WEERBERICHT Staatkundig verbandmaar niet tot eiken prijs De mijnwerkersstaking in Amerika 83ste [Jaargang DINSDAG 26 NOVEMBER 1946 No. 25942 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Binnen het Koninkrijk WIE dezer dagen in zijn omgeving het oor te luisteren legt, krijgt niet den indruk, dat het Nederland- sche volk in al zijn geledingen door drongen is van het enorme belang, dat voor ons land en volk gelegen is in onze verhouding tot Indië. Men hoort er in diverse kringen over discussieeren, doch niet met die inten siteit en innerlijke overtuiging als men eigenlijk zou mogen en moeten ver wachten ten aanzien van een onder werp. dat onmiddellijk de levensbelan gen van millioenen landgenooten, impli ciet het eigen bestaan en het toekom stig welzijn van twee volken, raakt. De Commissie-Generaal wil de toe komstige verhouding tusschen de vol ken van Nederland en Indonesië fun- deeren op een overeenkomst, welke en kele dagen geleden is bekend gemaakt en die over luttele dagen in ons Par lement in beslissende bespreking wordt gebracht. De Commissie-Generaal ontleende hare bevoegdheid tot het opstellen eener overeenkomst niet deze over eenkomst aan een instructie, welke nimmer ter kennis van het Nederland sche volk is gebracht en die door onze Volksvertegenwoordiging alleen „bin nenskamers" is besproken. Ook op dit oogenblik is de inhoud dézer instructie voor de overgroote meerderheid van ons volk nog een ge sloten boek. Doch wèl is bekend ge worden een deel van de wet van 2 Sep tember jJ. op de instelling der Commis sie-Generaal, waarvan artikel 3 luidt: De Commissie-Generaal neemt Onze instructie en Onze aanwijzingen in acht by de uitvoering van hare opdracht. Dez? betreffen in het bijzonder de op dracht der Commissie-Generaal ter zake van: a. De voorbereiding van een nieuwe staatkundige ordening voor Neder- landsch-Indië en in verband daarmee van de Rijksconferentie. b. Besprekingen met van ouds be staande en met nieuw gevormde staat kundige organisaties zoomede met ver tegenwoordigers van de verschillende volkeren en bevolkingsgroepen, betrek king hebbende op de vestiging van de toekomstige staatkundige verhoudingen binnen het Koninkrijk (spa tieering van ons Red. L. D c. Aanrakingen met vertegenwoordi gers van volkenrechtelijke organisaties en bevriende Mogendheden. Het is ons niet bekend in hoeverre de tekst van de hierboven geciteerde wet afwijkt van de instructie; mogelijk en waarschijnlijk Is hij op dit punt gelijk luidend, doch in ieder geval mag met zekerheid worden aangenomen, dat de zeer uitdrukkelijke opdracht tot het scheppen van staatkundige verhoudin gen binnen het Koninkrijk ook in de instructie tot uitdrukking komt. Wie dit voor oogen houdt en daarna de ontwerp-overeenkomst van Cheribon leest, weet meteen op welke wijze de Commissie-Generaal deze opdracht heeft uitgevoerd. Zeker, aan de letter van de wet is voldaan: De band met het Koninkrijk is niet geheel verbroken. „Aan het hoofd van de Nederlandsch- Indonesische Unie staat de Koningin", doch Haar gezag Is slechts schijn. Wie daaraan nog mocht twijfelen knoope goed in zijn oor, hetgeen niemand min der dan Soekarno op een groote ver gadering te Garoet dezer dagen heeft gezegd: .De positie van de Koningin zal geen invloed hebben op de souverei- niteit van de Indonesische regeering". Duidelijker kan het niet gezegd wor den. Is d&t hetgeen de Commissie-Gene raal verstaat onder een staatkun dige verhouding binnen het Koninkrijk? Wij, en naar wij hopen de meerder heid van het Nederlandsche volk, hou den er te dezen aanzien andere opvat tingen op na! Volgens de laatste berichten heeft het Indonesische kabinet zijn goed keuring gehecht aan de ontwerp-over- eenkomst van Cheribon. Het zou ook wel hoogst verwonderlijk zijn, wanneer het zijn eigen dictaat af keurde Het Engelsch-Egyptisch verdrag. EGYPTISCHE BEZWAREN. Zeven van de twaalf leden van de Egyptische delegatie voor de overeen komst met Engeland hebben een ver klaring gepubliceerd, waarin zij offi cieel de door Bevin, den Engelschen minister van buitehlandsche zaken, en Sidky Pasja, den Egyptischen premier, opgestelde ontwerpovereenkomst ver werpen. Zij zijn van meening, dat arti kel twee van de voorstellen, inhoudende da de twee partijen in geval van oor logsdreiging voor een aangrenzend land den toestand zullen bespreken om de noodige maatregelen te nemen, totdat de Veiligheidsraad stappen heeft ge daan om den vrede te herstellen, be werkstelligt, dat Egypte een militaire basis zou worden, die wederom voor Britsche bezetting open staat, en de vriendschappelijke betrekkingen tus schen Egypte en de andere landen schade zou doen. Verder wordt in dit manifest ver klaard, dat de bewering, dat de Egyp tische delegatie zich met algemeene stemmen eens heeft verklaard met de zienswijze van de Britsche delegatie, dat een periode van drie jaar noodza kelijk is voor de ontruiming van Egypte, overdreven moet worden genoemd. Ten slotte verklaren deze zeven leden der Egyptische delegatie, dat de door Sicky Pasla in zijn nieuwe voorstellen aan den Soedan gegeven mogelijkheid om zich van Egypte af te scheiden de vernietiging van de eenheid van het Nijldal beteekent. WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest matigen wind tusschen West en Zuid. Wisselend bewolkt met hier en daar tijdelijk eenigen regen Weinig verandering van tempera tuur. Offerbereidheid moet wederkeerig zijn. IV Prof. dr. mr. E. H. 's Jacob, hoog leeraar in het staatsrecht te Utrecht schrijft ons: Het gaat om het leggen van grond slagen voor een nieuw Indië. Wat wij als droombeeld voor ons zien. is een In dië, door zijn eigen zonen naar regels van recht geregeerd en nauw verbon den met het Moederland, dat Indië in zooveel opzichten tot een modern land heeft gemaakt. Het is welhaast mode geworden, dat Nederlanders zich met schuld gaan overladen. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt, maar op den lan gen weg der historie steken de machti ge bouwsels, op economisch, cultureel en sociaal gebied, het werk der Nederland sche bouwmeesters, daar toch ver boven uit! Die verbondenheid in de historie verankerd, zouden wy bij voorkeur belichaamd zien in een staatkundig verband, dochniet tot eiken prijs. Zoo'n verband is alleen dan bestaanbaar, wanneer de deelen het niet alleen eens zijn over bepaalde gemeenschappelijke belangen, maar daarvoor is ook noodlg dat de een met zijn vlag kan dekken, wat de ander thuis verricht. Een diplomatiek ambtenaar bv. zal, naar eer en geweten, nu eens een maat regel van het eene deel. dan weer een maatregel van het andere deel hebben uit te voeren of toe te lichten. Daarom moet een staatkundig verband, waarin Nederland is betrokken, gedekt kunnen worden door onze vlag. Dat is het niet- het geval, wanneer onvoldoende waar borgen bestaan voor het nauwgezet eer biedigen van rechten van derden en het voeren van een goed bestuur. Staatkundig verband moet berusten op een gevoel van bij elkaar te hooren. Het is ongetwijfeld zeer verheugend, dat iets van dat gevoel in het Cheri- bonsch protocol blijkt. Men heeft daar immers een blijvende regeling tot stand willen brengen en geen noodverband voor een beperkt aantal jaren, staatkundig verband beteekent meer dan een gemeenschappelijke regee ring voor gemeenschappelijke aan gelegenheden. Die regeering moet een geestelijk fundament hebben. Wij ontveinzen ons niet, dat die fun deering na de Japansche overstrooming uiterst zwak is en dus ook geen zwa- ren bovenbouw zou kunnen dragen zon der Innerlijke versterking. De eenheid in de Kroon, niet als nietszeggend or nament maar als beteekenis vol symbool kan daartoe meewerken. Dan zal men de Kroon ook aanwezig moeten weten, zoo niet in den persoon des Konings, dan toch in dien van een zeer hoog vertegenwoordiger. Dan zullen om iets anders te noemen de feestdagen van het Koninklijk Huis de gemeen schappelijke feestdagen bij uitnemend heid zijn. Uiterlijkheden? Neen! Sa- menhoorigheid is niet een waardevol ju weel dat men in zijn brandkast bewaart om het veilig te weten voor diefstal, maar iets dat alleen in het hart kan worden meegedragen en dat telkens weer door den polsslag van het leven moet worden gevoed. Staatkundig verband vereischt na tuurlijk gemeenschappelijke orga nen. Zij moeten met de noodige macht zijn toegerust om hun wil, binnen de grenzen van hun be voegdheid te kunnen doorzetten; voor overschrijding van die grenzen moet gewaakt worden. Van de structuur van zulke organen, welke zich zoowel in Indië als in Ne derland moeten kunnen doen gelden, hangt dus zeer veel af. Zij moeten re presentatief zijn, waardoor een conflict met een volksvertegenwoordiging zoo veel mogelijk wordt uitgesloten. Dit houdt niet in, dat de verkiezingen in beide deelen op denzelfden voet moe ten plaats vinden. Het Cheribonsch pro tocol is op dit aangelegen punt wel zeer oppervlakkig. Het leven in een staatkundig ver band, als boven geschetst, stelt naar beide zijden hooge eischen. Er is be reidheid noodig om iets van het eigen standpunt op te offeren; de rechten van den partner to zien en te erkennen. Er moet een zoodanige eenheid van regee- ringsvorm en regeeringsbeginselen zijn, dat de een zijn naam kén leenen voor 'wat bij den ander gebeurt. De Kroon der Nederlanden is een zeer hoog sym bool; zoo hoog. dat zij zeker geen on bekende lading kan dekken. Er is echter een alternatief. Naast staatkundig verband staat, als denk bare vorm voor een zekere mate van samenwerking het verdrag. Verdrag dan zonder gebruik van de Kroon als schijn- versiering. Het kiezen van den verdrags- vorm het protocol van Cheribon is feitelijk niets anders beteekent in beginsel afstand doen "van die verant woordelijkheid, welke in het overkoepe lend staatkundig verband ligt besloten. Bij verdrag kan men zeer goed militaire en economische belangen regelen. Men kan een gezamenlijk opperbevel heb ben; gezamenlijke plannen voor perso neel en materiaal. Men kan gezamen lijke economische diensten hebben, wel ke gegevens uitwisselen en handelsbe trekkingen bevorderen. Nederland kan bij verdrag op zich nemen de Indonesi sche Federatie, zoolang zij dat wenscht, in het buitenland te vertegenwoordigen. Dan zal over en weer ook allen na koming van verdragen kunnen worden verlangd en is arbitrage althans voor sommige geschillen een doelmatige op lossing niet het systeem in het pro tocol voorgesteld, dat niet ver afstaat van het trekken aan 'n korte en 'n lan ge lucifer). Nederland draagt dan in geen enkel opzicht verantwoordelijkheid voor wat in Indië gebeurt. Er kunnen zeker Nederlanders in Indischen staats dienst werkzaam zijn, omgekeerd ook Indonesiërs hier te lande, maar zij doen dat dan als particulieren werkzaam bij een bevriende, maar toch altijd vreem de mogendheid. Dat zou dus beteekenen, dat Neder land zjjn handen aftrekt van al zijn kinderen en kindskinderen in het gebied der Republiek woonachtig; behoudens dan een plechtige verwij zing naar het Atlantic Charter of zoo. Maar niet alleen van hen, ook j van al degenen, die zich in de be scherming door ons gezag sterk voel den en die niet met vreugde aan de Republiek worden overgelaten. Zoo heeft Pilatus eens zijn handen in onschuld gewassehen, toen hij zich gehouden had aan de uitspraak van het Joodsche volk. opgezweept door fana tieke leiders. Gaat men dien Pilatus, dien de Kerk nooit hoog heeft gehou den. thans beschouwen als een waar achtig democraat en een man wars van kolonialen inslag? Was hij niet ambte naar van een koloniale mogendheid? Het is duidelijk dat dit in een ge meenschap van beschaafde volken, ver- eenigd in een organisatie als die der Vereenigde Volken niet zoo maar kan gebeuren In dat geval zou dus toch een vorm gevonden moeten worden om de rechten van hen. die aan de Repu bliek worden gelaten, en dat zijn er zeer velen! op genoegzame wijze vei lig te stellen, De vorige artikelen over de Cheribon- sche ontwerp-overeenkomst van de hand van prof. 's Jacob werden gepu bliceerd in de nummers van 20. 21 en 25 November j.l. Red. „LD." De Fransche verkiezingen. Ten slotte is de M.RP. toch als over winnaar uit de tusschen-verkiezingen voor den Franschen senaat te voor schijn gekomen. De juiste cijfers voor geheel Frankrijk met uitzondering van Corsica, zooals zij door het Fransche ministerie van bln- nenlandsche zaken zijn gegeven, zijn: M.RP. 24.751 kiesmannen, communis ten: 24.544 kiesmannen. De drie-partijen-regeering van Geor ge Bidault, samengesteld uit progressie ve katholieken, socialisten en commu nisten, zal Donderdag aftreden, nadat de nation.-ile vergadering voor de eerste maal bijeen is gekomen. In politieke kringen is men van meening, dat de regeer; ng verzocht zal worden in func tie te blijven tot Januari aanstaande, wanneer de presidentsverkiezing zal plaats hebben. Misschien zal Bidault een of twee vertegenwoordigers van de radicale en gematigd conservatieve partijen aan zijn kabinet willen toevoegen, teneinde de basis van verantwoordelijkheid voor de dringende en onpopulaire finan- cieele maatregelen breeder te maken. Algemeen is men van opvatting, dat de uitslag van de verkiezingen voor de kiesmannen van Zondag j.l., welke kies mannen over veertien dagen twee-derde van den raad der republiek, den Fran schen senaat zullen kiezen, de vooruit strevende katholieken (M.RP.) in een sterker positie heeft gebracht tegen over de communisten bij onderhande lingen over de verhouding in den toe komstige regeering. In de perscommentaren wordt alge meen erkend, dat de tegenstelling tus schen communisten en anti-commu nisten bfj de laatste verkiezingen scher per dan ooit tot uiting is gekomen. De universiteit van Straatsburg heeft /T^4 TAT^v/^-r^ het eeredoctoraat verleend aan: professor Met een enKeJ WOOra dr. Boeke. hoofilMraar te Utrecht. De Joegoslavische militaire bezet tin gsautori te lten hebben bevel gegeven, dat de stad en vlootbasis Pola, die ln de Zuidpunt van Istrlë door Engelschen en Amerikanen bezet wordt gehouden, van alle bevoorrading van melk, vleesch. 'boter en groente uit het omringende, door de JoegosJaven bezette, gebied moet worden afgesneden BINNENLAND. Twee personen zijn gisteren te Rot terdam bij verkeersongevallen gedood, n.l. de 78-Jarige H. I. Privé uit Rotterdam en de 76-Jarlge F. Brisko uit Den Bosch. BIJ een 'ootctng tusschen een Bel gische grenspatroullle en een smokkelaars bende ls de 46-Jarlge J. van der Loo. uit Vaals, gedood. Naar het A.N.P. verneemt zal bij de eere-promotie van lord Beverldge op Zaterdag as. In de aula van de Ned. economische hoogeschool te- Rotterdam als promotor optreden professor mr. J. G Koopmans. Mr. H. G Vigeveno, fLnancleele en eco nomisch adviseur van de Shell te Den Haag, die in Londen het slachtoffer van een auto-ongeluk werd, Ls aan zijn ver wondingen overleden. BfJI'lBNLAND De Belgische ministerraad heeft be sloten. dat in verscheidene badplaatsen gelegenheid zal worden gegeven tot het spelen van roulette en osccarat. De gemeenteraad *an Ludwigshaven in de Fransche zone van Dultschland heeft besloten Hitler het eereburgerschap van de stad, dat hem Indertijd was aan geboden, posthuum te ontnemen. Postzegelllefhebbers en handelaren uit geheel Dultschland en uit het buiten land hebbeD te Berlijn een verkoop bij gewoond. waarby meer dan een millloen mark voor postzegels werd betaald. De hoogste prJjs voor één enkele postzegel was 45.000 mark. Nabij het voormalige concentratie kamp Flossenbuerg ln Oberpfalz ls on langs een monument onthuld, dat ls op gericht ter herinnering aan de 53.960 ge vangenen. die er gedurende de Jaren 1938 1945 om het leven kwamen. Hiertoe behoorden 1162 Nederlanders. De Labour-partlJ op Tasmanlë (deel van het gemeenetest ran Australië) ls weer aan de macht gekomen. Volgens de laatste cijfers heeft zij 16 zetels van de 30 ln het Huls van Afgevaardigden, ter wijl haar waarschijnlijk nog twee zetels ten deel zullen vallen," De Labour-party is sedert 1934 aan de regeering. Distributie bloem en rijst. BONNEN VOOR 4 WEKEN. Er zal om reden van vereenvoudi ging binnenkort verandering komen in de bonaanwyzing voor bloem en rijst voor de jongste kindergroep. Thans worden deze bonnen per veer tien dagen aangewezen en geven, zoo als bekend, recht op een frantsoen van 300 gram bloem en 250 gram rijst per twee weken. Te beginnen op 7 December zal voor bloem telkens een bon van 600 gram worden aangewezen voor vier weken. Voor rijst zal met ingang van 21 De cember hetzelfde geschieden met dien verstande, dat per vier weken 500 gram wordt verstrekt. Er komt dus geen verandering in de grootte der rantsoenen. EERSTE DEEL INTERLOCALE TELEFOONGIDS. Te beginnen met de volgende week (2 t/m 8 Dec.) zal een aanvang ge maakt worden met het afleveren van het eerste deel van de naamlijst voor den interlocalen telefoondienst (At/m G). Het aantal bestellingen op de naam lijst is ongekend groot; de oplaag zal 185.000 exemplaren bedragen. Het spreekt vanzelf dat al deze exempla ren niet tegelijk gereed kunnen zijn. Terwijl de eerste partijen worden be zorgd bij de aanvragers, wordt nog aan de vervaardiging van de volgende par tijen gewerkt. De abonne's( die reeds een exemplaar van de naamlijst bestelden zullen dit dus niet allen glijktijdig thuis krijgen. Het voltooien, verzenden en bezorgen van een zoo groot aantal boekwerken is een enorme arbeid, die geruimen tyd zal vorderen. Er wordt echter zoo hard mogelijk aan gewerkt. Lord Killearn (geheel links) kwam in Batavia ook zijn opwachting maken bij Kees de Bok, de mascotte van de Prins Bernhard Kapel. (Foto ANP—A.) De overeenkomst met Indonesië. INDONESISCHE KABINET ER MEE ACCOORD. Gistermiddag heeft H.M. de Koning in den chef van den generalen staf, lt.-gen. Kruis ten tweeden male in ge hoor ontvangen. Het republikelnsch-Indonesische pers bureau Antara deelt mede, dat volgens berichten uit Cheribon het Indonesi sche kabinet accoord gaat met de Ne- derlandsch-Indonesische overeenkomst. Antara verneemt verder, dat over de artikelen, die betrekking hebben op de Nederlandsche kroon en de restitutie van niet-Indonesische bezittingen op Java en Sumatra, hevige debatten zijn gevoerd. MINISTERRAAD UITGESTELD. Het vliegtuig, met de heeren Scher- merhorn en de Boer aan boord, heeft vertraging ondervonden en wordt pas heden in den namiddag op Schiphol verwacht. In verband hiermee en te vens omdat de heer Schermerhora zich zeer vermoeid gevoelt, is de bij zondere ministerraad, welke bepaald was op Woensdag a.s. en waarin ook de Commissie-Generaal aanwezig zal zijn, nader vastgesteld op Donderdag 28 November. Geen stroom voor etalage verlichting. GEVOLG VAN DE STAKING IN AMERIKA. Het ministerie van Economische Za ken vestigt er de aandacht op, dat de staking in de Amerikaansche kolenmij nen de kolenpositie hier te lande zeer ongunstig beïnvloedt. Alles zal derhalve in het werk moeten worden gesteld om elk, niet strikt noodzakelijk, verbruik van kolen, gas en electriciteit te ver mijden. Zoo zal, ondanks den begrijpeLüken wetlsch van de middenstanders, ook voor de komende feestdagen geen stroom voor étalages en reclamever lichting beschikbaar kunnen worden gesteld. Voorts zal het publiek zich stipt die nen te houden aan de rantsoenen voor gas en electriciteit, zooals deze laatste lijk werden vastgesteld op 1 October j.l. Overschrijding van deze rantsoenen kan in geen geval worden toegestaan. Ten einde een te hooge „spitsbelas- ting" der electrlsche centrales te voor komen. moet ten slotte worden aange drongen op een zoo gering mogelijk stroomverbruik tusschen 7.30 en 9.30 uur voormiddags en 15.30 en 18.00 uur namiddags. DE RIJKSWEG 's-GRAVENHAGE— WASSENAAR. De K.N.A.C. heeft aangedrongen op een passende verlichting van den weg van 's-Gravenhage naar Haarlem, spe ciaal het gedeelte 's-Gravenhage—Den Deil, aangezien zulks veiligheid van het verkeer in hooge mate zou bevorderen. Dreigende staking in Japan. IN ELECTRICITEITSINDUSTREE. De Japansche vakvereeniging van ar beiders in de electriciteitsindustrie heeft de regeering een ultimatum gesteld, waarin gedreigd wordt met de afslui ting van den electrischen stroom in ge heel Japan, met ingang van 27 Novem ber, indien haar eischen. met name ver hooging der loonen, niet onvoorwaarde lijk worden ingewilligd. Baron Sjidehara, minister zonder por tefeuille, verklaarde: „De regeering vreest noch het parlement, noch het of fensief der arbeiders. Het kabinet haast zich niet deze staking te regelen". Dit optimisme is zonder twijfel gebaseerd op het feit, dat de socialisten de sta kers niet steunen en op de hoop dat de bezettingsautoriteiten tusschenbeide zul len komen. KESSELRING IN DE GETUIGENBANK. Gisteren heeft de vroegere Duitsche opperbevelhebber in Italië, veldmaar schalk Kesselring, getuigd ten gunste van zijn voormaligen eersten onderge schikte, kolonel-generaal Eberhard von Mackensen, die thans te Rome voor het hof voor oorlogsmisdaden terecht staat. Kesselring. die het hof toesprak, alsof het een Duitsche stafconferentie was, verklaarde, dat ontsnapte geallieerde krijgsgevangenen bij de oprichting van verzetsbewegingen in Italië behulpzaam waren geweest. .Partisanen waren dan ook vooral daar te vinden, waar ont snapte geallieerde krijgsgevangenen zich ophielden", zeide Kesselring en hij ver volgde, dat hij eerst had getracht de It-alia-ansche ondergrondsche beweging door zachte maatregelen en overreding meester te worden, maar Hitler en Mus solini zouden deze opvatting niet heb ben gedeeld. Kesselring hield vol, dat repressailles op menschen in de bezette gebieden als laatste toevlucht onder zekere omstan digheden gerechtvaardigd zijn en niet door internationale wetten zijn verbo den. Toen hij de getuigenbank verliet, werd hij door het Italiaansche publiek op de tribune uitgemaakt voor moordenaar. FABRIEK VOOR ONTWIKKELING VAN ATOOMENERGIE BIJ SOECHOEM? Volgens den correspondent van de News Chronicle te Istamboel, die be richten van in de Turksche hoofdstad aankomende reizigers citeert, zou nabij de Zwarte-Zeehaven Soechoem, in de Sovjet-republiek Georgië, een geweldi ge fabriek voor df ontwikkeling van atoomenergie worden gebouwd. De bouw zou geschieden door Duitschers onder toezicht van Sovjet-geleerden. Naar schatting zou de omvang ongeveer dezelfde zijn als van het Amerikaan sche onderzoekcentrum te Oakridge (Tennessee). Honderden boeren zijn, aldus den correspondent, uit het gebied geëvacueerd en een groote politiemacht en militairen beletten iederen onbe voegde te naderen. Lewis voor het gerecht. John Lewis, de leider van de 400.000 stakende Amerikaansche mijnwerkers, is gistermiddag voor het federale ge rechtshof te Washington verschenen. Men voorziet, dat dit het begin zal zijn van een langdurige rechtszaak. In kringen der vakbeweging staat men op het standpunt, dat de regeeringsorder, die Lewis verbood het contract met de regeering te verbreken, in strijd is met de federale wetten. Nader wordt gemeld, dat de raads man van Lewis den rechter heeft me degedeeld, dat zijn cliënt bereid is Woensdag voor een juryrechtbank te verschijnen. Dit wijst er op, dat Lewis de stelling, dat hij niet vervolgbaar is wegens het opzeggen van het contract met de regeering, niet heeft kunnen handhaven. Na de verklaring van Lewis' advo caat heeft het hof besloten, dat Lewis Woensdag voor een juryrechtbank zal verschijnen. Het hof verwierp een verzoek van den mijnwerkersbond om het proces uit te stellen, terwijl de bond op zijn beurt een regeerings- voorstel heeft verworpen, volgens het welk een uitstel kon worden toege staan, indien de mijnwerkers weer aan het werk gingen. De zitting van het hof heeft 35 minuten geduurd. De rechter waar schuwde Lewis door te zeggen, dat zijn actie „het congres aanleiding zou kunnen geven tot maatregelen, die de Het statuut voor Triest. De ministers van Buitenl. Zaken der vier groote mogendheden hebben giste ren te J<rew York enkele vorderingen gemaakt in hun besprekingen inzake het statuut voor Triëst. Tijdens een kor te zitting heeft Molotof enkele vroeger gestelde eischen gewijzigd. Allereerst trok Molotof zijn bezwaren in tegen het verleenen van volledige bevoegdheid aan den gouverneur van den vrijstaat Triëst in geval van nood. Hierop werd het desbetreffende artikel 9 door den raad van ministers aangenomen, zoo als het op de conferentie te Parijs was voorgesteld. Verder trok Molotof een vroeger ge stelden eisch in, dat de leden van de voormalige fascistische partij geen bur gerrecht zouden mogen verkrijgen. Al leen leden van de vroegere politie zul len nu van burgerrecht kunnen worden uitgesloten, tenzij zij door de bevoegde autoriteiten zijn gerehabiliteerd. Ten slotte verklaarde Molotof zich in beginsel eens met vrij gebruik van de haven in den transitohandel tusschen Triëst en andere landen. Het eenige voorbehoud, dat de Sovjet- Unie nog moest maken, betreft overleg met de direct belanghebbende landen Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië en Ita lië, voordat definitieve overeenstem ming wordt bereikt. vakvereenigingen jaren achterop zou den kunnen brengen". Men neemt aan, dat de Vereenigde Staten een lange, verlammend-werken- de mijnwerkersstaking voor den boeg hebben, terwijl zich tusschen de regee ring en den mijnwerkersleider John Lewis een wettelijke procedure op lan gen termijn ontwikkelt. Het zal waarschijnlijk reeds dagen duren voor een jury van 12 menschen gevonden zal zijn, die allen moeten kun nen aantoonen, dat zij geen vooroordeel ten gunste, of ten ongunste van den beklaagde, in casu Lewis, hebben. Bij zijn eventueele veroordeeling kan Lewis in beroep gaan bij het hof van appel en van da.tr naar het hoog ge rechtshof, welke processen maanden in beslag zullen nemen. Lewis is thans ook nog gedagvaard om Maandag aanstaande te verschij nen voor de staatscommissie van Vir ginia, te Richmond, in verband met beschuldiging van overtreding der wet door het „verkoopen van lidmaatschap pen der Union" in den staat Virginia. LIJK VAN FERNANDO CORTES GEVONDEN? Naar te Mexico verluidt, aldus het Fransche persbureau AFP, is het stof felijk overschot van Fernando Cortes, den in 1547 overleden Spaanschen ver overaar van Mexico, kort geleden ge vonden in een particuliere crypta van een in de oude wijk van de hoofdstad van Mexico gelegen ziekenhuis, waar oudtijds de nakomelingen van den be roemden veroveraar hebben gewoond. Deze vondst, die geheim wordt gehou den, totdat de authenticiteit volkomen bewezen kan worden, zou van aanzien lijk historisch belang zijn, daar het stoffelijk overschot van Cortes nooit werd teruggevonden en het levenseinde van den Spaanschen veroveraar altijd in duister gehuld is gebleven. VLIEGONGEVALLEN. Een Amerikaansch vliegtuig met twee personen bemanning, dat Zaterdag voor een oefenvlucht van Fritztar (bij Kas sei) naar Bad Kissingen is vertrokken (een afstand van ongeveer 120 kilome- te-) wordt vermist. In de Spaansche provincie Gua dalajara is een militair toestel van vliegbasis Salamanca tengevolge van mist tegen een heuvel opgevlogen. 6 personen werden gedood, 5 gewond, van wie er een is overleden. VON PAPEN MAG NEURENBERG NIET VERLATEN. Gemeld wordt, dat dr. Hoegner, pre mier van Beleren, erin heeft toegestemd om von Papen te verbieden Neurenberg te verlaten. Hij ls tot dezen stap overgegaan na een bespreking met het hoofd der Neu ten bergsche politie en den voorzitter van het zuiveringsgerecht, waarvoor von Papen en Fritzsche zulk 'nceten verschijnen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1