Spaak is tevreden over het werk te New-York PANDA EN DE MEESTERDIEF Kerkelijk Leven Grepen uit liet Radio-programma Kerstboodschap van Generaal Spoor. TOT ONZE TROEPEN IN INDIfi. De legercommandant ln Ned.-Indi#, luit.-gen. S. H. Spoor, heeft over Radio Batavia een Kerstboodschap uitgespro ken tot de troepen in Indië, waarin hy o.a. opmerkte: „Laten wij het Kerstfeest vieren en gedenken als goede soldaten, d.w.z. als soldaten, die hun kracht en hun persoonlijkheid ten volle willen in zetten voor een hoog en Christelijk doel, het doel van „Vrede op aarde", in alle menschen. onverschillig van welke kleur, welk ras, welk geloof. Zoo gij, met my de heilige overtuiging koestert, dat dit uw plicht en uw taak is, die gij blijmoe dig zult verrichten, dan zal het tot- op de meest eenzame posten Kerstmis voor U zijn. Niet met Kerstboomen en ge schenken misschien, maar een Kerst feest dat veel echter en veel schooner iseen Kerstfeest in uw binnenste, in uw hart". Schoenenbon gevallen op No. 5. VOOR DE MAAND JANUARI. Het CJ3.K. deelt mede, dat gedurende de maand Januari 1947 diegenen voor een schoenenbon in aanmerking komen wier stamkaartnummer op het cijfer 5 eindigt, voor zoover zy sedert 1 Januari 1945 geen bon voor schoenen hebben ontvangen. De distributiediensten zullen eerst na 19 Januari as. beginnen met de uit reiking der bonnen tegen overlegging van de stamkaart met bybehoorend in legvel. EERSTE LUCHTTAXI OP YPENBURG De eerste luchttaxi van Frits Diepen is op de vlieghaven Ypenburg aangeko men. Gisteren is het toestel reeds in dienst genomen, zoodat Den Haag thans een rechtstreeksche vliegverbinding heeft met het wereldluchtverkeer. HENRI nOLDERT GEARRESTEERD. Ex-directeur van „De TelegTaaf". De 40-j. Henri Holdert (zoon van den in den oorlog overleden eigenaar van het dagblad „De Telegraaf"), die door de Duitschers tijdens de bezetting als directeur van het blad werd aangesteld, en die als S.S.'er van het Oostfront was teruggekeerd, is door de P.R.A. uit Alk maar, in een zeewaardige tweemaster, die bij Monnikendam gemeerd lag, gear resteerd. „Hakkie" Holdert's naam werd vele malen genoemd bij de zuivering van de vroegere Telegraaf-journallsten, die veelal onder zyn supervisie hadden ge werkt. Hy zelf was sedert de bevryding van ons land onvindbaar, nadat hy reeds op „Dollen Dinsdag" het hazen pad had gekozen. De jonge Holdert, die zich in Mei 1940 by de S.S. méldde, is sedert de bevry ding in Nederland ondergedoken ge weest, terwyl het gerucht de ronde deed als zou hy zich in het buitenland be vinden. Naar inspecteur van den Burg der Alkmaarsche P.R.A. mededeelde, stelden enkele rechercheurs een onderzoek op de boot ln, nadat de P.R.A. een tip had ontvangen over een verdachte figuur, die er zich in zou ophouden. De recher cheurs, die in Noord-Holland reeds di verse S.S.'ers hebben gearresteerd, vroe gen den man, die zy slapende in het vaartuig aantroffen, naar zyn papieren. Deze zeide Harrie de Leeuw te heet en, uit Soerabaja afkomstig te zyn en tij dens den oorlog in Nederland onderge doken te zijn geweest. Een persoonsbe wijs bezat hy niet. Nader aan den tand gevoeld in Alkmaar bleken zyn verkla ringen steeds onwaarschijnlyker. Het vermoeden werd sterk, dat de arrestant de vroegere dagblad-directeur was. Aan vankelijk bleef Holdert ontkennen, maar toen hij- met iemand uit de perswereld werd geconfronteerd, die hem onmid- deliyk herkende, viel hy door de mand. Het bekende bloedgroepteeken, dat lede ren S.S.'er onder den arm is geta- toueerd, had Holdert laten wegsnijden, waardoor op die plaats een duidelyk lid- teeken zichtbaar is. Volgens den heer Van den Burg wilde Holdert het vol gend jaar probeeren in de boot naar veiliger oorden te ontkomen. De arrestant is overgebracht naar Amsterdam en aan de PJt.A. te Am sterdam uitgeleverd en opgesloten in het Huis van Bewaring. DIRECTEUR A'DAMSCHE BAZALT Mü. VRIJ. De directeur van de A'damsche Ba- zalt My. H. A. Prins, gedetineerd in fort Zuidwykermeer by Beverwyk, voor heen in kamp Rochdale by Alkmaar, is Dinsdag j.l. op vrfje voeten gesteld. Men zal zich herinneren, dat op 17 De cember j.l. een drietal leidende figuren van de Mij. werden gearresteerd. De V. N. een parlement. Spaak, de Belgische minister van bui- tenlandsche zaken en voorzitter van de algemeene vergadering der V. N., heeft in een persconferentie te Brussel een crittsch overzicht over de werkzaam heden der organisatie van de V N ge geven. Hoewel hy van oordeel was, dat de vergadering zeer lang geduurd had, namélijk 8 weken, mocht z.i. niet uit het oog verloren worden, dat veel tyd verloren was gegaan met de eigen lijke organisatie. Bovendien werd zeer veel Spaansch en Russisch gesproken en deze redevoeringen moesten steeds ver taald worden. Intusschen werd door de gedelegeerden enorm veel werk verzet en zyn de resultaten ook beslist posi tief te noemen. Verscheidene punten werden geregeld, o.a. de zetel der V.N., die nu, dank zy het gulle aanbod van Rockefeller van 816 milUoen dollar, in het centrum van New York gevestigd zal worden. Ook het organisme voor de vluchtelingen werd tot stand gebracht, Niet minder dan een millioen personen verblyven nog in kampen. Politieke kwesties werden aangesneden en hoewel gematigd, toch degeiyk aangepakt. Hier onder noemde minister Spaak de kwes tie der inheemschen van Zuid-Afrika en de Spaansche kwestie. De minister van buitenlandsche zaken deed uitkomen, dat Nederland eerst in de laatste kwes tie aanvankeiyk tegen de commissie ge stemd had, zich vervolgens van stem ming onthield om ten slotte de politiek van de V, N. te Volgen. Dq kwestie be treffende de landen onder voogdy (trusteeship) werd ten slotte met- groote meerderheid aangenomen. Hoewel de ontwapening niet op de agenda stond, werd deze toch behandeld. Het voorstel- Molotof mocht als sensationeel be schouwd worden, doch het slaagde boven alle verwachtingen. In het kort kan men zeggen, dat alle overeenkomsten in be ginsel bereikt zijn. Men is het er ln het algemeen over eens, dat men op weg is naar een progressieve en gecontroleerde ontwapening. De vraagstukken zyn nu naar den Veiligheidsraad gezonden. In den Veiligheidsraad biyven de oude maatregelen van kracht, doch als de voorstellen eenmaal aangenomen zyn, kunnen de leden hun veto niet meer doen gelden. Minister Spaak releveerde ver volgens het verschil tusschen den Vol kenbond en de V.N. en zeide, dat dit verschil op de vergadering sterk tot uiting kwam. De laatste ls meer een parlement met al zyn voordeelen en ge breken. De tyd van voorbereide rede voeringen is voorbij. De gedelegeerden spreken voor den vuist weg en dienen onmiddeliyk van repliek. Een ander no vum is. dat de vrouwen meer op den voorgrond treden. Niet alleen mevr. Roosevelt liet zich veel hooren, doch ook mevr. Pandit, de zuster van Pandit Nehru, mevr. Douglas en mevr. Lefau- cheux, van de Fransche delegatie. Ook was het niet meer uitsluitend het blanke ras, dat den boventoon voerde: Voor- Indlè, China, de Phllippynen, Haiti en tal van andere landen hadden belang- ryke delegaties gezonden, die de kolo- niseerende staten soms sterk becriti- seerden. Vooral in Azië ls een sterk dy namische beweging merkbaar. De Belgische minister wees er op, dat België min of meer gepriviligieerd was door het groote aantal zetels, dat het in de verschillende commissies vande V.N. bezette, en daarom ten gunste van Nederland zbn plaats in de sociaal-eco nomische commissie afgestaan had. Spaak deed uitkomen, dat deze geste het gevolg was van de zeer vriendschappe- lyke verhouding, die er tusschen beide landen bestaat. De besprekingen verliepen in een zeer gunstige atmosfeer, vooral gedurende de laatste zes weken. Hy trok hierby een parallel tusschen New-York en Parys, en liet uitkomen, dat in de Fransche hoofdstad zich tal van moeiiykheden voorgedaan hadden. In New-York heerschte een geest van vertrouwen en volkomen medewerking en er was geen sprake van blokvorming. Zoo was het byvoorbeeld onmogelyk geweest te voor spellen hoe de verschillende landen op voorstellen, afkomstig van sovjet-Rus land of van de Anglo-Saksische landen, zouden stemmen. Op de vraag van een journalist ver klaarde Spaak, dat hy/sich in het par lement zou uitspreken over de houding van België tegenover Duitschland. Spaak zeide een voorstander te zyn van open baarheid in de politiek, dooh was van oofdeel, dat een minister in ieder geval over een zekere vryheid moet beschik ken. Er zyn nog een massa onbekende elementen, die eerst nog stuk voor stuk onderzocht dienen te worden, aldus be sloot Spaak. Grieksch dreigement? Grleksche militaire autoriteiten ont hulden, dat de brigadecommandant, die het bevel voert over het Grieksche de tachement te Drama by de Bulgaar- sche grens, den commandant van de Bulgaarsche grenswacht gewaarschuwd heeft, dat de Grieksche troepen de gueriilatroepen zouden achtervolgen tot op het Bulgaarsche grondgebied, wan neer de Bulgaren niet ophouden asylte verleenen aan de vluchtenden, ongeacht de gevolgen. Officieel bevestigt is dit evenwel nog niet! EX-KONING VAN JOEGO SLAVIË NAAR BRAZILIË? Volgens persberichten uit Rio de Ja neiro, aldus radio Moskou, zal ex-ko ning Peter van Joego-Slavië zich per manent in Brazilië vestigen. De Brazi- liaansche dagbladen zouden geprotes teerd hebben tegen ,,de komst van zulk fascistisch uitschot als Peter van Joego slavië. Carol van Roemenië en Nicho las Horthy". Ingezonden Mededeeling UIT DEN BIJBEL Geen schepsel is voor Hem onzicht baar, maar alle dingen zyn naakt en geopend voor de oogen van Hem, met Wien wy te doen hebben. Hebr. 4 13. TWEE TAXI-OVERVALLERS GEARRESTEERD. De twee personen, die betrokken zyn geweest by den overval op den taxi chauffeur Van de Stadt uit Koog aan de Zaan, zyn gearresteerd. Het zyn de 29-j. recidivist C. van T. en zyn 21-j. vriendin J. G. Beiden zyn ingesloten in het politiebureau Warmoesstraat in Amsterdam en hebben daar een beken tenis afgelegd. Vliegongevallen in China. 62 DOODEN, 15 GEWONDEN. Drie Chineesche vliegtuigen, twee van de Chineesch-Amerikaansche Lucht vaart-Mij., een van den Chlneeschen Staat, zyn op het geheel in mist ge- hulden vliegveld van Sjanghai veronge lukt. Zy kwamen uit Tsjoengking. Het eerste vliegtuig, dat verongelukte, was een „Skytrain". Het toestel was Nanking voorbygevlogen vanwege de slachte weersomstandigheden en poog de te Kiangwan te landen. Door het totale gebrek aan zicht miste het de landingsbaan en vloog op een boerde- ry. Een vrouw in de boerderij werd ge dood en haar drie kinderen gewond. Twee uur later gebeurde het tweede on geluk Thans was het een C. 47 Sky train, die vergeefs gepoogd had te Ki angwan te landen en daarna by Loeng- joea te pletter viel. Het derde toestel, ook een C. 47 Sky train. had ongeveer drie en een half uur boven het vliegveld van Kiangwan gecirkeld.pogende met behulp van zyn instrumenten de juiste landingsplaats te vinden. Daarna was het doorgevlo gen naar Loengjoea, doch verongelukte daar by het neerkomen, anderhalve ki lometer ten Zuidwesten van het vlieg veld. In totaal zyn 62 personen gedood, w. o. 2 Amerikanen en 15 gewond. Onder de dooden is een Amerikaansche pi loot. Zyn vrouw en kinderen zouden juist zich te Sjanghai by hem voegen. By het vliegongeval in Brazilië, waar van wy Dinsdag melding maakten, zyn 21 personen gedood, terwyl de eenig overlevende ernstig is gewond. CHINEESCHE CONSTITUTIE AANVAARD. De Chineesche Nationale Vergadering heeft met eenparigheid van stemmen de constitutie aanvaard. De constitutie zal op 1 Jan. worden afgekondigd en op 25 Dec. 1947 van kracht worden. Generalis simus Tsjang kai Sjek zeide, flet ont werp aanvaardende, dat de regeering getrouweiyk de grondwet zal nakomen. De communisten hadden de grondwet niet aanvaard. Rond Franco-Spanje. De Britsche ambassadeur té Madrid, sir Victor Mallet, ls Woensdagmiddag uit Madrid naar Londen vertrokken. De klacht die buitenlandsche corres pondenten te Madrid het meest hooren uit anti-Franco-kringen ls, dat zoowel de Britsche als de Amerikaansche am bassades veel te discreet zyn en veel te bang zyn voor iedere activiteit, die men zou kunnen zien als gaande buiten de normale conventies. De vooruitzichten, dat de anti-Franco- clementen in Spanje overeenstemming op breede basis bereiken, is niet verbe terd tijdens het. verblijf van Sir Victor Mallet, doch dit wordt veroorzaakt door een interne versleohtering van de be trekkingen tusschen de tegenstanders van de regeering van Franco gedurende dit jaar. Juist toen het scheen, dat de gematigde monarchisten en gematigde republikeinen te zamen zouden komen, en ook gematigde socialisten en commu nisten zouden samenwerken, heeft de gezameniyke verklaring van Engeland, Amerika en Frankryk op 4 Maart som mige royalistische kringen afgeschrikt. Zij waren van meening dat de stappen, die zy tegen Franco zouden onderne men, den schyn zouden wekken gedaan te zyn op instigatie van buitenstaan ders. De debatten in den Veiligheidsraad hebben dit gevoel in die kringen nog doen toenemen. Ook onder de republikeinen bestaat geen eensgezindheid: de nationale al liantie van democratische krachten, die alle tegenstanders van Franco trachtte byeen te brengen, heeft haar vaart ver loren. Het was niet mogeiyk gebleken, dat de anti-Franco-partyen ln Spanje het eens werden over de vraag, welke regeering die van Franco zou moeten opvolgen. In September kwam de verandering van de politiek der communistische par ty van samenwerking met alle anti- Frarico-partyen naar een streng republi- keinsche politiek met „alle partyen ge groepeerd rond de communistische voor hoede". Dit ontnam min of meer de .laatste steun aan de nationale alliantie van democratische krachten. Toch zyn de tegenstanders van Franco in Spanje van meening, dat ondanks den versplin terden staat van de oppositie tegen Franco de oplossing binnen Spanje ge vonden moet worden. HET LAND VAN DE KAUWGOM. De Amerikanen kauwen ieder jaar 1.033.600 kilometer kauwgom op. het geen hun 1414 millioen dollar kost. De ze cyfers zyn ontleend aan een rapport van het Amerikaansche ministerie van Handel, volgens hetwelk de Amerikaan sche kauwgomindustrie na den oorlog geweldig omhoog gegaan is, zoodat de liefhebber weer byna alle merken van zyn keuze kan krygen. By de jongste officieele berekening is gebleken, dat de bevolking jaarlijks 13.645.820.886 stukjes kauwgom verorbert. GENERAAL DEMPSEY TREEDT AF. Het Engelsche ministerie van oorlog deelt mede dat generaal sir Allen Demp.sey, opperbevelhebber van het Midden-Oosten, op zijn verzoek per 1 Juli as. den militairen dienst zal ver laten. Hy zal worden opgevolgd door luit.-generaal sir John Crocker. Generaal Dempsey, die in de laatste jaren van den oorlog opperbevelhebber was van het Britsche tweede leger, zal op uitnoodiging van den minister van binnenlandsche zaken, de functie van Voorzitter van het orgaan, dat het wed den op de rennen controleert, op zich nemen. John Hynd spreekt Duitschers toe. Het hoofd van het Britsche departe ment voor Duitsche en Oostenryksche bestuursaangelegenheden, John Hynd, heeft in het Duitsch een radiorede ge houden, welke zoowel door Londen als Hamburg is uitgezonden. Hy verklaarde, dat de bezetters slechts één doel in Duitschland nastreven: „Het scheppen van een nieuwen geest van democratie, die er borg voor biyft-, dat Duitschland vrijwillig met andere naties zal samen werken". Hy ried den Duitschers moed te hou den. Een nieuwe periode van vrede en algemeen vertrouwen zou aanvangen. De strijd in Indo-China Generaal Jacques Philippe Leclerc, die eenige maanden geleden als opper bevelhebber der Fransche troepen in Indo-China teruggeroepen werd, is weer naar Indo-China teruggekeerd. Waarnemers beschouwen zyn terug komst als een aanwyzing. dat een krachtige politiek van de Fransche re geering t.a.v. de Vietnameesche troe pen" zal worden toegepast. Gemeld wordt, dat het aantal Fran sche burgers, dat tydens de gevechten het leven heeft gelaten, 44 bedraagt. Overigens ontwikkelt de situatie zich „in gunstigen zin" voor de Fransche troepen, aldus het bericht. 10.000 man Fransche troepen zullen zoo spoedig mogeiyk naar het Oosten worden gedirigeerd. By de vyandeiyke dooden waren vele Japanners. Trouwens de medewerking van Japansche technici by den op stand is duidelyk. De hooge commissaris voor Indo- China heeft in een Kerstboodschap nog eens doen uitkomen, hoe Frankryk in deze omstandigheden aan. zelfstandig heid van dit lr-d niet kan denken. HULP AAN NOODLIJDEND EUROPA. Welingelichte kringen te Washington berichten volgens United Press, dat pre sident Truman aan het Congres zal ver zoeken 400 millioen dollar ter beschik king te stellen voor leniging van de directe behoeften van de noodlydende Europeesche landen na het staken van het UNRRA-werk. Dit bedrag zou groo- tenaeels worden besteed ten bate van Italië, Oostenryk en Griekenland. De meeningen zyn verdeeld over het oor deel van het republikeinsche Congres. De UNRRA-verscheipingen uit Amerika zullen nog tot April voortduren, t-erwyi andere landen die actie nog langer zullen voorteelten DE AMERIKAANSCHE LEEN- EN PACHTOVEREENKOMSTEN. President Truman heeft verklaard, dat onderhandelingen tot regeling van de uitstaande rekeningen ingevolge de leen- en pachtovereenkomsten, „actief voortgang vinden" met Noorwegen, Ne derland, Griekenland en Zuld-Afrika. In zyn 22ste rapport aan het congres over de leen- en pacht-operaties ver klaarde Truman, dat ook aan Rusland verzocht is dergelyke onderhandelingen te .openen, doch tot dusver zonder re sultaat. De president verklaarde voorts: „Ik geloof dat de regelingen, die uitge werkt zyn, niet slechts in hooge mate bevredigend zyn voor de Vereenigde Staten in financieel opzicht, doch dat zy ook op langen termyn de belangen van ons land dienen door het verschaf fen van een basis voor een economische stabiliteit in de naoorlogsche wereld". Bij de feesteiyke aanbieding van een boekwerk aan de filmster Valerie Hob- son werd een ouderwetsche coach van stal gehaald, die met het officieele ge zelschap in passende kleeding. door het typische Engelsche landschap reed. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 5) Zooals de zaken eohter stonden, maakte de man zich op het oogenblik weinig zorg over myn of zyn ziel. Hy legde daarentegen eeD ongewone belangstel ling voor myn persoon en wat daarmee samenhing aan den dag. In zyn winkel verloor ik myn bagage, myn boeken, kleeren en myn Engelsch-Oostenryk- sche identiteit. Ik vernam, dat ik van dat oogenblik af Edmondo Bottari zou heeten, dat myn pas door de Italiaan- sche autoriteiten was afgegeven, dat ik in Lissabon eigenaar van een geriefelyk ingericht huis heette te zyn en dat. men uit myn huis een mooi uitzicht op het park van St. Pedro de Alcantara ge noot; verder dat ik in de stad een kan toor had als vertegenwoordiger van de grootste zijde-exporteurs van Rome en Turyn. Mijn haar, stond er ln de pas. was donkerbruin, myn oogen grys en mijn lengte was een meter zeventig (de drie laatste feiten klopten ten minste). Ik was in Turyn geboren en vyf en der tig jaar oud. Als vrywilllger voor den militairen dienst keerde ik naar mijn vaderland terug en ik was a' een wei nig op de hoogte van radio-telegrafie. Dit lofwaardige plan zette fk nu ln daden om door van Portugal naar Spanje te reizen, eerst naar Madrid te gaan en vandaar naar Barcelona. In deze haven bereikte ik een schip naar Venetië. Vol spanning wachtte ik daar op de dingen, die komen zouden. Ondanks myn indertyd geuiten wensch om meer byzonderheden te weten, had de manke officier in Engeland, die al leen maar Brown wilde heeten,maar heel weinig geopenbaard van hetgeen my in Italië te wachten zou staan. En behalve de informaties over mijn iden- titeit-van-nu als Edmondo Bottari wist ik tot op dat moment nog niet heel veel meer. In die dagen na de ineenstorting van Frankryk, die kort tevoren een feit was geworden, toen Italië althans op papier de heerschappU o.er de Mid- dellandsche Zee had, was ons schip ge dwongen bijna de geheele route voort durend onder de kust te varen. Zoo kwam het, dat wij pas den vierden Octo ber in Venetië arriveerden. Daar ik geen instructies had gekregen over het hotel, waar ik ln deze stad myn intrek moest nemen, huurde ik een kamer in een hotel tegenover de lagune. Ik had tot den avond niets te doen en daarom verprutste ik myn tyd met het uitpakken van mijn weinige bezittingen. Eigenaardig, om na een onderbreking van byna vyf jaren weer in de liefe- lykste en mooiste van alle steden te zyn! En het was nog prettiger, omdat ik de stad na een moeilyke reis vol na righeden en bezwaren had moeten be reiken, na een zeereis met vele omwe gen en over een land, dat nog bloedde uit de vele wonden, die het door den burgeroorlog waren geslageneen reis om Europa heen, dat door oorlog werd verwoest. Toen ik de laatste maal hier was geweest, was Oostenryk nog altyd vry. En toch hadden wy toen reeds over Weenen een schaduw van den bloeddorstigen, neurotischen des poot uit het Noorden gevoeld. Zoo oppervlakkig bekeken, had men kunnen zeggen, dat Venetië weinig ver anderd was. Dezelfde gondeliers sche nen nog altyd yverig hun bedrijf uit te oefenen en de stad. die terecht zoo vaak bezongen wordt, was vol leven en be- dryvigheid. Wel is waar was de veel ge roemde Piazza San Marco nog maar spaarzaam bevolkt en de eenige taal, die men er hoorde, behalve het Noord-Itali- aansch. was Duitsch. in verscheidene dialecten. Als half Oostenryker en half En- gelschman spreek in twee talen en ben uitermate gevoelig voor de talen van andere volkeren. Op dien middag ving ik verscheidene malen brokstukken van gesprekken op in Beiersch, Pruisisch, ja zelfs een keer in onvervalscht Weensch. Eén keer drongen er Hon- gaarsche klanken tot my door. Toen het echter schemerig werd in de stad, begon men te merken, dat het land in oorlogstoestand was. De schit terende pracht van de café's op de Piaz za San Marco verdween mèt het licht op de lagune. Zelfs de lantaarns in de gon- 3). „Hela!" riep Panda. „Dat Is mijn melk! Bhjf af! Dat is van mi]!" „Gluk gluk", zei de vreemdeling. ..Excuseer! Klokklokklok ...mmmm! Een ogenblikjeGlukglukklokklok. Voortreffeiyk! Heb dank voor 'n dronk, aardig kereltje! Zii rnaakt my een an der persoon.... Mmmm! Komaan, nu wy ons dusdanig hebben verkwikt en nu onze magen zijn gevuld, stel ik u voor om verder te trekken. Gy zult er geen bezwaar tegen hebben, dat ik my by u aansluit, vermoed ik?" „Ik héb helemaal niet gegeten!" riep Panda kwaad. „En je hebt ook myn melk opgedronken! Je bent een dief! Ik wil niets met je te maken hebben!" „Foei! foei!" zei de vreemdeling be droefd. „Welk een taal voor zo'n grap pig manneke!" Hy drukte peinzend zyn hoed op zyn hoofd en haalde Panda met een paar lange passen in. „Ik neem aan. dat het niet uw be doeling was my te kwetsen!" sprak hij. „Welnu, ik ben niet boos op u Ik wan del met u op en zal u met enkele kwink slagen en luchtige kout vermaken!" Maar Panda's humeur was bedorven. Zyn maag jeukte en hy had dorst dels waren verduisterd, zoodat zy zich als glimwormen door de smalle kana len slingerden. De gondolieri hieven hun eigenaardlgen roep bij de bochten veel vakér aan dan anders, opdat zy niet in botsing zouden komen met het vaartuig van een collega. Het was een heete en verblindend zonnige dag geweest. Maar tegen den avond kwam er een nevelsluier voor de zon en daardoor waren de opkomende sterren slechts onduideiyk te herkennen. Mistroostig en terneergeslagen keerde hote?n wandeling terug naar het Het inschryven van myn naam in het gastenboek en de andere formaliteiten waren absoluut zonder eenige moeiiyk- heid verloopen, zoodat myn vertrouwen in de voorbereidingen van myn zending steeds groeide. Ook de proef van het aan land komen had ik zonder bezwa ren doorstaan. De haven-beambten had den Edmondo Bottari geen lastiger vra gen gesteld dan die hy kon beantwoor den. Alles bleek volkomen in orde te zy'n. Men spreekt vaak over den leugenaar, die een bepaalde geschiedenis zoo vaak herhaalt, dat hij 't zelf gaat gelooven. Nu ontdekte ik, dat ik me zelf in dien toestand bevond. Het begin van de illu sie, dat ik van nu aan een ander zou zy'n, had zich tot een bepaalde stellig heid ontwikkeld. Ik hoopte nu maar, dat deze toestand biyvend zou blijken te zyn. Na het eten ging ik weer uit. Het was nog altyd nevelig. Aan den hemel stond wazig de maan, driekwart volIk bleef in de schaduw van de campanile staan en keek geboeid naar de Piazza San Marco, Eigeniyk was het heelemaal niet myn bedoeling deze richting uit te gaan, maar als vanzelf werd ik getrok ken naar de plek, waar alle llefeiykheid van Venetië schynt samen te vloeien. In het halve donker leek het eindelooze gemurmel van stemmen op het ruischen van de zee. In de verte waren de klan ken te hooren van minstens twee café orkesten. Venetië had haar oude vroo- lykheid nog niet geheel verloren. (Word? vervolgd) DE KERKEN EN DE SPEELWOEDC De toenemende speelwoede ln Enge» land. vooral in verband met de wedren nen. heeft den Raad der Britsohe Ker ken, die alle kerkeiyke genootschappen vari Engeland omvat met uitzondering van de R.-Katholieke Kerk, aanleiding gegeven zich tot de Regeering te wenden met het verzoek stappen te nemen ten einde deze maatschappelyke zonde te beteugelen. De aartsbisschop van Can terbury zeide in dit verband, dat hy het spelen in de loterij en bij de wedrennen als een van de grootste verzoekingen uit den modernen tyd beschouwt. REORGANISATIE-VOORSTELLEN IN DE ENGELSCHE KERK. De sociale verhoudingen binnen de kerk. De aartsbisschop van York, dr. Gar- bett, heeft op een Synode in Liverpool een reorganisatie van het werk der Kerk bepleit, met het doel dit meer effectief te doen zyn in het moderne leven. Het is naar zijn meening noodzakelyk, dat het werk der Kerk gecentraliseerd wordt. De vele parochies, die onafhankeiyk van elkaar werken, zonder steun van cen trale organen, voldoen niet aan den eisch des tyds, waarin alle arbeid van welken aard ook daadwerkeiyk gestimu leerd wordt vanuit bepaalde hoofdcentra- De plattelandsgemeenten moeten sa mengevat worden in groepen, welke sa men werken voor gemeenschappeiyke doeleinden, en die geleld worden vanuit een centrum, dat over de noodige kennis en ervaring beschikt, en hulp van des kundigen kan verstrekken. In de steden, zoo meent de aartsbisschop, moet een aantal parochies worden opgeheven en tot groote eenheden samengevoegd. In deze eenheden moeten kerkeiyke ge bouwen worden ingericht, waaraan ver schillende „specialisten" verbonden moe ten zyn; tevens zullen zdj -beheerd kun nen worden in samenwerking met een staf van deskundige mede-arbeiders, ge organiseerd in één gemeenschappeiyke samenleving, een soort moderne mon niken- en nonnengemeenschap op Pro- testantsche basis. Ten slotte moeten aan ieder centrum predikanten en andere leidende figuren verbonden worden, In deze rede hield de aartsbisschop zich bovendien bezig met de sociale ver houdingen binnen de Kerk zelf. Hy sprak o.a. als zyn meening uit, dat nie mand het moreel appèl der Kerk ernstig zal nemen, wanneer er binnen haar eigen muren verhoudingen worden aan getroffen, welke immoreel zyrt. Geen ap pèl inzake sociale vraagstukken heeft eenig gezag, zoolang de Kerk zelf een slecht werkgeefster is. Zoowel in de Kerk zelf als in kerkeiyke kringen hebben vele medewerkers een onbehoorlyk laag salaris. Vele predikanten verdienen te weinig om van te leven. Dit moet ver anderen ter wille van het moreel gezag der Kerk. Ned. Herv .Kerk Beroep aangenomen naar RansdorpSchelllngwoude ds. B. A. Venemens. pred. by de voorm. Geref. Kerk In H. V. te NoordwijkLelden. VOOR ZATERDAG 28 DEC. Hilversum I (301 M.) VARA: 9.30 10 uur: BBC Scottish Orchestra; VPRO 10.0010 20: morgenwyding door dr. D. G. van Vreumingen; VARA: 10.35—11 45 voor de continu-bedrijven; 14.0015.00: Radio Phllharm. Orkest: 15.0017-30: jaarwisselings-byeenkomst P. v. d. Ar beid te Amsterdam; 17.3018.00: Vau deville orkest: 19.0019-30: Hélène Lu- dolph, sopraan, Rutger Schoute, piano: VPRO: 19.3019.45: voor de rypere jeugd: VARA: 20.2020-50: „Metropo- lichinel"; 20.5021.05: socialistisch com mentaar door K. Voskuil: 21.0521.30: „Attentia" met Eddy Walls; 21,30 22.05: hoorspel ,3roeders"; 22 0523.00: gevarieerd programma; 23.1523.30: puzzle- en speurrubriek; 23-3024.00: „Swing it". Hilversum II (415 M.) KRO: 8.ió —9-00 en 9.059.30: opgewekte muziek; 9.5010.20: by den 70sten verjaardag van Pablo Casals: 11 00—11.30: zieken bezoek; 12.0312.30: muziek uit verre werelddeelen; 12.30—12.55: Jaap Meyer en zyn orkest; 1400—15.00: zangs'pel „Alice in Wonderland"; 15.4516.30: nieuwe Amerikaansche gramofoonpla- ten; 17.00—18.00: De Wigwam; 18.15— 18.35: journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 19.30—20.00: hoorspel „Buffalo Bill"; 2030—21.00: lichtbaken; 21,00—22.00: radiopotpourri22.0022-35 muzikale tombola; 22.35—22.45: J. Bak ker over de Kath. Middenstandsbewe ging; 22.4523.00: avondgebed en litur gische kalender: 23.15—23.20 Katholiek nieuws; 23.2024.00: klassiek concert. SCHEEPSBERICHTEN. Antonta, 20/12 van Hongkong naar Singapore. Eemd-yk, 21/12 van Batavia te Penamg; Jobsha Grand Bassam Amsterdam, 21/12 van Las Palmas; Kel- lehaven, van Landana naar Amsterdam passeerde 22/12 Dungeness: Larlx. 22/12 van Lulea te Dakar; Lekhaven. 20/12 van Antwerpen te Buenos Aires: Limburg, 21/12 van Kaapstad te Port Elizabeth; Macoma, 20/12 van Curaqao te Lissabon; Madoera, 22/12 van Amsterdam te Bata via; Mapla, San FranciscoCalcutta,, 22/12 van Victoria: Overijsel, Bombay Vancouver. 20/12 te Karachi; Rossem, ParamariboAmsterdam. 21/12 van St. Thomas: Salawa/tl, 19/12 ran Amsterdam te Batavia; Stad Maassluis. San Antonio Amsterdam, passeerde 21/12 Balboa; Tarakan, New YorkJava passeerde 22/12 Gibraltar; Tawall. Vancouver—Colombo, 21/12 van Basrah; Weltevreden, Rotter damJava passeerde 21/12 om 9 uur Perlm; Alkald, 22/12 van Ilheos naar Santos; Blommersdijk, RotterdamGulf- havens, 23/12 van Antwerpen; Bonaven- tura (Chanter), Antwerpen-Santos, 22/12 ran Palmas; Dordrecht, 23/12 van Baton Rouge naar Rotterdam; Gouwe, 21/12 van Rotterdam te Lubeck; Hedel, 23/12 van Swansea te St. John; Hilversum, Rot ter - dam-Rlo de Janeiro, 23/12 ran St. Vin cent; Hugo de Groot, 22/12 van Mobile haar Rotterdam: Katwyk, vertrekt 24/12 van Sas van Gent naar Rotterdam; Kerk plein, 23/12 van Port Said naar Alexan- drië; Merwede, 23/12 van Macassar te Tand Jongpr lok: Westplein, Rotterdam- Basrah. 23/12 te Aden. K.N.SM. Rossum, 20/12 te St Tho mas; Prins Willem 4. 21/12 van Punta Cardon; Primo, 21/12 van Paramaribo naar Trinidad; Orestes. 23/12 te Amster dam; Stuyvesant, 23/12 te Lissabon; TJ1- pondok. 23/12 te VHsslngen; Nada. 24/12 te Amsterdam; Ary Sc heffer. 23/12 te Amsterdam; Veisen, 24/12 te Amsterdam. Deo Duoe, 24/12 te Amsterdam; Caribia 23/12 ran Amsterdam naar Kopenhagen; Dundee. 23/12 van Gibraltar naar Bar celona, Orpheus. 24/12 te Rotterdam. Mij. Nederland Joh. ran Oldenbame- velt ,21/12 van Gibraltar naar Amster dam; Salawajti, 19/12 te Batavia: Suma tra. 18/12 van Boston naar Ned. inddë: Tabian, 23/12 van Suez naar Ned Indië. NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen de kalender „Woorden van wijsheid en schoonheid", een fraaie uitgave ten bate van het „Tehuis voor Oud-verpleegsters", samengesteld door zuster W. J de Roo te Baarn. Eiken dag wordt men door deze kalender gesticht door een treffend gekozen spreuk, vers of citaat, hetgeen een verrijking voor het gemoed beteekent.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2