Molotof ijvert opnieuw voor ontwapening Marine en Financiën onder de loupe Onverwachte crisis in België WEERBERICHT Het Indische probleem Met een enkel woord 85ste Jaargang VRIJDAG 29 NOVEMBER 1946 No. 2594? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Nieuwe voorstellen ingediend. Met 34 stemmen tegen 7 bij 4 ont houdingen aanvaardde de politieke commissie der V. N. de resolutie inzake het indienen van rapporten over troe pen van de V. N. in binnen- en buiten land tegen 15 December. Toen de voorzitter, dr. Manoeilsky (Oekraine), het volgende punt van de agenda ontwapening in discussie wilde brengen, werd hij door Hasluck (Australië) onderbroken met het ver zoek om de kwestie van het recht van veto weer op het tapijt te brengen en er over te stemmen. Hij werd gesteund door Hartley Snawcross. Wysjinsky wilde de veto-kwestie na die der ont wapening besproken hebben. Molotof legde er den nadruk op. dat een alge- meene beperking der bewapening de zaak van den vrede en internationale veiligheid zeer ten goede zou komen. „De Sovjet-Unie", aldus Molotof. „had inderdaar een groot leger opgebouwd om fascistische agressie te vernietigen. Nu de situatie zich gewijzigd heeft, heeft de Sovjet-regeering de verantwoorde lijkheid op zich genomen om de kwestie van algemeene vermindering der be wapening op te werpen. Het zou zeer goed zijn, indien die landen, welke in het bezit zijn van de grootste marine- en luchtstrijdkrachten, het voorbeeld van de Sovjet-Unie zouden volgen en een soortgelijke activiteit aan den dag zouden leggen inzake de kwestie van beperking der bewapening. Ook is het iedereen duidelijk, dat de kwestie niet alleen leger- of marine-strijdkrachten betreft, maar ook de militaire techniek en militaire technische middelen". Hierna diende Molotof een toevoe ging op het Sovjetrussische voorstel over algemeene beperking der bewape ning in, welke als volgt luidt: „Om te verzekeren, dat maatregelen ter beper king van bewapening en verbod van het gebruik van atoomenergie voor militai re doeleinden worden toegepast, moet binnen het kader van den Veiligheids raad een internationale controlecom missie in het leven geroepen worden, die voorziet in de oprichting van spe ciale inspectie-organen, t.w.: 1) een commissie ter controle van de uitvoering van het besluit inzake be perking der bewapening; 2) een commissie ter controle van de uitvoering van het besluit inzake het verbod voor het gebruik van atoom energie voor militaire doeleinden. Parodi (Frankrijk), de voorzitter van de commissie voor atoomenergie, ver klaarde, dat het absoluut zeker is, dat een effectief algemeen ontwapenings- Financieele nood in Frankrijk De precaire financieele situatie in Frankrijk wordt geïllustreerd door het voorstel van den minister van Finan ciën Schumann om de subsidies aan de industrie in te trekken ten einde vijf tig milliard franc te kunnen sparen. Op dit oogenblik betaalt de staat hooge subsidies aan de producten van graan, melk, steenkool, staal, hout en aan concerns als de ondergrondsche spoorweg en de Air France. Deze sub sidies hebben den producenten en on dernemers althans in staat gesteld de reeds hooge prijzen binnen redelijke grenzen te houden. Het opheffen van de subsidies zal een astronomischestij- ging in het prijspeil teweegbrengen, al dus United Press. De opheffing van de subsidies betee- kent verhooging met vijftig centimes per kilo brood, waarvoor thans elf francs zestig centimes betaalt moet worden. Een liter melk, thans vijftien francs, zou met 3.50 verhoogd worden. De prijs voor een kaartje tweede klas se met de metro zou van twee op vijf francs komen. De officieele statistieken toonen aan, dat de kosten van levensonderhoud in Frankrijk in de laatste twaalf maanden verdubbeld zijn. De critiek zegt van Schumann's voorstel, dat de kans op het ontstaan van een zeer ernstige eco nomische situatie niet denkbeeldig is, aangezien de ■'consumenten de lasten van deze staatseconomie zullen heb ben te dragen. Schumann antwoordde hierop, dat het herstellen van het budgetaire even wicht een „uiterst urgente" aangele genheid is en dat de staat niet kan wachten op de normale inkomsten- en andere belastingen ten einde de be- noodigde gelden te verkrijgen. Het op heffen van de subsidies beteekent vol gens hem onmiddellijke ontvangst van baar geld. Lewis onderhandelt met plan momenteel niet kan worden over wogen, indien de kwestie van atoom wapenen er niet in oegrepen zou zijn. Canada en Australië juichten het Sovjetrussische voorstel toe, maar gaven te kennen, dat zij aanvullende amendementen zouden indienen. Shawcross betuigde zijn warme sym pathie voor Molotof's voorstellen. Ter wijl hy den steun van Groot-Brittannië voor een algemeene beperking der be wapening toezegde, hield hy een plei dooi voor een doeltreffend systeem van inspectie en controle. De Groote Vier. De ministers van Buitenlandsche Za ken der vier groote mogendheden zyn gisteravond te New York over het mee- rendeel der economische clausules in de vredesverdragen tot overeenstem ming gekomen. De kwestie van vrye scheepvaart op den Donau werd prac- tisch opgelost. De ministerraad moet thans nog herstelbetalingen en vergoe dingen in discussie brengen DE REBELLIE IN LABOUR. De revolte in de Labour-party over de buitenlandsche politiek van de La- bour-regeering, is beëindigd met een compromis, waarby de rebelleerende leden berispt werden, doch waarbij niet disciplinair tegen hen werd opgetreden. (U. P.) Gisteren vergaderde de ministerraad tezamen met de Commissie-Generaal ter bespreking van de Cheribonsche ontwerp-overeenkomst. Achter de tafel van rechts naar links: de leden van de Commissie-Generaal Max van Poll, Schermerhorn en De Boer, mr. P. Sanders (secretaris-generaal der Commis sie-Generaal) en de ministers Maarseveen, Fiévez en Jonkman. (Foto ANP-v. R.) mijneigenaars. Terwyi de Amerikanen Thanksgiving Day vieren, ter herdenking aan de eer ste goede oogst, die door de eerste ko lonisten in Amerika werd binnenge haald, zyn de geheime onderhandelin gen tusschen John Lewis, voorzitter van de United Mineworkers Union en myn- eigenaren voortgezet. De juridische stryd in het federale gerechtshof zal vermoedeiyk nog enkele dagen duren. De uitspraak zal waar schijnlijk geen oplossing van de staking zelf opleveren. Naar verluidt, zou Lewis by zyn be sprekingen met de myneigenaren zijn eischen tot 54 loonuren voor 40 arbeids uren tot 54 loonuren voor 45 arbeids uren hebben verlaagd. Dit soort conces sies kan een minnelijke schikking mo- geiyk maken. TIJDELIJKE OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatsbjk enkele buien. Matigen, aan de kust aanvankelyk tijdelijk krachtigen wind tusschen Zuid en West. Iets kouder, vooral des nachts. In den Senaat staakten de stemmen. Bü de behandeling der begrooting van het ministerie van wederopbouw in den Belgischen Senaat hebben de stemmen gestaakt. Dit beteekent vol gens het gewoonterecht, dat de re geering verslagen is. De begrooting was opgemaakt door den communistischen minister van we deropbouw, Jean Terfve. De stemming was 82 tegen 82. De nederlaag is toe te schryven aan de toevallige afwezigheid van twee le den der meerderheid. Onmiddelhjk na de opschorting der zitting zyn de ver schillende politieke fracties by elkaar gekomen. De ministers werden met spoed by den premier. Camille Huysmans, ont boden. Toen de Senaat weer by een kwam besteeg de premier als eerste het spreekgestoelte en verklaarde onder frenetiek applaus van de linkerzyde, dat de regeering vastbesloten was de begrootingen, die „wegens de toevallige afwezigheid van enkele leden niet zyn goedgekeurd", opnieuw in te dienen Struyve (C.VP.) betoogde hierna dat de C VP. van oordeel is, dat het eenige logische en grondwettelijke gevolg van de verwerping der begrooting, het ont slag der- regeering moet zyn. Onder levendig applaus van rechts zeide hy verder dat een regeering aan welke cre- dieten worden geweigerd, niet langer het recht heeft te verklaren, dat zy het vertrouwen van het land geniet. In zyn antwoord verklaarde de eerste minister nogmaals dat de regeering zal aanblyven. „Een bepaalde groep wil ons het mes op de keel zetten, maar wy zullen ons verdedigen". Hy legde er ver volgens den nadruk op, dat het land in een moeilyken toestand verkeert en de katholieken hiervan gebruik willen ma ken om te overheerschen. Deze party zoo zeide hy. heeft niet aan de regee ring willen deelnemen uit propagan distische overwegingen, waarby de va derlandsliefde en het koningschap wor den uitgebuit. De premier herinnerde hierna aan een precedent in 1939. Ty- den het katholieke kabinet van Pierlot werd een afgekeurde begrooting toen nogmaals ingediend. „Thans zullen wy hetzelfde doen", zoo verzekerde de Bel gische premier. „Laat de rechterzijde voldoende gezond verstand toonen om ons in staat te stellen ons werk voort te zetten." Struyve: „daar de regeering haar houding handhaaft, verlaten wy de vergadering (geroep van links: Gaat Degrelle opzoeken! geroep van rechts: leve de grondwet!) Toen de leden der C.V.P- de zaal had den verlaten, gingen de overigen op nieuw tot hoofdelijke stemming over. Daar het quorum van 84 stemmen, dat noodig is om een besluit te kun nen nemen (er zyn slechts 83, van 167 leden aanwezig) niet werd be reikt werd de zitting opgeheven. Nader verluidt, dat de katholieke Senaatsfractie heeft medegedeeld, dat zy voortaan niet meer zal verscliynen als protest tegen het feit, dat de re geering niet bereid is af te reden. Spreekverbod officieren - Deblokkeeringsregelen ongewijzigd. (Van onzen parlementairen redacteur). Nadat de heer Schoonenberg (comm.) had uitgelegd, dat er niets vreemds in zit, dat zyn fractiegenooten in Frank- ryk, waar zy immers in de Regeering zitten en aldus meewerken aan den op bouw van een werkehjk volksleger en dito vloot, voor de militaire begrootin gen stemmen kwam Excellentie Schagen v. Leeuwen aan het woord. Deze begon met warme woorden van hulde aan wat ons Marinepersoneel als ook aan wat de mannen van de koop- vaardy onder groote offervaardigheid in de moeilyke oorlogsjaren hadden gepresteerd. De bewindsman verdiepte zich vervolgens eenigermate in histo- risch-strategische bespiegelingen om verder om. kenbaar te maken, dat hy voor een staatsmarine. tegen fusie van Oorlog en Marine is, dat het schema voor een ondeelbaar vlootplan nog slechts een voorloopig karakter heeft, dau hy tot zyn leedwezen, alweer ten gevolge der benarde geldmiddelen, geen toezegging kon doen in zake inhalen van den achterstand in den aanbouw van allerlei materieel. In tegenstelling tot van wat geldt voor de rest, was het in acht nemen van eenige reserve t o.v. den aanmaak van onderzeeërs geboden in verband met eventueele nieuwe vin dingen. Op 's heeren Vorrink's vraag betref fende het gebeurde met Luitenant- Admiraal Helffrich, kreeg die afge vaardigde een bepaald kloek antwoord De Minister had het ten zeerste be treurd, dat genoemde vlagofficier, na dat hy in verband met de overeen komst van Cherlbon een bezoek aan de Koningin had gebracht, zich te genover een Redacteur van het A.N.P. had uitgelaten en hij, de Minister, had den zondaar hiervan ook doen blyken. Ten einde in deze zeer bewo gen tyden aldus het veroorzaken van politieke onrust te voorkomen, is er thans voor alle officieren enz. een verbod uitgevaardigd om buiten 's Mi nisters, voorkennis mededeelingen aan de pers te verstrekken. Degenen, die sinds Mei '40 onafgebro ken onder de wapenen zyn geweest, zullen uiterlijk 1 Januari gedemobili seerd zijn, voor zoover ze tenminste niet langer in dienst mochten willen blijven. Vermeld zy nog, dat de Minister geen cyfers ter beschikking had, waaruit op te maken ware, welke resultaten het patrouilleren ter bestrijding van den smokkelhandel tusschen Sumatra en Malakka, oplevert en voorts, dat hy het vraagstuk der op het moment slecht misbare Marva's nog eens zal bestu- deeren. Z.h.st. nam de Kamer deze begroo ting aan, onder aanteekening van het „tegen" der communisten. Minister Lieftinck is goed getraind. Eerst ongeveer een heele dag een hoogst belangrijke Ministerraad en dan blykt hy 's avonds nog over een dusdanig uithoudingsvermogen te beschikken, dat hy eenige uren lang achter de Mi nisterstafel staande, een by kans onbe grensd aantal punten by de verdedi ging zyner begrooting bespreekt, zonder een spoor van vermoeidheid te toonen. Van het vele, dat hy besprak, moge ik hier alleen vermelden, wat het belang- ï-ykste scheen. Zoo, dat er van dezen bewindsman noch opheffing van het bankgeheim, noch een wet op de nationalisatie van particuliere banken te verwachten is. Nieuwe wyziging in de deblokkee ringsregelen komt er niet, want dat zou maar weer nieuwe moeiiykheden veroorzaken en dc grootste bezwaren op dit gebied zyn nu wel verdwenen, ook by de banken. In totaal is er op het oogenblik 5.4 milliard gulden ge blokkeerd, te weten 3 milliard bij de banken, 1.8 op het Grootboek 1946 en 0.6 aan papier bij anderen als banken- Naar mate de geldzuivering vordert, waarvan de afwikkeling sterk afhanke- ïyk is van het tempo waarin de byzon- dere heffingen tot stand komen, zal de Minister komen tot een verdere be vrij - ding van den beurshandel, vooral wat betreft de binnenlandsche effecten. Amsterdam weer volkomen open stellen voor den vryen handel in Amerikaan- sche effecten achtte hy met het oog op het deviezenprobleem te bezwaarhjk. Aangestipt zy nog, dat herziening van De Duitsche krijgsgevangenen in Frankrijk. De 625.000 Duitsche krijgsgevangenen, die nog in Frankryk verblyven en die een jaar geleden nog meegaand en on derworpen waren, beginnen zich te roe ren en willen naar de „Heimat" terug- keeren. Omdat zy hun zin niet krygen, staken en saboteer en zy, aldus ernstig den Franschen wederopbouw schadend. Frankrijk kan de werkkracht van deze krygsgevangenen echter niet missen. Reeds voor den oorlog was er, ten gevolge van het dalende geboortecyfer, een tekort aan arbeidskrachten in het land. De oorlog heeft de situatie nog verscherpt. 600.000 Franschen sneuvel den en 300.000 andere vielen eveneens als slachtoffers der oorlogsomstandig heden. Frankryk komt op het oogen blik naar schatting een millioen arbei ders te kort. Men hoopt door immigra tie en door herscholing van ongeschool de Fransche arbeiders den toestand te verbeteren, maar tot dat doel bereikt is, kunnen de Duitsche gevangenen niet gemist worden. De Franschen hebben geen scherpe tegenmaatregelen tegen de Duitschers genomen, om door de wereldopinie niet als „slavendryvers" uitgekreten te wor den. Men heeft alles gedaan om de le vensomstandigheden der Duitschers zoo behooriyk mogeiyk te maken; zy wo nen in nette, goed geregelde kampen en krygen het dubbele levensmiddelen- rantsoen dat zy in hun eigen land zou den krygen. De Fransche regeering denkt er evenwel niet aan hen te laten gaan. ondanks al hun „verzet". De ar beidskracht kan nu eenmaal onmogeiyk gemist worden. Sommigen zyn van meening, dat men een aantal der krygsgevangenen, b.v. een 200.000, moest vryiaten en in Frankryk laten blyven als gewone vrye arbeiders. Een com missie van onderzoek heeft dit vraag stuk thans in studie. (UP.) de Grondbelasting in overweging is, doch die zal moeten wachten op de be slissing of er een huur- of waardever meerderingsbelasting komt. Tot gerust stelling kan nog meegedeeld, dat Mi nister Lieftinck, er zich wel voor wacht te alle geuite verlangens in te willigen, aangezien hy ons niet gaarne op den weg naar inflatie zou willen brengen en dat hy met zekere voldoening er op kon wyzen, dat wy, zeker vergeleken by het buitenland, er toch maar aardig in ge slaagd waren monetaire ontwrichting te voorkomen. Arbeiders nemen leiding van fabriek in Frankrijk. Dinsdag j J. besloten verscheidene duizenden arbeiders van de „Brach Re nault" fabrieken in staking te gaan, omdat de directie weigerde over te gaan tot het geven van ontslag aan een be- dryfslelder, wiens houding door de ar beiders onsiciaal werd geacht. De di rectie sloot daarop de fabriek tot nader order. Thans hebben de arbeiders de fabriek bezet en zelf de leiding in han den genomen. Ministerraad morgen weer bijeen. De gistermiddag om 3 uur voortge zette zitting van den ministerraad, waarin de commissie-generaal aanwe zig was, heeft tot half zeven geduurd. De ministerraad zal morgenochtend om half tien wederom met de commis sie-generaal byeenkomen. WORDT DE CONFERENTIE VAN DEN PASAR UITGESTELD? Aan de „Nieuwsgier" (Batavia) van 21 dezer ontleeneij wy het volgende: Er is goede reden te gelooven dat de conferentie van Den Pasar alsnog zal worden uitgesteld. In de eerste plaats was er al van den aanvang af de moei lijkheid, dat Borneo voorshands buiten discussie zou moeten blyven omdat niet tydig afgevaardigden van daar zouden kunnen worden aangewezen. De com missie-generaal zal vermoedelyk wel niet voor den 7den Decêmber in Ba tavia terugkeeren en zou dus niet tegen woordig kunnen zyn. Toen de conferen tie werd aangekondigd, kon niemand voorzien dat de commissie omstreeks dit tydstip naar Holland zou gaan, al is het voor korten tyd. Voorts heeft nu de z.g. „adviescommissie Dengah" be sloten er by de regeering op aan te dringen de conferentie uit te stellen tot BINNENLAND In den stadsschouwburg te Utrecht begonnen gistermorgen „de efflciency- dagen 1946", georganiseerd door het Nederlandsche instituut \oor efficiency en het Nederlandsche instituut voor docu mentatie en registratuur. Thans is te Bandoeng een begin ge maakt met de concentratie van Duitschers, waarbij gelet wordt op hun gedragingen tydens de Japansche bezetting. Tevens verwaoht men van deze maat regel een verlichting van het huisvestings probleem. De K.N.A.C welke herhaaldeiyk heeft aangedrongen op verlichting van het z.g verkeersplein by Utrecht heeft thans het verheugende bericht ontvangen, dat het in de bedoeling ligt deze verlich ting reeds binnen enkele dagen in werking te stellen. Ditzelfde zal ook geschieden op de bruggen over de Gouwe bil Gouda en over de Vliet bij Voorburg. Tot nu toe was het door gebrek aan natrlumlampen niet mogelijk de verkeerslichten op ge noemde punten te laten branden. BUITENLAND. De Japansche socialisten eischen het aftreden van de regeering Josjlda, daar deze de economische crisis h l. niet baas kar.. Engeland zal aan het einde van dit Jaar meer dan een millioen fietsen voor den export hebben gefabriceerd. De wereld behoefte wordt op ongeveer 60 millioen stuks geschat. Voor den oorlog waren Dultschland en Japan de grootste expor teurs van rywielen. De protestantsohe kerken in geheel Dultschland zullen as. Zondag handtee- keningen verzamelen voor een campagne voor spoedige vrijlating van 5 millioen Duitsche krygsgevangenen, van wie som migen dit Jaar hun achtste Kerstmis in het buitenland zouden vieren. Kolonel Frank Howley, hoofd van het Amerikaansche militaire bestuur te Beriyn, heeft verklaard, dat de gevangenis van Spandau (Beriyn) waar de te Neuren berg veroordeelde nazi-leiders zullen worden ondergebracht, zoodanig is om gebouwd, dat er geen mogelijkheid tot zelfmoord of ontvluchting ls. De gevan genen kunnen thans worden overgebracht De Juridische commissie van de or ganisatie der V.N. heeft haar goedkeuring gehecht aan overeenkomsten, welke met de Zwltsersche regeering zyn geslotenvoor gebruik van het Volkenbondsgebouw te Genève als bureau voor de organisatie der V.N in Europa. Een vulkaan op het schiereiland Kamtsjatka (Sovjet-Unie) is tot uitbars ting gekomen. Een gebied met een straal van 12 kilometer ls met gloeiende lava bedekt. Vertrouwenslieden van metaalarbei ders te Bochum. In de Brltsche zone van Dultschland, hebben besloten een een- daagsche staking af te kondigen met het doel bevoegde autoriteiten aan het ver stand te brengen, dat de arbeiders in de ijzer- en staalindustrieën van het Ruhr- gebled physlek uitgeput zyn. Byrnes heeft den Oekralnschen afge Januari De commissie acht dit nood zakelijk aangezien door de te Liggar- djati bereikte overeenstemming, de tevo ren naar aanleiding van de resoluties van Malino opgestelde gedragsiyn, her zien moet worden en de tyd daarvoor te kort is. By uitstel van de conferentie zou ook Borneo in bespreking kunnen worden gebracht, zegt de commissie. Het blad verneemt overigens dat by de conferentie nu in ieder geval ook officieele republikeinsche waarnemers tegenwoordig zullen zyn, om het even op welk tijdstip zy zou worden gehou den. P.N.I. TEGEN ONTWERP OVEREENKOMST. De P.NJ. (Partai Nasional Indone sia) heeft aan „Antara" medegedeeld, dat de partyraad zich in een voltallige party zitting tegen de ontwerp-overeen komst heeft verklaard. SOEDIRMAN OVER DE MOEILIJKE MILITAIRE SITUATIE. Volgens „Antara" heeft lt.-generaal Soedinnan, opperbevelhebber van de TUI, op een persconferentie o.m. het volgende gezegd: „In tegenstelling tot de verwachtin gen, die gekoesterd werden ten aan zien van het resultaat der politieke besprekingen, hebben de Nederland sche commandanten van Midden- en West-Java pamfletten verspreid, waarin geëischt wordt, dat de In donesische troepen zich terugtrek ken achter de door de Nederlanders zelf bepaalde demarcatielijnen". Soedirman verklaarde, dat het Neder landsche ultimatum in flagrante stryd was met den geest der wapenstilstands onderhandelingen en dat er voor de re publikeinsche troepen geen reden was aan het ultimatum gevolg te geven, aan gezien de voorwaarden „onaanvaard baar" waren. Met het oog op deze kwestie maakt Soekarno thans een reis door West-Java en zal hy naar Djogjakarta terugkeeren ten einde den toestand te bespreken. INDONESISCHE VERLOVEN INGETROKKEN? Volgens „Antara" is officieel bekend gemaakt, dat alle Indonesische mi litaire verloven met ingang van 27 November zjjn ingetrokken. Vol gens genoemd persbureau houdt dit verband met den gespannen toestand aan alle fronten, hetgeen het gevolg is van het mislukken der conferentie tot vaststelling van de demarcatie lijn. Volgens een ander bericht van dit In donesische persbureau ls uit gezagheb bende bron vernomen, dat op het oogenblik een ontwerp voor uitbreiding vaardigde by de V.N. Manoeilsky geant- ^an i*0 stad Djogjakarta wordt bestu- woord, dat uit getuigenverklaringen ls deerd. Dit houdt verband met de mo- gebleken, dat het wonden van een Oe- gelijkheid, dat deze stad definitief de krainsche afgevaardigde ln een warenhuis hoofdstad van de republiek Indonesië geen aanslag betrof. zal worden. De Koning en Koningin van Denemarken vertoeven in Fredensborg Castle, waar ook hun kleinkinderen momenteel verbiyf houden. Geheel links Prins Christian, achter Koningin Alexandrine staat Prinses Elizabeth en in het mid den op den achtergrond Prins Ingolf, de kinderen van Prins Knud en Prinses Caroline Mathilde. In de armen van de Koningin Prinses Anne Marie, in het midden op den voorgrond Prinses Benedicte, en achter den Koning Prinses Margrethe, de kinderen van Kroonprinses Ingrid en Kroonprins Frederik Burgeroorlog in Perzië? Om vrye verkiezingen te waarborgen, heeft in Perzië de regeering van Gha- vam es Saeltanek besloten troepen naar de provincie serbeidzjan te zenden. Dit heeft groote onrust gewekt en bot singen schynen niet uitgesloten te zyn. De gouverneur-generaal van Aserbeidz- jan noemde iedere overeenkomst met Perzië door deze daad reeds verbroken. De Sovjet-ambassadeur heeft reeds geprotesteerd by den sjah en by Gha- vam. De laatste zou, naar verluidt, ge weigerd hebben over „binnenlandsche aangelegenheden van Perzië" in dis cussie te treden. Ook zou Ghavam ge zegd hebben, dat het voor de Perzische regeering onmogeiyk was aan de Sov jet-Unie een concessie te verleenen zonder goedkeuring van het parlement. Voordat het parlement byeen geroepen kon worden, zouden echter verkiezingen moeten plaats vinden, en ter verzeke ring van vrye verkiezingen moest de regeering, aldus zeide Ghavam, in het geheele land, met inbegrip van Aser- beidzjan, troepen stationeeren. NEHROE EN SINGH TOCH NAAR LONDEN. Pandit Nehroe, vice-president van de regeering van India, en Sardar Singh, de minister van Defensie van India hebben thans de uitnoodiging om te zamen met den onderkoning en de de legatie van de Moslem-liga naar Londen te komen toch aanvaard, aldus meldt radio-New-Delhi. Nehroe vertegenwoor- digtde congres-partij, Singh de sikjs. Het gezelschap zou Zondagmorgen aanstaan de uit Karatsji vertrekken. „STAD ZONDER NAAM". De Brltsche en Duitsche functiona rissen te Hamburg houden zich thans be zig met de bestudeering van woonge legenheid in een 'geheel en al verlaten „stad" ongeveer 75 km. van de kelder woningen te Hamburg. In deze stad, bekend als de „stad zonder naam", kun nen 30.000 personen worden gehuisvest; zyn is op geen enkele kaart aangegeven en werd op bevel van Hitier gebouwd als centrum voor Duitsche militairen. De stad is geheel modern uitgerust en ook meubelen zyn aanwezig. Het Engelsch-Egyptiscltt verdrag. 1 Het Fransche persbureau AFP, meldt, dat de Britsche minister van Buiten landsche Zaken, Bevin. door de Egyp tische regeering is uitgenoodigd met Kerstmis naar Cairo te komen om het Engelsch-Egyptisch verdrag te onder teekenen. Daar de studenten blyven demon- streeren, zyn de universiteiten van Cai ro en Alexandrië voorloopig gesloten. De Wafd, de oppositie-party In Egypte, heeft besloten een campagne van ïyde- bjk verzet tegen de regeering Sidhy pasja te openen. By de V. N. zal tevens een protest worden ingediend. TSJANG KAI TSJEK AAN HET EINDE VAN ZIJN POLITIEKE LOOPBAAN? Generalissimus Tsjang kai tsjek heeft de herziene ontwerp-grondwet te Nan king aan de Chlneesche nationale ver gadering aangeboden. Tsjang merkte op dat het thans aan het volk was om té regeeren en dat hy zyn politieke loop baan als geëindigd beschouwde. „Ik ben 60 jaar", zoo zeide hy, „en in de afgeloopen 13 jaar, na den dood van Soen yat sen, ben ik voor het be stuur verantwoordelyk geweest. Nu de nationale vergadering deze verantwoor delijkheid heeft overgenomen, heb ik geen ambities meer.". SOVJET-TROEPEN TREKKEN WEG UIT DUITSCHLAND. Berichten over terugtrekking op groo te schaal van Sovjet-troepen uit de Sovjetrussische zone van Dultschland zyn van Sovjetrussische zyde bevestigd. „Groote contigenten worden terugge trokken in het kader van de demobili satie", aldus verklaarde een Sovjetrus- sisch officier. Volgens reizigers, die uit de Sovjet zone te Beriyn aankomen, is net terug trekken Vrydag j.l. begonnen. Een be trouwbaar gebleken bron sprak van te rugtrekking van „zee divisies en vier brigades", hoofdzaJttltfk uit Thueringen en Saksen. Het schynt hoofdzakelijk te gaan om Infanterie.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1