De Bruidsschat op de gangmat Conversie-voorstel aangenomen TIM TOETER BIJ DE MUZIEK Kerkelijk Leven DE BELGISCHE BEZETTINGSZONE IN DUITSCHLAND. De Belgische bezettingszone in Duitsch land zal de volgende „Kreise" omvatten: Aken (stadt), Aken (land), Düren, Montjoei, Erkelenz. Geilenkrichen, Jü- lich, Schleiden, Euskirchen. Keulen (stad), Keulen (land), Bergheim, Bonn, Relniseh-Bergischer Kreis, een gedeelte van de Kreis'Rhein-Wupper en Rem- scheid, Siegkreis.'Ober Bergischer Kreis, Altena, Olpe, Siegen. Wittgenstein, Arnsberg, N^chede, Soest, Unna, Hoxter, Paderborn, Warburg, Büren, Brilon en Lippstadt. DE GEVVELDLOOZE METHODE VAN GANDHI. Mahatma Gandhi, die zich in Siri- rampoer (Oost-Bengalen) bevindt ten einde de Hindoes en Mohammedanen met elkaar te verzoenen, heeft tegen over verslaggevers verklaard, dat vol gens zijn bevindingen de geweldlooze methode nog geen effect scheen te sorteeren. „Ik weet positief, dat de ge weldlooze methode een volmaakte methode is. Wanneer zij geen succes heeft, is dit te wijten aan mijzelf. Ik kon de fout niet op een afstand ontdekken, daarom ben ik hierheen gekomen om er achter te komen." DE VERKIEZINGEN IN PERZIË. Ghavam es Soeltaneh, de Perzische minister-president, heeft bekend ge maakt, dat de verkiezingen, oorspron kelijk op 6 December vastgesteld, thans op 7 December in alle. deelen van Per- zië, uitgezonderd in de Noordelijke pro vincie Aserbeidzjan een aanvang zul len nemen. In Aserbeidzjan zullen vol gens Soeltaneh verkiezingen pas wor den gehouden, nadat de troepen van de Perzische centrale regeering daar zijn aangekomen. MEER DUITSCHE EN OOSTEN- RIJKSCHE GELEERDEN NAAR AMERIKA. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat honder den nieuwe Duitsche en Oostenrijksche geleerden in de V. S, zullen worden tewerk gesteld, zoodra vervoer moge lijk is. Thans werken er 270 van zulke geleerden en men stelt zich voor dit aantal te verviervoudigen. De tewerk stelling op het gebied van raketten al leen zal den Amerikaanschen belas tingsbetaler naar schatting 750 milli- oen dollar sparen. TUINRECEPTEN 2 HET GRASVELD. De aanleg van een grasveld lijkt vrij eenvoudig;- toch zitten ook hier allerlei haken en oogen, met de kans op fouten, waardoor een tuin kan worden bedor ven. Want een goed aangelegd en onder houden gazon is een sieraad voor den tuin. Ik wil hieronder de bewerking voor een goed gazon in punten opgeven: spit den grond gelijk, en werk liefst wat rotte mest onder. Daarna den grond aantrappen met plankjes onder de klompen of dicht rollen met een tuin- rol. Dan gelijk harken, inzaaien, het inharken, daarna weer inloopen of rollen Gebruik zaad van een vertrouwd adres. Zaai plm. 2 kg. per 110 vierk. meter. Zaal de hoeveelheid zaad niet achter elkaar, maar houd wat in re serve, Zaai eerst het heele stuk, ga dan met het reservezaad nog eens na zien bn let goed op kale plekken. Meng het zaad met wat chili salpeter, tuin aarde of zand om het gelijkmatiger te strooien. Zaai liefst niet na eind Octo ber; wacht dan tot na de vorst, Montanus. SCHEEPSVERBINDINGEN. Aldabi, passeerde 1/12 Fernando No- ronha (BahlaRotterdam)Arkeldljk. 29/11 van San Francisco te Coos Bay; Berkel, passeerde 2/12 Las Palmas, (Car diffDakar); Dldo, 29/11 van Cristobal te La Gualra; Douró, 28/11 van Guaya quil naar Crlistobal; Hedel, Antwerpen Swansea, passeerde 2/12 Wight; Ino. 29/11 van Curacao naar Maracaibo; Manto, 29/11 van Curacao naar Aruba; Socrates, 29/11 van Pemambuco naar Cura<jao; Stad Maassluis, 30/11 van San Antonlo te Valparaiso; Van Heutsz, 29/11 te Hong kong. K.N8.M. Dundee, 30/11 van Gibral tar naar Antwerpen; Cot tl ca, 1/12 te Curacao; Hermes, 1/12 van Curacao naar Barranquille; Aardenburg, 2/12 te Zlghl; Theseus, 1/12 Gibraltar gepasseerd; Jan 2/12 te Lissabon; Omen, 2/12 van Bilbao naar Bordeaux; Delft, 2/12 van Madeira naar Curacao; TJlpondok, 1/12 te Port au Prince. West-Af rl ka L\Jn Maas kerk, 30/11 van Takoradl naar Port Bouet. Mij. Nederland Bengkalis. 30/11 te Batavia; Jan Steen, 1/12 te New Orleans; Madoera, 29/11 van Genua naar Ned.- Indlë; Tegelberg, 2/12 te Suez. MIJ Oceaan v, d. Velde, 1/12 van Port Said naar Batavia; PhronbLs, 28/11 van Jeddah naar Batavia; Medan, 29/11 van Makassar naar Amsterdam; Polydorus 28/11 van Guayaquil naar New Orleans, Renee van Pinksteren: Zfj waren met z'n drieën in de étalage achtergebleven: Sinterklaasman, Sui kerhart en Marsepeinen Varken. De winkel was gesloten en de maan scheen door de boomen er vóór. Ze schijnen ons niet te willen, zei Sinterklaasman. laten we er van door gaan. Ik ben stijf van het lange staan en bovendien, ik zou wel eens wat meer van de wereld willen zien. Als je dat werkelijk doet, neem je mij dan mee? gronkelde Marsepeinen Varken, nauwelijks verstaanbaar. Denk er niet aan! Je bent niet van mijn soort, en met dat. eeuwige klaver blad in je sneet kan je niet eens be hoorlijk uit je woorden komen. Maar misschien wil juffrouw Suikerhart mij het genoegen doen? Met een nog wat stijve buiging wendde hij zich tot haar. Ik weet niet, of het wel raadzaam is, weifelde Suikerhart, Hier beviel het me eigenlijk zoo slecht nog niet. Heb je dan geen fantasie, Juffrouw Suikerhart? Of behoor je soms tot die wezens, tevreden met alles en zonder durf en ondernemingsgeest? Ik heb meer moed dan je denkt, antwoordde Suikerhart een beetje ge krenkt, maar het is toch altijd goed je verstand te gebruiken. Precies, en juist daarom gaan we eens zien wat er in de buitenwereld te beleven valt.- decideerde Sinterklaas mannetje. Het is beter dat jullie dan eerst trouwen, mengde de Maan zich in het gesprek. Ik bedoel voor juffrouw Suiker hart; ze staat dan maatschappelijk vaster. Als dat zoo is, zal ik me er niet tegen verzetten, zei Suikerhart met nauw verholen voldoening, maar wie kan ons trouwen hier? Ik. zei de Maan. Op grond van mUn leeftijd heb lk daar de bevoegd- heir toe. Ten overstaan van de maan beloofde Suikerhart trouw en onderdanigheid aan Sinterklaasman. Toen verlieten zij den winkel. Hij droeg een lichte regen jas, zij een modieuzen bontmantel. Dat ging mij te vlug, daar komt niets goeds van, mummelde Marsepei nen Varken en sloeg de tegenoverge stelde richting in. De jonge echtgenooten bereikten de binnenstad met de verlichte straten en het drukke verkeer. Suikerhart was er ontdaan van en stond beduusd om zich heen te kijken. Gedraag je nu toch zoo mensche- lijk mogelyk, zei Sinterklaasman, an ders loopen we in de gaten en dan is het met ons gedaan. Helaas, dit zouden zijn laatste woor den zijn. Opeens wilde hij de straat oversteken, doch zoodra hij van het trot toir sprong, met een wenk naar Suiker hart om hem te volgen, lichtte een auto hem van het plaveisel en vergnwzelde Sinterklaasmannetje onder de wielen. Ontzet staarde Suikerhart 'n oogenblik naar de overblijfselen van haar ontziel den echtgenoot en zette -het toen op een loopen, om zoo snel en zoo ver mogelijk van deze plaats des verderfs weg te ko men. Op den hoek van een straat botste zij tegen een gedistingeerd gekleed per soon op Hij maakte haar hoffelijk zijn verontschuldiging. ,U schijnt nogal op gewonden", zei hij vervolgens; „is u misschien iets ergs overkomen?" Zij snikte. „Iets ergs? Iets verschrik kelijks! Het Allerergste" Verder kwam ze voorloopig niet. Hij bood haar aan, ergens binnen te loopen, daar zou ze wat op haar verhaal kunnen komen. Na eenig aarzelen stemde ze dankbaar toe en weldra vonden ze in een nabij res taurant nog een hoekje. „Gaat het al wat beter?" vroeg haar ridder toen ze even gezeten waren. Ze keek naar hem opeen schok ging door haar heen. De man had zijn hoed afgezet en ze herkende hem nu onmid dellijk. Het was Zwarte Piet in eigen persoon, Oh! als hij ook achter hóór identiteit kwam. zou het uit zijn met haar vrijheid. „Gedraag je zoo menschelijk moge lijk", waren Sinterklaasman's laatste woorden geweest, en die bracht zij zich nu te binnen. „Excuseert u me evenm'n toi letfluisterde ze wat heesch. Zoo bedaard mogelijk liep zij in de richting van de garderobe en eenige oogenblik- ken later bevond zij zich alweer op straat en hervatte haar vlucht. In een zijstraatje durfde ze eindelijk stilstaan om wat op adem te komen- Het was gaan regenen en dat maakte er haar stemming nog slechter op. Net zou ook zij haar droefheid gaan uitstorten, toen ze iets tegen haar voeten vóelde, en om laag kijkende bemerkte ze een straat- mormel. dat haar nieuwsgierig stond te besnuffelen. Het was een verwaarloosd Distributienieuws. EEN KLEIN EI VOOR DE JEUGD. Op 5 December zal een bon worden bekend gemaakt, waarop voor personen, geboren in 1926 of later, een klein ei (5de klas) verkrijgbaar zal zijn, VERSTREKKING VAN KINDERMEEL. Van 7 December af zal kindermeel, niet uit rijst bereid, verkrijgbaar zijn op de bloemtKmnen en niet meer op den rijstbon. De rijstbon geldt in het vervolg voor rijst, rijstkindermeel en kinderbiscuits. Onze handel op Duitschland. DE EXPORTKANSEN ZIJN GERING. In een gisteravond te Groningen ge- houden vergadering heeft mr. Th. de Meester, secretaris van de Nederland- sche Kamer van Koophandel, gespro ken over onzen handel op Duitschland. De exportkansen van Nederland noemde spreker niet groot. Nederland mag uitsluitend die artikelen leveren, welke noodzakelijk zijn voor de instand houding van het Duitsche volk en dan nog tegen den laagst mogelijken prijs. De zomergroenten werden dit Jaar met groote verliezen geëxporteerd; de win tergroenten bezitten echter meer calo rische waarde en hier komt dan ook een behoorlijke vergoeding voor. De eenige producten, die momenteel wor den uitgevoerd, zijn zaden, groenten en wat pootgoed. Dit vormt een groot ver schil met de periode van voor den oor log, toen meer dan 3 A 400 artikelen werden geexporteerd. De import be staat uit bunkerkolen, kali, zout, draad glas en mijnhout. Alle mogelijkheden worden momenteel aangewend, om de handelsbetrekkingen te verlevendigen, ofschoon de lange procedure, die nood zakelijk schijnt om de transacties tot stand te brengen, hier niet aan mede werkt. Voor de zeer noodzakelijke materia len. welke onze industrie dringend be hoeft, zooals naalden voor de schoenen en de textielindustrie, zal de Kamer van Koophandel dan ook trachten een andere procedure te vinden waardoor dergelijke goederen direct door con tante betalingen uit Duitschland kun nen worden weggevoerd zonder dat hiervoor de lange weg wordt bewan deld. MEVR. HIDDINK MAG NIET NAAR INDIË. Een commissie onderzoekt haar houding in de bezettingsjaren. Naar de „N. Crt." verneemt wordt een commissie ingesteld, die zal onderzoeken in hoeverre de tegen mevr. Hiddink in gebrachte beschuldigingen, dat zij zich te veel met de Duitschers heeft inge laten, juist zijn. In verband hiermede heeft zij geen toestemming verkregen Vrijdag j.l. met de „Sibajak" naar Indië te vertrekken. Mevr. Hiddink heeft zich groote be- kendheid verworven als de Nederland- sche „soldatenmoeder". In de bezettingsjaren heeft zij zich ingespannen gewonde Nederlandsche soldaten te helpen. Ook heeft zij vele personen uit de kampen weten te steu nen of te bevrijden. Naast veel waar deering, ontmoette zij echter toen reeds veel critiek, vooral van Nederlandsche instanties, die zich eveneens met dit werk bezig hielden. Men verweet haar toen reeds o.m., dat zij zich niet ontzag de hulp van de Duitschers in te roepen. Sloep omgeslagen bij Delfzijl. DRIE PERSONEN VERDRONKEN. Toen Maandagmiddag een Yougo- slavisch stoomschip bij Delfzijl door de Duitsche loodsboot beloodst zou worden, werd de door 4 personen bemande sloep door de ruwe zee gegrepen en zeer waarschijnlijk onder de boot ge trokken. Van de vier personen kon slechts de loods gered worden, terwijl alle nasporingen naar de andere drie vruchteloos waren. beestje, met een malle vlek op zijn kon en een scheefhangend oor, maar toch beurde zijn bijzijn haar wat op. Het is niets gedaan ln den regen, zei Suikerhart. Ik zal nog smelten. Weet jij niet een plek waar het droog is? Straatmormel wist in een zijstraatje van het zijstraatje een niet gesloten pakhuisdeur. en door de kier werkte hij zich naar binnen, Suikerhart achter hem aan. Rondtastende, stuitte haar voet op stroo en uitgeput liet ze er zidh op neervallen. - Het is hier wel geen bepaald def tige gelegenheid, merkte Straatmormel op, een oude bottenopslagplaats om precies te zijn, maar de lucht hier mag ik wel. Suikerhart, gewend aan andere geu ren, kon niet deelen in de voorliefde van haar metgezel. „Ik dank je voor je hulp", zei ze na een poosje, opstaand, „ik kan me nu wel weer redden". En weer liep ze voort en voort door de verlaten straten en eindelijk bereikte ze een park waar zij op de eerste de beste bank neerviel. „Was de maan er nu maar «om me raad te geven", zucht te ze, „ik weet het niet meer". Over het grasveld zag ze een gedaan te naderbij komen, en nauwkeuriger toekijkend, herkende ze er Marsepeinen Varken in. Wel heb ik van m'n leven!, ronkte hij verheugd, wat doe jij hier en waar is Sinterklaasman? Suikerhart vertelde hem al haar we derwaardigheden van de laatste uren en hij luisterde meewarig toe. met zijn eene oog geloken. „Het is hier in dit saaie park anders ook niet alles", knor de hij langs zijn klaverblad heen, ,,we moesten ons heil maar ergens anders zoeken, vind je niet? Misschien brengt het klaverblad wel weer geluk". Samen hervatten ze nu de reis door de wereld en na veel gesnuffel van Marsepeinen Varken ontdekten ze aan een onderhuis een venster, dat op een haakje stond. Juist wilden zij probeeren zich naar binnen te werken toen de maan doorkwam, als om hen bij te lich ten. Het was een kale boel. daar bene den, en daarom besloten ze de trap op te klauteren, in de verwachting van een nieuw succes. Maar daarin kwamen ze bedrogen uit en ten slotte namen ze op de bovenste verdieping genoegen met een vloermatje dat voor een der kamer deuren lag. Marsepeinen Varken ver zonk onmiddellijk in de vergetelheid, het klaverblad nog altijd in zijn snoet. Sui kerhart echter kon zoo vlug den slaap niet vatten, gedeeltelijk door verdriet en niet. minder doordat het. bontmanteltje haar bezwaarde; daarom trok ze het uit en liet het wegzweven in de ruimte. Het duurde nu niet lang, of ook zij vertoef de in niemandsland. Het. was voorgoed: geen van beiden zijn zij er ooit meer uit ontwaakt. Zoo vond hen den volgenden morgen de bewoonster van de kamer, een meisje frank en vrij, en verrast nam zij ze in de handen. Dat kon van niemand an ders zijn dan van dien knappen, maar wAt. bedeesden jongeman van beneden, dacht 'ze. Regelrecht stapte ze naar hem toe en zoo vurig bedankte ze hem, dat hij zichzelf finaal vergat en haar met vliegend vaandel ten huwelijk vroeg. Eerst peuzelden ze samen het suiker hart op. het marsepeinen varken daar na. Maar het klaverblad konden ze be waren, en ze bewaren het nog steeds. Van waar en van wien de mysterieuze verschijning op de gangmat toch was gekomen, is hun altijd onopgehelderd gebleven. Toen hij haar na jaren zijn verzuim bekende, kon ze het eerst niet gelooven, want andere aanbidders had ze heusch niet gehad, en op zijn beurt kon hij dat eerst niet gelooven, im mers hij herinnerde zich maar al te Voorzitter Van Schaik plotseling onwel. (Van onzen parlementairen redacteur) Minister Lieftinck heeft er zijn con- versievoorstel met 6120 ln de Tweede Kamer doorgekregen, maar uit de op positie van Anti-Revolutionairen, chris- telïjk-Historischen en Staatk. Gerefor meerden kreeg hij bij monde van mr. De Wilde en Tilanus zeer scherpe cri tiek te hooren. Hetgeen hij voorstelde noemden deze sprekers principieel on aanvaardbaar, daar volgens hen thans gehandeld wordt in strijd met de grond wettelijke waarborging van de ver plichtingen. die de staat tegenover zijn schuldeischers heeft (art. 183 Gw.), terwijl zij de nu gevolgde methode bo vendien bedenkelijk achtten, want on dermijnend voor ons crediet. Juist ware geweest, aldus mr. De Wilde met het oog op de lasten, die er door onze schulden op het budget rusten aan rente en aflossing alleen reeds gaat 1/3 van het 'totaal der uitgaven weg te converteeren, ten einde daarna een vrijwillige leening tegen lagere rente uit te schrijven, met een beroep op alle goede vaderlanders om daarop in te gaan. Maar neen, dit gebeurt niet en zij, die geen lust hebben in de nieuwe, min der rente gevende obligaties, krijgen de hun bij conversie verschuldigde hoofd som niet uitbetaald, doch zien dien bij geschreven op een geblokkeerde conver sie-rekening. Dit is volkomen' in strijd met de vroegere leeningsvoorwaarden en daarom rechtens ten eenen male ontoelaatbaar. Tegenover dit met klem door den AR.-afgevaardigde verdedigde standpunt, dat ten volle de instem ming van den heer Tilanus (CJH.) had, kreeg de minister steun van de heeren Hofstra (P. v. d. A.) en Hoogcarspel icommun.), alsook van den heer Lu cas (K.VP.) Wel was deze aanvanke lijk met zijn fractlegenooten eveneens bezwaard geweest, doch sinds de be windsman tengevolge van nader over leg overleg met wie? vroeg mr. De Wilde heel ondeugend, want blijkbaar had de heer Lucas zijn mond voorbij gepraat. door te laten uitkomen, dat er tusschen zijn fractie en den minis ter een onteer onsje had plaats gevon den bereid was geweest de rente voor de conversie-rekeningen uiteindelijk van 0.5 Tr op 21/4 te brengen, kon de K.VP. met het wetsontwerp accoord gaan. Nog vóór de uitsla? van de eind stemming bekend werd gemaakt, ont stond er op eenmaal opschudding, toen de plotseling onwel geworden President, mr. van Schaik, zich ge noodzaakt zag de zaal te verlaten, waarbij het noodig was hem te hulp te schieten. Gelukkig vernamen wfj reeds spoedig, nadat het medische Kamerlid dr. Mol (K.V.P.) hem bij stand had verleend, dat het geval, waarschijnlijk gevolg van een hevi- gen pjjnaanval, geen reden tot eeni ge ongerustheid seheen te geven. In middels had mr. Joekes den voorzit tershamer overgenomen. Onder zijn leiding vond er een kort» gedachtenwisseling bij Hoofdstuk H der Rijksbegrooting plaats over het aanstonds geliquideerde Bureau Natio nale Veiligheid en de opvolgster, de Centrale Veiligheidsdienst. Met mr. dr. Wynveldt, advocaat-generaal bij den H.R. als voorzitter zullen de Eerste Ka merleden Reinalda en v. Voorst tot Voorst een onderzoek instellen naar de leiding van het B.N.V. tevens komt dan het geval-Sanders aan de orde terwijl zy ook hebben te rapporteeren over de vraag, of deze Dienst beter op zijn plaats zal zijn onder Justitie dan wel onder het minister-presidentschap. Laat op den middag kon men nog een aantal Sinterklaasverlanglijstjes voordragen bij Sociale Zaken, maar die voordrachten liepen nog niet ten einde. O In de avondvergadering opperden bU de begrooting der P.T.T. de heeren Smeenk (A.R.), Steinmetz (K.V.P.) en Wagenaar (commun.) bezwaren over de verhooging der posttarieven. Minis ter Vos gaf eigenlijk toe, dat hij beter gedaan had die verhooging een jaar geleden in te voeren, toen ook de spoor wegtarieven duurder waren geworden. Dan zou men nu al weer hebben kun nen verlagen. M.a.w. uit een psycho logisch oogpunt bezien was een min der gelukkig moment gekozen. Intusschen ligt het in de bedoeling om zoodra bruintje van de P.T.T. het toelaat! geleidelijk tot verlaging over te gaan. Z.h.st. nam de Kamer de begrooting aan. met aanteekening van het „tegen" der communisten we gens de hoogere porti. De besprekingen over het Zulderzee- fonds deden kleine boeren uit Walche ren ten tooneele komen, die mr, v. d. Feltz (C.H.) gaarne arbeidsgelegenheid in den N.O. polder gunde, voorts poli tieke delinquenten die eventueel hulp zouden kunnen verleenen voor inten sievere exploitatie van de drooggelegde grofiden, wat n.l. ook voorkwam op de aangeroerde wenschen. Hiertoe behoor den mede betere wegen in den N.O. polder en meer landbouw-materieel. Minister Vos betoogde o.m. dat de be volkingsgroei niet door inpoldering kan worden opgevangen; verdere Industri alisatie en voorts emigratie zullen hier moeten helpen. Nader vernemen wij, dat de voor zitter mr. J. van Schaik wederom ge heel hersteld is. HU presideerde van daag weer de zitting. goed hoe bleu hij eens geweest was. Om aan de onzekerheid een einde te ma ken, hebben zij toen maar lachend aangenomen, dat Sinterklaasman de goede genius was geweest. Nog gisteren vertelden zij dat aan hunjongste kind, en alleen de lezer kan bevestigen, dat zU hiermee de volle waarheid zeiden. HET HANDELSVERKEER MET CANADA BINNENKORT GEHEEL IN PARTICULIERE HANDEN. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat onderhandelingen gaande zUn met het Canadeesche departement van finan ciën om de Nederlandsche credietover- eenkomst te wijzigen. Verwacht wordt, dat als resultaat bin nenkort de thans nog noodzakelijke tusschenkomst van de regeeri-.g bU het plaatsen van orders in Canada zal ko men te vervallen. ENSCHEDE TELT 100.000 INWONERS. Gistermorgen is ter gemeente-secre tarie van Enschedé de 100.000ste inwo ner ingeschreven, n.l. Bert Cor Gerrit sen, het eerste kind van het echtpaar Gerritsenvan Holder, dat in Novem ber 1942 te Enschedé in het huwelijk trad. De heer Gerritsen is als koper slager werkzaam bij de Nederlandsche Spoorwegen. Het gemeentebestuur heeft een spaarbankboekje van f. 100.ter beschikking gesteld. Tevens zal het tra- ditioneele krentenbrood worden aange boden. Namens de Inwoners is een oor konde opgesteld. De burgerij heeft voorts een schat van cadeaux aange boden. Foto Van Vliet De uitgebrande draaierij van de in Leiderdorp door brand geteisterde aar dewerkfabriek. FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH. 45) Bakerville wachtte geduldig; datzelf de motief zou zU ook gehad kunnen hebbenjaloezie. En heel even kwam de verdenking bij hem op, dat ze misschien met opzet haar best deed, de zaak te vertroebelen, om des te be ter alle verdenking van zichzelf af te wenden. „Het Is de man, die al verdacht ge weest is en wiens vingerafdrukken zich op dat pistool bevonden", vervolgde Vera. „Dolliver", zei J. B. „Juist, Dolliver; en de reden, waar om hU bezig was zijn koffers te pak ken was, dat mijnheer Strawn aan het ontbijt zijn verloving met Polly had bekend gemaakt". „Dat heb ik ook al gedacht". „Toch waar? Dus dan vertel ik u niets nieuws". „Hoe reageerde Dolliver op het hoo ren van dat nieuws?" Hij werd zoo zenuwachtig, dat hij van tafel moest opstaan. Och, ik weet heel goed. dat dit heelemaal geen be wijs is, mijnheer Bakerville, maar er zit toch iets achter. Ik ben er zeker van; ik voel het duidelijk". „Hebt u een hekel aan mijnheer Dol liver?" vroeg J. B. botweg. Vera stak haar kin in de hoogte. „Denkt u soms, dat ik wraak wil ne men? Nee, ik wil alleen hebben, dat er recht gedaan wordt. Dat de ware dader gestraft wordt". „Maarhebt u soms ook een he kel aan dat meisje.... aan Polly?" „Och. dat nu juist niet. Ze is niet veel meer dan een stukje was, dat door haar moeder gekneed wordt, zooals die het wil. Haar moeder heeft die verlo ving met Strawn doorgedreven. Die vrouw isdoor al haar geld heen. Straatarm. Ze moest wel een rijken man voor Polly zien te vinden". J. B. wreef langs zijn kin en keek naar het plafond. „Waren er aanwij zingen voor, dat Polly verliefd was op Dolliver?" vroeg hij. „Wel, op het oogenblik zeker. Als u zelf niet gezien hebt, dat zij iets tracht te verbergen, dan bent u geen goed detective". Bakerville glimlachte. De houding van mevrouw Kingslake was niet geheel vrfj van rancune en hij beschouwde dit alles nog steeds als een poging, om een soort rookgordijn rondom haar eigen persoon te trekken. Hij herinnerde zich dat dichtslaan van een deur. „Als ik u vragen mag, qievrouw Kings lake. wanneer hebt u Strawn voor het laatst levend gezien?" vroeg hij. Vera antwoordde zonder de minste aarzeling: „Vlak na 't ontbijt. Ik ben uit de eetkamer regelrecht naar mijn eigen kamer gegaan. Mijnheer Strawn had ons beneden reeds verlaten, toen hij met de post naar zijn werkkamer ging. Die werkkamer deur stond open; toen ik door de gang naar mijn kamer ging, zag ik hem staan". „Was hij toen alleen?" „Ja, zoover ik weet, wel", antwoordde Vera. J. B. dacht hierover even na en besloot toen een schot in 't wilde weg te wagen. Hij boog zich naar haar toe en vroeg heel zachtjes: ;.Mevrouw Kingslake. wanneer bent u voor het eerst te weten gekomen, dat Jaggers de huisknecht, in het bezit van een pistool was?" Die vraag deed haar schrikken. „Iklk begrijp niet, hoe u dat be doelt", stamelde ze, „ikik heb nooit geweten, dat hij een pistool bezat; dat isdat is te zeggen, niet voordat ik er over hoorde praten, dat mijnheer Strawn was neergeschoten met het pistool van den huisknecht". Bakerville ging weer gewoon op zijn stoel zitten. Hij wist niet, wat hij van haar antwoord denken moest. „Hoe komt u er bij, nuj dat te vra gen?" informeerde Vera. „Een detective stelt vaak een massa vragen", ontweek hij een rechtstreekseh antwoord. „Dat ls voor hem de eenige manier om achter de waarheid te ko men, maar daarom lukt het nog niet altijd. Zoudt u me een gunst willen be wijzen, mevrouw Kingslake? Zoekt u dan de twee personen, waarover we zoo even hebben zitten praten ik bedoel Polly en Dolliver eens voor me op en vraag, of ze samen hier zouden wil len komen. Ik zou graag eens met ze praten". Vera's oogen flikkerden vinnig. 17. Zo stormde hij de kamer in En werd daar opgevangen. Hij zag een grote acht tussen Gekleurde slingers hangen. Z'n moeder gaf een ferme zoen Zijn vader nam zijn hand, En zei tegen zijn lieven zoon: „Word een goed muzikant"» 28. Toen naar de taf^l met cadeaux! Tim keek zijn ogen uit. Veel bloemen, repen chocola, Een das met Schotse ruit. Een pakje Goudse wafels, Een uitknipprent erbij, Twee boeken van Dik Trom En een groot suiker-ei! „Dus, u denkt „Tot nog toe met weinig succes", zei J. B. glimlachend. xxn. Een dubbele verrassing. Terwijl Jasper Bakerville nog zat te wachten, klonk buiten het verkouden kuchen van het wagentje van den she riff en J. B., anders een bedaard man, uitte een hartgrondige verwensching. Dat die sheriff nu ook net op het ver keerde moment terugkwam! In de gang ploften zware voetstap pen en sheriff Edwards kwam indruk wekkend naar binnen gestapt, verge zeld van een mager mannetje, aan wiens bedaarde manieren men terstond den dokter kon herkennen. Ze traden de groote woonkamer binnen en J. B. stond dadelijk van zijn stoel op, ln de hoop, dat ze wel meteen naar boven zouden gaan en hem niet zouden storen bij zijn ondervraging van Polly en Dolliver. „Jaggers zit veilig en wel achter slot", kondigde de sheriff aan. „Hij heeft nog wel niet bekend, maar hij wordt toch al wat tammer en ik denk, dat hij wel gauw over de brug zal komen". Hij wendde zich tot den lijkschouwer. „Dit is de stadsdetective, die naar die cliché's, waarvan ik u verteld heb. kwam zoeken. Ik geloof, dat hij me eigenlijk een lesje wilde geven in het vangen van sluwe boeven, maar ik had Jaggers in minder dan geen tijd in boeien!" En daarbij vergat hij, dat Bakerville eigenlijk de voorletters van Jaggers op het pistool ontdekt had. De dokter keek bij dat gesnoef van den sheriff een beetje verlegen. „Ik ben dokter McAllister, de lijk schouwer", stelde hij zich voor, ..u bent dus een detective?" „Juist, dokter; ik ben verbonden aan den geheimen dienst van di Vereenigde Staten. Mijn naam is Bakerville". „Uit wat de sheriff me verteld heeft, maak ik op, dat de nïooto opgelost is' zei hij. „Bent u ook van die meening? (Wordt vervolgd). PREDIKBEURTEN WOENSDAG 4 DEC. Katwilk aan Zee Kapel: 7 1/2 uur. ds. H. Bogers. PREDIKBEURTEN DONDERDAG 5 DEC. Katwilk aan Zee Chr. Geref. Kerk: 8 uur. ds. P v. d. Bill, van Barendrecht. Geref. Gepi- (Remisestraat)7 1/2 u.. ds. Honkoop, van Den Haag. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Alm- kerk J. J. Stoutjesdijk te Tuil; teHau- wert G. L. F. W. B. H. P. K. .de Voogd v. d. Straaten te Haastrecht. Bedankt voor Ternaard F. Offeringa te Vlagt- wedde. Bedankt voor de ben. tot hulp- pred. te Zoutkamp J. F. Mensinga, hulppred. te Baam. Beroepen te Oude-Tonge J. Bakker te Veenendaal; te Wommels-Hijdaard J. J. Meuzelaar; te Mijnsheerenland, die bedankte voor Achlum. Aangeno men naar Rotterdam-Feyenoord C. Keers te Assen; naar Nieuwolda (toez,) C. A. Snoep te Ulrum; naar Veere- Kleverskerke C. D. Otte, cand. teHeln- kenszand. Bedankt voor Leek A. Land stra te Diepenveen; voor Sebaldeburen- Lutjegast H. F. Wolgen te Oudega- Kolderwolde; voor Wemeldinge (nade re beslissing) J. v. d. Sar te Moerdijk; voor Scheveningen dr. A. F. N. Lekker- kerker te Loosduinen. Geref. Kerken Beroepen te Gou da (2e maal) W. v. Dijk te Nijmegen. Beroepen te Almelo dr. D. S. Atte- ma te Workum; te Domburg-Westka- pelle J. G. W. Terhaak te Bergambacht te Goes (2e pred.pl.) C. L. Ruben te Zevenhoven; te Rijssen M. J. v. Dij ken te Nunspeet; te Schiedam W. A. Krijger te Oostwold; te Roden J. S. v. d. Bos te Nieuwlande (Dr.). Aangeno men naar Rhenen G. F. Snel te Ros- sum; naar Gramsbergen A. A. v. d. Hoorn te Stad aan 't Haringvliet, die bedankte voor Poortugaal. Bedankt voor Nijeveen H Wiersema te Olde- hove; voor Fijnaart en Ureterp A. J. v. Dijk te Koudum; voor Treebeek G. S. Oegema te Haulerwijk. Rem. Broederschap Beroepen te Gouda (toez.) J. v. d. Guchte, laatste lijk voorg. N. P. B. te Bussum. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Bedankt voor Hasselt en voor Ulrum J. J. de Vries te Schiebroek-Hillegers- berg-C. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Bos koop P. J. de Bruin te Veenendaal en B. Nederlof te Eindhoven. Beroepen te Middelburg G. Rijksen te Ede;teNieu- we-Pekela H. W. Eerland te Dokkum. Gkref. Gemeenten Bedankt voor Tholen H. Ligtenberg te Vlaardingen. Bapt. Gemeenten Bedankt voor Delfzijl H. Bakker te Emmer-Erfschei denveen. EEN BIDSTOND VOOR NED. INDIË. De kerkeraden van de Geref. kerken van, Edam, Marken en Monnikendam hebbe® aan de classis 's Gravenhage verzocht ee® bidstond uit te schrijven a.s. Zondag met het oog op de situatie Indië-Nederland.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2