Uit den Leidschen Raad DE MUZIEK De hel van Groesbeek DE BEZORGING Nu een remedie pessimisme tegen RECHTZAKEN Kerkelijk Leven EXTRA BERICHT! Grepen uit het Radio-programma Hoe Japan Indië plunderde. In een gisteren gepubliceerde verkla ring heeft de beheerder van de burger lijke eigendommen by den SCAP (Su preme Commander of Allied Powers) een en ander medegedeeld over den omvang van de Japansche plundering in Nederlandsch-Indië. Deze verklaring is gebaseerd op overzichten, welke op last van den geallieerden opperbevelheb ber door het Japansche ministerie van financiën zyn opgemaakt. Het voorloo- pige Japansche rapport vermeldt by na alle soorten eigendommen, van edele metalen ter waarde van millioenen dol lars tot geheele fabrieksinventarissen als rubberinstallaties en olie- en suiker - raffinaderyen. Vele millioenen gallons petroleum en vele duizenden kilogram men kinine, kinabast, koehuiden en ruwe rubber werden naar Japan ver scheept. Uit Java kwamen groote hoe veelheden platina voor de vervaardiging van electroden, sisal, nikkel, erts. co pra, mangaan en verder werden bijna alle andere soorten onafgewerkte plant aardige en minerale producten tot Augustus 1945 toe naar Japan overge bracht. De toekomst van de rubber. HET BELANG VAN N -INDIË. Gisteren heeft mr. J. A. Jonkman, minister van Overzeesche Gebiedsdee- len, de derde conferentie van de „In ternational Rubber Study Group" te Den Haag geopend. In zyn toespraak zeide hy o.m. dat Nederland aanvan- keiyk geaarzeld had de deelnemers aan de rubberconferentie uit te noodigen. daar de nieuwe politieke en wettelijke structuur van Ned.-Indië, welke na den tweeden wereldoorlog noodzakelyk was gebleken, nog geen definitieven vorm had gekregen en nog niet met zeker heid valt te zeggen, hoe de definitieve constitutie in de landen, waar de rub ber wordt geproduceerd, zal zyn. Nederlandsch-Indië, dat in de toe komst wellicht Vereenigde Staten van Indonesië zal heeten, heeft groot be lang by de toekomst van de rubber", aldus spr. „Wanneer onze politieke problemen zullen zyn opgelost, zal het Indonesische volk, dat zelf eveneens groot belang heeft by de rubberpro ductie, tezamen met het Nederland- sche en in veel grootere mate dan voorheen by internationale besprekin gen zyn stem doen hoor en. Reeds op dit moment hebben vertegenwoordigers van onze Oostersche vrienden zitting in de Nederlandsche delegatie. Op politiek gebied spreken de laat ste voorstellen over een Nederlandsch- Indonesische Unie; dit legt mijn re geering eveneens de verantwoordelyk- heid op de belangen van deze Unie voor te staan. Militaire garnizoenen. IN WELKE PLAATSEN ZIJ GEVESTIGD WORDEN Naar het A.N.P. verneemt, heeft de minister van oorlog bepaald, dat de gar nizoenen voortaan zullen worden on derscheiden in drie groepen, n.l. groote middelbare, en kleine en dat groote gar nizoenen zullen worden gevestigd in: Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Amersfoort, Breda, 's-Herto- genbosch, Assen, Ede en Harderwyk. Middelbare garnizoenen worden ge vestigd in Apeldoorn. Nymegen, Wezep en Bergen op Zoom. Voor de kleine garnizoenen zyn be stemd: Oldebroek, Dordrecht, Gorin- chem, Maastricht, Arnhem, Groningen, Kampen, Leiden, Roermond, Grave, Zutfen, Deventer, Tilburg, Haarlem, Eindhoven, Steenwijk, Leeuwarden en Nieuwersluis. De vliegparken Gilze Ryen, Woens- drecht. Valkenburg, Twente en Leeu warden worden geacht te behooren tot respectievelyk de garnizoenen te Breda, Bergen op Zoom, Leiden, Arnhem en Leeuwarden, Het opkomstdepot der luchtstryd- krachten op het vliegveld Ypenburg be hoort tot het garnizoen te 's-Graven- hage; de vliegparken Doorn en Zeist tot het garnizoen te Utrecht en die te Oisterwyk en Lunteren resp. tot Tilburg en Ede. HANDELSVERDRAG ZWEDENNEDERLAND. Naar het A.N.P. verneemt hebben ge delegeerden van Zweden en Nederland, na gedurende de laatste 14 dagen in Den Haag besprekingen daartoe gevoerd te hebben, gisteravond op het departement van economische zaken een handelsverdrag geparafeerd. „Wederopbouw" in het zoeklicht. Ill Wü verzoeken onzen abonné's, die niet over de wyze van bezorging van ons blad tevreden zijn, ons daar vooral onverwyld van in kennis te stellen, opdat de fouten zoo psoedig mogelijk worden hersteld. Men be wijst er ons en zichzelf een dienst mede. (Speciale G.P.D.-reportage) Toen op den dag van de lucht-Lnvasie in September '44 de parachutisten by duizenden omlaag dwarrelden in de straten en tuinen, en de Duitschers in toomelooze paniek wegvluchtten naar de „Heimat", was er 's avonds feest in het welvarende en aan natuurschoon zoo ryke dorp Groesbeek. Met ontroering begroette de enthousiaste bevolking de komst van haar bevrijders en men was overtuigd dat het ergste leed nu gele den was! Illusies hebben helaas de slechte eigenschap spoedig te worden verbro ken. Zoo ging het ook hier! Want reeds den volgenden (Maandag-)middag was een groot deel van het plaatsje weer in handen van den vyand en dwars door het dorp werd een linie aangelegd. Loopgraven kronkelden, tot een lengte van by na 6 kilometer, met grillige slin geringen van Noord naar Zuid, en vele gingen recht onder de huizen door. Vloeren werden weggebroken, deurenen ramen met zandzakken gebarricadeerd en de mitrailleursnesten waren gereed! Langdurig en met groote verbittering is er gevocht-en in Groesbeek, waar ieder huis, iedere steen, elke boom hardnek kig werd verdedigd. En in het intense granaatvuur, dat door duizenden kanon nen van weerskanten meer dan een maand lang werd onderhouden, lieten vele inwoners het leven en werden gan- sche dorpsgedeelten (als b.v. de buurt schap Breedeweg met z'n 1500 zielen) radicaal van de kaart weggevaagd. De hel was losgebarsten in zyn meest ver- schrikkehjken vorm en het was onmo gelijk hier te blyven wonen. Het evacuatie-bevel, dat met 1 Octo ber van kracht werd, was daarvan de meest logische en onvermydeiyke con sequentie In het holst van den nacht begon de uittocht met karren en fietsen, met krui wagens, waarop de ouden van dagen waren geplaatst. Struikelend en schui- velend gingen de inwoners van Groes beek hun zwaren gang door de donkere bosschen, alles achter latend in de bran dende ruïnes, niemand wetende waar heen Toen zy na ruim zes maanden terug keerden, voelden zy zich aanvankeiyk vreemden in hun eigen, nu gansch en al onherkenbaar geworden en vermink te dorp! In Nederland hadden zy rond gezworven, maar ook in Duitschland, België en zelfs in Frankryk,, en niet zoodra was de wapenstilstand een feit geworden of Groesbeek riep hen met onweerstaanbare kracht. Binnen 14 da gen waren bijkans alle overlevenden te rug, ondanks een verklaring van den militairen commandant dat dit gebied wegens zyn mynengevaar de eer ste twee jaren onbewoond zou moeten blyven, en ondanks pogingen om hen met geweld tegen te houden 350.000 MIJNEN. Welk een zware tol had echter Groesbeek betaald op het altaar van den vrede! Geen huis was onbescha digd, heele dorpsgedeelten waren volkomen verdwenen, de wegen on begaanbaar, landerijen en tuinen overdekt met mijnen. De militaire commandant wist het maar al te goed: Groesbeek sloeg in dit opzicht voor Nederland alle re cords! Niet minder dan 350.000 mij nen lagen er verborgen in de con treien van het dorp en moorddadige instrumenten waren er overal. Aan leege busjes en fleschjes zaten zij in den tuin, aan de kranen van de waschtafel en aan de schilderijen aan den wand Aan niet minder dan 75 menschen kostte dat het leven! Onvervaard en vol energie heeft men In Groesbeek echter de zaken van den eersten dag af aan aangepakt. Twee derde van alle woningen was totaal of zwaar verwoest evenals drie scholen ,en twee kerken, maar met man en macht ging men aan den slag. Ruïnes werden tydelijk bewoonbaar gemaakt, primitie ve hutjes gebouwd van het materiaal der honderden zweefvliegtuigen, welker wrakken men nu zelfs nog in de boo- men en in het prikkeldraad ziet han gen. Groesbeek ademde zwaar, maar Groesbeek leefde! Thans in November '46 klopt in Groesbeek het hart van den Wederop bouw. Met de riek (de hooivork) hebben de boeren hun landeryen van mynen gezuiverd: ze groeven ze op, prikten de vork door de ring van de myn en hin gen ze aan de spykers van de paaltjes, welke het bordje „mynen" droegen Meer dan honderdduizend van die mon sterachtige wapens hebben de boeren met eigen hand verwyderd en ze praat ten er niet over. Natuurïyk kostte het slachtoffers en stil en verdrietig gin gen dan allen mee naar het kerkhof. Maar enkele uren daarna stonden zy zelf weer in het land en groeven naar mynen, omdat de grond moest worden geploegd en „wachtte op zyn voer" Een gróót volk dat van Groesbeek! LIED VAN DEN ARBEID. Er is veel critiek op het werk van den wederopbouw, maar Groesbeek is een remedie tegen alle pessimisme! Hier wordt gewerkt en gebouwd aan allen kant, nieuwe huizen verrijzen overal. Klonk er ooit schooner symphonic dan dit lied van den arbeid? De cijfers vereischen nauweiyks eeni- ge toelichting. Reeds werden 460 nood woningen geheel voltooid (onder welke 200 noodboerderijen) en 50 zyn er nog in aanbouw. Er verrezen 215 noodstal len (met 60 in aanbouw), terwyi aan 26 permanente huizen wordt gewerkt en voor ongeveer 50 andere (voor de helft boerderyen) de plannen gereed liggen. Sommige daarvan zyn inmiddels ver moedelijk al aanbesteed, want men werkt in hoog tempo in Groesbeek. En het zou nog veel harder gaan als de finantieele regeling voor vele menschen niet zoo verontrustend was De noodwoningen (bijna alle ge bouwd op eigen grond) zijn fleuriger en royaler dan op vele plaatsen el ders. Zy gaan, volgens de deskundi gen, langer mee en zijn niet duur der, en men vraagt zich af waarom het zóó ook elders niet kon. Uitwis seling van gedachten en ideëen zou ook by „Wederopbouw" zijn betee- kenls kunnen hebben! Ook in Groesbeek zijn nog „crepeer- gevallen", leven nog menschen in var kens-schuurtjes en kippenhokken, on der de meest erbarmelyke sociale en hygiënische voorwaarden, maar voor 51 van deze 69 gezinnen zal* weldra een noodwoning gereed zUn. Een volledige oplossing van dit vraagstuk is trouwens moeiiyk want hier, zoowel als elders, zyn tal van „crepeer-woningen" even snel weer bevolkt als zy worden ont ruimd en wel meestal door jonggehuw den of door anderen, die van het sa menwonen schoon genoeg hebben ge kregen VREEMDE TOESTANDEN. Vreemde dingen spelen zich inmiddels af in het naburige „Reichswald" en men is daarover in Groesboek zeer vertoornd. Vlak by de grens, op Duitsch gebied, worden enorme hoeveelheden munitie tot ontploffing gebracht en in groo- ten getale sneuvelen in Groesbeek weer de ruiten, waarvoor men het glas met zooveel moeite byeen heeft gezameld. Om 3 uur 's middags begint het, byna eiken dag opnieuw: 10 ton in één keer, met hooge rookwolken die als torens omhoog stygen. Er is herhaaldeiyk ge klaagd by de geallieerden en er is ook herhaaldeiyk verbetering beloofd, maar helaas is het daarby gebleven! Dat Reichswald is trouwens ook overigens het gesprek van den dag, want er is houtgebrek in Nederland en wat een materiaal zit er in die „prachtige beboschte streek, welke zich uitstrekt van de grens tot aan Cleve! Holland komt er echter niet aan tc pas. De Duitschers kappen en de Britten kappen en allen kappen om het hardst. Eindelooze transporten gaan naar Engeland, maar wee de Hollander, die op het vervoer van een paar rondhouten (ongezaagd hout) wordt betrapt! Men fluistert in Groesbeek dat er in het Reichs wald geen boom meer zal staan te gen den tjjd dat de grenscorrecties zijn aanvaard Wanneer na ruim 3/4 uur de zitting wordt heropend, volgen eenlge BENOEMINGEN. Tot leden van het College van. Cura toren van het Gymnasium werden geko zen de heer prof. mr. H. F W. D. Fischer en mevr, C. G. de Jager-Galavazl; tot leden der Monumenten-commissie de heeren lr. J. A. v. d. Laan en A. Bicker Caaxten; tot lid van het bestuur van. de Ver. tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen prof. mi, O. Wes- trate; tot ambtenaar van den Burgerl. Stand de heer C. J. M. Montanus; tot leeraar ln het Nederl. en Geschiedenis aan het Gymnasium do heer dr. J. P. Heybroek, te Coevorden. tot leeraar ln het Duitsch aan het Gymnasium de heer drs. J. H. Drewes, alhier; tot hoofd der bewaarschool aan de Atjehstraat mej. D. J. O. Odé te Schiedam; tot hoofd der bewaarschool aan het Ellsabethhof mej. G. van der Brug, te Hilversum. Benoemd werd tot lid der Commissies van Advies betreffende de arbelds- en dienstvoorwaarden van het personeel ln dienst der gemeente (vacature-mevr. De Cler, die bedankte voor haar benoeming) de heer Plena, Tot gemeentelijk commissaris by de N.V. Leldsche Duinwater Mij. werd be noemd de heer J. G. J. Verhey van Wyk. DE VERDERE VOORSTELLEN. Alle verdere voorstellen, door ons ln het kort vermeld, werden, vervolgens z. h. st. aangenomen. By vele punten werden echter nog op merkingen gemaakt. Zoo dringt by het voorstel om verbe teringen ln de Stadszaal aan te brengen de heer A. J. van Dijk (KV.) aan op een afdoende geluidsinstallatie, daar ln de zaal de accoustlek heel slecht is. Wethouder Jongeleen wijst er op, hoe dan de particuliere leveranciers uitge schakeld zouden worden. Bovendien, ge let op smaak etc- zou het een riskante onderneming zijn. B. en W, zullen echter gaarne het vraagstuk nader bezien. Bij het voorstel tot wyziging der be- grooting 1944 wees de heer Knol (A.-R.) op het feit, dat de autonomie der ge meente weer aangetast werd door Ged. Staten en dat, wat op den gewonen dienst thuis hoort, op den kapltaalsdlenst wordt gebracht, hetgeen leidt tot gemeentelijke kapitaalvermindering en dai.rtegen heeft spr. groot bezwaar. Veel te gering was voorts z.l het percentage vernieuwings fonds voor de Lichtfabrieken en voor afschryving. De heer v. Weizen (C.P.N.) zou voelen voor de theorie van den heer Knol wan neer de Lichtfabrieken alleen als zooda nig golden, doch zij schragen ook finan cieel de gemeente. Bovendien ls er de tendenz de diverse centrales ln Zuid- Holland te vereenigen. Daarom voelt spr. weinig voor potjes-maken. Willen B. en W. Iets doen voor jeugd zorg vraagt spr. verder, waar f. 50.000 niet wordt gebruikt. Wethouder v. d. Kwaak wyst er op, hoe niet Ged. Staten het percentage van het vernieuwingsfonds terug brachten, doch de raad in 1935! Alleen bil overzien van de geheele positie der Lichtfabrieken is feiteiyk zuiver te oordeelen en daarom vraagt hij behandeling van. deze kwestie bij de begrooting, zulks mede gelet op het schryven van. Ged. Staten ln dezen. De f. 50,000 was voor vereenlgingen, waarvan we biy zyn, dat zij niet meer bestaan! De heer Lombert (K.V.) meent, dat de logische consequentie van de idee-Knol zou zijn een de gemeentepositie finan- eieele verzwakking en de heer Knol zou daarvoor een equivalent moeten aanwij zen. Bij het voorstel tot verpachting van de buffetten der Stadszaal maakte de heer schüller (P. v. d. A.) een opmerking voor de toekomst: om eerder een voorstel te doen, opdat men niet achter de feiten aanloope. Spr. heeft over soepelheid van den pachter niet te roemen (f. 0.10 voor telefoneeren is toch te duur!). Een pachtsom van f.3000 is z.i. belacheiyk laag, zooals f. 2400 destyds te laag was, te meer waar de wonlnghuur daarin ls inbegrepen. Spr dringt aan op een open bare verpachting. Wethouder Jongeleen wijst er op, hoe diverse redenen leidden tot vertraging, doch hy hoopt volgend Jaar op beter. Of een openbare verpachting beter zou zyn, is twijfelachtig, waar het prijsbureau den prijs bepaalt, doch hy zegt overweging toe. Thans ls er een abnormale tijd. Voor gebruikers der zalen Ls f0.40 voor telefoneeren inderdaad te veel. De heer Hendriks (Chr. Hlst.) verdedigt den pachter, evenals de heer Lombert (KV:). De heer Rlemens (P. v, d. A.) klaagt, dat tydens de chrysanthententoonstelllng iedere medewerking geweigerd werd door den pachter. m By het voorstel tot het verleenen van subsidie aan de Commissie Inzake Huis- houdelijkeVoorlichting en Gezinsleiding Informeert de heer woudstra (A.-R.) de vereeniging legitimeert zich niet naar den Jurldlschen status der commis sie. Wat ls haar taak? Wie wonen de demonstraties bij? M.a.w. heeft deze com missie sociale beteekenls? Wethouder Menken zegt, dat in 1935 het departement voor Sociale Zaken aan gedrongen heeft op huishoudelijk leiding geven aan arbeidersgezinnen. Zoo is ook hier een commissie gesticht, die goed werk heeft verricht en steeds verantwoor ding aflegt aan het Gemeentebestuur. Nog is haar werk zeer nuttig en het ls de arbeidersklasse, die daarvan gebruik maakt. INTERPELLATIE-VAN DIJK. De heer D. J. van Dyk (P. v. d. A.) vraagt, lo. wanneer elndeiyk aansluiting der raadsleden op het telefoonnet tegemoet ls te zien, zooals by raadsbesluit ls vast gesteld en 2e. zoo niet, waarom dan niet? De voorzitter zegt. dat waar f. 2500 met dit besluit ls gemoeid, het verstandigste is de beslissing over te laten tot de 1947_ begrooting wordt behandeld, waar de fi nancieel e positie der gemeente nu niet is te overzien. HAAGSCHE RECHTBANK. Dood door schuld Wegens het ver oorzaken van dood door schuld, heeft zich voor de Haagsche rechtbank te ver antwoorden gehad de verkooper M. B. uit Alphen, die met zyn auto op een brug naby Bodegraven, op 27 Nov. van het vorig Jaar den bestuurder van een hand wagen, G. Noorlander, zoodanig had aan gereden, dat deze aan de gevolgen over leed. Volgens B. was hy door de zon ver blind geworden, zoodat hij den handwa gen niet had opgemerkt. De Officier vor derde tegen B. drie maanden hechtenis en ln.trekken van het rijbewijs gedurende een jaar. De rechtbank heeft B. veroordeeld tot veertien dagen hechtenis, en ontzegging van het bestoren van motorrytulgen ge durende een Jaar. Inbraak De betonarbelder G. S uit Bodegraven, heeft terecht gestaan wegens inbraak ln een betonfabrlek, waarby en kele goederen en wat geld werd buitge maakt. Tegen verdachte werd een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief geëischt De rechtbank hSett hem veroordeeld tot een Jaar en drie maanden gevangenisstraf met art/rea van preventief. Predikbeurten Woensdag H November- Alphen aan den RUn Chr. Geref. Kerk, van Reedestraat: 7.15 uur, ds. W. Baay. Boskoop Chr. Geref. Kerk: 7.30 u- ds. B. Nederlof van Eindhoven. Ned Hcrv. Kerk Beroepen te Stave nde H. Kraay te Bover-Hardlnxveld; te Nieuwenhoorn H, N. IJsbrandy te Grouw. Bedankt voor Drachten (Evang.) F. Offe- ringa te Vlagtweddc; voor Wezep P. Bouw te Woudenberg. Aangenomen de ben. naar de Prot. kerk ln Ned.-Indie J. M, W. Starrenbuxg te Den Ham (Gr.). Geref. Kerken Aangenomen naar Hel mond M. v. d. Bosch, evang. pred- te Breda; naar Ooster-Nykerk G. P. Hartvelt, cand. te Rotterdam, die bedankte voor Mijdrecht, Nleuwerkerk a. d. iJssel, Roe kanje en Vreeswijk. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Be dankt voor Delfzijl J. F. HeiJ te LangeTak. Clir. Geref. Kerk Tweetal te Gouda A Zwiep te IJmuiden en G. A. Zijderveld te zwljndrecht. die bedankte voor Culem borg. CHR. GEREF. ZENDING. Op het zendingsterrein der Chr. Geref. kerk op Mamasa (Midden-Celebes) arbei den geiyk bekend, twee miss. predikanten. Deputaten hebben na samenspreklng met ds. A. Bikker, een der miss. predikanten die momenteel met verlof is, besloten dat een derde miss, predikant zal worden beroepen. Zij wezen naast de gemeenten van Hilversum en Hoogeveen, die van Rot- terdam-C. als zendende kerk aan. Depu taten zullen een samenspreklng houden met drie predikanten om daarna te komen tot het beroepen van een derden miss, predikant. Krachtige pogingen zullen worden aan gewend om de scholen op het zendlngs- veld, die thans beheerd worden door het gouvernement, weer terug te krygen zoo- als voor den oorlog. De heer Schüller (P. v. d, A.) meent, dat het raadsbesluit door B. en W. moet worden uitgevoerd, of zy moeten een voorstel doen het besluit in te trekken. Laat men geen schuilevinkje spelen. De heeren Hendriks (Chr. Hist.) en Wllmer (K.V.) steunen den heer Schüller. Een raadsbesluit mag niet worden ter zijde gelegd. De heer Van Dijk doet het voorstel een desbetref fend en post op de begrooting voor 1946 te brengen. De voorzitter zegt, dat B. en W. prae- advles willen geven voor de volgende zit ting ln December. Hiermede gaat de raad accoord. RONDVRAAG. Mevr. Brag gaar-De Does vraagt of ver betering van het wegdek aan de Ryn- en Schlekade niet mogelijk ls. al hebben niet alle bewoners daar aan de eischen van B. en W. gevolg gegeven. Zoo ïyden de goeden met de kwaden. Wethouder Jongeleen houdt vol, dat de toestand nog onveranderd is en dat er dus niets kan gebeuren. Wordt aan de rechtmatige eischen voldaan, dan zyn B. en W. volkomen bereid verbetering aan te brengen. De heer Schüller zou gaarne spoedig in het G. O, willen zien gebracht de salaris-regeling van het gemeente-perso neel. Voorts noemt hij toiletten op het sport veld aan den Zoeterwoudsche Singel be slist noodzakelyk. Wethouder Menken merkt op, dat men moet wachten met het G.O. op last van hoogerhand. Wethouder Van Schalk zegt, dat aan de Sportstichting de klacht inzake toiletten zal worden overgebracht. De heer Lombert klaagt over de ver- dwynlng van de Huigbrug en vraagt öf dat nu wel noodzakelijk was. Wethouder Jongeleen zet uiteen, dat dit noodzakelijk was. Aan een zijdé i alles verrot. ipoedig zal echter onder oogen worden gezien of er een nieuwe brug zal komen. Hierna 5.30 uur sluiting. FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH 38) „Daar heb je alweer gelyk in. Je vernuft is scherper dan het myne. Vreemd anders, dat hij niet ge schreeuwd heeft. Misschien door schrik verlamd". „Het is erg geheimzinnig, ouwe heer, en geloof me, wy zijn er nog lang niet. Er zijn verscheidene lui hier in huis, die ons meer zouden kunnen vertellen". „Bedoel je Dolliver soms?" „Dolliver op de eerste plaats. En dat meisje, Polly ook. Toen u me naar be neden had gestuurd om Jaggers te halen, heb ik Dolliver met dat meisje in de gang zien praten. Ze fluisterden met elkaar en hielden er mee op, zoo dra ze me de trap af zagen komen. Dat geeft toch te denken. Polly Eastman was, volgens haar moeder, met Strawn verloofd en zelfs een blinde kip kan zien, dat Dolliver verliefd op haar is. Dat geeft ons een motief voor dien moord zou ik zeggen". Bakerville klemde zyn lippen opeen. „En als Dolliver de dader is", zei hij, „dan zou het heel natuurlyk zyn, als hy verdenking op dien drievingerigen man trachtte te werpen, door die pak jes weg te nemen. Zyn vingerafdrukken zaten op het oistool. Misschien zitten zy ook we1 op dien boord". Dat is het juist. Ik heb zoo'n idee. dat ook Polly op Dolliver verliefd is en misschien genoeg van hem houdt, om hem te beschermen. Let er eens op dat meisje weet meer, dan ze ons ver tellen wil". „Ja", gaf Bakerville toe, „ik heb ook het gevoel gehad, dat ze iets voor ons stilhield. Zij wac. na Dolliver, de eerste, die in de werkkamer gekomen is. De sheriff heeft een goede conclusie ge trokken en dat was deze: nu Polly Eastman aan de trap stond, de eenige trap naar de tweede verdieping, is het practisch wel zeker, dat een van de vier, die boven waren, het gedaan heeft" „Van de vijf, als we dien drievingeri gen man meerekenen", bracht Tommy hem onder het oog. „Mevrouw Eastman, mevrouw Kings- lake, Dolliver en Jaggers. Mevrouw Eastman valt er buiten. Ze was er veel te veel over in de war. dat haar doch ter haar toekomstigen man verloren had. Ik denk dat die Strawn heel ryk was. Mevrouw Eastman had dus geen motief; ze had alles te verliezen en er niets bij te winnenDan hebben we die weduwe, mevrouw Kingslake. Ze erkent zelf, dat ze van Strawn hield- Haar kamer was aan de overzyde van de gang. Na Dolliver, die bij het ïyk werd aangetroffen, had zij de beste ge legenheid, om het te doen en ongezien weg té komen. Het zou haar deur ge weest kunnen zijn, die dichtsloeg". „Het komt soms voor, dat vrouwen uit jaloerschlieid een man, dien ze lief hebben, dooden", peinsde Bakerville hardop. „We moesten mevrouw Kings lake maar in onze gedachten houden. Ja, Tommy, dat moesten we doen". „Dan blijven slechts Dolliver. Jaggers en die drievingerige man over", ging Tommy verder. „Ik ben er benieuwd naar, wat voor waarde we hebben te hechten aan dat vreemdsoortige ver haal over die bibliotheek! „Op die vraag zullen we beter ant woord kunnen geven, als we eerst een kijkje in dat geheimzinnige vertrek heb ben genomen, beste jongen. Ga jij er maar vast heen, als je zin hebt, dan zal ik even naar de derde verdieping gaan en eens kijken, wat ik in de kamer van Jaggers kan ontdekken. Als hy die cli- ché's heeft weggenomen, dan moeten ze toch wel ergens in huis te vinden zyn. Verder kunnen we hier naar het schijnt-, niet veel meer doen". XVIII. Een kluit klei. Tommy stapte de bibliotheek binnen en sloot de deur achter zich dicht. Twee of drie minuten lang bleef hij roerloos staan en liet zijn oogen naar alle kan ten ronddwalen. Dit was dus de kamer, waarin, als Polly Eastman geloofwaar dig was, iemand spoorloos verdwenen moest zijn. Na het stoffige, sombere interieur aandachtig te hebben opgenomen, stap te hij naar het raam toe. Hij maakte de knippen los en schoot de knarsende, stroef schuivende ramen open. Al had Als Timpie soms niet slapen wou, Nam vader de trompet, Blies er een vrolijk deuntje op Vlak or zoon Tim zijn bed. En deze hoorde 't rustig aan Hij deed zijn ogen toe, Als vader zachtjes blazen ging Van: „Slapen, slapen doe". 4. Zo groeide hij voorspoedig op, Want hij was kerngezond, Zijn bolletje, 't was altyd Als een meloen zo rond. Alleen, 't was wel wat moeilijk om Tim goed te laten eten: Hij was gedurig bezig met Zijn wangenkracht te meten. hy niet hooren vertellen, dat die ramen den vorigen avond stevig gesloten waren geweest, toen Strawn en zijn gasten een onderzoek instelden naar de bewe ring van Polly, dat er iemand in die kamer moest zyn, dan zou hy nu toch de onmogelijkheid hebben ingezien om door die ramen naar binnen of naar buiten te komen. Tegen de muren groei de een dichte wingerd, welks ranken zich aan de vensterbanken hadden vast gehecht. Niemand kon door die ramen heen gegaan zijn zonder die ranken te breken of plat te trappen en zoo een spoor na te laten, dat zelfs door een ongeoefend oog terstond herkend zou zijn. „Door de ramen dus niet", mompelde Tommy, „dat is één!" Hij richtte zijn blik op de tafel en daar bevond zich nog steeds de duidelijke en ongeschonden afdruk van een hand in de stoflaag op het tafelblad. Het was een groote hand met breede, lompe vingers en de mid delvinger ontbrak er geheel aan. ,In deze kamer is hy dus geweest en hy heeft hier natuurlijk naar die cli- ché's gezocht, maar het is toch het waarschijnlijkste, dat hy langs de be nedenverdieping binnendoor hierheen is geslopen". Tommy hechtte niet veel waarde aan de nauwkeurigheid van Polly Eastman's verhaal Iemands verbeelding kan hem zulke parten spelen, dat hij voor geen redeneering vatbaar is. Bob Dolliver had verklaard, dat hy in deze kamer gekeken had en wel vlak voordat hy Strawn op zyn werkkamer vermoord had gevonden. In dat geval en gesteld dat de moordenaar door de bibliotheek ontsnapt was, dan had die man slechts enkele seconden gehad om er vandoor te gaan. Zelfs aangenomen, dat de zware boekenkasten vol boeken een verborgen doorgang bedekten, dan zou hij misschien enkele minuten noodig gehad hebben, om op die manier te ont vluchten. ,Toch kan ik beter nog wat grondi ger onderzoeken", dacht hy. (Wordt vervolgd). SPORT. VOETBAL. WassenaarHillinen 2-3 BESLISSING VIEL IN DE LAATSTE MINUUT. Toen 10 minuten voor het einde buiten het speelveld een fluitsignaal klonk, bleef de verdediging van Hil linen staan, met liet gevolg dat Wasse- naar's rechtsbuiten van de gelegenheid profiteerde en zUn club een 21 voorsprong verschafte. Door eenlge uitstekend gelelde aanvallen scoorde KiDincn ln de laatste minuten echter nog tweemaal, zoodat de blauw-wlt- ten op verrassende wyze beslag wisten te leggen op belde punten. Reeds na 8 minuten belandde een uit stekende pats van v. d. Steen -bij Winke laar, die zyn club de leiding gaf 01 De thuisclub voerde het combinatie-spel te ver door, zoodat het duo FreekeOudejans met ln laatste Instantie doelman Geers steeds kon ingrijpen. Wassenaar zag dan ook geen kans om hun veldmeerderheid in doelpunten om te zetten. Na 15 minuten ln de tweede helft werq de stand geiyk door een vliegend schot van Wassenaar's linksbuiten. De Hillinen-aanvallen, hoewel minder talrijk waren steeds gevaarlijk en een schot van Winkel aar werd door den staander ere- keerd. a Hierna speelde zich het reeds geschetste misverstand op, waardoor de stand eelllk werd (2—2). Het was van der Steen die ten slotte met twee doelpunten de zege der gasten veilig stelde, Hillinen kreeg daar door echter Iets meer dan zij verdiende. Verrassende nederlaag van Noordwijk. KATWIJK EN TERLEEDE SPELEN GELIJK. In de derde klasse had alleen het ter rein van Quick Boys genade kunnen wnden ln de oogen van de diverse consuls, alle andere terreinen werden Qulck maakte tegen y.V.G.Z. geen fout en won met 80. og o punten uit evenveel wedstrijden en de katwykers z(jn opnieuw kam pioen. Inde 4de klasse deed zich het eigen aardige verschijnsel voor, dat hier alle terreinen goedgekeurd werden. Langzaam maar zeker verstevigt hier Ak.C. haar positie. Zelf won de Raclngclub met 7 1 van P.T.T terwijl de strijd tussohen de beide andere candldafen: Katwijk en Terleede, ln een 22 gelijk spel eindigde. Mede hierdoor bedraagt thans de voor sprong van A.R.C, 3 punten. De grootste verrassing was de nederlaag van Noord1- wyk ln den Haag tegen Die Haghe, dat na de goede 20 zege op Ornas, thans Noordwijk klopte met 21, en de over winningsreeks van de roodbroeken on derbrak, De achterstand op de leiders be draagt thans 4 punten, wat wel te veel zal zyn voor Noordwyk om nog ln te halen. Zooals we verwachtten won CN.V. van Ornas, en door deze overwinning van de Noordw ijker hou ters ls de spanning ln de onderste regionen danig toegenomen, hoewel C N-V. nog steeds de roode lan taarn voert, doch de achterstand op Or nas bedraagt nqg slechts één punt. Katwijk I—Ter Leede I 22 Ter Leede valt dadelijk heftig aan en weet met een harden schuiver de leiding te nemen. Na een half uur kan Zwanenburg een hoog schot net onder de lat niet keeren en het is 0-2. Zoo komt de rust. Na de hervatting zyn de bordjes verhangen. Katwijk zit voortdurend voor het Ter Leede-doel en H. van Beelen brengt den achterstand terug tot 12. Na een goe den voorzet van den rechtsbinnen C. van Duljn ls het weer van Beelen die de partyen op geiyken voet brengt. (22). De achterhoede van Katwyk beheerscht de situatie en Ter Leede kan niet meer tot gevaarlijke aanvallen komen. C.N.V.Ornas 71 Reeds ln de eerste vijf minuten was de stand 20 voor C.N V. Om as bleef volhouden maar met 30 kwam de rust. Na de pauze had Ornas wind voordeel, maar scoren kon zy niet. Na 20 minuten had C.N.V. den stand opgevoerd tot 60 Een verdiend tegen- punt van ornas volgde en met 71 voor C.N.V. kwam het einde, ornas miste noe een strafschop. HANDBAL N-B-Olympla Nieuw Brunhilde I °£mpla,1 met 3—2- Nieuw Brun hilde IIOlympla H 03. Ingezonden Mededeeling In verband met het afsluiten van onze werkzaamheden in het rayon Leidenen Omgeving (Katwyk, Noordwyk Rijns- burg, Warmond, Voorhout en Alkema de) voor de OFFICIEELE GIDS VAN LEIDEN EN OMGEVING deelen wj) het volgende mede: le. Zeggen wij dank aan alle offlcieele instanties en zakenlieden voor hun- ne medewerking. 2e. Die zakenlieden, doktoren, etc., die nog geen formulier hebben ontvan gen of ingezonden, wegens onbereik baarheid, afwezigheid of andere oor zaken. worden verzocht omgaand hun naam en adres op te zenden aan onderstaand adres, waarna toe zending van een gratis opgave for mulier volgt. 3e. Vereenlgingen, clubs en bonden, voor zoover by onze redactie nog niet bekend, worden eveneens verzocht naam, secretariaat en doel op te geven, welke wy gratis opnemen. 4e. Als nog bestaat gelegenheid de be treffende gids, die volledig en up to date is tegen den pry's van f6. by aanbieding te voldoen, aan on derstaand adres te bestellen. 5e. In zekere branches bestaat voor één bedrijf nog gelegenheid te advertee- ren. Advertentietarief op aanvraag. 6e. Uiterste inschrijvings-sluitingster- myn 7 December 1946. Alle correspondentie te richten aan de Administratie van de Officieele Gids, Rustenburgerweg 21, Bloemendaal. VOOR WOENSDAG 27 NOV. Hilversum I (301 M.) VARA: 9.00 ..30: op Shakespeare geïnspireerde mu- zfcek; VPRO: 10.0010.20: morgenwijd lm g door ds, D. Richards: VARA: 11.001145 populair programma; 12.3513.00 en 13.2014.00: Omroeporkest; 14.1515.15: Kamermuziek; 15.1517.00: reportage voetbaJwedstry'd EngelandNederland te Huddersfieldi; 17.1517.30 en 17.35 18.00: Metropole orkest; 19.1519.30: J. G. Sujurlioff over cultureele zorg, 20.08 20.45: flitsen van den wedstryd Engeland; —Nederland; 20.45—211 5: Ramblers: 21.1522.30: hoorspel „Van muizen en menschen"; 22.3023.00: E. van Kony- nenburg over bepaling van het begrip psychologie; 23.15—24.00: „Spike Hughes Symphony of Strings" en Tlno Rossi. Hilversum II (415 M.) NCRV: 9.15 9.30: ziekenbezoek; 10.3011.00: mor gendienst o.l.v. ds. J. Llssenberg; 12.20 13.00: Willem Weyland bespeelt orgel Noorderkerk te Hilversum; 13 1514 00- Continentai Quintet; 15.1516.00: ma rinierskapel; 17.45—18.00: Rijk Overzee: 20.0520.55Radio Phil harmonisch Or kest; 20.5521.15: mr, J. J, R, Schmall over de geschiedenis der Waalsche Her vormde Gemeenten; 21.1522,00: Radl# Phil harmonisch Orkest; 22.3022.45: Harold Bauer, plano; 22.4523 00- avond overdenking; 23 00—24.00: Kamermuziek-

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2