Duizenden op naar Baarn! Op de „Willem Barendsz' in de ijs-kou WEERBERICHT Bij Komende „Blijde Gebeurtenis" 20 jaar voor Jopie van Amerongen Leverde talrijke Joden aan S.D. uit Met een enkel woord 85ste Jaargang ZATERDAG 28 DECEMBER 1946 No. 25968 Directeur: \J. W. Henny. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dlrectio en Administratie: 25041 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. f. 320 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 De Russische sfynx Het is niet tegen te spreken, dat de gang van zaken te New-York tijdens de assemblée der Vereenigde Naties ten slotte reden tot verheugenis heeft gege ven. Aanvankelijk zag het er droevig uit. Telkens en telkens bleek overeenstem ming tusschen de groote leiders niet mo gelijk. In de meeste gevallen waren het de sovjets, die den voet dwars hielden en zoodoende een uiteindelijke regeling tegenhielden. En opeens veranderde het beeld: de sovjets toonden zich tot groote conces sies bereid en alle kwesties, die tot dus verre niet op te lossen waren geweest, bleken vatbaar voor een minnelijke schikking, althans in principe! De Donau-aangelegenheid werd plot seling tot een oplossing gebracht door erkenning van het recht van vrije scheepvaart; Triest, dat zoolang het groote struikelblok was geweest, kwam tot een allen bevredigende regeling; in zake de ontwapening, door de Russen zelf onverwachts als ter tafel gesmeten, waren de sovjets bereid van het veto recht af te zien; inzake de bezetting der vijandelijke landen gingen zij accoord met het Angel-Saksische verlangen, deze zooveel mogelijk te beperken. Als bij tooverslag was het beeld te New-York gewijzigd! Slechts in enkele kleine onderdeelen waren de sovjets onvermurwbaar, zooals waar het betrof het toelaten van con trole op de bewapening in de sovjet unie zelve, doch dit belemmerde niet. dat de vergadering gesloten kon worden in een sfeer van begrijpen over en weer. Geen wonder, dat zoowel voorzitter Spaar als Byrnes en Bevin zich zeer op timistisch uitlieten over de bereikte resultaten, waarin zij de kiem zagen voor overeenstemming van zeer ver gaande strekking, die de wereld zou kunnen weghalen uit het slop, waarin zij scheen beland te zijn. De sovjets toonden zich bereid, om ernstige conflicten yiet de Westersche democraten te ontgaan, bereid dezen een goed eind tegemoet te komen, d4t valt niet meer te ontkennen Hoezeer men zich daarover mag ver heugen en dit inderdaad ook doet, toch is het niet meer dan logisch, dat men zich gaat afvragen, waarom de sovjets zoo opeens van houding zijn verwisseld. Onwillekeurig wil men naar de reden daarvoor gissen en dat is volkomen be grijpelijk. Waarom maakte de starre houding der sovjet-delegatie plotseling plaats voor een zoo tegemoetkomende? Hoe nien in dit opzicht ook raadt en gist, een bevredigend antwoord is op deze vraag niet te geven. Slechts over deze opvatting is men het vrijwel eens, dat de oplossing gezocht moet worden in de inwendige verhoudingen in het land der sovjets. Hardnekkig blijven de geruchten de ronde doen, dat de ge zondheidstoestand van generalissimus Stalin zóó slecht is, dat ernstig reke ning moet worden gehouden met zijn sterven of althans zijn aftreden. Leest men dan echter het relaas van Elliot Roosevelt, die den dictator nog on langs persoonlijk sprak, dan is er alle reden tot twijfel, of het met Stalin wel zoo ernstig is gesteld. Doch zelfs als men aanneemt, dat. om de opvolging van den grooten leider reeds de voorbereidende strijd is ingezet zonder strijd in de partij zal dit immers wel niet gaan! dan blijkt naar buiten nog allerminst reden om het Westen zoo tegemoet te komen, want van liberaler gevoelens in de sovjet-unie kan geen sprake zijn. In tegendeel ziet men juist weer het ver schijnsel, dat men druk doende is, om het communisme te zuiveren van de elementen, die men tijdens den oorlog, toen het uiterste moest worden gevraagd van land en volk in alle geledingen, moes dulden. Wetenschap; litteratuur en kunst, zij moeten opnieuw geheel dienstbaar worden aan de partij en t-al- loozen worden uitgedreven. Alleen ver mijdt men nog om processen tegen de zulken te voeren, zooals vroeger onge twijfeld het geval zou zijn geweest Dit laatste geeft reden te veronder stellen, dat de bolsjewisten derhalve zich nog niet krachtig genoeg voelen om door te zetten, zooals dit feitelijk in hun lijn zou liggen. Dus laten de in wendige verhoudingen te wenschen over? Och, daarover behoeft men zich niet te verbazen. Evenmin als elders ter wereld, waar men den hak der Duitschers heeft gevoeld, kan reeds een zoodanige verbetering zijn ingetreden, dat het volk tevreden zich toont. Ook in den ..heilstaat" met een zekere ont goocheling heerschen, dat is onafwend- baar Willen de sovjets daarom tijd winnen, zich momenteel niet krachtig genoeg voelend om het tot een botsing te laten aankomen? In dit verband kan boven- j dien nog gewezen worden op een zekere oorlogsmoeheid, die ook het Russische volk wel vertoonen moet na de inspan ningen tot het uiterste en op een erken ning van achterstand in de bewape- i ning, zelfs los van de atoombom, waar over de Russen niet beschikken. Zekerheid over de sovjet-motieven tot toenadering ontbreekt en zal voorloopig wel blijven ontbreken. Te wenschen zij echter, dat deze toe nadering meer zal blijken te zijn dan een episode van het oogenblik! MONTGOMERY GAAT NAAR MOSKOU. Volgens mededeeling van het Engel- sche ministerie van oorlog hoopt veld maarschalk burggraaf Montgomery, chef van den Britschen generalen staf die zich gaarne op de hoogte wil stel len van handel en wandel 4n het roo- de leger, in het begin van het nieuwe jaar een bezoek aan Moskou te bren- j gen. Op de conferentie van Potsdam kreeg Montgomery hiertoe de eerste uitnoodiging van generalissimus Stalin. MIST. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Plaatselijk mistig, meest zwaarbewolkt doch later opklarend. Geen neerslag van beteekenis. Temperatuur om het vries punt tot lichten dooi. Zwakke of matige wind tusschen Zuid en West. LEIDSCH DAGBLAD De zwarte markt op het Vittoria-plein te Rome. Deze handel tiert zoo welig, dat er op de markt zonder schaamte vaste stands worden opgericht, waar de handelaren hun waren te koop aanbieden. Zooals deze foto toont hebben zij over klandizie niet te klagen! Ter gelegenheid van de te verwach ten blijde gebeurtenis ten paleize Soest- dijk te Baarn, heeft de Baarnsche Oranje-vereeniging, de B.O.V., een plan ontworpen dat de hooge goedkeuring van Prinses Juliana en Prins Bernhard mocht verwerven. De B.O.V. roept een ieder op, auto mobilisten, motorrijders, fietsers, wan delaars, ruiters en andere toeristen, om op den Nationalen Feestdag, die naar aanleiding van deze blijde ge beurtenis waarschijnlijk zal worden afgekondigd, of op een dag, nader per radio of pers bekend te maken, een tocht naar Baarn, de residentie van het Prinselijk Paar te onderne men, ten einde aldaar de felicitatie- registers te onderteekenen. De B.O.V. stelt zich voor, dat duizen den in den lande zich op zullen ma ken aan dezen tocht deel te nemen. Ieder versiere zijn auto, motor of fiets met een Oranje vlaggetje of vaantje. In Baarn zullen meerdere plaatsen wor den ingericht voor teekening der feli- citatieregisters, voor afstempeling van het Oranje vlaggetje en van de deel nemerskaart. Iedere deelnemer ont vangt daar tevens een aandenken, dat ongetwijfeld op zeer hoogen prijs gesteld zal worden. Met het oog op de vele werkzaamhe den aan het organiseeren van dezen tocht verbonden zal de gelegenheid voor aanmelding ongeveer half Januari worden gesloten. De juiste datum zal nog worden bekend gemaakt. lederen deelnemer wordt verzocht zoo spoedig mogelijk per postwissel f. 1.over te maken aan den admi nistrateur den heer L. F. Timmers, r Kerkstraat 20, Baarn. Behalve naam en adres moet ook vermeld worden of men komt als bestuurder of mede passagier van auto, autobus of motor rijwiel, las fietser, ruiter, wandelaar of per trein. De strijd in Indo-China De Fransche minister van Koloniën Moutet, die thans een onderzoek in stelt naar den toestand in Indo-China heeft tijdens een diner te Saigon verklaard: ..Ik kwam als vredesgezant om het mis verstane: op te lossen en een accoord te vergemakkelijken. Na alle gewelddaden, die zijn bedreven, kan men echter niet langer spreken van het bereiken van een vrij accoord met de Vietnameezen," Zeven Vietnameesche arbeiders- en politieke organisaties hebben aan den Franschen minister een resolutie ge zonden, waarin wordt verzocht om on middellijke stopzetting der vijandelijk heden, hervatting der onderhandelingen tusschen de regeeringen van Frankrijk en Vietnam en de samenstelling van een Fransch-Vietnameesche commissie, die een onderzoek naar den toestand móet instellen. Voorts wordt gevraagd om de onmiddellijke terugroeping van admiraal Thierry d'Argenlieu, den Franschen hoogen-commissaris. Volgens het Fransche legercommando te Saigon zijn 24 personen gedood en een onbekend aantal gewond bij aan vallen van hinderlagen uit op autobus sen, die zich op Kerstdag op wegen in Cochin-China bevonden. Priesters, vrou wen en kinderen behooren tot de gedoo- den en gewonden. De Gaulle geen candidaat voor Fransch presidentschap. Men verneemt uit kringen, die in nauw contact staan met generaal De Gaulle, dat deze hier in een verklaring aan het Fransche volk bekend zal ma ken, dat hij gen candidaat is voor het presidentschap van de vierde republiek. De verkiezing van den Franschen pre sident is vastgesteld voor medio Januari. De Fransche Senaat. De eind-verdeeling der zetels ln den Raad der Republiek (Franschen Senaat) is, naar van officieele Fransche zijde wordt medegedeeld, als volgt: zetels Communisten 78 M. R. P73 Socialisten 47 Rassemblement Gauches 32 Repubükeinsche Vrijheidspartij 10 Onafhankelijke Republikeinen 12 Het was natuurlijk weer zeer moeilijk een voorzitter te kiezen. Communisten, socialisten, radicalen en M. R. P. kwa men met een eigen candidaat, zoodat geen een meerderheid verkreeg. Daarop trokken de socialisten hun candidaat terug en steunden den communist Ma- ranne, doch ook nu werd geen meer derheid verkregen. Bij de derde stem ming kon men volstaan met de eenvou dige meerderheid en by derde stemming werd nu gekozen Champetier de Ribes, lid der M. R. P. De stemming verliep aldus: Champetier de Ribes 124 stemmen; Maranne 119 stemmen, Gasser (radi caal) 1 stem, onthouding 9 stemmen. Champetier de Ribes werd in 1882 ge boren. Zyn burgerlyk beroep was voor den eersten wereldoorlog advocaat by het Hof van Cassatie te Parys. In den oorlog werd hy tweemaal gewond. Tij dens den tweeden wereldoorlog werd hy als actief lid van de verzetsbeweging en als oprichter van de gevechtsgroep in het departement Basses Pyrenees in 1942 door de Duitschers geïnterneerd, te zamen met Herrlot en Jouhaux. On danks zyn 62 jaren wist hy in 1944 uit de gevangenis té ontsnappen. Na een le- vensgevaariyke rol te hebben gespeeld bij de maquls werd Champetier de Ri bes begin 1946 tót algemeen afgevaar digde van de Fransche regeering by het internationaal tribunaal voor oor logsmisdadigers te Neurenberg als op volger van De Menthon benoemd. VOORBEREIDINGEN TOT HEBREEUWSCHE REGEERING IN BALLINGSCHAP. Peter Bergson, voorzitter van de He- breeuwsche commissie voor nationale bevrijding is uit New-York naar Parys vertrokken. Hy heeft op een perscon ferentie medegedeeld, dat hy aldaar „zou helpen een voorloopigc Hebreeuw- sche regeering in ballingschap te for- meeren." Dat lichaam, zoo zeide hy, zal godsdienstige en burgeriyke vryhe- den voor alle Palestynsche burgers ga randeeren, met inbegrip van alle ver plaatste Joden ln Europa, die op hun repatrleering wachten. CBergson ver klaarde, dat hy aan het hoofd zou komen van een speciaal bureau, dat de vorming van een regeering in balling schap zal voorbereiden. Kerstviering zonder dominé. De speciale verslaggever van de Wil lem Barendsz. seinde gisteren: De telegrammen uit Holland hebben ons er van verwittigd, dat het hard vriest in het vaderland, maar hier is het ongetwyfeld kouder. In elk geval: de temperatuur voor de echte Holland - sche kerststemming is er wel. Het sneeuwt en er raast een gierende wind. Dan doet het goed om binnen te zyn en wie van de bemanning verlangt er niet naar? Reeds vroeg in den avond eigen- iyk laat in den middag werd het werk „neergelegd", maar de „mess- room", die wy voor deze gelegenheid feesteiyk hebben versierd laat niet toe, dat wy allemaal tegelyk byeenkomen. Wy moeten het in ploegen doen maar dat doet aan de broederiyke stemming niets af. Jammer, dat de dominé er niet is. wy hopen, dat hy in Kaapstad al zoo ver hersteld is, dat hy zyn ze- genryk werk daar kan voortzetten. Maar wat nu op de Willem Barentsz.? Jan Strijbos neemt de taak van dominé Wristers over. Hy spreekt een wydings- woord en doet het met gevoel en over tuiging. Hy leest in ons hart, als wy natuurlyk aan thuis denken. On ze gedachten gaan ook uit naar de na bestaanden van onzen vriend Kuiper, die by het ongeluk met de „Walrus" te Kaapstad om het leven is gekomen. Donkelaar en Hoogenkamp zyn er be trekkelijk goed afgekomen, maar moes ten toch in het ziekenhuis worden op genomen. wy zenden hun een Kerst groet. In de messroom wordt het al voller en voller en de temperatuur stygt. Buiten is het yzig koud. Hier wordt de warme wyn rondge deeld en sinaasappelen uitgedeeld. Er wordt accordeon gespeeld, afgewisseld door orgelmuziek. De stoere zeelui wis selen geen woord als de wydingsmuziek door het zaaltje ruischt. De tongen komen echter weer los als Strybos een zyner films heeft vertoond en de bin nengekomen Kersttelegrammen wor den uitgereikt. BELANGSTELLENDE DAMES. Het hoogtepunt van deze Kerstvie ring is de verrassing van de vele Kerst pakketjes, die onbekenden ons hebben gezonden. Soms is het als of er een vergissing in het spel is, want een gra- cieuse hand heeft op een velletje post papier geschreven, dat „ik graag wat bananen zou hebben", maar bananen groeien er nu eenmaal niet aan de Zuidpool. Het is aandoenlyk de briefjes van de onbekende geefsters te lezen. Zoo vol belangstelling zyn zy voor ons wel en wee: „Ik ben 19 en jy?" schryft er een, „Ik houd van 411e zeelui" lees lk in sierlyk handschrift van een ander velletje. Al die onbekende geefsters danken wy allemaal recht harteiyk. Juist te middernacht wordt onze Kerstviering gestoord. De sirene loeit. Dat is het teeken, dat weer een walvis door de slipway aan boord getrokken wordt. Nu is het met de rust gedaan. Toch hebben wy nog even tyd om den kok* op onze handen te dragen ln letterlyken en figuuriyken zin. Want hy heeft gezorgd, dat wy vandaag op Kerstdag kip, plumpudding en likeur kregen. Kerstmis op de Willem Barentsz. zullen wy nooit vergeten! Voor het Byzonder Gerechtshof te Den Haag stond terecht de 27-j. Jodin Caroline Fransman. Haar waren 9 punten ten laste ge legd, alle betrekking hebbende op het verraden van Joden. zy trad tydens de bezetting op onder den naam van Jopie van Amerongen, was aanvankelyk door den S. D. ge arresteerd, doch later vrygelaten, on der voorwaarde, dat zy den S. D. be hulpzaam zou zyn by het opsporen van ondergedoken Joden. Zy zou volgens den leider opsporing van Joden van den S.D.„ Kaptein, in Leiden, 'n 20-tal Joden verraden heb ben, waaronder haar eigen broertje. Ook In Den Haag en andere plaat sen in Nederland had zy de adressen Het keeren van aardappelen in de kuilen periode voorby is. Joe Louis, de wereldkampioen zwaarge wicht. houdt onder oogen van het stand beeld van den „man die nooit een leu gen sprak". George Washington, een propaganda-toespraak voor een collecte ten behoeve van invalide kinderen. De sterke man trekt zich blijkbaar het lot van het zwakke kind aan. BINNENLAND. Bij K. B. is aan den heer E. H. Tencklnck, hoofdcommissaris der geineen- te-polltie tc Haarlem, met Ingang van 1 Januari 1947 als zoodanig eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de aan de politie bewezen diensten. Mevrouw Carmen Vial de Senoret ls benoemd tot buitengewoon gezante en ge- volmachtlgd minister van Cnlll te 's-Gra- venhage. By K. B. ls bepaald dat voor het tydperk. dat de minister van marine, kapitein-luitenant ter zee J. J. A. Schagen van Leeuwen, ln verband met zijn verblijf ln het buitenland afwezig zal zyn, het beheer van het departement van Marine ad interim zal worden waargenomen door den minister van oorlog, luitenant-kolonel A. H. J. C. Fiévez. By het verrichten van werkzaam heden in de nabyheld van een draaiende as in de N V. Holland^che melksuiker- fabriek te Uitgeest, viel de 49-Jarige ar beider D. uit Uitgeest van een trap en werd door de machine gegrepen. Deerlijk verminkt bleef do man liggen; hy ls aan de bekomen verwondingen bezweken. Het slachtoffer was gefcüwd en vader van 3 kinderen. BUITENLAN D Gemeld wordt, dat de voedselrantsoe nen in de Brltsche en Amerikaansche zones van Duitschland gedurende de vol gende distributie-periode, welke op 6 Januari begint, op 1550 calorieën per dag gehandhaafd zuller biyven. j In Mississippi (V. S.ls een uit Flo- j rida komend vliegtuig neergestort. Vijf in zittenden kwamen om het leven. Een woerdvoerder van het Fransche ministerie van bultenlandsche zaken heeft bevestigd, dat de beroemde Boöch-fabrlek voor electrische uitrustingen van de Fransche zone naar het Saar-gebied is overgebracht. Twintigduizend Duitsohe krygsgevan- genen ihebben Kerstmis by Engelsche fa milies doorgebracht. In een krjjgsgevan- genkamp hebben Dultsche soldaten op Tweeden Kerstdag honderd Brltsche kin deren gezellig bezig gehouden. De Duit schers hadden van hun rantsoenen ver snaperingen opgespaard. In Duitschland hebben op hun beurt Brltsche soldaten Kerstmis met Duitsohe kinderen gevierd. In Palestina is een anti-terroristische liga gevormd, welke den naam draagt: ,.Gy zult niet dooden". De liga bestaat uit Joden van allerlei groepeeringen, van godsdienstig-orthodoxe tot uiterst llnk- sche. Anderzyds wordt vernomen, dat ook de Joodsche nationale raad opnieuw een actie tegen terrorisme zal voorbereiden. Volgens een officieel communiqué, dat door radio Rome wordt aangehaald, wordt de uitzending van een Italiaansche diplomatieke missie naar Joego-Slavië overwogen. Volgens een bekendmaking van het Amerikaansche ministerie van oorlog zyn nieuwe en verbeterde procedé's voor de bewerking van uranium ln de groote fabriek van het Amerikaansche ministerie van oorlog te Pakrldge (Tennessee) in gevoerd. De nieuwe procedé's bieden de mogelijk heid van een „aanzleniyke beperking van productie- en personeelskosten", aldus wordt er aan toegevoegd. Het Unrra-rapport over de distribu tie dei' Unrra -goederen in Zuld-SLavië. prijst deze distributie Juist ln plaats van haar af te keuren. ln de Wieringermeer, nu de eerste vorst- (Foto ANP-v.d. W.), Om*de toekomst van Duitschland. Volgens welingelichte kringen te Lon den zal Engeland op de volgènde ver gadering in Januari van de plaatsver vangers der ministers van Buitenland- sche Zaken een belangryk document overleggen betreffende het Brltsche standpunt inzake de toekomst van Duitschland. Men is van meening. dat daarin critiek zal worden uitgeoefend op het verdrag van Potsdam en dat En geland zal voorstellen de industrieën in Ruhr- en Ryngebied onder internatio nale controle te stellen. Volgens te Berlyn gaande geruchten zal de Sovjet-Unie den ministers van Bultenlandsche Zaken, wanneer zy by eenkomen om de kwestie Duitschland te bespreken, een verrassing bezorgen door voor te stellen van Duitschland een statenbond te maken. De aan de Dult sche staatsbesturen in de Russische zo ne gegeven instructie om grondwetten op te stellen, wordt als de eerste stap in deze richting beschouwd. Eenige van de hoogste Amerikaansche functionarissen te Berlyn hebben open ly k te kennen gegeven, dat zy er aan twyfelen of de ministers wel zoo ver zul len komen, dat zy een voorlooplg ont werp voor 'n vredesverdrag met Duitsch land aan de V.N. kunnen zenden. De twyfel ls gebaseerd op het groote aan tal op te lossen problemen en op de Fransche veronderstelling, dat het jaren kan duren alvorens het verdrag wordt gesloten. van ondergedoken Joden kunnen be machtigen, hetgeen haar, daar zy zelf Jodin was, uiteraard gemakkeiyk gelukte. Verschillende getuigen legden voor deze verdachte zeer bezwarende ver klaringen af. Een der getuigen, eveneens vanJood- schen bloede verhaalde van de gevol gen van het verraad van de verdachte, zy was ondergedoken in een perceel aan de Bankastraat te Den Haag, dat door „Jopie van Amerongen" aan den S. D. werd verraden. De getuige werd gearresteerd en zy werd tydens het verhoor door Kaptein mishandeld. Vla diverse kampen kwam zy in Auschwitz, waar zy zeer veel ellende moest door staan, die zy evenwel overleefde. Haar ouders, een nichtje en haar echtgenoot zyn door dit verraad echter omgeko men. De verdediger, mr. van Duyne had twee getuigen 4 décharge opgeroepen, die verklaarden hoe verdachte geheel onder pressie van Kaptein stond. Volgens een schrifteiyke verklaring van een anderen S.D.-agcnt zou ver dachte in totaal 58 Joden aan dezen dienst hebben uitgeleverd, waarvan zelfs eenmaal 28 op één dag, hetgeen verdachte snikkend ontkende. Zy verklaarde ten slotte, dat zy uit angst voor Kaptein gehandeld heeft. Deze dreigde voortdurend haar te la ten deporteeren. In zyn requisitoir zelde de procureur- fiscaal, mr. De Gruyter. dat de ver dachte de haar ten laste gelegde feiten heeft erkend. Slechts het te Leiden ge pleegde verraad ontkende zy. De schuld van verdachte noemde spr. zéér zwaar, eenerzyds door het groote aantal slacht offers, dat zy gemaakt heeft, anderzyds door de ernstige gevolgen van haar ver raad. De zwaarste straf zou hier op zyn plaats zyn geweest, ware het niet, dat verdachte onder zekere pressie had gehandeld. Spr. was evenwel van oordeel, dat de verdachte een zware straf verdien de. Zy had geheel uit eigen belang ge handeld, zonder zich te bekommeren om het lot van haar medemenschcn. Ook was haar leven niet byzonder deugdzaam. De procureur-fiscaal noemde haar een zeer verdorven vrouw. Spr. con cludeerde tot een gevangenisstraf van 20 jaar, alsmede ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. De verdediger, mr. Van Duyne. schil derde de tragiek van het bestaan der Joden gedurende de bezetting. Om haar eigen familie, haar ouders te redden heeft zy anderen aan vervolging bloot gesteld. Spr. concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. De president bepaalde de uitspraak op 10 Januari a.s. EERSTE TIJDSCHRIFTARTIKEL VAN CHURCHILL NA 1938. In een artikel ln het te New York verschynende tydschrift „Colliers Ma gazine", het eerste, dat hy sinds 1938 heeft gepubliceerd, pleit Winston Chur chill voor de vorming van de Ver eenigde Staten van Europa, waarvoor, aldus Churchill, de bevolking van de Sovjet-Unie in het geheel geen angst hoeft te hebben. De angst, die over Europa hangt, kan volgens Churchill met één slag worden weggevaagd: de 200 4 300 millioen bewoners van Europa behoeven slechts op een mor gen by het wakker worden het besluit te nemen, gelukkig en vrij te zyn door van den Atlantischen Oceaan tot aan de Zwarte Zee één saamverbonden vol- kerenlamilie te worden.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1