De Conferentie te Den Pasar Ontwerp-regeling „Groote Oost" aanvaard 500 millioen dollar Voor ivederopbouw van Nederland Kerst- boodschappen WEERBERICHT Met een enkel woord 85ste Jaargang VRIJDAG 27 DECEMBER 1946 No. 25962 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Admlnlstratio; 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Tijdens de thans beëindigde confe rentie te Den Pasar is de ontwerp regeling voor de Groote Oost nu Oost-Indonesië geheeten - z.hst. aan vaard. In de vergadering van het Comité- Generaal is met 40 van de 68 stemmen Tadjoedin Noor, tot voorzitter van de voorloopige volksvertegenwoordiging ge kozen. De voorloopige president, de heer Soe- kawati deelde mede, dat hij besloten had Nadjamoeddin Daeng Malewa als kabinetsformateur aan te wijzen. Het voorloopige parlement zal, In overeenstemming met en op voorstel van Tadjoedin, bijeenkomen op 1 Maart te Makassar, de nieuwe hoofdstad-van Oost-Indonesië. DE VLAGKWESTIE UITGESTELD Tijdens de besprekingen heeft dr. Van Mook nog den vlagkwestie ter tafel ge bracht. Hoewel hem nog geen definitief stand punt van de Ned. regeering hieromtrent bekend was. meende de Lt.-Gouverneur- Generaal toch te kunnen verklaren, dat de Ned. regeering geen bezwaar zal ma ken tegen de vaststelling van een vlag voor de Ver. Staten van Indonesië. Hij wees er echter op, dat in de huidige periode, waarin onder het rood-wit niet slechts tegen Nederlan ders doch ook tegen Indonesiërs wordt gestreden, een definitieve erkenning daarvan waarschijnlijk zou leiden tot verwarring in de gemoederen en scher pe reacties. Juist om de groeiende eenheid van Indonesië niet te versto ren en conflicten te vermijden, achtte hij het derhalve beter de behandeling van dit probleem uit te stellen. De kwestie zal op de eerste vergade ring van het voorloopige parlement na der behandeld worden. HULDEBETUIGING AAN DE KONINGIN. Daarop stelde dr. Van Mook bij or donnantie de volgende drie punten vast: Oost-Indonesië wordt voorloopig geor ganiseerd op den voet, zooals is vastge legd in de regeling voor de vorming van den staat Oost-Indonesië. Soekawati is gelijk gemeld door de conferentie tot staatshoofd gekozen. De namen van de leden van de voorloopige volksver tegenwoordiging worden vastgelegd. Vervolgens legde de voorzitter van het voorloopige parlement den eed af in handen van dr. Van Mook, werden de leden van het voorloopige parlement door den voorzitter Tadjoedin Noor ge- zamelijk beëedigd. Van de gelegenheid redevoermgen te houden maakten 23 leden gebruik. De afgevaardigde van Soemba. Toemboe Toenggoe Billl, stelde voor een telegram aan de Koningin te zenden. Staande de vergadering werd de tekst opgesteld, welke als volgt luidt: „Het voorloopig vertegenwoordigend lichaam van den staat Oost-Indonesië den 24 December te Den Pasar voor de eerste maal bijeen, betuigt nare Majesteit den dank van het volk van Oost-Indonesië voor de inlossing van de belofte vervat in Haar rede an 7 December 1942 en smeekt den ze gen van den Allerhoogste af voor Hare Majesteit en Haar Huis". Onder applaus werd besloten genoemd telegram aan Hare Majestpit te zen den. SLOTREDE Dr. VAN MOOK. Dr. Van Mook verklaarde in zijn slot rede, dat de conferentie goed in onder linge harmonie gewerkt heeft. HU ver trouwde er op. dat de volken van Indo nesië. ook nu de directe last van de verantwoordelijkheid op Indonesische staatsorganen gevallen is. in een geest van onderling begrip zullen samenwer ken. Hij hoopte, lang genoeg te leven om te zien-, dat de Ver. Staten van In donesië op gelijken voet deel van de Unie zouden uitmaken en als volgroei de natie onder de Ver. volken zouden worden opgenomen. Hij hoopte, dat de Almachtige Oost-Indonesië zal leiden naar een tijdperk van grooten bloei De emigratie naar Canada FACILITEITEN OP VOOROORLOGSCH PEIL. Op 1 Januari 1947 zullen de facili teiten voor toekomstige Europeesche immigranten om zich in Canada te vestigen, weer het vooroorlogsche peil hebben bereikt met het openen van bureaux van de Canadeesche regeering in Parijs, Brussel en Den Haag. Van dien datum af zullen immigran ten, die voldoen aan de normen, in staat zijn hun vergunning van deze bureaux te betrekken. De groote moeilijkheid voor een onmiddellijken, grooten toe vloed van immigranten is het tekort aan scheepsruimte, maar officieele kringen te Ottawa verklaren, dat de situatie op dit punt beter wordt en dat een steeds toenemend aantal plaatsen beschikbaar komt. Voor den Europeeschen immigrant zullen de voorwaarden voor vestiging in Canada dezelfde zijn als vóór den oorlog. Hg moet een landbouwer zijn die voornemens is ook in. Canada den landbouw te beoefenen; hij moet ge zond zijn en te goeder naam bekend staan en hij moet aantoonen dat hij voldoende geld heeft om zichzelf en zijn familie te onderhouden, tot hij zich heeft gevestigd. De eenige andere categorie van Euro peanen die toegelaten worden, wordt ge vormd door de verloofden van manne lijke ingezetenen van Canada. Een merkwaardige redding! BEWOONSTER VAN tIRK TIJDIG GEOPEREERD. Enkele bewoners van Urk hebben groote activiteit moeten ontplooien om het leven van een medebewoonster van het door de vorst geïsoleerde eiland te redden. De 30-j. mej. H, d. B.—K., was ernstig ziek en slechts operatief ingrij pen in een ziekenhuis kon haar het leven redden. De pogingen van den bur gemeester van het eiland om een vlieg tuig te charteren, opdat de patiënte naar een ziekenhuis vervoerd kon wor den, mochten niet baten en men zag zich gedwongen, gezien de noodzakelijk heid van snelle maatregelen, haar langs den dijk van Urk naar Ranspol per vrachtauto te vervoeren. De dijk was met ijzel bedekt en het vervder zeer moeilijk, aangezien 't ge vaar van slippen bijzonder groot was. Zeven bewoners van het eiland gingen mede om de auto, die stapvoets den 25 km. langen weg moest afleggen, op het rechte spoor te houden. Hun po gingen werden met succes bekroond. Mej. de B.K. kwam op tijd in het R.K. ziekenhuis te Zwolle en een on middellijk toegepaste penicilline be handeling kon haar het leven redden! Daadwerkelijke bestrijding inflatiegevaar. ADRES AAN RAAD VAN MINISTERS. Namens de Stichting tot daadwerke lijke bestrijding van het Inflatiegevaar (voorzitter TJ. Greldanus. seer. dr. A. de Graaft) ls een adres aan den Raad van Ministers gezonden, waarin er o.a op ge wezen wordt, dat in breeden kring, zoo wel in het binnen- als buitenland het verloop van onze staatsfinanciën met groote aandacht gevolgd wordt Helaas toonen de budgetalre ciifersaan, dat de verhouding tusschen uitgaven en inkomsten op ernstige wijze ls verstoord. Het is o.l.. aldus het Adres, ten eenen- male uitgesloten, dat het Ned. volk de huidige lasten der Staatshuishouding zal kunnen opbrengen. Handhaving van het huidige ultgavenpeil leidt onherroepelijk en. in snel tempo tot inflatie. Inflatie be- teekent een ontwrichting met alle daar aan verbonden rampspoedige gevolgen. De huidige enorme budgetalre tekorten ver minderen de credletwaardlgheid van ons land en brengen ongelukkigerwijze de zoo zeer begeerde sociale zekerheid in gevaar. Zij ontnemen ons bovendien de mogelijk heid het onmisbare buitenlandsche cre- dlet te verkrllgcn, waarvan wij nu in sterkere mate dan ooit afhankelijk zijn. In de overgrote meerderheid van de bevolking leeft de overtuiging dat de overheid een voorbeeld van kostenbespa ring op haar apparaat dient te geven. De bevolking verwacht in haren nood, dat het voorbeeld door haar Overheid ge geven wordt. Met den meesten klem dringt het Bestuur onzer Stichting er dan ook bij Uwen Raad op aan, dat zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot de In stelling van een commissie, die tot taak heeft de staatsuitgaven te besnoeien, daar waar dit mogelijk ls zonder waar achtige volksbelangen te schaden. Het wil ons voorkomen, dat deze commissie uit onafhankelijke personen van gezag, die buiten ambteUlk verband staan, dient te worden samengesteld. NEDERLANDERS IN SUMATRA'S BINNENLAND. Aneta meldt uit Batavia, dat voor de eerste maal sedert den oorlog Nederlan ders een bezoek hebben gebracht aan het binnenland van Sumatra. Een Ne- derlandsche missie, bestaande uit 8 le den, bezocht Maandag jl. de republi- keinsche hoofdstad van Sumatra, Sian- tar. De reis werd gemaakt onder zware dekking, doch verliep zonder Incidenten. PRINS BERNHARD LICHT ONGESTELD. Naar het secretariaat van Z.K.H. Prins Bernhard mededeelt, moet de Prins we gens een lichte griep eenige dagen het bed houden Er bestaat geen enkele re den tot ongerustheid en er is geen me- disohen bijstand ingeroepen. Vruchtdragende besprekingen in Amerika. Mr. M. P. L. Stecnberghe, die met enkele andere Nederlandsche deskun digen in Amerika industrieele- en handelsbesprekingen voert, heeft me degedeeld, dat in New York onder handelingen gaande zijn óver een lec- ning aan Nederland van de Interna tionale Bank voor den Wederopbouw. Deze leening zal waarschijnlijk 500 millioen dollar bedragen. Wanneer het accoord lot stand komt zal dit de eerste leening zijn welke de Interna tionale Bank verstrekt. In zekeren zin, aldus de heer Steenberghe, zal de leening dus een proefneming zijn. De kwaliteit, waarin rnr. Steenberghe in New York vertoeft, is die van voorzit ter van het Instituut voor Ned.-Ame- rikaansche Industrieele Samenwer king. Hij voert op dit stuk onderhan delingen in gezelschap van mr. If. Albarda en den heer H. W. A. van de Wall Bake, resp. vice-voorzitter en directeur van meergenoemd Instituut. Him onderhandelingen met toonaan gevende ondernemers en bankiers hebben enkele belangrijke projecten bij Amerikaansche firma's ingeleid en het ziet er naar uit, dat een gunstig contact met het Amerikaansche be drijfsleven is gewaarborgd. Het Instituut voor Ned.-Amerikaan sche Industrieele Samenwerking streeft er in het bijzonder naar om, evenals dit voor den oorlog met succes plaats vond, den bouw te bevorderen van groo te fabrieken in Nederland, die bestemd zijn voor het monteeren van in de Ver. eenigde Staten in massa geproduceer de onderdeelen. Het Instituut beschouwt het echter niet als een onderdeel van zijn taak om voor bepaalde Nederland- sche ondernemingen of personen het vertegenwoordigingsrecht te verwerven van Amerikaansche maatschappijen. Met betrekking tot het Instituut voor Nederlartdsch-Amerikaansche Samen werking bracht mr. Steenberghe zijn te vredenheid tot uitdrukking over de be sprekingen, die tot dusver met Ameri kaansche industrieelen en bankiers zijn gevoerd over de industrieele en finan- cleele samenwerking tusschen beide landen. Naar hü zeide, worden ver scheidene projecten voor Amerikaan sche deelneming in Nederlandsche on dernemingen reeds in overweging ge nomen. Het is voor het Instituut noodzake lijk, „uiterst selectief" te zijn met be trekking tot. Nederlandsche verzoeken voor contact met Amerikaansche finan- cieele en industrieele kringen, aange zien „wij wenschen, dat de Amerikanen weten, dat wij hen slechte met-betrouw bare personen in aanraking brengen". Naar wij ten slotte vernemen, zullen de heeren Albarda en Van de Wall Bake naar Nederland terugkeeren, om rapport van de besprekingen uit te brengen Mr. Steenberghe zet intus- schen de besprekingen in Amerika voort. Luit. Kol. dr. A. van Anrooy verongelukt. DE EENIGE BOOM WERD HEM NOODLOTTIG. De gladde wegen hebben daags voor Kerstmis ook in de omgeving van Ede een slachtoffer geëischt. Dinsdagmiddag om halfdrie reed luit. kol. dr. A. van Anrooy, uit Den Haag, hoofd van den Identificatie- en bergingsdienst, met een militairen wagen, waarin ook mevr. v. Anrooy en een chauffeur gezeten waren, op den Rijksweg in de richting Arnhem. Ongeveer ter hoogte van de Lange- berg vloog de wagen, die met een snel heid van pl.m. 85 km, per uur reed, door de gladheid van het wegdek uit de bocht, om vervolgens In botsing te ko men met den eenigen boom, die daar langs den weg staat. De gevolgen waren zeer ernstig. De wagen werd aan de voorzijde totaal in elkaar gedrukt en dr. van Anrooy, die zelf aan het stuur zat»werd zwaar aan het hoofd gewond Hij overleed enkele minuten later. Zijn echtgenoote liep eveneens zware verwondingen op en werd naar het Ju liana ziekenhuis te Ede vervoerd. De chauffeur, die achterin zat, liep geen ernstig letsel op en kon, na verbonden te zijn, de reis voortzetten. Nieuwe regeling voor Schoenendistributie. Op een nog vast te stellen datum zul len de eindcijfers der tweede 'distributie - stamkaarten weer worden aangewezen voor het aanvragen van een schoenen- bon. De volgorde van aanwijzing zal onveranderd blijven, resp. komen dus de cijfers 3, 9, 6, 1, 8, 4. 0, 7, 2 en 5 aan de beurt. Alle personen die op het tijd stip van de cijferaanwijzing één jaar of ouder zijn, komen voor een schoenen- bon in aanmerking en kunnen hun keuze in de soort schoenen zelf bepalen. Voor kinderen, die gedurende de uitreikperiode één der leeftijden van één tot en met veertien jaar zullen bereiken, wordt in de maand, waarin zij jarig zijn, een bon beschikbaar ge steld voor den aankoop van schoenen in de maat en soort, waarvoor zij in aanmerking komen. HET A.S. AFSCHEID VAN BURGEMEESTER DE MONCHY. Het ligt in de bedoeling van de beide comité's. welke zijn ge-vormd uit de Haagsche burgerij en het gemeenteper- soneel. den scheidenden burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, te huldigen in een bijeenkomst in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen op Zaterdag 11 Januari as. des middags te 2 uur precies. Behalve dat de burgemeester namens de beide comité's zal worden toegespro ken, zal de middag worden opgeluisterd door muziek en zang. Engelsche oorlogsbruidjes met hun kinderen, wachtend op vertrek per vlieg tuig naar hun echtgenooten in Amerika. Eén vliegtuig vervoerde bij deze gele genheid het record-aantal passagiers van 50, n.l. 27 moeders met hun 23 kinderen. De personeelsvoorziening in Indië. VELEN NOODIG VOOR SPECIALE POSTEN. Uit een onderhoud met den heer B. Krijger, directeur van het op 1 Decem ber 1946 te Batavia ingestelde Departe ment van Sociale Zaken, die thans in ons land vertoeft voor het treffen van voorbereidende maatregelen voor het werven van personeel, blijkt dat men op het oogenblik in Indië algemeen met groote moeilijkheden op het gebied van de personeelsvoorziening te kampen heeft. Dit geldt wel in de eerste plaats voor die posten, die menschen met speciale ervaring eischen. De huidige overheids- bezetting in die categorie bedraagt slechts 30% van de noodige sterkte. De heer Krijger stelt voor langs twee wegen verbetering in den bestaanden, uiterst zorgelijken toestand te bren gen, t.w.: a) Door bevordering van een zoo spoedig mogelijkcn terugkeer der gerepatrieerde ambtenaren, aan gezien dit nog geen volledige oplos sing zal zijn, b) Door een beroep to doen op de Nederlandsche autoritei ten ten einde hun medewerking te verkrijgen voor de bezetting van de dan nog in ruime mate overblijvende posten. De thans bestaande departementen zullen t.z.t. aan de nieuwe Negara's (staten) voorlichtingen en hulp in di verse aangelegenheden zullen geven en daartoe ook hun apparatuur ter beschik king stellen, hetgeen bijv. zal kunnen geschieden op „detacheeringsbasis". Ten slotte was de heer Krijger van meening, dat door de aanvaarding van Linggadjati de spanningen in Indonesië aanmerkelijk zouden afnemen. Hij acht te samenwerking met de Republiek zeer zeker mogelijk; verschillende aanwijzin gen waren daarvoor aanwezig. Op 12 Januari zal de heer Krijger naar Batavia terugkeeren. om den op bouw van zijn departement persoonlijk: te kunnen leiden. COMMISSIE BEZOCHT INTERNEERINGSKAMPEN. Nog 7000 personen te evacueeren. De gemengde commissie, bestaande uit leden van de subcommissie ter be spoediging van de evacuatie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de om- standigheden in interneeringskampen in het binnenland, is te Batavia terug gekeerd. Aneta verneemt, dat de com missie 18 kampen in Oost- en Midden- Java heeft bezocht. De algemeene in druk was, dat de voedseltoestand re delijk was; met kleeding was het ech ter slecht gesteld. Ongeveer 7.000 geïnterneerden moe ten nog worden geëvacueerd. Men hoopt, dat dit In twee maanden ten uitvoer zal zijn gebracht. PRIJZENBESCHIKKING PENSIONS. In de Staatscourant is opgenomen de Prijzenbeschikking Pensions 1947. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tusschen volkskosthuis, burgerpension, middenstandspension, eerste klas-pen sion en luxe pension. Voor het eerste liggen de prijzen, in verband met de grootte der kamers, tusschen f50— f. 77.50, voor het tweede f57.50f. 85, voor middenstandspensions f. 65f105, voor eerste klas-pensions tusschen f.75 f125 en voor luxe-pensions f85 f175 Voor verwarming mag bovendien worden gevraagd f. 45, indien er cen trale verwarming ls; in andere gevallen f.30 (per stookseizoen). ANTWOORD VAN GENERAAL SPOOR Op Kersttelegram van HM. de Koningin In antwoord op het Kersttelegram, waarin HM. zich tot de troepen over zee richt, heeft de legercommandant te Batavia o.m. het volgende geseind: „De troepen zijn diep getroffen door Harer Majesteits wenschen. Zy meenen van deze gelegenheid gebruik te moeten maken om opnieuw te getuigen van hun oprechte trouw en liefde voor Hare Ma jesteit en Haar Huis en bezweren, dat zij zich in alle oprechtheid en met toe wijding zullen geven aan de schcone taak, die voor hen is weggelegd, tot het handhaven van recht en vrijheid in In donesië". OPVRIEZEND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht tijdelijk helder, opvrie zend weer. Morgen overdag over drijvende wolkenvelden. Geen neerslag van beteekenis. Tem peratuur om het vriespunt tot lich ten dooi. Matige of zwakke meest Westelijke wind. BINNENLAND. Johanna Verstraaten. de echtge noote van Veere's nationaal-soclalisti- schen dichter, burgemeester Martlen Be versluis. zelf schrijfster van den beken den roman „Jlkkemlen". werd door het Middelburgsche tribunaal veroordeeld tot 3 1/2 jaar lntemeering, welke straf ein digt op 17 Jan. 1949. Tevens werd zij ontzet uit de belde kiesrechten. Onder zeer groote belangstelling ls te Den Haag de groote tentoonstelling „Den Haag bouwt op" geopend door bur gemeester mr. S. J. R. de Monchy. De Duitsche nieuwsdienst ln de Amerikaansche zone meldt, dat Kurt Guthenow, v.m. bevelhebber der Duit sche troepen op Walcheren, verklaard heeft vlak voor het eind van den oorlog uit den militairen dienst ontslagen te zijn, omdat hij met een Schotsche vrouw in het huwelijk getreden was. Tevens werd hli door een zuiveringsrechtbank te Hersfeld. over welk district hij eveneens het bevel gevoerd heeft, vrijgesproken. Per 16 Januari as. ls benoemd tot burgemeester der gemeente Leusden Stoutenburg de heer M, J. E. Kwint, thans burgemeester van Waarder, Riet veld en Barwoutswaarder eertijds bur gemeester van Koudekerk. Als resultaat van de ln 1944 gevoerde besprekingen tusschen het bestuur van de Ver van personeel ln N. S.-dlenst ter bestrijding van de tuberculose eenerzljds en ir, W. Hupkes, president-directeur der Ned. Spoorwegen anderzijds, ls Dinsdag te Utrecht een verpleglngshuls geopend. Het Haarlemsch Tribunaal veroor deelde den N.SJB -dichter Gerard Wijde- veld tot twee Jaar lntemeering, welke eindigt op 8 Mei 1947 en ontzetting uit verlrtgsraad voor het bank-, beurs- en financier lngsbedrijf, die voortaan, zal worden genoemd: zuiveringsraad voor het bank-, beurs-, flnanolerlngs- en le vensverzekeringsbedrijf. De Staatscourant bevat een regeling van een gegarandeerd minimum-inkomen voor handelsreizigers. Terwijl 12 arbeiders uit den Noord- Oost polder tusschen Ramspol en het kamp Z war temeer aan hert schaatsen wa ren. schoten twee der rijders in een wak. Een van hen kon worden gered, maar H. MalJ aars uit Oostkapelle geraakte onder het Ijs en verdronk. Op den Gerlchitenweg te Doornspijk werd de heer L. Schoonhoven, raadslid en oud-wethouder van Doornspijk door een Jeep aangereden. RU liep een schedel- basisfractuur op en overleed, kort na het ongeval. De heer J. v. d. Sluis te Zwolle werd door een vrachtauto aangereden. Hij ls aan z\jn verwondingen overleden. Mr. A. J d'Allly referendaris bij de algemeene secretarie te Batavia, ls bil be sluit van den Lt. G. G. van 11 December, te rekenen van 1 December '46 benoemd tot wnd. hoofdambtenaar ter beschikking van de algemeene secretarie met den persoonlijken titel van gouvernements secretaris. Tijdens een door vele autoriteiten, o a. minister-president dr. Beel bijgewoond afscheidsdiner van mr. dr. S. J. R. de Monchy. burgemeester van Den Haag. ls medegedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd, hem te bevorderen tot grootofficier ln de Orde van. Oranje Nas sau. BUITENLAND. Met 77 stemmen tegen 1 heeft de Mexlcaansche Kamer van Afgevaardigden de kiesrechten voor den tUd van 10 Jaar. 1 uitgesproken voor een grondwets- Wijdeveld was o.a. rector aan het Gym nasium te Utrecht en aan het R.K Lyceum te Overveen. BIJ beschikking van den Minister van Financiën ls in overleg met den Minister van Justitie besloten den zui veringsraad voor het levensverzekerings- bedrijf op te heffen als zelfstandigen zuiveringsraad Het arbeidsterrein van dezen zulve- rlngsraad is overgenomen door den zul- 1 goed'verboden. wijziging, waardoor vrouwen het recht krilgen zitting te hebben ln gemeente raden Het Fransche verbond van mijn werkers heeft geweigerd te voldoen aan een verzoek der regeering, dat de mijn werkers twee Zondagen per maand zou den werken. De Bulgaarsche ministerraad heeft het partijblad van de democraten voor Met ingang van 1 Jan. zullen visa ln het verkeer tusschen Frankrijk en Engeland zlln afgeschaft. De overeen komst heeft betrekking op Groot-Brit- tannië en Noord-Ierland en het Fran sche moederland en Algerie, doch niet op de overzeesche gebieden van belde landen. Gandhi zal ln het begin van het volgend Jaar een „wandeltocht" van dorp tot dorp ondernemen ln. Noakhall, een district ln Oost-Bengalen, waar In Oc tober ernstige ongeregeldheden tusschen Mohammedanen en Hindoes zlln voorge vallen. De Fransche regeering heeft beslo ten ongeveer 7000 Duitsche krijgsgevan genen. die ln het Saargebled woonachtig waren en ln de Fransche Industrie te werk gesteld, vrij te laten. Het Amerikaansche militaire be stuur ln Dultschland en de Belgische regeering zlln overeengekomen, dat 20000 verplaatste personen uit de Amerikaan sche zone van Dultschland ln de Belgi sche steenkolenmijnen zullen worden te werkgesteld. Polen heeft gevraagd, het vredes verdrag met Dultschland te Warschau te doen teekenen, daar de oorlog ln Polen begon en eindigde. Nabij Klrchhellen ln Westfalen ls een vrachtauto met mijnen ln een mij nenveld terecht gekomen. Negen Duit sche krijgsgevangenen werden daarbij ge dood en een ernstig gewond. Volgens het „Journal of commerce" zal waarschijnlijk binnenkort begonnen worden met den bouw van twee geheel van aluminium vervaardigde schepen. Op speciaal bevel van maarschalk Tl to zijn alle nog ln Joego-Slavlë aan wezige Italiaanse he krijgsgevangenen gis teren naar Italië vertrokken. Baron Robert de Rothschild, hoofd van den Franschen tak van de beroemde Europeesche bankiersfamilie, ls Woens dagmiddag In Lausanne overleden. - Tijdens de Kerstdagen zijn ln Ame rika minstens 266 personen op geweld dadige wil ze om het leven gekomen. On gelukken ln de overbevolkte straten en op de verkeerswegen elschten 193 doo- den. 45 personen kwamen om het leven bij branden etc. VAN KONING GEORGE. Koning George van Engeland heeft in een Kerstboodschap van Sandring- ham (Norfolk) uit gezegd, dat het her stel van de wereld door voortdurende volharding en goeden wil kan worden bespoedigd. Hij zeide: „Het is thans onze taak den Kerstgeest te mobilisee- ren en diens kracht en genezing in ons hedendaagsche leven te brengen". De koning bracht het nog moeilijke afge- loopen jaar in herinnering en sprak de overtuiging uit, dat betere dagen wach ten. VAN PRESIDENT TRUMAN. In een Kerstboodschap voor de Ver- eenigde Staten zeide president Tru man: „Wij hebben een goed begin ge maakt op weg naar den wereldvrede. Voor ons ligt de grootere taak den vre de veilig te stellen. Wij hebben gezien dat het voor mannen gemakkelijker is zij aan zij te sterven op het slagveld dan thuis in vrede te leven; maar zij, die gestorven zijn, zijn tevergeefs ge storven. indien wij in den vrede al thans niet iets van de geestelijke een heid bewaren die wij bezaten tijdens den oorlog". KERSTBOODSCHAP AAN DUITSCHE BEVOLKING. De opperbevelhebber van de Ameri kaansche bezettingstroepen in Dultsch land, generaal MacNarney, heeft de vol gende Kerstboodschap tot de Duitsche bevolking van de Amerikaansche zone gericht: „Ik neem deze gelegenheid te baat om u mijn beste wenschen voor Kerst mis te doen toekomen, in de hoop, dat deze feestdagen zoo goed gevierd kun nen worden als de omstandigheden zulks toelaten. Uw pad leidt door de sombere nalatenschap van het nazisti sche regiem en den aanvalsoorlog. U moet begrijpen, dat de huidige omstan digheden een direct gevolg zijn van de vernietiging door den oorlog van men- schelijke en materieele hulpbronnen. Ik kan u verzekeren, dat de Ameri kaansche troepen in Dultschland niet met wraakgevoelens bezield zijn en niet wenschen, dat uw huidige moeilijkhe den voortduren. Ais wij de afgeloopen maanden de revue laten passeeren, kunnen wij zien, dat er groote vorderingen zijn gemaakt op het gebied van demilitarisatie en denazificatie. Ofschoon de vorderingen van uw eigen zuiveringsgerechten niet geheel bevredigend zijn, krijgen wij door uw verhoogde inspanningen ge durende de laatste 6 weken langzamer hand het vertrouwen, dat voortgang wordt geboekt bij den opbouw van de mocratische instellingen. Op economisch, industrieel en finan cieel terrein zijn de vorderingen niet zoo groot. Er is nog steeds een tekort aan levensmiddelen, steenkolen, trans portmiddelen, grondstoffen en allerlei consumptie-goederen. Ik moet eerlijk bekennen, dat deze uiterst onbevredi gende economische situatie in zekere mate verslechterd is, doordat de vier bezettende mogendheden zich niet ge meenschappelijk gehouden hebben aan het besluit van Potsdam, volgens het welk Dultschland als een economische eenheid moet worden behandeld. De mogen geen belemmering voor het eco nomische leven van Dultschland vor men. De Britse hnAmerikaansche overeen komst tot fusie van de Britsche en Amerikaansche zones zal, zooals wij verwachten, de basis vormen voor het herstel van het Duitsche economische leven en tot het economisch evenwicht van Europa bijdragen. Het programiha voor de Duitsche jeugd verloopt bevredigend. Er zijn ve le aanwijzingen, dat de doelstellingen van het programma verwezenlijkt wor den". MacNarney deelde vervolgens mede, dat hij „toestemming gegeven had" voor een uitbreiding van de amnestie voor Jeugdige personen, zoodanig dat nog 800.000 personen niet krachtens het zuiveringsrecht vervolgd kunnen wor den. Deze amnestie geldt ook voor per sonen, die voor meer dan 50% invalide zijn. Ten slotte gaf generaal MacNarney uitdrukking aan zijn vertrouwen, dat het meerendeel van het Duitsche volk eerlijk streeft naar het tot stand bren gen van een vredelievend en econo misch onafhankelijk Dultschland. PAARDENVLEESCH NIET ZONDER BON. De binnenlandsohe vleeschpositie, welke, naar men weet, gedeeltelijk af hankelijk is van import, laat niet toe, paardenvleesch zonder bon beschikbaar te stellen. Kort geleden is bekend gemaakt, dat het vleeschrantsoen, ten gevolge van den vertraagden invoer, begin Januari tij delijk verlaagd zal worden, zoodat het beschikbaar komende paardenvleesch, hoewel in verhouding gering, onmisbaar is voor het verzekeren van een zoo rede lijk mogelijke en tevens billijke verdee ling van de vleeschopbrengst over de geheele bevolking. Daarnaast is het niet uitgesloten, dat in enkele gevallen misbruik gemaakt zou kunnen worden van den vrijen ver koop van paardenvleesch door het ver wenken en afleveren van paardenvleesch als rundvleesch, hetgeen, vooral in het belang van den consument, vermeden dient te worden. ONZE GEBOUWEN IN ENGELAND. Naar aanleiding van een vraag van het Tweede Kamerlid, den heer Roosjen bij de behandeling van het ontwerp van wet ,X>ienstpllchtvoorzieningen", heeft de Minister van Oorlog geantwoord, dat de in Engeland in gebruik zijnde gebou wen niet gekocht, doch gehuurd zijn. Van verschillende dezer gebouwen is in middels de huur reeds geëindigd. Van alle- overige loopt de huur in den loop van 1947 op verschillende tijdstippen af. INTREKKING WETSONTWERP „STAAT VAN BELEG". De minister van oorlog heeft den voor zitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat door hem krachtens door HM. de Koningin verleende machtiging, wordt ingetrokken het op 10 Mei 1940 bij d« Tweede Kamer aanhangige ontwerp van zonale grenzen dienen alleen voor het wet totvoortduren van den staat van aangeven van de bezettingsgebieden en I beleg.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1