Voorstel tot vervanging van ontwerp-Linggad j atti Lewis komt voor het gerecht Botsingen in geheel Inclië? WEERBERICHT Met een enkel woord 85ste Jaargang ZATERDAG 30 NOVEMBER 1946 No. 25946 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 67055 Verkiezingsrampen in Frankrijk en België Verkiezingen kunnen dikwijls in plaats van ontspanning groote moei lijkheden veroorzaken, we hebben er reeds eerder op gewezen. Het bewijs wordt opnieuw geleverd door onze beide Zuiderburen. Zoowel in Bel-- gië als in Frankrijk hebben de verkie zingen geleid tot toestanden, die zich niet laten overzien en zoodoende tot onzekerheid van niet te meten omvang. - Beginnen we met Frankrijk. Daar zijn de communisten Weer als sterkste partij uit de bus gekomen bij de ver kiezingen voor de Constituante, gevolgd door de progressieve katholieken, verza meld in de MkP. Maar alsof Frankrijk daarvan is geschrokken, bracht de daar op volgende verkiezing van kiesmannen voor den Senaat in het moederland weer een kleine meerderheid voor de MJt.P. En nu is de mogelijkheid van het vormen van een levenskrachtige nieuwe regeering, noodig geworden door het lo gisch aftreden van de regeering-Bidault, minder bereikbaar dan ooit! Zooals te voorzien was, hebben de communisten den eisch gesteld, dat hun leider, Thorez. belast zal worden met de vorming van een nieuw kabinet en om het den so cialisten gemakkelijker te maken om mee te gaan, hebben rij zelfs het toetreden van de socialistische afgevaardigden met behoud van hun plaats en al hun rech ten in anciënniteit etc. in de partij aangeboden. Of dat goed gezien zal zijn. zal moeten blijken. O.L zal een partij, die wenscht haar zelfstandigheid te be waren, door zoo'n aanbod eerder worden afgeschrokken dan „gelijmd". Doch afgezien hiervan, de Fransche socialisten zouden door met de commu nisten mee te gaan, ook als z.g. zelf standige partij, slechts een bijwagen van het communisme worden. De verkiezin gen zullen hun dat toch wel geleerd moeten hebben! Of zijn zij hardleersch? Da voorzitter der M.RP. heeft evenwel reeds uitgesproken, dat zijn partij onder geen voorwaarde een communist als premier zal aanvaarden en, gelet op de verklaring der radicalen van den ouden leider Herriot, zullen zij zich niet laten meesleepen in een verbond met socia listen en communisten alleen. Daarmede is de wensch der commu nisten een vrome wensch geworden! Maar zijn de moeilijkheden om te ko men tot een opvolger vooi*Bidault gere zen tot ongekende hoogte. En dat, ten- wijl Frankrijk als het ware schreeuwt om een krachtige "regeering, die met- vaste hand het land leidt tot wederop bouw, al mankeert de nervus rerum en al zijn de arbeiders te zoekenBeide laatstgenoemde feiten alleen zijn reeds een nachtmerrie voor een sollicitant naar een ministerpost in la belle France En nu wijzen we nog niet eens op de algemeene buitenlandsche politiek, die meer en meer in acuut stadium komt, zoodat het voor Frankrijk wenschelijker is dan ooit, om met volle kracht zijn stem te kunnen doen hooren in het concert der grooten. Bidault zal voorloopig wel blijven, doch zonder de kracht, die hij zoo van noode heeft. En dan België. Met groote spanning heeft men daar den uitslag der ge meenteraadsverkiezingen tegemoet ge zien, nu voor het eerst de Belgische vrouw ter stembus mocht gaan. Vooral de C.VP. (de partij der katholieken) had zich groote verwachtingen daar omtrent gemaakt. De C.VP. droomde van zoo'n eclatante overwinning, dat de val der regeerlng-Huysmans haar als een rijpe vrucht in den schoot zou vallen. Het is op een teleurstelling uitgeloopen. Weliswaar is de C.VP. als sterkste par tij uit de verkiezingen te voorschijn ge treden, met een niet onaardige winst, maar gebroken is de meerderheid der regéeringspartijen geenszins. Zoo doet zich de ietwat vreemde fi guur voor, dat beide partijen zich de overwinning toeëigenen en beide zeer tevreden zijn over den afloop van de verkiezingen. Met gevolg, dat minder dan ooit tevoren een van beide van plan is een duim breed te wijken, hoezeer ernstige politici moeten erkennen, dat slechts een samengaan van socialisten en C.VP. België een daadkrachtig be wind kan leveren, waarnaar ook dit land reikhalzend uitziet. De tegenstellingen zijn feller dan vóór de verkiezingen en zoo zijn deze voor het land weinig minder dan een ramp geworden! Toevallig is de botsing tusschen beide partijen nog verscherpt tengevolge van de ziekte van zegge één Senator Men weet, hoe in dit lichaam de regeerings- meerderheid uit één stem bestaat. Bij de stemming over de begrooting van weder opbouw toevallig juist deze naam! mankeerde een regeeringsaanhanger en de stemmen staakten, zoodat de begroo- tfng volgens gewoonterecht verworpen v/as. Ware en één regeeringsaanhanger meer geweest, er zou niets aan de hand zijn geweest. Nu werd het een volslagen politieke rel. De C.VP. wilde zich deze kans niet laten ontgaan en eischte het aftreden der regeering. Deze weigerde evenwel en eischte een nieuwe stem ming als de Senaat voltallig is. De C.VP. dreigt voortaan weg te zullen blij ven, zoo de regeering weigert de con- seauenties te trekken! Zoo overheerscht zuiver partijbelang het landsbelang. Het is een weinig op wekkende vertooning van democratisch bewind Meer dan ooit zou men thans het tegenovergestelde mogen verwachten en een spoedige terugkeer op de goede paden eener gezonde democratie is noodzakelijk! Conflict op groote schaal dreigend Reuter meldt uit New Dehli, dat volgens Indonesische bronnen gister middag „in geheel Indonesië" kleine botsingen hebben plaats gehad, welke zich dreigen te ontwikkelen tot een conflict op groote schaal. Zij zijn gevolgd op een weigering door de Indonesiërs om gevolg te geven aan een Nederlandsche legerorder, volgens welken geep Indonesisch soldaat binnen den afstand van een mijl van de geallieerde zóne mocht komen, aldus het bericht. DE DEMARCATIELIJNEN. In een officieel communique van den legervoorlichtingsdienst te Batavia wordt verklaard dat men er alleen in Noord- Bandoeng in geslaagd is een demarca tielijn vast te stellen. De republikeinsche agressie heeft elders onverminderd voortgeduurd, zooals bijvoorbeeld blijkt uit de vol gende berichten uit den sector Soe- rabaja: a) In de drie weken van 24 October tot 14 November waren er gedurende de eerste week zeventien grensover schrijdingen, vaak gepaard gaande met een gewapend conflict. In de tweede week vonden er 23 van dergelijke overschrij dingen plaats, terwijl er in de derde week 45 waren. b) In de week van 7 tot 14 werden 14 kampongs geplunderd. c) In dezelfde week werden tien kam pongs geplunderd, nadat met toepassing van geweld was gedreigd, met het ge volg, dat eenige honderden personen van een bevolking van ongeveer 2.500 zielen naar ons gebied zijn gevlucht. Om aan deze actie een eind te ma ken hebben de Nederlandsche comman danten op groote schaal vlugschriften verspreid, waarin in gematigde termen werd medegedeeld, dat maatregelen zou den worden genomen tegen hen, die de vastgestelde demarcatielijnen zouden overschrijden. Deze demarcatielijn ligt twee kilometer buiten de zone van 14 October. Er is medegedeeld, dat dr. P. J. A. Idenburg. generaal-majoor Buurman van Vreeden, mr. Amir Sjarifoeding en luitenant-generaal Oerip een defi nitieve poging zullen doen om con tact tusschen de plaatselijke comman danten tot stand te brengen en wel gisteren te Soerabaja, morgen te Se- marang, op 3 December te Medan en op 5 December te Padang". VERTREK VAN DE SIBAJAK. Onder de tonen van het Wilhelmus heeft de in de Merwcdehaven te Rot terdam liggende „Sibajak" van de Rotterdamsche Lloyd gisteravond te gen half acht het anker gelicht om de reis naar Indië te aanvaarden. Er was een restant van de 7 Decem- ber-divisie aan boord, benevens 150 man uit het depot nazending, 189 man per soneel van de O.I1., ongeveer 900 man van het lichte infanterie bataljon en de 5e compagnie AA.T., in totaal pijn. 1600 man, benevens een detache ment van de marine. De troepen werden uitgeleide gedaan door den chef van den generalen staf, Luitenant-Generaal Kruis en door Ge- neraal-Majoor Nijhoff. Ook nu was de stemming onder de vertrekkende troepen uitstekend. FRISSCHE WIND. Hedenavond en -nacht: Frontpassage met eenigen regen. Morgen overdag: enkele losse buien, afgewisseld door perioden met zonneschijn, frissche buiige, tijdelijke krachtige, westelijke tot zuidwesbelijken wind. MADOERA VOOR DEN HONGERSNOOD. Aneta meldt uit Batavia, dat de re publikeinsche regent van Madoera, Sosrodan Oekosoemo, in een interview met een correspondent van het te Djog- jakarta verschijnende Republikeinsche blad „Kedaulatan rakjat" medegedeeld, dat duizenden Madoereczen op het oogenblik voor een hongersnood staan, terwijl er onder hen vele ziekten heerschen. Voor den oorlog was Madoera afhan kelijk van voedselinvoer uit Java, Bali en Lombok. Op het oogenblik komt echter zeer weinig voedsel op Madoera aan. Sinds de invoering van republikeinsch geld zijn de levensomstandigheden aan zienlijk moeilijker geworden, "daar nu geen rijst meer op de markt verschijnt vanwege de prijscontröle, terwijl de regeering ook geen rijst voor distributie in voorraad had. De regent van Ma doera opperde, dat voor Madoera rijst- voorraden op Java hadden gekocht moeten worden en dat het verbod van in- en uitvoer had moeten worden op geheven. GENERAAL KRULS TERUG. Na het korte beleefdheidsbezoek, dat generaal Kruis aan den chef van den Belgischen generalen staf. generaal Baele te Brussel bracht, is hij gisteren weer naar ons land teruggekeerd. TELEGRAM „INDIE IN NOOD". De stichting „Indië in nood" heeft het volgende telegram aan den minis ter-president gezonden: „Verzoeken u dringend ter ophef fing ernstige ongerustheid bij wel haast geheele Nederlandsche volk tegenover door Commissie-Generaal voorgestelde de facto erkenning Indo nesische republiek uwerzijds duidelijk uit te spreken, dat er de facto geen wapenstilstand bestaat en dat de facto de zgn. Republiek geen gezag heeft". EEN TRAGISCHE DOOD. Ambtenaren van de prijsbeheersching stelden te Tiel een onderzoek in een textlelmagazijn van den heer van G. in. De ambtenaren constateerden hier over tredingen, waardoor procesverbaal zou worden opgemaakt tegen den winkelier. Terwijl de opsporingsambtenaren ach ter in de zaak nog een verder onderzoek instelden, zakte de winkelier van G. voor in den winkel in elkaar. Hij overleed plot seling. Het schijnt, dat de winkelier zich de overtreding te veel heeft aangetrok ken. In „Het Gulden Vlies" werd gister avond een diner gegeven ter gelegenhe ld van de ambtsaanvaarding van prof. dr. W. J. Duyff, waarbij ook Z.K.H. Prins Bernhard aanzat. Achter den Prins prof. Duyff (in uniform). Foto VAN VLEET. Aangeboden aan Minister Jonkman. De heeren Ch. J. I. M. Weiter, prof. dr. C. W. de Vries, prof. mr. J. A. Eigeman, J. Fabius, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, dr. J. W. de Stop pelaar en mr. W. F. de Waal hebben aan den minister van Overzeeschë Gebiedsdcelen het navolgende voorstel aangeboden, ter vervanging van de basis-overeenkomst van Linggadjatti: „Ondergeteekenden, van oordeel dat een andere basis-overeenkomst mogelijk is, welke voldoet aan het drievoudig desideratum, dat het a- in uitdrukkelijke bewoordingen uitsluit het zgn. koloniaal systeem; b. het staatsverband handhaaft; De Katwyksche trawler „Dirk" KW 157 kon den veiligen op de pier van Petten, De bemanning wal bereiken. (Foto ANP—de Gr.) Toenemende spanning op Java en Sumatra. OPTIMISME STERK BEKOELD. Onze speciale verslaggever seint ons heden uit Batavia: Bij het vertrek van de laatste Britsche troepen is de toestand in Indonesië bepaald verslechterd. De spanning op Java en Sumatra is toegenomen sinds het tot stand komen van het basis-accoord. An derhalve maand na het sluiten van de principieele wapenstilstands overeenkomst is er nog steeds strijd aan vier fronten: Soerabaja, Semarang, Medan en Padang. Er is een duidelijk gebrek aan dis cipline aan de zijde der Republi keinen. Het aanvankelijke optimisme in officieele kringen, inzake spoedige bekrachtiging van het basis-ac coord, is sterk bekoeld door de wijze waarop het in Holland is ontvangen. De republikeinen wor den geleidelijk sceptischer en meer wantrouwend. De „Merdcka" waarschuwt Sjah- rir tegen een begin van samenwer king met de Nederlanders zoolang de ratificatie niet vast staat. De stemming is bovendien meer ge prikkeld geworden door incidenten welke hebben plaats gevon den bij het onderzoek van trei nen en schepen. Hooge republikeinsche autoriteiten werden hierbij vernederd vaak urenlang opgehouden, hetgeen door de Indonesiërs ernstig is opgevat. Tabaksrantsoen wordt verhoogd. IN HET EERSTE KWARTAAL VAN 1947. Reeds geruimen tijd geleden is door de regeering besloten de ta baksrantsoenen in 1947 op een hooger peil te brengen. Dit be sluit kon niet worden gepubli ceerd omdat in het bijzonder de sigarettentabak, benoodigd voorde productie in 1947, nog geheel ge kocht moest worden. Bekendma king van het besluit de rantsoe nen te verhoogen zou ongetwijfeld op de zoo gevoelige markt voor sigarettentabak tot prysverhoo- ging hebben geleid. Dit zou ons land millioenen guldens aan de viezen hebben gescheeld. Onmid- dellijk na de regeeringsbeslissing is een aankoopcommissie naar Amerika gereisd. Deze heeft thans haar taak volbracht en de grond- stoffenbehoefte van de industrie is daarmede gedekt. Om redenen van technischen aard kan de verhooging der rantsoenen slechts geleidelik geschieden. Naar alle waar schijnlijkheid kan in het eer ste kwartaal van het volgend jaar een begin worden ge maakt. Bovendien zal getracht worden de voorziening zooveel mogelijk te doen geschieden in de door het publiek gewensch- te producten. De gevolgen der mijnstaking. Rechter Alan Goldsboroughheeft John Lewis, president van de Minewor- kers Union, bevolen wegens ongehoor zaamheid aan de rechtbank voor het federale hof te New York terecht te staan. Hij heeft het verzoek van de verde diging om het ten laste gelegde feit „ongehoorzaamheid aan de rechtbank" uit de dagvaarding te schrappen, van de hand gewezen. Ten gevolge van de mijnwerkerssta king zijn reeds 100.000 Amerikaansche arbeiders buiten de mijnindustrie werk loos. daar hun fabrieken wegens kolen- gebrek de productie hebben moeten be perken of stop zetten. Door leden van de bestuurscommis- sia van het verbond van mijneigenaren verklaard, dat de besprekingen over teekening van een nieuw contract met het vakverbond van mijnwerkers niet hervat zullen worden, zoolang de ge rechtelijke procedure tegen Lewis loo- pende is. De republiekeinsche senator, Know- land. heeft een beroep op Truman ge daan om de staking door uitoefening van macht als president te doen eindigen. Hij deed twee voorstellen om over het doode punt te raken: 1) Direct beroep van den president op de mijnwerkers om binnen 48 uur naar hun werk terug te keeren. 2) Een algemeene oproep om onder toezicht van leger-mijningenieurs vrij willig in de mijnen te komen werken. President Truman heeft verklaard, dat de Ver. Staten genoeg graan in voor raad hebben om de verschepingen naar andere landen van 400 op 550 millioen schepel te brengen. Of echter, ten ge volge van de ontstane moeilijkheden in het spoorwegverkeer, het oorspronkelijke quantum bereikt zou kunnen worden, noemde de president zeer twijfelachtig. c. den weg openlaat voor verdere on derhandelingen, bevelen ter bereiking van dit doel de volgende grondstellingen aan: 1. Uitgangspunt van beleid in zake de herziening van de staatkundige verhou dingen tusschen de deelen van het Koninkrijk dient te zijn, dat het ge- wenscht en ook mogelijk is, langs con- stitutioneelen weg het Koninkrijk zoo te hervormen, dat Ie- de eenheid van Staat en Staats gezag. welke HM. de Koningin bij Hare troonsbestijging heeft gezworen te zul len handhaven, inderdaad bewaard blij ven, en 2e. in overeenstemming met de ko ninklijke rede van 7 December 1942 een staatsorganisatie zal ontstaan, waarvan de samenstellende deelen en hun vol ken in waarheid vrij zijn, zoo dat elke herinnering aan „overheersching" van volk over volk alsmede aan het kolo niaal verleden wordt uitgewist. 2. De zg. basis-overeenkomst van Linggadjatti, op 15 November 1946 door de Commissie-Generaal geparafeerd, kan daarentegen door het Nederland sche volk, en door de regeering van het Koninkrijk in deszelfs naam niet wor den aanvaard. Doordat zij de eenheid van Koninkrijk __i Staatsgezag in beginsel opensplijt, zou deze overeenkomst, indien zij wordt aanvaard, den weg openen naar een on heilvolle toekomst; onheilvol voor Ne derland doch meer nog voor land en volkeren van Nederlandsch-Indië. 3. Terugkeerend tot de positieve en constructieve gedachte, welke conform de Koninklijke rede van 7 December 1942 boven als uitgangspunt werd ge nomen, worden de navolgende hoofd gedachten omtrent de uitvoering ont wikkeld. 4. a. De huidige gebiedsdeelen, als autonome en dus zelfstandige rechts gemeenschappen herschapen, op geen wijze aan elkander ondergeschikt, zul len inwendig worden bestuurd volgens regels, vastgelegd in een eigen grond wet, dus door een eigen regeering, op de basis van de democratisch-politieke gedachte gevormd. Uit dit laatste vloeit voort, dat de federatieve inrichting van Indonesië moet worden gevolgd en dat een federatief orgaan voor de Archi pel moet worden ln het leven geroe pen, Aan den top van dat orgaan staat de vertegenwoordiger van het na te noemen staatsverband. Hij wordt be noemd door de draagster van de Ko ninklijke waardigheid. Hij wordt krach tens de Staatswet met enkele bijzon dere bevoegdheden ter waarborging van^ fundamenteele rechten, van goed betf stuur en van gezonde financiën bekleed b- De bouw van het nieuwe Staats verband, met een eigen sfeer van be windvoering en met een eigen vermo gen, wordt verkregen door een vrij willige staatkundige samenwerking der onderdeelen. In de nieuwe organisatie van den Staat zullen alle krachten van het Staatsverband als zoodanig geconcen treerd zijn, zoowel wat de bewindvoe ring betreft (Staatskabinet) als wat de volksvertegenwoordiging (Staats-parle- ment) aangaat: in beide sferen zal vaststaan, dat de invloed en het getal van hen, die Nederland en Indonesië vertegenwoordigen gelijk zullen rijn, terwijl de positie van Suriname en Cu racao evenredig zal zijn aan het ge wicht dier Staatsdeelen. 5. Bij deze constructie komt dus allereerst vast te staan, dat, met uit zondering van de draagster van de Koninklijke waardigheid, niet eenig orgaan van het Rijk in Europa tevens functionneert als orgaan van de hoog ste rechtsgemeenschap. 6. By het toekennen van de gezamen lijke Staatsfuncties aan de organen van den bovenbouw met de regel worden gevolgd, dat alle macht berust by de afzonderlijke rechtsgemeenschappen, voorzoover niet het Statuut van de hoogste rechtsgemeenschap uitdrukke lijk bijzondere bevoegdheid opdraagt aan de organen van den bovenbouw. 7. De vertegenwoordiging van de hoogste rechtsgemeenschap vergadert binnen het grondgebied van den Staat. 8. Tot het uitoefenen van de func ties van bewindvoering over de za ken van den Staat worden Staatsminis ters benoemd, zy zijn verantwoordelijk aan het vertegenwoordigend lichaam van den Staat, zy worden benoemd en ontslagen door de draagster van de Konlnkiyke waardigheid. In den Raad der Staatsministers kunnen worden op genomen ministers zonder portefeuille. 9. De voorzitter van het vertegen woordigend lichaam wordt, op dezelfs voordracht, benoemd door de draagster van de Konlnkiyke waardigheid. 10. De vertegenwoordigers van Neder land in het Staatsparlement worden aangewezen by of krachtens een wet, die van de andere deelen van het staats verband op de wyze door hen overeen komstig hunne constitutie te bepalen. Overeenkomstig de terminologie van de Grondwet wordt in dit stuk onder Ryk verstaan het Ryk in Europa en onder Staat het overkoepelende staatsverband. De boven aangeduide hoofdgedach ten omvatten alleen de voornaamste beginselen. Eenmaal aanvaard, zyn zy als de stam van waaruit de takken en twygen der staatsorganisatie zich ver der ontplooien. Organische groei en bloei worden aldus mogelijk, zulks in tegenstelling tot het dorre kreupelhout, dat uit Linggadjatti werd medegebra cht By de verdere uitwerking zal ook de RÜksconferentie de haar toegedachte functie kunnen hernemen." BINNENLAND. De Nederlandsche mijnwerkers-dele- gatle, die een half millioen bloembollen komt brengen aan den mijnwerkers ln Groot-Brittannlc. Ls gistermorgen in Liver pool Streetstatlcn te Londen aangekomen. Tusschen Nederland en Polen ls een handelsovereenkomst geteekend, welke op 1 Januari van kracht wordt. Gistermiddag ls van Schiphol naar Buenos Aires vertrokken het KL.M.-toe stel PH-TAT („Twente"), gezagvoerder Both. Aan boord bevonden zich 38 passa giers. Het toestel komt 2 December in Buenos Aires aan. Op 5 December wordt de terugreis aanvaard en 8 December landt de PH-TAT weer op Schiphol. BUITENLAND. Dertien mijnwerkers van bruinkool- mijnen nabij Brunswijk zyn tengevolge van twee explosies gewond, vijf van hen zwaar In Polen zyn twee leiders van de Poolsche socialistische party gearresteerd wegens steun aan de vroegere Londensche regeering. Het ministerie voor voedselvoorzie ning en landbouw van Baden-Baden heeft het Fransche militaire bestuur een plan voorgelegd, waarin wordt voorgesteld alle bezit ln land boven de 100 ha. te confls- ceeren. Generaal Jean Perre, de voormalige commandant van maarschalk Pétaln's lijfwacht, ls te Poitiers tot 20 Jaar dwang arbeid, verlies van burgerrechten en con fiscatie van zijn bezittingen veroordeeld. Twee piloten van de R.A.F- werden gedood, toen hun vliegtuig, een Mosquito, boven de Theems by Whltchuroh ln de lucht ontplofte. Te Bissingen (Wurtemberg) ls een grafkuil ontdekt met de resten van 1500 politieke gevangenen, meerendeels uit Oost-Europa en de Balkanleden. In verband met den diefstal van een sohlldery van Rembrandt te Keulen, dat een waarde van twee en half millioen gulden vertegenwoordigt, ls een arrestatie verricht. Naam en nationaliteit van den arrestant zyn nog niet bekend gemaakt, Maarschalk Tlto heeft een vyfjaren- plan, dat er op gericht ls Joego-Slavlë van een landbouw- in een industriestaat om te scheppen, aangekondigd. Volgens dit nieuwe plan zal ln het geheele land zware Industrie wprden ge bouwd, terwyi de electrische energie zal worden verdriedubbeld. Regeering acht „blokvorming" ongewenscht SAMENWERKING FRANKRIJK— DUITSCHLAND EEN DROOMBEELD. Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der begrootingen van 1946 en 1947 van Buitenlandsche Zaken, ontleenen wy, dat de regeering van meening is, dat z.g. yblókvorming", hetrij in West-Europ* of waar ook elders, er naar het gevoelen der regeering in de huidige omstandigheden niet toe zal kunnen bedragen om de bestaan de tegenstellingen te verzachten. Blokvorming zal er, alle goede be doelingen ten spyt, toe kunnen leiden dat ook elders een dergeiyke groepee ring plaats vindt, met als gevolg dat niet slechts staten, doch groepen van mogendheden tegenover elkaar kunnen komen te staan. De door sommigen op korten ter- myn gewenschte samenwerking tus schen Frankrijk en Duitschland, is ook naar het gevoelen der regeering niet meer dan een droombeeld. Deelneming van Duitschland aan een Westersch blok acht zy evenmin waar- schyniyk, nog afgezien van het feit dat een dergeiyke ontwikkeling der re geering gevaariyk en derhalve onge wenscht voorkomt. Eenzelfde bezwaar bestaat tegen opneming van de Weste- ïyke helft van Duitschland in een zoo danig blok. Evenmin acht de regeering dentyd gekomen om het denkbeeld van een Europeesche Federatie tot een begin van verwezeniyking te brengen. KERST- EN NIEUWJAARS-GRATIFICATIES. Ter ver my ding van misverstand deelt het college van rijksbemiddelaars mede, dat het toekennen van Kerst- en Nieuw jaars-gratificaties, evenals trouwens de toekenning van andere speciale toesla gen of gratificaties, niet toegestaan is zonder voorafgaande toestemming van het college. Deze toestemming zal slechts in uitzonderingsgevallen worden ver-' leend. Geen toestemming behoeft te worden gevraagd voor dié gratificaties, die Li de betrokken onderneming reeds vanaf 1939 of vroeger met Kerstmis of by ge legenheid van de jaarwisseling plegen te worden uitgekeerd.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1