Overeenstemming over vijf vredes-verdragen De zitting der Vereenigde Naties Dinsdag Regeerings-verklaring de Kamer in Ook Bidault krijgt geen meerderheid Nieuw voorstel inzake controle op Atoom-energie Met een enkel woordi WEERBERICHT 85ste Jaargang VRIJDAG 6 DECEMBER 1946 No. 25951] LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 31507 - Giro no. 57055 In de Groote Vier. De raad van ministers van Buiten- landsche Zaken der groote vier heeft overeenstemming bereikt op alle be langrijke punten, waaronder het statuut voor Triest, de Donau, herstelbetalingen en schadeloosstelling. In het vredesverdrag met Italië zullen worden opgenomen de aanbevelingen voor het permanente statuut voor Triëst, zooals die thans door de waar nemers zijn vastgesteld- Geen der voormalig vijandelijke lan den zal motortorpedobooten mogen be zitten. In de Balkanverdragen zal worden omschreven, dat internationale scheep vaart op de Donau vrij zal zijn; deze vrijheid geldt niet voor het verkeer tusschen havens van hetzelfde land. De oeverstaten krijgen hiermede dus het recht preferentieelerechten te heffen voor binnenlandsch verkeer. Binnen zes maanden na het van kracht worden der verdragen zal een conferentie worden gehouden, waaraan de Donaustaten en leden van den raad van ministers zullen deelnemen. De raad nam een voorstel van Molo- tof aan. volgens hetwelk de waardebe paling van als herstelbetaling aan de Sovjet-Unie overgedragen geallieerd be zit in eerste instantie zal geschieden door directe onderhandelingen tusschen de Roemeensche regeering en die lan den, welker oliemaatschappijen in Roe menië er bij betrokken zijn. Indien op deze wijze geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt, zal een arbitra ge-commissie, bestaande uit de ambas sadeurs van Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie, beslissen. Als men ook dan niet tot een accoord zou komen, zal de zaak naar den secretaris-generaal der V.N. worden verwezen. Wat de herstelbetalingen betreft wer den de volgende door Frankrijk voor gestelde bedragen aanvaard Door Italië te betalen: 125 millioen dollar aan Joego-Slavië, 105 millioen dollar aan Griekenland, 5 millioen dol lar aan Albanië en 25 millioen dollar aan Ethiopië. Door Bulgarije te betalen: 25 millioen dollar aan Joego-Slavië en 45 millioen dollar aan Griekenland. Griekenland en Joego-Slavië ontvangen dus elk een ge lijk bedrag van 150 millioen dollar. De vergoeding aan staatsburgers van leden der V.N. wegens schade aan eigendom in voormalig vijandelijke lan den werd op twee derde van de over eengekomen waarde vastgesteld. Couvé de Murville (Frankrijk) heeft eerst verklaard, dat hij niet beneden de 75 procent kon gaan, thans zeide hij. dat hij op eigen verantwoording van zijn instructies zou afwijken om niet de eenige te zijn, die een overeenstemming in den weg staat. De plaatsvervangers van de ministers zullen heden mededeeling doen van den tijd, dien zij nog noodig denken te heb ben voor de algeheele verificatie der vredesverdragen Men verwacht niet. dat de verdragen nog voor het vertrek der ministers te New York kunnen wor den geteekend. De kwestie Duitschland werd niet aangeroerd. Waarschijnlijk zullen de ministers Maandag trachten plaats en datum der besprekingen over het vre desverdrag met Duitschland vast te stellen. Thans heeft men dus overeenstem ming bereikt over vijf vredesverdra gen. Gisteren heeft de Nederlandsche ge delegeerde een amendement ingediend op de Amerikaansche resolutie over het bewind van Franco. In dit amendement wordt erkend, dat het aan het Spaansche volk moet wor den overgelaten een vorm van zijn re geering te kiezen. Het spreekt de over tuiging uit. dat het in het belang van Spanje en van de internationale samen werking is, dat het Spaansche volk ge regeerd wordt door een regeering, die haar gezag ontleent aan de toestem ming van dengenen, die geregeerd wor den, en die zich verplicht heeft de rech ten van den mensch in de grond vrij heden zooals die zou vastgelegd in ar tikel een van het Handvest te eerbie-r digen. „Om dit te bereiken", aldus gaat het amendement verder, „behoort generaal Franco de bevoegdheden van zijn regee ring over te dragen aan een voorloopig bewind, dat in den breede reprensen- tatief is voor het Spaansche volk en ge houden is vrijheid van spreken, gods dienst en vergadering te eerbiedigen en voorts onmiddellijk een verkiezing uit te schrijven, waarbij het Spaansche volk vrij zal zijn van geweld en intimidatie zonder partij-onderscheid en waarin het zijn wil te kennen kan geven". Het amendement zal heden worden Wetenschappelijke posten in de Pacific? TER HERINNERING AAN AMERIKAANSCHE OORLOGS SLACHTOFFERS. In wezen zijn thans de plannen vol tooid voor een keten van permanente wetenschappelijke buitenposten overliet geheele gebied van den Pacific, welke zullen dienen als levend-oorlogsgedenk- teeken voor hen, die in deze gebieden zijn omgekomen in den tweeden wereld oorlog. Hierdoor zal de herinnering le vend gehouden worden aan de 112.003 Amerikaansche soldaten, zeelieden en mariniers, die stierven in den strijd in den Pacific. De bases, gewijd aan onderzoek ten behoeve van de menschheid. zullen de herinnering bewaren aan mannen zoo als Manos, Ponape, Pelilioe en Okina wa. beroemd in de annalen van de historie. Het project voorziet in een sene sta tions voor de bestudeering van open bare gezondheid, tropische landbouw, plantkunde, zoölogie, meteorologie, aceanografie en autropologie en om vat ook plannen voor een keten van nationale parken met natuurreservaten. Voor de herdenking van de namen Hollandia en Nieuw-Guinea hoopt men dat de Nederlandsche regeering zal toestaan, dat voor deze gebieden gelijksoortige projecten worden uit gewerkt. Archibald B. Roosevelt, zoon van wij len president Theodore Roosevelt en zelf veteraan uit beide wereldoorlogen, die voorzitter van den Raad van Trustees is, heeft meegedeeld, dat de campagne voor 10 millioen dollar tot steun van dit project, dezen winter zal aanvan gen. DUITSCH KABINET VOOR NOORDELIJK RIJNGEBIED EN WESTFALEN. De Britsche bestuurs-commissie maakt bekend, dat een nieuw kabinet, bestaande uit 12 leden, in het Noorde lijke Rijngebied en Westfalen geïnstal leerd zal worden, wanneer het overdra gen van bevoegdheden aan Duitsche be sturen in de 4 gebieden van de Britsche zone op 1 Januari voltooid zal zijn. Het genoemde kabinet zal staan onder leiding van dr. Rudolf Amelunxen, mi nister-president in het voormalige ge westelijk bestuur en 5 afgevaardigden van de christelijk-democratische unie. 3 van de sociaal-democratische partij, een communist en één afgevaardigde van elk van de gematigde centrum- en vrije democratische partijen omvatten. De nieuwe ministers zullen de bevoegd heid hebben om problemen betreffende voedselvoorziening, wederopbouw en andere aan te vatten. Hun maatregelen zijn echter onderhevig aan het veto van den Britschen gewestelijken commissa ris. Onrustig Palestina. Jeruzalem is gisteren weer opgeschrikt door verscheidene explosies. Op tal van plaatsen werden geweerschoten gewis seld. Een taxi reed op een landmijn, met gevolg, dat er 2 dooden waren. De Haganah, de Joodsche verzets beweging heeft een ultimatum gezon den aan de terroristische organisatie Irgoen zwai leoemi, waatin gedreigd wordt met drastische maatregelen, in dien de terroristen niet onmiddellijk „het vuren staken". Te Tel Aviv en Jeruzalem doet het gerucht de ronde, als zou in geheel Pa lestina den staat van beleg worden af gekondigd ten einde aan den toenemen- den stroom van terreurdaden het hoofd te kunnen bieden. Franco-Spanje en ontwapening besproken in sub-commissie 3 van de eerste sub-commissie der algemeene ver gadering. die benoemd is voor het uit werken van een gecombineerde resolu tie inzake Spanje. Zoowel Nederland als België zijn in deze sub-commissie vertegenwoordigd. Spaak werd met algemeene stemmen- gekozen tot voorzitter van sub-commis sie 2, die een gecombineerde resolutie over de beperking der ontwapening zal moeten opstellen. De sub-commissie besloot de Ameri kaansche voorstellen als basis voor be spreking te nemen en nam met alge meene stemmen het eerste gedeelte van de eerste paragraaf van het Amerikaan sche ontwerp aan. Hierin wordt de noodzakelijkheid erkend van een spoe dige algemeene ordening en verminde ring van bewapening. Het tweede gedeelte van de eerste pa ragraaf. inhoudende een verzoek aan de algemeene vergadering om er bij den Veiligheidsraad opaan te dringen, dat deze de formuleefing van practische maatregelen, die van essentieel belang zijn voor het verkrijgen van een alge meene ordening en vermindering van bewapening, spoedig in behandeling neemt, werd met algemeene stemmen aangenomen onder toevoeging van de woorden: „Van progressieven en uitge wogen aard". De Amerikaansche mijnwerkersstaking. De president van de C.I.O. (Congras of Industrial Organisation). Philip Mur ray, heeft verklaard, dat hij Lewis en de „vereenigde mijnwerkers van Ame rika" zal steunen bij hun beroep tegen Lewis' veroordeeling wegens ongehoor zaamheid aan het hof. Murray had vier jaar geleden met Lewis gebroken. President Truman zal in den nacht van Zondag op Maandag (3.30 Ned. tijd) zich tot het Amerikaansche volk wen den in een radio-toespraak. De rede zal 20 min. duren en heeft tot doel de publieke meening te mobi- liseeren om de 400.000 stakende mijn werkers weer aan het werk te krijgen. Volgens gezaghebbende kringen zal Tru man een gedetailleerd en somer verslag geven van de beteekenis van de staking voor de werkloosheid en chaos op indu striegebied in eigen land, honger in het buitenland en gevaar voor de buiten- landsche betrekkingen van de V.S. Ten tweede verwacht men. dat Truman zal schetsen, welke beperkende maatrege len het congres inzake de arbeidswet geving, naar zijn meening. moet nemen, wanneer het in Januari weer bijeen komt. En ten derde zou hij volgens deze woordvoerders een regelrecht beroep doen op de 140 millioen Inwoners der VB. om afwijzend te staan tegenover deze staking en met vereende krachten een verzoek in te dienen, dat de vetkool- productie onmiddellijk wordt hervat. Een correspondent van Reuter schrijft over de gevolgen van de mijnwerkers- staking en het vervoersverbod. dat voor al Frankrijk, België Nederland, Noorwe gen. Zweden en Italië worden getroffen. Nederland, aldus den correspondent, dat misschien wel het zwaarst door de Duitsche bezetting heeft geleden, had gehoopt ongeveer 70.000 ton staal uit Amerika te ontvangen, dat zou wor den gebruikt voor herstel van fabrie ken, scheepsbouw en bruggenbouw. Ook voor het aanvullen van de ver voersmiddelen hangt Nederland groo- endeels af van invoer uit Amerika. Verder is een beperkte hoeveelheid van de meest noodige kunstmeststof fen besteld, die thans niet op tijd in Nederland zal aankomen om nog ge bruikt te worden voor de wintertarwe, aldus den correspondent. „Overeenkomst is onaannemelijk", zegt de heer Weiter. Gistermiddag om half zes heeft de Ministerraad zjjn besprekingen met de Commissie-Generaal geschorst, om die heden voort te zetten. De regeering streeft er naar a.s. Dinsdag in de Tweede Kamer een verklaring betreffende de overeen komst van Linggadjati af te leggen. BESPREKINGEN TE MEDAN. De militaire situatie te Medan is zeer precair en ontmoedigend voor de auto riteiten aan beide zijden. De Neder- landsch-Indonesischè~ delegatie, best. uit dr. P. J. Koets, dr. A. K. Gani. Amir Sjarifoedin en lt.-gen. Oerip, is gisteren per vliegtuig gearriveerd; generaal- majoor Buurman van Vreeden was reeds te Medan aanwezig. Men verwacht dat de besprekingen over de demarcatielijn en van andere kwesties, die met het bestand verband houden, heden een aanvang zal nemen. Aan Nederlandsche zijde wordt de mo gelijkheid den status quo van 14 Oc tober te herstellen in overweging ge nomen. Eeerst moeten de T.R.I. en de Indo- TRUMAN GEBAST VORMING VAN COMMISSIE VOOR BURGER RECHTEN. President Truman heeft de vorming van een commissie voor burgerrechten gelast, die tot taak. zal hebben een wet geving voor te stellen, die voorziet in „meer doelmatige en effectieve wegen en middelen ter bescherming van de burgerrechten van het volk der V.S.". Truman voegde aan zijn besluit toe: „Alle deelen van onze bevolking zijn niet in gelijke mate vrij van vrees. Van tijd tot tijd en op sommige plaatsen is deze vrijheid ernstig bedreigd". JOEGO-SLAVIË AANVAARDT NATIONALISATIEWET. Het Joegoslavisch parlement heeft een „veel omvattende nationalisatie wet" aangenomen, waarbij o.a. de dagblad pers en de bodemschatten nationaal eigendom worden. Er werd de nadruk op gelegd, dat de industrialisatie en electrificatie van het land plaats zal hebben onder uitslui ting van winstbelangen en „exploitatie door particulieren". Nu een socialist of een radicaal? Gisteren werd in de Fransche Natio nal? Vergadering door de MRP Bidault candidaat gestelt voor het premier schap. De candidatuur van Thorez werd gisteren, tgeen de verwachting in, niet gesteld. Communisten en socialisten verklaar den tegen Bidault te zullen stemmen. De socialistische woordvoerder ver klaarde, dat stemmen voor Bidault ge lijk staat met het vormen van een anti communistisch blok. De stemming had volgend resultaat: Aantal stemmen601tegen Bidault 337; voor Bidault: 240. De overige 24 stemmen waren ver deeld. Ook Bidault had dus niet de benoo- digde stemmen verkregen. Na de nederlaag van Thorez en Bi- Door de N.V. Holland Scheepsslooperij te Hendrik Ido Ambacht zijn eenige Amerikaansche torpedojagers en vliegdekschepen voor de sloop aangekocht. Een der twee zwaar beschadigde torpedojagers, die reeds arriveerden. (Foto ANP-R) dault zal Dinsdag een derde poging ge daan worden om éen nieuwen premier te vinden met de vereischte meerder heid in het parlement. Men acht op het oogenblik te Parijs de meest waar schijnlijke oplossing een regeering on der leiding van een socialist of een radicaal met medewerking van alle partijen behalve de uiterst rechtsche republikeinsche vrijheidspartij. Edouard Herriot of Yvon Delbos wor den als candidaten van de radicale party genoemd, Felix Qouin als can didaat van de socialistische party. Ervaren waarnemers zyn van mee ning. dat al dit gemanoeuvreer der partyen tot gevolg heeft, dat het stre ven in Frankrqk naar een duideiyke afbakening tusschen het door de com munisten geleide linkerblok en het door de MRP geleide anti-communistische blok versterkt wordt. Intusschen werd door alle woord voerders van de communisten af tot de rechterzyde toe nadruk gelegd op de noodzakeiykheid om uitstel in de re- geeringsvorming te vermyden, opdat de franc gered wordt. De achtergrond van de gebeurtenissen der laatste da gen in het Fransche parlement is. dat niemand een regeering wil zonder de communisten, maar dat tegeiykertyd de meerderheid huiverig is, aan de communisten de volle verantwoordelyk- heid toe te vertrouwen. Thorez heeft in dit verband reeds gezegd: „Wat van daag misschien niet gebeurt, zal onver- mijdeiyk in de toekomst gebeuren". KUNSTSCHATTEN VERBRAND. By een brand, die in een der zalen van dc Town Hall te Stratford-on-Avon (Engeland) uitbrak, is een schildery van Gainsborough, David Garrick voor stellende, verloren gegaan. De waarde van het schildery wordt op 40.000 pounds geschat. Het m.s. „Oranje" kwam voor de eer ste maal sinds de bevryding uit Indo nesië terug als passagiersschip. Onder de passagiers bevond zich o.m. de Sul tan van Deli, Z.H. Toeangkoe Osman Alsamie Perhusa Alaiqsjah. De Sultan, na de debarkatie, met majoor C. van Bockel, hoofd ontvangst Nederlandsche repatrieerihgsdienst. (Foto ANP-de Gr.) nesische politie echter een einde ma ken aan de infiltraties in Oost Medan. waarna men patrouilles, bestaande uit Nederlanders en Indonesiërs, zou kun nen vormen. In militaire kringen wordt echter be- twyfeld, of de Tü.I. zal zyn opgewas sen tegen de zuivering van deze. door talryke ruige elementen onveilig ge maakte sectoren. „MASJOEMI" VERWERPT DE OVEREENKOMST. Het persbureau Antara deelt mede. dat door de Islamitische party „Masjoemi" een resolutie is aangenomen, waarin de ontwerp-overeenkomst van Cheribon wordt verworpen. Dit is besloten tydens een pan-Javaansche conferentie te Soe- rakarta. De party zal eveneens een cam pagne over geheel Java houden om de verwerping van de overeenkomst te pro- pageeren. OUD-MINISTER WELTER HET WOORD. AAN In een radio-rede zeide oud-minister Welter gisteravond dat de overeenkomst van Linggadjati de overgang beteekent van gezag naar schyngezag. Dit ac coord scheurt, bovendien Indië los van het Konlnkryk en levert de bevolking over aan chaos en willekeur. Voorts kwam spreker op tegen de by de onder handelingen te Linggadjati gevolgde procedure: dat de tekst van de ont werp-overeenkomst verhelderd zou moe ten worden door „bindende notulen", dus door, naa$ de woorden van den heer Welter, „volstrekt ongebruikeUjke prac- tyken". Spreker achtte dit het beste bewys, da de overeenkomst niet goed en niet aannemeiyk is. Ten slotte nam hy stelling tegen de meening, dat de inter nationale positie van Nederland tot aanvaarding van de ontwerp-overeen komst dwong. Op grond van het feit, dat Nederland 5 jaar heeft gestreden aan de zyde der democratische landen voor de macht van het recht, achtte spreker het onaannemeiyk, dat b.v. Engeland zich zou willen bekennen tot het recht van de macht, tot wllsoplegging door den sterke aan den zwakke. „Ons volk weet met onfeilbare zeker heid, dat. als het accoord van Linggad jati het feiteiyk gezag der republiek over Java en Sumatra erkent, dit een erkenning Is in stryd met de werkeiyk- held. Ons volk weet, dat die republiek over het grootste deel van Java en Su matra net zooveel "te zeggen heeft als over de straat waarin gy woont". Het alternatief van het niet-aanvaar- den der overeenkomst, njl. .koloniale oorlog", achtte spreker fantasie: „Nie mand wil een oorlog en hy is al hierom ondenkbaar, omdat de groote massa der bevolking ons verwelkomt als bevryders en redders in den bitteren nood". „Het is een belediging voor onze Hollandsche jongens ginds, te veronderstellen, dat zy, met moordlust bezield, als woestelin gen zouden losslaan op een arme, weer- looze bevolking". „wy willen orde, rust en veiligheid wij willen ze hun eigen zaken laten bedisselen en wy willen Indonesië brengen aan de volken van Indonesië een eervolle plaats geven in het Ko- ninkryk naast de onze en geiyk aan de onze". Proces tegen personeel concentratiekamp Ravensbrueck Gisteren is te Hamburg het proces begonnen tegen het personeel van het voormalig concentratiekamp Ravens brueck, waar ook vele Nederlandsche vrouwen gevangen hebben gezeten. Voorzitter van het internationale ge rechtshof is de Fransche generaal-ma- joor Estrop, die wordt by gestaan door luitenant-kolonel Bellechose en een Poolschen rechter. De advocaat-generaal in dit proces is Stirling, die dezelfde functie vervulde in de zaken Bergen-Belsen en Neuen- gamme. Hij beschuldigde de zestien beklaagden onder wie zes vrouwen van oorlogsmisdaden. Alle zestien ont kenden schuld. Procureur-generaal majoor Stewart hield requisitoir. Hy schilderde de wreedheden, waaraan „honderdduizend vrouwen hebben blootgestaan tusschen Baruch, de Amerikaansche afgevaar digde by de commissie voor atoom-ener gie der V N., heeft een nieuw plan voor de contróle op de atoom-energie inge diend. Hy stelde voor de internationale con tróle te regelen by een verdrag, dat TUdclUk ppklarend. Tijdelijk brekende bewolking. Later weer plaatselijk eenige regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige. Wes telijke wind. Iets hoogere tempera tuur. De Rotterdamsche arts H. Harmsma, is op den Wolphaertsbocht te Rotterdam met zijn auto In botsing gekomen met een vrachtauto, welke geen voorrang zou BINNENLAND. I hebben verleend. Hij is zwaar gewond De overeenkomst tot samenwerkingnaar het Zuiderziekenhuis gebracht. tusschen het Nederlandsche en Belgische Roode Kruis ln geval van nationale ram pen. welke overeenkomst ln 1939 tot stand kwam. Is thans door belde Instel lingen opnieuw ln studie genomen. Er zullen oefeningen gehouden worden om ln geval van rampen het best hulp te kunnen bieden. De gouverneur van Curasao, dr. P. Kasteel, zal morgenmiddag van het vlieg veld Schiphol vertrekken op terugreis naar zijn gewest. Dr Kasteel hoopt, rei zend vla New York en Washington op Zaterdag 14 December a.ü. te Willemstad aan te komen. De Japansche oorlogsmisdadiger So- nei, wiens gratieverzoek door den lult. gouv. generaal is afgewezen, zal morgen worden geëxcuteerd. De 9-Jarlge Jongen J. Kregel uit de Van der Hoonaardstraat te Rotterdam, die ln de Wlllebrordusstraat op een vrachtauto speelde, ls, toen de auto ach teruit reed, er af gevallen en gedood. Te Pernis is een paard voor een met bletenafval geladen wagen op hol gesla gen De voerman sprong van den bok om het paard ln bedwang te hóuden, doch zag geen kans het dier tot staan te bren gen. Een 77-Jarlge man, P. Groeneveld, die ook op den bok gat. Is daarna ln een sloot gevallen en verdronken. BUITENLAND. De Daimler-Benz A. G. te Stuttgart heeft de productie van automobielen ln drie kwart van haar fabrieken hervat. Het Amerikaansche ministerie van landbouw deelt mede, dat de Brltsohe zone ln het eerste kwartaal van 1947 120.000 ton meel zal ontvangen. De V. S. zyn van plan om ln dezelfde periode ook meel naar 9 andere landen, w.o. Nederland, dat 32.000 ton zou krijgen, te zenden. Twee vliegvelden ln het Ruhr-gebied worden omgeploegd ln het kader van een plan tot verhooging der voedselproductie. De eerste minister van de provincie Quebec (Canada), welke een overwegend katholieke bevolking heeft, maakt bekend, dat tegen leden van de secte van Jehova's getuigen een aankla'cht wegens verspreiden van „opruiende geschriften" zal worden ingediend. Naar verluidt, ls een duizend tal „getuigen" ln arrest gesteld. Singapore heeft bil de Japansche regeering een eisch tot vergoeding voor oorlogsschade e.d. Ingediend ten bedrage van meer dan 1 milliard dollar. Het verbond van Grleksche oud strijders heeft medegedeeld, dat alle Grleksche oud-gedlenden. uit protest te gen de verwerping door den raad van ministers van de Grleksche elschen tot correctie van de Grieksch-Bulgaarsche grens, onderscheidingen van de geallieer den zullen teruggeven. Edouard Herriot, de leider der Fran sche radicalen, ls tot lid van de Academie francalse gekozen. „Wanneer de socialistische staat", aldus Priestley „prils stelt op goede kunst, dat moet hll voor de kunstenaars gunstige voorwaarden scheppen". door alle leden der V.N. zal kunnen worden geteekend. Allen zullen geiyke rechten en verplichtingen hebben. Con trole zou dienen te geschieden door een krachtig internationaal lichaam in het kader der V.N., dat tevens zou zorgen voor de uitwisseling van wetenschap pelijke gegevens over atoomenergie voor vredelievende doeleinden. Vertegenwoordigers van het lichaam zouden in staat moeten worden gesteld in alle aangesloten landen ongehinderd contróle uit te oefenen. Het fabriceeren, bezitten en gebruiken van atoomwapens dient te worden verboden. Overtredin gen van het verdrag moeten door het in te stellen lichaam aan den Veilig heidsraad worden gerapporteerd. Over treders dienen onmiddellijk en streng te worden aangepakt. De permanente leden van den Veilig heidsraad dienen overeen te komen, hun recht van veto niet te gebruiken ter bescherming van overtreders. Baruch verklaarde, dat den Ver- eenigden Staten veel gelegen is aan de medewerking van de Sovjet-Unie, doch dat zij niet van de grondprincipes zou den afwyken. ook al zouden zy alleen komen te staan. Amerika wenscht slechts een doeltreffend plan te aan vaarden, aldus Baruch. Hy drong aan op het betrachten van spoed, want, zoo zeide hy, uitstel kan den dood beteeke- nen. „Het uitschakelen van oorlog be hoort zeker tot de mogeiykheden." 1941 en de bevryding door het roode leger". Vrouwen, die nog ln leven waren, werden veelal by de dooden in een groote kuil geworpen, waarna het per soneel tot eigen vermaak stukken brood in de kuil gooide teneinde de slachtof fers daarom te zien vechten. Reuter geeft nog de volgende feiten: de beklaagden worden beschuldigd van moord op en mishandeling van gealli eerde staatsburgeressen. vyfduizend vrouwen zouden gestor ven zyn ln gaskamers of na proeven van biologlschen aard. Twee van elke vyf vrouwen, met wie geëxperimenteerd werd, aldus Stewart, zyn er aan gestor ven, daar de medici uitsluitend ver meerdering van kennis nastreefden. De vrouwen werden in kleine bunkers by elkaar gepakt en mishandeld. De Amerikaansche export der voornaamste voedingsmiddelen Fitzgerald, secretaris van den Inter- natlonalen noodvoedselraad, heeft te Washington een overzicht gegeven van den Amerikaanschen export der be- langrykste voedingsmiddelen in de naaste toekomst. De export van graan, hoewel vol doende aanwezig in de V. S., wordt zeer nadeelig beïnvloed door debinnen- landsche. vervoersmoeiiykheden tenge volge van de staking in het mynwer- kersbedryf. Volgens Fitzgerald is het zelfs mogeiyk, dat het broodrantsoen in de importeerende landen voor het vol gende oogstseizoen moet worden ver minderd. De voor export beschikbare voorra den van vleesch en melkproducten zul len volgens dezen woordvoerder in het komende jaar aan de vraag kunnen be antwoorden. De wereldproductie van vetten en oliën schatte Fitzgerald op ongeveer 85 van voor den oorlog. Hy voorspelde echter, dat niet meer dan 50 tot 55 van het voor den oorlog geëxporteerde surplus voor de importeerende landen beschikbaar zou zyn. Vooral Europa zal volgens Fitzgerald een ernstig tekort aan vetten en oliën moeten tegemoet zien, in het byzonder, omdat de var kensproductie niet meer dan 50 tot 75%' van het vooroorlogsche kwantum be draagt. In de wereldvoorraad van suiker zag Fitzgerald een kleine verbetering, hoe wel de meeste geallieerde Jandenslechts 70 van de voor den oorlog geconsu meerde hoeveelheid zullen krygen. De internationale noodvoedselraad streeft er naar, de beschikbare voedsel voorraden over de verschillende landen te verdeelen naar verhouding van do consumptie van voor den oorlog.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1