De spanning rond Indië Verzet tegen conversie en vermogensheffing Geen overeenstemming met Indonesische bevelhebbers WEERBERICHT Bepaling Regeerings-standpunt Woensdag a.s. Met een enkel woord 85ste Jaargang MAANDAG 2 DECEMBER 1946 No. 25947j LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Commissie boekte geen resultaat. Onze speciale verslaggever seint ons hedenmorgen uit Batavia: Zaterdagavond heeft geheel onver wachts een bespreking plaats gevonden tusschen dr. Van Mook en Sjahrir. Het week-einde kenmerkte zich ver der door toenemende vrees, dat ern stige botsingen aan de Java-fronten onvermijdelijk zullen zijn, zulks als gevolg van het feit dat de onderhan delingscommissie, bestaande uit de heeren Idenburg, Buurman Van Vree den, Sjarifoedin en Oerip zonder eenig tastbaar resultaat van de te Soerabaja en Semarang gehouden be sprekingen op den terugweg is. De welingelichte „Nieuwsgier" con stateert dat de positie feitelijk bepaald wordt door de omstandigheid, dat de Nederlandsche troepen geen bewegings ruimte hebben en de Indonesiërs daar entegen zooveel als zij willen. De Nederlandsche militaire autoritei ten zullen moeten vasthouden aan hun eischen. na een overmaat van goeden wil te hebben getoond Het Indonesi sche front is den laatsten tijd overal naar voren geschoven en de normale veiligheldseischen laten niet toe. dat deze situatie wordt gehandhaafd. De „Nieuwsgier" besluit met te ver klaren, dat de verantwoordelijkheid voor eventueele botsingen uitsluitend neer komt op de Indonesische bevelheb bers, die letter noch geest van de be standsovereenkomst blijken te verstaan 1 O EEN MANIFEST VAN VOORSTANDERS. De heeren prof. dr. O. E. Berg, dr. K. J. Brouwer, zendingsdirector; mr. A. B. Cohen Stuart, oud-regeeringsgemach- tigde voor de decentralisatie; ir. Ch. G. Cramer, oud-lid van den Volksraad en van de Tweede Kamer; Alb. de la Court, oud-hoofdambtenaar Dep. van Ond. en Eeeredienst; H. J. de Dreu, oud-lid van den Volksraad; E. Gobee, oud-adviseur van InL en Arab. Zaken; mr. W. Hakker, insp. van financiën; prof. dr. J. B. B. de Jossellng de Jong; Duitsche delegatie in Engeland SCHUHMACHER UIT ZIJN MEENING De Duitsche soc. dem. delegatie onder leiding van Schuhmacher is te Londen aangekomen. In een persconferentie zeide hij o.m.: Dat er voor de meeste Duitschers thans geen Joodsche kwes tie meer bestaat. Schuhmacher zeide verontrust te zijn, dat er niet meer Jo den naar Duitschland waren terugge keerd. „Zij zouden zeker een veel be tere ontvangst van het Duitsche volk genieten, dan hun enkele jaren geleden te beurt viel". Dr. Schuhmacher achtte een volko men stopzetten van de ontmanteling der Duitsche industrie de eerste stap naar de verbetering van den toestand in de Britsche zone. Hij verklaarde voorts, dat de Duitschers het Britsche volk veel voor zijn hulp verschuldigd zijn. Schuhmacher zeide dat de onzeker heid wat betreft de toekomst voor het Duitsche volk zeer zwaar is en pleitte voor een vereenigd Duitschland, zonder hetwelk hij een vereenigd Europa niet mogelijk achtte. Wat de zuivering betreft, vond Schuh macher, dat de werkelijk groote Nazi- bonzen zwaarder gestraft moeten wor den dan dit op het oogenblik het geval is. De geheime organisaties in Duitsch land noemde hij „geen werkelijk ge vaar". Schuhmacher besloot met te zeggen, dat zijn partij de noodzaak van een vol ledige vernietiging van de Duitsche oor logsindustrie inziet. „Zy wil een politiek die gericht is tegen eiken vorm van na tionalisme. maar om dat te bereiken moet het Duitsche volk in staat gesteld worden te werken en te exporteeren". Te Cambridge sprekende, loofde Schu macher de goede bedoelingen der Brit ten, doch critiseerde vrij scherp diverse genomen maatregelen. In Frankrijk wordt in officieele krin gen openlijk ruchtbaarheid gegeven aan de vrees, dat dit bezoek het verschil van meening tusschen Frankrijk en de Angelsaksische mogendheden over de behandeling van Duitschland zal ver- grooten. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat het feit, dat een leidend Duitsch politicus is toegestaan naar Londen te reizen en daar een plei dooi te houden „voor het Duitsche na tionalisme in Frankryk, een zeer pyn- hjken indruk heeft gemaakt". Men is te Parijs van meening, dat de politiek der Britsche Labourregeering er op gericht is door Schumacher de Duitsche sociaal-democratische party uit te spelen tegen den Sovjet-invloed door middel van de S.E.D. VERKIEZINGEN IN BEIEREN Uit de voorloopige officieuze einduit slagen van oe stemming ovei de grond wet van Beieren blykt, dat 2.500.000' stemmen zijn uitgebracht, voor de grond wet en 867.000 stemmen tegen Bij de algemeene verkiezingen behaalde de christelijk-sociale unie 1.590.000 stem men, de sociaal-democratische partij 868.000 stemmen, de economische op- bouw-party 225.000 stemmen, de com munistische party 184.000 stemmen en de vrye democratische party 172.000 stemmen. LOSSE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgen avond: Wisselende bewolking met losse buien. Vrij koude, buiige, tydelyk krachtige, Westelijke wind. prof. dr. H. Kraemer, oud-afgevaar digde van het By belgenootschap; W. Middendorp, oud-lid van den Volks raad; mr. F. C. graaf van Randwijck, zendingsconsul; J. E. Stokvis, oud-lid van den Volksraad en lid van de Twee de Kamer; Z. Stokvis, oud-inspecteur M.O.; mr. B. van Tyn rechterlijk ambT tenaar; dr J. A. Verdoorn, zendings arts, hebben een manifest tot het Ne derlandsche volk gericht, waarin zaj met nadruk ontkennen, dat de te Ling- gadjati verkregen overeenstemming zou leiden tot een ontbinding van hef Ko- ninkryk. DE CONFERENTIE VAN DEN PASSAR UITGESTELD. Officieel wordt uit Batavia, mede gedeeld, dat de opening van de con ferentie van Den Passar is uitgesteld tot een nader vast te stellen datum. Een officieel communiqué van de Ned.- Indischen Regeerings Voorlichtings dienst deelt o.m mede, dat de aanwe zigheid van den Luit.-Gouv.-Generaal te Batavia noodzakehjk is met het oog op de debatten in bet Parlement over de ontwerp-overeenkomst. Ten gevolge hiervan is dr. Van Mook niet in staat op 7 December te Den Passar aanwezig te zijn, om de besprekingen aldaar te openen. De Groote Vier. De ministers van Buitenlandsche Za ken der groote vier hebben tydens de Zaterdag gehouden by eenkomst de be langrijke kwesties herstelbetalingen en Donau achterwege gelaten. Na een lan ge bespreking over de bevoegdheden van den gouverneur van Triëst gedurende de beginperiode voor de verkiezingen kwam men overeen, dat de gouverneur en de voorloopige regeeringsraad hun functies zullen waarnemen op basis van de voorwaarden, die door het statuut zyn vastgelegd, en wel in zooverre als deze voorwaarden naar de meening van den gouverneur van kracht zullen z\iu. De ministers kwamen vervolgens tot overeenstemming over eenige minder be- langryke punten in de vredesverdragen. By de besprekingen van enkele on dergeschikte kwesties trok Molotoff zyn bezwaar tegen drie door de Parijsche conferentie gedane aanbevelingen in. Het betreft de volgende aanbe Telingen. 1. Hongarye moet op zich nemen, in onderhandeling te treden over een bil ly ke regeling voor de obligariehouders van de spoorwegmaatschappij, die de lyn van den Donau door de provinciale Uava naar de Adriatische Zee exploi teert. 2. De Roemeensche regeering moet compensatie verleenen voor Joodsche be zittingen die tydens het samengaan van Roemenië en Duitschland in beslag zyn genomen. 3. Roemenië Hongarije en Bulgarije moeten transitoverkeer per spoorweg uit de naburige staten toestaan. Naar het A.N.P. verneemt, zal de ministerraad vermoedelyk tot de defi nitieve bepaling van zyn standpunt ten opzichte van de ontwerp-overeen komst komen in een vergadering op Woensdag a.s., na een daaraan voor afgaande vergadering met de Com missie-Generaal. De behandeling dezer materie kan in de Staten-Generaal worden ver wacht in de tweede helft van deze week. De Nederlandsche Leger Voorlich tingsdienst heeft Zaterdag een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat er geen sprake Is van toegenomen activiteit. Het Repu- blikeinschc Ministerie van Voorlich ting deelde dien dag mede, dat er geen aanwyzingen zjjn van gevechten op groote schaal. DAGORDERS. Gisteren heeft de Lt.-Gouverneur-Ge- neraal, dr. H. J. van Mook, in een dag order o.m. verklaard, dat de beëindiging van het geallieerde opperbevel in Ned.- Indië op 1 December een periode af sluit, welke beide partyen op een har den proef heeft gesteld. Aan het einde van deze periode mogen wy erkennen, dat onze Britsche geallieerden de zeer ongewone taak, die hun ten deel viel, naar hun beste vermogen vervuld heb ben, totdat wij in staat waren deze van hen over te riemen. Wy zyn als vrienden en wapenbroe ders gescheiden en zullen de Britsche en Britsch-Indische soldaten, die voor dit land en ter wille van ons gevallen zijn, plechtig gedenken. Onze troepen zyn hier om de zwakken te beschermen, den vrede te herstellen en de wet te handhaven Wy hebben ge tracht dit alles te doen tezamen met hen, die tot dusver tegenover ons heb ben gestaan, doch in wezen denzelfden wensch koesteren Niemand kan ont kennen, dat uw en onze taak uiterst moeiiyk is. Zy eischt veel moed, vol harding en discipline.. Indien wy er in slagen tusschen de twee volkeren een verhouding tot stand te brengen, gebaseerd op nieuwe en duurzame grondvesten, dan zal dit een groot succes zyn, waaraan gjj een belangrijk en onmisbaar aandeel hebt. Ik ben er van overtuigd, dat gij uw taak zult vervullen." Aan een dagorder van den Republi- keinschen luitenant-generaal Soedir- man, gericht aan alle commandanten van de strydkrachten der Republiek, wordt opgemerkt voort te stryden tot het doel, de eenheidsstaat Republiek In donesia, bereikt is. NOG EEN MANIFEST. De heeren luit.-gen. b/d. M. Boerstra, oud-edt. Kon. Ned.-Ind. leger, mr. dr. L. N. Deckers, oud-minister, luit.-gen. tit b. d. L. F. Duymaer van Twist, dr. J. J. C. van Dijk oud-minister, luit.- ad. b/d. J. Th. Fürstner, oud, min., luit.- gen. b/d. jhr, W. RÖell, oud-edt. veldle ger, dr. A. A. L. Rutgers, oud-gouv. van Suriname, prof mr. J, Ph. Suyling, oud- hoogleeraar en Ch. J. I. M. Weiter, oud- minister, hebben een manifest tot het Nederlandsche volk gericht, waarin op verschillende gronden het ontwerp-ver drag, te Linggadjati gesloten, onaan vaardbaar wordt geacht. De zitting der V.N. In de politieke commissie van de V.N. is de kwestie van 't veto-recht weer eens behandeld. De Sovjets bleven zich te gen iedere motie in deze materie ver zetten. Australië en Cuba verdedigden hun moties. Wisjinsky deed ten slotte voorlezing van een nieuw Sovjetrussische resolutie, waarin van het veto-recht in het ge heel niet gerept werd en waarin op het slot slechts werd gezegd: „De algemee- ne vergadering spreekt zyn vertrouwen uit, dat de Veiligheidsraad in de toe komst naar behooren rekening zal hou den met de ondervinding van de vorige periode, teneinde voorwaarden te schep pen, welke zoo gunstig mogelyk zullen zyn voor het aanvaarden van besluiten, waaromtrent reeds overeenstemming is bereikt". Kaufmann (Denemarken) stelde voor een sub-commissie te vormen om te trachten de resoluties van de Sovjet- Unie en Australië te verzoenen. Dit voorstel werd met 33 tegen 8 stemmen aangenomen. De Sovjet-Unie stemde voor. Engeland en de V. S. tegen. Gromyko, de Sovjetrussische afgevaar digde ter V-N., heeft in de by eenkomst van de economische subcommissie mede gedeeld, dat de Sovjet-Unie bereid was haar steun te verleenen by de instelling van een nood-voedselfonds, ter overne ming van den taak van de Unrra in het komende jaar en tot op zekere hoog te deel te nemen aan de organisatie daarvan. Een Fransch voorstel, waarin de Zuid-Afrikaansche en Voor-Indische re geeringen werd verzocht op de eerstvol gende by eenkomst van de algemeene vergadering van de V.N. over hun dis puut te rapporteeren, werd met 24 te gen 19 stemmen, met 6 onthoudingen, aangenomen. Boeten voor stakende mijnwerkers. Naar de Amerikaansche regeering heeft "medegedeeld, heeft zy talryke aanvragen van mijneigenaren voor het opleggen van boeten aan stakende myn- werkers toegestaan. Tabaksrantsoen verdrievoudigd? Naar de „N. Crt." verneemt ligt het in het voornemen van de regeering in 1947 het tabaksrantsoen te verdrievou digen. In een half etmaal over den Oceaan. Een Kij.M.-machine heeft een record non-stopvlucht over den Oceaan, New YorkAmsterdam volbracht. Om 12 mi nuten over 7 Zaterdagavond, Amster- damsche tyd, startte de constellation P-H.-TDA., de .Arnhem" van de New Yorksche luchthaven en eveneens om precies 12 minuten over 7 zette de ge zagvoerder Dill de machine gisteroch tend met vracht, post en 23 passagiers op Schiphol op Nederlandschen grond. Tanker „Nacella" op weg naar de „Willem Barendsz". De tanker „Nacella" is Zaterdagoch tend uit Amsterdam vertrokken op weg naar de walvischvaarder „Willem Ba rendsz", die elk oogenblik te Kaapstad verwacht wordt. De 12.000 ton metende tanker, die 6 kg. post aan boord heeft voor de leden van de expeditie, zal via Curasao omstreeks de tweede helft van Januari de „Willem Barendsz" kunnen bereiken. De tanker zal 4 tot 5 weken in de IJszee verblijven, ten einde de expeditie van nieuwen voorraad gas- en stookolie te voorzien en tevens de in middels geproduceerde traan tot een hoeveelheid van 10.000 ton over te ne men. De tanker zal daarna de terugreis aanvaarden, om de eerste productie van de „Willem Barendsz" in ons land af te leveren. Voor de leden van de expeditie betee- kent de komst van den tanker het eerste persoonlijke contact na Kaap stad, met boodschappers uit het vader land. „Pro Patria" gaat jubileeren. FEESTELIJK DÉFILÉ VOOR PRINS BERNHARD. Ter gelegenheid van het 16de lus trum der Leldsche Studentenver- eeniging tot vrywillige oefening in den Wapenhandel „Pro Patria", wordt a.s. Vrijdagmiddag om half- twee een groote militaire marsch door de stad gemaakt, waaraan ongeveer 1500 man zullen deelne men. Z.K.H. Prins Bernhard heeft zich in zyn kwaliteit van inspec teur-generaal van de Kon. Land macht bereid verklaard het défilé op de Breestraat af te nemen, ter wijl naar alle waarschyniykheid ook, admiraal Helfrich en generaal Kruis daarbij aanwezig zullen zijn. Nieuwe bedreiging van ons staatscrediet. (Van onzen flnancieelen medewerker). Het klimaat is voor een normale functionneering van de Amsterdam- sche effectenbeurs nog altyd niet gun stig. Wy spreken nu niet van de tech nische moeiiykheden, welke haar in den weg staan en welke eerst zullen worden opgeheven als de aanslagen voor de beide vermogensheffingen be taald zullen zyn. Vandaar, dat de beurs biy was met de mededeeling, dat ge poogd zal worden de aanslagen in het begin van 1947 uit te reiken. Hoe eer der de contribuabelen zekerheid hebben ten aanzien van hun fiscale verplich tingen, hoe sneller het kapitaalverkeer weer in normale banen kan worden ge leid ten behoeve van de gewenschte ontplooiing onzer industrieele bedry- vigheid. Intusschen wordt nog gepoogd mi nister Lieftinck van zyn conversie- plannen en zyn vermogensheffing af te houden. Voorloopig is alleen be reikt, dat de rente, welke gedurende vyf jaar voor de opbrengst van niet geconverteerde obligaties zal worden betaald, van tot 1,2 is verhoogd, een concessie, welke echter slechts ten deele bevredigt, omdat zy het on recht, dat den houders van staats chuld wordt aangedaan, niet weg neemt. Heel de conversie zal, volgens den minister, slechts een bate van f.20 millloen opleveren, welk bedrag echter op minder elegante wyze aan den spaarder wordt onttrokken. Gelet op de onmiskenbare aanwyzin gen voor een geleidelyke styging van den rentestand, zullen 3% langloopende staatsobligaties, welke door inkoop be neden pari worden „afgelost", na ver loop van korten tyd vermoedelyk be langrijk in koers dalen en den houders dus groote verliezen berokkenen. Van daar dat velen allicht de voorkeur zul len geven aan een rente van 1.2 voor geblokkeerd geld, dat over vyf Jaar, naar verwacht mag worden, in elk ge val integraal zal worden terugbetaald. Men voelt evenwel dat met derge- iyke dwangmethoden het staatscre diet en de spaarzin niet worden be vorderd en men mag daarom hopen dat het gelukken zal den minister daarvan te overtuigen. Ook tegen de Vermogensheffing wor den thans van allen kant groote be zwaren ingebracht. Het bestuur der Ver. voor den Effectenhandel heeft zyn stem er tegen verheven en de Kamer leden er op gewezen, dat deze heffing, welke f.2 milliard moet opbrengen, niet alleen de bestaande financieele en economische verhoudingen zal ontwrichten, maar voor den Staat ook een teleurstellend resultaat zal ople veren om de eenvoudige reden, dat juist de top der vermogens, waarvan immers de zwaarste belastingen wor den betaald, wordt „afgeroomd". In de Aula van de Economische Hoogeschool te Rotterdam had Zaterdag cte plechtige promotie plaats van Lord Beveridge tot doctor honoris causa in de economische wetenschappen. Lord Beveridge bezit reeds een groot aantal doctoraten in de rechten en de letterkunde, dit Rotterdamsche doctoraat was het eerste economische! Lord Beveridge ontvangt tydens deze plechtigheid de doctorsbul van zyn promotor prof. J. G. Koopmans (links). (Foto ANP—de Hn.) BINNENLAND. De senaat der Technische Hooge school te Delft heeft besloten het doc toraat in de technische wetenschappen honoris causa te verleenen aan Ir. W. J. H. Harmsen. directeur-generaal van den rijkswaterstaat. Ir W. Hupkes, president directeur der Nederlandsche Spoorwegen, A Plesman president-directeur van de K.L.M. en lr D P. Ross van Lennep. hoofdbedryfslngenleur olj de Staatsmij nen. In Den Haag ls ln den nacht van Zaterdag op Zondag een Jeep tegen een vluchtheuvel gereden Ln de Laan van Meerdervoort De bestuurder de Engel - sche officier-vlieger G. B. Ward werd ernstig gewond, terwyi de Engelsche of- flcler-vlleger F. Robinson op slag gedood werd. Aan het einde van de efflclencyda- gen 1946, georganiseerd door het Neder- landsch instituut voor effic'ency en het Nederlandsch Instituut voor documenta tie en re gis tratuut vond Zaterdag te Utrecht een herdenking plaats van het 25-Jarig bestaan van het Nederlandsch Instituut voor .ocumentatle en registra- tuut. Te Amsterdam is Zaterdag de 31ste accountantsdag gehouden. De Nederlandsche regeering heeft mr. A. M. baron van Tyll van Seroosker- ken aangewezen als waarnemer bij de serie processen tegen Duitsche oorlogs misdadigers, welke deze week ln het palels van Justitie te Neurenberg zal aanvangen. Ingesteld is een commissie van ad- vtec Inzake de bezoldiging van het ge meente-personeel. Voorzitter Is mr. P. A. G Ublnk, raadsadviseur-chef der afd. Ambtenarenzaken van het Dep. van Bln- neitf. Zaken. BUITENLAND. De sociaal-democratische Duitsche oud-minister Gustav Noske, die ln 1918 den opstand der linksohe spartaclsten onderdrukte, ls te Berlijn op 78-Jarigen leeftijd gestorven. Tweehonderdduizend Itallaansche arbeiders zullen In 1947 naax Frankrijk gaan krachtens een op 31 Nov. te Rome te teekenen overeenkomst tusschen .Ita lië sn Frankrijk. Vioe-admiraal Mountbatten tot voor kort geallieerd opperbevelhebber in Zuld- Oost-Azlë ls benoemd tot commandant van een krulserformatle der Britsche Middellandsche Zee-vloot met Ingang van 1 April 1947. Te Jeruzalem hebben weer groote schietpartijen plaats gehad, die uren lang duurden Er vielen echter slechts 5 gewonden. - Ook Mohammed All Jinnah, de pre sident van de Mohammedaansche liga ln Voor-Indlë, heeft medegedeeld dat hij na een telegramwisseling met den Brit- schen m-;nd6teT-presldent heeft besloten zich naar Londen te begeven. Een naar schatting bijna 3000-kop- Plge menigte heeft Zaterdagavond te Lissabon een meeting voor vrye verkie zingen bijgewoond, waar de meest on omwonden en directe verooTdeellng van de regeering van president Salazar sinds de Portugeesche verkiezingen van ver leden Jaar ln het openbaar werd uitge sproken. Het agentschap DP.D. (Deutsche Presse Dienste) meldt, dat de bevolking van Emden Zaterdagavond een protest- betooging tegen de Nederlandsche aan spraken op grenscorrecties ln Oost-Fries land heeft gehouden. Bi) Buenos Aires ls een militair transportvliegtuig ln de lucht ln brand gevlogen en uit elkaar gesprongen. Vilf personen kwamen om het leven. Bevln woonde ln Amerika een voet balwedstrijd bij, waar hij met gejoel en gesis werd begroet, toen hy vla de mi crofoon aan de toeschouwers werd voor gesteld. Terwijl hy na afloop van den wedstryd onder polltle-escorte vertrok, merkte hy op, dat de match hem ln sterke mate had doen denken aan de UNO-vergaderingen Daar probeert men elkaar met de tong m plaats van met den voet sneller af te zyn. (U.P.) NAAR STRIJD IN PERZIË? De Perzische minister-president Ghavam es Soeltaneh, heeft opnieuw een telegram gezonden aan dr. Djavid, den gouverneur van Azerbeidzjan, waar in het zenden van troepen door de cen trale regeering voor het houden van toezicht by de verkiezingen werd aan gekondigd. Volgens radio Tebris ls van officieele Azerbeidzjaansche zyde aan de centrale Perzische regeering te verstaan gegeven, dat het eventueel zenden van troepen voor het houden van toezicht by de verkiezingen beschouwd zou worden als een „oorlogsverklaring aan onze demo cratische beweging". Over en weer schuift men elkaar de schuld in de schoenen waarom het tot botsingen komt. REFERENDUM EN VERKIEZINGEN IN GROOT-HESSEN. Volgens officieuze voorloopige resul taten van het referendum in Groot- Hessen is de grondwet met 750.000 stem men voor en 224.000 tegen bekrachtigd. De algemeene verkiezingen geven het volgende voorloopige beeld te zien: Christeiyk-sociale unie: 398.000; so ciaal-democratische party: 571.000: libe raal-democratische party: 205.000; com munistische party129.000. Theoretisch heeft de minister schoon geiyk. Het particulier geldvermogen is inderdaad te groot in verhouding tot het reëel vermogen, maar nu dit laatste eenmaal door een te groot geldvermo gen wordt gerepresenteerd, beteekent een abrupte correctie een zóó ingrijpen de verstoring der financieele verhoudin gen in het bedrijfsleven, dat de daar door aangerichte schade de theoretischo voordeelen verre overtreft. In verband met de groote bedragen, welke in allerlei vorm reeds voor de te betalen belastingen zyn gereserveerd, betwyfelen wy, of de minister voor de ze argumentatie zal zwichten, al zyn wy het er in zooverre mee eens, dat de vermindering der staatsschuld zeker niet een zoo primair belang is, dat ten behoeve daarvan de dringend gewensch te ontplooiing van het bedryfsleven in gevaar mag worden gebracht. Het spreekt wel vanzelfdat de kracht proef van Lewis in de V. S. ook hier ter beurze nadeelige reacties heeft ge wekt, omdat zy feiteiyk een verdere devaluatie van den dollar beteekent, welke ook voor het buitenland reper cussies heeft. Er is groote onzekerheid inzake de Amerikaansche conjunctuur, die naar sommiger meening, haar hoogtepunt overschreden heeft en on danks de prysstygingen, welke thans voorkomen, na verloop van eenigen tyd, gevoelige prysdalingen zal doen zien, waarvan hier en daar reeds sympto men aanwezig zyn. Dat ten slotte Indische Waarden aan de overeenkomst van de Com missie-Generaal met hen, die de In donesische republiek zeggen te ver tegenwoordigen, hun tol hebb&i moe ten betalen, ligt voor de hand. Afgezien van de staatkundige bezwa ren, welke tegen die overeenkomst wor den ingebracht, zyn de daarin vervatte bepalingen ten aanzien van de rechten en de activa der in Indië gevestigde bedryven van dien aard, dat men zich hier er wel voor zal wachten daarin nieuw geld te steken. Aan onze toch reeds wankele cre- dietwaardigheid zal door het verlies van Indië zonder eenigen twijfel den nekslag worden toegebracht. Reeds de waardevermindering van onze Indische inves teeringen loopt thans in de honderden millioenen! Huldiging J. J. C. van Dijk. RECEPTIE IN DEN HAAG. Aan den vooravond van zyn 75sten verjaardag is Zaterdagmiddag den oud- minister van Defensie den heer dr. J. J. C. van Dyk, in hotel Des Indes een receptie aangeboden. Zeer velen maak ten gebruik van de gelegenheid om de zen voorman der antirevolutionairen te compUmateeren, Het comité, dat de re ceptie aanbood, bestond uit vertegen woordigers van de AJFt.-party, de ver- eenlging voor Hooger Onderwijs op ge reformeerden grondslag, de dr. Kuypers stichting, de N.V. de Standaard, de ver- eeniging tot Chr. verzorging van krank zinnigen in Zeeland, de stichting oor logsschade, de Kon. Ned. vereeniging ons leger, de nat. Chr. officiers vereeni ging der Ned. militairen bond Pro Rege, de Ned. Chr. militairen-vereenlging prorege, en eenige particuliere onderne mingen. Prof. Waterink, hoogleeraar aan de vrye universiteit heeft de receptie ge opend, een schets gevende van een heer Van Dyk als nationale figuur en als belangrijke figuur voor de anti-revolutio nairen. De heer J. Schouten schilderde de standvastigheid en de volharding van den 75-jarige, de hoop uitsprekende, dat de heer Van Dyk nog zou beleven de herleving van het Koninkryk en ver steviging van dien invloed op ons volk, welke waarborgt de handhaving van het christeiyke leven, gezag en vryheld. Onder de vele spreker waren om. mr. G. A. H. Grosheide, dr. A. A. L. Rutgers gep. generaal-majoor K. E. Oudendyk en gep. luit.-generaal Duymaer van Twist. NIEUWS UIT ROEMENIË. In Roemenië is een nieuw kabinet Groza gevormd, bestaande uit de re- geeringspartyen. De oppositie heeft aangekondigd, dat zy als protest tegen de wyze, waarop de verkiezingen zijn gehouden, niet zal deelnemen aan de werkzaamheden van het parlement, zy heeft de opening door koning Michael dan ook niet by- gewoond. In zyn rede legde koning Michael den nadruk op de Roemeensche politiek van vriendschap en nau^e samenwerking met de Sovjet-Unie en de V. N. Hy hoopte, dat Roemenië na de ondertee- kening van het vredesverdrag spoedig tot de organisatie der V.N. zou worden toegelaten. SCHEURING IN DE DUITSCHE SOCIALISTISCHE EENHEIDSPARTIJ. Volgens een hooge functonaris van de Duitsche socialistische eenheidspartij gaat deze party een belangryke crisis tegemoet, nu een groot aantal leiders het voornemen koesteren over te gaan naar de sociaal-democratische party. Men acht deze scheuring practisch de doodsteek voor de eenheidsparty, en men is van meening, dat dit belang ryke consequenties met zich zou bren gen in de Russische zone. waar sinds de fusie de communistische en de so- ciaalistische party geen toestemming hebben als zelfstandige partyen te wer ken. BERLIJNSCHE BURGEMEESTERS. Radio Hamburg meldt, dat dr. Oetrovs- Icy. sociaal-democraat, ober. buergemels- ter van de stad Berlijn zal worden. De drie andere functies vac burge meester zullen door een sool aal-demo craat, een lid van de socialistische een heidsparty en een lid van de Christel IJ k- democratlsche unie waargenomen worden.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1