MAÏZENA ÏHJRYEA Vrecle met Duitschland zal te Moskou worden voorbereid Geen afbreken diplomatieke besprekingen met Franco-Span je NIEUWJAARS- ADVERTENTIES De groote sprong is gemaakt TIM TOETER BIJ DE MUZIEK Kerkelijk Leven U hebt geluk gehad e RECHTZAKEN Kwestie van plaatsvervangers in overweging. De ministers van Buitcnlandsche Za ken hebben gisteravond besloten, de volgende bijeenkomst van den raad van ministers, ter bespreking van de kwestie Duitschland, op 10 Maart in Moskou te houden. Er werd geen overeenstemming be reikt over de benoeming van speciale plaatsvervangers. Molotof zeide echter, dat hij de aangelegenheid in overwe ging zou nemen. Men hoopt alsnog tot een overeenkomst te geraken Allen stemden in met het vootstel van Molotof om de volgende bijeen komst te Moskou te houden, daar de raad van ministers achtereenvolgens te Londen, Parijs en New York bijeenge komen was. Molotof gaf Byrnes de verzekering, dat de Sovjet-Russische regeering aan de pers dezelfde faciliteiten zou ver strekken als in de andere steden het ge val geweest was. „Ondanks moeilijkhe den op huisvest ingsgebied", aldus Molo tof, zal te Moskou voor woonruimte voor journalisten gezorgd worden. Zij zullen tevens uit Moskou berichten over het verloop der conferentie kunnen ver zenden; zooals zij dat in Parijs en New York konden doen". Bij de discussie over het TDenoemen van plaatsvervangers bleek, dat Frank rijk als eerste punt de grensregeling blijft beschouwen, waarbij natuurlijk speciaal werd gedoeld op Saar-, Rijn en Ruhrgebied. Voorts weigert Frank rijk a priori zich vast te leggen aan een „Duitsche eenheid". -Byrnes zeide, dat de V. St. geen besluit over grensregelin gen zouden willen nemen, zoolang de direct belanghebbenden ook Zuid- Slavië rekent zich intusschen daarbij 1 niet waren gehoord. Molotof stelde zich op volgend stand punt: Een bespreking van plaatsvervangers over elschen inzake grenswijzigingen met Duitschland zou voor de bijeen komst van de ministers alleen tot ge volg kunnen hebben, dat de ..eetlust" van verschillende landen geprikkeld zou worden en hierdoor onrust in Duitsch land zou ontstaan. De Sovjet-delegatie was tevens van meening, dat het eerste punt van do agenda een bespreking moest zijn van een rapport van den geallieerden bestuursraad „Alvorens de toekomst van Duitschland te bespreken, ipoeten wij eerst spreken over hetgeen in het verleden tot stand gekomen is", aldus Molotof. De geallieerde bestuurs raad zou een rapport moeten indienen over economische vraagstukken, bv. de economische fusie van Duitschland en de belangrijke kwestie der herstel betalingen. Bevin pleitte ook voor benoeming van plaatsvervangers die b.v. het probleem Oostenrijk best zouden kunnen voorbe reiden. waarmede spoed gewenscht was. Ook inzake Duitschland moet z.i. veel voorwerk worden verricht, b.v. inzake beoordeeling van herstelbetalingsmoge lijkheden. etc. Na de Amerikaansche mijnstaking. Het Amerikaansche Hooggerechtshof heeft besloten op 14 Januari zitting te houden over het door John Lewis, den feider der mijnwerkers, aangeteekende beroep tegen de uitspraak van het fe derale gerechtshof. Tijdens de 17 dagen der staking zijn een 100.000 auto's minder gemaakt dan normaal. Deskundigen geven overige verliescijfers als volgt: Steenkool: 25.000.000 ton; staal: 750000. loonen van mijnwerkers: 60.000.000 dol lar. Voorts wordt medegedeeld, dat het. nu de Amerikaansche mijnwerkers weer aan het werk zijn gegaan, binnen een week mógelijk zal zijn dat de Vereenig- de Staten weer anderhalf millioen ton steenkool per maand naar Europa ex porteeren. De in de havens opgeslagen hoeveelheden kolen, waarop gedurende de staking beslag was gelegd, zijn weer vrijgegeven. Men achtte het echter niet mogelijk, gezien de situatie, nu reeds te zeggen of de Vereenigde Staten reeds voor het eind van deze maand kunnen voldoen aan de toewijzingen aan Euro pa: een hoeveelheid van 1.635 000 ton De ingeteerden achterstand zal men echter niet kunnen inhalen. DE U.N.E.S.C.O. De algemeene vergadering van de Unesco, de organisatie van de V. N. voor opvoeding, wetenschap en cultuur, heeft een voorstel aangenomen, waarbij het stroomgebied van de Amazone (Brazi lië) aan een onderzoek wordt onder worpen. Een internationale commissie zal zoo spoedig mogelijk naar dit gebied vertrekken. Men wil een instituut op richten voor dit gebied met medewer king van de Zuid-Amerikaansche sta ten en Engeland, Amerika, Frankrijk en Nederland. EERSTE BURGEMEESTER VAN BERLIJN WIL NIET AFTREDEN. Dr. Arthur Werner, de vroegere bur gemeester van Berlijn, heeft geweigerd zijn post te verlaten. Hij wil zulks al leen doen op bevel van den geallieerden bestuursraad. Zooals bekend, is de so ciaal-democraat Otto Ostrowski Don derdag j.l. door den Berlijnschen ge meenteraad tot eersten burgemeester gekozen. MIJNRAMP IN ENGELAND. In een kolenmijn nabij Londen heeft zich een ontploffing voorgedaan, ten gevolge waarvan 16 arbeiders van de buitenwereld werden afgesloten. Drie hunner zün ongeveer een uur na de explosie door een reddingsploeg bevrijd. Zij waren gewond. De 13 overige mijn werkers bevinden zich nog in de mijn. HET PROCES TEGEN DE 23 DOKTERS. Gisteren is in het paleis van justitie te Neurenberg het proces begonnen te gen 23 Duitsche dokters, die er van worden beschuldigd onder leiding van de 35-jarlge Herta Oberhauser in het concentratiekamp te Ravenbrueck mas samoorden bedreven te hebben op „te genstanders van het Reich", onder het mom van wetenschappelijke experimen ten. Er zijn beschuldigingen van bevrle- zings-experimenten, ter onderzoeknaar middelen voor herstel van koude- slachtoffers, proefnemingen met mos terdgas, malaria-infectie, sterilisatie e.a. op levende personen. STRIJD OM ASERBEIDZJAN. De Perzische regeeringstroepen zijn tjians Aserbeidzjan binnengedrongen, waarbij zij op krachtig verzet zijn ge stoten. Het bergdistrict Sardaasjt in Koerdistan, is bezet. Volgens Tobris zou den vliegtuigen zijn gebruikt, die vele boerenwoningen zouden hebben ver woest. Wel terugroeping ambassadeurs en gezanten? De politieke commissie der algemeene vergadering der Vereenigde Naties heeft gisteren de discussie over de aan beveling tot het afbreken der betrek kingen met het Spanje van Franco voortgezet. Cuba pleitte hartstochtelijk tegen het afbreken der diplomatieke betrekkin gen. Hij zeide onder meer, dat zijn re geering, zelfs als het voorstel tot af breken der betrekkingen zou worden aanvaard, deze aanbeveling toch niet zou nakomen. „Geen land zal mijn land dicteeren, welke politiek dit moet vol gen ten aanzien van andere landen". Vervolgens werd tot stemming over gegaan. De preambule, waarin het be wind van Franco werd veroordeeld, werd zonder stemming aanvaard. De eerste clausule, waarbij Spanje wordt geweerd uit alle bureaux der V N., werd met 32 tegen 5 stemmen met 8 onthoudingen aanvaard. De afdeeling, waarbij werd aanbevo len de betrekkingen met Spanje te ver breken, kwam vervolgens in stemming. De Amerikaansche gedelegeerde, Conal- ly, stelde een amendement voor, waar bij een beroep op Franco werd gedaan zijn macht over te dragen aan een voor- loopige regeering, zoodat vrije verkie- zlnger* konden worden gehouden. Hij verklaarde zich tevens tegenstander van een int-erventiepolitiek. Het Amerikaan sche amendement werd vervolgens met 22 tegen 22 stemmen en 6 onthoudin gen verworpen. Het Belgische voorstel ambassadeurs en gezanten uit Madrid terug te roe pen werd door de commissie aanvaard met 224 st. en 20 onthoudingen, het voorstel de diplomatieke betrek kingen af te breken werd echter door staking der stemmen. (20—20) verwor pen. De Fransche motie, dat leden van de V.N. den, invoer van levensmiddelen uit Spanje moeten weigeren, totdat zij er van overtuigd zijn, dat deze niet langer in de onmiddellijke behoeften van het Spaansche volk voorzien, werd met 32 tegen 10 stemmen by 4 onthoudingen verworpen. •Generaal Franco heeft tijdens in Spanje gehouden demonstraties het woord gevoerd. Hij zeide, dat de belan gen van Spanje niet in botsing komen met die van andere landen en dat men geen recht heeft zich in Spaansche bin- nenlandsche aangelegenheden te men gen. Franco betoogde, dat de overwel digende deelneming aan de demonstra ties een voldoend bewijs is voor de vredelievendheid van het Spaansche volk, dat niettemin in verzet zou komen, wanneer zijn vrijheden zouden worden bedreigd. Ingezonden Mededeeling De prijs voor z.g. NIEUWJAARS ADVERTENTIES in ons nummer van .Dinsdag 31 December a.s. is 1—15 m.M. f 1.80 elke m.M. meer 0.14 De beschikbare ruimte is zeer be perkt. Geef ze daarom spoedig op. De opdrachten worden in volgorde van binnenkomst uitgevoerd. Na 27 December worden geen Nieuw jaars-advertenties tegen dit geredu ceerde tarief aangenomen. De Directie. Niets begrepen, niets geleerd! DE AAN NEDERLAND TOEGEBRACHTE SCHADE IS HERSTELBAAR. Di-. Kurt Schumacher, voorzitter van de Duitsche sociaal-democratische par tij, heeft op een vraag van een A N.P.- redacteur verklaard, dat de Duitschers van uiterst links tot uiterst rechts ge kant zijn tegen eenigerlei annexatie van Duitsch grondgebied door Nederland. De door Duitschland aan Neder land toegebrachte schade is herstel baar, aldus dr. Schumacher, perma nente annexatie echter is voor Duitschland iets onherstelbaars. De voorgestelde gebiedsuitbreiding heeft in Duitschland verbittering gewekt. (De Duitsche misdaden in Nederland ook! Red. „LwD."). HU betreurde een dergelijke poli tiek, die meer behoort bü jonge na tionalistische volken dan bü een volk als het Nederlandsche. Annexatie houdt een nieuw gevaar voor conflicten in. Over het vraagstuk der herstelbetalingen zelf kon dr. Schu macher weinig zeggen. Duitschland en een groot deel van de wereld zijn ver woest. De in West-Duitschland opeen gepakte mlllioenen staan voor de ver hongering. Op de vraag, of hij het nuttig zou achten persoonlijk in Nederland de ver woestingen in oogenschouw te nemen en zich een indruk te vormen van het in ons land doorstane leed, bevestigde Schumacher zijn uitspraak, dat hij gaarne elk land; dat hem daartoe uit- noodigt, zou- bezoeken om er mei de progressieve stroomingen in contact te komen. Drinkglazen voor een dubbeltje KOPPELVERKOOP IS VERBODEN. Teneinde in den allerergsten huishou- delyken glasnood te voorzien is een van de grootste glasindustrieën in ons land, de N.V. Glasfabriek Leerdam, er toe over gegaan drinkglazen in bekermodel in groote hoeveelheid tegen lagen prijs in den handel te brengen. Besprekingen inzake de toepassing van het door de overheid gewenschte utility-systeem heb ben tot resultaat gehad, dat deze indu strie In staat is 'n aantal van ongeveer 9 millioen glazen per jaar tegen een pu- bliekprijs van 10 cent te produceeren. De prijs is in den bodem geperst. Van- zelsprekend is de verkoop hiervan niet aan distributiebepalingen gebonden. Koppelverkoop, met welk ander artikel ook, is in geen geval toegestaan. Bijeenkomst te Den Pasar. Gistermorgen heeft de algemeene re- geerings-commissaris voor Borneo en de Groote Oost, dr. W. Hoven te Den Pasar een besloten informeele bijeenkomst ge opend, waar geheel Oost-Indonesië (de Groote Oost) vertegenwoordigd was. uit gezonderd de gebieden Ambon en Timor. Vertegenwoordigers van deze eilanden werden echter In den loop van den dag verwacht. In totaal waren 70 afgevaar digden aanwezig, benevens de secretaris sen "van de „Daerah", De vergader Ine betreurde het, dat de tegenwoordigheid van dr. Van Mook uitgesteld moest wor den, aangezien zijn aanwezigheid te Ba tavia vereisoht is voor het -dagelijksch contact met Den Haag. Aan de afge vaardigden werd ter hand gesteld de ontwerpregeling tot vorming van den staat De Groote Oost" met de daarbij behoorende toelichting. Op voorstel van den voorzitter van de conferentie werd besloten om in informeele besprekingen alles te doen, wat mogelijk is om straks een zoo vlot mogelijk verloop van de of- ficieele conferentie te bevorderen. De groote vier in was bijeen. Beelden van v.l.n.r. Byrnes, Bevin, Bidault en Molotof in het beroemde Grévin Museum te Parijs. (Foto ANP) Nieuw kabinet in Egypte. Daar Sidhy pasja wijgerde aan te blij ven, heeft thans Nohrasjy pasja, de lei der der Saad-partij, een regeering ge vormd, bestaande uit 6 Saad-leden en 6 liberalen. Zelf nam hij de portefeuille van Buiten- en Binnenlandsche Zaken. Nog een hotelbrand in Amerika United Press meldt, dat bij een twee den hotelbrand in Amerika, n.l. in het Barryhotel te Sasketown, 11 personen den dood hebben gevonden, terwijl er 18 gewond zijn. Een kok wilde met benzine een vuur aanmaken, waarop een explosie volgde met het noodlottig gevolg, dat een he vige brand volgde. Een 70 gasten konden zich in veiligheid brengen. NEDERLANDSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Reuter meldt, dat het Nederlandsche stoomschip „Tromp", op weg van Midd lesbrough naar Odense met een lading stalen platen, gistermiddag 6 myl ten Zuiden van Langleland (Denemarken) op een mijn geloopen is. De bemanning ging te Korsoer aan land. Ter Walvischvaart De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz." seint ons d.d. 8 December: Zooals reeds gemeld, heeft een be treurenswaardig ongeluk plaats gehad met een der „Walrus"-vliegtuigen, waarbij1' een lid van de bemanning om het leven is gekomen. Diep onder den indruk van het tragische ongeval heb ben wij Kaapstad inmiddels moeten verlaten, want, het werk roept. Zaterdag om 1 uur in den middag verlieten wij onze laatste haven op weg naar de Zuidelijke IJszee, maar gingen daarna nog even ten anker in de Ta felbaai. Zondagavond om 20.30 uur vertrokken wij vandaar: de groote sprong is nu genomen. De jagers A. M. 3 en 4 zyn reeds op 5 December vertrokken. Wü wor den thans vergezeld door A. M. 5. De vangst-schepen 1 en 2 zullen op 9 December vertrekken. Ook van de overige jagers kan ik goed nieuws brengen: de 6, 7 en 8 zijn de Wal- vischbaai binnengeloopen. Wü zul len thans volgen. Het verblyf in Kaapstad is voor de Zuid-Afrikaansche bladen aanleiding geweest tot het publiceeren van lange en enthousiaste artikelen, waarin de oud-Hollandsehe geest doorstraalt. Aan boord van het moederschip wordt koortsachtig gewerkt, zoodat het scheepsvolk slechts heel kort in 'de ge legenheid is geweest tot passagieren. Het schip moest opnieuw worden ge proviandeerd, want straks zullen wij enkele maanden lang geen land meer zien, en geen haven meer aandoen. Het behoeft geen betoog, dat wü den tan ker „Nacella" met spanning en verlan gen tegemoet zien. Kaapstad gaf velen Nederlanders ge legenheid ons te begroeten. Voor ons was Kaapstad een dorado: volop fruit verkrijgbaar en zonder bon, hoewel prijzig. Wij troffen het, want in ver band met het voorgenomen bezoek van den Engelschen Koning aan Zuid- Afrika was de Tafelberg des avonds bü wijze van proef verlicht met vier groo te installaties van elk twee millioen kaars. De feestvreugde werd voor ons echter verstoord door het ongeluk met Vacatures Hooge Raad. VOORDRACHTEN INGEDIEND. De Hooge Raad heeft aan de Twee de Kamer doen toekomen de lijsten van aanbeveling, elk vermeldende zes carididaten, voor het opmaken van de nominatie voor de vier vacatures van raadsheer, ontstaan door het eervol ontslag, hetwelk yerleend is aan den raadsheer mr. G. A. Servatius, en door de benoeming van den raadsheer mr. di-. J. Donner tot president en van de raadsheeren mr. N. C. M. A. van den Dries en mr. dr. W. A. J. M. Fick tot vice-presidenten vaii dien raad. De nummers één en twee van iedere voordracht zijn: Eerste vacature: 1. mr. H. F. R. Dubois, directeur van 's rijks belastingen en domeinen aan het departement van financiën; 2. mr. A. E. J. Nüsingh, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Tweede vacature: 1. prof. mr. M. P. Vrü, hoogleeraar In de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Groningen en rechter-plaatsvervanger in de arron dissementsrechtbank te Groningen; 2. mr. F. M. Westerouen van Mee leren, advocaat en procureur te 's-Gra venhage. Derde vacature: 1. mr. T. Y. Boltjes, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam; 2. prof. mr. M. H. Bregstein, hoog leeraar in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam en raadsheer plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam. Vierde vacature: 1. mr. *F. J. de Jong, rechter in de arrondissementsrechtbank te 's-Gra venhage; 2. mr. J. P. Hooykaas, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. GEEN NATIONALISATIE VAN DE JAPANSCHE MIJNEN. Volgens Mac Arthur, chef van het Amerikaansche hoofdkwartier in Japan, zullen de Japansche mijnen niet wor den genationaliseerd. 16 October pleitte de Sovjetrussische afgevaardigde voor een gedeeltelijke nationalisatie. Mac Arthur heeft nu zyn goedkeuring ge hecht aan het Japansche plan, dat veel behoudender is en alleen voorziet in een beperkte regeeringscontrole. FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH. 50) „Waar.... hoe?" „In het water van de baaltoeval. Hg. Een visscher heeft hem in zijn net opgehaald" „Maar hü ls toch niet verdronken riep Paul uit, „zijn hoofd is „Het beste bewijs dat hü vermoord is", zei Bakerville. „Hij is vermoord. Grimshaw, in een boot gelegd, het anker van die boot is aan zijn voeten vastge bonden en daarmee is hü overboord ge gooid". „Wie heeft hem vermoord?" riep Paul vol ontzetting, „Wie kan dien drievingerigen man nu vermoord heb ben? Groote goedheid, komt er dan geen einde aan de afgrijselijkheden van dit huis?" Hij scheen nog meei1 overstuur door dit tweede moordgeval dan door den dood van zün oom. „Meneer Grimshaw", zei Tommy, „ik ben daarnet in het bootenhuisje ge weest en er ligt geen enkele boot. Hoor de er dan geen bij het huis?" Paul knikte als versuft. „J-ja antwoordde hü onzeker, „er is hier een boot'n vlet. Ik heb ze vanmorgen nog gezien, toen ik op het strand was". „Dat ls ook zoo!" ri^p Bakerville uit, „u bent vanmorgen aan het strand ge weest. Dat had ik bijna vergeten. Zoo, was die boot er toen wel?" „Ja, toen lag ze in het bootenhuisje". „En hebt u iemand gezien?" „Geen mensch, meneer Bakerville". ',Wat voerde u op het strand uit, me neer Grimshaw?" „Niets 'izonders. Gewoon een wan delingetje na het ontbijt. Ik vnid de duinen en de zee zoo schitterend mooi". Volgens zijn eigen verklaring was Paul Grimshaw dus aan het strand ge weest op ongeveer denzelfden tüd, dat de beide moorden bedreven waren. Ba kerville nam den neef van Strawn met meer aandacht op, dan hij tot nog toe aan hem gewijd had. Maar neen, dat kwam toch niet uit. Hij kon den moord in het huis niet be dreven hebben. En welke reden kon Paul Grimshaw gehad hebben om Frank Padden te vermoorden „Ik denk zoo. dokter", wendde hij zich tot McAllister, „dat het eenige wat we voorlc >pig kunnen doen, is, het lijk naar het huis te brengen. Ifc zou zoo denken, dat u wel een dubbele lijk schouwing zult willen houden". „Natuurlijk.... natuurlijkeen dubbel onderzoek", stemde de coroner met hem in. „U moet weten, dat ik nu drie jaar hier in het district coroner ben en dat dit de eerste lykschouwing is, die ik ambtelyk verrichten zal. Be hoop, dat h^t de laatste zal wezen. Wanneer acht u het den besten tijd er voor?" „Morgen, dokter, als u dat schikt. Morgen hebben we misschien iets be grijpelijks aan de jury voor te leggen. Ik ben bang, dat we op het moment.." „Ik heb bewyzen genoeg vobr de ju ry", riep de sheriff. „Ik zou eerder -zeggen, sheriff, dat we veel te veel bewijzen hebbenvan 'n bepaald soort dan altijd. Het schif ten er van wordt een heel karwei. En... dat is waar ook!wat bent u van plan met uw tweeden.... gevangene te doen?" „Hem bij de andc.. in de kast zet ten", zei de sheriff grimmig. „Hij gaat nu dadelyk mee naar Shoreham". Bob Dolliver begon heftig tegen te stribbelen. „Maar dokter", riep hy uit, „kunt u als coroner goedkeuren, dat die stomme idioot hier me in een cel stopt?" „Ik een stomme idioot?" brulde Ed wards met gebalde vusten. „Als ik geen sheriff was, dan zou ik Je 'n oplawaai geven. Stonden je vingerafdrukken dan niet op dat pistoolen op het boordje van meneer Strawn? Heb je niet zelf erkend, dat je ruzie met hem gemaakt 'hebt? Ik zeg je, jij gaat de kast in!" Dokter Mc Allister keek Bakerville ge jaagd en onzeker aan. „Ikik weet werkelijk niet, wat ik er van zeggen moetja,e er zijn wel erg veel aanwijzingen tegen dien man. en heel ernstige ook „U kunt we wel van beide moorden 27. Da„ was me een lawaai in 't dorp, De paarden Renden voort. Door tuintjes, kraampjes op de markt De rust werd er verstoord. Het melkboer-paard deed ook almee 't Was allemaal heel mal. Ze keerden 's avonds, moegerend, Gelukkig weer naar stal. 28. Na veel getob en veel gezwoeg, Was Timpie achttien jaar. Toen moest hy dienen als soldaat En daarmee was hij klaar. Hij kwam bij d'afdeling tamboers, Moest op de trommel slaan, Signalen blazenen toen ving Tim's vaste loopbaan aan. beschuldigen", riep Dolliver woedend, „u kunt iedereen wel wijsmaken, dat ik den drievingerigen man vermoord en in een boot gelegd en in het water gegooid heb, hoewel ik den geheelen morgen niet uit huis ben geweest!" ..Dat is waar. sheriff, zei de dokter. „We mogen geen onrecht begaan en.. „Die kerel gaat de kast in en daarmee uit!" gromde de sheriff, „en als hy er uit wil. dan moet hü maar voor een borgstelling zorgen. En Jaggers blijft ook zitten, totdat het gerecht over hem be slist heeft". „Zoolang de sheriff op dat standpunt staat", zei Bakerville, „valt er niet aan te tornen, want hij staat in zijn recht. Hii kan Jaggers zoowel als Dolliver vast houden, onder verdenking van moord, totdat de jury van den coroner zich heeft uitgesproken". „En dat ben ik ook vast van plan. Een van die twee heeft het gedaan en het is lang niet onmogelijk, dat ze samenge zworen hebben. Kom Dolliver, je gaat met mij mee!" HOOFDSTUK XXV. Tegenstrüdige theorieën. Zoodra ze gelegenheid kregen, hadden Bakerville en Tommy zich van de an deren afgezonderd, omdat ze graag eens met elkaar wilden overleggen. De sheriff, blü met z'n tweeden arrestant, was met Dolliver in zfn auto naar Shoreham teruggereden en dokter McAllister was boven bezig met het onderzoek der ko- gelwonde, waardoor Strawn gedood was. J- B. leunde tegen den muur van de woonkamer met de handen diep in zijn zakken en een pyp in zijn mond. Dikke rookwolken zweefden om zyn hoofd. ..Joggie", zei hij, „dat zal een lastig karwei voor ons worden. We hadden ge hoopt, tegelük met dien drievingerigen man ook die cliché's te vinden en nu heeft het er veel van weg, dat de zaak nog veel ingewikkelder is geworden". (Wordt vervolgd). de „Walrus", maar wij mogen hoop en vertrouwen, en vooral ook het zelfver trouwen. niet verliezen. Wy hebben een taak te vervullen, op de vervulling waarvan het geheele Nederlandsche volk zit te wachten. Het vertrouwen, dat heel Nederland in ons stelt, mo gen, zullen wy niet beschamen. Ds. Wristèrs is ziek geworden, maar nu gelukkigalweer herstellende. Jam mer is het, dat de dominee bij het ver trek nog niet zoo ver opgeknapt was, dat hij de reis verder kan meemaken. Hy zal evenwel in de havens veel ze genrijk werk kunnen verrichten, en met die gedachte moeten ook wij de teleurstelling over zijn afwezigheid aan boord verzetten. Nu is dé groote sprong gemaakt: ter walvischvaart. Wat zal de toekomst in de komende weken brengen? Wij zyn vol goeden moed. FORT ROCHDALE WORDT ONTRUIMD. Het interneeringskamp „Rochdale" te Alkmaar zal deze week ontruimd moe ten worden, daar het bestemd is voor de opleiding van militairen. Van de 500 gedetineerden, die op het oogenblik het kamp bevolken, zullen er deze week 250 naar fort „Zuidwijkermeer", onder Beverwijk, worden overgebracht. De overige 250 zullen te zijner tüd in het in de nabijheid daarvan gelegen fort „Aagtendyk" worden ondergebracht, In afwachting hiervan zullen tydelijk 100 gedetineerden in fort „Veldhuis" onder Uitgeest en 150 in fort „Renauw" in de provincie Utrecht geplaatst wor den. LOONENDE CONTROLE BIJ HERSTEL VAN WONINGEN. De controle op de ingediende rekenin gen voor het herstel van woningen met een schade beneden f3000.heeft tot op 1 December jl. in de provincie Gro ningen een besparing van rond f180-000 of wel 12 procent van het totaal op geleverd. Er werd tot dien datum in deze provincie 11/4 millioen gulden be- steèd aan dit herstel. Aangezien dit be drag in het kader van de financierings regeling, die voor het herstel beneden de drieduizend gulden is getroffen, bijna geheel voor rekening van het rijk komt, is «en niet onbelangrijke besparing door controle verkregen. WOENSDAG 11 DECEMBER. Boskoop - Rem. Kerk, 8 uur: F. N. Nle- meijer en G. van 'tWout van Alphen. Ned. Herv. Kerk Viertal te Middelburg (vac. dr. W. H. Beekenkamp) M- H. Knyff te Zierikzee, J. C. Koppert te Ingen, G. J. H. Marsman te Brulnisse en A. de Vries te Heukelum. Beroepen te Hlerden (toez.) A. Vroegindewey te Loon op Zand; te Nlj- kerk o. d. Vel. (Evang.) J. G. Panhuis© te DrutcnLeeuwen. Bedankt voor Hau- lerwijk (Fr.) P. de Bruyn te Klaziena- veen. Benoemd tot hulppred. te Utrecht J, W. Boogaard, em. pred. te Rossum (Old). Aangenomen naar Groïilngen (vac. H. J. Lang man) G. v. Veldhuizen, perspred. der Ned. Herv. Kerk. Geref. kerken Aangenomen naar Gouda (2e maal) W. v. Dijk te Nijmegen. Rem. Broederschap Viertal te Gro ningen J. J. v. Hille te 's Gravenhage, J. G. J. v. Iterson te Lochem, J. A. v. Nleu- wenhuyzen te Hilversum en D. G. v. Vreumingen te BU6sum. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Amsterdam A. W. C. de Wit te 's Gra venhage. Ingezonden Mededeeling als Uw leverancier nog net een pakje Maizena Duryea voor U heeft kunnen terzijde leggen. 0e aanvoer is nog beperkt, maar iedereen wil het hebben. 1 Hei oude vermaarde merk HAAGSCHE RECHTBANK. De chauffeur W. D. T van W. te Lisse kocht enkele malen een auto van een militair, welke voertuigen van diefstal afkomstig bleken te zün. We gens de heling werd tegen hem een jaar en drie maanden gevangenisstraf ge- eischt De rechtbank heeft veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens diefstal van een rilwlel, had zich voor de rechtbank te verantwoorden G. V. uit Zoeterwoude, die eigenlijk zelf niet kon begrijpen hoe hij er toe kwam want hij dacht de flets te hebben ge kocht. De elsch luidde acht maanden ge vangenisstraf. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 9 Dec. Coöp. Groenten veiling. Andijvie 1863, Kroten 4.40—10.10, Gel© kool 10.5013.40. Groene kooi 817, Roodc koo» 11.1016.90, Boerenkool 16 24. Sprultkooi 1624. Spriutkool 3982', Prei 7—22, Uien 3.40—8.40, Rapen 6.50— 6 80. Winterpostelein 79, Peen 526. Witlof 849. alles per 100 kilo Peen 25 34. Selderij 3.708.90 alles per 100 bos. Knolselderij 4.1016 per 100 stuks. BOSKOOP, 9 Dec. Rozen per bos: Butterfly 130200 ot.; Sweet Heart 60 90 ot.; Diversen per bos: Chrysanthen, grootbloemig, 200—300 ct.; tros-Ohrysan- then in soorten 80140 ct,: Clematis, Me vrouw le Coultre 850 ct.; Perneütyatakken 80150 ct.. idem per stuk - Kluit 50 80 ct.; Erika's per stuk 14 ct.- Skimia's p. stuk 260 ot. Beshulstvelllng van 9 Dec.. Hulst met bes, eerste soort 170245- Idem bezet met gele bes 45« ct.; Idem Z11 verbont 460 ct.; ld. goudbont 380 ct.; snügroen 2339 ct.. alles per kg. Sparreboompjes per stuk 36- 42 ct. IJMUIDEN, 9 Dec. Besommingen: KW 83 met f 3680; KW 168 met f. 2510, KW 53 met f. 1270. IJMUIDEN, 10 Dec. VersOhe haring: loc- ger KW 124 f7069 en de kustvisschef KW 77 f.885.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2