Meeningen op Conferentie te Den Pasar O KERSTFEEST Speciale Menu's ■express Handelsaccoord NederlandNoorwegen. EXPORTWAARDE 90 MILLIOEN GULDEN. Van 9 December tot 17 December j.l. heeft te Oslo een Nederlandsche han delsdelegatie onder voorzitterschap van dr. S. Th. J. Teppema. directeur van de buitenlandsche economi&he betrek kingen, onderhandelingen ^gevoerd met de Noorsche handelsdelegatie onder leiding van den heer N. Jörgensen van het Noorsche ministerie van Buiten landsche Zaken. Er is een handelsovereenkomst tus- schen Noorwegen en Nederland afge sloten, die het handelsverkeer tus- sehen deze beide landen voor het jaar 1947 regelt. De totale waarde van de exporten zullen wederzijds een waarde van 90 millloen Noorsche kronen bedragen. Dit cijfer is kenmerkend voor de uitbrei ding van het naoorlogsche handelsver keer tusschen Noorwegen en Neder land. De Noorsche leveranties aan Ne derland zullen hoofdzakelijk bestaart uit grondstoffen voor de papierindustrie en chemische pulp voor de kunstzijde- industrie, papier, kunstmest, vischolie, pyriet, graniet, houtproducten, ijzer-en staallegeeringen, terwijl Nederland aan Noorwegen zal leveren: zaden, bloem bollen, groenten, „Boskoop"-producten, superphosphaat, buizen, textiel, kunst zijdegarens, chemische en electro-tech- nlsche producten machines enz. De overeenkomst zal in werking tre den op 1 Januari 1947. Oproeping van oudere onder-officieren. DEFENSIE ONTZIET GROOTE GEZINNEN. Aan de Memorie van Antwoord van de Ministers van Oorlog en Marine ontleenen wij, dat in 1947 dienstplich tige onderofficieren onder de wapenen moeten worden geroepen ter aflossing van oudere onderofficieren, die zich thans in de tropen bevinden, en ter voorziening in de kaderbehoeften der 3e divisie. Dit is mogelijk, daar niet onbelangrijke aantallen dienstplich tige onderofficieren van jongeren leeftijd niet aan de aanmeldings plicht hebben voldaan en na vergelij king van de gegevens uit de verplichte aanmelding met de stamboeken van het ministerie te voorschijn zijn ge komen. Eveneens zullen in 1947 nog onder scheidene reserve-officieren in werkeiy- ken dienst moeten komen ter voorzie ning in tal van functies bij de 3e divisie of, indien zij niet bij deze divisie kun nen worden ingedeeld, «tea* vervanging van officieren, die overgeplaatst zullen worden naar deze divisie uit verschil lende onderdeelen, staven en bureaux in Nederland. Ten slotte is het niet uit gesloten, dat nog eenige behoefte aan kader zal toestaan, wanneer onderdeelen aangewezen zouden worden om deel te nemen aan de bezetting van Duitsch- land. De belangen van het onderwijs aan landbouwwinterscholen zien de minis ters van Oorlog en Marine geenszins voorbij. Hoewel het bezwaren opleverde, is toesloten aan de leerlingen van de hoogste klasse der verschillende land- bouwonderwijsinrichtingen, behoorende tot de lichtingen 1946 en 1947, uitstel van eerste oefening te verleenen tot na afloop van hun examen. Zonder te kunnen toezeggen, dat de jeugdleiders allen van opkomst in wer- kelijken dienst zullen worden vrijge steld, kan wel verzekerd worden, dat in dringende gevallen zooveel mogelijk een gunstige beslissing wordt genomen. In het belang van de groote gezin nen is de minister van Oorlog er toe overgegaan, maatregelen te nemen, opdat reserveofficieren, dienstplich tige onderofficieren en ook andere dienstplichtigen, die een gezin hebben met meer dan 5 kinderen, voortaan buiten oproeping zullen blijven. Bezetting Radiostation Buitenzorg. BERICHTENUITZENDING STRIJDIG MET BESTAND. A.F.P. bericht, dat volgens een Ne- derlandschen militairen woordvoerder het Republikeinsche radiostation te Buitenzorg door Nederlandsche troepen is bezet, wegens het verspreiden van berichten, welke in strijd zijn met den geest van het bestand. Het personeel van dit radiostation Is ondervraagd. Voort-s maakt genoemd persbureau bekend, dat 42 terroristen bij zuiverings acties ten Z.W. van Limboeng zijn ge dood- Dit laatste Is door den Ned. militairen woordvoerder te Batavia officieel be vestigd. Aan Nederlandsche zijde wer den geen verliezen geleden. EEN ONVOORZICHTIG GENEESHEER. De geneesheer te Garijp, die door zijn ongediplomeerde assistente een re cept had laten gereed maken, dat na toediening den dood ten gevolge had van een jeugdig patiëntje, werd door de rechtbank te Leeuwarden veroor deeld tot 1 maand voorwaardelijke ge vangenisstraf en f. 4.000.boete. De eisch was 1 maand voorwaardelijk en een boete van f. 5.000.—. Naar samenwerking op basis van vrijwilligheid. Op de gistermiddag gehouden verga dering te Den Pasar voerden vele spre kers het woord. De eerste was kapiten Tahya (Am- bon) die o.a. zeide: „De regeering is ge zag, de volksvertegenwoordiging is macht". In de ontworpen structuur spe len de volksvertegenwoordigingen en de ministerieele functies een groote rol. Men mag echter de ontaarding, die deze instellingen in Westersche of Westersch georiënteerde staten hebben ondervon den, niet uit het oog verliezen. Men maakt immers geen onderscheid tus schen gezag en macht. Instellingen, die geschapen of gemodificeerd werden krachtens democratische eischen. wor den thans algemeen als mislukkingen beschouwd. Kiesrecht, parlementen en verantwoordelijke ministers brachten de wereld steeds dieper in het moeras. De wetgevende lichamen kwamen in den greep van beroépspolitici. politiek Is een beroep geworden, waaruit men poogt te halen zooveel men kan. De methode van minnelijke schikkingen en het luis teren naar tegengestelde belangen maakt, dat er weinig groote lijnen in het beleid zfjn te ontdekken. De groote taak van de aanpassing en reconstructie is alleen uitvoerbaar door personen, die onbelemmerd en snel kunnen besluiten krachtens verstrekkende mandaten, wel ke ongeveer het karakter hebben van blanco-volmachten. De nationale poli tiek kiest het belang als grondslag van de beoogde organischen staat. Op dit fundament dient de volksvertegenwoor diging te worden opgebouwd. De verte genwoordigers dienen trapsgewijs geko zen te worden uit nieuwe vakvereni gingen en corporaties: deskundigen moeten door deskundigen gekozen wor den - de minister president moet de sterke leidende positie hebben van den Engelschen prime-minister. Spr. riep alle Indo-Europeanen. Ara bieren en niet-Indonesische bevol kingsgroepen op voor den groote taak van den wederopbouw. Mr. Tjia Kok Tjiang (Zuid-Celebes) hield een uitvoerige rede, waarin hij verschillende democratische systemen met elkaar vergeleek, m.n. die van West Europa en de Ver. Staten van Amerika. In zijn conclusie verklaarde mr. Tjia het West-Europeesche systeem, speciaal het Fransche, te prefereeren. Met be trekking tot de Chineesche bevolkings groep merkte spr. op, dat de Chineezen bereid zijn met andere staatsburgers sa men te werken, maar niet genegen zijn zlcb te assimileeren. De Chineezen zijn in eigen boezen? verdeeld door de te genstelling tusschen „totoks" en „pe- ranakans" maar allen blijven gehecht aan de Chineesche cultuur. De heer Soekawati (Bali) prees het accoord van Linggadjati als „een staal tje van reëel staatsmanschap" en ver klaarde de overeenstemming gegrond op de beginselen, welke te Malino werden aanvaard. Thans rest slechts de staat kundige opbouw van Indonesië zelf als federatieven staat. t „Wat wy willen, aldus spr., is een blijvende samenwerking tusschen Ne derland en Indonesië op basis van vrijwilligheid, gelijkheid en weder- zijdsche zelfstandigheid in eigen za ken". Spr. prefereert dé naam „Oost-Tndo- neslë" („Negara Indonesia Timoer") welke de verbondenheid met de rest van Indonesië beter uitdrukt. Spr. besloot met uitdrukking te geven aan zijn diepe waardeering voor allen, die medegewerkt hadden aan de over eenkomst tusschen Nederland en Indo nesië, vooral voor „die twee groote man nen. wier namen met gulden letters in de historie zullen geschreven staan: dr. Van Mook en Soetan Sjahrlr". Katoppe (Minahassa), verklaarde niet accoord te gaan met de ontwerp regeling voor de Negara, in zonder heid niet met art. 3 waarin z.i. te veel bevoegdheden aan de Negara onttrok ken waren. Iskandur Moehammed Djabir Sjah (Sultan van Ternate) bepleitte de in stelling van een twee-kamer-stelsel op de wijze van Engeland en Frankrijk. Dit systeem is speciaal geschikt voor de Groote Oost met zijn uiteenloopende politieke en godsdienstige stroomingen. De senaat zou in de eerste plaats moe ten worden samengesteld uit de waar digheidsbekleders en hoofden van de autonome daerah's. De laatste spreker Claproth (Celebes) verklaarde namens zijn groep, dat de Indo-Europeanen zich thans bij de In donesiërs voegen en hiermee „afscheid nemen van het Nederlandsche volk". Hij verklaarde, dat het afscheid van het Nederlandsche volk de Indo-Europee- sche groep weliswaar met weemoed ver vult, doch dat de belangen van deze groep nu eenmaal hemelsbreed verschil len van die van de trékkersgroep. Spr. aanvaardt de overeenkomst van Ling gadjati; een andere overeenkomst ware onder de gegeven omstandigheden niet mogelijk. Spr. wijdde ten slotte woor den van lof aah de ontwerp-regeling van den staat „De Groote Oost". Ingezonden Mededeeling. Bespreekt persoonlijk Uw wenschen. 0 /b. g VRIJLATING VAN ARRESTANTEN. De gemengde subcommissie voor pu bliciteit te Batavia meldt, dat naar aanleiding der besprekingen van de al- gemeene bestandscommissie, gehouden op 18 Dec. de Officier van Justitie be sloten heeft geen verdere rechtsvervol ging in te stellen tegen 150 arrestanten uit de gevangenissen te Batavia. Van daag zijn deze gevangenen in vrijheid gesteld. DE HERBOUW VAN TER HEIDE. Ter gedachtenis van het feit, dat thans voor de vierde maal in haar be staan. het zeedorpje Ter Heyde in de gemeente Monster, dat door' de Duit- schers werd gesloopt, nu herbouwd wordt, is gistermorgen een steen ont huld welke is aangebracht in het c.erste blok van 36 woningen dat thans in aan bouw is. De onthulling geschiedde door den burgemeester, den heer K. J. Wouters. EEN VRIJGEVIGE KRUIDENIER! 36 Dorpsnotabelen verbaliseerd. Een kruidenier in een dorpje in Noord-Brabant had een tekort van 3000 rantsoenen levensmiddelen. Reeds gedu rende geruimen tijd voorzag hij de no tabelen in zijn woonplaats zonder bon van levensmiddelen, hetgeen niet alleen hemzelf, maar nog 36 andere personen een proces-verbaal bezorgde. Deze vrij gevige kruidenier hield er bovendien nog een clandestien „filiaaltje" in bonnen op na. Een molenaar zocht zijn cliëntèle in andere kringen. Hij leverde n.l. hoofd zakelijk aan bakkers in Roosendaal clandestien tarwe voor f. 0.60 per kg. Voor dit doel had de man 6000 kg. tar we zwart gekocht van boeren uit de om geving. Een builmachine. 1000 kg. bloem, 950 kg, zemelen en 450 kg. tarwe wer den in beslag genomen. BEHANDELING BEGROOTING O. K. EN W. Bevordering der cultuur. Tijdens de gistermiddag in de Twee de Kamer behandelde begrooting O. K. en W. is uitvoerig gesproken over het onderwerp „OnderwijsfÜm". Bij de re plieken diende de heer Thomassen (P. v. d. A.) een motie in, waarin de Ka mer te kennen geeft, dat door liquida tie van de Ned. Onderwijsfilm het be lang van het onderwijs niet wordt ge diend en waarin de minister wordt uitgenoocligd de inschakeling van de Ned. Ond. Film in nadere overweging te houden. Nadat minister Qielen ver klaard had, dat deze motie hem niet hindert in wat hij wenscht te doen en dat hij toch de voor- en nadeelen zal nagaan, trekt de heer Thomassen zijn motie in. De betrokken af deeling wordt hierop goedgekeurd. De minister verklaart, dat hij moei lijk bepaalde toezeggingen kan doen in zake onderzoek naar socialisatie van film- en bioscoopwezen. Kunst zal geen aanhangsel by het departement zijn. Aan bevordering der cultuur zal de minister krachtig medewerken. Niet alleen aesthetische vorming op school, doch ook de jeugdbeweging enz. verdient z.i. de aandacht. Ieder orkest heeft een door de over heid aangewezen zakelijke deskundige, die o.a. heeft na te gaan. of de voor waarden voor subsidieering worden na gekomen. Men houdt ook het oog op de salarieerlng. Ten opzichte van de Nederlandsche Opera zou er wellicht nog iets te doen zijn. De subsidleposten ook voor tooneelgêzelschappen acht spr. gerechtvaardigd. Nog kwam de afd. „Radio en Pers" aan de orde, waarbij voor- en tegen standers van een nationalen omroep het woord voerden. De komende algemeene Volkstelling. VERMOEDELIKK VÓÓR JUNI 1947. Aan de memorie van antwoord van de ministers van Economische Zaken en Binnenlandsche Zaken op het voor- loopig verslag met betrekking tot de komende volkstelling ontleenen wij Op 12 April 1946 werd een voorstel om een volkstelling te houden op 31 December 1946. door den voorzitter van de Centrale Commissie voor de Statis tiek aan den ambtsvoorganger van den Min. van Ec. Zaken toegezonden. Later werd besloten de telling uit te stellen tot 1947. Er zal tegen worden gewaakt, dat de •telling in de vacantiemaanden wordt gehouden. De ministers zouden er de voorkeur aan geven de telling vóór Juni te doen houden, wanneer zulks in verband met de technische voor bereidingen mogelijk zou blijken. De kosten van de volkstelling zijn geraamd op 1,75 milliocn. Van extra kosten, voortvloeiende uit de vervroeging der volkstelling, kan niet worden gesproken, omdat de tel ling an 1947 in de plaats treedt van de telling van 1950. Verwacht mag worden, dat na 6 êi 8 weken de voorloopige cijfers over de bevolking (excl. varende en rijdende bevolking) bekend zullen zijn en dat na V/6 jaar de resultaten zullen vaststaan, met uitzondering van de cijfers betref fende de huwelijksvruchtbaarheid en de forensenstatistieken, welke iets latei- kunnen worden te gemoet gezien. In 1930 heeft de verwerking van de ver kregen gegevens inderdaad 3 a 4 jaar geduurd. Ten gevolge van de verbeter de techniek mag thans een verwerking in de helft van dezen tyd worden ver wacht. Het ligt in de bedoeling bij hek in te vullen formulier een volledige lijst van alle kerkgenootschappen, welke in 1930 meer dan 5000 leden hadden, als bijlage toe te voegen. Naar wij nader vernemen, overweegt de Regeering de Volkstelling op 31 Mei 1947 te doen plaats vinden. NED. EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIË. Overeenkomst wordt geteekend. Aneta meldt uit Canberra, dat de Australische minister-president Chif- ley, medegedeeld heeft, dat het ka binet den Australischen gezant te Den Haag heeft gemachtigd een overeen komst te teekenen met de Nederland sche stichting voor emigratie, om Ne derlandsche immigranten in staat te stellen naar Australië te komen. De minister voor immigratie. Calwell, is gemachtigd in overleg met Chifley ën in het kader van de overeenkomst met de Nederlandsche stichting de ontschepings- en financieele voorwaar den van de overeenkomst buiten werking te stellen, indien hem dit wenschelijk voorkomt. Door de beperkte scheeps- mogelijkheden zal dit schema geduren de 1947 slechts in beperkte mate van kracht zijn en dat zal het gemeene- best in staat stellen te beslissen in het licht van de ervaring die gedurende dat jaar zal zijn verkregen, of de voorwaar den der overeenkomst gewijzigd dienen te worden ten behoevevan een land verhuizing op groote schaal, wanneer vervoers- en andere factoren dit toe staan, aldus Chifley. Hij voegde er aan toe dat alle immi granten, die door de Stichting zijn uit gekozen, nog aan een laatste selectie en goedkeuring door het gemeenebest zullen worden onderworpen aan het eind van de eerste twaalf maanden nadat het schema begonnen is. Minister Calwell heeft aangekondigd dat de eerste groep van 50 Neder landsche immigranten in Mei van het volgend jaar Nederland zal verlaten en dat een tweede groep van 50 in September van dat jaar zal vertrek ken. De overigen zullen vertrekken, wanneer de scheepsmogelykheden dit toestaan. De eerste immigranten zul len boeren zyn. Record-oogst in Amerika. De Amerikaansche boeren hebben dit jaar de grootste oogst uit de geschiede nis geproduceerd, een oogst, die zelfs grooter is dan de recordoogst van 1942, zoo meldt het Amerikaansche departe ment van landbouw. De oogst van dit jaar lag 26 procent boven het gemid delde van de jaren 192332, 2 procent boven het record van 1942 en 7 procent boven de productie van 1945, Geoogst werd dit jaar: koren 3.287.927.999 sohepel; tarwe 1.155.715.000 schepel; haver 1.509.867.000 schepel; gerst 263.350.000 schepel rogge 18.685.000 schepel; rijst 71.520.000 schepel; aardappelen 474.609.000 schepel. Niet alleen de kwantiteit doch ook de kwaliteit van de oogst 1946 is uitstekend, wordt in het rapport van het departe ment gezegd. (United 'Press) Bcvin optimistisch. Bevin, de Britsche minister van Bui tenlandsche Zaken, verklaarde bij zijn aankomst uit de Vereenigde Staten te Southampton: „Ik ben nu hoopvoller gestemd dan ik ooit tijdens mijn ambts periode als minister van Buitenlandsche Zaken ben geweest. Ik kan een beter begrip zien komen en het werk te New York is zeer hoopgevend geweest. Of schoon alles veel tijd heeft gevraagd en de gang van zaken soms teleurstellend is geweest, kan ik geen oogenblik daar van als verloren tijd beschouwen". De Fransche Saarplannen. Uit officieele bron te Parijs wordt vernomen, dat Frankrijk besloten heeft, aanvullende' voedselvoorraden, waaron der tarwe, naar het Saargebied te zen den om de voedselpositie van de Duit- sche mijnwerkers en van de bevolking •in het algemeen tijdens den winter in dit gebied te verbeteren. Men hoopt hierdoor de steenkoolproductie te ver- hoogen. Bovendien wil Frankrijk een groot aantel douanebeambten naar het grensgebied tusschen het Saargebied en de rest van Duitschland zenden om te voorkomen, dat de Fransche voedsel voorraden op onwettige wijze het Saar gebied weer verlaten en op de zwarte markt terecht komen. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van bui tenlandsche zaken gaf als toelichting, dat deze maatregelen geenszins voor uit grijpen op een besluit van de vier groote mogendheden t.a.v. de economi sche vereeniging van het Saargebied met Frankrijk, die, naar men hoopt, in Maart 1947 door de vier ministers van buitenlandsche zaken te Moskou be sproken zal worden. HERZIENING BEZOLDIGINGS BESLUIT RIJKSAMBTENAREN. Instelling ecner commissie. Bij beschikking van den minister van O., K. en W. is ingesteld een commis sie van advies en overleg ter voorberei ding van de herziening van het bezol digingsbesluit burgerlijke rijksambtena ren, voor 2»over dit op de bezoldiging van het onderwijzend personeel van het voorbereidend Hooger en Middelbaar onderwijs betrekking heeft. In die com missie zijn o.a. benoemd dr. A. C. de Jong te Lelden, aangewezen door de Kath. Leerarenvereeniging „St. Boua- ventura" en dr. A. Ie Fleur te Oegst- geest, aangewezen door de Ver. van Leeraren bij het Chr. voorbereidend Hooger- en Middelbaar Onderwijs. JAARVERGADERING ALG. NED. ZUIVELBOND. De Alg. Ned. Zuivelbond hield haar algemeene ledenvergadering te Hilver sum, waarop de instelling van een fonds voor bijzondere nooden werd goedge keurd. Gehoopt wordt een bedrag van 1 millioen gulden te kunnen bijeen brengen ten emde door den oorlog ge troffen bedrijven te kunnen steunen. Prof. dr. C. Weststrate uit Leiden hield een inleiding over de vorming van de Tolunie imet België en Luxemburg. De Pinqulns in Artis wanen zich thuis! (Foto ANPde Grt.) FEUILLETON Roman door Winston Graham. HOOFDSTUK I. Het was een zware slag voor mij, toen mijn zuster mij kwam vertellen, dat de politie er was. Ook haar scheen het da nig aan te grijpen, hetgeen trouwens het laatste jaar bij Nlna altijd het geval was geweest. Het was niet prettig, die bezorgde, bijna opgejaagde uitdrukking, die ik zoo goed kende, weer op haar ge zicht te zien. Ik trok mijn gummihandschoenen uit, legde ze op de onderzoektafel en volgde haar naar beneden. In de huiskamer vond ik Evans, den agent, dien ik reeds van vroeger kende. Zijn openhartig, breed gezicht zag er bezorgder uit dan veertien dagen tevo ren, toen hij eveneens op bezoek was geweest. Dat voorspelde niet veel goeds. Wel. Evans, zei ik, u wordt hier langzamerhand een goede bekende. Wat is er nu weer aan de hand? Gaat u zit ten. Drinkt u een kopje thee? Nee, dank u. Hij bleef bij het raam staan. Het spijt me, dat ik u moet komen zeggen, dat u weer op het poli tiebureau moet komen. Ik keek op de klok. Dat komt mij slecht uit. Ik zit juist midden in een experiment. Kan ik niet vanavond even langs komen? Neen, dat kan niet, het spijt me. En ik moet u er bij zeggen, dat u een koffertje met wat toiletartikelen moet meenemen. Er volgde een stilzwijgen. Robert, zei Nlna, ze willen je.... Beteekent datbegon ik. Het is mijn opdracht. Evans keek nog steeds naar buiten. Misschien duurt het maar een paar uur. In elk geval: er is niets aan te veranderen. Ik kon nog niet lieelemaal 'begrijpen, wat deze nieuwe wending in de zaak te beteekenen had. Ze zouden het besluit, dat onlangs genomen was, toch weer niet ongedaan maken? Wie heeft er opdracht gegeven voor deze nieuwe arrestatie? vroeg ik, Ik weet het niet, dr. Mencken. Een of andere hooge functionaris. Meer weet ik ook niet. Ik was tamelijk opgewonden. Dan zal er wel niets aan te doen zijn. Geef me nog vijf minuten tijd, zoo dat ik een paar dingen kan inpakken. Mijnheer Evans kan er niets aan doen, Nina, Geef hem een kopje thee. Maar mijn zuster ging mij achterna naar het laboratorium. Robert, laat mij dezen keer nu met je meegaan. Misschien kan het je op een of andere manier van nut zijn. En bovendienik wil er eenvoudig sa men met je heen! Het zou niets helpen, zei ik, terwijl ik over haar arm streek, ze zouden je niet eens binnenlaten. Maak je geen zorgen. Morgen ben ik weer terug. Het zou toch ook geen doel hebben mij weer vast te houden, want ze hebben me im mers een maand geleden vrijgelaten? Je weet nooit, zei Nina verdrietig, wat de meest normale menschen in tijd van oorlog zullen doen. Het was al een schandaal, dat ze je de eerste maal op gepakt hebben. Dat was een voorzorgsmaatregel. Ik legde mijn scheikunde-lnstrumenten weg. Na wat er in Mei gebeurd is, kun je dat wel begrijpen. En nu willen ze eenvoudig nög iets weten; het ls onaangenaam, maar begrijpelijk. Mor gen ben ik weer hier. Daar was ik echter zelf ook niet van overtuigd, heelemaal niet zelfs, terwijl ik'op dien zachten middag in Septem ber 1940 met agent Evans in een two- seater naar het politiebureau Reading reed. Nina had inderdaad gelijk gehad: in tijd van oorlog lieten de verstandig ste menschen zich tot de onzinnigste dingen verleiden, en de bureaucratie staat er toch al niet voor bekend, dat zij de wet ten voordeele van een enkelen burger uitlegt. Ik herinnerde mij een en ander uit de interneeringsperiode, die reeds achter mij lag. Ik was blij, dat niemand mij zag, toen lk het politiebureau binnenging, want in dergelijke dingen toen ik altijd belache lijk gevoelig. Ik moest een half uur wachten in een klein, kaal kamertje, tot. Evans mij meenam naar inspecteur Donnington. Achter een bureau zat een kale man met een rood gezicht te schrijven. Hij keek op, toen ik binnentrad: Een oogenblikje, dr. Mencken. Hij schreef verder. Toen drukte hij op een belletje, waarop een secretaresse verscheen met een dossier, wat papieren, twee foto's en een aantal rapporten, die met de hand geschreven waren. Zij liet ons echter dadelijk weer alleen. Het was een onplezierige situatie. Ik begon mij af te vragen, waarom men zich in aan wezigheid van politiemenschen altijd verbeeldt, iets op zijn kerfstok te heb ben. Inspecteur Donnington nam een van de foto's op en vergeleek die met het origineel, dat voor hem zat. Ik deed een poging om te kijkën, alsof de heele zaak mij niet aanging. Ik zal u de kwestie in groote lijnen uiteenzetten om er zeker van te zijn, dat alles klopt. Het spijt mij, dat ik u hier voor lastig moet vallen. O. dat beteekent niets, antwoordde ik en deed mijn best, eveneens zeer be leefd te blijven. Uw naam is Robert Mencken? Jawel. U bent Oostenrijksch staatsburger, geboren in St. Polten bij Weenen, uhebt een OostenrJjksche vader en uw moeder ls een Engelsche. U bent een en dertig jaar oud en doctor in de scheikunde. Bent u in Oostenrijk gepromoveerd? Aan de Weensche universiteit. U hebt, als ik goed ben ingelicht, ook een paar Engelsche examens ge daan? Inderdaad. Het vorige jaar ben ik gepromoveerd tot doctor in de philoso phic aan de Universiteit te Londen. Bo vendien ben lk lid van het Instituut voor Chemie. Goed. U bent in Mei 1938 voor het eerst In Engeland gekomen, nietwaar? Ja, om mij hier te vestigen. Vroeger heb ik hier tweemaal mijn vacantie doorgebracht. U bent ongetrouwd en hebt behalve uw zuster, met wie u samenwoont, geen familie. Klpot dat? Ongeveer wel, ja. In ieder geval geen naaste familie. Mijn moeder is het vorige jaar gestorven, maar ik heb nog een oom in Leeds. Mijn vader is in 1938 overleden, zijn familie woont in Weenen. Wacht u eens. Uw vader stierf toch in Oostenrijk? Ja, in een concentratiekamp. Was hy een Jood? Neen, hij was alleen zoo ongelukkig om gedurende een der eerste sociaal democratische regeeringen minister van Binnenlandsche Zaken te zijn geweest. Zoo-zoo. Nou, u hebt even weinig reden om dol op Hitler te zyn als wij. Maar om op de zaak terug te komen, dr. Menckenik zie uit deze mededeelingen, dat het u met hulp van de Quaker gemeente is gelukt om vóór Juni 1938 uit Oostenrijk weg te komen. Daarna hebt u een jaar in Londen gewoond, om vervolgens het huisje te huren, waarin u nu woont. Toen de oorlog uitbrak, kwam u h'm voor een rechtbank, waarvan de heer O'Casey voorzitter was, en u kreeg een zoogenaamde vreemde lingenverklaring C. waardoor u vrijge steld werd van de beperkingen, die an ders aan buitenlanders worden opgelegd. In Mei van dit jaarik kan er niet goed uit wijs worden, wat er in Mei is gebeurd. (Wordt vervolgd) De resolutie van Nehroe De leden van de congresparty in de constitueerende vergadering van Voor- Indië hebben besloten niet over de re solutie van Nehroe, waarin deze de on- afhankelyke souvereine republiek uit roept, te stemmen vóór 20 Januari, ten einde de vertegenwoordigers van de Moslemliga, die de assemblee boycot ten, en de Voorindische staten in de gelegenheid te stellen desgewenscht aan de besprekingen deel te nemen. Churchill wil motie van wantrouwen indienen. Churchill heeft in het Britsche Lager huis medegedeeld, dat hy, als het parle ment weer bijeenkomt, een motie van wantrouwen in de regeering zal indie nen. Desgevraagd zeide Churchill, dat hij de regeenng o m. van tyrannie, wil lekeur en onbekwaamheid zal beschul digen. RENNER STELT VRIENDSCHAPS VERDRAG VOOR. De Oostewryksche president, dr. Karl Renner, heeft voorgesteld een vrlend- sohapverdrag tusschen alle buurstaten van Duitschland tot stand te torengen, aldus meldt radio Frankfort. Renner zeide verder, dat Oostenryk zoo spoedig mogeiyk tot de Vereenigde Naties wénschte toegelaten te worden. De Oostenryksche kanselier, dr. Flgl, bracht dank aan de tallooze interna tionale organisaties, die Oostenryk ge holpen hadden, speciaal de Unrra. IMMIGRATIE IN AMERIKA WORDT VERSNELD. President Truman heeft aangekon digd, dat hij maatregelen heeft geno men om de ernstige situatie, ontstaan doordat duizenden verplaatste perso nen in Europeesche havens op versche ping naar Amerikd wachten, te verbe teren. Volgens de immigratiewetten hadden gedurende het afgeloopen jaar 39.000 personen in Amerika kunnen worden toegelaten. Ten gevolge van transport- moeiiykheden waren op 21 October nog slechts 4.767 personen aangekomen. De president verklaarde, dat thans drie schepen, elk met een capaciteit van 900 passagiers, op weg waren naar Bre merhaven. Zy zullen in dienst biyven voor het transport van verplaatste per sonen, totdat men den achterstand heeft ingehaald. AMERIKA EN DE ONTWERP-OVEREENKOMST. Regeering waardeert bedoeling der Ver. Staten. Officieel wordt aan het A.N.P.het volgende medegedeeld: De Nederlandsche regëering heeft door middel van de radio en de pers hier te lande kennis genomen van den tekst van een communique van het Amerikaansche States Department, met betrekking tot de ontwerp-overeen- komst inzake Indonesië. Wellicht was de verklaring der Ne derlandsche regeering omtrent haar voornemen om aan de Commissie-Ge neraal machtiging te geven om de ont- werp-overeenkomst te teekenen, aan leiding voor deze mededeeling van het States Department. H M.'s ambassadeur te Washington is verzocht ter kennis van het States Department te brengen, dat de Ne derlandsche regeering ten zeerste den inhoud en de bedoeling van de mede deeling waardeert, ook al zal de machtiging aan de Commissie-Gene raal eerst kunnen worden verstrekt, indien de Staten-Generaal het beleid, dat de Nederlandsche regeering te dezen aanzien denkt te volgen, zal hebben aanvaard. DE STAKING IN DE ANTWERPSCHE HAVENS. Gistermorgen hebben de leider van den katholieken vakbond en die van de socialistische vakvereeniging de Ant- werpsqhe havenarbeiders op een bijeen komst toegesproken. Beiden verdedig den de politiek der regeering en dron gen aan op een onmiddeliyke hervat ting van het werk. De sprekers herin- nerden er aan, dat de regeering tot 31 Januari 1947 volmacht heeft gekre gen haar loon- en prijspolitiek tot een goed einde te brengen. Na dien datum zullen de vakbondleiders zich zelf aan het hoofd stellen van een protest-actie, indien de regeering in gebreke blyft. De toespraken werden herhaaldeiyk door kreten van afkeuring en gefluit, onderbroken. In een motie keurden de havenarbeiders tenslotte de houding der vakbondleiders af en besloten zy delegaties te zenden naar den burgemeester, den gouverneur der provincie en naar den eersten mi nister. Naar uit gezaghebbende bron wordt vernomen, zullen, indien de Antwerp- sche havenarbeiders heden het werk niet hebben hervat, door de regeering maatregelen worden genomen om het laden en lossen der schepen toch door gang te doen vinden. SCHEEPSBERICHTEN. Amstelkerk, AmsterdamWest Afrika, 18/12 van de Downs; Bloemfontein, Ba taviaRotterdam, 17/12 te Belra, ver moedelijk 19/12 naar Napels; Delft, Am sterdamValparaiso, 17/12 van Curasao; Fort Schuyler (Amerlk.), 15/12 van Ca- raplto te Salt End (niet Southend, zoo als eerder gemeld); Govert Fllnck, 17/12 van Marseilles te Durban; Indrapoera, JavaRotterdam, 18/12 om 22,u. van Gibraltar; Japara, JavaRotterdam, 18/12 om 16uur van Port Said; Llnge, RotterdamLissabon. passeerde 17/12 Dungeness; Macuba, 16/12 van Dublin naar Key West v.o.; Orpheus, Valencia Rotterdam, 17/12 pass. Gibraltar, Sala- wati, AmsterdamBatavia, 17/12 van Singapore; Stad Maassluis. San Antonio Amsterdam, 16/12 van Palta; Waterland, AmsterdamBuenos Aires, 17/12 van Rlo de Janeiro; Weltevreden. RotterdamJa va, passeerde 18/12 om 2.uur Suez. K.N.S.M. Aardenburg'. 18/12 van Tu nis naar Bougie; Evangellna Park. 16/12 te Punta Cardon; Van Ostade, 17/12 van Puer to Cadello naar Aruba; Prins Willem IV. 17/12 van Trinidad naar Cu racao; Doros. 18/12 van Paramaribo naar Trinidad; Rossum, 17/12 te Barbados: Cottlca, 18/12 van Trinidad naar Azoren; Noordwljk, 18/12 van Plymouth naar Am sterdam. MIJ. Nederland Bolssevain, 18/12 te Amsterdam; Saparoea. 15/12 van Bata via; Joh. de Witt, 16/12 van Mombassa; Slngkep, 16/12 te Basra; Tawali. 12/12 te Basra; Joh. van Oldenbarneveld. 18/12 van Napels. Holland—Afrika Ujnen Oranjefoai- teln, 19/12 te Vlisslngen; Govert Fllnck. 17/12 te Durban; Amstelkerk. 18/12 van Dover naar Bordeaux. MARKTBERICHTEN BOSKOOP. 19 Dec. Beshulstveillng. Hulst met roode bes, le soort 2.403 io ld 2e soort 85—1.70. ld. gele bes 2e soort 1.40, ld. goudbont 2.903.20, ld. zllverbont 4.004.20, snljgroen 4955 ct., blauw» s?ar,,1,107~1-25, alles p€r Pernetty* struiken 2e soort 67 ct., Sklmmia's le srt. 75 ct., Kerststukjes 32—55 ct., Hulststrui ken 2e soort 1.30, Sparreboompjes 45—60 ct., alles per stuk.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2