Betere vooruitzichten voor de Beurs! In het oerwoud van Honduras Mr W. H. M. J. Lambooy burgemeester van Lisse DE BIOSCOPEN De Sint reed weer door Batavia Het Leidsch Dagblad Nieuwe moed en versterkt vertrouwen. (Van onzen Ilnancleelen medewerker). Het Nieuwjaarsoptimisme, waardoor het koersverloop zich voor den oorlog veelal ln de maand Januari kenmerkte, is ditmaal reeds in December doorge broken. En het is een verblijdend ver schijnsel, wijl men het kan zien als een bewijs dat ondanks allerlei deprimeeren- de factoren, welke men ten aanzien van het economisch leven in ons land zou kunnen noèmen, ons Nederlandsche volk zijn goede, klassieke eigenschappen niet verloren heeft. Want het krachtig koersherstel, dat sinds kort op de Amsterdamsche beurs met name voor Industrieele aandeelen, is ingetreden is. als wij goed zien, geen gevolg van den zin voor speculatief avontuur, maar een uitvloeisel van toe nemend vertrouwen in de herleving van den commercleelen aandrift, die zich door alle staketsels van overheids bemoeiing en buraucratie heen, een weg baant naar nieuwe welvaart. Zelfs de door velen betreurde beslis sing inzake Linggadjati en de chaoti sche toestand in Indië hebben dit ver trouwen in het geleidelijk herstel van ons bedrijfsleven niet geschokt en ook Indische waarden heeft men deze week tegen niet onbelangrijk hoogere koersen durven koopen in de blijkbare overtui ging dat men het ginds toch niet zon der het Nederlandsch intellect en het Nederlandsch kapitaal stellen kan. Ook wanneer Indië onverhoopt als een com plex van economische hulpbronnen voor ons verloren zou zijn hetgeen nog geenszins vaststaat despereert de Ne derlandsche handel niet, maar zal hy voor zijn ontwikkeling in andere deelen van de wereld nieuwe afzetgebieden en exploratiemogelijkheden zoeken, ook al zou de volkswelvaart in dit geval ge durende langen tijd op een aanmerke lijk lager plan worden teruggedrongen. Met een groot aantal landen is er in den loop van 1946 een handelsovereen komst gesloten en er wordt thans krachtige pogingen in het werk gesteld om ook den handel op ons groote ach terland weer te activeeren. Hierbij is het van het grootste belang, dat de Nederlandsche bedrijven voor een groot deel op eigen kracht al lengs de bedrijfsmoeilijkheden, door den oorlog veroorzaakt, te boven ko men en zoowel de productiecapaciteit als de productie zelve tot een hooger niveau opvoeren, zoodat in sommige gevallen zelfs het peil van voor den oorlog wordt bereikt of overschreden. Zoo zal bijv. de Aku in 1947 haar pro ductie weer tot 100 van voorheen kunnen opvoeren en voor f. 50 millioen. of 40 van haar productie kunnen exporteeren. Philips heeft dezer dagen doen weten dat zij reeds nu weer even veel aflevert als in 1940 en dat ln 1947 de productie die van 1946 zal overtref fen. Zij geeft aan 28000 menschen in ons land werk en brood en constateert dat overal waar goede gereedschappen en voldoende grondstoffen zyn te krij gen, het werktempo van vóór den oor log benaderd wordt. Van Gelder, die haar balans eind 1945 met een verlies van f. 5.8 millioen afsloot, zoodat hier en daar een afschrijving op het kapitaal gevreesd werd, heeft aandeelhouders ge rustgesteld, door de mededeeling dat in 1946 een behoorlijke winst werd gemaakt en de vooruitzichten van 1947 hoopvol zijn, zoodat het verliessaldo binnen re delijk korten tijd uit de winsten zal kunnen worden gedelgd. Een kleiner be drijf op kleedlnggebied, Hollandia Kat tenburg rapporteert dat het verlies over 1944/45 door reserves Wordt gedekt en voor 1945/46 en 1946/47 een gematigd optimisme gewettigd is. Dit zijn enkele symptomen uit het bedrijfsleven, welke met andere zouden kunnen worden aangevuld, al wil dit niet zeggen dat over heel de linie van een krachtig bedrijfsherstel gesproken mag worden. Maar over het algemeen beweegt de curve der economische be drijvigheid zich in ons land, ook blij kens de statistieken, in opgaande lijn, waarbij het van groote beteekenis mag worden geacht, dat ondanks de span ningen, welke er nog steeds tusschen loonen en prijzen bestaan, als gevolg van een goed functioneerend organisa torisch overleg, loonconflicten tot dus ver kunnen worden vermeden. Het is voornamelijk het gebrek aan grond- en hulpstoffen, zoomede de zeer trage ver nieuwing der bedrijfslnstallaties, waar aan te wijten is dat de productiviteit onzer bedrijven in doorsnee nog niet meer dan goed 70 bedraagt- In dit verband is het verblijdend te zien, dat in November niet alleen de export, maar ook de import belangrijk gestegen is, n.l. van f. 211 millioen tot f. 238.6 millioen, wo. voor f. 18,6 mil lioen werktuigen en machines en voor f. 15.2 millioen plaat- en profielijzer. Het is duidelijk dat naarmate de ex port stijgt, ook een grooter bedrag aan goederen kan worden ingevoerd en dat onze export thans het dubbele bedraagt van het cijfer over Juni, stemt ln dezen hoopvol. Bemoedigend is ook het snel redres van de Nederlandsche vloot, welker om vang thans met 1 867,000 ton, ca- 300.000 ton grooter is dan een jaar geleden en als het bestaande aankoop- en aan- bouwprogramma afgewerkt is, weer 80 zal bedragen van de tonnenmaat van voor den oorlog ad 2.8 millioen. Het spreekt wel vanzelf dat ook de Neder landsche Scheepsbouw thans niet over werk te klagen heeft en zoowel over voor den dag zal komen. 1946 als in 1947 met goede resultaten Het zou niet moeilijk zijn tegenover deze lichtende facetten van het econo misch toekomstbeeld ook de donkere vlakken naar voren te schuiven, maar als de beurs ons in een gematigd op timisme voorgaat, waarom zouden we dan, na zooveel sombere jaarswisselin gen, ditmaal den nieuwen jaarkring niet met nieuwen moed en versterkt vertrou wen tegengaan? Een Maya-tempel Tien jaren van ingespannen archeo- logischen arbeid hebben uit het oerwoud van Honduras de overblijfselen te voor schijn gebracht van een prachtige tem pel. eeuwen geleden door de Maya's van Midden-Amerika gebouwd. Het Carne- gie-instituut, en meer in het bijzonder de afdeeling voor historisch onderzoek daarvan onder leiding van den Noor- schen geleerde dr. Gustav Stromsvik, heeft zich met dit werk belast. In een gepubliceerd rapport wordt bekend ge maakt dat opgravingen en herstelwerk zaamheden aan het oude centrum van Maya-cultuur te Copan hun einde na deren. „Er zijn wonderen verricht bij de ontdekking van dit meest merkwaardige van alle Maya-ruines", zoo schrijft het rapport, aldus United Press. Zooals bekend, waren de Maya's in boorlingen van midden-Amerika. die een zeer hoog ontwikkelde beschaving be zaten, evenals hun stamverwanten In ca's in Peru en Azteken in Mexico. De Spaansche veroveraars van de zestiende eeuw hebben deze cultuur tot den on dergang gevoerd. De ruïnes van Copan nu symboliseeren zoowel de glorie van de Maya-cultuur als de volledigheid van hun verval. Massieve en prachtige ge bouwen waren overwoekerd door het tropische oerwoud en aangevreten door het water van de rivier de Copan. In het belang van de archeologische werk zaamheden was het zelfs noodig de bed ding van deze rivier te verleggen. De archeologen hebben wijselijk de groote boomen van het woud laten staan en groote deelen der ruïnes onaangeroerd gelaten voorzoover het de oude en ver weerde bouwstoffen betrof. Andere dee len werden zorgvuldig hersteld met hand having van hun oude karakter. Zoo ziet men te Copan tegelijkertijd de pracht der oude bouwwerken en de uitwerking van de eeuwen van verval en tropische plantengroei. Dit unieke schouwspel zal dan ook, naar men verwacht, heel wat toeristen trekken, vooral als de nieuwe verkeers weg van Noord- naar Zuid-Amerika voltooid zal zijn De Maya-erfstukken zullen wellicht even beroemd worden als de Grieksche tempels van Athene, de pyramiden van Egypte en de monumen ten van Rome. Intusschen is de wetenschap nog lang niet op de Maya's uitgestudeerd. Zoo weet men b.v. nog geen verklaring voor het hleroglyphenschrift van dit volk. Als men de sleutel daartoe zou kunnen vinden zou men vermoedelijk met één slag veel meer over deze merkwaardige cultuur te weten komen. Zoo schijnen de Maya's voorgangers te hebben gehad. Zij trokken hun masale bouwwerken immers op op de fundamenten van nog oudere bouwsels, neergezet door volken, die voor hen moeten geleefd hebben. De archeologen vinden op dit gebied nog veel en buitengewoon interessant werk. Atoomkracht voor vliegtuigen Generaal-majoor Curtis Lemay, plaats vervangend chef van den staf voor on derzoek inzake grootere mogelijkheden op luchtvaartgebied in de V. St.. heeft ln een rede voor het Amerlkaansch ge nootschap voor de vooruitgang der we tenschap te Boston verklaard, dat de Amerika ansche regeering met verschil lende particuliere maatschappijen voor den bouw van vliegtuigmotoren in on derhandeling is getreden om naar een bruikbare methode te zoeken voor het gebruiken van atoomkracht voor de voortbeweging van vliegtuigen. Volgens generaal Lemay zijn reeds proeven ge nomen met een nieuw vliegtuig, dat. naar men verwacht, een snelheid van bij de 2400 kilometer per uur zal be halen op een hoogte van 24 kilometer en x-1 zal worden genoemd. Groote verlaging luchtrecht Amerika. MET INGANG VAN 1 JANUARI. Met ingang van 1 Januari a.s. zal het luchtrecht voor correspondentie met geheel Amerika aanzienlijk worden ver laagd. Bedroeg b.v. het luchtrecht voorstuk ken naar Aruba, Bonaire en Curasao tot dusver f.0.55, nu zal dit worden te ruggebracht op f. 0.25. Voor Suriname geldt een verlaging van f0.55 tot f. 0.30 per 5 gram. Voor de voornaamste ove rige bestemmingen in Amerika gelden de volgende verlagingen: Ver. Staten van Noord-Amerika met Alaska en Ca nada van f. 0.40 tot f.0.20; Mexico van f 0 55 tot f.0.25; Centraal Amerika van f0.60 of f.0.55 tot f.0 30 of f.0.25; Zuid Amerika van f.0.60 of f.0.55 tot f.0.30; voor alles per 5 gram. De verzending van luchtpoststukken naar geheel Ame rika geschiedt thans 4 maal per week. GRIEKEN EN BULGAREN. Nabij Kato Navrokoniou, eenige hon derden meters van de grens aan de Grieksche zijde heeft een ontmoeting plaats gehad tusschen Bulgaren en Grieken, waarbij de Bulgaren monde ling beloofden, guerilla-strijders, die de Bulgaarsche grens zouden passee- ren, in hechtenis te zullen nemen. De Grieken hadden gedreigd de guerilla- strijders te zullen vervolgen op Bul- gaarsch gebied. ARABISCHE PROTESTNOTA AAN AMERIKA. De secretaris van de Arabische Liga heeft den Amerikaanschen ambassadeur te Caïro een nota doen toekomen, waar in geprotesteerd wordt tegen de Ame- rikaansche interventie in de Palestijn- sche kwestie. Deze interventie, aldus de nota, zou de goede betrekkingen tus schen Amerika en de Arabische staten kunnen bederven. STAKING OP SLEEPDIENSTEN ANTWERPENGENT GEËINDIGD. Gistermiddag is door de patroons der groote sleepondernemingen van de dien sten Antwerpen—Gent. medegedeeld.dat zij de loonsverhooging. voorzien in het wetsbesluit van 20 November 1946, zul len toepassen. Hiermede neemt de staking op de sleepdiensten AntwerpenGent een einde. In de haven van Antwerpen duurt de staking echter voort. De heer J. Weitkamp f OUD-LID TWEEDE KAMER. J. WEITKAMP. Op Tweeden Kerstdag overleed te Hardenberg na een korte ongesteldheid de heer J. Weitkamp, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De heer Weitkamp werd 11 December 1870 geboren. Hij was landbouwer en had zitting in landbouw-organisaties. Hij was voor de Christelijk Historische Vereeniging lid van de Provinc. Sta ten van Overijssel en werd in 1918 lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. Voorts was hij buitengewoon lid van Ged. Staten van Overijssel, voorzit ter-hoofdingeland van het waterschap Radewyk en Baaider en lid van den ge meenteraad van Stad Hardenberg. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau en in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis zal plaats hebben Dins dag 31 Decp-nber te Hardenberg, des middags om één uur. Volks- en Woningtelling op 31 Mei 1947. Nu de Eerste Kamer de desbetref fende wet heeft aangenomen, staat vast, dat er in 1947 een volkstelling zal worden gehouden. Naar wij ver nemen, ligt het in het voornemen de ze telling op 31 Mei as. te houden. Ze zal gepaard gaan met een woningtel ling. (Gelijk wij reeds aankondigden. Red. L.D.). De leiding der tellingen berust bij den directeur van het Centraal Bureau voor de Statstiek terwijl bi) de uitvoering de gemeentebesturen zullen worden Inge schakeld. De laatste tellingen van dezen aard werden gehouden op 31 December 1930, zij zijn thans volkomen verouderd. AMELAND NOG GEÏSOLEERD. Goed afgeloopen vliegongeval. Het vaarwater tusschen Nes en Hol- werd is nog zoodanig met ijs bezet, dat van een bootverbinding met den vasten wal voorloopig geen sprake kan zijn, zoodat Ameland nog steeds geïsoleerd is. Nadat het vliegtuig „Zeeland" van de Nederlandsche strijdkrachten gister ochtend vijf passagiers en post naar Ameland had gebracht en met hetzelfde aantel passagiers naar Leeuwarden zou terugkeeren is het bij het opstijgen gistermiddag ongeveer 1 uur door zij wind gegrepen en tegen de afrastering van het vliegveld in het ongereede ge raakt. Door tegenwoordigheid van geest van den piloot, die "het vliegtuig weei aan den grond kon zetten, is een ramp voorkomen Het toestel bleek echter zoo danig beschadigd, dat de tocht naar Leeuwarden niet kon doorgaan. Het kan echter ter plaatse worden ge repareerd, „Jopie en Japie" schreven aan den Sint. VERRASSINGEN VOOR GOUDSCHE JEUGD! De jeugd van Gouda zal als een ver traagd Kerstgeschenk speelgoed en suikergoed ontvangen van de bevol king van Madrid als gevolg van een beroep, dat door Jopie en Japie Schultz regelrecht op Sint Nicolaas werd gedaan. Hun brief, geadresseerd aan de Sint Nicolaaskerk te Madrid, had den vol genden inhoud: „Maimma en Pappa zeggen dat de tijden zoo slecht zijn, zoodat U wel niet zult komen. Zendt U ons alstublieft suiker, een beest, een al fabet van chocolade en een verfdoos en vergeet U ook Mamma en Pappa niet". De brief werd in de Madrileensche pers gepubliceerd en had tot gevolg, dat een actie werd begonnen voor het inza melen van speelgoed en lekkers. De bur gemeester van Madrid heeft bekend ge maakt, dat de artikelen via de K.L.M. aan den burgemeester van Gouda ter verdere dLstrilbueering ter hand zullen worden gesteld. RAAD VAN BEROEP KWEEKERSRECHT. Bij beschikking van de ministers van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening en van Justitie wordt ingesteld een raad van beroep, welke uitspraak doet ln hooger beroep -van eindbeslis singen. genomen door den raad voor het Kweekersrecht, met uitzondering van beslissingen, genomen ingevolge art. 19 van het Kweekersbesluit 1941. De raad draagt den naam van: „Raad van beroep voor het kweekersrecht". Hy is gevestigd te 's-Gravenhage, Nèd. patrouille loopt op mijn. TWEE DOODEN EN VIER GEWONDEN. Een Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft het volgende overzicht van den militairen toestand gegeven: De Republikeinsche politie te Palembang heeft aan de bevolking de opdracht gegeven voor 1 Januari de wa pens in te leveren. Te Bandoeng is een Nederlandsche patrouille op een m(jn geloopen, waar door twee Nederlanders werden ge dood en 4 gewond. Ten Z.-O. van Patjet stuitte een Ne derlandsche veiligheidspatrouillc op een bende, waarvan 22 leden gevangen wer den genomen. De terreur op de bevolking in den sector van Soerabaja duurt voort. De Republikeinsche politie doet mee aan het molesteeren van de kampongbewo ners ten Westen van Domas en Keda- mean binnen Nederlandsch gebied. In de stad zelf werd de woning van den divisie-commandant beschoten. TELEFOONVERBINDING NEDERLAND-CONGO. Van 1 Januari 1947 af, zullen de ra dio-telefonische verbindingen tusschen de Belgische Congo eenerzijds en Frank rijk, Luxemburg en Nederland ander zijds. hersteld zijn. Het zal dan weder om mogelijk zijn vanuit een der netter. van Leopoldstad. Inklsi (Madimba) Thysstad. Moerbeke en Matadi met bo- •mgenoemde landen te telefoneeren. I De prijs van een gesprek van drie minuten met Nederland bedraagt 301 frank, verhoogd met een vast rechtvar 46,20 frank. j „Verheugd, deze actieve gemeente te mogen dienen". Met ingang van 16 Januari a.s. is benoemd tot burgemeester van de ge meente Lisse mr. W. H. M. J. Lam booy, thans burgemeester van Eysden (Z. Limburg). De nieuwe burgemeester van dit cen trum van de bollenstreek, een zoon van den vroegeren minister van oorlog en burgemeester van Hilversum, werd op 16 October 1909 te Breda geboren, ontving lager en middelbaar onderwijs te Den Bosch en Den Haag, waarna hij in Amsterdam rechten studeerde. Nadien was mr. Lambooy eenlgen tijd juridisch adviseur bij een notariaat te Amsterdam. Op 1 Juli 1937 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Eijs- den, welke functie hij na ontslag op 1 Juni 1943 bij de bevrijding van Zuid- Limburg weer op zich nam. Burgemeester Lambooy, die gehuwd is doch geen kinderen heeft, is Katho liek en uiteraard lid van de Katholieke Volks Partij. Het ls nog niet bekend, wanneer de officieele installatie plaats vindt, doch de beëediglng geschiedt 2 Januari te Den Haag. Bij een onderhoud, dat wij met den nieuwen burgemeester mochten hebben, toonde deze zich uitermate verheugd over zijn benoeming Juist in Lisse. Hij achtte het een voorrecht, in deze om geving zijn krachten te mogen geven. By een bezoek aan Lisse, ter kennis making met den locoburgemeester wet houder Lefeber, waarbij ook een bezoek aan de bloemententoonstelling werd gebracht gedurende de Kerstdagen, was hem opgevallen, dat er zulk een krachtig ontwikkelde activiteit heerscht, een sterke levensdrang als stimulans voor verdere ontplooiing van het typi sche karakter van deze streek. Frap pant achtte hij ook den wil tot werken ten bate van den wederopbouw van dit in de bestaansmogelijkheden zoo ge troffen gebied. Burgemeester Lambooy hoopte, zich zoo spoedig mogelijk defi nitief in zijn nieuwe gemeente te kun nen vestigen, en hoopte tevens, dat zijn echtgenoote zich eveneens binnenkort permanent naar Lisse kan begeven. Door zijn verblijf in het Westen des lands is de bollenstreek hem niet vreemd, terwijl zijn collega in de „bloe- men-badplaats" burgemeester Van Berckel in Noordwijk. hem persoonlijk bekend is. Het is verheugend voor Lisse, dat thans de functie van eersten burger van de gemeente weer op normale wijze is vervuld. Casino De film „Jeugdherinnerin gen", welke ons een beeld van het ty pisch Engelsche kostschoolleven geeft, is een film van groote paedagogische waarde, die daarnaast, vooral ook door het millieu waarin zij speelt, aantrek kelijke eigenschappen heeft. Dr. Tho mas Arnold, die uit een klein provincie plaatsje geroepen wordt om aan het le ven op een kostschool in Rugby leiding en inhoud te geven, wordt door zijn hoo- ge opvatting, welke hij heeft voor waar heid en recht, in het begin tegenge werkt. maar weet toch uiteindeUJk de sympathie van zijn leerlingen te win nen. Treffend is in deze film vooral het spel van den kleinen Tom Brown, die liever onder allerlei verdachtmaking ge bukt gaat. dan door zijn kornuiten voor een klikspaan gehouden te worden. „Jeugdherinneringen" is één van die films, waarvan men, ook nadat men het theater reeds heeft verlaten, nog sterk onder den indruk ls. En dat kan lang niet van iedere film gezegd worden! Rex Over Alexander Korda's „won- derfilm" „De dief van Bagdad" met Conrad Veldt en Sabu is reeds zóóveel geschreven, dat wij er verder wel over zwijgen mogen. Dat u genieten kimt van spel en kleur, is boven eiken twijfel verheven! Trianon ..De verdwenen Kampi oene", waarin Judy Cansea .de titelrol vervult, behelst de 100 Amerikaan- sche geschiedenis van een eenvoudig keukenmeisje, dat door haar bewonde rende collega's wordt aangezet tot deel neming aan een zangwedstrijd, waarbij de inzendingen per gramofoonplaat moeten worden beoordeeld. Door een samenloop van omstandigheden wordt haór plaat uitverkoren, doch niet onder haar eigen naam. maar op die van het gewezen vriendinnetje van een gangster, welke laatste onmiddellijk na zijn in vrijheidstelling zich wil wreken op zijn Verhooging loongrens Invaliditeitswet enz. VAN F. 3000.— op F. 3750.— Met ingang van 1 Januari a.s. wordt de loongrens, welke in sommige sociale verzekeringswetten voorkomt, in ver band met de plaatsgevonden hebbende stijging der loonen verhoogd van 3000 tot 3750 gulden per jaar. Tevens wordt het maximum dagloon, waarnaar de premleën en de uitkeerlngen worden berekend, gewijzigd van 8 in 10 gulden. Een en ander heeft tot gevolg, dat de invaliditeitswet, de ziektewet en het ziekenfondsbesluit van genoemden da tum af eveneens van toepassing zullen zijn op personen, die in loondienst werken tegen een loon van meer dan 3000, doch van niet meer dan 3750 gul den. uiteraard indien deze personen aan de overige in deze wetten genoem de voorwaarden voldoen. De werkgever ls verplicht bi) iedere uitbetaling van het loon aan die hier bedoelde arbeiders een coupon voor zie kenfondspremie uit te reiken en, in dien zij in het bezit zijn van een ren- tekaart, voor hen een rentezegel te plakken. Voorts dient hü als zieken fondspremie. welke voor de helft ten laste van den arbeider komt, op dienst loon 2% tot ten hoogste f.0.20 per dag f 1.20 per week of f. 5.22 per maand) in te houden. Ten behoeve van de zie kengeldverzekering kan een bedrag van 1% van het loon tot ten hoogste f 0.10 per dag (f. 0.60 per week of f.2.66 per maand) worden gekort. De werknemers, op wie het zieken fondsbesluit van toepassing wordt, die nen zich zoo spoedig mogelijk en in ieder geval voor 1 Januari 1947 bij het algemeen ziekenfonds hunner keu ze als verplicht verzekerde aan te mel den. Niet tijdige aanmelding kan tot gevolg hebben, dat eventueel genoten geneeskundige hulp niet voor rekening van de verplichte ziekenfondsverzeke ring komt. DE SALARISSEN VAN HET BANKPERSONEIX. Overgangsmaatregel goedgekeurd. Naar wy vernemen is inzake de sa larisregeling voor het bankpersoneel thans een overgangsmaatregel voorge steld, waarby verder uitstel van de relatief het laagst bezoldigden verme den wordt. Aan deze overgangsmaatre gel heeft het College van Ryksbemid- delaars in zijn vergadering van 23 De cember zijn goedkeuring gehecht. NEDERLANDER TER DOOD VEROORDEELD. De krijgsraad van Doornik heeft Ja cob Lammertse. Nederlandsch onder daan, woonachtig te Bilthoven bij ver stek ter dood veroordeeld. Hij was on der meer lid van de N.S.KK. UITGEBREIDE VEESMOKKEL. De rijkspolitie heeft, in samenwer king met den CCD, in de Betuwe een goeden slag geslagen. Daar werden 15 drachtige koeien in beslag genomen, die zonder machtiging waren vervoerd over de Waal en die bestemd bleker voor den smokkelhandel naar België. De CCD meent hier de hand gelegd te hebben op een uitgebreid smokkelcom- plot. Er is tot nu toe één arrestatie verricht. ex-vriendin, die hem destijds naar Slng- Slng deed verhulzen. Als gevolg van de bovengeschetste naamsverwisseling ver keert ons charmant hoofdpersoontje in voortdurend levensgevaar, doch ten slot te komt alles op zijn pootjes terecht: Judy krijgt haar prijs en een contract en de deelnemers aan het complot gaan achter slot en grendel. In het voorprogramma draait behalve het binnen- en buitenlandsche nieuws een sprookje in technicolor en een mu zikale show. Luxor Klaploopers of gelukzoekers zijn er overal op de wereld! Het ls ver wonderlijk, hoe lang zij zich dikwijls weten te handhaven, terwijl andere men schen hard voor hun boterham moeten werken. Zoo ls 't ook gesteld met een z.g. Ko lonel der Bengaalsche Lanciers, en zijn familie, bestaande uit echtgenoote. zoon en dochter. Hij ziet er aristocratisch uit, wat van veel nut ls voor zijn „carrière". Die „carrière" bestaat aanvankelijk uit het oplichten van een eenzame, schat rijke dame. wier erfgenamen dit edele viertal hoopt te worden. Zij dringen zich bij haar in, wonen in haar huls. totdat betere Instincten hun invloed laten gel den en allen haast ongemerkt op „eigen beenen" kunnen staan, wanneer hun beschermster al wat zij bezit aan hen nalaat. Maar dat blijkt per slot niets meer te zijn. Zoodat uiteindelijk de rol len omgedraaid worden! Een vroolijk verhaal, met tal van ver rassende wendingen, vlot gespeeld Ro land Young in zijn genre een voor treffelijk acteur Douglas Fairbanks Jr., Janet Gaynor en Paulette Godard. Een Amerikaansche film, waarin wonder boven wonder ook de deugd eens een woordje meespreekt. Genoeglijk kleingoed gaat hieraan vooraf, zoodat het Oudejaar in dit thea ter opgewekt besloten wordt! Lido „De big van het regiment", de Nederlandsche film die jaren her zulk een grooten opgang maakte, blijkt, ondanks ernstige tekortkomingen door het verstrijken van den tijd. nog steeds een talrijk publiek te kunnen trekken. Of deze toeschouwers allen geheel vol daan nadien het theater zullen verla ten, staat echter te bezien. Zeker, dit verhaal uit onze neutraliteits-mobilisatie van 191418 biedt nog een behoorlijke dosis Hollandsche humor, die afgezien van het geheele verhaal de lachspieren in beweging weet te brengen, doch de geschiedenis op zichzelf en vooral ook het overwonnen neutraliteitsbeginsel, hoe goed voor dien tijd ook. zijn niet meer in staat om voortdurend te boelen en aannemelijk te zijn. Jammer is bo vendien, dat er in deze film op welhaast ondeskundige wyze is geknipt, waardoor een rommelige indruk niet te vermijden is. Uit de Raadzaal EEN SPECIAAL VOORBEELD HOE HET NIET MOET Toen de overweldigers waren ver dwenen en ons land, democratisch als het in hart en nieren ls, terugkeerde tot de democratie waarom dit zoo lang moest duren?. was er algemeen vreugde en gejuich in breeden kring. Te meer, waar men mocht veronder stellen, dat de rampzalige oorlogsjaren toch wel -iets zouden hebben geleerd: dat alleen een gezonde democratie, dat wil zeggen een democratie, die waar deering toonde ook voor den tegenstan der, een democratie, die trachtte te vereenigen in plaats van te scheiden, baat zou kunnen brengen in de chaoti sche toestanden, waarin ons land was achtergelaten. Voor den oorlog was de democratie ziek, we tarten iemand dat te ont kennen. Een van de grootste ziekte verschijnselen was wel het 'vele ge praat en het in verhouding daarmede weinig doen. Juist daarin mocht ver betering worden verwacht Wie echter den gang van zaken in den herrezen Leidschen Gemeenteraad gadeslaat, ziet van zoo'n verbetering bitter weinig. We hadden er reeds na de voorgaande zitting op willen wijzen, maar hebben er toen van afgezien, on ze plaatsruimte te kostbaar achtend om aan dit op zich zelf negatieve doel re gels te verspelen. Voor ons gold nog niet eens de vraag van geldverspilling, gelijk dat voor den Raad wel het geval is. Kost iedere pagina druks der ver handelingen niet een f.40? De laatste zitting dwingt ons echter hierop te wijzen, in de hoop, dat onze waarschuwing zal worden verstaan. Het is bedroevend te zien, hoe een betrekkelijk kleine agenda nauwelijks in een middag kan worden afgedaan, zoodat de toevoeging van een interpel latie reeds dwingt tot een avondzit ting of, gelijk nu het geval is, tot een voortzetting op een anderen dag. Voor een niet gering deel moet dat worden geweten aan de zucht om tel kens in geheime zitting te gaan. Het feit alleen, dat dit noodig blijkt, spreekt van zwakte en het is te hopen, dat de Raad. spoedig van deze tot ge woonte wordende fout terugkeere. Erg, orp niet te zeggen ergerlijk, was evenwel het gebeuren rondom het Leidsch Studiefonds en het is juist dit, dat ons dwingt tot spreken in schrift. Nadat in eerste instantie de behan deling der statuten was vastgeloopen, waren deze in twee raadscommissies behandeld, die voor het onderwijs en die voor de financiën. Men mocht toch zeker wel aannemen, dat toen een vol ledige afdoening was bereikt, zoodat in den Raad de verdere behandeling een hand-omdraai zou zijn. Wie zoo gere kend had. had buiten de realiteit om gerekend, want opnieuw ontspon zich een debat van ruimen omvang en, wat nog erger was, een debat van een fel heid, die in niets zijn oorsprong vond. Blijkbaar moest die felheid het feit maskeeren, dat eenvoudig een poging werd gedaan om op een reeds gevallen besluit terug te komen! De heer Woudstra had reden om er op te wijzen, dat zijn aangenomen amendement niet zuiver was verwerkt, al was er dan geen sprake van princi pieel verschil, zooals hij het voorstelde. Ware dat geschiedt, dan was de zaak afgeloopen geweest, daar wethouder Van Schalk immers gul toezegde, het amendement geheel zuiver alsnog te zullen doen opnemen. De heer Woudstra had echter blijk baar dat z.i. principieele verschil noo dig om te trachten alsnog terug te ko men op het besluit van de eerste be handeling, waarbij dikke woorden als een „schandaal" en een „bok" werden gebezigd. Gelukkig ging de vlieger niet op, doch het bedroefde te zien, hoe hij nog medestemmers kreeg; te meer, waar de „bok" eerder bij hem zelf lag dan bij den wethouder. Gymnasiaal on derwijs is toch altijd nog voorbereidend hooger onderwijs! Het was een volslagen déraillement van den leider der rechtsche fractie. Moge daaruit leering worden getrok ken. Het is te wenschen, dat bij de nu nog komende interpellatie, waarbij de ges tes van het evacuatie-bureau waar schijnlijk nog eens nauwgezet zullen worden nagepluisd, meer zakeiykheid zal domineeren! Triomftocht op een gemotoriseerden schimmel Batavia. 7 December '46. (Van onzen specialen verslaggever) Aan den vooravond van haar eersten verjaardag vierde de 7 December-divisie hier Sinterklaas. Voor zoover althans de dienst dit toeliet. Want deze Holland sche dienstplichtigen hebben, na het vertrek der oorlogsvrywilllgers naar Pa- dang en andere „fronten", het geheele nlet-republikeinsche gebied rond Bata via te bewaken. Maar allen maakten er van, wat er van te maken viel. en hier in de stad werd dit nationaal festyn waardig gevierd. Majoor Van Zwoll, commandant der 2de compagnie van de AAT (aan-en af- voertroepen). had het lumineuze plan opgevat een rondrit te organiseeren Voor dien goeden Sint. nu dit voor het eerst sinds vyf jaar mogelyk was. Het werd een daverend succes. Gistermiddag van 5 tot 7 toerde de bisschop door de stad, gezeten op een gemotoriseerden schim mel. geflankeerd door twee Zwarte Pie ten (compleet met zak en roe!) en ge volgd door een keurig escorte van tien gehelmde motorryders. De belangstel ling was enorm. Het leek wel of de ge heele jeugd van Batavia, zoowel zwart en bruin als geel en blank, was iiitge- loopen om die indrukwekkende figuur met zyn hoogen myter, volle witte baard en lange roode toga te bewonderen. En de grootste pret was steevast wanneer zoo'n Zwarte Piet met zyn rollende oogen, de roe dreigend zwaaiend, naar voren sprong, waarop de groep joelend uit elkander stoof! DE VERSTOPTE LUCHTPIJP. Het vertrek van den Sint leverde eeni ge moeiiykheden op. doordat een punt van zyn toga in des schimmels luchtpyp zoog. en het anders zoo gehoorzame dier niet op gang wilde komen. Maar het geheim van dit euvel was spoedig ont dekt, en toen hy zyn aanvankelyk nogal slingerende knol eenmaal onder den duim had. had de rit een uiterst vlot verloop. Eerst werd een bezoek afgestoken bij generaal Spoor, den Legercommandant, die een bloemetje kreeg en den Sint een biertje gaf. Nauweiyks had de Leger commandant zyn gast uitgeleide gedaan, of een tweedeSint reed voor, hoog gezeten op een tank en gekleed in prachtig paars. De joelende jeugd werd even stil, en een pUniyke situatie had kunnen ontstaan, als niet beide heiligen zooveel tact hadden getoond om ieder zyns weegs te gaan Het volgende bezoek van onzen (éch ten. róóden) Sint goldt het Bataviasche Roode Kruis, dat zoo vriendeHjk was ge weest met den uitzet te helpen. Hierna werden overste Helms (commandant der AAT) ln Hotel der Nederlanden en ge- neraal-majoor Dürst Britt ln Hotel des Indes met een bezoek vereerd. Na nog een korte visite aan den plaatseiyk mi litair commandant, kolonel Drost, toefde de Sint ten slotte geruimen tyd in het Militair Hospitaal. Nog even verscheen Sinterklaas dien avond ln de cantine van de AAT, die voor deze gelegenheid met vlaggen en palmen was getooid, en waar ook de ge neraals Spoor en Dürst Britt tot de gas ten behoorden. Eenige stoute knapen van de 2de compagnie werden op hun nummer gezet, waarna de Sint tot be sluit uit Holland aangekomen pakjes uit deelde. Toen kwamen de „Hotkuchstampers" op het podium en werd nog langen tyd gedanst onder het genot van veel bier en échte Hollandsche pannekoeken! Zoodat men ln Holland gerust kan zyn: de Sint heeft Batavia niet vergeten. De krant voor iedereen. Lezeis schrijven. VEILIG VERKEER. Een lezer, die de propaganda voor een veiliger verkew van harte toejuicht, vestigt er de aandacht op. dat het effect van deze actie in niet geringe mate wordt verkleind door den devlaten toestand, Waarin op vele punten het wegdek ver keert en de vele gevaarlijke bochten in de omgeving van Lelden. Waar de voorzie ning van een en ander met groote uitga ven gepaard gaat. geeft hy ln overweging ln leder geval te beginnen met het op halen van het wegdek tot aan het niveau der tramrails, daar deze uitstekende rails een doorloopend gevaar voor het verkeer "•--kenen. CORRESPONDENTIE. Wil de Inzender van de beschouwingen van den heer Pasanea zich aan ons be kend maken, aangezien zijn adres ls ver loren gegaan Red. „LD."

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2