Veto-recht en ontwapening Een laatste beroep Behandeling van verkeersproblemen De Nederlandsche handelsbetrekkingen Het Leidsch Dagblad WEERBERICHT Met een enkel woord 85ste Jaargang ZATERDAG 14 DECEMBER 1946 No. 25958 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J.ow. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 31507 - Giro no. 57055 Een Spaansche Pyrrhus-o verwinning Eindelijk, na veel vijven en zessen, hebben de landen, die meenden tegen over het Spanje van Franco te moeten optreden, een succes kunnen boeken. Althans een succes in hun eigen oogén. Of het inderdaad een succes zal blijken, te zijn, zal de toekomst nog moeten leeren Tot dusver waren feitelijk alle po gingen om in de practijk iets te berei ken tegen den gehaten leider van Spanje op niets uitgeloopen. Weliswaar --♦was men het er algemeen over eens, dat het Franco-regiem in Spanje niet paste in het democratisch systeem, dat momenteel de wereld beheerscht, dat dit moest verdwijnen en plaats maken voor een regeering, vrij gekozen door het Spaansche volk, maar aan een in grijpen in de binnenlandsche politiek van Spanje wilde men in groote meer derheid zich toch niet wagen. Slechts dan alleen, wanneer direct aantoonbaar ware geweest, dat het Franco-regiem een gevaar opleverde voor den wereldvrede, zou dit verant woord zijn geweest en dat was niet aan te toonen, tenminste niet voor iemand, die niet door een gekleurden bril zag. Wat zou het dood-arme Spanje, dat inzake bewapening ver ten achter staat bij alle andere landen, voor gevaar kunnen opleveren? Het is weinig min der dan belachelijk om in ernst aan iets. dergelijks te willen vasthouden. Hoezeer dus alle leden van de Ver eenigde Naties stuk voor stuk tegen het Franco-regiem waren gekant, verder dan een moreele veroordeeling had men niet willen gaan. Waarbij mede voor zat het inzicht, dat juist dwang in Spanje wel eens het minst geschikte wapen kon blijken te zijn om het be geerde doel te bereiken. Voor buiten- landsche dwingelandij heeft het Spaan sche volk zich immers altijd bijzonder gevoelig getoond! De meest felle tegenstanders van Franco, de communisten, hebben ech ter geen moment stil gezeten en stap voor stap hebben zij verder door we ten te wroeten. In feite zijn het dus juist wel de minst geëigende kringen, die inzake Spanje recht van spreken hebben. Men bedenke wel, dat het im mers door het communistisch optre den in Spanje is geweest toen dui zenden priesters en anders denkende Spanjaarden over de kling zijn ge jaagd! dat Franco zijn tegenrevolu- tie kon ontplooien. Spanje is dat niet vergeten en in overgroote meerderheid zal Spanje in geen geval willen terug- keeren tot een dergelijk bewind, dat in den kiem den burgeroorlog in zich zou dragen. Het is wel eens goed, om de situatie in Spanje helder te kunnen beoordee- len, om dit in de herinnering terug te roepen Maar, zooals gezegd, de meest felle tegenstanders van Franco hebben door gezet en ten slotte de geesten murw weten te maken. Weliswaar hebben zij het nog niet zoover kunnen brengen, dat daadwerkelijk tegen Franco wordt opgetreden, doch ver af waren zij reeds niet. Weinig heeft het gescheeld, of er was een meerderheid bereikt inzake het verbreken van alle betrekkingen met Franco, döch het hardnekkig ver zet van de Vereenigde Staten heeft dit weten te voorkomen. Wel bereikt is echter, dat besloten is de aanbeveling uit te geven, om alle ambassadeurs en alle gezanten bij Franco terug te roepen. Vermoedelijk zal daaraan wel gevolg worden gege ven. Zoo wordt dus de moreele ver oordeeling moreele kracht bijgezet. Men bedenke toch, dat het terugnemen van ambassadeurs en%ezanten nog niet be- teekent. het verbreken der betrekkin gen; alle gezantschappen blijven im mers door minder hoog personeel ver tegenwoordigd Uiterst linksche kringen roepen thans victorie, nu aan hun wenschen is te gemoet gekomen, zij het nog niet vol ledig. zooals zij dat zouden gewenscht hebben. De vraag is evenwel, of er reden is voor dit geroep van victorie. Onbevoor oordeelde beoordeelaars in Spanje heb ben reeds meermalen tot uiting ge bracht. dat de gang van zaken juist Franco heeft bevoordeeld in plaats van benadeeld. In meerderheid wil het huidige Spanje geen terugkeer tot het regiem van voor Franco en dat laat zich indenken! staat het dienten gevolge ook tegenover de bannelingen- regeering van Giral; Franco zou het ook wel willen loozen, mits het niet beteekent de roode regeering van wel eer Dit laatste wordt echter juist door de 'bultenlandsche inmenging maar al te zeer gesuggereerd als onvermijdelijk, zoo Franco aan den dijk wordt gezet. En dat maakt dus Franco sterker in plaats van zijn positie te verzwakken Zelfs lijkt de mogelijkheid niet uitgeJ sloten, dat momenteel bij een stem ming in Spanje Franco een meerder heid zou behalen, ook met behulp van arbeidersstemmen, dank zij de inmen ging van buiten! Zoo zou de overwinning in de zitting der Vereenigde Naties wel eens met recht een Pyrrhus-overwinning kunnen blijken te zijn..,. In de Vereenigde Naties De algemeene vergadering der V. N, begon gisteren met de bespreking van haar aanbeveling aan den Veiligheids raad inzake het gebruik van het veto recht. De resolutie van Australië, waarin wordt verzocht het vetorecht zoodanig te" beperken, dat de doelmatigheid van den Veiligheidsraad niet in gevaar wordt gebracht, kwam het eerst aan de orde. Wysjinsky bestreed de resolutie, die hij een poging tot het ondermijnen der eensgezindheid noemde. Zij geeft blijk van een vijandige houding ten opzichte van de sovjet-unie, aldus Wysjinsky, en dit zou niet van zooveel belang zijn, als Engeland en Amerika de resolutie niet steunden. Senator Warren Austin (Amerika) betoogde, dat de resolutie in overeen stemming is met het standpunt van de overgroote meerderheid bij de V. N. „Wij hopen dat de sovjet-unie, on danks haar ernstige oppositie, de reso lutie zal willen aanvaarden in denzelf den geest als waarin zij is ingediend, nl. als een werkelijke bijdrage tot den in ternationalen vrede". Canada, Tsjecho-Slowakije en Wit- Rusland spraken zich ten gunste van het vetorecht uit. Wellington Koo (China) zelde zich van stemming te zullen onthouden, daar hij niet dacht, dat de resolutie haar doel zou berei ken. Bij stemming werd de resolutie met 36 tegen 6 stemmen en 11 onthoudingen aangenomen. De sovjetgxoep stemde tegen. De aankondiging, dat de resolu tie was aangenomen, werd met applaus begroet. Hierna kwam de kwestie der man daatgebieden aan de orde. Sovjet-Rus land diende een resolutie in tot verwer ping van alle ontwerp-overeenkomsten voor beheer. De sovjetrussische opvat ting is: 1. Mandaat-landen hebben niet het recht om militaire bases op man daatgebieden aan te leggen; 2. Man daat-gebieden mogen geen integreerend deel uitmaken van het gebied der man- daatmogendheid; 3. de 5 groote mo gendheden moeten beschouwd worden als de staten, die direct belangheb bend zijn. De sovjetrussische resolutie werd met 34 tegen'6 stemmen bij 11 onthoudingen verworpen. Daarop nam de algemeene vergade ring de volgende ontwerpovereenkom sten aan: die van Australië voor Nieuw Guinea, van België voor Roeanda Oe- roendi, van Nieuw-Zeeland voor West- Samoa, van Engeland voor Tanganyika, Kameroen en Tcgoland en de ontwerp overeenkomsten van Frankrijk voor Togoland en Kameroen. De politieke commissie van de alge meene vergadering der V. N. heeft met algemeene stemmen de resolutie aange nomen inzake regeling en vermindering der bewapening. De resolutie legt de principes voor de vermindering der bewapening en con- tröle op en voorschriften voor alle wa penen, met inbegrip van de atoombom, neer. Ten aanzien van de nieuwe resolutie over de troepentelling, welke door de subcommissie werd aangenomen en waarin den Veiligheidsraad wordt ver zocht zoo spoedig mogelijk te bepalen, welke inlichtingen men van de leden der V. N. zal vragen, bereikte de poli tieke commissie geen overeenstemming. Deze zal thans, met het oorspronkelijke Britsche voorstel, teruggaan naar de algemeene vergadering. De politieke commissie heeft hiermede haar werk na twee maanden beëindigd. Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft in de algemeene vergadering der V. N. ge detailleerde gegevens verstrekt over de Amerikaansche strijdkrachten over zee en is dus vooruitgeloopen op het voorstel tot een telling der troepen buitenslands. Dit ging vergezeld van een hartstoch telijken oproep tot waren vrede. Hfj wees voorts de suggestie, dat Ame rikaansche troepen, die in China of waar ook, met toestemming van de be trokken landen aanwezig waren, een be dreiging voor den vrede zouden zijn, van de hand. Byrnes verklaarde: „Op V-day had den wij meer dan 5 millioen man troe pen overzee. Heden ten dage zijn er minder dan 550.000 man troepen buit-en het gebied van de V. S. Het meerendeel hiervan bevindt zidh in Duitschland, Japan, de Japansche eilanden, Korea, Oostenrijk en Venezia Giulia. Het mee rendeel van de troepen, dat zich op het gebied van andere landen genoemde bezettingsgebieden niet meegerekend bevindt, bestaat uit troepen voor den aanvoer en bestuurszaken". De cijfers van de Amerikaansche troe pen in het buitonland, zooals zij door Byrnes zijn opgegeven, luiden: De Philippijnen 96 000 (w.o. 30.000 ge vechtstroepen) en 17.000 mail verken ningstroepen. China 19.000 (15.000 gevechtstroepen).. Ongeveer de hellt van de in China ge legerde Amerikaansche troepen zal huis waarts keer en. Panama: 1.500; IJsland: minder dan 600, o.w. geen gevechtstroepen; de Azo- ren: 3000 man voor het onderhouden van luchtvervoersdiensten. Speelt open kaart! De klok der historie tikt de minuten af, en steeds dichter komt de wijzer bij het cijfer, dat het uur der groote beslissing aangeeft. En nu op dit spannende moment der angstige verbeiding valt alles van mij af: mijn weerzin tegen de verantwoor delijke figuren, die door haar tartend talmen eenerzijds, haar driftig drijven anderzijds, het Nederlandsche Konink rijk zoo vlak bij den afgrond hebben gebracht; mijn groote verontwaardiging over" een beleid, dat, verbeeldingskracht voorwendend en spelend met woorden als vrijheid en idealisme, juist gespeend is van zelfs maar een grein fantasie en dat instede van een ideaal na te streven en vrijheid te waarborgen, over twee landen en twee volken, die de eeuwen door aan elkaar jferbonden zijn geweest, niets dan onheil, niets dan on vrijheid, niets dan despotisme en wil lekeur zal brengen. Ik deel de opinie niet van hen, die meenen, dat de machten en de krach ten, welke, uit puur eigenbelang, er du rend naar streven, den band, welke ons met Indië verbindt, te verbreken, te sterk zijn dan dat het mogelijk is er ons met succes tegen te verzetten. De historie en vooral onze eigen histo rie is daar om te bewijzen, dat geen volk, hoe klein ook, overwonnen kan worden als het niet overwonnen wil worden. Mij verplaatsen in den ge- dachtengang van deze kleinmoedigen kan ik mij echter wel. Maar niet en nooit zal ik mij kun nen verplaatsen in den gedachtengang van zoovele Nederlanders, die, telkens wanneer we, genoopt of niet genoopt, een stap verder naar omlaag doen, een juichkreet aanheffen. En evenmin kan De Nederlandsche Rijnvaart- belangen. (Van onzen parlementairen redacteur) De heer Serrarens (KVP) was de eer ste van verschillende sprekers in de Tweede Kamer,w.o. ook de heeren Hacke (P. v.d. V.) en Schilthuys (P. v.d. A.), die slecht te spreken waren over den stand van zaken met betrekking tot het autobus- vracht- en personenvervoer. Sinds de latere bezettingsjaren zou er op dit gebied al te veel willekeur en on recht (niet noodrecht, zei de heer Ser rarens) bestaan. Hieraan moest een ein de komen. Herleving van de buiten wer king zijnde Wet Auto-vervoer Personen was ten zeerste noodzakelijk. Typeerend voor de wijze, waarop de spoorwegen boven de particuliere autobus-onderne mingen bevoordeeld worden was dr. Hacke's schets van de juffrouw van de A.T.O. welke daarvoor terstond een ver gunning weet los te krijgen, als zdj be laden met de noodige formulieren bij de commissie aanklopt, welke over de ver gunningen gaat. Minister Vos gaf zich veel moeite om het te doen voorkomen alsof die com missie toch heusch niet zoo te laken viel, gewaagde ook van cijfers, waaruit men moest opmaken, dat er heel wat meer autobus-verbindingen zijn, die bovendien economischer werken, dan men wel zou meenen, gehoord alle cri- tiek. Met betrekking tot verschaffing van de noodige waarborgen voor rechtszeker heid deed hij eenige toezeggingen, ook o.m. wat betreft het voorschrift, om voortaan steeds Gedeputeerden bij het Van Schiphol startten gisteren geen vliegtuigen. Het was „potdicht". (Foto ANP-Vrd.) adviseeren over vergunningskwesties in te schakelen, doch voldaan waren de cri tici nog geenszins. Daarom kwam de heer Serrarens met een motie voor den dag, welke o.a. spoedige herleving van de Wet, uitvoeringsmaatregelen dien overeenkomstig, herziening van na de bevrijding gedane intrekking van tijde lijke vergunningen verlangde. Nu die motie ook den steun van de P. v.d, A. en insgelijks van de P. v.d. V. kreeg, deed de minister verstandig met te verklaren bereid te zijn haar gunstig te willen overwegen. Terstond voegde hij aan deze eigenaardige uitlating toe, dat men een bewindsman, welke voor het eerst van zijn ministerieele leven een motie op zijn dak krijgt, wat meer speelruimte dient toe te laten. Aangezien de com munisten stemming vroegen en het quo rum op den laten Vrijdagmiddag ont brak, zal de Kamer daarmee Maandag haar vergadering beginnen. De tijdelijke opheffing van het Ver- keersfonds ontmoette nogal bestrijding bij mr. Verkerk (AR), die reeds een be grafenis van dit fonds aanvaardde, by den heer Beernink (CH), welke meende, dat de patient door den dokter minis ter Lieftinck onder narcose was weg gedragen, en by dr. Hacke. doch ten" slotte nam de Kamer het ontwerp z.h.st. aan dit keer met aanteekening van het „tegen" der aanwezige anti-revolu tionairen nadat de minister had uit eengezet, dat op het oogenblik het stel sel van de ongewyzigde wet hetwelk met zich brengt, dat de inkomsten van het fonds louter voor verbetering van wegen en bruggen worden aangewend, niet houdbaar is, aangezien voor die doelein den heel wat meer uitgaven zyn te doen dan het fonds aan inkomsten krygt. ik my verplaatsen in den gedachten- gang van diegenen, die zich bereid too nen deze hosannah-roepers op den ly- densweg te volgen. Want hoe zouden zy vertrouwen kunnen wekken! Hoe is het mogeiyk vertrouwen te schenken aan hen, die, door geen enkel beginsel geleid, slechts door opportunistische overwegingen gedreven, vandaag ver guizen wat zy gisteren geraamd heb ben. Hoe is het mogelijk eerbied te koesteren voor wie nauweiyks een jaar geleden de Koninkiyke boodschap van 7 December 1942 het verlossende woord noemden en die daarna hun zegen ga ven aan elke beslissing, die verder van deze boodschap afweek tot zij ten laat ste geheel verloochend werd. Ik stip dit alles alleen aan, ik ga er nu niet verder op in. Ik gevoel my thans in deze beslissende ure Neder lander te midden van millioenen Ne derlanders. Maar een Nederlander, die niet slechts zyn eigen land en volk lief heeft, maar ook het Indische land en zyn volk, waarvan hy. na 35 jaren ge woond, gewerkt, geleden en gestreden te hebben, verwijderd werd omdat hy niet bereid was zyn liefde to ruilen voor een waan. Twee groote partyen in Nederland hebben het heft In handen, zy kunnen het Koninkryk maken en zy kunnen het breken, zy kunnen de duizenden Lord Inman, de nieuw benoemde voorzit ter van den Engelschen radio-omroep BJ3.C. Foto ANP-R. waarschuwingen uit alle kringen der samenleving negeeren en hun wil aan ons opleggen. Zy kunnen misschien nog meer. Zy kunnen wellicht, uit vrees voor een confrontatie met het kiezers volk, een ontbinding der beide Kamers voorkomen door de procedure der grondwetsherziening te ontwyken. Maar wat zy niet kunnen, dat is zich onttrekken aan de groote ver antwoordelijkheid voor hetgeen ko men gaat. Wat zy niet kunnen, dat is ontkomen aan den plicht eens rekenschap en verantwoording af te moeten leggen terzake van het onheil, dat zy, hun macht ontplooi end, him wil aan ons opleggend, over twee volken en twee landen zullen hebben gebracht. Laat my, alvorens het te laat is, trach ten duidelijk te maken, dat het niet noo- dig is deze verschrikkeiyke verantwoor- deiykheid op zich te nemen. Indien de regeermgspartijen uit overwegingen, die ik niet ken en dus ook niet beoordee- len kan er aflceerig van zyn haar par lementair kabinet voor een nationaal ka binet te doen plaats maken, laten zy er dan toe besluiten haar verantwoor- delykheid met anderen te deelen, alvo rens een beslissing te nemen, in overleg te treden met de leiders der zeer sterke oppositie hier en in Indië. Er is. zeggen zy, gevaar in uitstel. Laat ons weten waarom. Er zijn, zeggenzy, redenen welke er ons toe dwingen het ontwerp van Ling gadjati te aanvaarden. Laat ons weten welke die redenen zyn. Er is zeggen zy, een druk zóó sterk, dat wy er voor moeten wyken. Laat ons weten van welken aard die druk js. Speelt open kaart. Hult u niet langer in de sluiers der geheimzinnigheid! Niet slechts een deel, héél het Nederlandsche volk heeft er recht op te weten waarom het, eens overwinnaar, nu overwonnene dreigt te worden. Maakt u niet van ons af met argu menten, die geen steek houden. Beschul digt ons er niet van een kolonialen oor log te begeeren. Gy weet beter. Gy weet, dat noch eigenbelang noch verlangen naar koloniale overheersching ons in be weging gebracht heeft. Ohs drijft de eerbied voor hen, die in den stryd tegen het despotisme het le ven hebben gelaten. Ons dry ft de plicht jegens de leven den, die by aanvaarding van het ont werp van Linggadjati aan een ander despotisme zullen worden uitgeleverd. Ons dry ft de liefde voor de Indische volken die nog dagehjks op ontroerende wyze toonen van ons en van ons al leen redding uit*den nood te verwach ten. Schakelt ons niet uit. Schakelt ons in. En als gy ons waar kunt maken, dat niet anders gehandeld kan worden dan de regeering nu voorstelt, dat aanvaarding van het ontwerp van Linggadjati niets anders is dan een onontkoombaar buk ken voor de realiteit, dan zal ons oordeel over hen, die by den aanvang met de verantwoordelykheid waren belast, zich zeker niet wijzigen want hun groote schuld staat onomstooteiyk vast maar dan zullen wy wel bereid zyn te berus ten in het beleid van dit bewind, zy 't met bitterheid en bloedend hart. W. Belonje. Tegen zeven uur nog wat pleidooien voor de Nederlandsche haven- en Ryn- vaart-belangen, die doordat de geallieer den het vervoer naar en van Duitsch land voornamelijk over Duitsche zee havens laten loopen, antwoord van den minister, dat hy hoopt door internatio naal overleg hier toch uiteindeiyk iets voor ons land te kunnen bereiken, en toen brak het oogenblik aan, waarop ook deze begrooting z.h.st. onder den hamer ging. Maandag en Dinsdag Indië-debat, dan de begrooting v. Overzeesche Gebieds- deelen en ten slotte, eer het Kerstreces begint, als sluitstuk de begrooting van Onderwys, K. en W. Met de Anglo-Amerikaansche zone van Duitschland. Naar gisteren bekend is geworden, zullen er volgende maand onderhande lingen gevoerd worden om tot een han delsverdrag te komen tusschen Neder land en de kort geleden ontstane Britsch-Amerikaansche zone van het bezette Duitschland. Verder wordt vernemen, dat Neder land zal worden ingeschakeld by de geallieerde goederencredietverleenlng. De vorm van deze goederencredietver- leening is nog niet bepaald, maar wel licht zullen grondstoffen en halffabri katen naar Duitschland worden gezon den voor afwerking. Voorbereidende besprekingen voor de hierboven vermelde conferentie zyn thans gaande tusschen Den Haag en Londen, in verband met het feit dat de onderhandelingen aanvankeiyk zouden plaats hebben tussohen Nederland en de Britsche zone Washington zou evenwel op de hoogte worden gehouden. De Nederlandsohe regeering zal het voorstel doen, dat in den beginne de transacties onder leiding van het ge combineerde bureau voor export en im port (geprojecteerd in de Anglo-Ameri kaansche overeenkomst inzake Duitsch land) en van de Nederlandsche Trust- maatschappy zullen plaats hebben. (De laatste is een door de regeering gesteun de organisatie van particuliere onderne mingen) Men neemt echter aan, dat de Neder landsche regeering zoo spoedig mogeiyk den particulieren handel met Duitsch land hersteld wil zien. De krant voor iedereen. TOENEMENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankeiyk nog vrU veel bewolking met plaatselijk lichten sneeuwval. Later opklarend. Tijdelijk wat aan- wakkerenden Oostelijken wind. Toe nemende vorst. BINNENLAND. H.M. de Koningin heeft jhr. mr. E. W. Roëll te Amsterdam benoemd tot ka merheer in buitengewonen dienst. H.M. heeft verder tot dame du palals benoemd', mevrouw L. Verbrugge van 'sGravendeel, geb. bar esse Frisse, thans als zoodanig fungeerende bij Prinses Juliana. Donderdagmiddag is in Westkapelle, welke plaats op 3 October 1944, bij het Engelsche bombardement van den dijk van Walcheren, practisch werd weggevaagd, de eerste steen gelegd van het eerste ta herbouwen huis. Het vermoeden bestaat dat enkele ambtenaren van het Rijksbureau voor Papier, Papierverwerkende en Grafische Industrie op onregelmatige wijze papier- toewijzingen hebben verstrekt. In over leg met den directeur van het rijksbureau stelt de Amsterdamsche politie een on derzoek ln. Landbouwwerktuigen (met uitzon dering van landbouwtractoren) Jeeps, dorschmachines, persen (draad en touw) met pick-up balers, combines (maal- en dorschmachines) en boomgaardsproeiers, z(Jn niet meer gecontingenteerd en dus vrij verkrygbaar, evenals rugsproeiers. De Nederlandsche Fordfabrieken te Amsterdam deelen mede dat omtrent uit breiding van deze fabrieken ter vestiging van een automobielindustrie nog niets vast staat. De plannen verkeeren nog slechts ln een beginstadium. Gisteren heeft in Den Haag een uit slaande brand gewoed ln een villa op den hoek van de Sportlaan en de Nachtegaal laan, bewoond door een tandarts Van der E. en de familie Van G., welke laatste nog twee gerepatrieerde gezinnen by zich in had wonen. De geheeïe bovenverdieping is uitgebrand. Te Amsteidam ls gisteren een wagen van Van Gend en Loos te water geraakt op de Bloemgracht. Twee kinderen, die onder het zeil zaten, kenden slechts met moeite worden gered Ambtenaren van den C.C.D. sloegen een goeden slag by de aanhouding van een vrachtauto, bestuurd door den Assen- delftenaar C. B. Niet minder dan 10940 pakjes Engelsche clgaretten. hoofdzakeiyk Player en Pall Mali, een handelswaarde •vertegenwoordige>nde van f. 18.000.wer den in beslag genomen. De gewezen ex-burgemeester van Nymegen oud -reserve -ma J oor M. van Lookhorst, is veroordeeld tot 12 Jaar, met aftrek van voor-arrest. Luitenant T. R Tessler van het Canadeesche leger, die als bewakings officier HM. de Koningin vergezeld heeft op haar reis naar Nederland na de bevrij ding, heeft het ridderkruis le klasse in de huisorde van Oranje ontvangen. Ser geant M. Heuff van de Canadeesche stoot troepen. die de Nederlandsche Koninkiyke familie bewaakte tydens haar bulten- I trein „Golden Triangle" van de „Penn- landsch verbiyf ontving de gouden eere- syï.vanja railroads" op gederailleerde goe- medailie van die orde. I derearwagons liep. Om een gezonde ontwikkeling van een „vry perswezen in Indië te waar borgen. heeft de luit.-gouverneur-generaal besloten een persraad ln te stellen, die met behulp van 3 ambtelijke en 3 niet- ambtelijke regelend zal optreden en de noodige voorschriften zal vaststellen. Biykbaar is dit een voorbeeld tan de be kende uitdrukking „vrijheid ln gebonden heids Het Haagsche gemeente-personeel zal den scheldenden burgemeester De Monchy zyn geschilderd portret aan bieden. De Eersto Kamer komt Donderdag, 19 December, ln openbare vergadering byeen. BUITENLAND. Griekenland heeft geprotesteerd tegen de verwerping door de geallieerden van het verzoek om wijziging der Grieksch- Bulgaarsche grens op grond van strate gische overwegingen. Een nota werd aan de diplomatieke vertegenwoordigers der vier groote mogendheden te Athene over handigd. De Japansche minister van Finan ciën heeft ln het parlement verklaard, dat de bezeUlngskosten met de herstel betalingen de twee voornaamste oor ze ken van de huidige inflatie vormen. Te Mensfleld (Ohio) zyn zeven per sonen gedood, vale gewond en een onbe kend aantal bedolven, doordat de express - Het Noorsche parlement heeft goed gekeurd, dat de voorlooplge wet op de wederinstelling van de doodstraf wordt gehandhaafd. Tot nog toe z'1r> 60 personen ter dood veroordeeld.waarvan 12 zyn terechtge steld. De Beriynsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de Sov jets een aantal drukkerijen te Leipzig ontmantelen en naar de Sovjet-Unie overbrengen. Het Amerikaansche militaire bestuur maakt bekend dat op grond van de on- offlcieele volkstelling die de afgeloopen maanden ln Duitschland heeft plaats ge vonden, de totale Duitsche bevolking op 65.911.000 gesteld kan worden. Er zijn 29.314,000 mannen en 36.597.000 vrouwen. (UP). De geallieerde raad voor Oostenryk heeft op een van de vrlend6chappeiykste zittingen sedert maanden, besloten om alle voedselvooraden ln Oostenryk byeen te voegen, ten einde ln alle vier bezettings zones een uniforme rantsoeneering te kunnen instellen. (U.P.). De Louis Delluoprys voor de beste Fransche film van het Jaar is aan Jean Cocteau's „La belle et la bete" toege kend. Het ministerie voor cultureele zaken van Noord-Rijnland-Westfalen zal een onderzoek instellen naar de deugdeiyk- held van d© academische promoties sedert 1933. Zoo noodig zullen verleende doctors titels worden herroepen. De Fransche kabrnetsvorming. Leon Blum heeft de verwachting uit- gesproken, hedenavond geslaagd te zyn in de vorming van een kabinet, maar in politieke kringen is men niet zoo op timistisch, gezien de vele moeilykheden, die er te overwinnen zyn. Men gelooft, dat Blum's kabinet een coalitie van vijf partyen zal zyn. com munisten, socialisten, radicalen, voor uitstrevende katholieken (MRP) en ge matigd conservatieven. Behalve Bidault (als minister van bultenlandsche zaken) zou ook Schumann (als minister van financiën) aanbiyven. Blum zou Schu mann hebben medegedeeld, dat hy diens economisch plan aanvaardt. De communisten hebben diverse eischen gesteld, die moeiiyk te verwezenlyken zullen zyn! United Press meldt nog: Alle partyen zyn het er over eens dat het dringend noodzakelyk is de regeeringsuitga^ven zwaar te beperken. Men kan het er ech ter niet ove$ eens worden waar deze be perkingen moeten worden aangebracht. De communisten en socialisten willen de grootte van het Fransche leger op nieuw beperken het is thans 400.000 man - en de dienstplicht van 18 op 7 maanden brengen. De MRP en de rechtsche partyen willen het aantal ambtenaren met een derde Inkrimpen en er heerscht groote oneenigheld over de vraag of de regeeringssubsidies op brood, kolen en andere levensbehoeften moeten verdwynen. Met de dreiging der inflatie en de we- keiyks stygende pryzen de officieele kosten van levensonderhoud zyn byna het dubbele van een jaar geleden ls het duldeiyk, dat onmiddeliyk drastische maatregelen genomen moeten worden om de franc te redden en het land voor economlschen ondergang te behoeden. Uit de dagstaat van de Bank van Frankrijk blykt. dat in de afgeloopen week de bankbiljettencirculatie steeg met byna elf milliard francs, waardoor een totaal van 715 milliard bereikt werd een record ln de Fransche geschiedenis. In verband met zyn subtiele gezond heid heeft Blum duideiyk gemaakt dat hy hoogstens een paar weken de leiding op zich zal nemen en verwacht wordt dat hy op'zyn allerlaatst den 16den Ja nuari zal aftreden, de datum dat de eer ste president van de vierde republiek ge kozen moet worden. GEHEIMZINNIG „WOLFMENSCH" IN NORMANDIË. De Normandische dorpen Plassls, Gri- moult en Roucamp worden reeds gedu rende zes dagen in opschudding gebracht door iemand, die zy den „wolfmensch" noemen. Hy verschynt des nachts en vuurt met een tommygun op alles wat onder schot komt. De boeren doen dan de lichten uit en staan met geladen ge weer achter de zorgvuldig gesloten deur op de loer. De politie, terzyde gestaan door gewa pende boeren, heeft nog steeds geen licht in deze zaak kunnen brengen. Een theorie is, dat men te doen heeft met een krankzinnige, die zyn aanvallen des nachts heeft en overdag normaal is. Het is dus zeer goed mogelyk, dat het „wolf mensch" overdag ijverig meehelpt ziel*» zelf op te sporen. De boeren vertrouwen elkaar niet meer.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1