Vorderingen inzake de ontwapening TIM TOETER BIJ DE MUZIEK DE ZWARTE VOS NIEUWJAARS- ADVERTENTIES H.M. de Koningin benoemd tot doctor honoris causa. DOOR DE UNIVERSITEIT VAN MO^TPELLIER. Naar wij vernemen is H.M. de Ko ningin benoemd tot doctor honoris cau sa van de „faculte libre de theologie protestante de Montpellier". De deken der faculteit, prof. dr. Hen ry Leenhardt, zal Donderdag 12 De cember a.s. om 12 uur in het paleis aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage aan HM. deKoningin de doctorsbul overhandigen. De „bokkeslingers" teruggekeerd. FEEST TE ROTTERDAM. In Rotterdam wapperden gisteren de vlaggen van de huizen, de trams waren gepavoiseerd en in de harten der bur gers was vreugde. Want de „bokkeslin gers" een eerenaam voor de mari niers, zooals generaal-majoor Von Fry- tag Drabbe terecht opmerkte zijn teruggekeerd. Verdwenen ze in 1940 uit Rotterdam zonder tromgeroffel, terwijl het vaandel onderdook, de rentree was thans inderdaad joyeus, met slaande trom en vliegend vaandel. Voor dezen terugkeer, welke met tal van feestelijkheden gepaard ging, was een historische datum uitgekozen. Het was n.l. 281 jaar geleden, dat Michiel Adriaanszoon de Ruyter het korps op richtte. Conferentie van Den Pasar begint Zaterdag. EEN MOTIE OVER DE LINGGADJATI OVEREENKOMST. Van officieele zijde wordt vernomen, dat dr. Van Mook morgen naar Den Pasar zal vertrekken. De conferentie zal Zaterdag om 10 urn- plaatselijken tijd officieel worden geopend. De afgevaardigden Luthfi, Soekawati en Madjamoeddin hebben den voorzit ter der conferentie, dr. W. Hoven, in gevolge een principieele beslissing, wel ke in de vergadering van 7 December is aangenomen, de volgende motie aan geboden: „De conferentie te Den Pa sar, bijeen voor informeele besprekin gen, in afwachting van de komst van den luitenant gouverneur-generaal, geeft als haai* meening te kennen, dat de overeenkomst van Linggadjati een aanvaardbare basis geeft voor den staatkundigen opbouw van Indonesië, in het bijzonder ook wijl zij, in de lijn van de te Malino geuite wenschen, re kening houdt met de stichting van een staat De Groote Oost dan wel Oost-In- donesië; dat zij het voorts absoluut noodig oordeelt, dat overeenkomstig de plannen inzake de uitvoering van de Malino-resoluties. nog tijdens de confe rentie van Den Pasar tot instelling van genoemden staat wordt overgegaan; en dringt mitsdien ten sterkste aan op on verwijlde vaststelling van den wetsbe paling ter goedkeuring van de overeen komst van Linjgadjjati, welke tevens 'n basisinhoudt voor de instelling van den staat De Groote Oost, dan wel zoo met het een en ander te veel ge moeid zou zijn op vaststelling van aparte wetsbepaling als grondslag voor de Groote Oost". Het Ravensbrueck-proces. VERKLARING VAN NEELTJE EPKER. United Press meldt uit Hamburg: Tijdens de ochtendzitting van het Ra vensbrueck-proces kwam een Neder- landsche vroedvrouw, Neeltje Epker uit Den Haag, die gearresteerd was omdat zij ouders had aangeraden om hun kin deren naar leden van de Nederlandsche Koninklijke familie te noemen, in de getuigenbank. Zij veltelde dat zü alleen was opgesloten in een donkere cel, die kunstmatig gekoeld werd. Zelfs midden in den zomer had zij gezwollen voeten van de koude. Zij vertelde verder hevig geslagen te zijn door Theodora Binz. die de reputatie geniet vrouwelijke S.S.-be- wakers te hebben getraind. Besprekingen te Padang begonnen. Naar het Fransche persbureau AP.P. meldt, zijn te Padang besprekingen be gonnen tusschen den chef-staf gene raal-majoor Buurman van Vreeden en de republikeinsche ministers' Sjarifoe- din en Gani met het doel een einde te maken aan de vijandelijkheden in het gebied van Padang. BESTUUR VAN BATAVIA. In den loop van deze week zal in Ba tavia een gemengd Nederlandsch-In- donesisch bestuur geïnstalleerd worden. Sedert de ontscheping van Bfitsche troepen in September 1945 werkte het Nederlandsche bestuur naast de repu blikeinsche gemeentelijke diensten. De Sovjets draaien bij. Naar verluidt heeft de door de sub commissie voor de ontwapening ge vormde commissie voor het ontwerp een groote mate van overeenstemming be reikt wat betreft het combineeren van de verschillende voorstellen. Ofschoon de sub-commissie in beslo ten vergadering is bijeengekomen, wordt van bevoegde zijde vernomen, dat de Sovjet-delegatie een nieuw voorstel heeft ingediend. Naar verluidt zijn de Sovjets bereid hun troepen, die uit het buiten land worden teruggetrokken, te ontbin den, doch zij zouden niet genegen zijn hun troepen in het eigen land te demo- biliseeren. Over deze kwestie werd geen overeenstemming bereikt, evenmin over die, betreffende toezicht op de ontwa pening. De commissie besloot ten slotte de eerste punten van de ontwerp-resolutie aan de algemeene vergadering voor te leggen. 1) De algemeene vergadering erkent de noodzakelijkheid van een spoedige vermindering der bewapening en van de strijdkrachten; 2) Dientengevolge beveelt de alge meene vergadering den Veiligheidsraad aan een program op te stellen en zich er van te verzekeren, dat de ontwape ning algemeen zal worden doorgevoerd. De door den Veiligheidsraad opgestelde plannen zullen ter ratificatie aan alle leden der V.N. worden voorgelegd. Ook werd overeenstemming bereikt over drie andere punten van de ont werp-resolutie, betreffende de spoedige vorming van een internationaal con trolesysteem. binnen het kader van den Veiligheidsraad en een aanbeveling voor beperking van binnenlandsche strijd krachten. In de algemeene vergadering der V.N. is het debat over de ontwapenings kwestie voortgezet. Tom Connally (V.S.) stelde tegenover de Sovjetrussische ge heimhouding inzake de sterkte van bin nenlandsche strijdkrachten de bereid heid der V. S. om volledige inlichtingen over eigen troepen in het binnenland te verschaffen. „Wij zijn bereid om volle dige inlichtingen hieromtrent te ver strekken en eischen. dat andere landen dezelfde bereidheid daartoe aan den dag leggen", Connally zeide, dat het niet al leen troepen betrof en riep uit: „Hoe zit het met de andere millioenen, die de Sovjet-Unie aan reserves bezit en die zij in een minimum tijds onder de wa penen kan roepen?" Wij moeten de fei ten weten omtrent troepensterkte bin nen- en buitenslands. Volgens Connally moest de Veiligheidsraad afweten van troepen, waar ook ter wereld. De Fransche afgevaardigde, Parodi, vond het raadzaam om troepentelling tot troepen in het buitenland te beper ken. De telling van troepen binnens lands zou de kwestie van troepentellin gen aan die van de ontwapening kop pelen, Ook het verificatie-systeem be hoorde bij het algemeen ontwapenings program. Sir Hartley Shawcross (Groot-Brit- tannië) betoogde dat alle cijfers over troepensterkte zonder verificatie waar deloos zouden zijn. Shawcross zeide, dat hij bereid was alle bijzonderheden over bewapening te verstrekken, indien een doeltreffend controlesysteem in het leven zou zijn geroepen. ..Wij zijn volkomen bereid om Sovjetrussische agenten toe te staan in Engeland een onderzoek in te stellen naar onze cijfers, indien ook de Sovjet- Unie bereid is agenten van andere lan den. belast met dezelfde zaak, in haar land toe te laten". Senator Connally verklaarde, dat de V.S, een contrólesysteem voor bewa pening en ontwapening zouden goed keuren. Molotof zeide te zullen stemmen voor het Britsche voorstel, indien dit zooda nig gewijzigd werd. dat de verificatie zoor/el op troepen als bewapening be trekking zou hebben. Sir Hartley Shawcross antwoordde on middellijk: „Ik geloof, dat dit een his torische gebeurtenis wordt". Ik ben er trotsch op in de gelegenheid te zijn er deel aan te hebben. Wij zullen tot een overeenkomst geraken over de vorming van een internationale commissie van toezicht en inspectie van strijdkrachten en bewapening van iedere mogendheid. (Luide toejuichingen). Hij diende ver volgens het volgende amendement,, dat hij haastelijk neergekrabbeld had, in: „De algemeene vergadering beveelt de onmiddellijke oprichting aan van een internationale toeziende commissie, bin nen het kader van den Veiligheidsraad, maar bij de uitoefening van haar taak niet gebonden aan het recht van veto van iedere mogendheid in den Veilig heidsraad. Zij zal bevoegd zijn om ter plaatse, op het gebied van iedere natie der V.N. alle Inlichtingen over strijd krachten en bewapening te verifieeren en te bevestigen". Molotof zeide. dat het Britsche amen dement verward was en bedoeld om het nemen van een besluit inzake troepen telling te verhinderen. Shawcross gaf uitdrukking aan zijn teleurstelling en noemde Molotof's argumenten klein zielig. Hij stelde een onmiddellijke stem ming voor. Molotof was bereid om het amende- dement van Shawcross in principe te aanvaarden. Hij stelde echter voor het naar een sub-commissie te verwijzen, daar andere afgevaardigden om be denktijd hadden gevraagd. Sahwcross verklaarde zich bereid een nieuw amen dement aan de ontwapenings-commis- sie voor te leggen, mits onmiddellijk ge stemd zou v/orden over de resolutie tot troepentellïng en het Britsche amende ment t.a.v. verificatie van rapporten over troepensterkte. De vergadering kwam op voorstel van voorzitter Spaak overeen, de resolutie betreffende troepentelling zoowel als het voorstel van Shawcross terug te verwij zen naar de sub-commissie voor ontwa pening ter nadere bestudeering als een geheel. Spaak zeide, dat het wellicht moge lijk zou zijn, gezien de overeenstemming tusschen de Britsche en Sovjetrussische opvattingen, binnen vier-en-twintig uur tot een redelijke oplossing van de kwes tie der ontwapening te komen. „Dit zal een vooruitgang beteekenen. welke wij enkele dagen geleden nog niet hadden kunnen verwachten", voegde hij er nog aan toe. Haarlemmermeer-drama behandeld. DOODSTRAF GEËISCHT TEGEN TWEE LANDWACHTERS. Op 8 September '44 vonden eenige landwachter op het erf van den land bouwer G. van Reeuwfjk in Haarlem mermeer, waar zij een auto wilden vor deren, een hoeveelheid munitie, welke door een aldaar gevestigde K.P.-post niet behoorlijk was opgeborgen. Een van de landwachters waarschuwde de Duitschers en deze vonden 3 K. P.'ers: Albert van Hoekstra, Bernhard Lande- rink en Jolïan van de Hulst. Zij werden alle drie neergeschoten. De landwach ters stonden gisteren voor het Bljz. Ge rechtshof te Amsterdam terecht. Tegen Dol en v. d. Velde werd de doodstraf geëischt, omdat zij de munitievondst bij de Duitschers aangaven, tegen Vlugt 20 jaar en tegen Wieringa (die het perso neel van Van Reeuwijk heeft laten wegloopen) 6 jaar „Boeren-Blokzijl" stond terecht EEN EERLIJK, MAAR GEVAARLIJK MAN. Onder groote belangstelling^heeft gis teren voor het tribunaal te Hilversum terecht gestaan de 44-jarige D. van de Bospoort, ook wel bekend onder den schuilnaam Dirk van den Hul, die be halve als N.S.B.-er opgetreden was als hoofdredacteur van liet nationaal-socia- llstische boerenblad „Volk en Bodem", en vooral voor de radio zeer druk in actie was geweest. Hij werd in 1935 reeds lid van de N.S.B en was redac teur van een krant te Emmen. In 1941 werd hij plaatselijk chef van de afdeeling „Land en Volk" van den Nederlandschen Omroep en heeft In die functie getracht den weerstand van ons volk, speciaal die van de boeren, te breken. De beschuldigde beweerde een idea list geweest te zijn. Hij heeft zich ge heel laten beheerschen door zijn stre ven om verbetering in het leven van den kleinen boer te brengen, wier nood hij had leeren kennen en uit zijn dag boek hi zijn kampperiode, aldus vertel de hij, kan men lezen, dat hij eerbied heeft leeren krijgen voor het verzet en dat hij zich bedrogen weet in de prac- tische uitvoering van zijn idealistische wenschen. In verschillende getuigenverklaringen, o.a. uit omroepkrlngen, werd Van de Bospoort geschetst als een eerlijk man, geen verrader, maar wel gevaarlijk In zijn praatjes tot de boeren. Hij werd soms vergeleden met Blokzijl. EEN BON VOOR UITSLUITEND JAM. Het is noodzakelijk, den betrekkelijk groot en voorraad jam bij den groot handel en de winkeliers te verminde ren en meer in overeenstemming te brengen met den huldigen omzet, zoo deelt ons het ministerie van Landbouw mede. Daarom zal voor eenmaal, en wel in deze week, een bon worden aangewe zen, welke uitsluitend recht geeft op het koopen van 500 gram jam. Op de zen bon mag dus geen ander boter hamsmeersel of -strooisel en evenmin suiker worden afgeleverd. Deze hoeveelheid jam zal eerst na de feestdagen in mindering van net suikerrantsoen worden gebracht. Op 3 Januari zal derhalve in plaats van een bon voor 750 gram suiker een bon voor 500 gram suiker worden aangewezen, „DAILY TELEGRAPH" OVER Mr. VAN KLEFFENS. In de Daily Telegraph schrijft Peter Boreough onder den kop: „De toekomst van Vair Klef fens" het volgende: ..Van de geruchten, dat mr. Van Klef fens zich per 1 Januari aanstaande zou te rugtrekken, is tot nog toe geen bevesti ging ontvangen. De geruchtenvinden ongetwijfeld hun oorsprong in het feit, dat het lidmaatschap van Nederland van den Veiligheidsraad op dien datum expireert. .'Mr. Van Kleffens, minister zonder portefeuille, is de Nederlandsche vertegenwoordiger In den Veiligheids raad. Als zoodanig heeft hij zich een reputatie verworven, welke aansluit bij die. welke hij zich gevestigd heeft als Nederlandsche minister van Buitenland- sche Zaken te Londen tijdens den oor log. Naar ik verneem zal zijn scherp in tellect. dat in den Veiligheidsraad des te meer tot zijn recht is gekomen door zijn schitterende beheersching van de Engelsche taal, waarschijnlijk niet voor de vereenigde naties verloren gaan. De mogelijkheid bestaat namelijk, dat hem de leiding van de Nederlandsche dele gatie wordt toevertrouwd". ATTLEE OVER STANDAARDISATIE VAN WAPENEN. Den Britschen eerste-minister, Att- lee, is in het Lagerhuis gevraagd, of de Britsche regeering met het oog op het 20-jaren-verdrag met de Sovjet-Unie overeenkomstige besprekingen met de Sovjets voert, als thans met den Ame- rikaanschen generalén staf over stan daardisatie der wapenen. Attlee ant woordde: „Ik dbu besprekingen met de Sovjet-Unie verwelkomen, maar wij hebben niet veel succes gehad in onze pogingen deze te verkrijgen". De Grieksche klacht in den Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad is begonnen met een bespreking van het memorandum der Grieksche regeering. waarin Joego slavië, Bulgarije en Albanië er van be ticht worden, steun te verleenen aan guerillastrijdkrachten in Noord-Grie kenland. Er werd lang gedebateerd over de kwestie, of Albanië en Bulgarije ult- genoodigd zouden moeten worden, deel te nemen aan het debat, evenals Grie kenland en Joego-Slavië, die lid van de V. N. zijn. Engeland verklaarde zich o.m. daarvoor. Vervolgens werd gediscuteerd over de vraag, of het hier een' „geschil" of een „situatie" betreft of het veto-recht al dan niet zal worden toegepast. Na 5 uur lang gedebatteerd te heb ben, besloot men Griekenland en Joe go-Slavië zonder stenp-echt voor deel neming aan het debat uit te noodigen. Bulgarije en Albanië mogen aan den Veiligheidsraad verklaringen afleggen. Indien, later mocht blijken, dat de Grieksche klacht een „geschil" i.p.v. een „situatie" Tl, zullen Bulgarije en Albanië aan de discussie mogen deel nemen. Dit besluit was een voorstel van onzen afgevaardigde Van Kleffens. DE MIJNRAMP BIJ LONDEN. Naar aanleiding van de ontploffing in een kolenmijn nabij Londen wordt na der gemeld, dat twee lijken naar boven zijn gehaald. Men vreest voor het le ven van de 7 in de mijn nog aanwe zigen. ENGELAND EISCHT VERONTSCHUL DIGING EN SCHADEVERGOEDING VAN ALBANIË. In een nota heeft de Britsche regeer in g van die van Albanië binnen 14 dagen verontschuldiging geëischt" in verband met de niet uitgelokte aanvallen op schepen van de Britsche marine in de zee-engte van Korfoe". Op 15 Mei j.l. werden de Britsche kruisers Orion en Superb door Alba- neesche kustbatterijen beschoten, zon der dat schade veroorzaakt werd. Op 22 October liepen de Britsche torpedo jagers Saumrez en Volage op mijnen. Beide vaartuigen werden ernstig be schadigd en 44 leden der bemanning werden gedood. Voorts zijn koopvaar dijschepen, die door de zee-engte van Korfoe voeren, door de Albaneesche batterijen beschoten. Engeland verlangt ook schadevergoe ding voor het verliezen aan menschen- levens en materiaal. Indien geen vol doening wordt gegeven, zal Engeland de zaak voor den Veiligheidsraad bren gen. De Groofce Vier. REGELING VAN TRIEST. Tijdens de bijeenkomst van den raad der ministers van Buitenlandsche Za ken is men tot overeenstemming ge komen over byna alle hangende kwes ties die Triëst betreffen, met uitzonde ring van het artikel over burgerlucht vaart. Alle kwesties, betrekking heb bend op het voorloopig bestuur van het vrije gebied voordat verkiezingen ge houden zijn zijn nu in principe practlsch opgelost. Ook werden de mi nisters het eens over den tekst van het protocol voor de benoeming van den gouverneur van Triëst. Voorts kwamen zij overeen om een internationale commissie voor de vrij haven in het leven te roepen, bestaan de uit een vertegenwoordiger van Groot-Brittannië, de V. S.. de Sovjet- Unie. Frankrijk, Italië, Joego-Slavië, Oostenrijk. Hongarije. Polen, Zwitser land en Triëst. Daar Oostenrijk en Zwitserland geen leden der organisatie der V. N. zijn, is hun lidmaatschap af hankelijk gesteld van hun bereidheid om zich aan bepaalde voorwaarden, geldend voor de vrijhaven Triëst, te onderwerpen. Aanvankelijk had Molo tof Albanië, Roemenië, de Oekraïne en Polen voorgedragen, terwijl de 3 an deren Zwitserland voordroegen. Ten slotte verklaarde Molotof zich bereid Albanië, Roemenië en de Oekraïne los te laten. De kosten van de internatio nale commissie zullen gedeeld worden door de landen, die er deel van uitma ken. Er ontspon zich een discussie over de vraag, of de commissie het recht zou hebben, een onderzoek In de aangren zende* landen van het vrije gebied van Triëst in te stellen. Men kwam&over- een, dat het recht van onderzoek zich zou uitstrekken tot alle aangelegenhe den inzake het gebruik of bestuur van de vrijhaven". Nieuwe „opstand" tegen Britsche Labour-regeering? De Britsche labour-regeering. aldus een correspondent van Reuter, staat voor een nieuwen „opstand" van een sterke en invloedrijke groep der parle mentaire Labour-fractie. Deze is niet alleen ontevreden over vele aspecten der Britsche buitenlandsche politiek, maar ook over de behandeling van Britsche diplomatieke aangelegenheden door per manente functionarissen van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken. Deze groep is dezelfde als die, welke verant woordelijk is voor de vorigep „opstand" inzake de buitenlandsche politiek, maar heeft den steun gekregen van de groep voor buitenlandsche zaken der parle mentaire fractie, bestaande uit bijna veertig leden van het parlement, van wie zeer weinigen zeer links of „heime lijke communisten" kunnen worden ge noemd. De groep voor buitenlandsche zaken is o.m. ontevreden tengevolge van de berichten betreffende standaardisatie der Britsche en Amerikaansche wape nen, waarover naar haar meening geen bevredigend antwoord is gegeven in het Lagerhuis. Indien bij interne besprekin gen geen bevredigende antwoorden wor den verkregen, zal de zaak, indien noo dig, in het Lagerhuis zelf naar voren worden gebracht. Verder wekt de Britsche diplomatieke vertegenwoordiging in het buitenland bezorgdheid. De Britsche diplomatieke vertegenwoordigers, zoo zegt men, zijn leden van „een kliek van de oude school" die heftig tegen de Sovjet-Unie zijn en de Britsche socialistische regee ring niet voldoende vertegenwoordigen. De „opstandelingen" wenschen een vol ledige hervorming van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, met minder diplomaten, die op grond van hun car rière functies bekleeden, en meer direc- ten invloed van de Labour-par tij in het ministerie. In elk geval is het waarschijnlijk, dat Eevin, de minister van Buitenlandsche Zaken, binnen twee a drie maanden voor een der grootste crises in zijn car rière zal staan. DE SPAANSCHE REACTIE. In Spaansche officieele kringen is men van meening, dat de aanbeveling van de politieke commissie der V. N. om de ambassadeurs en gezanten uit Spanje terug te roepen, zonder een officieele verbreking der diplomatieke betrekkin gen, de positie van Spanje in verhou ding tot de andere landen in het alge meen niet wezenlijk wijzigt. Men achtte het niet waarschijnlijk, dat de regee ring officieel op het besluit zal reagee- ren. Op het oogenblik hebben slechts 5 landen ambassadeurs te Madrid: En geland, Italië. Portugal, Argentinië en Brazilië. De algemeene Spaansche reactie toont aan, dat de vijandigheid tegen over buitenlandsche inmenging over- heerscht over gevoelens tegenover het huidige bewind. FEUILLETON door C. B. BOOTH. 51) „Ja, maar dat hangt er van af, hoe je het bekijkt, ouwe heer", zei Tommy. „In gewikkelder en niet ingewikkelder. Als we aannemen, dat dezelfde man Strawn en Padden vermoord heeft, dan is die mevrouw Kingslake meteen uitgescha keld en „En Dolliver ook", vulde Bakerville aan. „Och, mevrouw Kingslake verdacht ik eigenlijk toch al niet meei Ik heb een uurtje geleden met, haar gepraat en als ze niet een razend knappe tooneelspeel. ster is, dan heeft se er nieis mee uit te staan. Natuurlijk heb ik haar nog niet heelemaal van het lijstje geschrapt; dat doe ik niemand, zoolang wé geen klaar heid hebben". „We hebben nu gehoord, dat me vrouw Eastman en mevrouw Kingslake en Bob Dolliver den geheelen morgen het huis niet uitgeweest zijn. Polly is voor het ontbijt uitgegaan en heeft Jaggers toen op het groote grasperk gezien. Ze heeft met op hem gelet en weet niet. welke richting hij uitging. Nu is het mogelijk, maar hoogst onwaar schijnlijk dat Strawn en Padden door twee verschillende personen vermoord zijn. Om nu maar eens iets te zeggen, laten we stellen, dat Padden, hierheen gestuurd om die cliché's te bemachtigen het met Jaggers op een accoordje heeft gegooid. Gesteld verder, dat Jaggers vanmorgen, toen allen nog sliepen, naar Pocket Cove gegaan is om een onder houd te hebben met Padden en dat ze ruzie hebben gekregen, bijvoorbeeld om dat Jaggers die dingen niet afgegeven had. Jaggers slaat hem. laten we zeggen, met die schop, waarover jij het gehad hebt, dood en ruimt het lijk uit den weg. Wat zou je daarvan zeggen, Tom my?" 0 „Niet veel goeds, oude heer. Dat had dan voor het ontbijt gebeurd moeten zijn, want Grimshaw is na het ontbijt op het strand geweest. Hij zei, dat .het bootje er toen nog lag". ,,Daar gooi je me nu mijn heele theo rie weer omver! Ik had er nog bij willen voegen, dat Jaggers later kans zag, om die cliché's in handen te krijgen, maar Strawn moest vermoorden om de vlucht te kunnen nemen. Jij zult me natuur lijk vragen, hoe Jaggers aan den sleu tel kwam, zonder dien uit den zak van den vermoorde te halen en hoe Jaggers naar de derde verdieping is kunnen komen, zonder dat iemand hem gezien heeft. Maar vooruit, zeg jij eens wat!" „Ik heb me al eens, afgevraagd, of de dader niet iemand kan zijn, dien we heelemaal nog niet verdacht hebben. Door dat telegram -van den chef weten we, dat de Zwarte Vos Drievinger hier heen heeft gestuurd om die dingen te halen. Zou hU alleen hier zijn gekomen, of had hij een helper? Snapt u me?" zei Tommy. „Nou dan. Padden weet die cliché's in handen te' krijgen; hij krijgt ruzie met dien anderen schurk en pats die slaat hem den schedel in, met die schop. Maar wat moet die man met een schop doen? Dat heeft me al koppijn genoeg bezorgdEn dan hebben we dat pistool van Jaggers nog". „Magertjes Tom, heel magertjes. Dat pistool daargelaten geeft het geen ver klaring van den moord op Strawn". „Toch wel, als we maar wat meer konden te weten komen over dien ge heimen ingang. Als we al die boeken er nu eens uitgehaald hadden, dan „Maar we hebben onszelf er toch van overtuigd, dat er geen andere toegang tot die kamer bestaat, behalve de deur? We kunnen toch niet iets onmogelijks aannemen om een verklaring te vin den?" ,^n dan is er nog één, dien we niet verdacht hebben", ging Tommy verder, „en dat is die neef van Strawn. Hij is zoo gejaagd als wat en drinkt den heelen dag om zijn zenuwen de baas te blijven. Strawn had hoopen geld; Grimshèw was zijn eenige bloed verwant. hij had alle kans zijn erfge naam te worden, maar die kans werd bedorven door de verloving van Strawn met Polly!" „Hmbromde Bakerville, langs zijn kin strijkend, „dat is zoo. Ik heb eigenlijk niet veel aan hem gedacht, om dat hij een goed alibi had. Hij was aan het strand en dat schakelt hem dus uit als de moordenaar van Strawn. Maar van den anderen kant pleit dat tégen hem. Ik kan me begrijpen dat hij 29. Kapelmeester ✓an Tetteren Liet Tim eens bij zich komen. Heeft hem een klein examentje In 't blazen afgenomen. Hij zei: „Je bent ln de muziek En 't blazen bij de li&nd, Je wordt in 't grote corps bij mij Leerling-muzikant". V). En 's avonds kon Tim bij zich thuis Het blijde nieuws verkonden. Hij zag. dat in zijn vaders oog Twee vreugde-tranen stonden. De dag na de promotie werd Een reuze-fuif gegeven. Tot in de nacht zong men in koor; „Lang zal Tim Toeter leven!" zijn oom wilde vermoorden, maar ik kan me niet voorstellen, wat hem er toe gedreven zou hebben, den drievin- gerigen man te dooden". Er zijn soms lui, die honderd pond stelen om vijftig terug te kunnen be talen", zei Tommy wijsgeerig. „Hoe meen je dat?" „Als het Grimshaw is geweest, die zijn oom vermoord heeft, dan zou hij Padden vermoord hebben, om zichzelf te dekken. Misschien wist hij niet eens, dat Padden maar drie vingers had. En hebt u gezien, dat Grimshaw een op gezwollen verkleurden vinger heeft? U moest hem eens zoo heel terloops vra gen, hoe dat gekomen is". „Dat zal ik bij de eerste de beste gelegenheid doen", beloofde J. B. „En dan die schop! Die ellendige schop! Zoo'n schop wordt gewoonlijk gebruikt om te graven. Ik zou wel eens willen weten of er eenig verband be staat tusschen die schop endit". Hij haalde een klompje klei uit zijn zak te voorschijn. „Wat is dat?" vroeg Tommy. „Klei, beste jongen, een klompje kiel, dat van iemands schoen is afgevallen, toen hij in de bibliotheek was. En dit is daarom zoo belangrijkomdat je hier langs de kust vrij diep zult moe ten -raven om op klei te stuiten!" „E daar Frank Drievinger een schop gekocht heeft, is het vrijwel ze- ker^Jat hij in de klei gegraven heeft, waarom dan ook. Misschien groef hij naar een ander stel cliché's, dat de Zwarte Vos ergens in den grond ge stopt had. Het is in elk geval een goe de veronderstelling, dat hetvan een schoen afgevallen is. Was het al hard, toen u het vond?" „Het was nog heelemaal vochtig en zacht". Tommy sprong, rood van opwinding, overeind. „Dat is een oplossing!" riep hij uit. (Wordt vervolgd). Ingezonden Mededeeling De prijs voor z.g. NIEUWJAARS ADVERTENTIES in ons nummer van Dinsdag 31 December a.s. is 1—15 m.M. f 1.80 ellce m.M. meer 0.14 De beschikbare ruimte is z?er be perkt. Geef ze daarom spoedig op. De opdrachten v/orden in volgorde vcm binnenkomst uitgevoerd. Na 27 December worden geen Nieuw jaars-advertenties tegen dit geredu ceerde iarief aangenomen. De Directie. Vliegtuig bij Osaka verongelukt. Een Amerik. vliegtuig met 17 passa giers en een vijfkoppige bemanning in de buurt van de Japansche haven Osa ka neergestort. Slechts een der inzit tenden, een passagier, is nog in leven. LORD INVERCHAPEL OVER DE BRITSCHE OORLOGSSCHULD. De Britsche ambassadeur in de V. S„ lord Inverchapel, heeft verklaard dat Engeland tengevolge van zijn oorlogs inspanning aan dé rest van de wereld vijf milliard pond sterling schuldig is. „Weinigen hebben voorgesteld", zoo zeide hij, „dat Duitschland meer moet betalen dan alleen schadevergoeding. Het doet vreemd aan dat de groote agressor uit den oorlog komt met een schuld aan het buitenland, die iets meer dan de helft bedraagt van die van het land, dat als eerste het zwaard opnam ter verdediging van de vrij heid". HET BESTUUR VAN BERLIJN. Na een politieke storm van drie dagen heeft de oude Berlijnsche magistratuur plaats moeten maken voor een nieuwe, die door getrapte verkiezingen gevormd Is, als gevolg van de onlangs gehouden verkiezingen, waarbij het overwicht van de socialistische eenheidspartij in het stadsbestuur werd uitgeschakeld. De geallieerde Bestuursraad heeft het ont slag van het vroegere bestuur aan vaard en het nieuwe erkend, met uit zondering van twee leden, die opgrond van hun politieke verleden zijn afge wezen. DE GUERILLA-STRIJD IN GRIEKENLAND. Grieksche staf-officieren van het der de legercorps, dat thans opereert tegen de guerilla-strijders in Macedonië en Thracië, hebben verklaard, dat zij in het bezit zijn van bewijzen, dat de ver spreide guerilla-troepen opereeren on der centraal commando van een raad van zes man. Deze raad zou bestaan uit drie Grieksche communisten, die onder schuilnaam optreden, en drie leden van het nationaal bevrijdingsfront v£n Macedonië", een Slavisch-Macedonische organisatie, welke tot doel zou hebben de instelling van een zelfbesturenden Macedonischen staat. DE UNESCO GESLOTEN. De conferentie van de Unesco is ge ëindigd. Op de laatste vergadering wa ren vijf waarnemers véh de Spaansche republikeinsche regeering in balling schap aanwezig, die een hartelijke ont vangst genoten. De conferentie keurde de begrooting voor 1947 op 6.950.000 dollar goed, waar van 950.000 dollar bestemd is ter De- strijding van voor 1 Januari 1947 ge maakte kosten. Men besloot de algemeene conferen tie volgend jaar in Mexico City te hou den. HET ZIONISTISCH CONGRES. Dr. Chaim Weizmann is met 191 te gen 48 stemmen tot president van het Zionistisch congres te Bazel gekozen. De revisionistische partij stemde tegen, terwijl de orthodoxe zionisten zich van stemming onthielden. STEMMING OVER NIEUWEN PREMIER IN FRANKRIJK UITGESTELD. In verband met het plan tot het op richten van een „groote republikeinsche unie" is de stemming over een nieuwen premier door de Fransche Nationale Vergadering van gisteren uitgesteld tot heden of morgen. Vincent Auriol. de socialistische voor zitter van de Nationale Vergadering, heeft n.l. voorgesteld een „groote re publikeinsche unie" te vormen van de communistische en socialistische par tijen en de republikeinsche volks partij. Het doel van het voorstel, aldus Auriol, is het verwijderen van de ver schillen tusschen de linksche en recht- sche formaties, die het vormen van een nieuw kabinet tegenhouden en die de toekomst van Frankrijk bedreigen. Het is echter op een mislukking uit- geloopen. 3 uur heeft men onderhc n- deld. De MRP en de radicalen verlangden dat alle richtingen in de nieuwe regee ring vertegenwoordigd zouden zijn, op dat men gezamenlijk de verantwoording voor de impopulaire economische maat regelen zou dragen. De communisten en socialisten wei gerden echter samen te werken met de rechtsche republikeinsche partij van de vrijheid, daar zij deze neo-fascistisch achtten. Terwijl de MRP tenminste één rechtsch element in de nieuwe regee ring wil zien „ten einde zijn conserva tieve aanhangers tegemoet te komen" willen de communisten en socialisten dit juist niet ten einde „de MRP te ver zwakken door haar te scheiden van haar meer conservatieve aanhangers". MANUI EISCHT NIEUWE' VERKIEZINGEN. Julius' Manlu, de leider van de Roe- ftieensche nationale boerenpartij, heeft nieuwe algemeene verkiezingen geëischt, aanvoerende, dat de uitslagen van de verkiezingen op 19 November J.l. zooda nig vervalscht waren, dat het regeerlngs- bloc ondanks dat het in feite slechts zes tien en een half procent der stemmen behaald zou hebben, zich op een meer derheid van drie-vierden kon beroepen. Maniu baseert zijn elsch op de overeen komst van de groote vier te Moskou be treffende bet houden Yan vriie verkie zingen in Roemenië. ECONOMISCH VIJFJARENPLAN IN JAPAN. De Japansche regeering zal binnenkort een vijfjarenplan publiceeren voor econo misch herstel tusschen 1945 en 1950. Men hoopt ln 1950 de steenkoolproductie tot 35 mlllioen ton. zijnde 80% van de productie in 1937, te hebben opgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2