Nog altijd de kwestie Spanje Geen overeenstemming bij Se marang Mijnwerkers-staking in Amerika opgeheven - Lewis gelast heden het werk te hervatten Vergiftigings-drama te Nijmegen WEERBERICHT en in Indië Met een enkel woord 85ste Jaargang MAANDAG 9. DECEMBER 1946 No. 25953 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie; B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no. 57055 Gebruik van dum-dumkogels bewezen. Aneta meldt uit Batavia, dat de Ne- derlandsehe en Indonesische commis sies Vrijdag j.l. ten Zuiden van Se- marang bijeen zijn geweest, doch niet tot overeenstemming konden komen, doordat de Indonesische commissie vasthield aan de van Indonesiche zij de vastgestelde demarcatielijn. Voor de Nederlanders was deze lijn niet aanvaardbaar, daar zij niet gebaseerd is op den status quo van 14 October, die door de gezamenlijke bestandscom missie als bindend was aangenomen. In den sector van Semarang hebben Indonesische infiltraties Oostelijk en Zuid-Oostelijk van de stad plaats ge had. Bij Bandoeng zijn hier en daar Neder- landsche troepen en wegbeveiligings- posten langs den convooiweg beschoten. In den sector van Soerabaja werden bewoners van de kampongs" Belahanred- jo en Sawen onder gewapend toezicht van de volgelingen van Soetomo ge dwongen arbeid te verrichten aan ver dedigingswerken. In den Noordelijken sector van het om Soerabaja bezette gebied ontmoette een Nederlandsche patrouille zwaar vuur. Dit werd beantwoord, met het ge volg. dat de terroristen twee dooden en zes gewonden achter lieten. De patrouil le leed geen verliezen. Daar gebleken is, dat de TJR.I. water van den irrigatiedienst Modjokerto in strijd met de bepalingen van de water- overeenkomst gebruikt voor militaire inundaties binnen de Nederlandsche zone. zijn de Nederlandsche troepen ge dwongen geweest de dam bij Ponokawa op te blazen en het Nederlandsche pa- trouillegebied weer droog te leggen. Aneta verneemt, dat de door beide partijen aanvaarde demarcatielijn te Medan vrijwel het geheel bebouwde stadsgebied bevat, zoodat ook de geza menlijke kampongwijken binnen het be zette gebied worden gebracht. Naar aanleiding van het reeds gemel de gebruik van dum-dum kogelsvdoor de Indonesiërs werden aan Aneta de bewijzen geleverd, dat op 3p November op de lijken van de aanvallers, be- hoorende tot de Barisan Rakjat en ook in verlaten stellingen dum-dum- munitie gevonden was. „DOODENRITTEN" BIJ MEDAN. Een woordvoerder van het Nederland sche leger heeft verklaard, dat aanval len op de convooien op den weg van Medan naar Belawan, hoewel deze weg volgens de bepalingen van het bestand onder Nederlandsche controle staat, da gelijks^ voorkomen. Militaire chauf feurs noemen het convooirijden daar thans 'n „doodenrit". Aangezien de ver binding van Medan met Belawan ech ter van vitaal belang is. gaat men on danks de gevaren met de autotranspor# ten voort. Twee auto's met militairen van de veldcompagriie zijn nabij Gloe- goer door Indonesische terroristen met geweer en mitrailleurvuur aangevallen. Aan Nederlandsche zijde vielen een doode en twee gewonden. Het Neder landsche treinverkeer met Belawan is onmogelijk, daar de „roodwitte" treinen deze route sedert kort niet meer be rijden Het gevolg hiervan is, dat de stations en wissels niet langer meer be diend worden, terwijl vermoed wordt, dat de rails op verschillende plaatsen zijn opgebroken. „PARTAI SOCIALIS" ACHTER LINGGADJATL AJ.P. méldt uit Batavia, dat de „Par- tai Socialis", de partij van Sjahrir en Sjarifoedin zich op een gisteren op een voltallige zitting van het partijbestuur te Djogja achter de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati geschaard heeft. De hooge adviesraad der Republiek zal Donderdag en Vrijdag a.s. te Djogja bijeen komen, teneinde zijn houding tegenover de ontwerp-overeenkomst te bepalen. ERNSTIGE BINNENLANDSCHE MOEILIJKHEDEN? Zes ^prominente figuren uit de voor malige binnenlandsche strijdkrachten van de provincie Groningen, w.o. de gewestelijk commandant, de com mandant der bewakingstroepen en de directeur van het Afwikkelingsbureau, hebben Zaterdag j.l. een telegram van den volgenden inhoud verzonden aan de leden van de Staten-Generaal: „Leden van de voormalge Binnen landsche Strijdkrachten in de provincie Groningen, wetende dat zij de-meening van het overgroote deel van de voorma lige B.S. vertolken, wijzen u er op. dat indien de overeenkomst van Cheribon wordt aanvaard, dit aanleiding zal ge ven tot zeer ernstige binnenlandsche moeilijkheden en dringen er daarom bij u met de meeste klem op aan al het mogelijke te doen om het heillooze ac- coofd niet te doen aanvaaarden. Zij verzekeren u, dat zij bereid zijn zich opnieuw aaneen te sluiten voor de een heid van het Rijk". Dit telegram was geteekend door de heer^n W. A. Schrijvershof, M. J. van Til, dr. G. D. Jonker, dn J. C. 'sJacob, H. Houwen en A. Eilander. Tot 31 Maart a.s. De president van den mijnwerkers- bond der V.S. (..United-Mine-Workers of America"), John L. Lewis, heeft onmiddellijke hervatting van het werk gelast. Hiermede is een einde gekomen aan de staking in de £et- koolindustrie der V-S." Natuurlijk is dit bericht algemeen met vreugde vernomen. Nader wordt gemeld: Nadat de Amerlkaansche openbare aanklager, Clark en de verdediger van de mijnwerkersvakvereeniging met den chief-justice hadden geconfereerd over het verzoek van de regeering om een onmiddellijke herziening van het von nis, dat over Lewis is uitgesproken, heeft Lewis in een brief aan de leden van zijn vakvereeniging het bevel gege ven aan het werk te gaan, voorloopig tot 31 Maart a.s. Als verklaring van dit bevel, werd er aan toegevoegd, dat het gegeven was om het hooge Amerikaan- sche gerechtshof in staat te stellen de In Amerika, waar de eieren niet zoo zeldzaam zi.ln als hier te lande, gaat een kunstje zooals beide poedels hier demonstreeren. met minder risico gepaard. Des ondanks blijft het een opmerkelijk staaltje van dressuur. De poedels schilnen het al verder ln deze kunst gebracht te hebben dan de Jongedame! Na ruim 2 jaar een arrestatie. De politie te Nijmegen heeft al sinds de jaren 1943 en 1944 verschillende ver- giftigingsgevallen in onderzoek. Een 6 tal werkbazen van de stijfselfabriek Hollandia is in den loop van 1943 en 1944 onder ernstige vergiftigingsver schijnselen ongesteld geworden. In 1943 zijn er 4 van hen bezweken. Het 5e slachtcfffer overleed in 1944. Na het on derzoek van den geneesheer werd op last van de politie een sectieonderzoek toegepast Daarbij is toen komen vast te staan, dat i" man zeer waarschijn lijk door' rattenkruid vergiftigd was. Het zesde slachtoffer leeft nog. In den loop van de jaren hadden de slachtoffers dreigbrieven ontvangen, doch zich daarvan weinig aangetrok ken. Thans heeft een nader onderzoek uit gewezen, dat de mannen telkens ver giftigd zijn op den dag, dat een be paalde werkman de cantine bediende. Deze man is riu door de politie in verhoor genomen en de deskundige van de politie heeft overeenstemming ENKELE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wind geleidelijk weer omloopend en afnemend, aanvankelijk nog zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Hier en daar met natte sneeuw, later op klarend. In het Noorden van het land vannacht temperatuur om het vriespunt, overigens temperatuur tusschen'3 en 6 graden. gevonden tusschen het handschrift van dezen verdachte en dat van de gestuurde dreigbrieven. De nfan ontkent echter hardnekkig. De directie van de fabriek kan niet nagaan, welke motieven tot dit vergif - tigingsdrama hebben kunnen leiden. De politie stelt een nader onderzoek in. Zij was tijdens den oorlog zeer ge handicapt, Bij de bevrijding, toen het politiebureau door de Duitschers in brand gestoken werd zijn bovendien veel bewijsstukken verloren gegaan. mijnwerkersstaking en alles wat hier mee samenhangt vrij van „den druk der publieke meening, die door de hysterie en de razernij van de economische cri sis is veroorzaakt", te beoordeelen. Dezfe brief, werd door Lewis zelf aan een aantal verslaggevers voorgelezen en Lewis verklaarde, dat de daarin ver vatte beslissing, geheel van hem af komstig is en volkomen in goed ver trouwen is genomen. Lewis zeide, dat de vakvereeniging bereid is over een arbeidsovereenkomst te onderhandelen met de regeering, die sinds de staking in de afgeloopen lente de mijnen ex ploiteert, of met de mijneigenaren vol gens elke richtlijn, die door het hooge gerechtshof zal worden vastgesteld. De staking heeft 16 dagen geduurd! President Truman zou hedennacht een rede gehouden hebben, waarin hij een beroep zou doen op het publiek om steun tegen Lewis en zijn mijnwerkers vakvereeniging, die verantwoordelijk is voor de staking van 400.000 mynwerkèrs, maar deze is natuurlijk afgelast. Zooals bekend is Lewis met 25 000 gulden beboet en zijn vakvereeniging met 8-750.000 gulden voor ongehoor zaamheid aan het hof, dat het uitvaar digen van een bevel tot staken verbo den had. De brief, dien Lewis aan de «mijnwer kers heeft gezonden begon met de vol gende woorden: „Alle mijnen in alle districten zullen onmiddellijk opnieuw in werking wor den gesteld tot 31 Maart 1947 des nachts 12 uur" (1 April des morgens 6 uur, Ned. tijd). „Ieder lid (van de vakvereeniging) wordt bevolen onmiddellijk naar zijn werk terug te keeren en zijn gewone taak op te nemen onder dezelfde loon- en arbeidsvoorwaarden, waarop hij voor 20 November 1946 (den dag waarop de staking is begonnen werkte". Lewis herinnerde eraan, dat zijn zaak thans het hoog gerechtshof had bereikt en voegde er aan toe, „men mag aan nemen, dat de uitspraak van het hof zijn invloed zal doen gelden op het le ven van lederen burger". Dit is de tweede maal, dat Lewis, het veld heeft geruimd na in conflict ge weest te zijn met den president. Tij dens de staking in 1943 wilde hij evenmin toegeven tot president Roo sevelt besloot, de mijnwerkers recht streeks te verzoeken hun leider in den steek te laten en het werk te her vatten. Enkele minuten voordat Roo sevelt zyn radiorede zou beginnen hief Lewis de staking op. Het embargo op het vervoer per spoor van goederen voor den export is onmid dellijk nadat het einde van de staking was aangekondigd, door het transpore bureau voor de landsverdediging opge heven Ook zullen de beperkingen van het postvervoer, die nog geen 43 uur geleden waren afgekondigd, ongedaan worden gemaakt. Dit beteekent, dat de vele Kerstpak ketten, dié naar Europa verzonden zijn, naar hun bestemming gaan, al 'zal de aflevering vertraagd worden. Door regeeringsfunctionarissen van het transportbedrijf werd verklaard, dat het embargo qp het vervoer van spoor weggoederen niet zoo snel kan worden opgeheven en dat de volledige hervat ting van passagiersvervoer eveneens voorloopig zal moeten worden uitge steld. De Groote Vier. HET VREDESVERDRAG MET DUITSCHLÜfoD. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat Molotof op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandsche Zaken zich accoord heeft verklaard met het plaatsen van het onderwerp „Oos tenrijk" op de agenda der besprekingen inzake Duitschland. Hij stelde voor, dat deze besprekingen omstreeks Februari gehouden zullen worden De ministers bespraken verder de kwestie van het hooren van die lan den, die eischen ten aanzien van Duitschland hebben. Het voornaamste geschilpunt tusschen Molotof en ae an deren betrof de vraag, of de landen in kwestie reeds thans voor een commissie hetoben te verschijnen of eerst na de volgende samenkomst van den raad van ministers van buitenlandsche zaken. Byrnes stelde ten slotte voor, dat spe ciale plaatsvervangers der ministers de inzichten zullen vernemen van België, Denemarken, Joego-Slavië, Luxemburg, Nederland, Polen en Tsjecho-Slowaktje. Deze landen moeten worden gehoord, voordat de raad van ministers beslissin gen heeft getroffen. Verder verlangde Byrnes, dat de geal lieerde bestuursraad rapport zou uit brengen over a) de voorloopige regee ring in Duitschland: b) de instelling van centrale lichamen in verband met de economische en politieke toekomst van Duitschland. Ook de demilitarisatie van Duitsch land, het verdrag met Oostenrijk en een= reeks andere punten wilde Bymes op de agenda geplaatst zien. Daarop dien de ook Molotof zijn voorstel in, waar van wü de voornaamste bijzonderheden reeds vermeld hebben. Molotof wenscht ook. het rapport van de commissie van kolendeskundigen ter sprake te bren gen. Byrnes ging hlenhee accoord. Ook de liquidatie van Pruisen Vilde Byrnes geenszins van de agenda weren. Byrnes merkte op, dat men het over de agenda wel eens zou worden op één punt na: de beperking van het bezet tingsleger. Molotof wil, dat eerst Sov jet-deskundigen hierover gehoord wor den. WEER SLEEPBOOTENSTAKING IN NEW-YORK DREIGENDE. De vakvereeniging van sleepbootman schappen van de American Federation of Labour, welke reeds eerder dit jaar gedurende 13 dagen door een staking het verkeer in de New-Yorkschq haven heeft doen stil liggen, heeft haar func tionarissen machtiging verleend om een oproep te doen voor een stemming over staking. De vereeniging is op het oogen- blik met de reeders in onderhandeling over een nieuw contract. De leiders der ..Indonesische Repu bliek" deelen mede, dat de in Indië ge pleegde wandaden, buiten hen om be dreven werden, dat brandstichtingen en, plunderingen en uitmoordingen van Europeanen zoo goed als van Inheem- schen en Chlneezen. tegen hun wil plaats hebben. Waarom dan verheerlij king er van? Bijgaande afbeeldingen zijn repro ducties van wandaden op groote schaal, voorkomend op de nieuwe postzegels der „REPUBLIEK". 1. De brandstichting, plundering en uitmoording van Zuid-Bandoeng in Maart van dit jaar (Maret) 1946. 2. De beschieting en het in brand steken van het Vrouwenkamp in Am- barawa in November van het vorige jaar (Nop.1945). 3. De afsluiting van Soerabaja van water. John Lewis, die capituleerde in het mllnconfllct ln Amerika, zooals hil zich vorige week naar het gerecht begaf. Een der grootste verliezen, die door de staking is geleden, is waarschijnlijk gelegen in de staalproductie. Door ver antwoordelijke kringen werd dan ook voorspeld, dat de landen, die in de VB. staal wenschen aan te koopen, moeilijk heden zullen ondervinden bij het plaat se^ van bestellingen. BINNENLAND. By een tram-ontsporing op het Bui tenhof te Den Haag ls een oude dame onder een tramwagen geraakt. Met man en macht trachtte men de tram te lichten, doch eerst, toe.n men vier domme krachten gebruikte kon het rijtuig, dat zich als het ware in zand en steenen had vastgevreten. zoover gelicht worden, dat men 'het slachtoffer uit haar benarde positie kon bevrijden. Het bleek, dat zij verwondingen aan gelaat en beenen had gekregen. In den nacht van Vrijdag op Zater dag hebben Inbrekers zich toegang ver schaft tot het kantoor van de zuivelfabriek Holland te Zaandam. Zij forceerden een stalen kas en verdwenen met een bedrag van f.8.000.en een aantal bonnen. Den Inbrekers ging een grootere buit aan de neus voorbij, daar Juist den vorlgen dag een bedrag van f. 12.000.naar de bank was gebracht. De gouverneur van Curasao, dr. Kasteel, is Zaterdag weer van Schiphol vertrokken. Door het Nederlandsch-Indische devlezenlnstltuut te Batavia is in principe besloten voor kleinere bedragen maande- lijksche remises voor familie-onderstand toe te staan. De betrokkenen dienen zich tot de banken te wenden. BUITENLAND. Robert Patterson, de Amerlkaaflsche minister van oorlog, verklaarde, dat er geen atoombommen of grondstoffen daar voor naar Engeland of welk ander land ook zijn gezonden, en dat iedere andere verklaring ten aanzien van dit onderwerp onjuist ls. In Hyderabad, den voornaams ten staat van Voor-Indië, zijn alle commu nistische organisaties onwettig verklaard. De Amerlkaansche minister van oor log. Patterson, heeft medegedeeld, dat ln December 17 schepen met graan naar Duitschland zullen vertrekken. De regeering der V. S. heeft de Sovjet-regeering een tweede nota doen toekomen Inzake vereffening van de 11 000.000.000 dollars, welke de Sovjet-unie wegens geleende en gepachte goederen schuldig ls. De Britsche Nieuwsdienst in Duitsch land meldt, dat de Kerstliederen „Stille Naoht" en „O du Froebllchë" -by-officleele1 of openbare Kerstvièringen, georganiseerd, door de onderwijzers aan de froebelscholen te Schwerlng (in Mecklenburg in de Sov jet-zone) niet meer mogen worden gezon gen. Tevens zijn opvoeringen van Kerst spelen. waarin engelen voorkomen, ver boden. De Grleksche ambassadeur te Washington. Clmon Diamantopoelos, ls gisteren tydens een receptie in het Plaza- hotel te New York plotseling overleden. HU werd ln 1942 lot Grlekschen ambas sadeur te Washington benoemd en was tijdens den oorlog gezant te Moskou. HU nam ook deel aan de vredesconferentie te Parijs. Als hoofdstad van de vereenigde Britsche en Amerlkaansche bezettings zones ln Duitschland ls Frankfort aan de Main voorgesteld Ceylon zal van Japan herstelbetalin gen eischen voor het bombardeeren van Colombo en Trincomale en duikbootactie tegen koopvaardijschepen. Senaatsverkiezingen in Frankrijk. In Frankrijk zijn gisteren de Senaats verkiezingen gehouden. De door het Fransche ministerie van Binnenlandsche Zaken bekendgemaakte voorloopige uitslag voor 200 zetels ln den Senaat luidt als volgt: M.RP. 62 zetels, communisten 59, so cialisten 36, radicalen 23, onafhankelijk republikeinen (cons.) 10. republikein- sche vrijheidspartij 8 en andere partijen. 2 zetels. De offlcieele cijfers voor de in to taal op de verschillende partijen uitge brachte stemmen zijn: (er waren bijna 89.000 kiezers) MB.P, 27 280 stemmen, communisten 25V780, socialisten 15.719, radicalen 10230. onafhankelijk repu blikeinen 4.240, rep. vrijheidspartij 3.723 en andere partijen 1.170 stemmen. DE VERMISTE FRANSCHE ONDERZEEBOOT. Vliegtuigen hebben ter hoogte van Toulon een olievlek op het water waar genomen, die volgens Fransche marine- autoriteiten zoo goed als zeker van een onderzeeboot afkomstig is. Slecht weer maakt een onmiddellijk onderzoek on mogelijk. Het recht van Veto. In de politieke commissie van de V.N. is de Australische resolutie inzake het gebruik van het recht van veto in den Veiligheidsraad aangenomen. De resolutie verzoekt den permanenten le den van dien raad er voor te zorgen, dat van het vetorecht een zoodanig ge bruik wordt gemaakt, dat het nemen van spoedige besluiten er niet door in gevaar wordt gebracht. De resolutie be veelt verder aan een procedure te vol gen, waarbij moeilijkheden tengevolge van het gebruik van het veto tot -een minimum worden beperkt. Een subcommissie heeft verschillende voorstellen inzake het vetorecht gedu rende meer dan een maand bestudeerd en is er niet in geslaagd de diverse standpunten te verzoenen. Er werd over vier voorstellen gestemd. Een motie van China, door de Sovjet- Unie gesteund, werd met 24 tegen 13 stemmen verworpen. Vervolgens kwam de Australische resolutie in stemming, die met 27 tegen 6 stemmen en 9 ont houdingen werd aangenomen. De Sov jet-groep stemde tegen. Eén paragraaf van de lesolutie werd echter verworpen, n.l. die waarin het gebruik, dat tot dus ver van het vetorecht is gemaakt, wordt gecrltiueerd. Een motie van Argentinië, die een duidelijke omschrijving wilde van de aangelegenheden waarop het vetorecht niet toepasselijk was, werd verworpen. Een voorstel van Cuba, gericht op wij ziging van het betreffende artikel van het handvest, onderging het zelfde lot. De resolutie van Australië komt nu in de plenaire vergadering der V.N. Schoenendistributie in 1947. Naar de „Msb." verneemt zal in 1947 votetr de schoenendistributie dezelfde regeling worden getroffen als dit jaar. zoodat per maand een nummer van de stamkaart wordt aangewezen voor het afhalen van een schoenenbon. De aanwijzing van de nummers zal evenwel niet als thans door loting ge schieden, maar in dezelfde volgorde als dit jaar de loterij neeft uitgemaakt, zoodat degenen, die het langst geleden een schoenenbon hebben ontvangen, thans het eerst aan de beurt komen. Een fel protest van Franco. Op de Algemeene Vergadering der V. N. werden Wlt-Rusland en Turkije gekozen tot leden van den economi- schen en socialen raad. Nederland werd door Turkije verslagen. Opnieuw kwam de kwestie Zuid-Afri- kaVoor-Indië ter tafel. Tenslotte werd het Ziiidafrikaansche voorstel dat de kwestie naar het in ternationale hof wil verwijzen met 3121 stemmen bij 2 onthoudingen af gewezen. Het Mexicaansch-Frarische voorstel, volgens hetwelk de regeeringen van de Unie van Zuid-Afrika en van Voor- Indië rapport moeten uitbrengen aan de eerstvolgende Algemeene Vergade ring over de behandeling van de In diërs in Zuid-Afrika werd aanvaard met 32 tegen 15 stemmen bij 7 onthou dingen. In de sub-commissie van de politieke commissie heeft de Cubaansche afge vaardigde, aangedrongen op bemidde ling van alle Spaansch-sprekende lan den in de Spaansche kwestie. Een voor stel van Columbia tot bemiddeling in Spanje door de Latijnsch-Amerlkaan sche republieken werd verworpen. Een voorstel volgens hetwelk een be roep moet worden gedaan op ieder lid van de organisatie der V. N. .om de be trekkingen met de regeering van Fran co té verbreken, werd met 11 tegen 6 stemmen bij één onthouding aangeno men. Dit' voorstel werd gezamenlijk door Mexico, Venezuela, Guatemala, Pana ma en Chili ingediend. Volgens Let tweede lid van het voorstel, dat even eens werd aangenomen, zal de com missie allen leden van de organisatie der V. N. aanbevelen, den secretaris generaal in kennis te stellen van des betreffende maatregelen. Een Fransch voorstel, strekkende tot onmiddellijke stopzetting van voedsel- leveranties uit Spanje, totdat de V. N. er van verzekerd zijn, dat deze niet direct voor het Spaansche volk noodig zijn, werd met 11 tegen 5 stermmen bü 2 onthoudingen aangenomen. De gemeenschappelijke bovengenoem de resolutie, waarbij het verbreken van diplomatieke betrekkingen met SDanje wordt voorgesteld, werd in «de plaats gesteld van de 2 laatste paragrafen van het Amerikaansche voorstel, volgens welke een beroep moet worden ge daan op Franco on zijn bevoegdheden aan een voorlpopige regiering, die vrije verkiezingen kan uitschrijven, over te dragen. De Amerikaansche afgevaar digde Rayner zeide evenwel, dat hij de twee paragrafen in een voltallige ver gadering van de politieke commissie weer ter sprake zou brengen. Het geamendeerde Amerikaansche voorstel, waarin er bij de Algemeene Vergadering op wordt aangedrongen, dat zij het bewind van Franco zal uit sluiten van het lidmaatschap der bu reaux, die door de V. N. zijn of zullen worden gesticht, werd goedgekeurd. Tevens beval de sub-commissie aan, dat Spartje niet zal mogen deelnemen aan conferenties, of andere activiteit, van de V. N., of haar bureaux tot al daar een nieuwe aanvaardbare regee ring zal zijn gevormd". De Fransche afgevaardigde, Jouhaux, die mede-secretaris-generaal is van de algem. confederatie van arbeiders en lid van de excutieve van wereldvakver- eenigingsfederatie, vroeg „in naam van 17.000.000 arbeiders, vereenigd in de wereldvakvereenlgingsfederatie". hetr verbreken van de diplomatieke betrek kingen met Franco. De Amerikaansche gedelegeerde Con- nally, verklaarde hierop, dat de Ver. Staten onder geen voorwaarde ten gunste van dit voorstel «uilen stem men. Gromyko (Sovjet-Unie) verklaarde, dat indien de V. N. haar politieke en moreele verantwoordelijkheid op willen houden, thans voor haar de tijd ge komen is te beslissen over stappen om het bewind van Franco uit te roeien „Hqt minste, dat de V. N. in dit op zicht Tcunnen doen is te besluiten, dat ae diplomatieke betrekkingen met Span je zullen worden verbroken", zeide Gro myko. „Een dergelijke actie zal het Spaansche volk inspireeren". Het Spaansche kabinet geeft na een vergadering van negen uur onder voor zitterschap van generaal Franco een algemeen protest tot „alle oprechte menschen in de wereld" gericht in ver band met de houding der V. N. ten aanzien van Spanje. De regeering blijft by „haar vaste besluit voort te gaan met de onafhankeiykheid van het land te vrUwaren van alle mogeiyke buiten landsche inmenging, zooals zy tot nog tpe heeft gedaan". De subcommissie van de politieke commissie der V N., welke thans de Spaansche kwestie be spreekt, toont, aldus de Spaansche re geering, minachting voor de waarheid en gebrek aan respect voor een sou- verain land als Spanje en heeft zich een spreekbuis gemaakt van de „roode misdadigers van onzen burgeroorlog".

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1