Laat 'ie blij zijn! Voor de Jeugd Kerkelijk Leven STADSNIEUWS DE ZWARTE VOS DE MUZIEK Treinbotsing te Gouda. GEEN GEWONDEN MAAR VEEL SCHADE. Zaterdagavond om 18.20 uur is vlak buiten het station te Gouda, op den spoorwegovergang, een treinongeluk ge beurd, waarbij geen persoonlijke onge lukken zyn voorgekomen, maar wel een groote ravage werd aangericht. Is Gouda worden n.l. op dit uur de stoomtreinen, die om 17.49 uur uit Rot terdam en om 17.41 uur uit Den Haag naar Utrecht vertrekken, aan elkaar ge koppeld. De Rotterdamsche trein komt 5 min. eerder binnen en stond op het rechterspoor gereed. De trein uit Den Haag. die op het zelfde spoor binnen komt. behoort achter dezen trein tot stilstand te komen. Vermoedelijk door dat het treinpersoneel in Den Haag de remkraan tusschen de locomotief en de pakwagen abusievelijk gesloten had ge laten, zag de machinest geen kans tij dig af te remmen. Gelukkig bevond zich achter den stilstaanden trein uit Rot terdam een wissel, die op dat moment afgesteld stond op het meer naar links gelegen Spoor. De trein uit Den Haag boog daardoor met een vaart van on geveer 30 km. op dit spoor af en reed aanvankelijk naast den stilstaanden Rotterdamschen trein. Een vijftigtal me ters verderop bevindt zich echter op nieuw een wissel, die de locomotief weer naar het oude spoor terug leidde. Juist op het punt waarop de wissel met deze rails samenvloeit, stond de locomotief van den Rotterdamschen trein. Deze laatste werd dientengevolge in de flank geramd door de locomotief van den uit Den Haag komenden trein. Ten gevolge van de botsing kantelde de laatste en verwoestte in den val een der spoorwegboomen van den spoorweg overgang. Ook de andere locomotief werd beschadigd. Geen der leden van het personeel der locomotieven werd gewond. Beide treinen hadden ongeveer twee uur vertraging. AFWIKKELINGSBUREAU CONCENTRATIEKAMPEN. De leiding van het Afwikkelingsbu reau Concentratiekampen, ressorteeren- de onder het Nederlandsche Roode Kruis, heeft haar ontslag genomen in verband met het feit, dat de minister van Sociale Zaken besloten heeft het afwikkelingsbureau concentratiekampen als zoodanig op te heffen en op te la ten nemen in het N.RX. als afdeeling van het Informatiebureau onder de huidige leiding. De leiding van het afwikkelingsbu reau, meent onder deze omstandighe- den de verantwoording voor de wijze, waarop in Nederland het opsporings werk wordt geleid, niet langer te kun nen aanaarden. POLITIEKE BESPREKINGEN IN FRANKRIJK. Leiding neemt ontslag. Leiders van de Fransche communis tische en socialistische partijen hebben besprekingen gehouden over de moge lijkheid een nieuwe coalltie-regeering te vormen nu de communisten de groot ste partij zijn geworden in de Fransche assemblee. Van beide zijden wordt het grootste stilzwijgen in acht genomen. DOODVONNISSEN. Generaal von Mackensen, de voorma lige opperbevelhebber der Duitsche troe pen in West en Zuid-Italië, en luit.- generaal Maeltzer, de voormalige Duit sche gouverneur van Rome. zijn schul dig bevonden aan het ten laste gelegde in verband met de moord op 335 Itali anen ten Zuiden van Rome in 1944 en ter dood veroordeeld. AMERIKA NEEMT MAATREGELEN TEGEN ATOOMBOMGEVAAR. Naar bekend gemaakt is, heeft de staat New York plannen opgesteld voor de verdediging tegen „een mogelijk gebruik van atoomwapens" In het kader van deze plannen is een „militair corps voor oorlogsrampen" opgericht. Luitenant-generaal Drum verklaarde, dat dit corps 4500 man infanterie sterk zou zijn. Verder werd bekend gemaakt, dat de Ver. Staten, rekening houdende met de mogelijkheid van een aanval met atoom wapens, bij hun plan de volledige con trole, het onderzoek en de ontwikkeling van de atoomenergie aan 'n nieuwe civie le commissie voor de atoomenergie in handen hebben gegeven. In de loopende begrooting van het Amerikaansche de partement van Oorlog is voor den tijd van Juli 1946 tot Juni 1948 een bedrag van 375 millioen dollar uitgetrokken voor de atoomkracht-uitrusting. POLITIEKE VERGADERINGEN IN EGYPTE VERBODEN. Sldhy Pasja, de Egyptische premier, heeft in zijn kwaliteit van minister van Blnnenlandsche 1' en, den gouverneurs der provincies lnstruotle gegeven politie ke vergaderingen te verbieden „om bot singen tusschen burgers en politie te voorkomen". Ingezonden Mededeeling Dot zelfde opgewekte gevoel zult óók U krijgen als Uw klee ding bij ons chemisch is gerei nigd en geperst. AMSTERDAM KL 22286 LEIDEN TEL 2S385 HAARLEM TEL. 20220 BEVERWIJK TEL. 3673 HILVERSUM TEL. 8704 I HEEMSTEDE IEL 29310 'S-GRAVENHAGE TEL 336610 Het consumentencrediet INSCHRIJVING IS TOT 15 DECEMBER VERLENGD. Was het aanvankelijk de bedoeling den termijn van inschrijving voor het consumentencrediet op 30 November j.l. te doen beëindigen, thans vernemen wij, dat van regeeringswege de datum van inschrijving tot 15 December a.s. is verlengd. Voor wat Lelden betreft is het aantal inschrijvingen, dat eenige weken gele den 300 bedroeg, tot duizend opgeloo- pen. Zooals wij indertijd reeds meld den zouden in Leiden, volgens ruwe schatting, 5000 personen voor een der gelijke verstrekking in aanmerking ko men. De particuliere mijnondernemingen. Naar het ANP. verneemt, is zeer spoedig te verwachten de instelling van een staatscommissie, welke de opdracht zal krijgen na te gaan of het algemeen belang eischt. dat er in de positie der particuliere steenkolenmijnbouw-onder- nemingen. welke ln Nederland haar be drijf uitoefenen of werkzaam zijn, ver andering dient te komen. Het ligt ln de bedoeling, dat in deze staatscommissie geen belanghebbenden zitting zullen hebben, zoodat de com missie onbevangen zal kunnen oordee- len. Noch de inspecteur-generaal der mijnen, noch de voorzitter van den mijn- industrieraad, noch vertegenwoordigers van den mijnraad, de staats- of parti culiere mijnen, noch vertegenwoordigers van personeel zullen dan ook zitting in deze staatscommissie hebben. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de gro teren (11—16 jaar) vijf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Woensdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Janny Oudwater). Ik ben een plaats in Noord-Holland, van 11 letters. Mijn eerste is niet laag, mijn tweede is een voertuig, mijn derde is iets, wat kinderen graag doen. n. (Ingezonden door Freek v. Mou- rik). Ik ben een jongensnaam. Laat men de eerste letter weg, en zet men er een andere voor in de plaats, dan word ik veel in dehuishouding ge bruikt. III. (Ingezonden door Annie en Jan v. Ravensbergen)Hieronder zie je de naamkaartjes van enkele musici. Als je de letters verwisselt, kun je hun be roep ontdekken De eerste is een dame de twee anderen zijn heren. 1. Ina E. Stip, 2. Is. I. Vlot, 3. O. S. I. Trang. IV. (Ingezonden door Willy de Jong). Verborgen dierennamen. 1. Pas op, Martha, anders val je nog. 2. Ik heb eerst mijn sommen gemaakt. 3. Dit is heerlijke wol, flink warm, en 't blijft zacht ln de was. 4. Mijn zusje heeft eens langer dan vier uur achtereen ge lopen. Predikbeurten Maanden 2 December. Boskoop Geref. Gem.: 7.30 uur. ds. A. Verhagen uit Llsse. Predikbeurten Dinsdag 3 December. Boskoop Geb. „Ons Lokaal" Nstraat 8 uur de heer S. de Ruiter van Halfweg. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Houten W. L. Mulder te RIJssen; te Kampen (vac. M. D. GIjsman) H. J. Achterberg te Holten en (vac. G v. Doorn) S. P. NIJdam te Raamsdonk. Bedankt voor Ouddorp D. J. v. cl. Graaf te Vlnkeveen; voor Nleuwen- hoorn H. N. IJsbrandy te Grouw. Gercf. kerken naar art. 31 K.O. Twee tal te Groningen (vac. prof. P. Deddens) W. J. otterlo te Zuidhom en L. Selles te Steenwljk. Clir. Geref. kerk Bedankt voor Fra- neker D. v. Wilsum te Kornhorn. KANSELAFKONDIGING GEN. SYNODE DER NED. HERV. KERK. Gisteren, den eersten adventsdag, is van wege ae Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, voorgelezen een kanselboodschap. De Synode stelt haar leden voor den ernst van het evangelie. Zl| wijst er op. dat alle maatregelen op maatschappelijk on staat kundig gebied falen, tenzij- deze gedragen worden door het besef van saamhoorigheld van het geheele volk, van onderlinge ver antwoordelijkheid en van dankbaren en gehoorzamen dienst aan den heiligen en verlossenden wil Gods ln Jezus Christus. Dit beteekent o.m., dat alle te nemen maatregelen moeten leiden, tot waarachtige sociale gerechtigheid voor heel het volk. Herstel mag niet beteekenen, dat slechts betrekkelijk kleine groepen der bevolking het voorrecht der welvaart voldoende sma ken en zeer velen een onduldbaar karig bestaan lelden. Als een verlaging van het welvaartspeil moet worden gedragen door ons volk. mag zy niet Ln hoofdzaak druk ken op de zeer velen ln alle bevolkings groepen, die niet van bijzondere omstan digheden kunnen profiteeren. Het ls daarbij bijzonder weerzinwekkend, wanneer sommigen *zlch verrijken door goederen en gelden aan de normale verdee ling en bultenlandschen handel te ont trekken. Deze zwarte handel stremt den gang naar herstel van de stoffelijke en geestelijke grondslagen van ons volksleven. Ons volk worde terecht opgeroepen tot een uiterste krachtsinspanning, opdat het welvaartspeil voor allen stijgt. Aan deze zedelijke plicht mag niemand, die werken kan, zich onttrekken. In de kanse-afkondiglng ziet de Synode voorts den nood van ons volk, niet als een toevallige, maar als „een gevolg van de oorlogsverwoesting, den moordenden machtsstrijd, het oplaaiend nationalisme en andere machten, die de wereld ten doode ziek hebben gemaakt". Hoogleeraren bepleiten spoedige aanvaarding Linggadjati-ontwerp. Hedenmiddag om 15 uur ls een schrij ven aan den ministerraad overhandigd waarin een aantal hoogleeraaren als hun meen-lng te kennen geven dat de State Generaal thans de ontwerpovereenkomst van Llnggadjatl onmiddellijk moeten be handelen en goedkeuren, mede ter weer legging van het adres van vijf hooglee raren (Donderdag 28 Nov. J 1. gepubli ceerd) waarin wordt betoogd dat die goedkeuring der State Generaal op het oogenblik rechtens ongeoorloofd zou zijn. De onderteekenaars van dit schrijven zijn- prof mr, R. D. Kollewljn te Lelden, prof. mr. F M. baron van Asbeck te Lel den. prof. mr. C, Westrate te Lelden, prof. mr G. van den Bergh te Leiden, prof. mr. W. F. Werthelm te Lelden, prof. mr. W. G. Vegt-ln te Amsterdam, prof. mr. J Valkhoff te Amsterdam, prof. mr. W. P J. Pompe te Utrecht, prof. mr. J. B. Zeylemaker Jzn. te Batavia, prof. mr. NL G. Levenbach te Amsterdam, prof. mrv H. F. W. D Fischer te Leiden, prof. mr. J. C. van Oven te Leiden, prof. mr. J M J. Schepper te Batavia - - prof. mr. Gr. Langemljer te Lelden, NED. VERBOND VAN GEREPATRIEERDEN. De afd. Lelden en omstreken van het Ned. Verbond van Gerepatrleerden, welke op de bres staat voor inschakeling van haar leden in het maatschappelijk leven, had Zaterdag in de Graanbeurs een feestavond belegd, welke zeer goed be zocht was en door den voorzitter, den heer J. Freeke. met een woord van wel kom werd geopend. Nadat. mej. Elly v. cl. Laan en de heer J. v. Eyck zich ln eenige zangnummers hadden doen hoo- ren, volgde de opvoering van het blijspel „Een huls vol herrie", waarmede de uit voerenden groot succes oogstten. Vooral het spel van Jack Gay (A. Jansen), den veearts (J. Verhoeff) en van schoonmoe der Gilford (Mevr Blesbroek) viel zeer te loven. De avond werd besloten met een geanimeerd bal o.l v. den heer Bred- dels en met medewerking van „The Gold Star Band". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren P, Beuken horst (Winterswijk), B. A. J. M. van Kallenberg Huber (Hilversum) en E. W\J tenia 's-Gravenhage H. W. Tieleman t V. (Ingezonden door Corrie Ouds hoorn). Mijn geheel ls een plaats in Drente van 13 letters. 1, 6, 5, 13 is een verkorte jongensnaam, 6, 3, 13, 3 houdt men op een vergadering. 9, 7, 8 heeft een bok, 2, 10, 11, 9 ls een bloem, 2, 5, 4, 13, 3, 12 is een helper der mensen. VI. (Ingezonden door Mia Bekooy). Met k aan 't slot ben 'k iets. dat wis In volle zee de diepte ingaat. En wordt de k een t, dan hebt gij dit Niet graag op uw gelaat. VII. Welke spreekwoorden lees Je hieruit? 1. Idheldieg si eds videlus senusorok. 2. NI ned dono netk nem ijzn direvnen. VIII. Op de kruisjes komt van boven naar beneden en van links naar rechte de naam van een bergtop in de Pyre neeën te staan. 1. een medeklinker. x 2. mannelijk dier. x 3. allemaal. x 4. dorp in Groningen. x 5. het gevraagde woord, xxxxxxxxx g ^et gebruiken van de warme maaltijd. 7. water bij Rotterdam x 8. halt. x 9. klinker. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Eist. Els. 2. Geduld overwint alles. Strand, De venter, leeuw, worst, Nannie, roos, violet, gal. 3. Kwikstaart; kwik, staart. 4. a. Kachelplaat of borstplaat, b. Schrijftafel (rekentafel) 5. Woordenboek; den, oor, bok, worden, eend. 6. De luiheid slentert zo langs straat, Dat de armoe, schoon ze op krukken gaat, Haar Inhaalt, eer ze er acht op slaat. 7. Kwart el, kwartel. 8. 1 .Goudvis. 2.Kabeljauw. 3. schel vis, 4. forel, 5. zeepaardje, 6. Ste kelbaars. GOEDE OPLOSSINGEN van de raadsels van de Groteren ont vangen van: Gr eet je Fa vier, Llesje Gijsman, Corrie Loef, Gerrit Kuyt, Maria v. d- Marei, Weintje de Mooy, Betsie Balkenende. Bep Brouwer, Gerard Wenneker, Jan v. Ravensbergen, Corrie Oudshoorn, Clara Ouwersloot, Maartje Stavleu, Cathrientje v. Til, Jacqueline Zaalberg, Corrie Zandbergen. Ineke David, Jan- nie Kriek, Greet Corba, Beppie Bour geois, Leni Labordus, Freek v. Mourik. Ansje v. Dijk, Jan v. Dijk, Leen de Kluyver, Alie de Jong, Willie v. d. Kwaak, Nelly Boezelijn, Gijs Bergman, Alie Derogee, Frans v. Egmond. Adria- na v. d. Mey, Truus Noort, Elsje Ver- lind, Ria v. Weerlee, Leuntje v. d. Plas, Rie Roozendaal, Aagje Ouwersloot, Jacob Ouwersloot. Thea Seller. Rietje Slierings, Jannie Zonneveld, Pieter Redèl, Jac. v. Schooten, Ria Tuinhof de Moed, Rita Hemerik, Ida Moleman, Mia Bekooy, Bernard Goslings, Jan Hake- mulder, Jannetje Haasnoot, Ineke Goudsmit, Rie de Graaf, Nico Glasber gen, Jeanne Hoogervorst, Janny Oud water, Gerrit Overdijkink, Anneke Zon neveld Nelly Wesseling, Beatrix Vonk, Leni Obèr, Bellle Westmaas, Mien Uitdenboogaard, Aagje v. d. Kwaak. en van de Kleineren: Lena Jonker, Truusje v. Leeuwen, Ina de Greef, Janna v. d Marei, Piet Bal kenende, Ditje Hogendoorn, Elly Brandt Gerard Flippo, Piet v. d. Lucht, Jansje Flippo, Truus Goslings. Nep1!1® no- Hollander, Klazien den Hollander, Trienie Hoogervorst, Joke Vollenga. Jopie Werther, Thaa Platteel, Joop Optendrees. Tientje Optendrees, Han- nie Rummenie, Tini Stol, Rudi Redèl, Janny Ouwersloot, Corrie v. Schooten, Corrie Schaart, Marijtje Stavleu. en van nieuwelingen, die nog niet meelootten: Rudi Oldeman, Joke Smittenaar, Tina Zandbergen, Albert Groeneschey, Aat Jongbloed, Bep Zandbergen. Tople Wurzer, Janny v. d. Kaay, Willy de Jong, Cobie Leuering, Janny Leuering. (Eiken week inzenden, dan 'loten jullie volgende keer mee.) Beste raadselnichtjes en -neefjes, Om te beginnen; weer mijn felicita tie voor de zes geluksvogels. Jullie heb ben nu iets fijns voor de winteravonden. Jammer, dat verschillende het niet volhouden 3 of 4 keer achter elkaar in te zenden. Nu kan ik hen niet in de loting betrekken, wat mij ook spijt. En nu gaan allen, en waarschijnlijk ook weer nieuwelingen, hun geluk be proeven op de nieuwe raadsels. Over 4 weken hiervan uitslag. Ik herhaal nog voor wie het niet weten: 3 of 4 weken geregeld genoeg goede oplossingen in zenden, dan loot je mee voor een boek. Lees verder goed. wat boven de raadsels staat. Jullie mogen ook steeds nieuwe raad sels inzenden ter plaatsing in de krant. Werk weer pleizierig aan de nieuwe raadsels, en hartelijk gegroet door jul lie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Met leedwezen zal ongetwijfeld in breeden kring worden vernomen, dat gistermiddag na een langdurig ziekbed te zijnen huize op 65-jarigen leeftijd is overleden de heer H. W. Tieleman, oud ste, tevens beheerend vennoot der Comm. Vennootschap Tieleman en Dros alhier. Want de heer Tieleman had zich ook buiten het bedrijf en den uitgebreiden kring van zijn zakelijke relaties, vele persoonlijke vrienden verworven, die hem hoogachtten om zijn voortreffelijke eigenschappen, waarvan zijn groote eenvoud en beminnelijkheid wel de meest op den voorgrond tredende wa ren. De heer Tieleman deed reeds op 19- jarigen leeftijd zijn intrede in de fir ma, waar hij eenige jaren werkzaam was als procuratiehouder om in 1913, na het overlijden van den heer C. Dros, te worden benoemd tot beheerend ven noot. Vóór den oorlog was de thans over ledene gedurende vele jaren voorzitter van den Ned. Bond van Fabrikanten van verduurzaamde levensmiddelen in blik en glas. Na de algeheele reorganisatie van het bedrijfsleven werd hij lid van de commissie van bijstand voor de Be drijfsgroep Groenten- en Fruitverwer- kende industrieën en voorzitter van de vakgroep Groenten ver werkende indus trie. Voorts was hij lid vain den raad van bijstand voor de ondervakgroep van vleeschwaren- en vleeschconser- venfabrikanten. In vroeger jaren was hij bovendien een zeer gewaardeerd be stuurslid van de Leidsche Ver. van Industrieëlen en van de Commissie voor de Volksbijeenkomsten, terwijl hij tot zijn dood de functie bekleedde van com missaris der Leidsche Spaarbank. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal plaats vinden a.s. Donderdagmiddag om halfdrie op de begraafplaats „Rhynhof". BOERENACTIE NED. MILITAIREN IN INDÏË. .Professorenwijk" zorgt voor 1200 boeken. Het bestuur van „De Professoren- wijk", dat het initiatief had genomen voor een boekenactie voor de Ned. mi litairen in Ned. Indië, is Zaterdagmid dag druk ln de weer geweest om alle boeken, welke men voor dit doel be schikbaar wenschte te stellen, in te zamelen. Nagenoeg alle bestuursleden, die daarbij de assistentie van eenige contöetcommissarissen hadden ingeroe pen, hebben zich door den stroomenden regen niet laten weerhouden deze actie te doen slagen. In ruim 2 Vj uur was de uitgestrekte wijk „bewerkt" en waren ruim 1200 boeken voor dit sympathiske doel ingezameld. Ongetwijfeld een prachtig resultaat. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat zij, die alsnog één of meerdere boeken willen afstaan, deze tot en met a.s. Zaterdag kunnen bezorgen bij den heer J. Rosdorff, Hugo de Vriesstraat 33. ZILVEREN JUBILEUM. Ter gelegenheid van het 25-Jarig be staan heeft de Kennemer Kolengroothan- del Zaterdagmiddag ln de foyer van de Stadsgehoorzaal een kinderfeest gegeven. Er werd een vlot programma afgewerkt. Aan het einde van den middag verscheen tot aller vreugde St. Ni col aas die ver snaperingen aan de kinderen uitreikte. FONDS VOOR OUD-MILITAIREN. Morgen wordt hier ter stede een huls- collecte gehouden ten bate van het Fonds Oud-Mdlita/lren en nagelaten betrekkin gen, dat zich ten doel stelt steun te ver- leencn aan verminkte oud-militairen en aan weduwen en weezen van gesneuvel den. zy, die als collectant willen mede werken om deze Inzameling te doen slagen, zijn morgenochtend van 8 uur af harteiyk welkom ln de bovenzaal der sociëteit „Amieitla". FEUILLETON door C. B. BOOTB 43) „Hoe bedoelt u dat?" vroeg het meis je angstig en bevreesd voor ondervra ging. „Alles wat er gebeurd is", zei haar moeder jammerend. „Ik weet heel goed, dat er Iets verschrikkelijks aan de hand is. Ik kan het me niet voorstellen en ik wil het zeker weten. Je hebt er geen recht toe. me langer ln spanning te houden". Polly verloor haar beheerschlng en zonk op het gras neer, ln snikken uit barstend. „Ik kan het u niet vertellen, moe der--... ik kan het niet vertellen! U begrijpt het toch niet! Ik kan het u nu niet aan 't verstand brengen. Het was heelemaal verkeerdu had het ver keerd enik had het verkeerd!" Mevrouw Eastman knielde naast haar neer en klopte haar op de schouders om haar tot bedaren te brengen, hoewel een ontzettende angst haar tegelijker tijd bekroop. „Je moet het me vertellen, kindje; ik ben je moeder toch? Ik heb recht om het te weten" „Ik kan het niet vertellen", fluisterde Polly. „Bob Zoodra ze den naam van Dolliver hoorde, kneep mevrouw Eastman haar lippen opeen en haar afkeer van den man vlamde op tot iets als haat. Zoo, dat was dus het geval! Bob had Strawn vermoord en haar zoodoende van een rijken schoonzoon beroofd. Polly nam hem In bescherming. „Meen je, Polly, dat Bob Dolliver de dader van „Nee!" snikte het meisje heftig, „ik weet zeker, dat hij het niet gedaan heeft... dat wee ik zeker! Enal had hij het gedaanJohn Strawn was in elk geval eeneen onmensch! Ik had het recht, te weten, wat hij voor een man was. Hij heeft een arm ballen- jongetje z'n pols stukgeslagen en een paard met een hooivork doodgestoken, omdat het arme beest hem uit het za del gegooid had. Lieve hemel, en dan te bedenken, dat lk bijna met zoo'n monster getrouwd was!" „Heeft Bob je dat verteld? Geloof je dergelijke dingen dan van een man, die jaloersch is?" vroeg mevrouw Eastman verontwaardigd „Nee, moeder, nee! Bob ls te fijn en te nobel om met dergelijke verhaaltjes Ze hield plotseling op in het besef, dat ze op het punt stond, te veel te zeg gen. Maar het was al te veel. „Wil Je daarmee zeggen. Polly, dat mijnheer Strawn en Bob ruzie hebben gehad?" vroeg mevrouw Eastman. „Nee!" loog Polly met al te groote be slistheid. Mevrouw Eastman dacht snel na. Ze had niet vermoed, hoe innig Dolliver haar dochter liefhad, voordat hij zich door de aankondiging van haar verlo ving aan het ontbijt zoo duidelijk bloot gegeven had- Nu meende ze, dat het be sef, dat hij op het punt stond, Polly voorgoed te verliezen, Dolliver tot razer nij had gebracht hü had zich meester gemaakt van het pistool van Jaggers en daarmee Strawn neergeschoten. Polly had genoeg gehoord, om de waar heid te vermoeden. Misschien was ze wel getuige geweest van den moord. Ontzetting greep mevrouw Eastman aan. „Besef je wel goed, Polly", zei ze lief jes, „dat er een groot onrecht is ge schied? Als Bob Dolliver zoo fijn en nobel was. als je het van hem denkt, dan zou hij zich niet stil houden en een ander voor de gevolgen van zijn misdaad laten opkomen". „Maar ik heb u 'toch al gezegd, dat Bob het niet gedaan heeft?" riep Polly handenwringend, „ik zeg toch, dat hij onschuldig is!" „Als dat waar ls", zei mevrouw East man. „dan heeft hij niets te vreezen, als hij de waarheid vertelt. Geen enkel moedig man zou eigen veiligheid trach ten te vinden door eens anders vrij heidmisschien zelfs diens leven in gevaar te brengen. Er moet iets ge daan worden. Als Bob Dolliver de waar heid niet vertélt, dan moet jijl" „Moeder, u weet niet wat u zegt! Ik kan toch den man, dien ik liefheb, «niet verraden?" XXI. Mevrouw Kingslake doet een voorstel. Nadat Polly en haar moeder naar den tuin waren afgetrokken, bleef mevrouw Kingslake een poosje stilletjes in huis 13. Het hoogtepunt kwam onverwacht Toen Tim op zijn trompet, Die hij naar school had meegebracht, Heel hard blies; Ret.tet. .tet. De kind'ren gilden van plezier, Maar juf schrok van die klank. Zjj raakte uit haar evenwicht En viel haast van de bank. 14. Maar Timpie kwam dat duur te (staan: Men stuurde hem naar huis. En vader was op dat gebied Nu ook niet heel erg pluis! Tim ging voor straf over de knie Sn zonder brood naar bed. In veertien dagen zag hy niet zyn heeriyke trompet. zitten. Ze hield haar blikken gericht op Bob Dolliver, die ongedurig door het vertrek heen en weer liep, alsof hy een zwaren inwendigen stryd voerde. Paul Grimshaw haalde zijn sigaret tenkoker te voorschyn en toen hy er een lucifer bij hield, beefden zijn vin gers een weinig. Niettegenstaande de zon helder scheen, lag de kamer toch in een somber halfduister gehuld. Het vlammetje verlichtte zyn vingers en Vera Kingslake zag, dat zyn middelvin ger een beetje opgezwollen en verkleurd was. „Je hebt je bezeerd, Paul", zei ze afwezig. „Hè? Odat? Niet te beteekenen. Vanmorgen tusschen de deur gekneld. Ik dacht er heelemaal niet meer aan by al deze drukte. Nu en dan doet het nog wel een beetje pyn. maar het is heusch niet ernstig". Bob Dolliver draaide zich met een ruk om en liep, zonder een woord te zeggen naar de deur Paul keek hem hoofd schuddend na. „Arme Bob!" gei hy zachtjes, „heele maal overstuur Te begrypenzijn vingerafdrukken staan op dat pistool. Maar dat is belacheiyk; die vermiste cliché's toonen xneer dan duidelyk aan, wie de moordenaar van oom John is". „Is het wel zoo belachelijk. Paul?" „Hè?" „Die cliché's kunnen toch best weg genomen zijn, om ons op een dwaal- spoot te leiden?" „Kom, nou, Vr -1" protesteerde hy, ,.je denkt toch zeker niet dat Bob Vera Kingslake kreeg een strakken trek om haar mond. „Datdat „duwtje" wat jy van plan was, hem te geven, kon wel eens een beetje te hard zyn ge weest. Wat heb je eigeniyk tegen hem gezegd, Paul?" Paul haalde den rook diep in en Vera stak haar hand uit. „Geef me een sigaret van Je", zei ze. ,.ik heb de mijne boven laten leggen". Ze kreeg een sigaret en stak die aan. „Nu, wat heb je tegen hem gezegd?" hield ze aan. (Wordt vervolgd). De heer F. J. Libot. LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. 65-jarig bestaan herdacht. 65 jaar is voor een amateur-toone^» vereeniging een eerbiedwaardige leeftyé en het feit, dat de Leidsche Dilettan tenclub het zoover heeft gebracht, ia op zich zelve reeds een felicitatie waard Deze vereenlging kan terugzien op een mooi verleden. Voor de kringen, die zy bestreek, heeft zij goed en opbouwend werk verricht en gezien de vitaliteit, waarvan zij gisteravond in den Schouw burg na herleving uit den „oorlogsslaap" blyk gaf, wettigt het vertrouwen, dat zy onder leiding van haar voortvaren- den voorzitter, den heer Fr. Simons Jr., spoedig weer haar oude plaats zal heb ben ingenomen. Als jubileum-stuk was gekozen het welbekende bl:spel van G. Nlelen „Ge broeders Kalkoen'' en deze keuze was een alleszins gelukkige. Het stuk biyft een aardig vroolijk spel en de vereenl ging kon het zeer behooriyk bezetten. Het 65-jarig bestaan is zoodoende naar buiten op waardige wyze herdacht. Stuk en vertolking vielen in den vry goed bezetten Schouwburg zeer in den smaak en het warme en langdurige ap plaus was welverdiend. Beide hoofdfiguren, de vrouwen-ha tende gebr. Kalkoen, die plotseling door de verloofde van hun neef worden „In gepalmd", werden uitnemend over het voetlicht gebracht door de heeren A. de Water en Fr. Simons Jr. Vooral de eerst genoemde was by zonder op dreef. Ook de rollen van Fientje en Horstman, resp. gespeeld door mevr. Simons—Leget en den heer H. de Water, deden het best. De rest kwam goed mee, uitgezon derd alleen Pietje, die wel wat beneden de maat bleef. Al met al een goede avond! Na afloop werden de dames-execu tanten in de bloemetjes gezet, terwyi namens de Federatie van Buurtvereeni- gingen aan de jubilaresse in den per soon van den voorzitter een bloemen hulde werd aangeboden, welk voorbeeld de Politie-amusementsvereenlging volg de. Tevens werd een puntdicht voorge lezen en daarna aangeboden, dat de ju bilaresse op aardige wyze lof en eer bracht. M. BONKAARTEN HALEN. Morgen zijn aan de beurt de letters R (beginnende met Ro) en S (tot en met Sl). HULDIGING F. J. LIBOT EN D. v.d. BURG. 60- en 40-jarige jubilea. De firma v.d. Heide Zn. aan de Nieuwstr. had in de afgeloopen week twee jubilarissen in haar midden. Mocht jJ. Dinsdag de winkelbediende, de heer D. v.d. Burg, zyn 40-jarig jubileum vie ren, Zaterdag was het de dag, dat de heer F. J. Libot, die eerst twee jaar werkzaam was by de Gebr. H. E. en J. v.d. Heide te Delft, verbond zich op 16- jarigeri leeftyd, op 30 November 1886, aan het bedrijf hier ter stede, dat hier toendertyd nog slechts zes jaar gevestigd was. Gedu rende al dien tijd heeft hy in verschil lende functies zyn beste krachten ge geven en heeft hy, als geen ander, den gestadigen groei van het bedryf mede gemaakt. Niet minder dan negen fir manten, zoowel in Delft als in Leiden, heeft hy in al die jaren gediend. Van zelfsprekend is dit jubileum niet zonder meer voorby gegaan en zoo werd Za terdagmiddag in „Het Gulden Vlies" een receptie gehouden, waar zeer vele za kenrelaties hun gelukwenschen hebben aangeboden. lm aansluiting op deze re ceptie werd een samenkomst gehouden, waarin zoowel de heer Libot als de heer v.d. Burg van verschillende zyden har- teiyk zyn gehuldigd. Als eerste spreker voerde hier de oud ste firmant, de heer H. E. v.d. Heide het woord, die den heer Libot allereerst dankte voor al het belangryke werk, dat hy in den loop der Jaren heeft verricht. Uitvoerig weidde spr. daarna uit over de gedegen vakkennis, werklust en het geheugen van den jubilaris om daar naast ook zyn gevoel voor humor en bescheidenheid in het licht te stellen. Namens de directie bood spr. hem een geschenk en een enveloppe met inhoud aan. De jongste firmant, de heer E. C. v.d. Heide richtte zich vervolgens tot den tweeden jubilaris, den heer D. v.d. Burg. Met dankbaarheid herinnerde spr. aan de nauwe plichtsbetrachting en ijver van den jubilaris, die in hooge ma te en onder alle omstandigheden voor de belangen van het bedryf is opgeko men. Had de directie reeds j.l. Dinsdag op den eigenlijken jubileumdag van haar belangstelling blijk gegeven, ook thans wenschte zy niet achter te blij ven ln het brengen van hulde, waarna spr. den heer v.d. Burg een enveloppe met inhoud ter hand stelde. De alg. procuratiehouder, de heer W. H. F. Lyklema, heeft hierna beide ju bilarissen toegesproken en gewezen op de prettige samenwerking, welke hy steeds van beiden heeft mogen onder vinden. Namens het personeel en de oud-employé's heeft vervolgens de heer H. J. Choufour den heer Libot in waar- deerende woorden toegesproken, terwyl de heer G. v. Bentum dit den heer v.d. Burg deed. Beiden deden hun toespraak met het aanbieden van een geschenk eepaard gaan. Tenslotte voerde de heer F, Lardee als oud-employé nog het woord. Na een kort dankwoord ver- eenigde men zich aan een maaltyd. LEIDSCHE VER. VAN POSTZEGELVERZAMELAARS. De algemeene vergadering van de Leidsche Philatelistenvereeniging Vry- dagavond in Liberty gehouden, was we derom zoo druk bezocht, dat er geen plaatsje onbezet bleef. Na opening der byeenkomst door den voorzitter, den heer R. Ensingh, volgde ln vlot tempo afhandeling van de diverse huishoude lijke punten waarna zes nieuwe leden werden geïnstalleerd. Hierna werd een voorstel om het ruil verkeer onder de leden op basis van Yvert (voor Nederland op basis Ned. Catalogus) en volgens clearingsysteem te doen geschieden aangenomen. De heer J P. van Kampenhout, leider der jeugdafdeeling. bracht vervolgens verslag uit over de gehouden tentoon stelling voor de jeugd, waarby verschil lende nieuwe leden werden gewonnen. Besloten werd vervolgens tot oprich ting van een afdeeling Noórdwyk als onderdeel van de Leidsche Ver. Dertig nieuwe leden sloten zich aan. Secretaris der afdeeling is de heer Schipper, Voor straat 58. Noordwyk. Na verloting volgde rondvraag en sluiting, waarna de leden nog eenigen tyd bijeen bleven ter ruiling. Op ons Bureau liggen ter inzage de passagierslijsten van de m.s. „Oranje" e% Tali see", die vermoedelijk op resp. 8 Dec. en 7 Dec. te Amsterdam arrlveerea met repatriefcrenden uit Indonesië.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2