Overeenkomst van Cheribon is revolutiebouw WEERBERICHT Na een halfjaar terug in Batavia Blij met een bed en een ongemeubileerde kamer Bezorgdheid over Indië Met een enkel woord Gemeenteraadsverkiezingen België in 85ste Jaargang MAANDAG 25 NOVEMBER 1946 No. 25941] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Commissie-Generaal offerde bet feitelijke Nederlandsche gezag. in. Het protocol van Cheribon had nooit behooren te zijn geparafeerd. De Com missie-Generaal was daartoe niet be voegd. De positie van de Kroon, om een enkel, zeer ernstig, bezwaar te noe men, is welhaast grievend. Wat nu? Politiek steunt nu eenmaal op feitelijke verhoudingen. Onder de feitelijke verschijningen, welke een eigen plaats hebben gekregen, behoort zonder twijfel de Repoeblik Indonesia. De wet houdende instelling der Com missie-Generaal houdt uitdrukkelijk rekening met nieuw gevormde staat kundige organisaties. De Repoeblik heeft van dit feitelijk bestaan veel voordeel gehad. Aanvankelijk weed zij in Nederland door velen verfoeid als een Japansch maaksel, een fascistisch erfstuk, maar langzaam aan ging men, achter de Regeering Schermerhorn en Beel een anderen weg op. Aan het eind van dien weg althans voor het heden liggen de besprekingen te Cheribon met de meest omstreden figuren uit de Repoeblik Soekarno en Hatta. In eigen gebied heeft de Repoeblik evenzeer den wind mee gehad. Aanvankelijk door velen met een schouderophalen be groet, won zij bij gebrek aan weerstand voortdurend aanhang. Thans moeten wij getuigen hoe vertegenwoordigers der zgn. minderheden eerbiedig buigen in de richting Djocja, omdat zij zich van andere zijde niet beschermd weten. Er zijn echter méér feitelijkheden, waarmede thans rekening kan worden gehouden. Uit den chaos onmiddellijk na de capitulatie, is op Java over de Buitengewesten spreek ik thans niet een ander feit gegroeid. Aanvankelijk ging dat heel schuchter; geleidelijk forscher en duidelijker. Het door de oorlogsomstandigheden verdreven ge zag keerde terug. Terugkeeren is eigen lijk niet juist. Tusschen Maart 1942 en December 1945 ligt de December-rede van H.M. de Koningin. Die regeeringsverklaring heeft aan de politieke en geestelijke instelling van het Nederlandsche gezag overzee een anderen inhoud gegeven. De bereidheid tot erkenning van staatkundige orga nisaties van Indischen oorsprong als partners in het Rijksverband was be ginsel van het beleid geworden. Thans, in November 1946, is het be staan van dat gezag in verschillende centra van Java economisch en militaire sleutelposities een feit geworden, evengoed als het be staan van de Repoeblik elders een feit is. Een jaar geleden hadden noch de Repoeblik, noch de Nederlanders een voet aan den grond. Mogen wij de be richten gelooven van Dr. Koets en zijn reisgenooten, dan zou de Repoeblik zich op sommige plaatsen reeds aardig geconsolideerd hebben. Andere berich ten leeren ons, dat binnen de kleine Nederlandsche gezagsgebieden de sa- wahs weer bewerkt worden. De land man is er weer „senang"; hij behoeft geen terreur te duchten, zoolang de hand welke beschermend over hem is uitgestrekt de hand is van één die het goede met hem wil en niet de hand van één die dommelt onder de klap- perboomen. Wij spraken van het feitelijk be staan van Nederlandsch gezag; in Ne derlandsche oogen is dat het rech tens bestaan; van Djocja uit gezien zijn de verhoudingen juist omgekeerd. Daar noemt men Djocja recht en Ba- Prof. dr. mr. E. H. 's Jacob, hoog leeraar m het staatsrecht te Utrecht vervolgt hiernevens zijn artikelen reeks over de ontwerp-overeenkomst van Cheribon. waarvan wij de eer ste beschouwingen plaatsten in ons Blad van 20 en 21 November J.l. tavia feit. De rechtsvraag laten wij hier maar in het midden; het feitelijk bestaan is buiten kijf. Dit feitelijk bestaan nu heeft de Commissie Schermerhorn, in haar ijver om tot een accoord te komen eenvoudig prijs gegeven. Zij maakt den Indruk in de waan ver keerd te hebben, dat zij het been niet stijf kon houden, omdat zij geen grond had om dat been dan op te laten rus ten. Blijkens art. 3 van het protocol zullen de door Nederlandsche troepen bezette gebieden geleidelijk door we- derzydsche samenwerking in het Repu- blikeinsche gebied worden ingevoegd. Die troepen zullen tevens worden ver minderd, m.a.w. naar Holland worden teruggezonden (art. 16). Tegenover de zen terugtocht staat geen enkele waar borg. dat de recht-en van hen. die zich in die gebieden bevinden, ook in de toekomst verzekerd zullen zijn om nog niet eens te spreken van de rechten van hen, die zich elders op Java en Sumatra bevinden. Begrijpt dit niet als een pleidooi voor het handhaven van de status-quo. Java is een dichtbevolkt land, met veel ver keer, waar het scheppen van gebieden met uitzonderingstoestanden zeker niet gewenscht is, nog afgezien van de daar aan verbonden bezwaren. Wat hier welonderstreept moet worden is, dat zoolang herstel van de rechtsorde niet is verzekerd en met de Repoeblik onderhandeld moet worden over een toestand waarbij dat wel het geval zal zijn, de troeven reeds uit de hand wor den gegeven door de toezegging tot spoedige ontruiming. Dat is een vrij gevigheid, welke haar verklaring al leen kan vinden in de haast, waar mede de Commissie gemeend heeft haar werk te moeten verrichten. Zoo iets noemt men, in ander ver band, revolutiebouw. Ministerraad en Commissie-Generaal vergaderen Woensdag. De vergadering van den minister raad ter behandeling van het In dische vraagstuk, waarbij ook de Commissie-Generaal tegenwoordig zal zijn, is vastgesteld op Woens dag as. Zeer spoedig daarna zal een afzonderlijke ministerraad worden gehouden ter bepaling van het standpunt der regeering. Schoenenbon op nummer 2. Het C.D.K. deelt mede, dat in den loop van de maand December 1946 diegenen voor een schoenenbon in aan merking komen, wier stamkaartnum mer op het cijfer twee eindigt, voorzoo ver zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen. Evenals de vorige maanden zullen de distributiediensten eerst in den locrp van de tweede helft van de maand De cember op nader vast te stellen data tot utreiking der schoenenbonnen overgaan, tegen overlegging van de stamkaart met bijbehoorend inlegvel. Inzittenden van in de Alpen gelande Dakota in veiligheid. MEERDERE MALEN AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Alle passagiers bij de reddings werkzaamheden bleken het er 12 te zijn in plaats van 11 van de verongelukte Dakota en de bemanning werden in het afgeloopen weekeinde gered van den Matterhorn-gletscher, waarop zij 5 da gen en 5 nachten in sneeuwstormen en zware koude vertoefd hebben, na een noodlanding, die het toestel op slechts 18 meter van een ravijn tot stilstand bracht. Vlak na de noodlanding ont snapte het niet beschadigde toestel aan een groote lawine, die op slechts 60 me ter afstand langs ging. Nadat de luchtschipbreukelingen door een Zwltsersche reddingscolonne waren bereikt, die den terugtocht reeds met hen had aangevangen, landde majoor Hitz met een Storch-Fieseler vliegtuig op een twintig meter lange sneeuwstrook om met de ergste gewonden weer naar het vliegveld Meiringen terug te keeren. Successievelijk werden daarna alle in zittenden behouden in de bewoonde we reld teruggebracht, dank zij onvermoeid en gevaarlijk werk van reddingscolon nes en vliegtuigen. Eenige van de ge redden waren gewond, doch niet ernstig. Majoor Hitz, chef-instructeur van het Zwitsersche militaire vliegveld Meirin gen, heeft verklaard, dat naar zijn mee ning het ongeluk van de Dakota aan een luchtzuiging toe te schrijven is. Toen Hitz boven de „Wetterkessel" vloog voelde hij duidelijk, da», zijn toestel naar den grond getrokken werd. Deze zuiging zal waarschijnlijk de Dakota naar de gletscher getrokken hebben, aldus ma joor Hitz. ENKELE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijken krachtigeoi wind tusschen Zuidwest en West. wisselend bewolkt met enkele regenbuien, weinig ver andering van. temperatuur. Eereraad Letterkunde afgetreden. De Eereraad voor de Letterkunde is afgetreden, in verband met het feit, dat de leden het niet eens zijn met onderscheidene uitspraken, in den laat- sten tijd gedaan door den Centralen Eereraad. De Eereraad is op dien grond van oordeel, geen vruchtdragend werk meer te kunnen verrichten. Naar het ANP verneemt, stelt de Eereraad voor de architectuur en toe gepaste Kunst zich op hetzelfde stand punt als de Eereraad voor de Letter kunde. De overheid en de zwarte handel. (GP.D.-bericht). De overheid propageert in woord en geschrift den strijd tegen den zwarten handel. Dat ook hier de theorie niet al tijd door de praktijk wordt gedekt, mo ge blijken uit het feit. dat op het De- parlement van Economische Zaken cp gezette tijden een zwarten handelaar verschijnt, die de ambtenaren voorziet van zwarte sigaretten. De man telt on der de ambtenaren van verscheidene af- deelingen tal van geregelde afnemers. Daders van roofoverval te Moerkapelle gegrepen. TWEE INWONERS VAN HAZERSWOUDE. De veronderstelling, als zouden de voor den moord in de Warmoesstraat te Amsterdam gezochte en nog steeds voortvluchtige gebrs. Hoogenboom de daders zijn geweest van den op Maan dag 18 Nov. j.l. gepleegden roofoverval op het postkantoor te Moerkapelle (Z. H.), is onjuist gebleken. In samenwerking met de Rijkspo litie uit Moerkapelle is die uit Ze venhuizen er Zaterdag in geslaagd in Hazerswoude de twee 21-jarige da ders, H. V. en J. v. d. V., beiden woonachtig in Hazerswoude, te ar resteeren. De verdenking viel op deze beide jon gens, doordat zij in de afgeloopen week bedenkelijk veel geld uit gaven. Beide heeren bezaten een rijwiel, waarvan een ooggetuige van den overval beweer de ze gezien te hebben voor het post kantoor. De jongens werden aan een verhoor onderworpen en. nadat zij aan vankelijk hadden ontkend, viel een van hen door de mand. Ook de ander be kende daarna medeplichtig te zijn aan den overval. Hardnekkig bleven beiden weigeren inlichtingen te verstrekken over de vuurwapenen, waarvan zij zich by den overval hadden bediend en die bij een huiszoeking niet te voorschijn waren gekomen. Daarvoor bleek een goede reden te bestaan: bij een tweede mini- tieuze huiszoeking trof een wachtmees ter van de rijkspolitie in een geheime bergplaats, die was aangebracht in een dubbelen muur, de twee revolvers aan naast de eveneens in de bergplaats verborgen gouden schat der jeugdige boeven. Het waren niet minder dan veertig gouden ringen, die onlangs uit een winkel te Boskoop door het in drukken van een ruit waren gestolen. In totaal waren er 48 uit den winkel verdwenen. 7 hadden de jongens er inmiddels verkocht, de achtste had. een van hen verloren en is inmiddels door een eerlijken vinder bü de politie teruggebracht. De bij den overval uit het postkan toor te Moerkapelle geroofde ruim f. 1.300.hadden de jongens, die bei den goede bekenden van de politie zijn, eerlijk gedeeld en er naar hun zeg gen voornamelijk hun achterstallige schulden mede voldaan. Het leven is duur. Batavia, 16 November 1946. (Van onzen eigen medewerker). Een Skymaster bracht me naar Ba taria in precies 70 uur. En het eerste levende wezen, dat ik hier zag, was een Jap. Eenige Jappen dienden namelijk als geïmproviseerde bakens langs de startbaanop Kemajoran, waar onze Amerikaansche piloot het zware vlieg tuig feilloos neerzette. Thans, in den vroegen ochtend van mijn tweeden dag in Batavia, zit ik op een geïmproviseerde stoel achter een geïmproviseerde tafel om u mijn eerste indrukken te melden van het leven hier. Men moet zich weten te behelpen met wat er is en bijzonder veel is dat nog niet. De eerste moeilijkheid, waarvoor de pas aangekomene zich hier ge plaatst ziet, is het probleem der huisvesting. In Batavia moeten op het oogenblik ongeveer een millioen menschen wonen, d.w.z. tweemaal zooveel als vóór den oorlog. Het aantal woningen echter is gedaald. Er is er niet één bij gekomen in de afgeloopen vier jaren, alle zijn ver waarloosd, en vele onbruikbaar ge worden. Zoodat ik al heel blij was toen ik voor den eersten nacht, dank zij goede vrienden, een bed kon vin den op voorwaarde dat ik den vol genden dag weer verhuizen zou. Met veel moeite en veel medewerking van vele zijden heb ik nu voor de drie volgende nachten weer een bed en zelfs een ongemeubileerde kamer. Ik ga dus vooruit. En overmorgen zien we wel verder! Wat is er hier veranderd sinds den dag, zes maanden geleden, dat ik met repatrieeringsverlof Batavia verliet? Niet veel. zoo op het eerste gezicht. Waarbij men overigens in aanmerking gelieve te nemen, dat ik, tot dusver, mij uitsluitend heb moeten bezig houden met dat primaire probleem van het vin den van een voorloopig onderdak. FANTASTISCHE PRIJZEN. Na te hebben ontdekt, dat alle hotels en alle particuliere huizen vol, maar dan ook overvol zijn, betrof mijn eerste indruk de fantastische prijzen, die men voor transport te betalen heeft. Op jacht naar een bed zocht ik eenige ken nissen op. Zy woonden niet bijzonder ver: een afstand van ongeveer 10 minu ten fietsen. Ik ontdekte een taxi en dat leek me een heele vooruitgang, want taxi's waren hier zes maanden geleden nog niet. De man vroeg 10 gulden voor die luttele kilometers. Ik bedankte hem vriendelijk en besloot mijn toevlucht te nemen tot een betja, de driewieler vol gens het bakfiets-model, die vanouds het goedkoopste vervoermiddel in Ba tavia is geweest. Na veel heen-en-weer Admiraal Helfrich en Generaal Kruis bij de Koningin Naar wij vernemen, hebben luik-ad miraal C. E. L. Helfrich, de comman dant der Marine-strijdkrachten, en luit.-gen. mr. H. J. Kruis, de chef van den Generalen Staf, den militairen kant van de ontwerp-overeenkomst van Cheribon Woensdag j.l. met H.M. de Koningin besproken. In een onderhoud met een redacteur van het A.NP. weigerde luit.-admiraal Helfrich voorts berichten te bevesti gen, volgens welke hij en generaal Kruis voornemens waren af te treden, indien de overeenkomst door de regeering werd goedgekeurd, doch wèl verklaarde hij: „Ik voel niet veel voor deze over eenkomst". er aan toevoegend, dat hij zou afwachten, wat de toekomst zou brengen. De admiraal uitte twijfel, of de mi litaire voorzieningen van de overeen komst van Cheribon, n.l. tot weder- zijdsche vermindering van de strijd krachten en Nederlandsch-Inidonesi- sche samenwerking, zouden kunnen worden uitgevoerd. .De geheele situatie is zeer onzeker en onduidelijk," aldus verklaarde de admi raal. „Wij weten hoe het aan onzen kant staat, maar ik denk niet, dat de Indonesiërs weten hoe het aan hun zijde staat. Zij kennen niet de sterkte en de ligging van hun legers, indien men deze als zoodanig beschouwen kan. Het zijn eerder guerilla-benden en ongeregelde troepen". Ook drukte admiraal Helfrich twijfel uit. of de republikeinsche autoriteiten de bepalingen van het onlangs gesloten be stand zouden kunnen uitvoeren, „niet omdat zij onwillig hiertoe zijn, maar omdat hun troepen moeilijk zijn te be reiken en de verbindingen slecht zijn". Generaal Kruis verklaarde dat ook hij op het standpunt stond van wachten op ontwikkeling van den toestand. Hij voegde hieraan toe, dat admiraal Helfrich en hij meer be zorgd waren over de algemeene mili taire situatie dan over de overeen komst van Cheribon op zichzelf. MINISTERRAAD BIJEEN. Zaterdag is de ministerraad bijeenge komen. Daarin zou een voorloopig standpunt der regeering worden bepaald ten aanzien van de door de Commissie- Generaal gesloten basis-overeenkomst. De bijeenkomst duurde van 9 tot 1 uur. HOOGST MERKWAARDIG DANKWOORD. Sjahrir heeft tijdens een afscheids partij ter eere van de Britsche troepen, zijn dank uitgesproken voor hetgeen zij verricht hebben. Daarin zeide hij o.a.: „Door uw persoonlijke kwaliteiten hebt u ons in kennis gebracht met een aantal aantrekkelijke eigenschappen van de Westersche cultuur, die ons volk te- BINNENLAND. De Eerste Kamer vergadert Woens dagmiddag om 2 uur ter behandeling van het wetsontwerp „Goedkeuring van het statuut van de organisatie der Ver. Naties voor Onderwijs. Wetenschap en Cultuur". Gistermorgen is te Eemnes de ma chinale houtbewerklngsfabrlek van de fa. ter Wiel geheel afgebrand, vermoede lijk ten gevolge van smeuling van hout mot. De schade beloopt f. 25.000.—. maar wordt door verzekering gedekt. Gisteravond omstreeks 6 uur Ls Lord Beveridge voor een bezoek aan Nederland op kasteel oud-Wassenaar gearriveerd. Naar wil vernemen zal minister van Klelfens met het oog op de besprekingen inzake de basis-overeenkomst, niet naar ons land komen. De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreem delingenverkeer zal binnenkort in Den Haag oesprekingen voeren met verschil lende relsbureaux, om te komen tot een opzet voor een, door alle relsbureaux in binnen- en buitenland te propageeren, identieken tour voor vreemdelingen van zes A zeven dagen door ons land tijdens den tulpentijd Als dank voor de Deensche hulp na de bevrlldlng brachten de bekende Gors- selsche boerendansers een bezoek aan De nemarken van een tiental dagen. In tien steden en dorpen w.o. Aarhus, Viborg. Randers. Phlsted, Skive, tot boven in Jut land. hebben ze de Achterhoeksche dan sen gedemonstreerd. Het Deensohe publiek was opgetogen I De Rijksverzekeringsbank te Amster dam heelt het comité „Ruiten Troef" 293 dubbele ramen van haar gebouw ter be schikking gesteld ten behoeve van de ge teisterde gebieden BUITENLAND. Het Parijsche gerechtshof heeft twee Journalisten, die met de Dultschers ge collaboreerd hebben, ter dood veroor deeld. Een derde werd veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Ex-keizerin Hermine van Duitsch- land. tweede echtgenoote van den In Doorn gestorven Dultschen ex-keizer Wilhelm, was sinds htet binnenrukken van het Sovjet-leger in Sllezië verdwe nen ZIJ blijkt te zijn ondergebracht in een klein huis te Frankfort aan de Oder (Sovjetbezettingszone van Dudtschland) waar zij met den 18-maanden ouden zoon van prins Franz Joseph van Prui sen een drietal bovenkamers bewoont, terwijl een verplaatste Oekralnschto fami lie het overige gedeelte van het huls in beslag neemt. President Truman heeft medege deeld, dat zijn persoonlijke gezant bij het Vatlcaan, Myron Taylor, voor een bezoek, dat niet langer zal duren dan 30 dagen, naar Rome zal terugkeeren „om bespre kingen over belangrijke zaken met den Paus en andere autoriteiten" voort te zetten, Sir John Boyd Orr, directeur van de F.A.O., heeft in een interview te Weenen verklaard, dat de F.A.O. op een confe rentie, welke 3 December aanstaande te Londen zal aanvangen, een plan zal uit werken voor de voedselvoorziening van Europa als onderdeel van den economi- schen wederopbouw. In de basiliek van den Sint Pieter te Rome zijn 29 katholieke martelaren, onder -wie 15 Europeanen en 14 Chinee- zen, die in den Bokseropstand van 1900 om het leven kwamen, zalig verklaard. Maarschalk Sokolofsky, opperbevel hebber der Sovjet bezettingsstrijdkrachten in Dultsohland, heeft de omzetting van het provinciale bestuur van Saksen in een regeering goedgekeurd. Max Schmellng, ex-wereldkampioen boksen zwaargewicht, ls door de zulve ringsrechtbank te Hamburg „vrij van nazismetten" verklaard. Ten gevolge van de mijnwerkerssta king in de Ver. St. wordt in Denemarken met ingang van 27 November het gas tot de helft van het gewone gebruik gerant soeneerd en de kwaliteit 20 minder. Vermindering van electriciteit, personen vervoer en goederenvervoer wordt binnen kort verwacht. Een partij diamanten ter waarde van vlJf-erL-twlntlg millioen dollar, door de Japansche regeering verzameld in een desperate poging tot verdere financiering van den oorlog, zal waarsohljnlljk aan de geallieerden worden overgedragen bijwijze van herstelbetaling. Volgens de .JDally Herald" hebben twintigduizend man Belgslche troepen de bezetting van de Zuidelijke en Oostelijke sectoren van het Ruhrgebied en het Rijn land van de Britten overgenomen. In de mllncentra. zooals Essen en Dortmund, zullen Britsche bezettingstroepen blijven. Dlmltrof, de leider der Builgaarsche communisten, heeft In Bulgarije een nieuw kabinet gevormd. Een speciale verslaggever van ons Blad, die jarenlang als journa list in Indië heeft gewerkt, is dezer dagen per vliegtuig naar Batavia vertrokken om onze lezers voor te lichten omtrent de daar plaats vin dende gebeurtenissen. Ztfh eerste indrukken, direct na aankomst neergeschreven, zijn in bijgaand artikel samengevat. gepraat kreeg ik den toekang-betja ten slotte zoover, dat hy het voor dezen keer wel voor f. 1.50 wilde doen. Deze duurte betreft niet alleen het vervoer. Een eenvoudige schotel in Hó- tel des Indes (waar heusch geen zwarte winsten gemaakt worden!) kost f.8, een rysttafel f. 10. De ryst kost op de zwarte markt f. 7.50 per liter en de prijzen van vleesch, groenten en fruit zyn navenant. En iedereen is genoodzaakt deze som men te betalen, daar de distributie van de voornaamste levensmiddelen abso luut onvoldoende is. De oorzaak der inflatie ligt in het feit, dat hier twee muntsoorten naast elkaar in omloop zijn. Tot voor kort waren dit dc Neder- landsch-Indische en de Japansche gulden. Sinds drie weken is het laatstgenoemde papier vervangen door het republikeinsche geld. En toen gingen de prijzen pas goed omhoog. De republikeinen bepaalden de waarde van hun munteenheid op 50 Japansche guldens. By den invoer van het Neder - landsch-Indische geld in Maart van dit jaar was de verhouding tusschen den Nica- en den Japanschen gulden vast gesteld op 1 33. Het Japansche papier als maatstaf nemende, zou de republi keinsche gulden dus ongeveer f. 1.50 waard moeten zyn. De „republiek" echter schreef voor, dat haar gulden geiyk zou staan aan 15 Nica-guldens. Dit was natuuriyk een beetje al te dwaas, en thans waardee- ren Ohineesche en Indonesische hande laren de beide guldens ongeveer geiyk. Maar het resultaat is geweest, dat de onzekerheid omtrent de waarde van het ruilmiddel wederom een duw in de ver keerde richting kreeg, met alle gevol gen van dien. DE „KRAP-GELD-POLITIEK1* DUURT VOORT. Intusschen houdt onze regeering vast aan haar krap-geld-politiek, zoodat de Nederlander slechts een deel van zyn salaris in handen krygt. De rest wordt geblokkeerd. En hoewel er nog steeds niets behoeft te worden betaald voor huishuur, water en licht (de luxe van gas kan men zich nauweiyks meer her inneren), is het duidelyk dat niemand toekomt met een paar honderd gulden per maand. Het eenige wat er op zit is alles te verkoopen, wat men nog te verkoopen heeft, en voor de zwarte prij- zen, die men hiervoor krygt, zwarte levensmiddelen in te slaan. Gemakkeiyk is het leven hier dus niet. Maar in de oorlogsjaren heeft men hier geleerd van vrywel niets te leven in omstandigheden, vergeleken waarmee de huidige byna ideaal mogen worden genoemd. Er wordt hard gewerkt op velerlei gebied, en overeenstemming in de liooge politiek zal wellicht den weg openen naar een spoedige verbetering, een uitweg uit den huldigen chaos op financieel en uit de enorme moeilijk heden op economisch terrein. Gisteren zyn in België de gemeente raadsverkiezingen gehouden. Op 31 December 1945 telde België 8.344.534 inwoners, waarvan 4.087.918 mannen en 4.256.616 vrouwen. 5.572.664 Belgen zyn kiezers voor de gemeente, waarvan 2.671.681 mannen en 2.900.083 vrouwen. Byna 67 pet. van de Belgische bevol king neemt dus deel aan de gemeente raadsverkiezingen. Vrij algemeen is de verwachting, dat de uitslag der gemeenteraadsverkiezin gen voor België een periode van groo- tere politieke stabiliteit zal Inluiden. Voor het eerst namen de vrouwen deel aan de verkiezingen. Waar de rexisten en de vroegere aan hangers van het Vlaamsch Nationaal Verbond voor de C.VP. hebben ge stemd, zooals te voorzien was, ls de groote winst voor de kaktholieken maar van een vloedgolf is nergens sprake. Men oordeele uit volgende opgaven: Te Antwerpen behaalden de katholie ken 20 zetels (13), de liberalen 5 (8), de socialisten 17 (13) en de communisten 7 (0) zetels. Te Brussel verwierven de katholieken 14 zetels (12), de liberalen 12 (13), de socialisten 9 (onveranderd), de commu nisten 6 (3). Mechelen: C.VP. 13 (12). socialisten 14 (13), liberalen 2 (4). Brugge: C.VP. 16 (15), socialisten 10 (9), liberalen 1 (2). Leuven: C.VP. 15 (13), socialisten 8 (9), liberalen 2 (2). Aarlen: C.VP. 6 (6). socialisten en communisten 9 (3), liberalen 3 (4). Luik: C.VP. 15 (9), socialisten 15 (13), communisten 5 (4), liberalen 4 (7). En elders zyn de verhoudingen onge veer gelyk. Men zie dus, hoe de ver schuiving in hoofdzaak onder de link- sche partyen onderling heeft plaats ge vonden. voren van de blanken, die het kende, zelden heeft waargenomen. Ik bedoel uw beleefdheid, vriendelijkheid en waardige zelfbehcersching." (Was dit een steek op de Nederlan ders? In dat geval worden wèl bemoedi gende perspectieven voor samenwerking geopend!. - Red.^„L.^D."). MEENING VAN PROF. SCHERMERHORN. Aneta meldt uit Bataria dat volgens het republikeinsche persbureau „Anta- ra" prof. Schermerhorn op een pers conferentie, toegestaan aan Indonesi sche journalisten op 20 Nov. j.l., ver- Waard heeft, dat de Ned.-Indonesische overeenkomst volgens zyn verwachting voor het eind van dit jaar zou zijn on derteekend. Prof. Schermerhorn hoopte voor Kerstmis weer in Batavia terug te zyn. DE „GROOTE OOST". De adviescommissie van het algemeen regeeringscommissariaat voor Borneo en de Groote Oost heeft de ontwerp regelingen voor de vorming van den staat de Groote Oost besproken. Het ontwerp voorziet in een over dracht van de bestuursbevoegdheden in dien zin, dat samenwerking op een ge- ïyke basis met andere staten, die in de Ver. Staten van Indonesië zullen wor den gevormd, mogelijk zal zyn. RESOLUTIE „PARTIJ VAN DE VRIJHEID". De Party van de Vrijheid heeft in een te Amsterdam onder voorzitterschap van mr. D. U. Stikker gehouden verga dering een resolutie aangenomen, waar in verklaard wordt, dat de Commissie- Generaal op grond van bevoegdheids overschrijding op het vertrouwen van het Nederlandschevolk geen aanspraak meer kan maken en dat de aan de leden der Commissie-Generaal verleende vol macht behoort te worden Ingetrokken. Verkiezingen in Wuertemburg-Baden. De semi-officieele uitslagen van de landdagverkiezingen in de provincie Wuertemberg-Baden luiden als volgt: Christen-democraten 486.734; sociaal democraten 403,554, Duitsche Volksparty 247.542, communisten 129.685, ongeldig 74.684 stemmen. De semi-officieele uitslag voor de stemming over de nieuwe grondwet voor Wuertemberg-Baden luidt: 921.181 stem men voor, 140.721 tegen, ongeldig 280.297. Door 71 procent van de stemge rechtigden werd gestemd. ROEMEENSCHE MINISTERS DIENEN HUN ONTSLAG IN. Michael Romniceanu, van de nationale liberale party, en Emile Hatieganu, lei der van de nationale boerenpartij, de twee oppositieleden in het Roemeensche kabinet, hebben hun ontslag ingediend als protest tegen „onregelmatigheden" tydens de algemeene verkiezingen op Donderdag j.l. Het veto-recht. GEEN OVEREENSTEMMING DER GROOTE VIJF. De Groote Vyf hebben geen overeen stemming kunnen bereiken ten aanzien van de kwestie van het recht van veto dei- groote mogendheden in den Veilig heidsraad, Molotof, de Sovjet-minister van Bui- tenlandsche Zaken, verklaarde, dat hij geen der drie voorstellen, gedaan door Engeland, de V.S. en China, kon aan vaarden. Molotofs voorsei was onaan vaardbaar voor de vertegenwoordigers der vier andere landen. Men besloot geen vergaderingen der Groote Vyf over de kwestie van het veto meer te houden. De kwestie gaat thans, naar men meent to weten, terug naar de politieke commissie, welke haar besprekingen over dit onderwerp had uitgesteld om de groote vyf de gelegenheid te geven mid delen te vinden, waardoor het recht van veto in zijn huldigen vorm effectief kan zijn. Molotof stelde voor, dat de Groote vyf een resolutie zouden opstellen, waarin de algemeene vergadering wordt ver zocht te verklaren, dat zy elke poging om het handvest der V. S. te wyzigen, ongelegen acht en alle voorstellen, die er op gericht zyn het gebruik van het veto te beperken verwerpt. Hy ver klaarde, dat de eenige manier om ver betering te brengen in het gebruik van het veto-recht verbetering van den geest, waarin de Veiligheidsraad zyn werk doet, is en niet het toevoegen van reglementen. Hy ontkende dat een der mogendheden het veto had misbruikt. Bevln, de Engelsche minister, ver klaarde, dat hy enkel een gedragscode wenschte. Byrnes, de Amerikaansche minister, vond, dat het veto alleen moet worden gebruikt in belangrijke aangele genheden. Molotof critiseerde tenslotte het werk van den Veiligheidsraad, waar, zoo zeide hy, de meerderheid dikwyis had getracht haar wil aan de minder heid op te leggen. BRITSCHE NOTA AAN POLEN. De Britsche gezant te Warschau heeft aan de Poolsche regeering een nota overhandigd over de aanstaande Pool sche verkiezingen, die op 19 Januari a.s. zullen worden gehouden. In de nota wordt gevraagd, dat alle democratische partyen gelyke facilitei ten zullen hebben om de verkiezings campagne vrij en zonder intimidatie te voeren en dat alle partyen in alle com missies, die met de verkiezing belast zyn, vertegenwoordigd zullen zyn. De wyze, waarop deze voorwaarden zullen worden vervuld, zal het stand punt beïnvloeden, dat de Britsche re geering in zal nemen ten aanzien vaa het representatieve karakter der verkie zingsuitslagen en van een te vormen re geering.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1