Met die „U-brigade" maar Padang Zooals ik Duitschland terug zag' De geestesgesteldheid bleef onveranderd Een 5* prachtgeschenk fe met F Kerstmis: Is uw Radio defect? Voor de Jeugd PHILIPS Betere vooruitzichten voor den handel DE BIOSCOPEN Het Britsche imperium op de helling Aan alle zijden ziet Engeland thsns Kyn met zooveel moeite opgebouwde im perium in gevaar en de Labour-rsgee- ring staat voor bijkans onoverkomelijke moeilijkheden en lasten. De vrijheids zin, die zich in het Nabije zoowel als in het Verre Oosten over de volkeren heeft uitgestort, valt niet meer te beteugelen, hoogstens te breidelen. Welk een zware taak daarmede op de schouders der Britsche regeering is gelegd, wij, Neder landers, kunnen dat wellicht beter be grijpen dan wie ook, waar wij immers, mutatis mutandis, voor dezelfde moei lijkheden staan. Men weet. welk een rumoer reeds het Britsche offer ten aanzien van de po sitie-verhouding met Egypte veroor zaakte. De oppositie beschuldigde de regeering van weinig minder dan het. prijsgeven van de sleutelpositie in het Oosten der Middellandsche Zee. En in derdaad, hetgeen Engeland aan Egypte bereid was prijs te geven, was zeer in grijpend voor de machtsverhoudinger van het imperium. Stel eens, dat Enge land niet meer beschikt over de vrije vaart door het Suez-kanaalDan verliest het, practisch gesproken, alle contact met zijn vazallen in het Verre Oosten, want de verbinding via de Kaap is te lang en dus te zeer aantastbaaar. Labour meende echter van Egypte meer gedaan te krijgen door concessies dan door den voet te strak te houden en wellicht is dat niet zoo verkeerd beoor deeld, waar Engeland toch finant.ieel zoo zwaar is belast, dat het zich niet in staat oordeelt om zijn weermacht op een peil te houden als dan noodzakelijk zou zijn. Zoo was Engeland bereid Egypte zeer ver tegemoet te komen en de Egyptische regeering onder Sidky pasja was bereid om het Engelsche aanbod volledig te aanvaarden. Alleen over den Soedan bleven er nog punten van wrijving en deze hebben ten slotte zoo'n proportie aangenomen, dat alles weer op losse schroeven is komen te staan. Sidky pas ja is afgetreden, z.g. om gezondheids redenen. maar erg overtuigend klinkt dit niet. Zijn opvolger is door niets ge bonden en dus staat alles weer los. Wel is waar schijnt de nieuwe premier be reid in groote lijn de overeenkomst van zijn voorganger gestand te doen, maar vast staat er niets en het Soedan-vraag- stuk is opener dan ooit. Tot overmaat van ramp wordt de si tuatie in Palestina steeds meer precair. En zoodoende loopt ook de mogelijkheid om het wijken in Egypte te remplacee- ren door een steviger positie-nemen in Klein-Azië ernstig gevaar! Het Palestij nsche vraagstuk wordt steeds meer gecompliceerd, daar onder de betrokken partijen en dan speci aal onder de Joden de eensgezind heid meer en meer taant. Het grootste deel der Joodsche gemeenschap stelt zich nog op het standpunt, dat door minnelijke onderhandelingen getracht moet warden tot een bevredigende rege ling te geraken, doch de terreur-groe- pen zijn blijkbaar groeiende en dwingen door haar optreden de Engelschen tot handelingen, die zij liever zouden nala ten. Zoo vervalt men als van zelf van kwaad tot erger. Dat tengevolge daarvan de toch reeds rebus-achtige verhoudin gen in Palestina geheel onoplosbaar dreigen te worden .schijnt de Joodsche diehards niet to deren. Zij spelen zoo doende echter met vuur, want zi) drij ven daardoor de Arabische wereld, die langzamerhand een macht is geworden, waarmede niet valt te spotten, op een hoop. Ook op het Zionisten-congres, te Ba zel bijeen, blijkt geen eensgezindheid en vermoedelijk zal men daar niet tot be slissende besluiten weten te komen, die voldoenden steun vinden in de gansche Joodsche wereld. Zoo wordt het groote Joodsche vraag stuk meer verward dan ooit en we dur ven de thesis te plaatsen, dat momen teel niemand den weg ziet om uit de impasse te komen, rondom het Heilige Land ontstaan. En alsof Engeland aan deze moeilijk heden nog niet genoeg te verwerken had, komt de kwestie van Britsch-Indië zich nog daarbij voegen. De vraag lijkt zelfs gewettigd of deze laatste aangelegen heid niet spoedig de gevaarlijkste zal worden van alle perikelen, waarvoor het Britsche imperium zich ziet geplaatst. Londen heeft eenigen tijd de stille hoop gekoesterd, dat in Indië een rege ling was bereikt, die althans de scherp ste kanten van de geschillen had afge slepen, maar die hoop is in rook vervlo gen dank zij de onverzoenlijkheid der Moslim-liga. die pertinent weigert met de Hindoes de Congres-partij sa men te werken en stokstijf vasthoudt aan het begrip van „pakistan" d.w.z. volledig eigen gezag der Mohammeda nen. Alle pogingen, gedaan om deze ri valiteit op te heffen, hebben volslagen gefaald Slaagt men er niet in, om op zeer korten termijn een oplossing te vinden tusschen beide partijen, dan schijnt in Britsch-Indië een burger oorlog van ongekende afmetingen on vermijdelijk en daarbij zou Engeland zich bevinden in de weinig te benijden positie van '„tusschen hamer en aam beeld" te verkeeren. Zoo pakken zich donkere wolken sa-^ men boven het' Britsche rijk! Rust noodig voor samenwerking IV. PADANG, 26 November 1946. (Van onzen sperialen verslaggever). De stad Padang is omsingeld door on geregelde Indonesische troepen. ZU bc- hooren tot het z.g. „volksleger", en wel speciaal tot de „Teras" (Tenta ra Rakjet Sosialis, oftewel Socialis tisch Volksleger) cn de „Hizboellah", de strijders van de Islam. Deze strijd krachten beheerschen alle toegangs wegen tot de stad en zyn In staat de verbindingen met dc 6 K.M. naar het Zoiden gelegen Emmahaven het 8 K.M. naar het Noorden gelegen vliegveld ten allen tijde te verstoren. Het officieele leger van de republiek, de TRI, houdt zich meer op den ach tergrond. Het heeft zijn hoofdkwartier voor West-Sumatra in Fort de Koeken staat onder bevel van kolonel Ismail Lengah, een leeraar aan de ambachts school, alvorens hij tot hoofdofficier werd gebombardeerd. WAPENSTILSTANDSPROBLEMEN. Toen in Batavia voor geheel Java en Sumatra de wapenstilstand werd ge proclameerd, moest ook brigade-gene raal Thompson van de „Padang Bri gade" besprekingen gaan voeren met de republiek. Hij richtte zich tot deneeni gen republikeinschen autoriteit in de stad Padang, te vreten den „burge meester", genaamd Aziz Chan. Deze stelde voor, dat de republikeinsche de legatie zou bestaan uit den vice-gou- vemeur van Midden-Sumatra, dr. Dja- mil, den resident van Sumatra's West kust. Rasjid, den commandant van de plaatselijke TRI, kolonel Lengah, een vertegenwoordiger van het volksleger, Hadji Salim (niet tc verwarren met Sjahrir's onderminister van Buiten - landsche Zaken: Hadji Agoes Salim), en den voorzitter van het Padangsche nationaal comité". Marzoeki Yatin. Het was den brigade-commandant niet direct duidelijk, waarom het volks leger ook vertegenwoordigd diende ta zijn, maar hij zwichtte voor het argu ment van Aziz Chan, dat deze troepen zich anders wellicht nergens iets van aan zouden trekken. Men zou gaan „praten over de vor ming van een wapenstilstands-comité en een commissie voor civiele zaken. Toen kwam bericht, dat Ismail Lengah niet naar Padang wenschte te komen, zonder een gewapende lijfwacht van 20 man. Over dit probleem is men weken, zoowel schriftelijk als mondeling, aan het onderhandelen geweest. De gene raal Thompson garandeerde den kolo nel Lengah op alle mogelijk wijzen, dat hij volkomen safe zou zijn van het oogenblik af, dat hij Padang betrad. Maar Lengah stond op zijn lijfwacht. Men herinnert zich wellicht, dat zich dezelfde moeilijkheid heeft voorgedaan bij de reis van genera^ Soedirman. op perbevelhebberder TRI, naar Batavia. En men moet dit geenszins zien als een persoonlijke angst, maar zuiver als een minderwaardigheidscomplex. De kolo nel Lengah vreest zich een beetje klein te voelen in het bijzijn van een heu- schen Britschen generaal. Zijn lijf wacht brengt hem hier wellicht over heen Generaal Thomson wenschte onder géén beding het gewapend escorte bin nen te laten. Men zocht contact met DJocja en Batavia. Kolonel Lengah zei echter geen enkel bevel uit Java te hebben ontvangen. Bovendien had hij ook niets te maken met de TRI al daar! Zoo had men hier dus een volks leger, in theorie ondergeschikt aan de TRI. maar practisch zelfstandig en een TRI. die zich weinig of niets aan trok van zijn eigen hoofdkwartier. Ten slotte zond de kolonel een plaatsvervanger en de eerste confe rentie vond Vrijdagmiddag 22 Novem ber plaats. De Engelschen en Neder landers wilden beginnen met een wa penstilstand volgens den status quo van 14 October, zooals het accoord van Batavia had bepaald. Maar hier kon den de Indonesiërs eenvoudig niet aan denken, zy wilden wel gaan praten over samenwerking bij het burgerlijk be stuur. Maar voor een wapenstilstand hadden zy nog geen enkele order ont vangen. De heeren gingen na enkele uren uit een en besloten tot een tweede be spreking den Zondag daarop.. Ruim vier uren zat men wederom aan de groene tafel op het Britsche hoofd kwartier. Resultaat: nihil. Zoodat Pa dang momenteel het eenige „front" in Indië is, waar de wapenstilstand nog niet in werking trad. VREES VOOR STRIJDLUSTIGE JEUGD! Men denke overigens niet, dat die vertegenwoordigers der republiek stug ge, ongenaakbare knapen zijn. Integen deel: zij bleken uiterst beleefd en vriendelijk, en enkelen informeerden allerhartelijkst naar de familie van een Nederlandsch bestuursambtenaar, dien nog kenden uit den ouden tijd. De indruk werd dan ook gewekt, dat zij persoonlijk maar al te graag wilden be ginnen met de samenwerking voor den wederopbouw volgens het nieuwe model. Maar zy zijn vaak bevreesd voor hetgeen er achter hen staat: de strijdlustige jeugd, beïnvloed door bijna vier jaren Japansche propa ganda, die nu zoo uiterst moeilijk te hanteeren is. Er zal veel tijd en geduld voor noodig zijn om het wederzydsch vertrouwen, noodzakelijke basis voor elke samen werking, te doen terugkeeren in het mooie land van Padang. Strijd in Fransch-Indo-China Bij Hanoi, in Fransch Indo-China, hebben troepen van Vietnam vijande lijkheden geopend tegen de Fransche troepen. De laatste zijn daarna over gegaan tot bezetting der stad. De regeering van de Indo-Chineesche republiek Vietnam heeft Hanoi verla ten „wegens de uitbreiding der door nationalistische extremisten veroorzaak te gevechten". Hanoi zou door 30.000 aanhangers van de autonome regeering van Viet nam omgeven zijn. De Fransché minis ter van koloniën, Moutot zal zich per vliegtuig naar Indo-China begeven. In de omgeving van den Franschen generalen staf te Parijs noemt men den toestand in Indo-China critiek. Op het oogenblik bevinden zich in Indo-China totaal 89.000 manschappen onder Fransch commando. Volgens militaire deskundigen te Parijs zou men 200.000 manschappen meer noodig hebben om Indo-China te „heroveren", indien de troebelen militaire operaties op groo- ten schaal noodzakelijk zouden maken. Generaal Morliere, waarnemend hoo- commissaris voor Frankrijk in Fransch-Indochina heeft zich met een proclamatie tot de bevolking van Ha noi gericht. Hy verklaart hierin, dat Vietnam op verraderlijke wijze de vij- andelijkheden heeft geopend met een zelfde tactiek als Japan in Maart 1945. „De regeering van Vietnam is op de vlucht", aldus de proclamatie, .de Fran sche autoriteiten zijn verplicht de orde te herstellen". De hooge commissaris belooft alle noodige veiligheidsmaatre gelen te zullen nemen. Niemand mag zonder speciale vergunning wapenen dragen. Het proces Milch BEGINT 2 JANUARI A.S. Veldmaarschalk Milch, voormalig Duitsch onder-minister van luchtvaart en inspecteur-generaal van de lucht macht, heeft zich ten aanzien van be schuldigingen van oorlogsmisdaden niet- schuldig verklaard De president van het tribunaal, Robert Toms, heeft als aanvangsdatum van het proces tegen Milch vastgesteld 2 Januari a.s De drie beschuldigingen luidden: 1. Deportatie van dwangarbeiders, gebruik van krijgsgevangenen voor militaire operaties en het doen plegen van moord, wreedheden en andere onmenschelijke handelingen op krijgsgevangenen 2. Persoonlijke connectie met de door de luchtmacht uitgevoerde experimenten op gevangenen in concentratiekampen. 3 Het bedreven van misdaden zoowel tegen Duitschers als geallieerde burgers. ATTLEE DOET BURMA VRIJHEIDS BELOFTEN. De Britsche eerste minister, Attlee, heeft in »het Lagebhuis medegedeeld, dat de regeering van plan is een represen tatieve groep Burmanen naar Londen uit te noodigen, ten einde de verschil lende beloften, die in den loop van den tijd aan Burma zijn gedaan betreffende den toekomstigen status, nader toe te lichtën. Hij zeide, dat de jongste ont wikkeling in Voor-Indië bij het volk van Burma het verlangen heeft gewekt, spoedig tot zelfbestuur te komen en dat de leiders ongeduldig worden. Churchill zeide, dat het nog geen jaar geleden is, dat de Japanners uit Burma werden verdreven. Hij achtte het daarom onmogelijk, dat de huidige volksvertegenwoordiging representatief is. Churchill distancieerde zichzelf en de geheele oppositie van de politiek der regeering. RESOLUTIE VAN DUITSCHE VAKVEREENIGINGEN. Op de interzonale conferentie van Duitsche vakvereenigingen te Hannover is een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op eenheid van procedure bij de zuiveringsrechtbanken in alle vier zones. De afgevaardigden betoonden zich ontevreden met het langzame tempo der zuivering op- het gebied van in dustrie en bestuur. LORD ALEXANDER MINISTER VAN DEFENSIE IN ENGELAN] Ingezonden Mededeeling Ingezonden Mededeeling. Bel 24244 DE RADIO TECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig Vorst bedreigt Duitsche voedselvoorziening. De koudegolf, die zich thans over Duitschland spreidt, is een nieuwe be dreiging geworden voor de regelmatige voedselvoorziening uit het Ruhrgebled, doordat het scheepvaartverkeer bijna over het geheele kanalennet is stilge legd. Met uitzondering van het RUn- Heme-kanaal zijn reeds alle kanalen in Noordwest-Duitschland gestremd. Verwacht wordt, dat de groote verbin ding Rijn-Heme heden stopgezet zal moeten worden. Getracht wordt het ver voer. dat normaal per schip plaats vond, thans over de spoorwegen te lelden, doch deze zullen niet in staat zijn het groote vervoer van voedsel, kolen en kunstmest geheel te verwerken. Door 't Ryn-Herne kanaal passeerden maan delijks 330 duizend ton, door het Dort- mund-Eemskanaal 141 duizend en door het kustkanaal 86 duizend ton. De ste den die het eerst door het uitvallen der voedseltransporten bedreigd worden, zijn Hannover en die in b-t Disten van het Ruhrgebled. IJsbrekers zijn aan het werk om 330 schepen, die dreigen in te vriezen, in de binnenhavens te brengen. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de gro teren (1116 jaar) vijf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. Ingezonden door Bep Brouwer. Mijn geheel van 13 letters en 4 lettergrepen noemt een ambacht. Mijn le deel noemt meubels, mijn tweede is in de gang, mfjn 3e deel betekent: te der. II. Ingezonden door Pieter Redél. Ik ben een beroemd man uit de geschie denis van 12 letters. 8, 9, 10, 11 is een hol in de rotsen, 6, 12 een lidwoord. 1, 4, 7, 5 is een deel van de hals, 3, 2, 2, 1 is het omgekeerde van mis. III. Ingezonden door Ida Moleman. Aan welke bekende vogel ziet men geen verschil, al plaatst men hem achterste voren? IV. Ingezonden door Frans van Eg- mond. Hier volgt een spreekwoord, nu niet in cijfers, maar in letters. B. v. de x duidt in het hele spreekwoord dezelf de letter aan. Welk spreekwoord staat hier nu? Rg utrctx aqz rcaas tte ijtz xacdewtd fqz bqdetvtz D. z. a, t, b is lekkers, r, q. r, g is een klein kind, v, z. e, t, c,. z betekent in wonend, f, t, s, t, e, e, t, een schildwacht te paard, w, q, u, t, c iemand, die jaagt, x, q, ij, b een legerplaats. V. Ingezonden door Annie en Jan v. Ravensbergen. Neem 2 maal o en 2 maal c, dan 1 maal e en 1 maal h. Dan 1 maal d en 1 maal a. En ook nog 1 maal 1. Ik wed met Jou, je lust me wel. VI. Ingezonden door Corrie Schaart 's Middags om 2 uur lag een aantal stenen voor een huls Een uur later wa ren ze alle verdwenen, zonder dat iemand ze had meegenomen. Hoe kan dat? VII. Ingezonden door Joop Optendrees Hier volgen vier Hollandse gezegden. Wat ingevuld moet worden, is eet- of drinkbaar. 1. Iemandom de mond smeren. 2. 'Is hier ook niet altijd en 3. bij de doen. 4. De en de sparen. VIII. Ik ben een water in Noord- Holland. Zet er een woord achter -in de betekenis van: „niet dicht bij", en ik noem een deugd. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Zalm, palm. 2. Krakeling. 3. 1. Ina, 2. Annie, 3. Wies, 4 Tine- 4. Een naald. 5- Blaffende hopdc.-. bijten niet. Niet tanden, eten. blaffen, bonnen, bijl, hen, de. •6. Pond, mond, rond, wond. hond. 7. Slagroomgebak; Moor. gras, bal, laars, slager, boer, mak. 8. Assendelft; Assen, Delft. Beste raadselnichtjes en -neefjes, De laatste keer alweer van onze 4- wekelyke prijsvraag. Ik hoop allen aan te treffen. Al zullen jullie 's avonds wel slaperig zijn, na de ijspret van overdag. Want alle Hollandse jongens en meisjes gaan toch schaatsenrijden, denk ik zo. Toch moet er voor de raadsels nog tijd overblijven! Veel pleizier. als er ijs blijft, heel prettige en goede Kerstdagen voor allen toegewenst, en tot volgende week. Jullie Raadseltante, MEVR. M J. BOTERENBROÖD HET IDEALE ELECTRISCH 0R00GSCHEER-APPARAAT H.V FHKJPS vittOOP-MIJ VOOR NEDERLAND EinONO^En MD. na 1" Koning George van Engeland heeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoe ming van lord Alexander tot minister van Defensie. Op den eersten minister Attlee blijft echter de verantwoordelijk heid rusten voor de nationale verdedi ging als geheel. Grooter vertrouwen in economische toekomst! Het lijdt geen twijfel of de betere stemming, welke ook deze week op de Amsterdamsche beurs met name voor Industrieels aandeelen bestond, mag in verband worden gebracht met de lichte opklaring der vooruitzichten van den Ned Internationalen handel. Wtf hebben hier het oog op de on derhandelingen, welke er thans wor den gevoerd over een handelsverdrag tusschen ons land en de Britsch- Amerikaansche zone van Duitschland, nadat eenigen tijd geleden een derge lijke overeenkomst tot stand kwam met Oostenrijk en de Fransche zone. Gedurende geruimen tijd na den vre de is aan de herleving van den vroeger zoo belangrijken handel tusschen Ne derland en Duitschland door de verte genwoordigers der geallieerde landen weinig of geen aandacht geschonken, hetgeen Minister Van Kleffens aanlei ding gegeven heeft daarover in een re devoering voor den Nederl.-Amerikaan- sche Kamer van Koophandel een hartig woordje te zeggen. Dit heeft weliswaar in de betrokken kringen critiek -ïitge- lokt. maar. gelijk doorgaans het geval is. men heeft de geuite grieven toch niet zonder meer naast zich neergelegd en het gaat er waarlijk op lijken, dat men bij de maatregelen om Duitschland economisch weer op de been te helpen, nu eindelijk ook eens met de belangen van Nederland zal gaan rekenen. Ten einde het economisch verkeer tusschen Nederland en Duitschland te leiden en te bevorderen, is in October j,l. de Ne- derlandsche Trust Mij. voor den han del met het buitenland in het leven ge roepen, waarbij de daartoe bevoegde re- geeringsinstantles uiteraard voorlooplg een groote rol zullen spelen, doch bij de oprichting daarvan nadrukkelijk ver klaard is dat dé ontwikkeling \&n het ruilverkeer met Duitschland zoo spoe dig mogelijk aan den particulieren han del zal worden overgelaten. Minister Huysmans is. blijkens recente uitlatin gen, geen bewonderaar van overheids bemoeiing, wanneer die door de buiten gewone omstandigheden niet geboden Is. Van hem is ook de voor het particuliere bedrijfsleven bemoedigende uitspraak dat de beste prijsbeheersching bestaat in een constructieve concurrentie. Er zullen ongetwijfeld nog tal van moeilijk heden moeten worden overwonnen, al vorens van een noemenswaardigen han del tusschen Nederland en Duitschland sprake zal zijn. maar dat daartoe thans de initiatieven worden genomen en men van geallieerde zijde de Nederlandsche aanspraken erkent, is al veel gewonnen. Nu eenmaal de mogelijkheden tot hervatting van den handel met Duitschland zijn geopend, behoeft er niet aan te worden getwijfeld of de samenwerking tusschen de regeering en de leiders onzer industrieele- en handelsondernemingen zal tot een voor ons land verblijdend resultaat kunnen leiden. •Iet kan daarorm niet verwonderen, dat de Amsterdamsche beurs, na een periode van groote lusteloosheid, al lengs van een wat grooter vertrouwen in de economische toekomst van ons land blijk geeft, ook al zal men zich voor een oppervlakkig en ongemoti veerd optimisme moeten hoeden. Voor al de financiering van den bulten- landschen handel zal nog op groote moeilijkheden stuiten en het is ook met het oog daarop, dat de regeering zich nog wel eens ernstig mag bera den. alvorens tot een vermogenshcf- fing over te gaan. Wij wezen cr vroe ger al eens op dat de financieele voor deden, welke men daarmede voor den Staat wenscht te behalen, door de schade aan het bedrijfsleven groote- lijks worden overschaduwd. Onlangs heeft mr. A. A. van Sandick, dir. van de Ned. Handels Mij., dit nog eens duidelijk in het licht gesteld. Niet de staatshuishouding, maar de volks huishouding is primair. De geldelijke grootte van onze staatsschuld en de ver mindering daarvan maakt ons land niet armer of rijker. Wij worden in nationaal opzicht slechts dan weer rijker, als het bedrijfsleven zich weer normaal kan ontplooien en een nieuwe vermogenshef fing zal daaraan zeker in den weg staan. Meer en meer wordt het duidelijk hoe groot de kapitaalsbehoeften onzer be drijven zijn en hoe moeilijk het nu reeds is de noodige kapitalen aan te trekken. D- koersen van obligaties dalen, ook de 3*4 stukken hebben daartoe nel- ging en de emissies van den laatsten tijd zijn geen daverend succes geweest. Vooral nu onze buitenlandsche handel weer op gang komt. moet alles worden nagelaten, wat die natuurlijke ontwik keling ook maar eenigermate kan rem men. Leergebrannt 1st die Statte, Wilder Stürme rauhes Bette. In den öden Fensterhohlen Wohnt das Grauen. Und des Himmels Wolken schauen Hoch hinein Das Lied vonder Clocfce. I. (Van onzen specialen verslaggever). Niet dikwijls heb ik voor een moeilij ker taak gezeten dan thans, nu ik in eenige niet te lange artikels mijn indrukken heb weer te geven uit een land waar ik een groot aantal van mijn Journalistieke levensjaren heb doorgebracht. Het lijkt voor den onin gewijde zoo moeilijk niet, nietwaar? Men gaat in den trein zitten, voelt zich nog een tikkeltje onwennig in zijn uniform waarvan enkel de leeuw hem eraan herinnert dat hij tot het Nederlandsche leger behoort en komt in Berlijn aan. Hij wendt zich tot de Engelsche auto riteiten, die hem vlot en correct hel pen zijn taak te volbrengen. Dan kan hij gaan en staan waar hij wil hij is ten eenemale vrij en vindt in het En gelsche „Press Camp" een onderdak als hij geen beter wenscheh kon vervol gens maakt hij zich op voor een wan delingetje beter een kleine „ontdek kingstocht" door de Duitsche metropo lis en gelijk de Grieksche Card Ho merus het eens heeft geschreven en ons al zweetend en zwoegend heeft laten vertalen „Verwondering bevangt hem bfj d'aanblik". Hij ziet om te be ginnen dat er in deze zwaargetroffen stad nog heel wat „overeind" staat, maar hij ziet óók dat dit alles niets dan facade is. Hij ziet bergen puin, meer of minder netjes opgestapeld, hij ziet in deze ruïnes vrouwen met een schop bezig al dat gruis en al dat puin een paar meter verder weer neer te leg gen. en hij ziet ook dat om den Duit- schen dichter een klein beetje te ver anderen: een nieuw leven niet zoozeer ,.aus den Ruinen" als wel „in den Rui nen" bloeit. Want waar men er maar de kans voor heeft gekregen daar heb ben de menschen in de verwoeste en in elkaar geschoten en verbrande wrak stukken kleine winkeltjes ingericht. En nu Kerstmis in aantocht is ik voel de wrangheid als ik eraan denk dat dit het feest is voor menschen van goeden wille staan daar tusschen allerlei rom mel kleine Kerstboompjes en geven met hun schaarsche lichtjes een zielig klein beetje warmte in deze stad waar alles koud en kil en hopeloos somber is. Ik zou U een schildering kunnen geven van al die uitgebrande gebouwen, maar waarom datgene te doen wat voor mij al tientallen collega's en deels beter dan ik het zou kunnen hebben ge daan? Men moet maar dat is mijn persoonlijke opvatting door deze in puin en gruis machteloos neerliggende en zieltogende steden niet alleen met zijn oogen gaan. Maar met zijn ver stand en bovenal met zijn hart. Ik heb in menig opzicht veel boven vele col lega's voor, want ik heb hier gewoond, ik heb hier gewerkt, ik heb hier gela chen en ik heb hier geschreid. Kortom, ik heb hier geleefd. Fel en intens ge leefd. Het is niet overdreven te zeggen dat ik Berlijn als een door het leven gerijpt mensch heb verlaten. Ik heb hier vrienden gemaakt ja, ja. vrien den, want Berlijn bestond waarlijk niet voor de volle honderd procent uit na tionaal socialisten. En die menschen waren mijn vrienden en die menschen zijn nog mijn vrienden omdat zij niet tot de partij behoorden, die zulk een onnoemelijk en onschatbaar leed over de wereld en over zichzelf hebben uit gegoten. Wie over het huidige Duitsch land wil schrijven, die kan enkel en alleen daar over schrijven, wanneer hij in staat is om naast het heden het ver leden te leggen. Ik was destijds corres pondent in het Roergebied en ik her innerde mij alles als werd het weer den dag van heden doorleefd. Veel weten is veel kunnen begrijpen. ER IS HELAAS NIETS VER ANDERD. Maar de tragiek is, dat ook nu nog - of weer de gocdwillenden verre in de minderheid zyn en mijn indrukken over de Duitsche mentaliteit in wei nige woorden samenvattend moet ik wel tot deze ontnuchterende conclu sie komen dat er in de Duitsche geestesgesteldheid helaas en nog eens helaas bitter weinig ten goede ver anderd is. Men hoort hier zoo dikwijls dat de Duitschers als hun meening te kennen geven dat de tijden van het Hitlerre- Een speciale verslaggever van ons Blad: jhr. C. de Marees van Swin- deren, heeft een bezoek gebracht aan Duitschland en zal zUn in drukken in een reeks van artikelen weergeven. gime boven den huldigen toestand te verkiezen zijn en wij hier in Nederland schudden dan het hoofd. Zie je wel zeggen wij dan daar heb je het weer. Ik ben niet van plan de post handen vol werk te gevén om mijn bus te vul len met brieven, welke mij het verwijt maken de Duitschers te verdedigen ik denk er niet aan maar het wordt begrijpelijk wanneer men deze Duitsche steden ziet en de levensmiddelenkaarten onder oogen krijgt. Men voelt ook ik heb dat gevoel gehad een soort vol doening over zich komen. Het haatge voel wordt wakker voorzoover het ten minste ooit een oogenblik ingeslapen is. Goed zeggen we dan goed, nèt goed zoo hebben Jelui ons óók be handeld. Het is volkomen menschelijk eener—volkomen onmenschelijk ander zijds en bovendienhet is dom en kortzichtig. Want wanneer men een volk voor zich wil laten werken dan moet dat volk te eten hebben. En de Duit schers zullen voor ons hebben te wer ken voor ons niet alleen jarenlang. Maar volkomen juist heeft het een col lega. ik meen van „Het Handelsblad" geschreven, dat dit verschil niet mocht worden vergeten, dat wij tenminste een eind zagen aan de over ons gebrachte ellende, terwijl men in Duitschland staat voor een toekomst zonder ook maar het minste sprankeitje licht Het lijkt op het bekende „EinSchrec- ken ohne Endé". En, vraagt deze breedziende corre spondent. wat is te verwachten van een jeugd die slechts voor een gedeelte naar school gaande zijn leven zoek brengt tusschen puin en gruis, leeft van zwarten handel en daar zijn ontspan ning zoekt waar slechts zedenbederf te vinden is? Hoe leeft men in Berlijn? Een Neder landsche collega, die nog steeds in deze stad woont, zei het mij op de volgende niets aan duidelijkheid te wenschen overlatende manier. „Kijk eens" zoo vroeg hy my, „leef je graag?" „Och Ja, nogal" luidde mijn antwoord. Waarop hij: „Nou hier is het zóó gesteldWie eerlijk wil zijngaat dood. Trek zelf de conclusies maar".... HONGER. De voortdurende honger —niet eet lust, maar werkelijke, waarachtige dag en nacht knagende honger speelt in een menschenleven een groote rol. Alles letterlijk alles draait om eten en drinken. Wie den Duitscher dat weet te geven die heeft hem. Het is een aller beroerdste vaststelling, maar het is een voudig zoo. Ik sprak met tientallen menschen van allerlei slag" over onze territori ale eischen cn enkel en alleen in het Rijnland kreeg ik de meest ohheuschc antwoorden op deze vraag. De rest kon het niet scheien wat speelt dat nu voor een rol als je zelf crepeert van den honger? „Maar hebben jelui dan", zoo vroeg ik zeker meer dan zestig maal, „een flauw idee wat jelui ons en ons land hebben aangedaan?" En in allerlei krin gen gewerd mij op deze vraag een ont kennend antwoord. Nou ja luidde het in het gunstigste geval nou Ja op 't eind van '44 drongen er bepaalde ge ruchten tot ons door, maar dan zorg den de leugens van Goebbels er wel voor dat deze geruchten weer even snel in de kiem werden gesmoord. En bo vendien wij waren zelfs in onze eigen huizen zóó door spionnen omringd, dat niemand het waagde ook maar lets van zijn vermoedens te uiten. En zelfs de genen. die al die jaren door hun anti- nazigevoelens trouw gebleven waren, ontkenden van al die hemeltergende wreedheden in de concentratiekamoen te hebben geweten. Wie wil weten hoe Berlijn er uit ziet, hoe vrij wel alle groote steden eruit zien, die sla er zijn „Schiller" nog maar eens op na. En hij ziet het beeld voor zich: Skelet rijt zich aan skelet. En als de nacht is gekomen en de maan schijnt door die geraamten, dan voelt men een huiver over zijn lichaam loopen. Die eerst weer tot rust komt wanneer men zich legt in zijn warme bed. In zijn warme bed Lido. Een film, waarin Fred As- taire en Paulette Goddard de hoofdrol len vertolken, waarin Artie Shaw met zijn band op het witte doek verschijnt, en die den titel „Swing it" draagt, be hoeft ternauwernood nadere omschrij ving. Wanneer men maar weet of hij goed is in zijn genre, weet men voldoen de om te besluiten, hem al of niet te gaan zien. Welnu, zij die van het genre houden kunnen verzeikerd zijn van een genoeglijken avond, wanneer zij dit mu ziek-, dans- en swingfestijn gaan genie ten. Er zit vaart in het verhaal, in het spel, en In de muziek. Wat wilt U meer? Alleen vragen wij ons af of de Ame rikaansche universiteit nu werkelijk zoo geheel anders is dan de Europeesche, en of haar karakter nu werkelijk zoo wei nig ernst kent. Enfin, dat is overigens een vraag, die aan de waardeering voor deze film als amusement niets afdoet. Rex. Het is in deze dagen van snij dend kouden Noordoostenwind een ver ademing, gehoor te geven aan den roep van Hawaii, de bloemen-eilanden onder de eeuwige zon, het traditioneele decor van zomersche romantiek. Deze week roept Hawaii in Rex, en al is een film dan maar een surrogaat-wericelijkheid, de spanning doet den toeschouwer al thans voor enkele oogenblikken in die heerlijk warme oorden vertoeven. Het verhaal gaat over twee Jongetjes, die als verstekelingen op het eiland arriveeren, over een spionnagecomplot, en andere verwikkelingen, die hoe kan het an ders in zulk een sfeer ten slotte alle maal op dé meest bevredigende wijze een oplossing vinden. Begrijpelijkerwijs ont breekt de genoeglijke Hawaiian-muziek niet. Luxor. Joe Brown speelt de rol van „Waarzegger" en dat is een kolfje naar zijn hand. Van astrologie schijnt hy plotseling heel wat verstand te hebben gekregen, zyn zeer geleerde beschou wingen over den Stier, over de Maan. over Jupiter, enz., wijzen althans in die richting en omdat er veel goedgeloovlge menschen zyn, is „waarzeggen" zoo'n slecht vak nog niet. Brown treft het bovendien, dat hy als „mascotte" wordt uitverkoren door een groepje „zaken lieden". dat van wedden op de rennen zyn beroep maakt, en hij zou er een rustig en welvarend leven hebben gehad als hy zichzelf niet telkens ln de nesten had gestoken. Nu doet hy dwaze dingen, wordt bijna tot een huwelijk gedwongen met een meisje, dat hem al lang niet meer interesseert en ziet zich ten slotte aangewezen om in een bokswedstryd de financieele belangen van zyn firma te verdedigen! Van die verdediging komt aanvankeiyk niet veel terecht en het zou ongetwyfeld op een fiasco zyn uit- geloopen als niet om 9 u. 50 de maan was opgekomen. Dat klinkt misschien wat vreemd, maar de „astrologie" ver klaart dat volkomen. En deze dolzinnige film geeft daar overigens volledig tekst en uitleg van Casino brengt deze week als Kerst programma de vrooiyke en humoristi sche film „Alles op het IJs" waarin het zes-jarige sohaatswonder Irene Daré, als een fee over 't spiegelgladde ijs zweeft en ons doet genieten van haar prachtig kunstryden. Om dit jonge rijd- stertje is een verhaal gesponnen vol vrooiyke verwikkelingen. Een oom heeft een contract voor haar weten te be machtigen in San Francisco en neemt moeder en twee dochters mee naar een der grootste en duurste hotels, terwyi zij geen geld hebben dit te betalen, daar de verdiensten lang niet voldoende zijn. Oom heeft kennis gemaakt met een der gasten, die zich voordoet als millionnair en wil met hem de oudste dochter laten trouwen. Deze heeft echter al kennis ge maakt met een van de andere gasten en voelt niets voor dit lyiweiyk. De vader verschynt nu ten tooneele en brengt de zaak in het reine, terwyi nu biykt, dat de geliefde van de dochter werkelyk millionnair is en de ander niet. Een film. welke de moeite waard is te gaan Trianon Wel geheel in styi met de donkerste, dagen van het jaar. die zoo als thans het geval is koude en ijs meebrengen, brengt Trianon deze week een film onder den veelbelovenden ti tel „De wlnterkoningin", waarin de toeschouwer de sierlijke kunst van het schoonrijden kan bewonderen van de Tsjechische rydster Vera Rolston. Het is een film van muziek en dans, van een modern sprookje, waarin natuurlijk alles afloopt zooals dat in een dergeiy- ke luchtige film behoort. De Ameri kanen zyn nu eenmaal meesters in het ensceneeren van show's, die alles wat op dat gebied elders wordt gepresteerd, overtreffen. Wy twijfelen er niet aan of tallooze zullen in de komende dagen van dit gebodene. gevat ln muzikale omiysting waarin Ray Noble een voor name rol speelt, weten te genieten.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3