een oogenblik later stond ik weer midden tusschen de ruïnes en struikel de in een kuil. Vies en vuil krabbelde ik overeind en bevond mij een oogen blik later weer op straat. Flauw brand den de lantaarns Het was tegen elf en ik kwam vrijwel geen sterveling meer tegen. Slechts een agent. een „Schupo" een man met een acten- tasch onder den arm misschien wel een collega een nachtredacteur en verder een paar geverfde wezens van het vrouwelijk geslacht rillend in dunne mantels en die haar zorgen van den dag trachtten te vergeten in een vergeten van zichzelf „Have a cigarette?" Ik tastte in mijn zak en gaf er een. Het was een geweldig cadeau waarde: vijf heele marken. Oogenblikkelijk begonnen ze er met hun drieën op te zuigen. En in de bar van het Hotel am Zoo zaten wij even later achter een bon-el die brandde als vuur In een lichaam dat rilde van een zoo juist doorvoeld brokje Berlijnsch leven. Zonder inzicht en zonder hoop VAN SWTNDEREN. Gelijke rechten! President Manuel A Roxas der Phi- lippijnen verwacht een gestadige verbe tering in de betrekkingen tusschen zijn jongen staat en de Vereenigde Staten van Amerika. In ieder geval vertrouwt hij ten volle op het succes zijner repu bliek. aldus United Press. Roxas meent, dat de Amerikanen ge lijke rechten moeten hebben als de Philippijnsche bevolking, ten einde het economische leven van het land tot volle ontwikkeling te kunnen brengen. „Ook op het oogenblik zijn er eigenlijk geen fundamenteele meeningsverschil- len tusschen de nauwelijks een half jaar onafhankelijke republiek en het vroege re moederland. De moeilijkheid schuilt in hoofdzaak in de aanwezigheid van Amerikaansche troepen in dichtbevolk te gebieden". De president is er van overtuigd dat de Ver Staten bases op de Philippijnen moeten hebben in het belang der veiligheid van beide landen, doch zoodra deze kwestie der bases ge regeld is, zal de wrijving tot een mini mum beperkt zijn, zoo meent hij. Een deel der onaangenaamheden komt voort uit het feit dat de Ameri kaansche troepen veelal versche, onge oefende recruten zijn, terwijl de situatie gecompliceerd wordt door heftige arti kelen in een deel der Philippijnsche pers- De handel met Amerika is van groot belang voor het zakenleven der Philip pijnen, aldus verklaarde Roxas. Het Amerikaansche leger is daarenboven de grootste werkgever in de jonge republiek. Roxas is dus een warm voorstander van gelijkberechtigdheid van Philippi nes en Amerikanen. Op 11 Maart a.s. zullen de kiezers over deze vraag moeten beslissen. Wij hebben buitenlandsch ka pitaal noodig voor beleggingen in de Philippijnen, liefst in samenwerking met Philippijnsche belangen. Wij heb ben nieuwe industrieën noodig om ons economisch stelsel op gang te brengen. Wij hebben ook technische hulp en bij stand noodig. Het zou ons 5 jaar kosten om de technische voordeelen te verwer ven. die wij door samenwerking met de Amerikanen vrijwel onmiddellijk zou den deelachtig worden. Roxas voorspelt dat het voorstel van „gelijke rechten" met een meerderheid van een half mil- lioen op een totaal aantal kiezers van 1 mlllioen goedgekeurd zal worden. „Het voornaamste bezwaar er tegen is de vrees voor Amerikaansch imperia lisme. Maar dat is een spookverschij ning. De regeering heeft de macht de Philipplnos er voor te behoeden econo misch de slaven te worden van eenig land". De drie belangrijkste vraagstukken, waarvoor de Philippijnsche republiek zich op het oogenblik gesteld ziet, zijn volgens Roxas: I. het herstel van industrie en land bouw: 2. de totstandbrenging van over eenkomsten met de Ver. Staten betref fende militaire bases, handels'- en scheepvaartkwesties en andere zaken en 3. het herstel der binnenlandsche ver bindingen. SCHEEPSBERICHTEN. Aalsum, 26/12 van Rotterdam naar Brltsch-Indlë; Aainda, 17/12 van Ballk Papan naar Singapore, Agatha, 18/12 van Balilc Papan te Batavia; Aldabi. Rotter damZuid-Amerika, passeerde 26/1 Ma dera; Alphard, 24/12 van Rlo te Janeiro naar Bah la; Clavella, 21/12 van Karachi naar Abadan; Corllla, 20/12 van Ahreln te Suez; Eindhoven (ex „Glnhelm"), 24/12 om 16 uur van Londen te Rotterdam; Gaasterkerk. New YorkAntwerpen, pass. 25/12 Vllsslngen; Gadlla. 20/12 van Aba dan naar Shanghai, Japara. JavaRot terdam, pass. 26/12 14 uur Flnlsterre; Kerkplein. BasrahRotterdam. 24/12 te Alexandrlë; Kota Agoeng. Batavia—Rot terdam, pass. 25/J2 om 3.30 Perlm; Kota Baroe, BataviaRotterdam, 24/12 van Mombiua, wordt 2 Januari te Suez ver wacht: Limburg, 21/12 van Port Elizabeth naar East Londen; Manoerari, 19/12 van Poeloe Samboe naar Manilla; Marpessa, 21/12 van Singapore naar Abadan; Melam- pus. Java—New York, 19/12 van Singapore; Ondlna. 16/12 van Fahaheel naar Rot- Conversie-ontwerp aangenomen. (Van onzen parlementairen redacteur) Eenige wetsontwerpen van spoed eischenden aard hebben er toe geleid, dat de Eerste Kamer in de Kerscv.eek moest vergaderen. Zooiets is bij ons heugen nooit voorgevallen en het eer waardig college heeft deze noodzaak niet zonder morren aanvaard. Met name de heer Pollema, die overigens een voor de Regeering bijzonder welwillend stand punt innam, gaf herhaaldelijk aan zijn misnoegen hierover uiting. Er lag een lijst van niet minder dan 24 onderwerpen ter behandeling, w.o. bijna alle hoofdstukken van de Rijks- begrooting voor 1946. Gevolgelljk waren ook bijna alle ministers voor korter of langer tijd aan de regeeringstafel pre sent. En praeses Anema moest dan ook hard werken om door deze ellenlange agenda heen te komen. Eén onderwerp stelde hij tot 9 Januari a.s. uit. wanneer hij den senaat voor het eerst in het Nieuwe Jaar weer wil bijeenroepen. Den 15en denkt hij aan de begrooting voor 1947 te kunnen beginnen. De wedloop met den tijd was zóó spannend, dat bij verschillende onderwerpen de H. v. A. op het verslag der Kamer mondeling werd ingediend. Hetgeen wel eveneens een unicum in onze parlementaire geschie denis mag worden genoemd. Het wets ontwerp tot verlenging van den wer kingsduur van het Tyd. Persbesluit 1945 lokte uitvoerige critiek uit van de hee- ren Pollema <CH) en v.d. Kieft (Ar beid), waarbij laatstgenoemde in een geestige rede op verschillende nooden van de pers wees. vooral op de papierschaarschte. Toch werd het voor stel z.h.st. aangenomen. Hetzelfde ge schiedde met alle overige agenda-pun ten, behalve met het conversie-ontwerp, dat de praeses tot het laatst, als den goeden wijn. had bewaard. Hier kwamen sprekers van alle frac ties aan het woord en het werd een de bat, dat de discussies dienaangaande in de Tweede Kamer welhaast in de schaduw stelde. Ook leek het, dat het een dreigender karakter dan ginds zou aannemen: want de heer v.d. Brink (KVP) stelde zijn stem afhankelijk van een toezegging, die minister Lieftinck niet zou kunnen geven. En wel was de heer Pollema (CH) tot ieders verbazing vóór het ontwerp, doch zijn fractiege noot Vixeboxse was ertegen, evenals de heeren Rip (AR) en Molenaar (Vrij heid). Slechts de heer v.d. Kieft (Arb.) ging vol vertrouwen met den minister mee en de heer v. Santen (CPN) zou niet tegenstemmen. De minister van Fi nanciën stelde tot zijn genoegen vast, dat de behandeling van dit onderwerp in den Senaat heelemaal geen „tamme vertooning" was geworden. Overigens terdam; Philae (charter), 24/12 van Hongkong tiaar Shanghai; Volendam, BataviaRotterdam, pas*. 26/12 10 uur Gibraltar; Westplein. Rotterdam—Basrah. 25/12 van Aden; Zijpenberg, Sydney—Rot terdam, pass. 24/12 Perlm; Aalsdljk, Los Angelos—I-Ouracao, 25—12 van Cristobal; Andljk, 27/12 van Antwerpen naar Rotter dam- Barendreoht. 25/12 van Rotterdam te Aruba; Delftdljk. 24/12 van Vancouver te Tacoma; Edam, 24/12 van New York te Havanna; Gaasterkerk. 25/12 van New York te Antwerpen; Leerdam. 25/12 te Vera Cruz; Mcrwede. 23/12 van Tandjong Prlok - Holland; Noordam, 24/12 van New York naar Rotterdam; Prins Willem van Oranje, JaffaDublin, 26/12 van Gibral tar; Rutcnfjell (charter), 26/12 van Har- llngen te Alexandria; Stad Haarlem, 24/12 van Oran .naar IJmuiden; TJisadane, 23/12 van Hongkong te Manilla: Van Ruyedael, JavaNew York. 24/12 te Suez. K.NS.M.: Aardenburg, 23/12 van Algiers naar Gibraltar. Kamphaan. 23/12 te Opor to; Tjlpandok. 24/12 te Amsterdam: Roelf, 25/12 te Amsterdam; Oksywle, 25/12 te Amsterdam; Carmelfjell, 2612 te Am sterdam; üno. 25/1? van Rotterdam naar Gibraltar; Sturebcrg. 26/12 te Rotterdam: Euterpe, 26/12 te Rotterdam; Jupiter. 25/ 12 te Paramaribo: Van Ostadc, 26/12 te Paramaribo; Stuyvesant, 24/12 van Lissa bon naar Tunchal: Aruba. 24/12 van Curacao naar Cristobal; Bessa, 25/12 te Plymouth;Lotos, 24/12 van Paramaribo naar Trinidad; Stad Maassluis, 23/12 van Cristobal .naar Curaqao. Mij. Nederland: Joh. van Oldenbarnevelt, 24/12 van Southampton over Hamburg naar Amsterdam; Philips Wouwerman. 24/12 van Honolulu naar Vancouver; Joh. de Witt. 24 12 te Suez; Roepat. 26/12 te Colombo; Manoeian, 24/12 te Manilla. Vinke en Co Hilversum, 23/12 St. Vin cent gepasseerd. Loppersum, 24/12 te Oucssant; Aalsum, 26/12 van Rotterdam Holl Afrika Lijn: Govert Fllnck, 24/12 te Lorenzo Marques; Dubrovnlk. 25/12 van Kaapstad 'tiaar Antwerpen. Oceaan: Rhrontls, 17/12 te Singapore; Malampus, 17/12 te Singapore: Polydorus, 23/12 van New York voor Straits en Indonesië. kon Z, Exc. veelzins volstaan met een herhaling van zijn argumenten uit de Tweede Kamer; Tegenover den Kath. afgevaardigde merkte de heer Lieftinck op, dat het ontwerp slechte een mach tiging aan den minister geeft tot het aangaan van geldleenlngen ter conversie van uitstaande schulden en dat dus de St.-Gen. geen enkele verantwoorde lijkheid dragen voor de leenlngsvoor- waardenOp dit duidelijke sofisme bleef de heer v.d. Brink onbegrijpeiy- kerwljze het antwoord schuldig. Ook zeide de minister niets over het door prof. Molenaar gesignaleerde gevaar, dat buitenlandsche obligatie-bezitters zich wel eens tot hun Staat konden wenden, welke dan de zaak aan het Intern. Gerechtshof zou kunnen voor leggen. Toen de heer Molenaar hem op zijn verzuim wees. verklaarde de minis ter zich bereid, hieromtrent den lands advocaat te raadplegen; maar zeide niet wat hij zou doen, indien deze eveneens dat gevaar aanwezig zou achten. De rede van den heer Lieftinck was intusschen zóó overtuigend geweest, dat de heer Kropman namens het grootste deel der KVP-fractle verklaarde te zul len voorstemmen, echter „ons uitdruk kelijk losmakend van wat de minister heeft gezegd over (het komend wetsont werp op) den Staatsinvloed op kapi- taalsinvesteeringen". Het ontwerp werd ten slotte aange nomen met 24 tegen 13 stemmen (w.o. 4 Kath.). De praeses en de minister namens de Regeering uitten hun beste wenschen voor het Nieuwe Jaar. Waarna de Ka mer nog in de afdeelingen ging om 7 wetsontwerpen te onderzoeken. Het liep toen tegen half acht voor allen om utt te kiezen; de groteren (11—16 Jaar) x\]f, de kleineren (7—11 Jaar) drie goede oplossingen. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad of naar Wasstraat 38. tot uiterlijk Dins dagmorgen 9 uur. Naam. leeftijd en adres onder de raadsels. I. (Ingezonden door Oorrie Zandbergen) Hoe kunt ge uit de staart van, een koe en het hart van een kip een smakelijk ge recht maken? II. (Ingezonden door Bep Brouwer). Mijn le -deel ls niet dicht by, mijn 2e duurt een vast aantal dagen, mijn 3e deel ls een deel van mijn tweede. Mijn geheel duurt nooit langer dan één dag. III. (Ingezonden door Lente v. Kam pen). Mlin geheel bestaat uit 5 woorden en 18 letters, en ls een spreekwoord. 14, 17, 3, 4 ls een lichaamsdeel, ook de naam van een vis, 1, 5, 3. 9, 6, 7, 18 ls een Jon gensnaam, 11, 10, 10, 6 een verscheurend dier, 6, 2, 2, 8 een bloem. 18, 2. 10, 18 een lekkernij, 16, 17, 2. 13 een afgekorte Jon gensnaam, 14, 1. 15, 12 een lekkere drank. IV. (Ingezonden door Dickie Breedijk). Op de kruisjes komt van boven naar be neden en van links naar rechts de naam te staan van een lekkernij In den St. Nlcolaafltyd. 1. een medeklinker, v 2. een getal. x 3. gebruikt men bij het x eten. 4. staat op sommige da ken. 5. het gevraagde woord. x 6. Iets, dat aantrekt. x 7. Iets, waaraan men zich x kan prikken. 8 speelgoed. 9. een medeklinker. V. (Ingezonden door Mla Bekooy) Ik ben een dorp In OverijselGeef mij een staart, dan ben lk een eiland. xxxxxxxxx VI (Ingezonden door Frans v Egmond.) Kun Je uit de naam van dezen persoon zijn vaderland lezen? N. Dardenel. vn. (Ingezonden door Rla v. Weerlee. en Lia Schade v. Westrum). Hoe kun Je water beschrijven met 2 letters? VIII. Ik besta uit 3 letters en noem met verschillende slotletters achtereenvol gens: 1. Jongensnaam. 2. gewas, 3. ge vaarlijk voorwerp, 4 verzameling bomen, 5. mannelijk dier, 6. vis, 7. klein, zeer be langrijk stukje papleT, 8. kinderziekte. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Stoelenmatter; stoelen, mat, ter. 2. Karei de Grote; grot, de. keel. raak. 3. Sijs. 4. Bij gebrek aan brood, eet men korst jes van pastelen. Snoep, baby. in tern. vedetjte, Jager, kamp. 5. Ohocolade. 6. Hagelstenen, die gesmolten waren. 7. 1. iemand honing om de mond smeren. 2. 't Is hiér ook niet altyd koek en el. 3. Water by de wyn doen. 4. De kool en de geit sparen. 8. IJ, ver; yver. GOEDE OPLOSSINGEN van de raadsel9 voor de Groteren ont vangen van: Lenle Labordus. Coble Leuering, Janny Leuerlng, Freek van Mourlk, Greetjo Fa vier. Bernard Goslings. Ineke David. Jan van Dyk, Ansje van Dijk. Jannle Kriek, Gerrit Kuyt, Dlclde Breedijk, Anke Breedijk, Ml? Bekooy, Rle Roosendaal. Elsje Verllnd, Catbrientje v. Til, Leuntje v. d. Plas, Beatrix Vonk, Clara Ouwer- sloot, Nelly Wessellng, Jannle Zonneveld, Jople Wurzer. Rla v. Weerlee. Corrlo Zandbergen, Bep Zandbergen. Conrie Oud6hoorn, Lenle Obèr. Maertje Stavleu, Ria Tuinhof de Moed. Genard Wenneker, Leen de Kluyver, Jan Hakemudder. Liesje GIjsman, Maria v d. Marei, Betsle Balken ende. Bep Brouwer, Bepple Bourgeois, Rlta Hemerlk, Gys Bergman, Nico Glas bergen. Ida Moleman, Adrlena v. d. Mey, Jannetje Haasnoot, Welntje de Mooy. Rle de Graaf, Wllly v. d. Kwaak. Corrie Loef, Eily Kiel, Janny Kiel, Gerrie Overdijklnk, Jan Ravensbergen, Piet Re^èl. Anneke Zonneveld. en van de Kleineren: Alle Vooys, Joke Vollenga, MarhtJe Sta vleu, Corrie Schaart. Joop Optendrees, Tientje Optendrees. Jople Werther. Tina Zandbergen, Rudl Redél, Gerard Flip po, Jansje Fllppo. Ina de Greef, Truus Goe- llngs. Janna v. d. Marei, Plet Balkenende, Ditje Hogendoorn. Truusje v. Leeuwen. Piet v. d. Lucht. Elly Brandt. Liesje v. d. Berg, Lena Jonker, Willy Kole, Anton Mentlnk, Tlnl Stol. Joke Smlttenaar, Lla Schade v. Westrum. Jannle Ouwersloot. ONZE PRIJSRAADSELS. De drie prUzen voor de Groteren zyn na loting toegekend aan: Betsle Balkenende, 11 Jaar. Jannetje Haasnoot. 13 Jaar. Bep Zandbergen 13 Jaar. De drie prijzen voor de Kleineren zUn na loting toegekend aan: Tientje Optendrees, 10 Jaar. Janna v. d. Marei, 10 Jaar. Joke Smlttenaar, 7 Jaar. De pryzen kunnen a.s. Dinsdag tusschen 12 en 1 uur of tusschen 4 en 5 uur aan ons Bureau worden afgehaald Red. „L.D." Beete Raadsel nichtjes en -neefjes. Hier hebben Jullie de uitslag! De zes gelukkigen gefeliciteerd! Dat treft mooi: een nieuw boek in de Kerstvacan/tiel Nu starten we meteen weer voor de volgen de loting; over 4 weken. Wie 3 of 4 we ken present la met genoeg goede oplossin gen, loot dan weer mee voor een boek. Dus Jullie kunnen weer aan het werk. Denk aan alle®, wat boven de raadsels staat; lk kan het hier niet weer herha len. Nieuwelingen: hartelijk welkom en mee biyven doen, zodat Jullie volgende keer meeloten en Jullie Je naam dan ln de krant vinden. De nieuwelingen ver meld lk niet meer afzonderiyk. Voorts mijn hartelijke dank voor de mooie Kerstkaarten, die lk mocht ont vangen. Nu wens lk Jullie een prettige Oudejaarsavond, en een goed begin van het Nieuwe Jaar. Voor één keer zeg lk nu: 'tot het volgend Jaar! Met veel groeten, er by. Jullie Raadseltante. Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Zelfstandige politiek. In een interview met United Press heeft de president van Argentinië. Juan Domingo Peron, ten sterkste ontkend, dat Argentinië, zooals wel beweerd is, pogingen in het werk stelt om een blok van Zuid-Amerikaansche landen te vormen met Argentinië aan het hoofd, dit by wyze van concurrentie met de Vereenigde Staten om de leiding van het Westeiyk halfrond. De president ver klaarde in dit verband: „In de Ameri- ka's kunnen geen leiders zijn, slechte vrye en souvereine naties". FEUILLETON Roman door Winston Graham. 6) Het was een wonderlyke gedachte zich dit land voor te stellen mpt rantsoe neering en verduisteringsgordynen. op een plein, waar Marco Polo, Tintoretto. Titiaan, Sansovino en John Cabot ge wandeld hadden! Juist zwaaiden de historische „Mori" hun hamers achter uit om op den „torre dell' orologio" het negende uur te slaan en toen klonk de groote, volle klokketoon van de campa nile mee, waarop alle andere klokken in de stad volgden. Het leek op een klas met meisjes, die een oogenblik druk aan het babbelen zyn, voordat men haar weer het zwijgen oplegt. Maar nu moest ik toch verder. Ik ver liet het plein en boog, nadat ik de Rio di Palazzo overgestoken was, scherp van de stad af. Ik ging een nauwe straat door, waar aan beide zijden goedkoope kroeg jes waren. Hier zaten de kleine midden standers hun wyntje te drinken en een kletspraatje te maken. Heelemaal achter in de steeg lag een plein, leeg en rustig, Dit plein stak ik over en ook de hobbe lige brug, waar ik het water tegen de hoekige treden zag kabbelen. Het was op vallend hoe volkomen rustig het hier was en hoe ver de bedryvigheid op de Piazza scheen. Een eenzame gedaante ging my voorby; laarzen stampten op het plaveisel. Ergens in een open deur zat my een kat aan te staren. Een an dere kat sloop snuffelend en met kies keurige bevalligheid om een leeg con servenblik. Er gingen twee kinderen voorbij, bleek en met magere beenen; zJj floten het nieuwste straatdeuntje. Bij myn vroegere bezoeken had ik geen enkele reden gehad my naar de Campiello di Giovanni te begeven, maar ik wist toch wel ongeveer waar hy was en als het ever mogeiyk was, wilde ik vermijden om den weg te vragen. Myn geheugen bedroog my niet, en na onge veer drie minuten stond lk op den hoek en keek naar de donkere gebouwen aan de overzyde. Het was een van de vele plekjes van Venetië, die eens het domein der patriciërs waren. Het was een pleintje, omgeven door groote, eerbied waardige huizen, die nu als huurkazer nes bewoond worden. Op iederen hoek bevond zich een café. Uit het dichtst- byzynde klonk de muziek van een luid spreker. Het geheele plein was geplaveid met groote, vierkante tegels en in het midden bevond zich een steenen fontein, waaruit de bewoners vroeger hun water hadden gehaald. Ik liep het café voorby en wandelde langzaam om de gebouwen heen. Uit een poortje kwam een oud wijf te voor- schyn, dat my met een huilerige stem aansprak. Ik gaf haar vyf lire en haar gewoonte-gemompel was dadeiyk geëindigd. In een kamer, ergens ver weg op de bovenverdieping van het huis. speelde iemand plano. Ik slenterde naar het raidden van het plein en ging op den steenen rand van de bron zitten. Het was niet koeler ge worden, zoo als men had kunnen ver wachten, en het lichte briesje, dat van zee kwam. was altyd nog zoel. Achter de huizen aan den linkerkant verhief zich het dak van een kerk. De maan overstroomde de groteske figuren, die den dakrand ondersteunden, met haar zilverwitte licht. In deze omgeving moest de eenzame pianist wonen, tegen over het tweede café, ongeveer op de vierde verdieping. Op dat oogenblik had blykbaar iemand het raam open gedaan, want het pianospel werd opeens, terwyl het over het plein klonk, veel duidelyker. Het was „Geschichten aus dem Wienerwald" van Strauss. Twee matrozen, die voor by kwamen, namen het refrein over en ik hoorde ze de melodie nog fluiten, toen zy reeds een tydlang verdwenen waren. De pianist speelde goed. Nu begon hy aan Grieg: doch toen hy halverwege was. ging hy na een paar inleidende accoorden over naar Chopin, de wals in A-dur. Ik stond op en slenterde een beetje voor het café heen en weer. Ik keek langs den muur van het huis omhoog en bemerkte, dat ik my in het huis had vergist. De klanken van de piano kwa men namelyk uit een raam op de derde 4). Ja, Panda was boos. Hy vond het vervelend, dat de vreemdeling naast hem bleef lopen en dingen zei die hy niet begreep. Én bovendien had iy hon ger en dorst en niets meer oir e eten of te drinken „Gy ziet er uit alsof gy ni' tevre den zyt!" zei de vreemdeling. „Welaan! Hier heb ik een voortref- feiyke ananas voor u! Sappig en vol- ryp! Goudgeel en rond van vorm! Neemt hem van my aan en smult! Het zal u zyn alsof gy een stukje van de zon in uw mond steekt!" „Eh Js dat voor my? Waar komt die ananas ineens vandaan? Die had je daarnet toch niet? Ik begryp niet... Op dat moment klonk er ineens ge schreeuw achter hem en hy draaide zich verschrikt om. Het was een groen teboer die achter hen aan holde. „Lelyke dief!" riep de groenteboer. Geef hier myn ananas! Geef terug! Ik zal je by de politie aangeven!" verdieping van het huis er naast. Men kon er licht zien schynen als de gor- dynen door den wind bewogen werden. Ik stond voor een deur, waar noch een naam noch een nummer op was aange geven. Ik drukte de klink naar beneden en trad binnen. Ik stond in een kleine, kale vestibule, die door een zwak, elec- trisch peertje, onvoldoende verduisterd door een bruin papier, werd verlicht. Deuren, een telefoon, varenkruid ln een pot, traptredenDeze laatste waren het belangrykste voor my en ik begon ze voorachtig te beklimmen, om in dit huis geen ongewenschte opmerkzaam heid te verwekken. Op de tweede verdieping was er een deur open en er viel dus een hel licht in het trapgat. In een der woningen pro beerde een kind, dat een mousseline nachtjaponnetje droeg, een pop te repa- reeren. Snel glipte lk voorby en onder drukte den impuls, het kleintje een handje te helpen. Op de derde verdie ping bevonden zich vier deuren en ik moest een poosje luisteren, eer lk uit gemaakt had, waar de klanken van de piano vandaan kwamen. Toen klopte ik. De muziek hield niet op. De klanken zwollen aan tot schitterende trillers en octaven, die de finale aankondigden. Ik klopte harder. De muziek zweeg. Wat zégt u, hoorde ik in het Ita- liaansch. En toen ging de pianist weer verder. Ik trad binnen. HOOFDSTUK IV. Het was een prettige, ruime, maar uiterst wanordeiyke kamer, waarin over al kranten en tijdschriften rondslinger den; er waren rieten stoelen. Turksche tapyten en gordynen met galon. Een hoop kussens en een stelletje Indische tafeltjes. Een eenvoudige piano, waar voor een plompe man van middelbaren leeftyd zat. met een stompje sigaar tusschen zyn tanden. (Wordt vervolgd) Toen aan Peron gevraagd werd, of Argentinië in een toekomstlgen oorlog de zyde van de Vereenigde Staten zou kiezen, antwoordde hy. na er den na druk op te hebben gelegd, dat alle lan den naar de handhaving van den vrede moeten streven,: „Wy kunnen geen toe komstige situaties voorzien, maar de om standigheden en geiykenissen der Ame rikaansche volken zullen leiden naar de vestiging van een continentale sfeer". Peron verklaarde verder, dat Argentinië een politiek souvereine natie is en dat het daarom noodzakeiyk is te streven naar volledige economische onafhanke- hjkheid. Gevraagd naar Argentinie's houding inzake de maatregelen der Vereenigde Naties tegen Spanje, zei Peron: „De Ar- gentynen zullen Spanje altyd als hun moederland blijven beschouwen. Daarom bestaat Argentinie's missie, apart van andere overwegingen, ten opzichte van dit vraagstuk, hierin, dat 4j haar bij drage levert aan de pogingen om de ver schrikkingen van een nieuwen burger oorlog te voorkomen". Peron ontkende met kracht, dat zU'n regime fascistisch van aard zou zijn ge- iyk in het buitenland is beweerd en hU verzekerde dat in Argentinië volledige vryheid van meeningsulting bestaat. Aan de oppositie ls niet de minste be perking opgelegd, zoo zeide de president. Als eenige uitzondering noemde hy het geval, dat de uitlatingen in stryd zou den zyn met de strafwet, die niet door my is opgesteld. Aangaande het communisme zeide Pe ron: „Argentinië is een land van vry heid en democratie. Dit wordt bewezen door het feit, dat de communistische party wettelijk erkend is. waardoor haar clandestiene status niet langer be staat. Wat hier thans gebeurt, is. dat Argentinië georganiseerd wordt volgens een afgerond economisch systeem, dat verankerd ligt in de grondwet. Als pre sident heb ik er voor te zorgen, dat de grondwet uitgevoerd en verdedigd wordt". Vraag: „Sommige commentatoren vinden het vreemd, dat uw regeering, ondanks het feit dat de Sovjets zich te San Francisco krachtig verzet hebben tegen de toetreding van Argentinië tot de Vereenigde Naties, spoedig na uw verkiezing diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie heeft aangeknoopt en dat zij kort geleden een vriendschaps handels- en scheepvaartverdrag met Rusland heeft bekend gemaakt. Peron: „Het Argentynsche volk houdt geen rekening met vergissingen, die Je gens dit volk zyn begaan door misver stand of gebrek aan kennis. Indien het resultaat van de verkiezingen in Fe bruari de Sovjet-Unie de oogen heeft geopend voor de enorme volksmeerder heid. die achter de huidige regeering staat, dan kan niets een vernieuwing van de diplomatieke en handelsbetrek, kingen met de Sovjet-Unie in den weg staan".

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3