Zal de Kamer niet stemmen Het vredesverdrag met Duitschland WEERBERICHT Op kolen-toewijzing moet 20 pet. worden bezuinigd Geheimzinnige ontploffing te Utrecht Pakje met explosie ve-stof in het Postkantoor geworpen Met een enkel woord 85ste Jaargang ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 No. 25952 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menühorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 31507 - Giro no. 57055 De wereld-Sinterklaas- Siirprise Als een Sinterklaas-surprise valt de wereld ten deel: de Groote Vier zijn het eens geworden over de vredesverdragen met de vijf satelliet-staten van Duitsch- land! Dat wil dus zeggen, dat de vre desverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland einde lijk tot stand zijn gekomen Eindelijk! Inderdaad, want eerst ruim lVi jaar na- de capitulatie van Duitschland heeft men dit resultaat weten te bereiken. Voor en aleer de of- ficieele onderteekening van den vrede zal plaats vinden, zal het bovendien nog wel 1947 zijn geworden! Heel wat voeten in de aarde heeft het gehad, om zoover te geraken. Wan neer men zich rekenschap geeft van de langdurige en dikwijls spannende besprekingen, dan kan het niet anders, of men moet een zucht van verlichting slaken dat ten slotte het einddoel is gehaald. Verrassend is dit resultaat voor ons echter niet. Steeds hebben wij ons immers op het standpunt geplaatst.dat het wel los zou loopen. dat .betrokken partijen alleen den voet strak hielden, om er uit te sleepen. wat te sleepen viel, om uiteindelijk, wanneer bleek, dat de tegenpartij niet verder zou te rugwijken, toe te geven. Dit gold dan speciaal voor Sovjet-Rusland. Zoo is het nu gegaan Het minste last hebben de vredesver dragen met Finland en Hongarije ge geven. Moeilijkheden van beteekenis hebben deze beide niet opgeleverd. Men kan zelfs wel zeggen, dat de Sovjets ten aanzien van deze beide landen zeer coulant zijn geweest en geen overdre ven elschen hebben gesteld. Ten aanzien van Roemenië waren de moeilijkheden feitelijk beperkt tot de regeling van de olie-kwestie, hetgeen niet onoverkomelijk bleek en voorts van de Donau-aangelegenheid. Deze laat ste heeft lang getraineerd, daar de Sovjets alles in het werk stelden, om de scheepvaart op deze rivier in han den te leggen van de aangrenzende landen, met uitsluiting van de Weste lijke democratieën. Toen bleek, dat de laatsten niet van zins waren om dat te nemen en beslist voet bij stuk hiel den, zijn de Sovjets eenvoudig terug geweken en plotseling erkenden zij het recht van vrije scheepvaart. Tevergeefs is de vasthoudendheid der Russen echter niet geweest, want het is ongetwijfeld mede daardoor, dat zij voor Bulgarije heel wat hebben we ten te redden. Het1 is Griekenland, dat daarvan de dupe is geworden! Men zal zich wellicht herinneren, hoe de Grieken den Italiaanschen aanval glansrijk doorstonden en hoe eerst de Duitsche aanval via Bulgarije den Ev- zonen de nederlaag bracht. De Engel- schen waren toen nog niet bij machte hulp van beteekenis te brengen, al zonden zij wat troepen, die op tijd wer den teruggenomen. Zelfs Kreta wisten zij niet te behouden! De Grieken had den nu. geleerd door de ervaring, eeni- ge grenscorrecties gevraagd Onder goedkeuring van Moskou beantwoordde Bulgarije dit ..offensief" met te vragen een stuk van Thracië. om zoodoende te verkrijgen een uitweg naar de Middel- landsche Zee. Ernstig gemeend kon de ze eisch natuurlijk nooit zijn, wa*ït wie geeft een verslagen land gebiedsuitbrei ding? Toch hebben de Russen zoodoen de voor hun beschermeling het. onheil van terreinverlies afgewend Voorde Grieken is het een slechte belooning voor de vele. gewichtige diensten, die zij het Westen hebben bewezen. Geen wonder, dat in Griekenland het besluit de Bulgaarsche grenzen onveranderd te handhaven, als een ramp-besluit werd beschouwd en het land rouwde' Wat Italië betreft, hier lag de moei lijkheid in hoofdzaak in Triëst. De Rus sen hebben alles gedaan om hun satel liet Zuid-Slavië te steunen in den eisch tot bezit van dit gebied, doch ten slotte zijn zij ook in dit opzicht teruggewe ken en het laat zich aanzien, dat zelfs het dreigement van Zuid-Slavië. het vredesverdrag niet te onderteekenen. wanneer hun wenschen niet werden bevredigd, van de baan is. Triëst wordt een vrijstad, gelijk des tijds Dantzig. Het is en blijft een ge vaarlijke herhaling, waarbij zeer veel zal afhangen van den persoon, die met het gouverneurschap wordt bekleed. Het wordt een zeer verantwoordelijke betrekking! En nu zal eerlang het spel gaan spe len van den vrede met Duitschland. We mogen ons voorbereiden op een herhaling in het groot van wat we be leefden bij het tot stand brengen van den vrede mét de satelliet-staten. Maar wederom zijn wij niet pessimistisch ten aanzien van den afloop. De mogelijk heid is zelfs niet uitgesloten, gezien de besliste wending in de Sovjet-politiek, dat het zal meevallen Fransche duikboot vermist. Vliegtuigen, torpedojagers, sloepen, corvetten en torpedobooten, waarvan verschillende zijn uitgerust met anti duikboot-onderwater-detectors, zijn voor de Fransche Middellandsche Zeekust op zoek naar een Fransche duikboot, die vermist wordt. De duikboot, die vroeger tot de Duit sche marine behoorde en 250 ton meet. is met een bemanning van 21 koppen van Toulon uitgevaren voor het nemen van proeven met duiken tot grootere diepte. Zij zóu op een tiental mijlen uit de kust Varen en gisteravond om onge veer 5 uur terugkeeren. Men neemt aan dat de duikboot op een losgeslagen mijn geloopen is. Men heeft alle hoop, de overlevenden te kun nen redden, opgegeven. Gebeurtenis zonder precedent Na onzen parlementairen medewerker spreekt thans ook het ANP de verwach ting uit dat de regeering zich in groote lijnen achter 't basis-accoord van Ling- gadjati zal stellen. Behalve de door mi nister Jonkman af te leggen verklaring zal Dinsdag ook een memorie van toe lichting van de hand der Commissie- Generaal, ongeveer 40 bladzijden tellen de, aan de Kamer worden aangeboden. De bedoeling is dat Woensdag een aan vang zal worden gemaakt met de de batten. In parlementaire kringen wordt re- k uiing gehouden met de mogelijk heid. dat de ontwerp-overeenkomst in de Kamer weliswaar in discussie, doch niet in stemming zal worden gebracht. De aangelegenheid kan constitutioneel zoodanig worden be schouwd, dat slechts over een over eenkomst stemming mogelijk is, doch niet over algemeen accoord, dat nog tot een overeenkomst moet uitgroei en. Men wijst er op. dat het voorleggen van een dergelijk algemeen accoord aan de Staten-Generaal in onze parlementaire geschiedenis geen pre cedent kent. Indien dus de zienswijze dat over de basis-overeenko nst niet kan worden gestemd, door de regcc- ring zou worden gedeeld, dan zou daarmede het initiatief op de oppo sitie overgaan, welke dan eventueel door een motie de Kamer tot een uitspraak omtrent het accoord van Linggadjati zou moeten brengen Het algemeen oordeel in deze krin gen is voorts, dat de R.K. Kamer fractie, bij welke door de huidige parlementaire verhoudingen de be slissing berust, alles zal doen om een kabinetscrisis te vermijden. FEDERATIEVE CONSTRUCTIE AANVAARD. In de memorie van antwoord inzake de Indische begrooting zegt de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen dat de regeering heeft gemeend, thans de in structie voor de Commissie-Generaal tor kennisgeving aan de Kamer te moeten openbaar maken in verband met de ge- wenschte opening van zaken. Uit artikel 15 mag worden gelezen, dat de regeering den opzet der federatieve constructie, welke op de Malino-confe- rentie is aanvaard, voor de structuur van geheel Indonesië aannemelijk acht. De regeering heeft gemeend aan de Commissie-Generaal in ruime mate ge legenheid te moeten laten om na te gaan, wat naar haar bevinding, ter plaatse als feitelijk bereikbaar en aan nemelijk kan worden beschouwd. Zij heeft bovendien aanvaard, dat de Com missie-Generaal. In overleg met de In donesische delegatie en met haar pre sident. vastlegde, welke overeenstem ming kon worden bereikt en dat het resultaat dezer overeenstemming werd gepubliceerd. OVEREENSTEMMING TE MEDAN Na een vergadering van vier uur zjjn de Nederlandsche en de Indonesi sche militaire delegaties te Medan tot overeenstemming gekomen. Men heeft een bevredigende oplossing voor beide partijen gevonden. De uiteindelijke details zullen heden worden besproken. 4 Nog meer dan 14.000 geïnterneerden in midden-Java Volgens een verklaring van het Indo nesische bureau voor geïnterneerden zijn er ln het binnenland van Java nog meer dan 14.000 geïnterneerden, die onder de overeenkomst van Oherlbon vallen. Het bureau deelt verder mede. dat er binnen kort een trein met 450 geïnterneerden te Batavia zal aankomen. De Indonesiërs schrijven de vertraging toe aan het be zwijken van de spoorbaan bij Poerwokarta. veroorzaakt door een aardverschuiving op 18 Nov. JJ. De ontwapening. Naar verwacht wordt, zullen de vre desverdragen met de rijf Duitsche vetelliet-landen 10 Januari gereed zijn. Daarna zullen de teksten drie weken door de voormalige vijandelijke landen kunnen worden bestudeerd. De vredes verdragen zullen worden onderteekend daar. waar de raad van ministers van Buitenlandsche Zaken toevallig op dat oogenblik zetelt, mogelijk te Parijs. De teksten zullen worden opgesteld in het Engelsch, Fransch, Russisch en ln de talen van de onderteekenende landen, hoewel alleen het Engelsch en het Russisch als authentieke tekst zullen gelden. Tusschen 1 en 15 Februari zou de onderteekening kunnen plaats vinden. Het eenlge punt, waarover de mi nisters na hun overeenkomst het stil zwijgen bewaren, is het rapport var de marinedeskundigen over de vraag, hoe de Italiaansche oorlogsschepen over verschillende landen verdeeld zullen worden. Men neemt aan, dat dit geheim wordt gehouden om het gevaar van verdwijning van schepen te voorkomen. Heden zullen de ministers beginnen REGEN. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Matige, in het Westen van het land tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid en Zuid-West. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen. Later bre kende bewolking met enkele regen buien, voornamelijk aan de Noord zeekust. Iets hoogere temperatuur. Foto Van Vliet Overste H. A. M. Latour links van het door Pro Patria geadopteerde escadron huzaren wenscht den praeses van de weerbare organisatie der Leidsche stu denten, luitenant J. Kiewiet de Jonge, geluk met het zestiende lustrum. met de voorbereidende besprekingen over de agenda voor het vredesverdrag met Duitschland. Twee documenten, die Byrnes heeft laten circuleeren, zul len daarbij als basis dienen. Bevin heeft verzocht de bijeenkomst ln den morgen te houden, daar hij des middags voor twee dagen naar Washington vertrekt, waar hij morgen een onderhoud met Truman zal hebben over verschillende loopende kwesties inzake Engelsch- Amerikaansche belangen. Het zal wel in hoofdzaak gaan om de bepaling van plaats en datum der volledige behandeling. Men gelooft, dat Bevin aan Londen de voorkeur geeft en Molotof aan Moskou, terwijl Byrnes geen bepaalde wenschen heeft. Het wordt het waarschijnlijkst geacht, dat de besprekingen in de laatste helft van Januari zullen beginnen. Dan is er nog de positie van de buur staten van Duitschland bij de onder handelingen. Het is ook nog een open vraag, of de Sovjet-Unie er in zal toe stemmen Oostenrijk bij de besprekin gen te betrekken. De drie Westelijke mogendheden zijn voor een zoo spoedig mogelijke onderteekening van een vre desverdrag met Oostenrijk. De Sovjet- Unie zou dan echter verplicht zijn de rest van haar troepen uit Oostenrijk terug te trekken, evenals uit Roemenië en Hongarije, aangezien die troepen daar zijn gestationeerd ter beveiliging der communicatie met het Russische bezettingsleger in Oostenrijk. Dinsdag zal de Veiligheidsraad de Grieksche klacht behandelen over de incidenten aan de Noord-Grieksche grens. De sub-commissie van de politieke commissie der V.N. heeft de besprekin gen over de ontwapening voortgezet. Molotof verklaarde accoord te gaan met het Amerikaansche amendement op het Russische voorstel welk laatste eliminatie van atoom- en andere groote wapens voor massaverdelging beoogt. Het Amerikaansche amendement wil de spoedige vorming van een systeem voor internationale contröle op atoom energie en andere technische ontdek kingen, ten einde te verzekeren, dat zij slechts voor vredelievende doeleinden zullen worden gebruikt. Shawcross (Engeland) stelde voor om in het ontwerpverdrag of de ontwerp verdragen, die de vervaardiging en het gebruik van atoombommen en andere wapens voor massale verdelging moe ten verbieden, een toereikend contróle- systeem op te nemen. Ten slotte nam de sub-commissie daarop het Sovjet-Russische amende ment, dat de Veiligheidsraad de bespre king van een ontwerpverdrag voor het verbod van atoomwapens moet bespoe digen, en tevens de Engelsche voorstel len betreffende het gebruik van inter nationale contróle en inspectie aan. De besprekingen over V oor-Indië. Gisteravond heeft Downingstreet een verklaring uitgegeven over de bespre kingen van de Engelsche regeering met de vertegenwoordigers van de congres- partij, de Moslem-liga en de Shikhlei- ders. Volgens deze verklaring, die met voorkennis van de Voor-Indische ver tegenwoordigers is uitgegeven, maarniet door hen is mede onderteekend, Is men er niet in geslaagd uit de impasse te geraken, die het welslagen van de wet gevende vergadering, die Maandag te New Delhi opent, bedreigt. Nietemin is men van oordeel, dat de besprekingen veel nut hebben gehad en nog kunnen blijken een basis te hebben gelegd voor eenig toekomstig resultaat. In de verklaring wordt opnieuw ver zekerd, dat geen voor geheel Voor-Indië geldende constitutie tegen den wil van een groot deel der bevolking aan Voor- Indië zal worden opgedrongen. Gas- en lichtverbruik moet omlaag. Nu tengevolge van de mijnwerkers staking in de Vereenigde Staten de toevoer van Amerikaansche kolen op nieuw onderbroken is, ligt het voor de hand, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat ook de kolenvoorzlening van ons land hiervan nadeelige gevol gen gaat ondervinden. Evenals elders kunnen maatregelen, die tot een be perking van het brandstoffenverbruik moeten leiden, niet uitblijven. Dit dringt te meer, nu ook de vooruitzich ten voor den kolenimport uit Duitsch land zich voor Januari zeer ongunstig laten aanzien. Hoewel getracht zal worden de industrieele bedrijvigheid zoo min mogelijk te beperken, zal het kolen- tekort het noodzakelijk maken op de toewijzingen voor de industrie een voorloopige korting toe te pas sen van tenminste 20 percent. Aangezien ook de kolentoe wij zin gen voor de gas- enelectriciteitsbe- d rij ven met minstens 20 percent zui len worden verlaagd, zal op het ver bruik van gas en electriciteit on middellijk een overeenkomstige be sparing moeten worden bereikt. Met allen aandrang wordt lederen verbruiker in overweging gegeven bij het brandstoffenverbruik dè grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Niet alleen het algemeene, doch ook het in - dividueele belang eischt thans meer dan ooit, dat iedere verspilling van ko len, gas en electriciteit wordt voorko men, daar onvoorziene omstandigheden, zooals gesloten water door vorst, het noodzakelijk kunnen maken tot een verdere verbruiksbeperking te besluiten. Er zal met alle middelen naar worden gestreefd de huisbrandvoor ziening normaal te doen verloopen en de voor dit stookseizoen in uit zicht gestelde 12 eenheden te waar borgen. Foto Van Vliet ZJK.H. Prins Bernhard ter receptie van Pro Patria in gesprek met den praeses, luitenant J. Kiewiet de Jonge. Ge heel rechts burgemeester Van Kinschot,geheel links luit.-admiraal C. E. L. Helfrióh. Naast lt. Kiewiet de Jonge de heer Cath, praeses Collegil. Duitsche krijgsgevangenen willen niet terug. MOEILIJKHEDEN OP DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT". Reuter meldt uit Mombasa: De „Johan van Oldenbarneveldt,, is gisteren uit Bombay te Mombasa in Kenya aangekomen, waar gewapende wachten een groot gedeelte van het havengebied hadden afgezet, aange zien aan boord van het schip moeilijk heden waren ontstaan met Duitsche krijgsgevangenen, geïnterneerden en zeelieden, die uit Voor-Indië naar Duitschland worden gerepatrieerd. Patrouillebooten met gewapende troepen hielden de wacht aan zeezijde toen het schip 1600 Italiaansche krijgs gevangenen, benevens Britsche troepen aan boord nam. De Britsche troepen zullen als extra bewaking dienen: zij zijn op weg naar Engeland om gede mobiliseerd te worden. Naar verluidt hebben de Duitsche zeelieden, die er zich tegen verzetten naar Duitschland teruggezonden te worden, getracht het schip op te hou den door een staalkabel over boord te gooien, met de bedoeling daardoor de schroef in het ongereede te brengen. Geen gewonden, wel groote glasschade. Omstreeks kwart over acht gister avond, werden de bewoners van de Utrechtsche binnenstad opgeschrikt door een hevige knal. In het hoofd postkantoor op de Neude bleek zich door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige ontploffing te hebben voorgedaan. Politie, geassisteerd door passeerende militairen, zette onmid- delijk dc omgeving van het hoofdpost kantoor af. Hoewel zich op het tijd stip, dat de ontploffing geschiedde, vele voorbijgangers op de Neude be vonden, zijn er geen personen ge wond. Wel is een groot aantal ramen aan de voorzijde van het postkan toor door den luchtdruk versplinterd. BINNENLAND. Woensdagochtend zijn twee Dakota's voor een speciale vlucht met Kerstpost en Kerstpakketten van militairen uit Indië naar Nederland vertrokken. Eerste piloten waren lt. F. Schenk uit Hattem en kap. L. Janssen uit Den Haag. Op Zaterdag, 14 December, zal de herstelde spoorbrug over de Maas by Mook ln de iyn NijmegenVenlo officieel wor den geopend. Van officleelc zijde wordt meegedeeld dat de Nederlandsche broodgraan-voor ziening op de huidige basis voor de naaste toekomst gedekt is. Mr Mss Slamet is tydelijk belast met de waarneming van de functie van buitengewoon lector ln het burgerlijk recht aan de vereenigde faculteiten der letteren en wijsbegeerten te Batavia. De Justitie heeft de onmiddellijke sluiting gelast van eeu el'.*ctrocechnlsc-li bedrijf te Haarlemmermt-'teer zake var- overtreding der bepalingen van de vesti gingswet en -besluiten kleinbedrijf. Op 1 Januari 1887 werd de heer F. i van Zutphen te Veghei (N.-Br.) klokken luider, zoodat hij op Nieuwjaarsdag zijn diamanten Jubiieum zal vieren. Al dien tijd heeffchij Jnariyjcs gemiddeld 50 dooden uitgeluid, dus ln totaal 3000. O.m. heeft hy tien achtereenvolgende dagen de klok ken doen galmen bij den dood van Z.M. Koning Willem 3. Twee ex-rechercheurs van het bureau Nationale Veiligheid hebben in Haarlem terecht gestaan wegens afpersing van een ontslagen polltleken gevangene. Tegen H. <3. K. werd 1% Jaar en tegen P. S. 2Yi Jaar geëlscht. Uitspraak op 19 December. BUITENLAND. Het Fransche militaire bestuur heeft bekend gemaakt, dat de regeering van Zuid-Baden vervangen Is door een staats secretariaat. bestaande uit secretarissen en commissarissen. De president van het secretariaat Is dr. Leo Wholeb (ohrlsteiyk socialist) Radio Moskou meldt, dat de Sovjet- Unie en Finland een rulihandelsovereen komst voor 2 jaren hebben geteekend. De Fransche ambassadeur in Groot- Brlttannlë. Masslgli, heeft by het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken stap pen gedaan ln verband met de offlcleele ontvangst van dr. Kurt Schumacher, den leider der Duitsche sociaal-democraten. Gezaghebbende kringen te Washing ton hebben bekend gemaakt, dat genera lissimus Stalin de laatste zes weken heeft doorgebracht ln het gezondheidsoord Sotsji op de Krlm. De Amerikaansche Journalist Pearson zeldje, dat Stalin ln November opnieuw een hart-aanval heeft gehad. De Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken, Byrnes, heeft een be roep gedaan op de Joodsche en Arabische leiders om de conferentie over Palestina V. S. een waarnemer zullen zenden, Indien te Londen by te wonen en beloofd, dat de zy aan het verzoek gehoor zullen geven. Volgens mededeellng van offlcleele Brit sche zijde Is de conferentie over Palestina tot een nader aan te kondigen datum ln Januari uitgesteld. De ontploffing, welke gevolgd werd door een groote steekvlam, heeft zich voorgedaan in het sousterrain aan de voorzijde van het gebouw* Deze ruimte, welke gebruikt wordt als opslagruimte en archief, kreeg groote schade, welke echter geen stagnatie in de werkzaam heden op het postkantoor ten gevolge heeft. Ook van de in het gebouw aan wezige personen werd niemand door de glassplinters gewond. Vermoedelijk heb ben onbekenden een pakje met explo sieve stof over het ander-halve meter hooge muurtje, dat op het trottoir, voor het sousterrain staat, door een der ramen naar binnen geworpen. De glas schade is beperkt gebleven tot de ramen aan de voorzijde van het hoofdpostkan toor. De enorme luchtdruk, welke door de explosieve ontstond, is door het muurtje, dat ook beschadigd is, gebro ken, zoodat de huizen aan den over kant geheel onbeschadigd zijn gebleven. Uit het voorloopige onderzoek meent de politie te moeten concludeeren dat hier geen sprake ls van een bomaan slag. er zijn n.l. nergens scherven ge vonden. Men verondersteld dat een flesch of een pakje met een zeer explo sieven inhoud, mogelijk trotyl, naar bin nen is geworpen- Ook omtrent de be weegredenen van den persoon of per sonen, die deze zinlooze vernieling op hun geweten hebben, tast de politie volkomen in het duister. Het is wel merkwaardig, dat zich eenige maanden geleden in Utrecht op het Koekoeksplein een soortgelijke ont ploffing heeft voorgedaan. De schade was hier echter veel kleiner dan bij de ontploffing van gisteravond. Ook toen vond de politie geen scherven of andere voorwerpen, die zouden duiden op een bomaanslag. Die ontploffing is echter nog steeds niet opgehelderd Voorbijgangers verklaarden aan de politie dat zij, voor de ontploffing ge beurde, eenige personen zouden hebben zien weghollen, het staat echter niet vast of dit de mogelijke daders van deze aanslag zijn geweest. De mijnwerkersstaking in Amerika. DE GEVOLGEN STEEDS ERNSTIGER John Lewis en de United Mineworkers Union, waarvan Lewis de leider is, heb ben een leening aangekondigd ter be taling van de boete van 3.500.000 dollar voor de Union en die van 10.000 dollar voor Lewis, welke door het federale hof in verband met de kolenstaking wer den opgelegd. Reeds zijn de boetes in- tusschen gedeponeerd. Heeft Murray, de leider van het C I-O. zich achter Lewis geplaatst, de A.FJL. en de spoorweg-vakvereeniglng dringen aan op hervatting der onderhandelin gen. Het aantal arbeiders, dat tengevolge der staking werkloos wordt, blijft niet den dag groeien. De wji- minister van Buitenl. Zaken Acheson verklaarde, dat de internationale gevolgen van de Amerikaansche mijnwerkersstaking „van dag tot dag en van uur tot uur" zich ernstiger doen aanzien. „Thans exporteeren de Ver. Staten aanzienlijk minder dan het anti-hon gersnood programma verelscbt". Volgens Acheson zal het internatio nale aspect van de crisis door president Truman in zJjn radiorede ten volle' worden belicht. Groner. de president van het Ameri kaansche hof van beroep, heeft gevolg gegeven aan een voorstel van het de partement van justitie om het door Lewis aangeteekende beroep onmiddel lijk naar het opperste hof te verwijzen. Blum candidaat voor het premierschap? lil Fransche politieke kringen werd de naam van Leon Blum genoemd als mogelijke eerste minister, nu de Natio nale Vergadering niet de vereischte meerderheid van stemmen heeft gege ven aan Thorez (communist) en Bi- dault (MRP). De socialisten zijn van meening. dat de regeering definitief moet zijn en niet louter als zakenkabinet moet worden aangesteld, totdat de president van de republiek wordt gekozen. Hun redenee ring is, dat een regeering, die slechts 6 of 7 weken te leven heeft, de onpopu laire maatregelen, die de finantieele toestand vereischt, niet kan nemen. Als basis voor de besprekingen heeft Vin cent Auriol (socialist) het socialistische programma voorgelegd, dat een totale bezuiniging van 150.000 millioen francs voorstelt: 1/3 deel op de begrooting voor burgerlijke uitgaven, de rest op die voor militaire uitgaven. ONEENIGHEID IN DUITSCHE SOCIALISTISCHE EENHEIDSPARTIJ. Volgens den Britschen nieuwsdienst in Duitschland is dr. Hugo Buchmann, ex-president van het centraal bestuur voor handel en voorziening van de Sov- jetrussische bezettingszone in Duitsch land, uit de socialistische eenheidspartij getreden. Buchmann levert scherpe crl- tiek op het door de eenheidspartij op gestelde ontwerp voor een Duitsche grondwet, die naar zfjn zeggen door on voldoende garantie van persoonlijke vrij heid een weg baant voor een nieuw# dictatuur. Met hem moeten vele anderen in ver zet zijn gekomen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1