De ontwapening de „XJ~brigade" naar Padang De nieuwe bonnen Lewis en zijn vakvereeniging veroordeeld WEERBERICHT Met een enkel woord 85ste Jaargang DONDERDAG 5 DECEMBER 1946 No. 25950 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. MenMiorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN fcN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no. 57055 De les van het Bestand Toen op 14 October j.l. na moeizame onderhandelingen een wapenstilstands overeenkomst werd gesloten, kreeg de Republiek daarmede voor het eerst de gelegenheid om voor het forum van de wereldopinie de kracht van haar gezag te demonstreeren. Hier kreeg zij een unieke kans om de uitspraak te logen straffen van zoovele sceptici, die zeiden dat de jonge Republiek geen innerlijke kracht bezat, dat zij niet steunde op den wil van de breede volksmassa, doch alleen bestond in het verhitte brein van een klein aantal fanatieke nationa listen en dat het met de discipline in de T.R.I. droevig gesteld was. Nu, nog geen twee maanden later, moet iedereen, die zijn oogen niet sluit voor de nuchtere werkelijkheid, erken nen, dat de Republiek die gelegenheid verzuimd heeft, dat zij den vuurproef niet heeft doorstaan, erger, dat zij vol komen en jammerlijk heeft gefaald. De vrijwel chronische schending van het bevel „Staakt het vuren", de militaire ongehoorzaamheid van tal van plaatse lijke troepencommandanten, het feit, dat drie weken na dato het parool zelfs in belangrijke Indonesische militaire centra nog niet was doorgedrongen, het alles demonstreert zóó overduidelijk de onmacht der republikeinsche regeering om haar gezag te doen gelden en den onwil van vooraanstaande gezagsdra gers om met de Nederlanders samen te werken, dat er met den besten wil van de wereld geen plaats is voor utopisti sche gevoelens van ethiek. Deze repu bliek hééft geen gezag, hoe hardnekkig men ons ook tracht het tegendeel te suggereeren. Zij kón dat ook niet heb ben, omdat zij het volk niet achter zich heeft en haar macht voornamelijk be rust op terreur. De niet-naleving der Bestandsbepa lingen door de Indonesische troepen heeft tientallen Nederlandschen solda ten het leven gekost. Wie anders is daarvoor verantwoordelijk dan deze republikeinsche regeering, die zichzelf op het kussen heeft geïnstalleerd, doch daar niet zit overeenkomstig den volks wil en dientengevolge alle zeggenschap over dat volk mist? De gebeurtenissen van de laatste we ken hebben geleerd tot welke ramp zalige gevolgen het kan leiden, wan neer bepaalde bevoegdheden, ook al zijn zij betrekkelijk beperkt, in verkeer de handen worden gelegd- En met deze Republiek zou het Ne der landsche volk in zee moeten gaan op aanbeveling van een Commissie-Gene raal, die haar in de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati heeft bekleed met bevoegdheden, welke die van het simpele Bestandsverdrag vele duizenden malen te boven gaan? De recente ontwikkeling is een droeve les geweest, doch de prijs is niet te hoog geweest, wanneer het Volk van Nederland niet verzuimt er leering uit te trekken. Het is niet zoo, zooals wij het dezer dagen ergens zagen voorge steld, dat wie „neen" zegt tegen het ontwerp van Cheribon, ..oorlog" be doelt. Ook wij beschouwen als de eenig- juiste en meest duurzame oplossing die, welke wordt verkregen langs den weg van het redelijk overleg. .Het kan ook nu nog anders" zei dezer dagen de man, die aan het hoofd van het Nederlandsche volk stond in een der donkerste tijdvakken van zijn bestaan, oud-mlnlster-presi- dent Gerbrandy, „maar dan middels een werkelijke Rijksconferentie met langs democratischen weg gekozen ver tegenwoordigers van alle volken en groepen van Indonesië". Moge de bloedige les van het Bestand onzen Parlementsleden voor oogen staan, wanneer zij zich binnenkort zul len moeten uitspreken voor of tegen het accoord. Wij kunnen iets voelen voor het standpunt van mr. P. J. Oud. burge meester van Rotterdam en een voor aanstaand lid van de Partij van den Arbeid die dezer dagen als zijn meening te kennen gaf, dat afwijzing der over eenkomst van Cheribon internationaal zeer ongewenschte reacties zou kunnen wekken. Op grond daarvan bepleitte hij een formeele afwijzing te vermijden, doch gaf hij de Regeering in overweging te zoeken naar een vorm, die, zonder dat de overéénkomst wordt aanvaard of afgewezen, den weg openlaat voor verdere besprekingen. De kwestie Franco. In de politieke commissie van de V.N. veroordeelden Denemarken en Zweden ten strengste het regiem van Franco. Zij wilden nog verder gaan dan het Amerikaanscne voorstel. Gromyko steunde de eischen tot ver breking van diplomatieke en economi sche betrekkingen met Spanje en noem de de Amerikaansche voorstellen on voldoende en te zwak. Na een debat, dat gedurende het laatste uur zeer heftig en verward was, besloot men tot het vormen van een sub-commissie om uit de verschillende resoluties en amendementen een ge meenschappelijke resolutie op te stellen Manoeilsky wilde deze sub-commissie samenstellen uit de groote vijf plus degenen, die de resoluties en amende menten hadden ingediend. Shawcross (Gr. Br.) protesteerde hiertegen, zeg gende dat zulks zeker zou leiden tot een beslissing ten gunste van interventie. Het voorstel van Manoeilsky werd evenwel met 28 tegen 8 stemmen en 9 onthoudingen aangenomen. bevin noodigt nenni uit voor besprekingen. De Britsche minister van buitenland- sche zaken, Bevin, heeft zijn Italiaan- schen collega, Nenni, uitgenoodigd voor besprekingen te Londen, aldus werd door de Britsche ambassade te Rome bekend gemaakt. Nenni zal waarschijn lijk in Januari uit Rome vertrekken, wanneer Bevin te Londen is terugge keerd van de vergadering der ministers van buitenlandsche zaken. Hoopvoller aspecten. In de politieke commissie der V. N. is de kwestie der ontwapening verder behandeld. Molotof was de eerste spre ker. Hij zeide o.m.: De Sovjetregeering is er voor, dat er een besluit genomen wordt betreffen de algemeene vermindering van bewa pening en het verbod van atoomwapens. Dit besluit zou met algemeene stemmen in den Veiligheidsraad moeten worden aangenomen, nadat de groote mogend heden eventueel van hun recht van veto gebruik hadden gemaakt, totdat eens gezindheid is bereikt. Ten aanzien van controle en inspectie achtte Molotof het noodzakelijk, dat het veto-recht niet werd gebruikt. Vervolgens deelde Molotof mee. dat de Sovjet-Unie onder eenig voorbehoud haar steun verleent aan de Amerikaan sche voorstellen over ontwapening en deze tot basis voor verdere bespreking wil nemen, opdat eensgezindheid in de Algemeene Vergadering wordt bereikt. Molotof zeide. dat hij drie amende menten op de Amerikaansche voorstel len zou indienen: 1. Het besluit omtrent de verminde ring van bewapening moet worden ge nomen door middel van een resolutie van den Veiligheidsraad. De Algemeene Vergadering zou zich met deze ziens wijze moeten vereenigen en de bewoor dingen van de Amerikaansche voorstel len dienovereenkomstig worden gewij zigd. 2. Opdat eon situatie wordt gescha pen, waarin de algemeene ordening en vermindering van bewapening zich niet alleen tot kleinere wapens, maar ook tot de grootere wapens der moderne oorlogsvoering uitstrekt, moet de Al gemeene Vergadering een aanbeve ling doen, dat de Veiligheidsraad spoed zet achter de bestudeering van het rap port van de commissie voor de atoom energie, dat 31 December aan den Vei ligheidsraad zal worden voorgelegd. Deze commissie moet het als haar dringende taak zien, atoomwapens en alle andere wapens, die op massale ver delging zijn ingesteld, van de nationale bewapening uit te sluiten. De tekst van dit amendement is volgens Molo tof geheel aan het Australische voor stel ontleend. 3. De Veiligheidsraad moet met spoed een ontwerpovereenkomst over atoom wapens opstellen. Molotof verklaarde zich hiermee bereid, het Australische voorstel, dat deze ontwerpovereenkomst meer speciaal op het verbod van atoom wapens betrekking moest hebben, in den bovengenoemden zin te wijzigen, dat de woorden „verbod van" komen te vervallen. Volgens sir Hartley Shawcross (En geland) moet elk voorstel tot ontwape ning op vier algemeene grondbeginselen rusten: 1. De Algemeene Vergadering moet zich niet met het werk van de com missie voor de atoomenergie bemoeien, totdat deze haar voorstellen heeft ge formuleerd. 2. Het verbod tot het vervaardigen van andere vernietigingswapens dan atoomwapens, zooals raketbommen, moet evenzeer in het ontwapenings plan worden opgenomen. Bovendien moet het gebruik van atoomenergie voor vredesdoeleinden daarentegen aan gemoedigd worden. 3. Elk ontwapeningssysteem moet ge paard gaan met een systeem van con trole en inspectie, dat onmiddellijk in werking treedt en doelmatig is. Het volledig verstrekken van inlichtingen is hieraan inhaerent. 4. De werkzaamheden van een lichaam voor controle en inspectie, ook van nieuw ontdekte wapens, moet niet aan een veto onderhevig zijn. Sawcross ver klaarde ten slotte, dat Molotof's rede werkelijk hoopvol kon worden genoemd. Connally (V. S.) drong aan op be houd van het prestige van de atoom commissie, maar achtte de door Molo tof voorgestelde amendementen, hoe wel op het oogenblik niet aanvaardbaar, toch een zeer ernstige bestudeering waard. Op voorstel van Shawcross benoemde de politieke commissie daarop een sub commissie om een gemeenschappelijk ontwerp uit de verschillende ontwape ningsvoorstellen op te stellen. Ook Nederland heeft daarin zitting. Voor de tweede helft van de 13e periode 1946 (8 t/m. 21 December) geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (strook No. 4) 511 brood: 800 gram brood. 51—2 brood: 400 gram brood. 511 boter: 125 gram boter. 512 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 513 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. 511 melk: 4 liter melk. 511 vleesch: 100 gram vleesch. 512 vleesch: 400 gram vleesch. 511 algemeen: 200 gram kaas. 512 algemeen: 50 gram korstlooze kaas. 51—3 algemeen: 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. 51lb reserve: 1600 gram brood. 51lc reserve: 800 gram brood. 512b, 51—2c reserve: 3 liter melk. 51—3b, 513c reserve: 1 ei (5de klasse). 514b reserve: 100 gram kaas. BONKAARTEN KD, KE 612 (strook No. 4) 521 brood: 800 gram brood. 521 boter: 250 gram boter. 522 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 521 melk: 12 liter melk. 521, 52—2 vleesch: 100 gram vleesch. 521 algemeen: 100 gram kaas. Tot hooge boete. De vakvereeniging van John Lewis (de vereenigde mijnwerkers van Ame rika) is veroordeeld tot een boete van ZVz millioen dollar. Lewis zelf werd veroordeeld tot een boete van 10.000 dollar. De vakvereeniging is in hooger beroep gegaan. Nadat de raadsman van de regeering gepleit had voor het opleggen van boete in plaats van gevangenisstraf, zeide Lewis tot den president van het hof, dat hij zich van het- opleggen van een boete niet moest laten weerhouden door de gedachte aan de financieele omstan digheden, waarin hij zich persoonlijk bevond In antwoord op een opmerking van derj president, dat hij een tweede belee- diging van het hof „moest vermijden", antwoordde Lewis, dat hij „aan dit hof niet om erbarming wilde vragen". Bij het uitspreken van het- vonnis verklaarde de president: „Dit is geen geval van een gewone inbreuk op het reoht, het is een slecht en monsterach tig iets. Het beteekent honger, koude en nooddruft". De president vervolgde, dat „indien Lewis overeenkomstig zijn misdaad zou moeten worden gestraft, hij in de gevangenis,zou moeten boeten". De boete, die werd opgelegd, kwam overeen met het bedrag, dat door den raadsman van de regeering was ge vraagd. De vakvereeniging, die na de uitspraak onmiddellijk beroep aanteekende, vroeg het hof het vonnis op te schorten han gende het 'beroep en de regeering ver zocht het beroep hedenochtend aan te teekanen. In een verbitterd commentaar op de opmerkingen, die de raadsman van de regeering over den financieelen toestand van hemzelf en de vakvereeniging had gemaakt, beschuldigde Lewis den raads man van „leugen". De president verklaarde zich een groot vriend van de arbeiders, maar hij achtte een toestand, als die Lewis heeft ge schapen, gericht op het belachelijk ma ken van de regeering, die hij „het sociale bouwwerk van democratische volken" noemde. In zijn verklaring van de uitspraak, zeide de president, dat, hoewel hij per soonlijk van meening is, dat Lewis ge vangenisstraf verdient, hij zich ver plicht voelde het standpunt van de re geering aan te nemen, daar deze „het volk vertegenwoordigt". In betrouwbare kringen werd gemeld, dat, indien Lewis niet zal toegeven, pre sident Truman binnen een dag of twee een radio-rede tot het Amerikaansche Lord Wavell, de Britsche vice-koning van Indië en de .vier Britsch-Indische leiders bij hun landing te Londen. - In het midden Pandit Nehru. 522, 523 algemeen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. 524 algemeen: 1 ei (5de klasse). 52ld reserve: 800 gram brood. 522d reserve: 50 gram korstlooze kaas. 52le reserve: 250 gram rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kin derbiscuits. 522e reserve: 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid). TABAKSKAARTEN ENZ.: T 61: 2 rantsoenen tabaksartikelen. 200 gram chocolade en/of sui kerwerken. 2 rantsoenen tabaksartikelen. 100 gram chocolade en/of sui kerwerken. Voor de week van 15 t/m. 21 Decem ber zullen nog bonnen worden aange wezen voor tabak, versnaperingen, bloem, koffie, thee en gedroogde Zuid vruchten. V 62: X 61: X 62: Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gTam per veertien dagen ontvangt. Op de bonnen voor tabaksartikelen zal bij aankoop van twee rantsoenen si garetten ten minste een rantsoen siga retten, vervaardigd uit Zuid-Amerikaan- sche tabak, gekocht moeten worden. Bovengenoemde bonnen Kunnen reeds op Vrijdag 6 December a.s worden ge bruikt. met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 9 December a.s. mag worden gekocht. De niet aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd DE FRUITBONNEN. De geldigheidsduur van de bonnen 47'4 en 484 algemeen, aangewezen voor het koopen van 2 K.G. appels en peren, is verlengd tot en met 28 De cember. Te Hendrik Ido-Ambacht is met goed gevolg te water gelaten de „Glarus", een der 11 voor Zwitserland bestemde schepen voor de Rijnvaart, die hier te lande worden gebouwd. volk zal houden, om te trachten de cri sis door den invloed van de publieke opinie te beëindigen. Het officieele vaktijdschrift „Iron age" meldde, dat Lewis in feite met de mijneigenaren overeenstemming heeft bereikt over alle punten van een nieuw contract, behalve over den duur ér van. De eerste teekenen van een landelijke actie van arbeidskrachten tegen de re geering vertoonden zich in Oakland iCalifornië)waar de „Amerikaansche federatie van vakvereenigingen", waar bij Lewis' „Vereenigde mijnwerkers van Amerika" zijn aangesloten, verlammend heeft gewerkt op deze stad van 1.500.000 inwoners. Ten aanzien van de restricties in het spoorwegvervoer hebben Amerikaansche functionarissen verklaard, dat alles in het werk wordt gesteld het zenden van graan naar 'het buitenland te doen voortgaan, maar het werd betwijfeld of de 800 spoorwagons, die dagelijks voor dit graanvervoer noodig zijn, hiervoor beschikbaar kunnen blijven. Wie is het meest populair? Een enquete van het Gallup-insti tuut in Groot-Brittannië, waarbij de vraag gesteld werd: „Wien bewondert gij van alle op het oogenblik levende mannen en vrouwen het meest?" heeft uitgewezen, dat Winston Churchill ver reweg de meeste stemmen verwierf. In percenten uitgedrukt is het resultaat van bovengenoemde enquete: Winston Churchill 24, Montgomery 5, Attlee en Bernard Shaw ieder 4, Be vin, Smuts en Stalin ieder 3. Bij een dergelijke enquete in Canada behaalde Churchill 28 gevolgd door Mackenzie King met 8 In de V. S. werd Churchill no. 5 ach ter MacArthur, Eisenhower, Truman en mevr. Roosevelt. In Frankrijk wees de enquete uit, dat generaal de Gaulle dezelfde populari teit geniet als Churchill in Engeland. Hij werd gevolgd door Stalin, Jollot Curie en Churchill. „Kerels van de beste soort Padang, 26 November 1946. (Van onzen specialen verslaggever). De laatste Britsche troepen verlaten Indië deze week. Het is de „Padang Brigade". Eenige transportschepen lig gen gereed in de Koninginnebaai, een der mooiste natuurlijke havens van dit eilandenrijk. Als die over drie dagen het anker lichten, zal de Britsche taak in Indië zijn voltooid. De U-brigade is naar Padang ge gaan om de bezetting van het eenige plekje geallieerd gebied in West-Su matra van de Engelschen over te ne men. De U-brigade bestaat uit Neder landsche oorlogsvrijwilligers, de ba taljons „Jagers„, „Zeeland" en „Ve- luwe", aangevuld met de noodzake lijke genie, aan- en afvoertroepen enz. Een bataljon van het Koninklijk Ne- derlandsch-Indisch Leger is er ook by ingedeeld, doch dit blijft voorloo- pig op Java. GEEN GEMAKKELIJK LEVENTJE! Het is nu ruim een jaar geleden, dat deze jongens Holland vaarwel zeiden om te doen hetgeen zij zagen als hun plicht en tevens wat van de wereld te zien. Een gemakkelijk leventje hebben zij niet gehad. Eerst zijn zij in Malakka „gesti-and", en daar moesten zij eenige maanden blijven. Toch kwam het ge dwongen verblijf aldaar hun goed van plaatselijk nachtvorst. De Bilt verwacht tot morgenavond: In den nacht en ochtend plaatse lijk lichte vorst, tijdelijk toenemende bewolking met op vele plaatsen ne vel of mist. Geen neerslag van be- teekenis. Weinig wind. Enkele maanden geledenIs ln den Noordoostpolder een busdienst van Zwol le. over Kampen, naar Emmeloord ge opend. Thans is daar een dienst van Mep- pel. over Zwartsluis, naar Marknesse en Emmeloord aan toegevoegd. BUITENLAND. binnenland. Te Hilversum is de 62-Jarlge wiel rijder S. BlUsma op den Vaartweg door een militaire vrachtauto gegrepen en «edood. In een bijeenkomst tertt stadhuize te I Rotterdam. waarbH een aantal toil den wederopbouw betrokken functionarissen aanwezig waren, heeft burgemeester Oud namens het gemeentebestuur van Rot terdam den afgetreden minister van open bare werken en wederopbouw dr. lr, J. A. Ringers de „Van Oldenbarneveltpenning' overhandigd. De sigarenmakers van de firma Smit en Ten Hove te Kampen zijn gisteren in staking gegaan, omdat zt.1 zich niet kon den vereenigen met de aanstelling van een nieuwen portier, een gewezen politie agent. die te strene zou visiteeren. BH een brandje ln perceel Croos- wijkscheweg 66 a te Rotterdam ls een i baby van acht weken om het leven ge- Te Canberea is officieel medege- komen. doordat de wieg ln brand geraak- deeld. dat Groot-Brlttannlè na overleg te De ouders waren even de stad ln en i met de Australische regeering besloten hadden de zorg van het kind toever- heeft tot terugtrekking van een brigade trouwd aan de grootmoeder, die kort te- genwoordlger van de Erltsche contróle- voren noe was eaan kllken en niets ont- I drieduizend man. Nog een zesduizend mar. installaties meer voor herstelbetalingen dekt had? Britsche troepen zal ln Japan blijven. zullen worden afgestaan. Te Sofia is een proces begonnen te gen 18 leiders van dc ..Unie van natio nale legioenen". Deze verzetsbeweging wordt ervan beschuldigd een actie tegen de regeering. door middel van terreur en sabotage, op touw te hebben gezet. De leiders zouden contact onderhouden met oppositie-partijen. De openbare aanklager elschte de doodstraf. Te Varna staan 13 leden van een geheime organisatie van leglonaires terecht. Detectives van Scotland Yard heb ben aanwijzingen, dat een vrouw uit de upper-ten betrokken ls bij den diefstal van de Juweelen der hertogin van Wind sor. Een Spitfire van de Tsjechoslowaak- sche luchtmacht ls Dinsdagmiddag in een straat te Lomnlce neergestort. De piloot kwam om het leven. Aan verscheidene hulzen werd ernstige schade toegebracht. Een der hulzen brandde tot den grond toe aJ. (United Press). Eugene Meyer heeft medegedeeld, dat hij ls afgetreden als president der wereldbank. Het Dultsohe Nieuwsbureau ln de Amerikaansche zóne van Duitschland, Dana, meldt, dat volgens mededeellng van het Britsche hoofdkwartier ln Duitsch land het doodvonnis van generaal Nlko- laus von Falkenhorst, den voormallgen Dultschen opperbevelhebber ln Noorwe gen ln 20 Jaar dwangarbeid ls gewijzigd. Don José Larraz, een bekend Spaansch econoom en voormalig minis- ter van financiën onder het bewind van generaal Franco, ls te Madrid uit Lissa bon teruggekeerd, waar hil gedurende zeven uur een persoonlllk onderhoud heeft gehad met Don Juan. den Spaanschen kroonpretendent. Volgens den Amerikaanschen nieuws dienst ln Duitschland heeft een verte genwoordiger van de Britsche controle commissie verklaard, dat geen industrieele pas. Hun opleiding was n.l. verre van volledig geweest, en nu gaf Malakka de noodige gelegenheid tot training, waarvan een dankbaar gebruik is ge maakt, In Maart van dit jaar bracht de bri gadecommandant, kolonel J. W. Sluy- ters van het KNIL, de drie bataljons naar Batavia. Sinsdlen hebben deze Hol- landsche jongens, zij aan zfj met hun collega's van het Indische leger, vrijwel onafgebroken dienst gedaan bij de be waking van de stad en de pacificatie der ommelanden. Zij begonnen onmiddel lijk met het aflossen der Britsche troe pen en verloren in de eerste drie weken bij schermutselingen 5 man. Het was hun eerste ervaring in het gevecht: daarna bleven de verliezen uitzonder- Onze speciale verslaggever in Indië bracht een bezoek aan Padang en zal, naar aanleiding daarvan, in een reeks artikelen iets vertellen over de Nederlandsche troepen, de toestanden daar, zooals die sedert de capitulatie van Japan zijn ge groeid, en de huidige militair-poli tieke situatie. Hoewel een en an der Padang betreft, is het geheel karakteristiek voor de overal In Indië bestaande moeilijkheden. ljjk laag. In totaal zijn van begin Maart tot half November bij de U-brigade 20 dooden gevallen in actie, terwijl 9 man ten gevolge van een ongeluk om het leven zijn gekomen. Dit op een totaal van omstreeks 4000. In die periode van ruim 8 maanden is het geallieerde gebied rondom Bata via 15 tot 20 maal vergroot. En dit op een wijze, die alle eer verdient want deze jongens zijn niet gekomen als „ver overaars". „KEES DE BOK" WAS ER BIJ Ik ging naar Padang met het m.s. „Ruys", een der mooiste schepen van de KJMVL, teen dit het bataljon „Zee land" met wat technische troepen (in totaal een 1200 man) van Batavia derwaarts bracht. Alle afscheid ls moeilijk, en het was een van die mo menten, die men niet gauw vergeet toen de Prins Bernhard Kapel (com pleet: mèt Kees den bok!) op de kade van Priok het Wilhelmus blies. De Zeeuwen hadden heel wat wacht- jes moeten kloppen in die acht maan den rond Batavia, en patrouille loo- pen door de sawah valt ook niet mee. Maar wat zij achter lieten, mocht er zijn: een gebied waar de bevolking der die voortdurende vrees voor ter reur of kidnapperij van den Japan - schen tijd en den chaos sindsdien. GEEN AVONTURIERS! Anderhalve dag aan boord van een schip is een goede gelegenheid om eens rustig te praten, en zoo leerde ik die Zeeuwen een beetje kennen op de reis naar Padang. Deze oorlogsvrijwilligers zijn geenszins avonturiers in de slechte beteekenis van het woord, zooals van zekere zijde wel eens werd beweerd. Verre van dat. Het zijn kerels van de beste soort, die hun taak hier zeer serieus opvatten en op een bewonderenswaardige manier met de Indonesische bevolking weten om te gaan. Ik hoorde treffende staaltjes van de dankbaarheid der be- bevolking bij het afscheid van het Zeeuwsche bataljon. MANDRI DE ZEEUW. Het levende bewijs is er trouwens in den vorm van „Mandri de Zeeuw". Enkele maanden geleden struikelde een der Zeeuwen 's avonds bij het wachtloopen in Grogol, buiten Bata via, over iets. Dat „iets" bleek te zijn een Indonesisch jochie van een jaar of zes, dat daar te slapen lag. Men droeg hem binnen en vroeg hem naar zijn naam. „Mandri" heette hij. Waar zijn vader en moeder waren? Hij had geen ouders meer. Waar hij vandaan kwam? Hij wist het niet. Van dien avond af is „Mandri de Zeeuw" het meest trotsche lid van het bataljon. Mandri was vermagerd en ziekelijk, maar knapte al gauw op onder de goede zorgen van het heele bataljon. Hij kreeg een uniform fmet „Zeeland" op de mouw!), leerde Hollandsch en ging zelfs op de lagere school gedurende den tijd, dat „zijn" troep in de stad gelegerd was. Nu wil hjj geen Maleisch meer hooren, doet mee aan de appèls, en kent slechts één doel: naar Zeeland te gaan! ZIJ GINGEN GRAAG MEE! Hoe groot het vertrouwen is van de bevolking in het gebied, waar de U-bri gade is geweest, blijkt ook hieruit, dat meer dan eens een Indonesiër met het verzoek kwam of zijn zoon niet bij de Nederlandsche troepen blijven mocht. Bovendien hebben de naar Padang ge trokken bataljons geen last van het al tijd in Sumatra geheerscht hebbende bediendenprobleem: de djongos en waschbaboe gingen graag van Java mee! En per slot van rekening bleken er behalve Europeanen, Indonesiërs en Britsch-Indiërs (als scheepsbedienden, nu daar geen Javanen voor zijn) ook nog honden aan boord te zijn. Toen de „Ruys" in de Koninginnebaai voor an ker lag en de landingsschepen aan de deels kapot-gebombardeerde kade van Emmahaven (het Padarigsche .Priok") meerden, stapten keurig aan een touwtje heel wat van die trouwe vrienden aan wal. Natuurlijk: het mócht eigenlijk nietMaar niemand had het gezien. En de compagnies-hond weer rustig haar gang kon gaan zon- hóórt nu eenmaal by de troep.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1