Met die „U=Tbragadle" maar Padam^ Een doolhof van prikkeldraad 2 Grepen uil liet Radio-programma Mr. N. G. Geelkerken: „Waarom verdachte niet voor een zuiveringscommissie?" STADSNIEUWS Laatste Berichten ii. l/ Padang. 26 November 1946. (Van onzen specialen verslaggever) Als men spreekt van Padang. moet daaraan worden toegevoegd over wélk Padang men het heeft. Er zijn n.l vier Padang-en. Je hebt het Nederlandsche Padang. het Engelsche Padang. het Chi- neesche Padang en last not least het republikeinsche Padang. En daar komt nog bij, dat je als nieuweling niet gauw in de gaten hebt. wanneer je var. het eene Padang in het andere komt Hetgeen levensgevaarlijk kan zijn. De vier gebieden vormen gezamenlijk hetgeen men vroeger placht te noemen de stad Padang. Het geheel heeft thans het onder geallieerde contróle staande gebied, waarbij men echter het woord „controle" niet al te nauw gelieve te nemen. Het wordt begrensd f.ocv do zee in het Westen, het Bandjirkanaal ia het Noorden, de spoorlijn in het. Coaten en de Padang-rivier (Batang Harau) in het Zuiden. WIE ER WONEN. Langs deze grens ligt een keten van posten in versterkte blokhutten, die thans van Britsche in Nederlandsche handen overgaan. Het Engelsche Pa dang is een met prikkeldraad omringde wijk, waar de Britten in het afgeloopen jaar hun troepenreserve hebben onder gebracht. In het Nederlandsche Padang (eveneens door prikkeldraad omgeven) wonen vier- a vijfhonderd Nederlanders. plus een duizendtal Chineezen, 500 Britsch-Indiërs en 750 Iftu's, een door de Engelschen uitgevonden benaming voor „Indonesians friendly to us". Het Chineesche Padang (voorzoover niet be grensd door de rivier: prikkeldraad!) is de oude Chineezenwijk met ongeveer 11.000 zonen van het Hemelsche Rijk. Ten slotte vindt men kris-kras door het doolhof van prikkeldraad het Indone sische oftewel republikeinsche Padang, waar de geallieerde militairen niet on gewapend en de niet-republikeinsche burgers niet zonder gewapend escorte mogen zijn. GEEN PRETTIG OORD Padang (het woord zij verder als ver zamelnaam gebruikt!) is niet bepaald een prettig oord geweest voor den Europeaan sinds de „vrede" uitbrak. Sinds zijn aankomst, in October van verleden jaar, heeft het Britsche gar nizoen steeds blootgestaan aan het ge vaar van aanvallen door Indonesische benden rondom de stad. De toestand was altijd gespannen en op een ge geven moment zelfs zóó critiek, dat de Britten besloten de geheele positie maar prijs te geven. Men begon met een dwangevacuatie der Europeanen naar Medan, d,pch de tezelfdertijd plaats vindende Chineezen- moord van Tangerang deed den ge allieerden opperbevelhebber van gedach ten veranderen. Het was practisch to taal onmogelijk om behalve de Europe anen ook alle Chineezen naar veiliger oorden te brengen - en zoo werd de evacuatie weer stopgezet. De Britsche troepen bleven, en met hen de vier- k vijfhonderd nog niet geëvacueerde Ne derlanders. Deze Indische Nederlanders (slechts zeer weinig „totoks" zijn onder hen) willen niet weg. al zou de gelegenheid open staan Zij willen in Padang blij ven, hopen op een betere: toekomst - en schikken zich voorloopig in hun lot. Hetgeen wil zeggen, dat zij genoegen nemen met een huisvesting en voeding, die bedroevend is. en een gebrek aan comfort en ontspanning, dat ontstellend, mag worden genoemd. „DE KOOI" Het centrum van de Europeesche wijk is het Oranje-hotel, plaats biedende aan een veertigtal gasten, waar de voor naamste autoriteiten van het -civiele bestuur zijn ondergebracht, Daarom heen staan enkele woningen, die elk ver scheidene families herbergen. Het over- groote deel der Nederlanders vindt zijn onderdak in de scholen, de pastorie en dergelijke min of meer groote gebouwen. Over hoe weinig ruimte men daar be schikt, kunt u zich wel eenigszins voor stellen. Te meer indien men weet. dat deze heele wijk niet grooter is dan 600 bij 600 meter. Zoodat men wel hoort spreken van „de kooi" De bewoners van deze ..kooi" krijgen voldoende voedsel (2300 k 2400) calo rieën. maar dit bestaat uitsluitend uit rijst, blikgroenten en brood. Er zijn drie soorten van middagmaal: rijst met bic- ten-in-blik. riist met peenen-in-blik en rijst met l:ool-in-blik. De bieten, pee- nen en kool wisselen elkaar keurig om beurten af. Toch gaat het wel eens ver velen. Het voedsel voor de militairen is aanzienlijk beter, dit dient hier onmid dellijk aan toegevoegd. De Europeesche burgerij moet het echter voorloopig met dit blikrantsoen doen. De oorzaak: Alle levensmiddelen moe ten worden aangevoerd over zee of door de lucht. Sumatra's Westkust heeft al tijd overvloedig rijst gehad (de 250 km. bezuiden Padang gelegen landstreek Ko- rintji gold zelfs als de rijstschuur van Sumatra), maar alle rijstlanden liggen buiten geallieerd gebied. Wel is de laat ste weken wat fruit en versche groenten binnengesijpeld uit de republiek, maar de prijzen waren dusdanig, dat vrijwel niemand zich die luxe permitteeren kon. EENS PER WEEK POST. De Europeesche groep cn dit geldt zoowel voor burgers als militairen heeft hier in Padang bovendien het na deel van de gebrekkige verbinding met Batavia. Slechte eens per week komt er een vliegtuig aan. hetgeen beteekent: eens per week post. Wat betreft boeken, pakketten eyz. (te duur om door de lucht te zenden), de zeepost van Hol land naar Padang duurt 2Vi maand En tóch: men klaagt in Padang niet. Men heeft zich hierbij neergelegd, en hóópt. Men verwacht stellig dat zeer spoedig een hgeleboel beter zal gaan. En niet zondéPreden, zooals ik in een volgend artikel zal trachten uiteen te zetten. UIT DE OMSTREKEN. KATWIJK AAN ZEE Aanrijding tvtej. M. v.d. Plas uit de Te Brittenstraat fietste van den Sluis- weg naar de Badstraa». ter zelfder tijd reed een vischauto van Joh. Hoeks uit de Duinstraat van den Sluisweg naar de Freek van Rhoonstraat. Op dat kruispunt had een aanrijding plaats. Het meisje kwam met de auto in bot sing. Dr." L Borleffs constateerde een gebroken kuitbeen, waarna zij per zie kenauto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd. Ergerlijke vernielzucht en diefstallen Het is meer dan erg, dat de eigen dommen op het strand van de Katwijk- sche Reddingsbrigade niet ontzien wor den Zoo is van de Zulderpost een put opengebroken en daaruit een vlonder gestolen: ook werd een ruit ingeslagen. Van de Noorderpost is de trapleuning gestolen, op het dak zijn ijzeren pen nen weggehaald, waaraan vlaggen be vestigd werden: aan den achterkant is een plank weggebroken en aan den voorkant een groote ruit ingeslagen. KATWIJK. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhel- mlna, d. van M. Guilt en W. v. Beelen; Pleter z. van J. Kuilt en D Ouwersloot: Arendje, d. van C. Haasnoot en P- Kuilt, Neeltje. d. van P. Plokker en E. de Jong; Willem, z van W v. Beelen en M. v. d. Waal; Gerardus H.. z. van H. C. v. Til burg en G. Brand: Cornelia, d. van J v d. Oever en N. Kuilt: Willem, z van K v d Plas en J. v. Duijvenbode; Airtje W. d. van W. Kuilt en L. Durieux; Ju dith. d van J. van Dulin en S v Duij venbode: Martinus J.. z. van J. v. d. Voort en M. C. v. d. Akker; Hendrikus J„ z. van J. v. d. Voort en M C. v. d. Akker: Hulbert M.. z. van A. Hoek en C. v. Du 11- venvoorde; Cornelia, d. van J. Schaap en N v d Wiel; Arie W.. z van A. v. d Plas en T. Vooils: Dirk C.. z. van D. v. Duiin en C. v d Bent: Cornells, z. van W v d Boon en J. J. v. d. Wiel: Haar tje. d. van M. de Zwart en J. Dijkhui zen; Willem, z. van C Geilteman en C. v d. Plas Ondertrouwd: S. C. Edeling en M. E. E. Addink; C. M. N. Kuiters en M. Dub beldam. Getrouwd: J. v. d Plas en P. Ros; A. Messemaker en P. Noppe: A. v. Duijven bode en T. Schaap; A. Degellng en C. Houwaard. Overleden: J. v d Oever. 30 J.. ongeh. LISSE Bloembollencultuur De afdeeling Lisse van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur kwam in het veilinglokaal van de Habaho in buiten gewone vergadering bijeen. Als spreker trad op. de heer J. P C Seutel uit Oegstgeest De voorzltte- de heer C. J. Segers, opende. De heer Sentel sprak over de vermogensaanwasbelasting en zeide dat deze aanwas het verschil is tusschen de vermogens van 1 Mei 1940 en 1 Deo. 1945. Ook kwamen ter sprake de schenkingen, erfenissen, N.V.'s, teelt- bewijzen en andere bijzonderheden over de bollenteelt Na afloop werden vra gen gesteld en beantwoord. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand Geboren: Antonl, z. van A 'Beekbuis en C Stigter. Cornelia Klasina, d van D. Llndhout en E. Ravens- bergen; Catharna Johanna d. van D. de Koning en M. v. d, Ejjkel Ondertrouwd: J. v. d Does. 24 Jaar en B. Schoneveld, 23 Jaar Getrouwd.Kl. de Vreugd, 26 Jaar en 'A. J v Delft. 22 Jaar; H, v. Egmond. 26 Jaar en M. de Romljn, 25 Jaar. Over leden A. Kleljn, 78 Jaar, echtgenoote van A A. de Monlje: G. Snoek, 94 Jaar. echt genoote van P. Meirink; C v. Vliet. 63 jaar; Tr. Snoek, 60 Jaar. echtgenoote van T Meilink, WASSENAAR. Tot plaatsvervangend Ud van de commissie voor de examens stuurman op zeeschepen ls benoemd de heer P. J. Bak ker. oud-commandant van het Internaat v: i de stoomvaartmij „Nederland" alhier Op grond van het Zuiveringsbesluit ls ontslag verleend aan A. J. van Bers. wachtmeester der gemeen te-poll tie, stand plaats Wassenaar. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Tilly, d van G. Nievaart en G. van Kooi); Amaremtla Christina WilhelmIna, d. van P B. Labrujère en C v. Tongeren.; Jacoba Engellna Elisabeth, d van M. Frankhuizen en J E. van der Klaauv/; Yvonne gybella Maria. d. van L. Huijs en T. Miltenburg. Anna Maria, d var. A T. Strotmann en C. C J K. Jansen; Maria Elisabeth Cornelia, d. van S Menken en M. E. J. Blomert; Maria Adolphina d ran W. J. A. Braams en H. J. G. Mahl'eu; Johan Hendrik Cornells z van J. Fas- seur en J D Bosman; Maria, d. van C. de Vrij en C. G. Berens. Nlcolaas Dirk, zn. van M. van Egmond en S. W. L Hannaart; Piet Jan. zn. van J. G. Gaillard en G. M. van Hardeveld; Willem Leonardus. zn. van A. Vermeulen en M. Kaldenbach; Johanna Elizabeth Antje. dr. van D. F. Engels en R. Len- tlng; Gerrlt. zn. van W. Passchler en W de Leeuw; Johannes Marlnus. zn. van M. J. Silvester en J. L. de Jong; Willem, zn. van L Zwitser en H. S. Wassenaar; An- drles. zn. van G. C. Glezen en L. J. van Kooperen. Jansje d van N. H. Egelman en J. J. Heunks; Josephlna d. van N H Egelman en J. J. Heunks; Alida d. van T. Groenen dijk en R. Brouwer: Bergltha Helena Maria d. van H. J. W. Elemans en A. C. B. de Hoog; Martlena, d. van B. Rosmolen en J Terhorst; Cornelia Maria. d. van P. F de Boer en M. Huisman; Alfred, z. van C. Middelkoop en J. F. J. vap der Werff; Dorothea Juliana Laurentla, d. van J. Platteel en A. M. Oudshoorn;' Arnoldus Cornells Maria, z. van A. G. van Swleten en C. J van Boheemen; Margaretha 'Su- zauna Rebecca, d. van F van der pluljm en M P C. Conlnck Liefstlng; Johanna Maria Theresia. d. van J. R. Offerman en B. J. de Zwart; Marianne Antonia, d. van A. Reljngoud en E. Hamers; Johannes Al- bert, z. van L. Binnendijk en M. L. Riet dijk. Euphemlna HendRka. dr. van J. Mink en A. M. Brouwer: Petronclla Cornelia Claslna, dr. van K. A. G. Bouwens.en C. Schaart; Wilhelmlna, dr. van M. Hage- man cn E Hemerlk. Carl, zn. van C. van Krallngen en E. Wichter; Antonlus Si mon. zn. van A. P. van der Poel en A C C. van der Geest; Bartholomeus, zn. van J. Ouwerkerk en G. Schouten; Hendrik, zn. van F. Diemer en A. E. van der Does; Richard, zn. van H. Holswilder en J. Se ller; Joyce Ellze dr van M. Krauss en I. P. Augustlnus; Johannes, zn. van J. Lut en S. van den Broek; Christina, dr. van J. J. Zlrkzee en C. van der Meel; Maria, dr. van A Pijnnaken en H. Boon; Jo hanna. dr. van B. C. de Nobel en C. van der Kaail. GETROUWD: J W. Moerman, wedr. en A. S. F. Oost- veen Jd.: B Plelj Jm en p. A. van Eg mond Jd; L. Meijer Jm en J. A. Dane Jd. C. A. de Groot, Jm en W. J. C. Simons, jd. OVERLEDEN: A M. Klinkenberg, vr., 80 Jaar; W. A. J Monhemius, m., 81 Jaar; E, C, A. Beijer, hulsvr. van W. J. Lut, 75 jaar; S. Platteel, wedr., 80 jaar; P. E. Eijma. hulsvr. van C. Hollenberg, 39 Jaar; P. H. Zandbergen, z 8 maanden; C. van der' Vijver, vr., 63 jaar; P. Kop. man. 54 jaar; M. P. R. Nlgge- brugge, z.. 12 Jaar; C. Mounts, hulsvr. van N. Smlt. 57 Jaar; M de Vrij, d 1 dag- G. A B. Smlt. d.. 33 Jaar. E A. G. Wijfje, hulsvr. van F Lentlng 38 J.; J. Alkema. wed. van L. J Kruithof 75 J B. A. de Koning, wed. van C J. Laaken 84 jaar W. M. Jongbloed, hulsvr. van J. Stol, 87 J. UIT DE RIJNSTREEK ALPIIEN B. en W. tegen beperking busdiensten Blijkens een voorstel van B. en W. wenschen zij geea athaesie te b"tuigen aar> adressen van den gemeenteraad van Leimuiden, "ericV aan de regee ring en aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met be trekking tot de beperking van de auto bus-diensten op Zondag. B. en W. zijn van oordeel, dat deze aangelegenheid centraal door de regeering bezien be hoort te worden. NIWIN-actie Ook in onze gemeen te is het NIWIN-werk aangevat, n.l. door een commissie, samengesteld ur het bestaande plaatselijke comité Ne derland helpt Indië". VOOR DONDERDAG 12 DEC. HllvcrSUm I (301 M.) AVRO. 8 45— 9.15: orkestwerken van Franz Llszt; 9.15 9.30: morgenwijding door ds. A. A- van Ruler; 9.4510.30: arbeidsvitaminen; 11.0011.45: Solistenconcert; 12.35 13.00- Skymasters; 13.1514.00: Roman cers; 14.2015.00: Kwintetspelers: 15.20 16.10: reprises: 17.30-18.00: Metropole orkest; 20.1521.15: Omroeporkest: 21.15 22.15- deel II hoorspel „De roode Pim pernel": 22.1522.45: rozen ln December: 22.4523.00: H A. Schoonman over.,.De Nederlandsche Scheepvaart"; 23.*15 23.30: Weensche muziek; 23.30—23.45: „hoogste tijd heeren". 23.4524.00: noc turne. Hilversum II (415 M.) KRO 8.15—9 00 en 9 059.30: opgewekte muziek; NCRV 10.1510.45: morgendienst o. 1. v. ds. J Loos; KRO 11 0011.45 Ziekenbezoek; 13.1513.45: The light Opera Company; NCRV 14.00—14.40: Cinderella; 17.50— 18.00: Rijk overzee; 19.4020.00: bulten- landsch overzicht door dr. L. W. G. Schol ten; 20.0520.45: Kerstconcert door gemengd koor Caccilla; 20.45—21.05: dr. A. E Schouten over de walvlsch; 21 05 22.00: vervolg kerstconcert: 22.3022.45: Jehudl Menuhln; 22.45—23:00- avond- overdenking; 23.0024.00: Schubertpro- gramma. AGENDA. HEDEN. Gerecht 10: Psychometr. avond „Har- monia". 8 uur nam. Stadszaal: Kerstoratorium „Ex Animo" 8 uur nam DONDERDAG: Stadszaal: Residentie-orkest. Pianist Jan Hupperts 8 uur nam. Prediker: Tooneeluitvoerlng Leldsche Zeeverkenners. 8 uur nam. Vrijdag. Schouwburg: Opvoering van ..'n Wes pennest" tb.v. „Dennenheuvel". 7 3/4 uur nam. Prediker: Tooneelultvoering Leldsche Zeeverkenners 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Lldo „Een van de weinigen" (alle leeftijden). Zat eri" Zond. 2 1/2. 4 1/2. 7 en 9 1/4 uur: overige dager 2 1/2. 7 en 9 1/4 uur Luxor „Bruidegoms op zicht" (18 j dag 2 1/2, 7 en 9 1/4 uur; Zond. 2 1/2 4 S/4. 7 en 9 1/4 uur. Casino „Wilde Nachten" (18 Jr.) Zat. en Zond. 2 1/2, 4 3/4. 7 en 3 1/4 uur: overige dagen 2 1/2. 7 en 91/4 uur. Rex „Het eiland des doods" <14-J.). Zat. en Zond. 2 1/4. 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur: overige dagen 2 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 u. Trianon „Haal Paul Temple erbij" (18 J.). Zat, en Zond. 2 1/2 4 1/2. 7 en 9 uur; overige dagen 2 1/2. 7 en 9 uur. Ten gerieve van passagiers en personeel heeft de civiele dienst van de KLM een modern rijdend theewagentje aangeschaft. Deze rijdende cantine wordt electrisch voortbewogen. (Foto ANP-Vr.) De zaak tegen mr. dr. C. E. van Strijen grootste deel door de in dit boekje ge geven instructies bepaald. Van invloed is verder ook geweest, dat de echtgenoo te van verd. een Duitsche van geboorte was. Hoe licht gaat er geen invloed van den één op den ander over. Mr. van Strijen, aldus spr., heeft ongetwijfeld een groote kans gemist, maar hogvelen, die een vooraanstaande positie innamen, hebben niet gefaald? Buitengewoon be treurenswaardig achtte spr. het. dat in deze zaak niet de weg der zuivering is bewandeld. Waarom verd. niet voor een zuiveringscommissie geroepen? Mannen als Frederiks en Hirschfeld zijn alleen maar voor een zuiverings-commissie verschenen, maaar by verd. oordeelde men het gewenscht, dat hij voor een Tri bunaal verscheen en werd hij op één lijn geplaatst met landsverradelijke ele menten. Men had hier toch te maken met een ambtenaar, die zijn stad veertig jaar lang met voorbeeldige trouw in vaak moeilijke omstandigheden heeft gediend. Spr. zjet een en ander als een diep tragische afsluiting van een eer volle carrière en acht dit geen eer voor de gemeente. Mr. Geelkerken zelde ver der deze behandeling een schrijnend on recht te achten. Nadat de zaak al ruim negen maanden in vooronderzoek is, blijkt thans, dat de resultaten nog maar zeer poovertjes zijn. Het ls een teveel toegeven aan elementen, die op relle tjes belust zijn. De verdediger, die'hierna uitvoerig de tenlastelegging uiteen rafelde, waar bij hij veelal tot dezelfde1 conclusies kwam als de verdachte bij zijn verdedi ging, welke wij gisteren reeds publiceer den, wees er daarbij o.m. nog eens na drukkelijk op. dat indien verc geen in kwartiering had genomen, dit dan bij andere medeburgers zou zijn geschied. Indien verd. tegen den aan hem onder geschikten ambtenaar gezegd zou heb ben van inkwartiering verschoond te willen blijven, zou zulks toch zeker naar corruptie gerooken hebben. Dit nu wilde verd. voorkomen. Verder wees verdedi ger er op, dat de officier-fiscaal alle tegen mevr. Van Strijer geuite beschul digingen reeds heef1 onderzocht en geen aapleiding vond haar langer vast te houden; ook is zij daarvoor niet ver volgd. De officier-fiscaal oordeelde een en ander voortgekomen te zijn uit on belangrijke burenruzietjes. Volgens spr. gaat het nu niet aan om, daar de echt genoote van verd. niet wordt vervolgd, dit alles nu bij vernieuwing weer haar man ten laste te leggen. De opdracht van ex-burgemeester De Ruyter v. Ste- veninck en Hoffmann om een liist met namen te verstrekken, heeft verdachte slechte formeel uitgevoerd. Toen de ambtenaar, dié met het opzoeken van de lijst belast was. reeds na enkele mi nuten kwam vertellen, dat hij deze lijst niet vinden kon, heeft verd. daarin di rect berust. In normale tijden ls verd. daar de man niet naar om hiermede ge noegen te nemen. Zeer bewust heeft verd. deze opdracht dan ook gesaboteerd. Ook het verzoek van zijn nicht, mevr. van Bylandt Wisboom, was verd. niet van plan uit te voeren. Hij was in het bezit van een volmacht om de safé te openen en daar alles uit te halen. Hij heeft dit echter niet pedaan en zich met een kluitje het riet laten sturen. Zijn omgang met den ex-bu.gemeester be rustte op een oude vriendenrelatie en niet op het N.S.B.-schap van den bur gemeester. Voor wat het extra Duitsche rantsoen betreft, dat nog maar alleen uit een dagelijksche portie soep bestond, deelde mr. Geelkerken mede, dat verd. hier niets van afwist. De echtgenoote van verd. ir. hier echter eerst van gaan profiteeren teen zij in het begin van 1945 haar bonkaart had verloren. Mr. Geelkerken, die toegaf, dat verd. inderdaad een krachtiger houding had moeten aannemen, legde aan het éinde van zijn pleidooi een verklaring over mr. Boasson en mr. Do Lange, resp. gemeente-secretaris van Dep Haag en Utrecht, waarin dezen hun verontwaar- leging uitspreken over hetgeen hun (I-collega thans overkomt. Beiden ;v/el:en 'nar. voll: r /trouwen in mr. Van Strijen uit en vijzen er op, dat zij in zijn aanwezigheid nooit een blad „Een diep-tragische afsluiting van eervolle carrière". GETUIGENVERKLARINGEN. In de gistermiddag voortgezette be handeling van de zaak tegen mr. dr. C. E. van Strijen legde de heer P. G Hil- g'ersom, procuratiehouder bij de Twent- sche Bank, verklaringen at over de ge schiedenis met de safes van mevr. v. BylandtWisboom. Get, wist dat zij lid was van een Duitsche organisatie. Spr. had een foto gezien, waarop zij met Hitier stond. Het vermogen van mevr. Van Bylandt is tot vijandelijk vermogen verklaard. Spr. had de overtuiging, dat, als hij zijn medewerking had verleend, de juweelen uit de safe door besch, zou den zijn meegenomen Spr. kon zulks ook niet doen. omdat hem door een stiefzoon van mevr. Van Bylandt was gezegd, dat hij er rekening mee moest houden, dat het vijandelijk bezit was. Get. A. Hageman, commies ten stad- huize. vertelt hoe hij opdracht had ge kregen het concept-ontslag voor ir. Boo- gerd te maken. Zoover ls het evenwel nimmer gekomen Get. noemde den secretaris een con sciëntieus ambtenaar, die zich niet met den gang van zaken kon vereenigen. Als getuige a décharge wordt gehoord mr. A. F. L. M. Tepe, oud-wethouder van Leiden.- Deze verklaarde, dat ook besch. niet goedkeurde wat de Duitschers alle maal deden. Op een vraag van den verdediger, verklaarde get., dat de ge meente-secretaris geweigerd heeft te voldoen aan den eisch van den N.SH!- burgemeester om aan dezen gerichte persoonlijke brieven niet te openen. Toen deze insisteerde bij zijn eisch, was de secretaris bij zijn standpunt geble ven. Daarop heeft de burgemeester zijn eisch laten vallen. De heer G. P. E. Weyer, administra teur ter gemeente-secretarie, eveneens getuige décharge, verklaarde, dat de reacties van den gemeente-secretaris op Duitsche maatregelen niet zoo fel waren als die van spr. zelf. doch hij keurde ze geenszins goed. Op een vraag van den verdediger, ver klaart get. daarop, dat de heer Bicker Caarten tijdens de, bezetting meermalen bl(jk heeft gegeven, dat hij den toe stand niet aan kon, dat hij nerveus werd. Get droeg hem b.v. wel werk op, waarvan hij wist. dat hij het kon doen en dat hy toch zeide, dat hij er niet toe in staat was. Hierna werden door den verdediger nog verschillende vragen aan dezen ge tuige gesteld in verband met de diverse dreigende ontslagen aan gemeente-amb tenaren, hetgeen door het toedoen van den gemeente-^cretarls werd verijdeld. De volgende getuige, de heer R. En- singh, hoofd-ambtenaa: ten stadhuize, verklaarde op een vraag van den verde diger, dat hem niet een enkele gemeene daad van den gemeente-secretaris be kend was. De heer H. A. Vriend, eveneens hoofd ambtenaar ten stadhuize, verklaarde ln gelijken zin DE VERDEDIGER AAN HET WOORD. Het Is reeds achter in den middag als de verdediger, mr. N. G. Geelkerken, het woord verkrijgt tot het houden van zijn pleidooL Nadat spr. allereerst gewezen had op de vele voortreffelijke kwalitei ten van mr. dr. van Strijen als ambte naar, die op een vruchtbare ambtspe riode van veertig jaar mag terugzien, onderwierp hij de destijds (in 1937) door de regeering gegeven eigenaardige in structies t.o.v. de houding der ambte naren in bezettingstijd aan ernstige cri tiek. In 1939 werden deze instructies nog van eenig commentaar voorzien. Mr. Geelkerken, die eenige citaten uit dit boekje voorleest, waarin het o.a. amb tenaren wordt verboden zich tijdens df bezetting met sabotage bezig te houden vraa?t zich al hoe hel ter wereld moge lijk is sreweert. dat in Nederland zulk' aanvijerdei: ;ojcv3;v Verd. i van de lezing an dit boekje het slacht offer geworden, zijn houding is voor het DE VIKINGEN. Lezing van dr. W. C. Braat. In het Rijksmuseum van Oudheden hield dr. W. C. Braat gisteravond een lezing over De Vikingen. Spreker verge leek den Vikingtijd, de negende eeuw, toen de Skandinavische volken zich als hongerige wolven op West-Europa stort ten en jaar op jaar hier kwamen moor den en plunderen, totdat op het einde der eeuw de Karolingische beschaving geheel vernietigd was, met onzen eigen tijd, nu ook weer door de roofzucht en de gewèlddadigheid van een enkel volk, de wereld uit een staat van hooge cul tuur, welke zij in de negentiende eeuw bereikt had, in een poel van ongekende barbaarschheid en zedeloosheid is te- ruggeslingerd. Na een overzicht van de Vikingtochten gegeven te hebben, be handelde spreker de vraag naar de oorzaak van deze ongekende en vry on verwachte expansie. Hij meende deze meer in ïdeëele dan in materieele fac toren te moeten zoeken: dadendrang, zucht naar avontuur, een behoefte om de wereld in te trekken, welke ook in latere eeuwen andere volken aangegre pen hebben. De geschiedenis van alle koloniale volken is vol van analogieën met den Vikingtijd der Skandinaviërs. Men kan zulke bewegingen onmogelijk uit zuiver materieele oorzaken als over bevolking. zucht naar rijkdom enz. ver klaren. Ten slotte gaf spr. aan de hand van een groot aantal lichtbeelden een in druk van de kunstnijverheid der Skan dinavische volken in de negende en tiende eeuw. Het is geen wonder, dat de kunst van die volken, die met hun schepen alle toenmaals bekende landen bezochten, die geheel Rusland be- heerschten en doordrongen tot de kus ten der Kaspische zee. die handelsver bindingen onderhielden met Byzantium en met de hoog ontwikkelde Keltische kunst van Ierland in aanraking kwa men, een cosmopolitisch karakter had. Men vindt in die kunst zeer veel vreem de elementen, gemengd met Germaan- sche barbaarschheid, maar in den loop der tiende eeuw zyn de Skandinaviërs zoover gekomen, dat zij die vreemde elementen wisten te verwerken, zij had den een dusdanig cultuurpeil bereikt, dat zij zelf in den vreemde hechte sto ten konden vormen, dat er een eind kwam aan de woeste plundertochten en zij. als vanzelfsprekend, ook tot het Christendom overgingen. UITVOERING MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID". Solist: Theo van> der Pas (piano). Dit mannenkoor in zijn tegenwoordi ge samenstelling te hooren: 't Is in me nig opzicht een vreugde! Wij hebben den groei door de jaren meegemaakt en er,reeds menigmaal op gewezen, dat de dirigent de heer v. d. Bos véél met zijn menschen weet te bereiken. En nóg gaan zij steeds vooruit- Zoo was de opening al direct héél gelukkig: Pale- strina's „Soave" en „Tenebrae factae sunt" openbaarden een gecultiveerd peil, zo-wel qua klankgehalte als geestelijke instelling. Wat ons vooral opviel, was de homo geniteit der onderscheidene groepen, welke ieder uitstekende kwaliteiten in houden. Tenoren, die veel met kopstem presteeren, gezond klinkende baritons en diepe bassen, in juist afgewogen ver houdingen. Misschien warerj deze zan gen- waarin ook de voortdurende zui verheid zulke groote eischen stelt, wel de beste van den avond. Maar ook later, in een goed voor de stemmen geschre ven „Ave Maria" van den R'damschen organist Nogarede en vooral in Bizet's „Agnus Dei" trof ons de fraai verzorg de klank. Zoo'n inzet van de baritons bijv.: hoe sonoor en vol. En met welk een overtuigingskracht werd 't „Dona nobis pacem" geef ons vrede! voorgedragen Mevr- W. E. v d. Heyden—Brakel was hier als steeds de muzikale en uit stekend ondersteunende accompagnatri- ce, wie een welverdiende bloemenhulde werd geschonken. Ter eere van den 75- jarigen dirigent Fred Roeske, die jüist op dat oogenblik in Amsterdam gehul digd werd, klonk diens Psalm 137. Roes ke weet, wat den stemmen toekomt, hij is een koordeskundige by uitnemend heid. Doch dit koor mist nog de expres sieve macht, om deze compositie het hoogste goed te verleenen De tenoren worden bij stemuitzetting wel eens scherp, doch de dirigent hoedt hen zorgvuldig voor forceeren. Ook de uit spraak is niet duidelijk genoeg. Ed Flipse's „Zondagmorgen" is een wat goedkoop effectnummertje, maar 't be vat een welklinkend baritonsolootje, waarvan 't koorlid de heer Biesiot met heel aangenaam timbre een beschaafde vertolking gaf. Ook Neumann's „Vexil- la Regis" maakte 't begrijpelijk, dat het koor er een concours-bekroning voor kreeg Wij mogen ons verheugen over 't bezit van een mannenkoor, dat onder leiding van zijn dirigent, blijk geeft naar 't hoogste te willen streven en daarin reeds alleszins slaagt. Het Koor mocht dan ook hartelijke bewijzen van bijval ontvangen. Wanneer de heer v. d Bos zijn mannen zoo nauwgezet in de hand houdt als thans, voorspellen wij hem nog veel successen op concour sen, hoewel dè.t toch niet 't belangrijk ste is! Theo van der Pas was vanzelfspre kend een solist, die in Beethoven, Liszt, Chopin en Pierné als steeds muzikaliteit aan virtuositeit paarde. Zyn medewer king droeg niet weinig bij tot het sla gen van dezen gevarieeiden avond, waarin een groep ernstig werkende Leidsche zangers hun waarde alleszins getoond heeft! H. Maandag a.s. debat in de Tweede Kamer. OVER REGEERING ^VERKLARING INZAKE LINGGADJATI In de hedenochtend begonnen ver gadering der Tweede Kamer stelde de voorzitter voor a.s. Maandag één uur de discussie te beginnen over de Re- geeringsverklaring betreffende de overeenkomst van Linggadjati. en die behandeling voort te zetten des avonds cn zoo noodig Dinsdag d.a.v. De heer Schouten (A.R.) was het hiermede niet eens en wenschte schriftelijke voorbereiding met het oog op de vele vragen, welke rijzen van staatsrcchtcl ijken, politieken en fi- nancieel-cconomischen aard. Nadat de voorzitter had opgemerkt, dat schrif telijke behandeling te lang uitstel zou vergen, maakte de heer Schouten van zijn denkbeeld een voorstel. Het voor stel van den voorzitter werd gesteund door de heeren Rommc (KVP) en Van der Goes van Naters (P. v.d. A.), be streden door de heeren Tilanus (CH), Vonk (P. v.d. V.) en Wagenaar (CPN). Het voorstel Schouten werd verwor pen met 47 tegen 25 stemmen, waarna het voorstel van den voorzitter zon der stemming werd aangenomen. Het vermiste vliegtuig Naar wij in aansluiting op ons be richt op de eerste pagina vernemen is er omtrent het vermiste militaire vlieg tuig nog steeds niets bekend. Bestuur der is de officier-vlieger 2c klasse Saltikoff. De beide vliegtuigen, dié resp. by Scheveningen en Hellevoetsluis een noodlanding hebben gemaakt, werden bestuurd door sergeant-majoor vlieger P van Oord en luitenant ter zee Hel- frich, die beiden gewond zijn. Het vermiste vliegtuig heeft men in Zuid-Zuid-Oostelijke richting zien weg vliegen. De commandant van den Ma rine-Luchtvaart Dienst, officier le klasse W. Beets, verklaarde ons heden morgen dat er nog steeds e?n kans be staat dat het toestel ergens in Duitsch- land of Noord-Frankrijk is geland. voor den mond hebben genomen. Mr. Geelkerken verwacht, dat het Tribunaal bij zijn uitspraak zich niet zal laten leiden door allerlei muggen zifterij en dat het met een volkomen rehabilitatie van verd. zal komen. De uitspraak werd bepaald over veertien dagen. Als tweede en tevens laatste verd. stend hierna nog terecht J. Brussee, tuinder te Leiden, wien ten laste werd gelegd het lidmaatschap van de N.S.N. A.P., het uithangen van de hakenkruis- vlag. het in c tvangst nemen -van le vensmiddelen van Duitschers en het er in toestemmen, dat drie van zijn kinde ren zich aansloten bij de Hitlerjugend. Verder waren ook nog twee zonen van verd- bij de Duitsche weermacht ln dienst getreden. Verd-, die voor een deel de schuld op zijn vrouw wilde schuiven, gaf ten slotte alle feiten toe. Aangezien het hier een opnieuw behan delde zaak betrof, deed het Tribunaal onmiddellijk uitspraak, waarbij het verd. veroordeelde 'M; inte^neering van één jaar en negen maanden en wel tot 6 Mei 1947 en ontzetting uit de beide kiesrechten. By den aanvang der zitting, welke zonder pauze tot ruim vyf uur duurde, deed het Tribunaal uitspraak ln de zaak tegen T. Lekkerkerker, leeraar tc Oegstgeest. Beschuldigde, die reeds in vrijheid was gesteld, werd ontzet uit de beide kiesrechten. BIJEENKOMST VAN GEREPATRIEERDEN. A,s. Zondagavond wordt in den foyer der Stadsgehoorzaal een bijeenkomst belegd voor Indisché gerepatrieerden, die in Leiden en naaste omgeving tij delijk hun domicilie hebben gevestigd. De heeren A.L. v. Coeverden en mr. M. B. van der Hoeven zullen daarbij spre ken over de bestaansmogelijkheden en de moeilijkheden, welke de gerepatri eerden o.a. als gevolg van het ontbre ken eener rechtspositie, in toenemende mate ondervinden. Op grond van het zuiveringsbe sluit is ontslag verleend aan J. Berend- sen, hoofdwachtmeester der staatspoli tie, ingedeeld bij het directoraat-gene raal van Dolitie, bij den gemachtigde voor de prijzen, ter standplaats Lelden. ST. NICOLAAS-AVOND. Het plaatselijk afdeelingsbestuifr van den Personeelsbond Film- en Theaterbe drijven schrijft ons: Na jaren was het weer zoo ver, dat men weer eens echt ouderwetsch dit feest kon vieren. Zoo dacht ook het Bioscoop personeel te Leiden er over en de huis- genooten verheugden zich bij voorbaat erop hun'vader en man op dezen avond ten minste thuis te zullen zien. Maar men had buiten den waard gerekend. Zoo kon het gebeuren, dat op St, Nico- laas-avond voor eenige menschen toch gedraaid moest worden, daartoe in de gelegenheid gesteld door de exploitanten van de Leidsche theaters. Het is een betreurenswaardig verschijnsel, dat de meening en menschelijke gevoelens van verschillende leden van den Nederland- schen Bioscoop-bond in den lande zoo zeer uiteenloopen. Immers hebben de le den van den NJ3.B., afd. Den Haag hun employé's wèl in de gelegenheid gesteld het St. Nicolaasfeest thuis te vieren door de Haagsche theaters dien avond om half tien te sluiten. Hiervan ls per ad vertentie aan het Haagsche publiek me- dedeeling gedaan in alje dagbladen. Waarom kan een dergelijke maatregel niet landelijk doorgevoerd worden van wege het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Bioscoopbond le Amsterdam? Van directie-zijde maakt men er ons op attent, dat behalve het Trianon- theater ook hier ter stede alle theaters op Sinterklaas-avond na de eerste voor stelling zijn gesloten! Evenals vorig jaar zullen ook dit jaar alle theaters op Oudejaarsavond geslo ten zijn. NIEUWE BOOMEN IN HET MAREDLIKKWARTIER. Hedenmiddag werd het Maredijk- kwartier verrykt met een zestigtal hoo rnen. De jeug^ van deze omgeving trad op initiatief van de buurtvereeniging met de spade op den schouder aan op de hoek van Maredijk en Aloëlaan, waar eenige ouderen gereed stonden om de kinderen de beteekenls van deze door hen verrichtte planting uiteen te zet ten. Zoo drukte de voorzitter van de buurtvereeniging, de heer G. A. Sassen, de kinderen op het hart dat zij deze nieuwe beplanting niet alleen moesten aanbrengen doch ook beschermen en toezicht houden op een juiste verzor ging. Dit zei ook wethouder J. C. van Schaik, die tevens eenige ervaringen in andere stadswijken vertelde en ten voorbeeld stelde. Nadat de opzichter van de plantsoenen aanwijzingen had ver strekt, trok de kinderschare onder trom geroffel door de buurt om de jonge boompjes eigenhandig te planten. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 11 December. De beurs kenmerkte zich vandaag door een groot gebrek aan affaire. Er was geen bepaalde stemming. De koersontwikke ling was onregelmatig. De toonaangeven de Industrie-aandeelen waren prllshou- dend. Verscheidene minder courante soor ten werden Iets hooger genoteerd. Bank- aandeelen lagen goed ln de markt. Op de Scheepvaartmarkt waren de toonaange vende soorten iets lager. Konlnklllke ging een kleinigheid achteruit. Van de cultuurfondsen was de stemming ge drukt. Tabakken gingen weer eenige pun ten naar beneden. Amsterdam Rubberi nauwelitks gewijzigd. H.V.A.'s eenige pro centen lager. Ned. Staatspapieren na^ welilks prilshoudend, ln verscheidene ge vallen een fractie luier. 3% Indische lee ningen vast. - Gemeentelijke- en provin ciale obllgatlën onveranderd.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3