Een nieuwe verschijning in het Universitaire leven Naclit-express De aanvaarding van Linggadjati. DE BRITSCHE ROL Iï INDONESIË. Aneta meldt uit Batavia, dat officleele Republikeinsche kringen in het alge meen van oordeel zijn, dat de stem ming in de Tweede Kamer de lucht aanmerkelijk heeft gezuiverd- Men neemt aan, dat dit ook een zeer gunsti- gen invloed zal hebben op de onverant woordelijke elementen, die op het oogen- blik onrust veroorzaken en bestand noch basis-overeenkomst ernstig opnemen. Zij zullen hieruit kunnen zien, dat het met de ontwerpovereenkomst ernst is en dat beide zijden dienovereenkomstig zullen moeten handelen, aldus genoemde krin gen. In toonaangevende regeeringskringen te Batavia werd aldus Aneta, de uit spraak der Tweede Kamer met groote voldoening ontvangen. In zijn radiorede zei Bevin, toen hij sprak over de goede diensten, welke de Britsche ervaring %an de zaak van den wereldvrede heeft bewezen, het vol gende: „Ik wijs alleen maar op, Nederlandsch Oost-Indië, waar het Britsche staats manschap, in den persoon van twee mannen lord Inverchapel en lord Kil- learn zijn diensten en ondervinding ter beschikking stelde tot het bevorde ren van een overeenkomst tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs. Deze overeenkomst, welke thans door de Nederlandsche Staten-Generaal is goedgekeurd, beteekent een opbou wende bijdrage tot de pacificatie van een uitgestrekt gebied. Deze overeen komst heeft het stof van den oorlog doen optrekken en zal een uitzicht van hoop en vooruitgang openleggen voor vele millioenen Zuid-Oost-Azia- ten, die aldus in staat worden gesteld hun plaats in de moderne wereld in te nemen". 0 De ontwerp-overeenkomst is aanvaard door een te Djogja gehouden bijeen komst van de Indonesische vakvereeni- gingen, waarop afgevaardigden aanwe zig waren van 26 organisaties, vertegen woordigend 750.000 arbeiders. Beperking van den treinenloop INGRIJPENDE BEZUINIGING NOODZAKELIJK. Naar wy, vernemen zijn de Ned. Spoorwegen genoodzaakt ten gevolge van de schaarschte aan brandstoffen, een aantal treinen te laten uitvallen. Dit zal vrijwel uitsluitend het ver keer op het electrische net betreffen, omdat speciaal de electrische centrales zich beperkingen zal moeteD opleggen. Het aantal, dat niet meer zal ryden, zal 20% van het totaal be dragen. Het publiek wordt verzocht, zich zoo veel mogelijk van reizen te onthouden, speciaal vóór en tijdens de Kerstdagen. Waarschijnlijk zal deze beperking we ken, wellicht enkele maanden moeten duren. HET NIJPENDE „TOGA-PROBLEEM". Sedert den oorlog bestaat In ons land een „toga-probleem", dat uiteraard een kleine categorie ambtsdragers omvat, doch dat desalniettemin nijpend ge noemd mag worden. Vooral de pas afgestudeerde advoca ten zitten met de toga-moeilijkheid. De Haagsche balie heeft er nog een extra probleem bij: hier brandde nl. tijdens het bombardement op 3 Maart 1945 het Paleis van Justitie uit. waardoor circa 450 toga's, zoowel van advocaten als le den van rechtbank en gerechtshof in vlammen opgingen. Naar een firma, die zich gespeciali seerd heeft in het vervaardigen van deze ambtskleedij, ons mededeelde, is de Ned. industrie thans weer in staat in het grootste deel der behoefte aan toga's te voorzien. Weliswaar is er nog geen grein, dat vervaardigd wordt uit kemels- of geitenhaar, wol en katoen, doch men be schikt weer over „mohair luster" en an dere dunnne zwarte stof. De predikanten en professoren, kort om allen wier toga met fluweel wordt afgezet, staan er evenwel minder gun stig voor, aangezien er nog geen fluweel is Voor de rechters is het vooruitzicht iets beter, omdat hun ambtsgewaad is afgezet met zij, dat zij het in beperk te mate nog leverbaar is. Wat de witte beffen betreft, eveneens een onmisbaar onderdeel van de ambts kleedij, is de toestand ook iets beter. Deze worden gemaakt van „shirting", en witte keper, stoffen die er gelukkig zy het eveneens beperkt zijn. De Fransche begrooting. De Fransche begrooting van inkom sten voor de eerste drie maanden van het komende jaar is gisteren door de Nationale Vergadering met 530 tegen 60 stemmen aanvaard. De inkomsten wor den geraamd op 137 milliard franc Za terdag had de Nationale Vergadering de begrooting van uitgaven ad 135 milliard aanvaard Philips, de minister van fi nanciën, verklaarde, dat thans, bij een ln balans gebrachte begrooting, de om standigheden gunstig waren voor een verlaging van het prijsniveau, doch dat men zich toch geen illusies moest maken. De aardbeving in Japan. De enorme aardbeving en vloedgolf, die groote gebieden van centraal en Zuid Japan hebben geteisterd, hebben ongeveer 1.100 slachtoffers geëischt, 500 dooden en 600 gewonden. Naar schatting zijn 5.000 gebouwen verwoest, 5 000 be schadigd en ontelbare andere onder water geloopen Ingezonden Mededeeling Bij Ruwe Handen t Ruwe huid. Ruwe lippen PUROL 30 et. ^u/Khdi/n met meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 ct. JEAN PICCARD WIL „HOOGER OP". De in Zwitserland geboren ballonvaar der professor Jean Piccard heeft het plan opgevat te pogen tot op een hoog te van dertig kilometer in de stratosfeer door te dringen. Hij wil deze poging ondernemen in Juni aanstaande en daartoe gebruik maken van een „drui-1 ventrosballon", welke is samengesteld uit 57 aparte ballonnen, aldus heeft het Amerikaansche departement van marine bekend gemaakt. Prof Jean Piccard is een broer van den beroemden Zwitser- schen stratosfeer-vorscher professor August Piccard, die in een ballon tot op een hoogte van zestien kilometer is gekomen. Prof Jean Piccard wil op zijn ballonvaart de werking van natuurkun dige en chemische wetten op groote hoogte onderzoeken. Het huidige hoog te-record per ballon staat op naam van Albert Stevens en Brvil Anderson, die in November 1935 een hoogte van twee- en-twlntig en een halven kilometer be reikten. EISCHEN VAN AMERIKAANSCHE VAKVEREENIGINGEN. De vakvereenigingen, aangesloten bij het CJ.O. (Congres of Industrial Orga nisations), ln Amerika, hebben bij Ame rikaansche gerechtshoven verzoeken in gediend, waarin meer dan 374 millioen dollar wordt geëischt voor „portal to portal" betaling (betaling voor den tijd, die op den grond van de maatschappij op weg naar en van het werk wordt be steed) en voor schade. PROTEST-TELEGRAM NIJVERHEIDSONDERWIJS. Het Ned. Verbond van directies en leerkrachten bij het Nijverheidsonder wijs heeft het volgende telegram ge zonden aan den*minister van O. K. en W.,: „Het personeel der Nijverheids scholen, ontstemd en diep teleurgesteld door de achterstelling bij de collega's van het Lager Onderwijs, verzoekt met de-' meesten nadruk vóór 15 Januari een ultkeerlng, gelijk aan een maand salaris. als voorschot op nieuwe salaris- regeling. RADIOLUISTERWEDSTRIJD VOOR „FONDS NOODGEBIEDEN". Op Tweeden Kerstdag. Op Tweeden Kerstdag wordt via Hil versum 1, van 22.0022 20 uur, een luisterwedstrijd uitgezonden onder den titel: „Welken tak van sport zag het Kerstmannetje?". De opbrengst, komt geheel ten goede aan het" Fonds Nood- gebieden, dat de leniging der maat schappelijke nooden in onze zwaarge- troffen gebieden beoogt. Meer dan dui zend prijzen worden uitgeloofd, wo. fietsen, eenige honderden entree-biljet ten en abonnementen voor eerste klas voetbalwedstrijden, schoenen, gramo- foonplaten, schaatsen, boeken en huis houdelijke voorwerpen. De inzending der oplossingen kan ge schieden per briefkaart aan het „Fonds Noodgebleden", Paleisstraat 1, Den Haag Op deze briefkaarten moet, behalve de normale frankeering, ten minste 40 ct. aan postzegels bijgeplakt zi^n. Frankrijk zal Indo-China niet opgeven. HEVIGE STRIJD LOSGEBARSTEN. In het geheele Noordelijke gedeelte van Fransch Indo-China vallen de troepen van de republiek Vietnam de Fransche garnizoenen aan. In Hanoi, waar de vijandelijkheden begonnen, ver loren de Franschen 5(f dooden en 150 gewonden. Ook een nog niet vastgesteld aantal Europeesche burgers is gedood of wordt vermist. Het garnizoen van Vinh (in de omgeving van Hanoi) heeft ge capituleerd na een ultimatum der Viet- namsche strijdkrachten, om een massa slachting onder de bevolking te voor komen. Een officieel Fransch communiqué deelt mee, dat de strijd overal op groote schaal woedt. In Hanoi is de positie der Fransche troepen na hevige gevechten verbeterd. De Vietnam-sluip- schutters vuren echter nog uit talrijke huizen en hebben htet postkantoor nog in hun bezit. Medegedeeld wordt, dat de Fransche troepen in dezen strijd, die zich tot 80 KM. ten Zuiden van Hanoi uitstrekt, zware verliezen nebben gele den. De Europeesche sector van Tong- king, de hoofdstad van de provincie Hanoi, is geheel in Fransche handen. Léon Blum, de Fransche premier, zal heden in de Assemblée een verklaiing afleggen over den kritieken toestand in Indo-China Moutet. de Fransche minister van Koloniën, verklaarde, dat Vietnam de overeenkomst met Frank rijk, waarin bepaald werd dat de repu bliek 10.000.man onder de wapens mag houden, onder gezag van den Franschen generalen staf, geschonden heeft. Hij is per vliegtuig naar Indo-China vertrok ken. De rechtsehe Fransche bladen noe men Ho Tsji Minh, den Vietnamschen president, voormalig afgevaardigde van de Derde Internationale te Moskou, een „beroepsopruier". Maurice Schumann schrijft in „l'Aube" onder den titel .Frankrijk zal geen afstand doen", dat deze aanslag een laatste waarschuwing is tegen „zwakheid en overgevoelig heid". Rond Franco-Span je. BRITSCHE AMBASSADEUR TE MADRID TERUGGEROEPEN De Britsche regeering heeft sir Victor Mallet, ambassadeur te Madrid, in structie gegeven Spanje te verlaten, zoodra hij zijn persoonlijke zaken heeft geregeld. Dinsdag zal de ambassadeur vertrek ken Ook de Spaansche ambassadeur te Londen is teruggekeerd! Een krijgsraad te Madrid heeft het doodvonnis uitgesproken over twee Spanjaarden, die er van beschuldigd worden als leiders van guerilla-troepen te zijn opgetreden. Een derde die even eens guerilla-strijdkrachten zou hebben aangevoerd, en zijn vrouw werden tot gevangenisstraffen van respectievelijk 20 en 8 jaar veroordeeld Deze vonnissen moeten door den ge westelijken militairen bevelhebber nog bekrachtigd worden. Britsche, Fransche en Amerikaansche vertegenwoordigers woonden het pro ces bij. Minister Spaak tevreden. JJe Wer]i-Studeilt i Spaak, de Belgische minister van bui- tenlandsche zaken, verklaarde tegenover de pers, dat hij over het algemeen zeer tevreden is over de werkzaamheden van de V.N welke hij heeft geleid Hij legde er den nadruk op, dat men ditmaal con crete resultaten heeft kunnen boeken, hetgeen niet steeds het geval is geweest bij dergelijke bijeenkomsten. Met betrekking tot de Spaansche kwestie was Spaak van oordeel, dat de beslissing van de VN. in elk geval een moreele afkeuring van het Franco regiem inhield, hoe gematigd deze be slissing in haar bewoordingen ook zijn mag. „De beheersovereenkomsten zijn zon der groote wijzigingen goedgekeurd" al dus merkte de minister op. Betreffende het vraagstuk der ont wapening aarzelde Spaak niet te ver klaren, dat de aangenomen resolutie een nieuwe stap vooruit beteekent in de be trekkingen tusschen de volkeren. An derzijds zal het recht van veto niet meer te duchten zijn vanaf het oogenblik. dat het nieuwe lichaam in staat zal zijn werkelijk toezicht uit te oefenen op de ontwapening. Dit nieuwe organisme zal niet onderworpen zijn aan het gezag van den Veiligheidsraad, zooals dit thans het geval is. In elk geval, zoo voegde Spaak nog aan zijn verklaringen toe, koesteren wij de hoop, dat de ont wapeningspogingen, die tijdens de pe riode tusschen beide oorlogen mislukten, thans met succes zullen worden be kroond. DUITSCHE VONNISSEN. Voor het eerst zijn thans Duitschers door Duitschers gevonnist wegens mis daden tegen de menschheid tijdens het Naziregime. De hoofdbeklaagde uit dit proces te Frankfurt, dr. Friedrich Men- necke, directeur van een inrichting voor zwakzinnigen te Eichberg, werd ter dood veroordeeld. Zijn assistent, dr. Eugen Walter Schmidt, die aan het hoofd stond van de kinderafdeeling van dit gesticht, kreeg levenslange gevangenis straf, omdat hij' verantwoordelijk was voor den „genadedood" van honderden Duitsche kinderen. Verscheidene ver pleegsters en assistenten, die te zamen met de doctoren terecht stonden, wer den veroordeeld tot gevangenisstraffen varieerend van 4 tot 8 jaar. (United Press) SCHILDERIJEN-VERVALSCHING IN FRANKRIJK. De Parijsche politie heeft op Mont- pamasse in hechtenis genomen een Egyptischen schilder Georges Khoury Coïimene. Na een nauwgezet onderzoek was gebleken, dat Coumene de vervaar diger is van vier valsche schilderijen van Matisse, zeven van Picasso, drie van Renouafd, twee van Marie Lauren- cin, drie van Duchy, een van Bonnard en vier van Boldini. Coumene gaf als verklaring, dat hij van meening is dat de moderne schilder kunst in verval-is geraakt en dat hij had willen aantoonen, dat het talent van moderne schilders kan wedijveren met dat der groote meesters. Militaire activiteit op negen fronten Geen verbetering sinds het „bestand". De militaire situatie in Indonesië heeft nog geen wending ten gunste ver toond sinds den wapenstilstand en de parafeering van het accoord van Ling gadjati. aldus UF. Sedert 3 November verstrekte het Nederlandsche leger iederen dag rapporten over den mili tairen toestand. Daarnaast valt op te maken, dat er militaire activiteit is op negen ge vechtsfronten, waarbij artillerie, mor tieren, handgranaten cn machinege weren te pas komen, en zelfs zwaar den en speren. Sinds 1 Dec. zijn 29 Nederlanders in den srtyd gesneu veld. Volgens een woordvoerder van het Nederlandsche leger te Medan was Su matra langen tijd de ernstigste haard van onrust. Het ongeregelde Indonesia sche leger Laskar Rajat. kon er niet toe gebracht worden, de vijandelijkhe den te staken, totdat een gemengde militaire missie, waarvan de Indonesi sche minister van Defensie Sjarifoedin deel uitmaakte, gelijk bekend, de de- macatielijn vaststelde- Nadien is het betrekkelijk rustig geweest. Ook in Pa- dang en eenigermate in Palembang zijn demarcatielijnen vastgesteld, nadat daar in de af geloopen weken schietpartijen en andere schermutselingen hadden plaats gegrepen Op Java lagen de steden Batavia, Buitenzorg, Semarang en Soerabaja in de frontlijn, en de woordvoerder ver klaarde dat zich hier geregeld botsin gen tusschen patrouilles voordeden. In die gebieden werden zuiveringsacties uitgevoerd, toen de Indonesiërs nu en dan in het Nederlandsche gebied bin nendrongen. Er sneuvelden daarbij 54 Indonesiërs. Een overzicht van de rapporten toont aan, dat op Celebes 400 Indonesiërs zijn gesneuveld, terwijl velen gevangen wer den genomen. Bij Makassar werd op 11 December de staat van beleg afgekon digd. Het Indonesische leger verstrekt geen dagelijksche communiqué's. Ongeregel de rapporten en een woordvoerder van dat leger, benevens berichten van het persbureau Antara spreken echter van „Nederlandsche agressiviteit". In deze berichten wordt melding ge maakt van het werpen van bommen in dè omgeving van Medan, „hevige ge vechten" bij Bandoeng, en acties uit zee en lucht bij Semarang en Soera baja. De Nederlandsche informatie dienst heeft het gebruik van vlammen werpers bij Semarang ontkend. Het werk van het Studenten werkbemiddelingsbureau. De maatschappelijke positie van den student is een vraagstuk met velerlfei aspecten. De oorlogsjaren zijn aan deze positie niet ongemerkt voorbijgegaan, en daarbij zijn vele punten, die aanleiding gaven tot critiek zoowel van burger lijke- als studenten-zijde sterk gewij zigd. Een van die punten is de financi- eele draagkracht van de studeerenden, die voor den oorlog uitgesproken groot moest zijn om de lasten van een acade mische opleiding te kunnen dragen. Daarbij moet niet uit het oog worden verloren, dat zulk een academische op leiding inderdaad hooge kosten mee brengt, niet alléén ten gevolge van de kosten van de studentensamenleving buiten wetenschappelijk terrein, het ge zelligheidsleven. Ook de studie zelf ver- eischte een financieele draagkracht, waarover slechts een gering percentage in den lande beschikte. Een van de gevolgen van die omstan digheden was, dat de selectie, wie wel en wie niet voor studie in aanmerking kwam, in hooge mate, ja voornamelijk geschiedde op basis van materieele wel varendheid en niet op basis van geeste lijke en verstandelijke geschiktheid. Wel is waar bestond het beurzensysteem doch dit schonk slechts heel enkelen een dikwijls nog maar geringe steun bij materieele moeilijkheden, terwijl het vaak afhankelijk was van toevallige om standigheden, of men voor dezen steun ln aanmerking kwam. De oorlogsjaren hebben in het studen tenleven een niet onaanzienlijke verso bering veroorzaakt, die eenerzijds de kosten van het gezelligheidsleven aan merkelijk deed dalen, anderzijds het be sef deed groeien, dat de student zijn be voorrechte positie slechts in dank mag aanvaarden en dien overeenkomstig de plicht heeft zijn gaven tot volle ontwik keling te brengen, dus hard te werken mede ten bate van de gemeenschap. Onder deze omstandigheden ware het denkbaar dat van overheidswege gezocht werd naar nieuwe wegen, om de mate rieele mogelijkheid tot academische stu die in overeenstemming te brengen met de geestelijke en verstandelyke capaci teiten der betrokkenen. Dat zij daartoe vooralsnog niet is overgegaan: vindt mede zijn oorzaak in de moeilijkheid, een sluitend systeem daartoe te ontwer pen dat een te groote toevloed van stu denten ïiitsluit, aangezien dit in hooge mate remmend zou werken op de aca demische opleiding als geheel. Dat de overheid echter geheel afzij dig van het probleem bleef staan, werd voor de Civitas van de Leidsche Uni versiteit aanleiding om met eigen krach ten pogingen in het werk te stellen, deze materie aan te pakken. Hieruit werd de „werk-student" geboren, die sinds enke le maanden zijn intrede in het Leidsche universitaire leven heeft gemaakt. En zijn geestelijke moeder is het Studejiten- Werkbemiddelingsbüreau. WERKBEMIDDELING VOOR STUDENTEN. In September werd het initiatief ge nomen tot oprichting van het Studen- ten-Werkbemiddelingsbureau. De doel stelling van deze door tien man gedre ven organisatie was het zoeken van mo gelijkheden, tot betaald werk voor min vermogende studenten, die daarmede een krachtigen financieelen steun zouden verkrijgen, doch tezelfdertijd niet door dit werk zoo in hun studietijd en in hun voor de algemeene vorming noodzakleijk geacht studentenleven beperkt zouden worden, dat het doel: de mogelijkheid tot academische vorming, door het mid del onbereikbaar zou blijven. Uiteraard leent zich daartoe niet ieder werk. Daar bij hebben wij niet het oog op het ka rakter van den arbeid, doch op den tijd en de energie die het vordert. Een eerste begin van slagen in de ver wezenlijking dier doelstelling was gele gen in het geven van bijlessen door stu denten. ,In dit opzicht begaf men zich eigenlijk niet op nieuw terrein, aange zien het geven van bijlessen aan de jeugd der middelbare en lagere scholen eertijds ook reedsvrij geregeld voor kwam. Dat de bemiddeling van het bu reau thans werd ingeschakeld, heeft het verschijnsel eenerzijds echter gestimu leerd, anderijds in het 'n grootere waar borg voor het peil, waarop deze lessen staan. Naderhand werd op allerlei ander ge bied werkgelegenheid gevonden, zooals FEUILLETON Roman door Winston Graham. 3) H'mU bent eigenlijk nog heel jong, dr. Mencken. Een en dertig. Dat is niet oud, uw academische loopbaan in aanmerking genomen. Ik schudde het hoofd. Och het komt er alleen maar op aan, of je je tijd verknoeit of goed besteedt. Hij leunde achterover, nipte aan zijn whisky en keek mij in gedachten aan. Zou het u erg verbazen om te hooren, dat u van de ongeveer drie en zeventig duizend Duitschers en Oosten rijkers in dit land de eenige bent. dien men na zijn vrijlating opnieuw geïnter neerd heeft? Ik begon onrustig op mijn stoel heen en weer te schuiven. Waar wilde die man heen? Wat had dit alles dan te be- teekenen, als men mij niet verdacht van vijandige handelingen tegenover En geland? Had ik soms ooit iets gedaan, dat door een verkeerden uitleg mij nu ten laste kon worden gelegd? De man tegenover mij keek mij onver vaard aan en scheen mijn gedachten te raden. Dat werk, waar u nu mee bezig bent, zei hij, is, als ik het goed begre pen heb, zeer belangrijk voor ons land? Ja ik werk aan een proefneming, die ons in staat zou stellen om aloë- afval voor onderzeebooten te verwerken. Beschouwt u dat als een nationaal belang van de eerste orde? Ik draaide een beetje om de vraag heen. Ik begrijp u niet heelemaal. Al der gelijke onderzoekingen zfjn in tijd van oorlog van bijzondere waarde. De mijne waarschijnlijk niet meer dan de andere, maar ook niet minder. Als Maar u zult zichzelf niet voor. la ten we zeggen, twee of drie maanden als onvervangbaar beschouwen? Voor zoover ik weet, werken er nog andere menscheh aan hetzelfde idee. Bijvoor beeld professor Martin van de universi teit te Edinburgh. Wij spraken nu een oogenblik over professor Martin en zijn experimenten, waarop de officier mij plotseling verras te met de vraag of ik goed op de hoogte was met gifgassen. Ik antwoordde, dat ik er wel wat van wist, maar eigenlijk niet voor een expert kon doorgaan, ondanks het feit, dat ik aan de Londensche universiteit kort te voren lezingën had gehouden over een bepaald gas. in verband met de studie der atoom-energie. Laten we eens aannemen, viel de man tegenover mij in de rede, dat u tegenwoordig zou zijn bij het vervaar digen en bij de proefnemingen met een nieuw gas: zou u dan in staat zijn iets over de samenstelling en den aard van het gas te verklaren of over de eigen schap, waardoor het nieuwe gas zich onderscheidt van de bekende soorten? Ik zette groote oogen op. Natuur lijk, als ik zonder moeilijkheden toegang tot het laboratorium kon krijgen- Hij knikte en scheen tevreden te zijn met mijn antwoord. Nu, dan wordt het tijd, dr. Menc ken. dat ik ophoud om de zaak heen te praten. Mijn gevraag heeft u waar schijnlijk een beetje van de wijs ge bracht. Dat moest ik inderdaad toegeven. Hij legde zijn vingertoppen tegen el kaar. Dr. Mencken, het is nog maar een paar minuten geleden, dat u er zich over geklaagd heeft, dat de regeering geen vertrouwen heeft in uw vader lands-liefde. ondanks hetfeit, dat u een halve Engelschman bent. Wanneer u hoort, wat ik u te vertellen heb. zult u moeten toegeven, dat ons land een onbegrensd vertrouwen in u stelt, al thans wanneer u de verantwoording op u wilt nemen. Ik ben bereid alles te doen om weer vrij te zijn. Wacht u met uw toestemming tot u mijn voorstel heeft gehoord. Het is geen sinecure, die wij u aanbieden. Ik luisterde dus aandachtig en begon langzamerhand de bedoeling van het onderhoud te begrijpen. Mijn naam, zei de ander, speelt geen rol. Brown, dat is voldoende. Ik behoor tot de speciale afdeeling van het Britsche Intelligence Department, de S.I.D, Het gelukt ons nog beter aan de schijnwerpers van de openbaarheid te ontkomen dan onze collega's van de af deeling Criminaliteit. Zijn oogen zoch ten de mijne. Niet zoo lang geleden kregen wij van het hoofd van onze Noord-It-aliaansche organisatie een ze ker bericht door. dat vergezeld was van een verzoek om ondersteuning. Wij heb ben de zaak eens overlegd. Die hulp kan slechts geboden worden door één man. Als deze man echter niet precies vol doet aan bepaalde eischen, is het beter, dat hij er heelemaal niet heen gaat. Ik dronk wat van mijn whisky. Ik voelde, dat ik een hartversterking noo- dig had, want ik begon iets te begrijpen. Ik neem aan. dat ik in zeker op zicht aan de gestelde verwachtingen zou voldoen. De ander begon een beetje te lachen. Toen werd hij weer ernstig. Dat wil ik juist te weten komen. Of u aan die speciale eischen kunt vol doen. Onze jnan moet onvoorwaardelijk te vertrouwen zijn en onder alle om standigheden zijn mond kunnen hou- 1). Op een mooie dag .verleden zo mer, kwam Panda de landweg af die naar de stad leidde. Het was mooi weer, de zon scheen en de vogels zongen en hij voelde zich erg tevreden. Hij had al een hele afstand afgelegd; waar hij precies vandaan kwam weet ik niet, maara Panda's wonen erg ver weg. Het was dan ook geen wonder, dat hij hon ger kreeg en een grote boom opzocht om in de schaduw daarvan zijn boter hammen op te kunnen eten. Hij pakte zijn bundeltje uit, zette zijn melkfles naast zich neer en begon aan zijn maaltijd. En die smaakte hem zó goed, dat hij niet merkte, dat er een vreemdeling naderde en achter zijn boom bleef stilstaan. „Hm", bromde de vreemdeling Hij zette zijn hoed iets schever, nam zijn rotting onder zijn arm en staarde dro merig naar de fles en de boterham men. den als de zaak goed afloopt maar nog méér, als het eens verkeerd mocht gaan. Hij moet zoo vloeiend Italiaansch kunnen spreken, dat men hem voor een Italiaan houdt. Indien het eenigszins mogelijk is. moest hij ook Duitsch ver staan en tiij moet bovendien Noord- Italië goed kennen. Vóór alles echter moet hij een prima scheikundige zijn. En dat is de groote moeilijkheid. Met een veelzijdige kennis van gif gassen? Precies. Nog iets anders? Hij moet eventueel gevaar durven riskeeren. Aangezien wij ons in staat van oorlog bevinden, is dat eigenlijk vanzelfsprekend. Ik probeerde mijn opwinding meester te worden. Het was zulk een geweldig voorstel dat ik maar niet ln een paar minuten besluiten kon. Nog geen half uur geleden was ik een geïnterneerde buitenlander geweest, die er geen idee van had, wanneer hij weer vrijgelaten zou worden en nu was -daar opeens de mogelijkheid om Engeland te dienen en nog wel in dienst van den beroemden Intelligence Service, wat heel wat méér beteekende, dan dat men mijn verzoek om in het leger opgenomen te mogen worden, in overweging had genomen. Wel is waar behoefde ik niet op hulp of steun van kameraden te rekenen, daar ik wel geheel op mijzelf aangewe zen zou zijn. Een aantrekkelijk avon tuur, dat mij, zooals het zich liet aan zien. naar het buitenland waarschijn lijk Italië zou voerendat was het wat er vóór mi) stond, een avontuur met al de lokkende bekoring van het onge wone, maar ook met verborgen gevaren. Waarom aarzelde ik nog? Of was het beter nu meteen het voorstel van de hand te wijzen dan naderhand jammer lijk te falen in een voor mij zoo volko men ongewone zending? Was ik in staat deze opdracht op bevredigende wijze te vervullen? Waar ik mij bovendien zorg over maakte, was het feit, dat ik altijd nog Oostenrijker was. Wanneer ik dus in Italië gesnapt en niet dadelijk dood geschoten werd, maar naar Duitschland gestuurd, dan beteekende dat het eind. Voor mijn geestesoog dook het beeld van een concentratiekamp op en van de moordenaars die er den scepter zwaaien. Ik was nu toch al twee jaar in Engeland. Maar het gebeurde nog dik wijls, dat ik des nachts wakker werd. (Wordt vervolgd) b.v. voor meisjes-studenten huishoude lijke werkzaamheden in gezinnen, waar hulp ontbreekt, en het oppassen van kinderen tijdens afwezigheid van de ouder, voor mannel. Studenten adm. werk in bedr, en kantoren, practisch werk in fabr. en laboratoria. Daarnaast zorgt het' bureau er voor, dat steeds ge gadigden aanwezig zijn voor incidentee- len arbeid, zooals hulp bij verhuizingen en andere lichamelijke of geestelijke werkzaamheden, Het bureau heeft minimum tarieven vastgesteld voor dergelijk los werk, n.l. 65 cent per uur. Uiteraard kunnen zich allerlei karweitjes voordoen waarbij een hoogere belooning behoort te worden verstrekt, en ook hierop houdt het bu reau toezicht ALLES MOET WENNEN. In dit begin-stadium van deze nieu we instelling zijn er begrijpelijkerwijze allerlei moeilijkheden te overwinnen. De belangrijkste daarvan ls, dat deze heele aangelegenheid nog wat vreemd aandoet, zoolang zij niet is ingebur gerd en daardoor als normaal verschijn sel wordlr gezien. Deze kinderkwaal ls tweeledig: zij heerscht eenigszins bij de studenten en zij komt voor bij de bur gerlijke samenleving. Eerstgenoemden moeten allengs doordrongen worden van het besef, dat hun collega's en zij zelf een bevoorrechte positie ln de maatschappij innemen, vooral wanneer deze door het verstrekken van werk gelegenheid steun verleent aan hun aca demische vorming, die mede ten bate van die gemeenschap geschiedt. Hieruit volgt voor hen, dat zij niet moeten neerzien op werk in de maat schappij, dat wel niet in overeenstem ming ls met hun plaats in het leven als academicus, doch dat in de gewone maatschappij duizenden medemenschen een eerlijk dagelijksch bestaan verze kert. Wat goed is voor andere, wat voor Hollanders waar dan ook eerlijken ar beid is, is dat ook voor den werkstu dent. Het ten volle accepteeren van deze consequentie is wellicht voor den betrokkene zelf moeilijker dan voor zijn collega-student, die slechts bewonde ring koestert voor een werk-student, die zich werpt op normaal maatschappelijk leven ten einde daarmede de mogelijk heid tot verdere academische ontwikke ling te verkrijgen. Het leven van den werk-student immers is niet eenvou dig. Zijn studie blijft zwaar als voor iederen student, het gezelllgheidsleven en zijn algemeene vorming blijven de eischen stellen die zij aan zijn collega's stellen, en daarnaast moet hij zijn aan dacht wijden aan zijn plichten in de burgermaatschappij. De burgersamen leving anderzijds moet wennen aan het idee, dat zij bij voorkomende gevallen de hulp der studentensamenleving in kan roepen. Zij moet nog gewoon ge raken aan het serieuze karakter van den student, wat in dit opzicht boven twijfel verheven moet zijn. De omstan digheden hebben tot dusverre hoofd zakelijk de plezierige kant van het stu dentenleven het meest bij de bevolking 'bekend gemaakt, aangezien het seri euze element zich voor het overgroote deel in eigen kring manifesteert. Ech ter kan in een studentenstad als Lei den verwacht worden, dat de bevol king, die met individueele studenten in nauw contact staat en als zoodanig hun serieuze instelling heeft kunnen waar nemen, spoedig inziet dat de studen tenmaatschappij als geheel evenmin slechts of zelfs in hoofdzaak een troep fuivende jonge honden is, doch daaren tegen een met ernstige werklust en energie bezielde jeugdige schare, die aan haar harden arbeid de noodige ma tige ontspanning en luim paart. Werkelijk, zijn burgers en studenten ook in deze nieuwe contactpunten aan elkaar gewend, dan zullen de kinder ziekten van den werk-student weldra tot het verleden behooren. WAT REEDS BEREIKT WERD. In October is het bureau met het werk begonnen. Dit geschiedt onder auspiciën van het Arbeidsbureau, aan gezien particuliere arbeidsbemiddeling verboden is. Mede daardoof zijn dan ook bij geregelde werkzaamheden ineen bedrijf, dus ook bij normaal dienstver band, de sociale wetten en regelingen van toepassing op de werkstudenten. Sinds October werden op de spreek uren 300 afzonderlijke gevallen behan deld. Hiervan werden ongeveer 60 stu denten aan geregeld werk geholpen, hetgeen beteekent dat 60 minvermo genden dank zij dit bureau mettertijd de bijzondere plaats in onze maat schappij kunnen innemen, waarop hun geestelijke en verstandelijke capacitei ten aanspraak kunnen maken, doch die zonder dezen steun door financieele moeilijkheden niet in staat zouden zijn geweest tot deze ontplooiing van aan wezige gaven. Zoowel student als maat schappij worden hierdoor gebaat. Er kan venvacht worden, dat het arbeids veld en de resultaten van het nog jon ge bureau in den komenden tijd zich aanzienlijk zullen uitbreiden. Het bureau, dat gevestigd is in het Prytaneum. Rapenburg 34, houdt iede ren Dinsdag- en Donderdagmiddag van 5 tot 6 uur spreekuur, zoowel voor stu denten die werk zoeken, als werkgevers, die uitzien naar werkkrachten onder de studenten. Dank zij de activiteit van het bu reau-personeel wordt er voor gewaakt, dat werkelijk alleen zij, die hulp van noode hebben, deze krijgen, en niet b.v. zij die ondanks hun voldoende finan cieele draagkracht op een gegeven mo ment „aan den grond" zitten en der halve willen bijspijkeren. Voorts wordt er acht opgeslagen, dat de geplaatste werkkrachten beschikken over de kun digheden, die zij zeiden te bezitten en die voor hun werk in de maatschappij worden vereischt. De ervaringen van deze eerste maan den wettigt de overtuiging, dat het in stituut van „werk-student" zoowel le vensvatbaar als gerechtvaardigd is, en dat het reeds nu zoo groot nut afwerpt voor beide partijen, dat nog een aan merkelijke groei verwacht kan worden. In deze bemiddeling toont de Civitas, dat zij geen dood begrip' doch levende werkelijkheid is. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Fietsendief veroordeeld - Vijf fietsen waren door den landarbeider W. N. v. d. K. te Oude-Wetering gestolen, en dat zou eigenlijk niet eens alles zijn. want verdachte was danig op het verkeerde pad terecht gekomen. De officier bij de Haagsche rechtbank vorderde tegen hem een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief. De rechtbank heeft conform dien eisch ver oordeeld.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2