Comité „Handhaving Rijkseenheid Aanzienlijke verbetering onderwi j zers-salarissen Tal van branden in het land WEERBERICHT Vier perceelen te Schagen verwoest Met een enkel woord Paniek te Amsterdam 85ste Jaargang MAANDAG 16 DECEMBER 1946 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no. 57055 Prof. Gerbrandy voorzitter. I" Onder voorzitterschap van prof. mr P. S. Gerbrandy is gevormd een nationaal comité „Handhaving Rijkseenheid", dat zich ten doel stelt het centraal orgaan te vormen van alle acties, welke in het land gevoerd worden tegen het aanvaar den van het ontwerp-accoord van Ling- gadjati. Het comité stelt zich de vol gende 6 punten als beginsel: 1. „Elke wyziging in de grondwette lijke structuur en staatsorde des Rijks dient uitsluitend te geschieden langs den door den grondwet voorgeschreven weg. Iedere aan deze wijziging vooraf gaande bespreking mag slechts het ka rakter dragen van voorbereiding een§r verandering in de Grondwet. Zij mag. derhalve nimmer leiden tot besluiten die den grondwetgever bij voorbaat binden. 2. Handhaving der rijkseenheid, in de eerste plaats tot uitdrukking komend in een reeël gezag van de Kroon, is een noodzakelijk voorwaarde voor de rege ling der Indische kwestie. 3. Het streven tot oplossing der moei lijkheden worde gedragen door verant woordelijkheid voor het lot van de mil- lioenen-bevolking van Nederlandsch- Indië, die recht hebben om te leven in een rechtsstaat, op democratische wijze georganiseerd, met inachtneming van het beginsel van zelfbeschikking. 4. Zoolang de nieuwe structuur van het Koninkrijk niet is verwezenlijkt, be hoort het tot de taak van het Neder- landsche Gezag de volken in Neder- landsch-Indië tegen onrecht en willekeur te beschermen. Het dient daartoe over de noodlge machtsmiddelen te beschik ken. 0 Aangestuurd dient te worden op het spoedig bijeenkomen der rijksconferentie. 6. Ter voorbereiding van d vijksconfe- rentie Dehooren besprekingen te worden gevoerd met vertegenwoordigers van alle bevolkingsgroejJIn." Het bestuur wordt gevormd door de heerent prof. dr. P. S. Gerbrandy, mr. J. R. M v. Angeren, lt-gen. M. L. P. Bajetto, mr. Th. M. Bautz, prof. mr. R. P. Cleveringa, lt.-admiraal J.Th.Furster prof, mr. E. G. J. Gimbrere, prof. mr. J. A. oan Hamel, prof. mr. A. C. Jo- sephus Jitta, prof. v. Koningsberger, dr. J. W. Meyer Ranneft, mr. P. J. Oud, gen. I. H. Reynders, J. Schouten, H. W. Tilanus, mr. G. Vonck, Ch, J. I. M. Welter, mr. J. A. de Wilde, gen. H. C. Winkelman, drs. W. Reyseger, secretaris. (Nassaulaan 20, Den Haag). DE DEBATTEN OVER DE RE GEERING S VER KLARING. Met de debatten over de regeering's- verklarlng, welke heden aanvingen, zul len, naar verwacht wordt, zeker twee dagen heen gaan en wellicht zullen zij Vermiste vlieger opgegeven. De marine-voorlichtingsdienst meldt: Offieleel is door den staf van den commandant zeemacht aan de betref fende uitvoerende instanties opdracht gegeven het zoeken naar het sinds Dinsdag vermiste Fire-fly-verkennings- vliegtuig van den marine-luchtvaart dienst, dat thuis hoorde op het mili taire vliegveld „Valkenburg", te staken. De opsporingsmaatregelen zfjn zonder resultaat gebleven en men neemt thans aan dat de bestuurder van het toestel, de officier-vlieger der tweede klasse W. Saltykoff, om het leven is gekomen. Saltykoff was oorspronkelijk res. eerste luitenant van de landmacht, en was gedétacheerd bij de marine. Hij ontving zijn opleiding bij den marine- luchtvaartdienst op het marine-lucht- kamp bij Soerabaja in 1942, week uit naar Australië en zette zijn opleiding voort in Amerika. Vrijwillig bood hij zich aan als jachtvlieger in een En- gelsch quadron, dat opereerde van het vliegtuigmoederschip „Furious". Dit squadron voerde o.a. aanvallen uit op het Duitsche slagschip „Tirpitz". Later werd hij geplaatst op een ander En- gelsch vliegkampschip, de „Emperor". Van dit schip af nam hij deel aan de invasie van Zuid-Frankrijk en onder steunde de gevechten in de Middel- landsche Zee. Nog later vloog hij vanuit Ceylon en werd ten slotte na de be vrijding van Nederlandsch-Indië door de extremisten op Sumatra ontvoerd. Hij wist echter te ontkomen. Officier-vlieger Saltykoff was onder scheiden met het vliegerkruis en de „distinguished service cross". Hij was drie en twintig jaar oud. Vechtpartij met doodelijken afloop. DE DADER IS AANGEHOUDEN. Te Amsterdam zijn twee jongelieden, belden werkzaam in een fournltuxenfa- briek aan de le Leeghwaterstraat, aldaar, met elkaar slaags geraakt, doordat de één (F H R. Meierdrees) had verteld dat de ander (Henk Meier) bij de S.S. heeft ge diend. By de vechtparty werd Henk Meier doodelljk gewond. Dc dader ls gearresteerd. EXPERTISE-ONDERZOEK VAN VAN MEEGERFN'S WERKEN NADERT VOLTOOIING. In Januari 1947 zullen twee Engelsche deskundigen naar Nederland komen om de werken van Van Meegeren aan een expertise-onderzoek te onderwerpen. ZIJ zullen hun bev'jidingen dan aan de an deren deskundigen bekend maken waarna het rapport zal worden opgesteld. Hiermede zal dan de beoordeellng van Van Meegeren's .Vermeers" voltooid zijn. „SOLDATEN-MOEDER" BLIJFT IN ARREST. Naar „Trouw" verneemt, is het bevel tot inbewarenstelling van mevr. Hid- dink, de soldaten-moeder, dat een gel digheidsduur had van 14 dagen, ver lengd tot 3 maanden. AANHOUDENDE VORST. Do Bilt verwacht tot Dinsdagavond: Matige, voornamelilk langs de Wad deneilanden tijdelijk krachtige. Noordoostelijke tot Oostelilken wind. Enkele overdrijvende wolkenvelden, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuwval. Matige tot strenge vorst. ook Woensdag nog voortduren. Het schijnt de bedoeling te zijn een ruimen spreektijd beschikbaar te stellen. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen, dat behalve de voorzitters der verschil lende fracties ook de Indische deskun digen der partijen het woord zullen voeren. PASSIVITEIT MOET EINDIGEN. Zaterdag bevatte de „Nieuwsgier" te Batavia onder den titel „moet het zoo doorgaan?" een redactioneel artikel, dat als volgt aanvangt: „De vraag wordt steeds klemmender, of het niet zeer gewenscht is,, dat de Nederlandsche legerleiding haar prin cipieel zoo gewenschte paassiviteit laat varén. al zou het slechts zijn op een be paald punt, dat den extremisten een dui delijke les geeft. Wij bevelen dit zeker niet aan uit overwegingen van vergel ding doch uit hoofde van practische overwegingen: voor het slagen van het bestand is het noodzakelijk bij deze on geregelde elementen de zekerheid te scheppen, dat de thans aangenomen pas sieve houding niet een gevolg van on vermogen is. Een zoodanig optreden zou tevens de volledige instemming moeten hebben van de fepublikeinsche regeering, die, althans op Java haar pogingen om de uit den band springende elementen In het ga reel te brengen met weinig succes zag beloond". Het blad wijst op de zoo juist gepubli ceerde verlieslijst (men zie elders in dit Blad - Red. L.D.) en komt tot de con clusie: „Het wordt tijd, dat onder dit eentonige verhaal een duidelijke streep wordt gezet". Zal Blum niet slagen? Nadat Leon Blum het met de com munisten eens was geworden, dreigen van anderen zijde weer gevaren voor zijn kabinetsvorming. Gisteravond werd bekend, dat de re- publikeinsche volkspartij en de radica len geweigerd hebben in te stemmen met een communistische minister van oorlog, zooals Leon Blum zich dat gedacht had om aan de verlangens van de commu nisten te voldoen. Op grond hiervan neemt men in politieke kringen a§n, dat Blum er niet in zal slagen een regeering op breeden basis te vormen. Men ver- moedt, dat hij thans zal pogen een ka binet samen te stellen uit louter socia listen. BEIERSCHE REGEERING TREEDT AF. Dr. Wilhelm Hoegner, minister-pre sident van Beieren, heeft het Ameri- kaansche militaire bestuur het ontslag van zijn regeering overhandigd. Dr. Hoegner, sociaal-democraat, was in Sept. van het vorig jaar tot minis ter-president benoemd. Zijn partij werd bij de verkiezingen voor den Beierschen Landdag verslagen door de Christelijk- Sociale Unie. DE DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN CANADA. Het Canadeesche kabinet heeft beslo ten aan bepaalde Duitsche krygsvange- nen toestemming te geven in het land te blyven. Men acht het waarschyniyk, dat van de meer dan 2.000 Duitsche krygsge- vangenen in Canada een 200-tal een verbUjfsvergunning zal ontvangen. De overigen zullen deze maand moeten vertrekken. De Kunstsubsidies. Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over de begroo ting van Onderwys, Kunsten en We tenschappen, ontleenen wy nog, dat een aanzienlyke verbetering van de onderwyssalarissen in de naaste toekomst te verwachten is. De mi nister verwacht daardoor dat het hui dig tekort aan leerkrachten er door zal worden opgeheven. Een verbete ring van de onderwijzers- en leeraren opleiding heeft de minister in studie. Het aantal onderwyzers en leeraren, waarover klachten zyn binnengekomen betreffende hun houding tydens de be zetting, bedraagt thans byna 2000. De minister is voornemens te bevorderen, dat de leerplicht tydelyk zal worden teruggebracht tot de voor den oorlog gegolden hebbenden toestand (geen verplicht 8e leerjaar dus). De minister meent, dat het bybren- gen van meer bybelkennls aan de leer lingen van de lagere scholen voor al les ligt op het terrein der kerken en in handen dient te blyven van de ouders om dit onderwys al dan niet door hun kinderen te laten volgen, dient onverkort te worden gehandhaafd Van hem is derhalve geen voorstel te verwachten, waarbij dit onderwys, op welke wijze dan ook, in handen van den onderwyzer wordt gelegd. De vraag of de minister bereid is te bevorderen, dat de leerlingen van het openbaar voorbereidend hooger en mid delbaar onderwys meer kennis van den by bel krijgen beantwoordt hy bevesti gend. De minister wil gaarne overwegen, op welke wyze de rechtspositie van de vakonderwyzers kan worden verbeterd. De minister overweegt een wetteiyke regeling van het voorbereidend lager onderwys voor te bereiden, waarby ook het vraagstuk de financieele gelykstel- ling onder het oog zal worden geno- men. De meening van de Kamer, dat het onderwijs in de tandheelkunde drin gend reorganisatie eischt deelt de mi nister volkomen. Wetsontwerpen van die strekking zullen de Staten-Gene- raal binnen zeer korten tyd tegemoet kunnen zien. Het is het ernstig voor nemen van den minister het vraagstuk van de leerarenopleidinp in groot ver band te bezien en te reorganiseeren. Voor 1947 zijn gelden uitgetrokken om de subsidieering van een ambachts school te Voorhout mogeiyk te maken. Voor de Nederlandsche Opera, ge vestigd te Amsterdam, die biykens de groote belangstelling, waarin zich haar voorstellingen by het publiek mogen verheugen, in een behoefte voorziet, heeft de minister voor het seizoen 1946/1947 voorshands in beginsel een subsidie van f. 273.000 uitgetrokken. Voor 1947 moet nog rekening worden gehouden-met een subsidie ten behoeve van de balletkunst, zoodat met het ge ringe bedrag van f. 300.000 niet kan worden volstaan. Ook het bedrag van f. 380.000 ten be hoeve van tooneelgezelschappen acht de minister zelfs in dezen tyd verant woord. Met het oog op den zorgeiyken toe stand van 's lands financiën vraagt de minister zich af, of voorshands aan verdere uitbreiding van het aantal cul- tureele attaché's geen halt moet wor den toegeroepen. Perzië baas in eigen huis. De Perzische regeeringstroepen zyn den toestand in Aserbeidzjan thans vol komen meester. Alle fidayis de z.g. ongeregelde troe pen zyn gevangen genomen en over gebracht naar de centrale gevangenis, die vroeger gebruikt werd voor de ,,vy- anden van de vrye democratische be weging van Aserbeidzjan". Het schynt, dat aan de Koerden een grootere mate van zelfbestuur toegezegd is als onderdeel van het program der regeering om het land onder opperste leiding van den sjah tot grootere een heid te brengen. Uit wraak voor de linksche terreur van het laatste Jaar zyn vele Tudeh-gebou- wen vernield en linksche leiders mis handeld. Van de zijde van den Perzischen ge- neralen staf verluidt dat de botsingen na de overgave van Aserbeidzjan aan- zienlyk grootere verliezen aan levens ver oorzaken dan de „oorlog" met Aserbeidz jan. Tydens den werkelyken „stryd" be droeg het totaal aantal verliezen aan beide zyden niet meer dan twintig doo- den en honderd gewonden, werd van de zelfde zyde verklaard. DE AMERIKAANSCHE STEENKOOLEXPORT. Het Amerikaansche steenkoolbureau heeft aangekondigd dat het stappen heeft ondernomen om het steenkool- exportprogramma te hervatten na de my nwerkersstaking. De importeerende landen zullen echter voor December de helft van hun'toe wy zingen ontvan gen. Paniek onder danslustigen. Een voor Schagen ongekend hevige brand heeft gisteravond laat in het centrum van het stadje gewoed. Hier bij z|jn in totaal vier perceelen in de asch gelegd, terwijl vier andere vrij ernstige schade opliepen. Om halftien brak door kortsluiting brand uit in het Noord-Hollandsch koffiehuisje, waarin een groot aantal paren aan het dansen was. Door de kortsluiting vatte een der 16 lichtkro nen vlam; de ongeveer 100 danslusti gen vluchtten in paniek de zaal uit. Zy zagen tot hun ontsteltenis rook uit het plafond te voorschyn komen. On middellyk schakelde een kelner de hoofdstop op het electrisch schakelbord los en rende met den zoon van den eige naar J Schenk, die in der haast een brandbluschapparaat meenam, naar de boven de zaal gelegen zolderverdieping, waarin zich een luik bevond. Nauweiyks hadden zij dit geopend of dikke rook wolken baanden zich door de opening een uitweg en onmiddellyk daarop stond de oude en ietwat vermolmde vloer van de geheele zolderverdieping in brand, zoodat de beide mannen zich gedwon gen zagen zich uit de voeten te maken. Aanvankelyk lieten de eerste vlammen zich vry onschuldig aanzien, maar door dat de brandewer uit Schagen niet dan na drie kwartier slechts met één brand spuit op de plek des onheils aanwezig kon zyn, geraakte het geheele vry groote gebouw in lichterlaaie. Persoonlyke ongelukken hadden zich daarby niet voorgedaan. Iedereen had toen ni. het gebouw reeds verlaten. De brandweerlieden stonden voor een schier hopelooze taak. Langzaam greep het vuur om zich heen en na drie kwartier vatten de aan grenzende perceelen vlam. Brandweren uit Alkmaar, Barsinger- horn en nog enkele plaatsen kwamen ter assistentie naar Schagen. Met man en macht werd het vuur bestreden. In den droogen vriezenden nacht met een middelmatigen wind kreeg het vuur echter alle gelegenheid zich uit te brei den, In alleryi trachtte men de inven taris van de belendende perceelen naar buiten te sleepen. Een gedeelte daarvan werd gered. Een verzengende hitte be- moeilykte het blusschingswerk. Lang zaam maar zeker kroop het vuur dich ter naar het distributiekantoor, dat op den hoek van de Gedempte gracht en het Markplein staat, waarin wegens ver bouwing van het raadhuis, o.m. de ka mer van den burgemeester gevestigd is. Van het Noordhollandsch koffiehuis kon ten slotte niets gered worden. Beter kwam de inventaris van de links van dit gebouw gelegen kruidenierswinkel van J. Simons er af. In alleryi sleepten familieleden, geholpen door hulpvaardige dorpsgenooten meubilair en levensmid delen naar buiten. De winkel zelf brandde echter byna geheel af. Mevr. Simons, die eenige da gen geleden een baby had gekregen, moest met den jonggeborene yiings het huis verlaten. Een half uur later was het perceel afgebrand. Gedreven door den wind stond ook de manufacturenwinkel van Veenis binnen een uur in lichter laaie. Slechts een klein gedeelte van de inventaris kon aan de vlammen worden onthouden. De win kel brandde tot den grond toe af. Intusschen verplaatste de brand zich naar de achterzijde van de gebouwen. Zoo vatte, nog voor de manufacturen winkel verdwenen was. het daarnaast gelegen distributiekantoor, aan de ach terzijde vlam. Aan de ontruiming van het distributiekantoor met het gemeen telijk secretariaat hielpen tallooze be woners mede. Duitscho V2-deskundigen asslsteeren in Amerika de militaire autoriteiten bil het nemen van proeven met raketwapens. Hier staat een V 2 eereed voor de start. De Installatie die daarbil wordt gebruikt is heel wat ingewikkelder dan de inder tijd door de Dultschers gebruikte start-middelen, doch de zekerheid van een goede start en de zuiverheid van het richten worden er aanmerkelijk door ver hoogd. Deze huidige proeven dienen behalve militaire ook meteorologische doel- eln den. Verder op, naast het moderne café „De gouden Engel", vatte door den vonken regen het oude café van Kaper vlam, zoodat „De Gouden Engel" tusschen twee brandhaarden in kwam te liggen. Won- derlyk genoeg bleef het gebouw, dank zy solede steenen muren, intact, hoe wel het veel waterschade opliep. Daaren tegen brandde het v.n. uit hout opge trokken café van Kaper geheel uit. Het distributiekantoor blééf vrywel behouden, hoewel het brand- en water schade opliep. Om half één kreeg men het vuur onder controle, vooral dank zy het ttf- dg ingrijpen van de Alkmaarsche brandweer, die met twee motorspuiten met in totaal vier stralen zich in re cordtijd van Alkmaar naar Schagen begaf. Tegen één uur was het gevaar van verdere uitbreiding definitief ver dwenen. Ver uit den omtrek was het publiek, aangetrokken door den rossigen vuur- schyn, naar Schagen gestroomd. Een groote politiemacht zorgde voor een doelmatige afzetting. Op de Gedempte Gracht nver- heerschte een warwinkel van huisraad het straatbeeld. Beddengoed, tafels, stoelen, kasten, kleeren en serviezen stonden door en over elkaar tusschen de boomen van de straat opgestapeld. Veel ervan heeft onder de gedwongen en geïmproviseerde verhuizing schade opgeloopen, niet in de minste plaats doordat duizenden liters water door de slangen naar alle richtingen werden gespoten. Daar het bovendien flink vroor, lag een groot gedeelte van het huisraad al spoedig onder een laagje ijs bedekt. Bovendien werd ook de straat spiegelglad. Het laatste perceel, dat geringe brand- maar vry veel waterschade op heeft ge- loopen, is hotel Huiberts, het van den brandhaard verst verwyderde gebouw, dat rechts naast het uitgebrande café Kaper ligt. Om halftwee vannacht was het vuur bedwongen en rukte de brandweerwa gens uit de diverse omliggende gemeen ten in. De motorspuit van de Schager brandweer nam de nablusschingswerk- '-zaamheden ter hand. BRAND IN SPORTGEBOUW TE VLAARDINGEN. Gisteravond tegen half zeven is brand uitgebroken in het sportgebouw met opgebouwde tribunes, staande in het VFC-sportpark te VlaardLngen. Eer de brandweer ter plaatse was had den de vlammen reeds zoo om zich heen gegrepen, dat het houten gebouw in lichte laaie stond, zoodat aan blusschen niet meer gedacht kon worden. Boven dien waren de slooten rondom het ter rein met ys bedekt en duurde het ge- rulmen tyd eer er water gegeven kon worden. De restauratiezaal in dit ge bouw was geheel in oud-Hollandsche stijl met open haarden ingericht, ter- wyi zich in de kleerkamers de kleeding van de spelers bevond en in de opslag plaatsen al het materiaal, waaronder een nieuwe grasmaaimachine. De chade wordt op ruim f40.000 geschat. Over de oorzaak van den bcand is weinig bekend, doch men vermoedt, dat deze moet v.or- den gezocht bij een der open haarden. Naar wy vernemen wordt een en ander door verzekering gedekt. BRAND IN DE HEMA TE UTRECHT. Gistermiddag om half twee brak brand uit in de gesloten lunchroom op de ^eerste verdieping van de Hema aan de Oudegracht te Utrecht, die zich aan vankelyk zeer ernstig liet aanzien. Enor me rookwolken loegen byna onmiddellyk dorr den liftkoker naar de hoogere eta ges, maar het vuur werd vry spoedig bedwongen door de brandweer, die met groot materiaal uitrukte en door het on middellijk ingrypen van het Hemaper- soneel met de eigen brandbluschappa- raten. Niettemin liep de eerste etage flinke schade op en het geheele gebouw vry groote waterschade. BRANDJE IN EEN KLOMPENFABRIEK Gistermiddag brak ook brand uit op de vliering van een klompenfabriek. ge vestigd in het perceel Celebesstraat 2b te 's-Gravenhage. Hoewel de brand aan vankelyk zeer fel was kon door snel op treden van de brandweer uitbreiding voorkomen worden. VOOR-INDIË WIL VRIJ. Pandit Nehroe heeft voor meer dan 100.000 personen verklaard: „Elke con stitutie, waartoe wy in de constituee- rende vergadering mogen besluiten, zal de constitutie voor het vrye Voor-Indië worden, of Engeland deze aanvaardt of niet". „Wy zyn er thans geheel en al mee opgehouden naar Londen te ky- ken. wy kunnen en willen geen en kele inmenging van buiten af toleree- ren". BINNENLAND. Naar wij vernemen zal de spoorbrug over de Waal by Zaltbommel op 10 Januari as. officieel worden geopend en zal hall Maart de spoorbrug over de Maas bij Hedel in gebruik worden genomen. De prov. staten van Zuid-Holland komen morgen ln vergadering by een. De eerste Skymaster van de KX.M. in den dienst AmsterdamMontevideo ls op 15 December te Montevideo aangeko men. De Nederlandsche gezant heeft de bemanning verwelkomd. Het Nederlandsche motorschip „De Meeuw" (kapitein E. de Boer) metende 174 ton, ls gisterochtend vroeg op de Humber ln botsing gekomen met een Engelsche treiler en gezonken De vijf leden van de bemanning werden door den treiler aan boord genomen en zijn be houden in Huil aan wal gegaan. De „sterrenschans", het gedeelte van de Mookerheide, waar in 1574 de befaamde slag op de Mookerhel is geleverd, is als historisch terrein aangekocht door de W. A M. Westerouwen van Meeteren stichting. In den oorlog ls dit terrein door de oor logshandelingen vrywel platgebrand en de stichting heeft zich tot taak gesteld de sterrenschans opnieuw van de noodzake lijke beplanting te voorzien. De spoorbrug over den IJssel by Westervoort zal Zaterdag 21 December a.s. officieel worden geopend en nog op den zelfden dag vanaf twaalf uur zal deze belangrijke verbinding ln het verkeer met Dultschland, met het Zuiden en speciaal tusschen den Gelderschen Achterhoek en Arnhem nog in gebruik worden genomen. Onder buitengewoon groote belang stelling recipieerde het spoorwegbouw bedrijf ln hotel Des Pays Bas te Utrecht naar aanleiding van het vyf en twintig Jarig bestaan. Het 23-jarige meisje H. de Z., af komstig uit Den Haag werd ln de Nlco- laas pieckstraat te Tilburg door een takel wagen aangereden, zy kwam te vallen en liep een zware hersenschudding op. Later op den dag is zy aan de gevolgen over leden. BUITENLAND. De prefect van Padua is door het geallieerd hoofdkwartier gewaarschuwd dat. wanneer de burgers van Padua niet ln staat z(jn de onrustige elementen der bevolking onder controle te houden, de geallieerde autoriteiten genoodzaakt zullen zyn den opperbevelhebber te verzoekeh onmiddellijk weer een geallieerd bestuur ln te stellen. Nadat Vrydag door onbekenden schade werd aangericht ln een Londensche synagoge werd Zaterdag Scotland Yard door een onbekende telephonlsch mede gedeeld dat Scotland Yard zoowel als Marble Arch opgeblazen zouden worden. Inmiddels wordt met alle IJver getracht de daders te vinden. België zal uit dankbaarheid voor hetgeen Zwitserland gedurende den twee den wereldoorlog voor Belgische vluchte lingen heeft gedaan drie gram radium aan Zwitserland schenken. Te Marseille, vop Parys na Frankrijks grootste stad, is een communist burge meester geworden. De Junkerfabricken In Dessau, die thans provinciaal bezit zijn geworden, hebben de productie van vliegtuigen over geschakeld op die van haarden en kachels. Nu een Jood ln Palestina tot stok slagen ls veroordeeld, heeft een der ter- reurbenden gewaarschuwd, dat als de straf wordt voltrokken, op Iedere gevangen genomen Britsch officier dezelfde sfraf zal worden toegepast. Het bestuur van het Aftu (wereld vakverbond van vakvereeniglngen), dat te Parijs vergadert, heeft besloten, dat de kwestie van de toelating der Duitsche vakvereeniglngen wordt verwezen naar den algemeenen raad van het Aftu, welke in Juli van het volgend Jaar te Praag bijeenkomt. Volgens een der leiders van het verbond beteekent dit, dat de Duit sche vakvereeniglngen ln September van het volgend Jaar worden toegelaten. De bevelhebbers der Grleksche guerillastryders hebben verklaard dat men zal „vechten tot de Brltsohe bezettings troepen zyn teruggetrokken en de demo cratische voorwaarden ln Griekenland zyn. hersteld". Bij een hotelbrand te New Orleans zyn 3 negers om het leven gekomen. Vyf personen werden gedood en vijf tien gewond, doordat een electrlsche trein te MLnturno, naby Gaeta aan de westkust van Italië, op een goederentrein liep. In -vyf Londensche ziekenhuizen heerscht een mysterieuze zuigelingen- kwaal, die tot dusver zeventien slacht offers heeft geëlscht. Men gelooft echter verdere uitbreiding te kunnen voorkomen. Aan maarschalk Smuts is het eere burgerschap van Athene aangeboden. Te Brisbane (Australië) zijn tenge volge van een storm vyf vliegtuigen die zich op den beganen grond bevonden, vernield. Men schat hun waarde op 100.000 pond. Twee olifanten braken er tusschen uit. De Cruquiusweg te Amsterdam was gistermiddag om half vyf het tooneel van een met-alledaagsche hol- en vliegparty, waarby in de voorste ge lederen gillende vrouwen en kinde ren, maar ook mannen, journalisten, persfotografen en zelfs, met achter lating van hun waardigheid als orde bewaarders, politie-agcnten door de ongeveer 10 meter breede straat in een algemeene paniek zoo snel moge lijk een goed heenkomen zochten, ter- wyl een tiental meters daarachter twee logge zware olifanten elkaar in een spontanen hardloopwedstrijd de eer der overwinning betwistten. De achterhoede van dezen korten, maar des te snelleren optocht, werd ge vormd door personeelleden v!Ln het Zwitserse he circus Knie (waaronder de jeugdige directeur Freddy Knie), die de vrijheid ruikende gedres seerde en kostbare leden van de circus-inventaris achterna zaten om ze veilig op te sluiten. Het incident, dat by zonder goed is afgeloopen, had ernstige gevolgen kun nen hebben Freddy Knie, die een der beesten tot stilstand trachtte te bren gen, kwam daarby ten val en de mas sale poot van het beest miste hem met slechts enkele centimeters. Een Amsterdamsch politie-agent, die een driejarig meisje voor zyn oogen in de wegrennende menigte ten onder zag gaan, pakte het kind met veel tegen woordigheid van geest vlak voor de oli fanten op en rende met haar in zyn armen zoo vlug mogelyk naar den kant van de straat, waar de muur van het abattoir hem weinig, maar juist vol doende dekking verschafte. Tallooze nieuwsgierigen waren ko men kyken naar de aankomst van het circus op het veeladingsstation aan den Cruquiusweg. Van dit punt uit werd het geheele circus naar het R.A.I.-ge- bouw in Amsterdam vervoerd. Om half vyf was het uitladen der levene have in vollen gang. Plotseling kregen twee olifanten ruzie en braken onverwacht los. Lang profiteerden zij niet van de zoo gemakkelyk verkregen vrijheid. Een 500 tal meters verder wist het voor het grootste gedeelte vrywel buiten adehi zynde personeel de dieren tot staan te brengen. Het mag een wonder heeten, dat in de verschrikte wegrennende menigte niemand ten val is gekomen en onder den voet is geloopen. Hoe zeer de men- schen door paniekstemming waren ge grepen, blykt duideiyk uit het feit, dal geen der gereedstaande persfotografen deze unieke gebeurtenis op de gevoelige plaat heeft weten te vereeuwigen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1