jooja?* TIM TOETER BIJ DE MUZIEK Tliorez in eerste instantie verslagen Loonbeheerscliing thans onvermijdelijk tU. /Attf RECHTZAKEN ALLERLEI VAN OVERAL Voor het Fransche premierschap. De Fransche Nationale Vergadering heeft gisteren gestemd over de verkie zing van een minister-president. Tho- rcz, de leider der communisten, kon geen meerderheid halen. Hij kreeg slechts 259 van de 579 stemmen. 318 stemmen waren blanco. Twee sprekers voerden voor de ver kiezing het woord. Maurice Violette crl- tiseerde namens de „rassemblement gauche" (hoofdzakelijk bestaande uit radicalen) in verschillende opzichten de toewijding der communisten aan de Fransche zaak. Vervolgens nam de leider der commu nistische parlementaire fractie, Jacques Duclos, het woord. „De communisten wenschen geen kabinet van technici, dat geen rekening zou houden met den volkswil. Evenmin zouden zij den terug keer van het huidige kabinet aanvaar den. Zy wenschen een regeering, die de nieuwe verhouding der politieke krach ten tot uitdrukking brengt". Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten den franc verdedigen en de productie vergrooten". Op het gebied der buitenlandsche poli tiek moet in volkomen onafhankelijk heid vriendsohap worden onderhouden met alle geallieerde naties. De commu nisten zijn van plan met de meest vol komen eerbiediging van de wetten der republiek de regeering te aanvaarden". Vervolgens werd gestemd, met het ge melde resultaat. Heden zal wederom worden gestemd, waarbij Thorez ten tweeden male candidaat wordt gesteld. Een 12-tal socialisten schijnen niet De Groote Vier. De raad van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren geen overeenstemming bereikt over nog hangende belangrijke kwesties als de door Bulgarije te verrichten herstelbe talingen en de schadeloosstelling aan leden der V.N. wegens door den oorlog geleden schade aan bezittingen. Over de herstelbetalingen werd lang gediscussieerd. Bevin .stelde voor dat Griekenland 105 en Italië 45 millioen dollar van Bulgarije zou ontvangen en Joego-Slavië 125 millioen dollar van Italië en 25 millioen dollar van Bul garije, Molotof was bereid deze bedragen te aanvaarden, mits Albanië 10 millioen dollar van Italië zou krijgen. De ande ren waren het hiermede niet eens en de aangelegenheid bleef onafgedaan. Wat betreft schadeloosstelling aan leden der V.N. zeide Bevin, dat zijn uiterste eisch 66 procent w&s. Molotof's laatste woord was 50 procent, terwijl Frankrijk niet minder dan 75 procent kon accepteeren. Ook deze kwestie moest men verder laten rusten. Op enkele punten van ondergeschikt belang werd men het eens. MOTIE VAN WANTROUWEN TEGEN DEENSCHEN MINISTER-PRESIDENT De leider der Deensche sociaal-demo craten, Hansen, heeft in het Deensche parlement een motie van wantrouwen ingediend tegen den eersten minister, Christensen. Deze motie, waarover he den zal worden gestemd, ls gebaseerd op „de deloyale houding van den pre mier tegenover het parlement in de kwestie Zuid-Sleeswljk'. Naar Reuters diplomatieke correspon dent uit betrouwbare bron verneemt, heeft de motie betrekking op twee rede voeringen, die de minister-president over de kwestie Zuid-Sleeswijk heeft ge houden, Deze redevoeringen, die Christensen niet in zijn functie als piemier, maal ais kamerlid heeft gehouden, gingen klaarblijkelijk verder dan het officleele standpunt, zooals dat door de Deensche regeering in een nota aan Engeland werd uiteengelet en waarin wordt ver klaard, dat de Deensche regeering geen grenscorrecties zal vragen en dat de Deensche minderheid ln dat gebied haar eigen toekomst zal moeten bepa len. PERZISCHE REGEERING STROEPEN ASERBEIDZJAN BINNEN GETROKKEN. Naar Reuter verneemt hebben Perzi sche regeeringstroepen gisteravond de grens van de autonome provincie Aser- beidzjan overschreden. De huidige be stuurders van deze in Noord-Perzië ge legen provincie hebben een proclamatie uitgevaardigd, waarin een beroep ge daan wordt op studenten, professoren; arbeiders en jeugdorganisaties om de vrijheid en de republiek tot den laat- sten druppel bloed tegen de indringers te verdedigen. voor Thorez te hebben gestemd. De Ffansche socialistische partij heeft met 2242 tegen 2145 stemmen en 55 ont- •houdingen een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat zij alleen dan een regeering zal steunen of er aan zal deelnemen wanneer het regeerlngs- program in overeenstemming is met de tydens de vergadering van 4 dezer ge stelde algemeene richtlijnen en de com munisten deel uitmaken van die re geering. NIEUW VOEDSELPLAN VAN LAGUARDIA. Laguardia. directeur-generaal van de Unrra, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat hij tijdens de bijeen komst van de economische en finan- cieele commissie der V.N. een nieuw voedselplan zal indienen, dat zal voor zien ln een bevredigende hulpverleen lng aan behoeftige landen op basis van een vrijwillige bijdrage door de V. S. Laguardia verklaarde te hopen, dat een compromis zal worden gevenden, opdat landen, die reeds zooveel door den oorlog hebben geleden, zich door de hulpverleening niet vernederd zullen ge voelen. Samenwerking met België en Luxemburg toegejuicht. (Van onzen parlementairen redacteur). De eerste spreker van gisteravond, vertolkte de gevoelens van de Tweede Kamer toen hij er zijn vreugde over uitsprak, dat voorzitter v, Schaik weer hersteld den hamer hanteerde! Overigens liet deze afgevaardigde minder juichende toonen hooren naar aanleiding van de destijds door minis ter Beel over het vraagstuk van loonen en prijzen gehouden radio-rede, terwijl hij het verkeerd noemde dat het college van Rijksbemiddelaars eigenlijk meer als een college van loonregelaars op treedt, daarbij te weinig acht slaande op de prijzen. Zijn partijgenoot Suur- hoff (P. v. d. A.) klaagde over onvol doende coördinatie tusschen loonpoli tiek en prijsbeleid, dr. Hacke (P. v. d. Vr.) bepleitte wettelijke regeling van de arbeidsverhoudingen voor huisper soneel, hetgeen minister Drees, die dankbaar was voor den steun welken het sociaal beleid van het kabinet in het algemeen bleek te genieten, in de praktijk niet goed voor verwezenlijking vatbaar achtte. Met lof gewaagde hij van het ver antwoordelijkheidsgevoel door werkne mers van werkgevers-organisatie in 't algemeen aan den dag gelegd, zoo doende is het over het geheel ge nomen met den bedrijfsvredc in ons land goed gesteld; natuurlijk ver zuimde de minister niet in dit ver band ook de Stichting van den Ar beid een pluim op den hoed te ste ken. Loonbeheersching is thans, met het oog op den monetairen toestand, onvermijdelijk, maar op den duur zal er in dat opzicht toch meer armslag moeten komen. Tot de onderwerpen die bestudeerd worden of in overweging zijn behooren een voorontwerp-Landbouw-arbeidswet. wettelijke regeling van de arbeidsvoor waarden (vacantie hieronder begrepen), van het hotel-, café- en restaurant- personeel, uitbreiding der bevoegdheden van de arbeidsinspectie ten einde to kunnen ingrijpen in geval van arbeids- overtredingen in het bakkersbedrijf, een der door den heer Kupers (P. v. d. A.) besproken punten. Minister Drees bleek van oordeel, dat wel t.a.v. ouderdomsvoorziening en kin- Ingezonden Mededeeling derbijslag iedereen, dus loontrekkenden èn kleine zelfstandigen, van de sociale maatregelen zal moeten profiteeren, doch dat met betrekking tot ziekte- en ongevallenverzekering verwezenlijking van de denkbeelden-Beveridge achter wege zal moeten blijven en daaronder dus niet de geheele bevolking automa tisch zal dienen te vallen. Vermeld zij nog, dat de minister verlenging van de uitkeeringstermijn uit hoofde der ziek tewet spoedig, dus voor de algemeene herziening der sociale verzekeringswet ten. hoopt te bevorderen. De afd. Volksgezondheid deed nog zooveel sprekers optreden, dat de mi nister paè in een volgende vergadering op al de opmerkingen zal kunnen ant woorden. Dat zal dus pas morgen zijn, want vandaag vergadert de Kamer niet wegens de dan aan Indië ge wij den ministerraad. In de avondvergadering toonden voor standers van de organisatie der Ver. Naties, zooals de heeren Serrarens (K VP en dr. Bierema <P. v. d. V.) zich voor haar gebreken niet blind, doch evenmin als mr. v. d. Goes v. Naters (P v. d. A), moesten zij iets hebben van een U.N.O.-defaitisme als door dr. Bruins Slot (A.R.) aan den dag ge legd Deze laatste ziet geen collectieve veiligheid, gelooft er niet in en zou daarom eigenlijk toch maar terug wil len naar onze oude zelfstandigheids- politiek. want anders hangen wij vol gens hem in de lucht. Met den heer Serrarens, die o.m. be langstellend naar mr. v. Kleffens toe komstige positie vroeg, wanneer deze (na 3 December) door beëindiging van ons lidmaatschap van den Veiligheids raad. daar geen functie meer te ver vullen heeft, bepleitte menige spreker democratiseering van'ons buitenlandsch beleid. Dit zoowel door voort te gaan op den weg van ruimere openstelling van onzen buitenlandschen dienst voor. kundige jongelui uit verschillende mili eus alsook door minder geheimzinnig gedoe van het Departement op het Plein en nauwer contact met Kamer en volk. Daaraan ontbrak b.v. in de oogen van den heer Ruygers (P. v. d. A.) al te veel. wat betreft tijdige voorlich ting enz. omtrent de door ons met be trekking tot het vraagstlk Duitschland te voeren politiek, in welk verband hij zeide. dat annexatie van gebied geen oplossing brengt. Wat er met Duitschland moet en kan gebeuren had niet slechts zijn, doch ook veler anderen warme be langstelling. In het algemeen kon vooral een nauwe samenwerking met België en Luxemburg warme instem ming ontmoeten, ja voor deze drie, liggend in den stormhoek van Euro pa, vond men dit den aangewezen weg. Intusschen zag mr. v, d. Goes v. Na ters ook als onze roeping een brug te vormen tusschen West en Oost (Sov jet-Rusland). Van het vele. dat nog werd aange roerd zij vermeld, dat in het bijzonder de heeren Serrarens en Bruins Slot wenschten te weten, waarom vice-ad miraal Doorman als hoofd onzer mili taire missie te Berlijn destijds ontslag had gekregen en voorts, dat menige af gevaardigde met den heer Schilthuis (P. v. d. A.) klaagde over de stiefmoe derlijke behandeling, die Rotterdam als haven voor het verkeer met Duitsch land ondervindt tengevolge van te groo te eigenbaat der geallieerde bezetters van Duitschland. Morgen zal de minis ter van antwoord dienen. HAAGSCHE RECHTBANK. De bankwerker A. B. te Leiden heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens plegen van een Inbraak te Leiderdorp, voor welk feit tegen hem een Jaar gevangenisstraf werd geëlscht. De rechtbank heeft B. veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. XVI. „Nee meneer, werkelijk niet, als ze het dóórzetten kunnen we wel op het dak gaan zitten". Met veel aplomb werd dit vastgesteld door den stoeren blonden mannetjes putter van een jaar of vijf en dertig tegen het naast hem schriel lijkende mannetje met zwarte snor van om streeks dienzelfden leeftijd, beiden ge zeten aan het cafétafeltje naast de bank. waarop ik achter een borrel druk met een Francaise aan het redeneeren was. Het snorretje keek niet overtuigd. „Hoort u nou es, geen kwestie van op het dak gaan zitten. Als het niet door gaat, dan gaan we naar de kelder". Ik vroeg mij in gemoede af, waar het huis daartusschen dan wel voor dienen moest en ik kreeg al visioenen van een eigen huisje met een tuintje, maar, veel tijd voor droomerijen werd mij niet ge laten. want de stoere blonde greep weer direct op overtuigende wijze een nieuw punt van het onderwerp aan, „Per slot van rekening zijn de kerels, die dit op touw hebben gezet, eigenlijk de eenige oorzaak van alles. Je maakt mij niet wijs dat die honderdduizenden er iets van begrijpen. Die zijn derlui kop kwijt en loopen er eenvoudig ach^ teraan". Het begrip „meneer" scheen al voor het dikwyls meer hoogteverschil uit drukkende „je" plaats te hebben moe ten maken. Nu ja, de een zat ook op het. dak, de ander in de kelder. „Ja. maar waarom moeten die hon derdduizenden dan Silles weten. Je moet toegeven dat dit een zaak voor politici is. en niet voor tuinlieden, gemeente ambtenaren, marine-officieren of ope- ratiezusters. Per slot van rekening weet ieder zijn weetje op zijn eigen terrein, niet op dat van een ander. Kijk nou es naar al die professoren. Die zijn het op hun eigen terrein nog niet altijd eens, laat staan als ze zich met een ander mans terrein bemoeien. Pan kan je toch ook niet van die honderdduizenden verlangen dat ze het heelemaal begrij pen"? „Nee, maar als je zooals ln dit geval maar zóó'n klein stelletje hebt van die knapen, eigenlijk maar één knaap, die maar raak zegt en doet, dan heeft me dat toch teveel weg van die snor die we nu gelukkig anderhalf jaar kwijt zijn. O. sorry Snor keek kwaad: Zeg het maar wat je bedoelt. Landverraders, terroristen, die het heele land tyranniseeren en la ten bloeden. Ontbreekt er nog maar aan, dat Je mij een landverrader noemt". „Nou ja, Ik wou het niet zoo direct zeggen „Zeg, ik neem niet èlles, ga nou gauw op het dak zitten"! „En je zei juist dat daar geen kwestie van was"? „Lollig, verduveld grappig. Maar ik zeg je. als het niet doorgaat gaan we naar de kelder. Misschien niet meteen, maar dan hebben we het voorgoed ver loren voor de toekomst. Je moet niet vergeten, dat wij arbeiders door de heele gang van zaken dan ons prestige kwijt zijn. Hier in Holland ook. Dacht Je dat we dan nog ooit iets in de melk te brokken zouden krijgen"? „Nou moet je eens goed luisteren: De internationale aspecten van het pro bleem, mede in aanmerking genomen de economische wereld-constellatie „Man hou op. dat heb je uit de krant, dat heb ik al gelezen. Da's goed voor professoren". „Wat zit je toch aldoor met die pro fessoren. Dat heeft hier toch niets mee te maken"? „Nee, dat weet ik wel. die hadden het over Indië en wij hebben het over de staking in Amerika, maar „Plof" zei m'n borrelglaasje, toen het op den grond viel. Ik heb met den toe schietenden kellner afgerekend en te gen m'n Francaise gezegd: „Ga Je mee, Chérie?" „Bon" zei ze, want ze was óók wat overstuur. Tja het is een verwarrende tijd, waar in wij nu leven. Er zijn zoo van allerlei misverstanden, die telkens de meest in gewikkelde situaties scheppen. Het Zwolsch Nieuws en Advertentie blad bevatte een advertentie, die een dergelijk misverstand in de hand werk te: ..Nette jongeman. 20 Jaar. R.K., zoekt langs dezen zeer onsympathieken weg kennismaking met een dito meisje". Minstens zoo onsympathiek als deze weg naar kennismaking is de nieuwste Amerlkaansche uitvinding die ln dezen spectalen cadeau'tjes-tijd in het land zonder mijnwerkers grooten opgang schijnt te maken. Het is 'n soort booby trap voor de jeugd en bestaat uit een lepeltje, waarop volgens het bijbehoo- rend voorschrift iets lekkers gelegd moet worden. Dan verleid Je Pietje, Jantje of Klaasje om dit argeloos van de lepel te eten, waarbij je stiekem op een knopje in de steel drukt, waardoor onverhoeds een of ander bitter medi cijn. dat de spruit met de intuïtieve achterdocht, kinderen eigen, niet open lijk had willen slikken, uit een geheim reservoir in hun mond spuit. Kijk, dat is gemeen. Bovendien erg onpaedagogisch. Het lijkc wat op die „aardige" speelgoedjes, die op een bos bloemen lijken, waar je je neus in stopt om de geur op te snulven en waaruit dan ineens een straal water spuit, of de „als levende" speelgoed-spin, die vol gens de gebruiksaanwijzing „gierende lachorkanen" ontketent wanneer Je hem in den zakdoek van je zuster stopt. Wellicht hebben ze in Amerika der gelijke trucjes noodig om een geschokt ouderlijk gezag zoo niet te herstellen, dan toch de gevolgen daarvan omzeilen. Of de kinderen meer dan ééns in deze booby-trap trappen? Op 't gebied van kinderspeelgoed maakt Amerika momenteel een revolutie door. Vorig jaar maakten tanks en vliegtui gen nog de hoofdzaak uit van de speel goedwinkels, «waarvoor de stakers-in-spe hun, waarschijnlijk bij gebrek aan kolen, koude neuzen platdrukten. Thans is dit genre uit de gratie geraakt. Waarschijn lijk niet ten gevolge van de UNO-acti- viteit of de zittingen van den raad van ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier, doch door onnaspeurlijke oorzaken in den kinderlijken geest. Sindsdien heeft nog even het atoom- bomspel een hausse beleefd, maar nu ls ook dat weer voorbij. De grootste interesse gaat nu uit naar het UNO-spel, compleet met ministers, vetorechten, endobbelsteenen. Het spijt ons, ook daarvan ontgaat ons de paedagogische waarde, vooral van die dobbelsteenen. Maar Ja, wij hebben wellicht een andere kijk op vele zaken. Die andere kijk waardeeren wij wel zeer wanneer wij hooren. dat de dag productie van onze mijnen J.l. Vrijdag een nieuw record-hoogte bereikte van 35.047 ton. Voor den oorlog bedroeg dit gemiddeld 40.000 ton. Wanneer het ge heele productieapparaat op dit peil werkte, zou er heel wat minder te kla gen zijn. Het ls ook al weer hoopvol, dat Rot terdam dezer dagen het vlerdulzendste schip van dit jaar ln de haven zag binnenloopen. Het was eenAme- rikaansch schip. Met kolen! GEEN PAKJES MEER DOOR DE LUCHT NAAR INDIK. In verband met de beperkte laadruimte der vliegtuigen en de groote toeneming van de overige post, heeft de K.L.M. zich gedwongen gezien het vervoer met den luchtdienst Amsterdam-Batavia van de z.g. pakjes naar Nederlandsch-Indlë stop te zetten. De verzending van deze pakjes zal dus voortaan uitsluitend per zeepost ge schieden. Griekenland verzoekt Veiligheidsraad op te treden. Griekenland heeft den Veiligheids graad der Vereenigde Naties officieel verzocht het vraagstuk van de schen ding der Grieksche grenzen door gewa pende benden in behandeling te willen nemen en het heeft Bulgarije, Joego slavië en Albanië ervan beschuldigd de grensschenders te helpen. De V. St. wenschen dat de toestand in Griekenland grondig zal worden on derzocht en zij zullen den Griekschen eerste-minlster Tsaldaris ten volle steu nen, wanneer deze den V.N. zal verzoe ken de kwestie van den Griekschen burgeroorlog in behandeling te nemen. Verder Is men van meening, dat de Ver. Staten het initiatief zullen nemen, indien Tsaldaris zou zwijgen. Het Grieksche parlement heeft giste ren zijn bijeenkomst gestaakt als tee- ken van rouw over het verwerpen van de Grieksche eischen tot strategische wijzigingen van de grens met Bulgarije door de ministers van de groote vier. Turkovassilis. een uiterst rechtsche af gevaardigde, zeide: „Zij kunnen hun troepen beter uit Griekenland terug trekken; zij hebben de overwinning met Bulgarije gedeeld." Alle politieke leiders zijn verontwaar digd over de beslissing, die zij als een onrechtvaardigheid en een ondermijnen van den vrede beschouwen. Een motie om te protesteeren bij den raad van ministers te New York werd door het parlement verworpen, xlaar zulks toch nutteloos zou zijn. Geen 80 maar 60 textielpunten WAS DR. KRAMER TE OPTIMISTISCH? Naar aanleiding van de verklaring van dr. Kramer dat men in 1947 per hoofd 80 textielpunten zal krijgen, ter wijl de dames 2 paar kousen zouden kunnen bekomen, schrijft ons de „Vak groep Detailhandel in Textielgoederen" dat eenige voorzichtigheid bij deze voor spellingen geboden is. De heer Kramer verzuimt namelijk mee te deelen, dat 80 punten productie nog lang geen 80 textielpunten in den winkel beteekenen, want Industrie, leger en vloot eischen een zeer belangrijk deel van deze 80 punten op. In de Centrale Textielcommlssie is nog juist dezer dagen, namens het Textieldirectorium een zeer pes simistische beschouwing gegeven over de textielposltie in 1947, waar bij men tot de conclusie kwam, dat men zeer tevreden zou zjjn als in 1947 ongeveer 60 punten gehono reerd zouden worden. Wat de dameskousen betreft, zal men wellicht tot 2 paar kousen per persoon kunnen komen, wanneer men daar ook de zgn. standaard kousen byrekent, een artikel, dat door de Nederlandsche vrouw heel weinig gewild is. Beperking cadeaustelsel. VERLAGING HANDELSMARGES IN DE TEXTIELINDUSTRIE. In de memorie van antwoord Inzake de begrooting van economische zaken wordt o.m. meegedeeld dat een regeling in studie is tot verbod c.q. beperking van het cadeauxstelsel. Een verhooging van de winstmarges, ten einde den detailhandel in tabak ln zijn huidige bezetting op een rendable basis te plaatsen, acht de minister niet mogelijk. Wat de handelsmarges in de textiel branche betreft, is uit een na-calculatie over het eerste halfjaar 1946 gebleken, dat inderdaad ook zonder voorafgaande saneering een zekere verla-gmg moge lijk is, waarvoor thans de jlannen ln ver gaande staat van voorbereiding zijn. FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH. 46) „De beste manier om daarop te ant woorden, dokter, is naar mijn meening alleen te zeggen, dat geen zaak volko men opgelost is, voordat de laatste twij fel uit den weg is geruimd. En hier zijn nog enkele twijfelachtige punten over". „Heelemaal niet, dokter", gromde Ed_ wards. „Ik heb het zaakje volkomen tot klaarheid gebracht. Jaggers is een schurk; hij heeft al een moord op zijn geweten en dat pistool was het zijne". Hij keek nijdig om zich heen. „U bent toch zeker niet bezig geweest met hier iets te veranderen, vooraat de coroner kwam?" vroeg hij. Dokter McAllister goot olie op de golven. „Och, sheriff, ik ben ei van overtuigd, dat mijnheer Bakerville niets in de war heeft gebracht. Ik vertrouw volkomen op zijn gezond oordeel. Als hij geen hersens in zijn hoofd had, was hij immers niet bij den geheimen dienst?" „Om de waarheid te zeggen, dokter", zei J. B., „ik was juist van plan, een paar getuigen te ondervragen, die ons misschien wel iets te vertellen hebben Ik moet erkennen, dat ik tot nog toe in het duister heb rondgetast Ik wil u wel zeggen, dat naar mijn meening die arrestatie van Jaggers de zaak nog niet duidelijker gemaakt heeft." „Wie wilt u ondervragen?" vroeg de sheriff op hoogen toon. Voordat J B. antwoord kon geven, verscheen Dolliver op den drempel, ge volgd door Polly en haar moeder. .Neemt u me niet kwalijk, mevrouw, maar ik moet u dit keer verzoeken, er niet bij te komen zei Bakerville. Mevrouw Eastman wierp hem een verontwaardigden blik toe. „Ik heb toch zeker wel het recht, met mijn dochter mee te gaan", begon ze nijdig, maar J. B viel haar onverstoorbaar in de rede: „Het spijt me heel erg, maar ik kan u er nu niet bij hebben". Zijn stem duldde geen tegenspraak en mevrouw Eastman gaf onwillig toe. Bakerville sloot de deur en wenkte beide getuigen, zich naar het andere eind der kamer te begeven. „Ik zie eigenlijk geen reden, waarom ik me door een buitenstaander de zaak uit handen zou laten nemen", viel de sheriff uit. „Ik heb recht Dokter McAllister kwam tusschenbeide. „Ik zou zoo zeggen, dat mijnheer Baker ville wel weet, wat hij doet. sheriff. Geef hem een kans; ik als coroner zal heel graag van zijn diensten gebruik maken. Ga als 't u blieft uw gang. mijnheer Bakerville". J. B. haalde den boord, door Tommy van den hals van het lijk verwijderd, uit. zijn zak te voorschijn. Hij was met opzet zoo gaan staan, dat Dolliver zoo wel als Polly elk zijner bewegingen dui_ delijk kon zien. Met gewilde traagheid pakte hij den boord uit het stuk papier, waarin hij gewikkeld was. De roode vlek ken van het bloed, dat uit de wonde was gedruppeld, waren duidelijk op den boord te zien. „Dezen boord had de vermoorde om den hals op het oogenbllk, dat hij ge dood werd", zei hij bedaard. Sheriff Edwards greep den dokter bij zijn mouw. „Ztet u nu wel, dokter, dat hij met de bewijsstukken knoeit?" vroeg hij heftig. „Och, verroest", zei de kleine dokter droogweg. „Geef Bakerville een kansje!" Dolliver en Polly staarden naar den boord In Bakerville's hand en het meisje huiverde op het zien der bloedvlekken. „Ik weet niet. wat u er mee voor hebt, juffrouw Eastman en mij hier te ont bieden". zei Dolliver ontstemd. „Maar ik vind het niet noodig, dat u haar derge lijke bewijsstukken laat zien om haar in de war te maken. Ze heeft vandaag al genoeg moeten doorstaan". De bedoeling van Bakerville was geen andere, dan hen met dien bebloeden boord te overbluffen, want hij wist nog lang niet zeker, of de vingerafdruk, die er op zat, wel van Dolliver was. En zoo ja, dan was hij bereid, diens verklaring zonder meer te aanvaarden, zooals hfj dat ook gedaan had met die over de afdrukken op het pistool. „Toch gek, tiat het bij een misdaad vrijwel onmogelijk is, alle sporen uit te wisschen", zei hij. „Als we slechts ge duldig genoeg zoeken, vinden we altijd wel iets. Ik heb een dagboek aangelegd van de zaken in de laatste twintig jaar door mij behandeld. Ik keek er gisteren toevallig even in en zag dat dit onge- 19. Tussen dat alles stond een doos En Timpie riep: „Wat fijn!" Hij danste, zonder dat hij wist. Wat er wel in kon zijn. Toen hij het doosje opendeed Zwol heel zijn hart van pret, Want daarin lag, in al haar praofcfc Een gloednieuwe trompet! 20. Het was er een met klepsysteem Wel drie aan elke kant. Eén stel was er dus voor de rechter-, Eén voor de linkerhand. Nu kon Tim. met wat oefening Een aardig wijsje spelen. Tot schrik van Beertje. Timpie's (hond Die kon zijn vreugd niet* delen. veer mijn driehonderdste zaak is. In die driehonderd gevallen ls de schuldige slechts eenmaal ontsnapt. Het is heel moeilijk, de feiten te verdraaien en de bewijzen te verbergenNeem nu eens dezen boordHier zit een vingeraf druk, maar die is zoo flauw, dat men hem alleen bij goed licht en onder den juisten gezichtshoek kan waarnemen En toch is het een heel belangrijk gegeven. Hij bewijst, dat Iemand zijn handen om den hals van John Strawn geklemd heeft. Dat die hieren hiertegen den boord gedrukt hebben. De moorde naar heeft zijn handteekening op den boord van Strawn achtergelaten". Bob Dolliver liet het hoofd zakken, tot zijn kin bijna op zijn borst rustte. Polly sperde haar oogen wijd open van angst en ze hield met moeite een kreet van ontzetting in. „Dolliver". vervolgde J. B. ernstig, „je hebt ons een verklaring gegeven van je vingerafdrukken op dien pistoolkolf. maar wat heb je te zeggen van die op den boord van den doode?" Bob hief het hoofd op. „Ik had van het begin af ronduit met de zaak voor den dag moeten komen", zei hij heesch. „Nu ziet het er veel ongunstiger voor mij uit. Ikik zal u de volle waar heid vertellen". .Bob!" gilde Polly, „Bob! OhJij hebt het g^aanJij hebt het ge daanom mij!" Sheriff Edwards was zoo verbluft, dat hij geen woord kon uitbrengen. „Neen", zei Dolliver beslist, „ik heb John Strawn niet vermoord. Ja. mijn vingerafdrukken staan ook op dien boord; dat geef ik dadelijk toe. Ik heb hem bij zijn keel gegrepen, maar dat was een heelen tijd, voordat hij ver moord werd". Hij wist zich te beheer- schen en ging verder: .Benige minuten vóór den moord heb ik een woorden wisseling met Strawn gehad. Ik waar schuwde hem er voor, dat hij met mij te doen zou krijgen, als hij ooit iets tegen Polly misdeed. Hij vloog toen op me af en ik smeet hem op zijn stoel terug. En toen heb ik hem bij zijn boord vastgepakt". (Wordt vervolgd). De „soldatenmoeder" gearresteerd. Door de P.R.A. te 's-Gravenhage is ge arresteerd mevrouw M. A. Hidtflnk-De liaan, meer bekend onder den naam „soldatenmoeder". Zij wordt er van ver- dscht tijdens de bezetting een landge noot te hebben aangegeven bij de po litic Deze zaak is eerst nu aan de orde ge komen. omdat er bij de P.R.A. tot dus verre geen klachten tegen haar waren binnengekomen. Eerst na de publicatie, dat zij in haar functie „soldatenmoe der" naar Indië zou vertrekken is er eenig gerucht ontstaan' Op verzoek van andere instanties is deze zaak thans in samenwerking met de Haag 3-he politie ocuerzocht. Daarna heeft de arrestatie plaatsgevonden. Nederlandsche aanklacht tegen Tojo. ONDERHANDELINGEN GEOPEND OM AANVALSPLANNEN TE VERBERGEN. United Press meldt: De Nederlandsche prosecutie, de Ne derlandsche fase van het Japansche oorlogsmisdadigersproces te Tokio ope nend, beschuldigde de Japansche lei ders op de Rjjksconferentie van 5 Nov. 1941 besloten te hebben onderhandelin gen te openen met Ned. Oost-Indië met het doel Japansche aanvalsplannen te verbergen. De Nederlandsche aanklager Borger- hoff Mulder las een 32 bladzijden tel lende verklaring voor, waarin Tojo en zijn 27 medebeklaagden beschuldigd worden van samenzwering voor het be ginnen van een niet verklaarden agres sieven oorlog, met het doel de wereld te domineeren te zamen met Duitsch land en Italië, onder schending van de internationale wet en de Nederl.-Japan- sche verdragen. De Nederl. aanklager zeide, dat de Nederlanders hun aanklacht zouden be wijzen en dat op de 2de rijksconferentie, die op 1 December werd gehouden, de Japansche leiders de uitdepiing van ge vechtsorders hebben voorbereid. Een week later volgde Pearl Harbor. De aanklager vertelde verder, dat de Japanners reeds vele jaren vóór den oorlog over een uitgebreid splonnage- systeem in Ned. Oost-Indië beschikten. Onderhoud van tuinen. HET VALT NIET ONDER DE VESTIGINGSWETGEVING. Utrechtsche bloemisten hebben een proefproces uitgelokt tegen den grond werker A. J. de Leeuw uit Maartens dijk (Utrecht), die zich aanbood voor hot enderhouden van tuinen zond"' in het bezit te zijn van een vestigingsver gunning. De Utrechtsche kantonrech ter bleek van meening, dat onderhoud van tuinen behoort tot eenvoudig hand werk, doch niet tot de groepen ambacht, detailhandel of kleine nijverheid, zoodat voor het zich aanbieden voor onderhoud van tuinen geen vergunning Krachtens het algemeen vestigingsverbod, klcir.be - drijf 1941 noodig was. De «vmbtenaar van het ope ïbaar mi nisterie was een tegengestelde meening toegedaan en ging in cassatie bij den Hoogen Raad Het Utrechtsche O. M. had een gulden boete of een dag hech tenis wegens overtreding van de vesti gingswetgeving geëischt. De Hooge Raad heeft thans het cas satieberoep verworpen, daarmede beslis sende. dat het onderhoud van tuinen niet onder de vestigingswetgeving valt. MARKTBERICHTEN. IJMUIDEN, 5 Dec. Binnengekomen 1 motorlogger, de KW 166 met f. 3900 en 1 kustvisscher, de IJm. 270 met f. 115. De totale aanvoer bedroeg 80 kisten versche visch. LEIDEN, 4 December. Coöp. Groen- tenveiling. Andijvie I f. 1861; gele kool f- 7.108.10; groene kool f. 617; roode kool f. 92015.10; boerenkool f. 1423; spruitkool f. 2660; prei I f. 12—16; idem II f. 4—10; uien f. 475 9.10; peen f. 2228; witlof I f. 2647; idem II f. 1223; winterpostelein f.8; tomaten f. 16136. Alles per 100 kilo. Sla f. 2—7; knolselderij I f. 15—16. Al les per 100 stuks. Peen f. 2223; selde rij f. 9. Alles per 100 bos.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2