VOOR DE VROUW STADSNIEUWS l Ifficieele publicatie Komt er een Oecumenisch Jeugdcomité te Leiden? SPORT. VOETBAL. De wedstrijd EngelandNederland. HET ENGELSCHE ELFTAL VASTGESTELD. Gistermiddag Is t-e Sheffield het En ge lsche elft-I voor den wedstrijd tegen Nederland gekozenHet luidt als volgt: Doel: Swift (Manchester City). Achter: Scott Arsenal) en Hardwick (Middlesbrough) aanvoerder. Midden: Wright (Wolverhampton Wan derers). Franklin (Stoke Olty) en John ston (Blackpool). Voor; Finney (Preston North End). Garter (Derby County), Law ton (Chel- se-a). Mannlon (Mlddlesbrtu^M en Lang- ton (Blackburn Rovers). Reserves: Hagan (Sheffield United) en Cockbura (Manchester United). Nieuw Competitie-systeem. VOORSTEL DER COMMISSIE- DE VRIES. De door den K-N VB ingestelde com missie, bestaande it de heeren O de Vries, H. Bockmeulen en J. Feddema. heeft thans haar voorstellen inzake een nieuw competitie-systeem bij den bond ingediend. Na al hetgeen uit de discussies op de laatste bondsvergadering gebleken is acht de commissie het nutteloos een nieuw voorstel tot vorming van een hoofdklasse in te dienen. Ook over het voorstel om de 1ste klasse los te ma ken van de districten en het aantal 1ste klassers tot 56 clubs (verdeeld over 4 districten) terug te brengen, wenscht zij niet weer in discussie te treden. Teneinde tot verbetering van het competitiestelsel te komen stelt de commissie De Vries voor: 1. Het aantal 1ste klassers op 66 elf t-a llen, verdeeld over 6 districten te handhaven. 2. Voor alle andere klassen de compe- titie-afdeelingen voor het Ingaan van het seizoen 1947/48 op 12 elftallen te brengen. Een uitzondering wordt ge maakt voor de res. 3e klasse in district 1 en 2. waar 9 afdeelingen worden ge vormd met elk 10 elftallen. 3. De automatische degradatie van de nummers laatst in èlle competitie-af- deelingen en de kampioenen promotie wedstrijden te doen spelen. 4. Herstel van den zuiveren gelijkvor- migen pyramidebouw in de verhouding 1-2-4-8 voor de z.g. „Standaardcompe tities" en 1-3-9 voor de reserve-afdee- lingen. 5. De instelling van een competitie om het kampioenschap van Nederland van de res. 1ste klasse- TeylingenL.D.W.S. 2—1 Teyllngen was gesteund door den wind aanvankelijk sterker en reeds spoedig had de thuisclub door goede doelpunten een 20 voor sprong welke L.D W.S. door B. v. d. Weijden tot 21 kon terugbrengen. L.D. W.S. miste toen een strafschop. De tweede helft was vrijwel geheel voor L D.W.S. en als een wonder ontsnapte het Teyllngendoel telkens aan een doorboring. De weinige Teyllngen-aanvallen waren zeer gevaarlijk maar de LJ).W.S.-verdedi ging liet zlcb evenals die van de thuis club niet meer passé eren, zoodat Teylln gen een gelukkige 21 overwinning be haalde. TAFELTENNIS. Wedstrijden „De Sleutels" De Sleu tels speelde haar eersten competitie-wed strijd in het nieuwe seizoen. Het begin was verre van fraai. Team 6 leed name lijk een 19 nederlaag tegen G.GB 2 uit Den Haag. Het eenlge tegenpunt v d gescoord door P. Groen 1. h. Woud Voor Zaterdag 23 November staan d« volgende wedstrijden op het program: Afd heeren: r" utels 1Treffers 1 (R'veen)Quick (Delft)Sleutels 2; Sleutels 3Z. en S. (Den Haag): Sleutels 7 Stokvis 2 (Den Haag). Afd. dames; D.O.S, (Den Haag)—Sleu tels 1. BRIDGE Competitie „V.O.G." Voor de com petitie werden gespeeld- lste klasse: Wakka w. van Smit met 18 p., Gaykema w. van Schilthulzen met 48 p.; Waasdorp w van Kuilman met 14 p 2e klasse; Wolrlng w. van Caro met 11 p mevr. v. Alphen w. van Kriek met 49 p.; Horree w. van Blom met 38 p. 3e klasse: Baarda w. van Grommée met 38 p.; Vlasveld gelijk met mej. Tuk (3 p. voor Vlasveld); Nieboer gelijk tegen v. d. Zanden (2 p. voor Nieboer). Het Leidsche Tribunaal. Het Leidsche Tribunaal deed in zijn zitting van heden allereerst uitspraak in de volgende zaken: A. Hoogendoorn te Woubrugge. inter- neering voor den tijd van één Jaar en negen maanden tot 8 Februari 1947. ontzetting uit de beide kiesrechten en verbeurdverklaring van zijn radio-toe- stel; H. J. van Staveren te Woubrugge, ln- terneering voor den tijd van één jaar en acht maanden tot 8 Januari 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten en verbeurdverklaring van zijn vertnogen tot een bedrag van f. 1000. J. Brittijn te Leiden, heropening van het onderzoek in verband met nog la ter tegen verd. ingebrachte beschuldi- gingen; B. A. Hartevelt te Zoeterwoude. die veertien dagen geleden reeds in vrij heid was gesteld, ontzetting uit de beide kiesrechten; Mej T. C. M. Verselewel de Witt Ha mer té- Leiden, die veertien dagen ge leden in vrijheid was gesteld, ontzetting uit de beide kiesrechten; Mevr B. M. Boon uit Leiden, inter- neering voor den tijd van één jaar en zeven maanden tot 16 December 1947 en ontzetting uit de beide kiesrechten. LEIDERDORP De vuilnisauto In gebruik De vuilnis auto ls hier J.l. Zaterdag In gebruik ge nomen De oude trekkar die in onze ge meente tot nu toe nog steeds voor dit werk werd gebezigd ls thans van het too- neel verdwenen. De autobusdienst Thans ls de datum, waarop de autobusdienst begint, defini tief bepaald op 2 Dec. as. Het wordt een busdienst van de N Z.H.T.M. Het begin punt in onze gemeente ls bij de Doesbrug. De bus vervoert de passagiers tot over de Wilhelmlnabrug waar zij kunnen overstap pen op de tram. Nieuwe O. L. school De plannen voor den bouw van een nieuwe O- L. school zijn thans ln een vergevorderd stadium. Vermoedelijk zal het volgend Jaar nog met den bouw kunnen worden begonnen. Het ligt thans ln de bedoeling het eerlang vrh komende oude schoolgebouw, dat da teert van 1863. grondig te verbouwen en dan te benutten als vergaderlokaliteiten alsirv-'i' 'vmnastlekzaal MARKTBERICHTEN LEIDEN. 19 November Coöp. Groenten- velling Andijvie 11.8027.60, kroten 4.90 9.10, snilboonen 160173, gele kool 6.9011.10. groene kool 1319, roode kool 7.1013.50, witte kool 2.403.90, boerenkool 17—22, sprultkool 42—77, prei 1319 uien 5.308.60, tomaten 486. druiven 94 rapen 6.106.80. schorsenee- ren 3245, peen 9 2015.50, spinazie 57. wlnterpostelein 812. witlof 6392. Alles per 100 kilo. Bloemkool 845. sla 1.10— 9.80 knolselderij 12 Alles per 100 stuks. Peterselie 5.20—6.40. peen 11—21 Alles per 100 boe. ROTTERDAM Veemarkt, 19 Nov. Totaal aanvoer 2889. 200 Paarden, 17 Veulens, 426 Vette koeien en ossen, 600 Uitgerust ontvangen en toch lekker eten. Wij kunnen weer gasten vragen, svant er is nu voldoende materiaal om te kok kerellen, maar de moeilijkheid is, dat de meeste huisvrouwen weinig of geen hulp hebben. Kort geleden heb ik ondervonden, hoe men het niet moet doen. De gastvrouw was nauwelijks te zien. Toen wij kwa men keek zij door een kier van de keu kendeur. en wij hoorden een veelbelo vend gesis en gepruttel. De gastheer bood een dronk aan, maar me vrouw liet zich verontschuldigen, want ze moest koken. Daarna kregen wij in derdaad een heerlijk etentje, alles was versch gebakken en gebraden. Gedu rende elk gerecht vloog onze kokin naar het fornuis, want het volgende gerecht moest in het oog gehouden worden, en telkens bracht ze behalve de schalen een flinke walm van vet- en bakluchtjes mee. Er kwamen spatten op haar jurk, en haar neus glom. hoe langer hoe erger, tot er opeens een haastig opgegooide laag poeder op zat. Het kan gelukkig ook anders, al heb ben wij geen vrouwelijke hulp. maar wij roepen de hulp in van «ven en hooi- kist van warm houden au bain marie; en van ijskast, kelder of een ander koel plekje voor de koude gerechten De tafel Is natuurlijk al lang gedekt i en de gelukkigen, die zich een appera- I tief kunnen perminteeren hebben alles wat er bij hoort op een blad klaar staan. De huisvrouw is verkleed en verzorgd, en de keuken ziet er uit, als of niemand iets te eten zou krijgen. Op het fornuis is geen pan te zien. „Je hebt ons toch verwacht?", vraagt benauwd 'n gast. die 'n blik in de keuken geworpen had. Mevrouw praat gezellig mee en 't lijkt wel, of ze den heelen dag niets uitge voerd heeft. Het is onbegrijpelijk. Maar dadelijk dampt de soep op ta fel. een heerlijk slaatje staat op het buffet, hierna volgt een schotel met •vleesch en groente en gebakken aard- appelenpuré uit den oven. Een pud ding wordt toe gegeten en op het laatst komt een blad op tafel met mokka-kop jes en heerlijke koffie, die onder de theemuts gloeiend warm is gebleven. Het lijkt wel of de kabouters bezig wa ren. De afwasch ls kinderspel; er zijn al leen die dingen vuil. die net gebruikt zijn. Geen pannen of keukengerei, die zijn al uren geleden schoongemaaakt en opgeborgen. Stribbel niet tegen, huisvrouw7, als de gasten aan de afwasch mee willen helpen, het ls heusch niet ongezellig, en ook in andere landen wordt het nu veelal gedaan. In Engeland, waar men alweer zoo veel mogelijk in avondjurken dineert, nemen de dames schortjes mee, om met de afwasch te helpen! Wilt u het ook zoo doen? Het kan ge makkelijk aan de hand van een paar menu's onder het motto: „Uitgerust, ontvangen en toch lekker eten" U kunt Uw vrienden vast inviteeren! (Wordt vervolgd). Eerste Toonkunstconcert IIET AMSTERDAMSCH KAMERMUZIEKGEZELSCHAP. Twee aparte werelden: die van Mo zart en Schubert vóór-, die van den modernen Italiaan Alfredo Casella na de pauze. Hoe dikwijls schreven wij niet, dat de eerste twee geniaal zijn? Men hoort het weer in dit Mozart kwartet in A gr. t. en evenzeer in het Kwintet C gr. t. van Schubert. Daar is geen twijfel aan: discussie overbodig. Probleemloos verglijden de heerlijk ste, oud-vertrouwde klankencombinaties de rust daalt over de ziel, men verzinkt in een weelde van kleur en betooverend figuratiespel. Maar vooral bij Schubert spreekt de „hemelsche lengte", met als nadeelige factordie „lengte". Zoo'n Adagio bijv. met haar einde- looze reprisesDat is voor ons, staande midden in de 20ste eeuw van 't goede soms te veel! 't Zou de helft korter kunnen Of't moet waarlijk tot in alle finesse's superieur gespeeld worden. Dan wordt Casella voor ons geplaatst! Hij schrijft een „Serenata", zóó bon dig in de factuur, zóó zeker en raak in de thematiek, welke van 't eene instru ment tintelend en frisch op 't andere overslaat, zóó spiritueel van vondst op vondst, daarbij zóó veelzeggend, in de effecten voor clarinet, fagot, trompet (af en toe „gestopt") in oude glorie her steld. viool en cello, dat élk onderdeel: Marcia, Minuetto, Nptturno, Gavotta, Cavatina en Finale tot een boeiende en tevens stemmingsvolle illustratie wordt. Ge blijft in-eens „klaar-wakker". van den verrassenden inzet tot 't even orl- geneele slot. Italianen trekken voorbij, het myste rie van den maannacht en de warmte der liefdesmelodie raken U aan, in zui ver Italiaansche sfeer. En ge weet, dat Casella in zijn genre en in zijn uitingen evenzeer een meester is als geniale voorgangers. Al z&l zijn taal, vooral na Mozart en Schubert, niet door een ieder begrepen worden. Maar zijn „spirit" zal elkeen gevoeld hebben.. Het A'damsch Kamermuziekgezel schap speelde in 't algemeen heel goed. Daarvoor bestaat 't ook uit Concertge bouwleden. Maar zij missen voldoende gelegenheid tot 't volmaakte inspelen op elkaar. De le vlolist Piet Heuweke- meijer domineert herhaaldelijk, zijn zui verheid laat soms te wenschen, zijn toon blijft dikwijls te materieel, hetgeen de eenheid niet bevordert. Er zijn twee uitzonderlijk nobele cel listen, t.w. Johan de Nobel en Roelof Krol. de clarinettist Bram de Wilde, de fagottist Thom de Klerk en de trom pettist Marinus Komst openbaren zich als ware meesters. Karei Hüsken (viool) en Karei Schou ten (alt) passen zich voldoende bij hen aan, hoewel soms ln snelle passages niet volkomen zuiver. Als geheel echter een ensemble, dat een zeer waardevolle plaats inneemt. H- HET PROCES TE NEURENBERG. Uiteenzetting door Mr. baron van Tuyll van Serooskerken. In het Groot Audit -trlum der Leid sche Universiteit heeft mr. baron van Tuyll van Serooskerken. die namens de Nederlandsche regeering ons land ver tegenwoordigd heeft tijdens het proces te Neurenberg, over dit proces een zeer uitvoerige uiteenzetting gegeven, zulks onder enorme belangstelling van de zijde der studenten. Spr. heeft er om. op gewezen, dat de groote beteekenis van dit proces is ge legen in het feit. dat de Duitsche schuld onomstootelyk is komen vast testaan. Agressie is onwettig en schuldig ver klaard; dit is van nu af aan voor alle tijden in het Volkerenrecht vastgelegd, zulks zoowel ten aanzien van groepen als personen, die hierdoor des doods schuldig zijn. Geen land noch regee ring kan dus meer ongestraft een aan valsoorlog ontketenen Al leek het niet zoo. het proces is toch in een enorm tempo gevoerd en met een bewonderenswaardige objecti viteit. Ten opzichte van verschillende punten werd nog een parallel getrokken tusschen de Nederlandsche en de En- gelsche rechtspraak, welke in d- meeste gevallen in het voordeel van de eerste uitviel. De rede viel een hartelijk applaus ten deel. Na afloop was er een uitvoerige gedachtenwisseling. BONNEN HALEN. Voor bonkaarten zijn morgen aan de beurt de letters D (beginnende bij Dr), E en F; voor een schoenenbon (laatste stamkaartcijfer 7) de letters K. L en M. De Wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. Gebruiksvee. 161 Graskalveren, 195 Nuchtere kalveren, 258 Schapen. 812 liggen, 220 Bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien le kv. 775. 2e kw f. 625. 3e kw. f. 450: Melk koeien f. 750, f. 625. f. 450: Varekoeien f. 500, f 350, f. 275; Vaarzen f. 550, f 400, f 250; Pinken f. 400. f. 300. f. 200, Graskalveren f. 200, f. 160, f. 80; Biggen per week f. 16, f. 13, f. 10. Gemeentezaken. ONTSLAG. Voorgesteld wordt eervol ontslag te verleenen aan clr W. P. Jorissen als lid van het College van Curatoren van het Gymnasium, aan mej. W. M. Ny- kamp als hoofd van de bewaarschool van het Elisabethshof, aan den heer E. J. Hoppe, als leeraar in het teekenen aan het Gymnasium, aan mevr. J. M. Dutilh's Jacob als tijdelijk leerares ln het Nederlandsch en de Geschiede nis aan het Gymnasium, aan den heer B. M Noach, als leeraar in het Neder landsch aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus, aan den heer J. Wolfslag als onderwijzer aan de Opleidingsschool Kernstraat. Tevens wordt voorgesteld te ontslaan den heer A. J. M. van Dijk als lid van de Monumenten-commissie wegens diens lidmaatschap van de NS.B. BENOEMINGEN. Als lid van het College van Curate len van het Gymnasium worden in de vacatures prof. Cleveringa en dr. Jo rissen als no. 1 voorgedragen resp. prof ir.r. H F. W- D. Fischer en mevr. C. G de JagerGala vagi; als leden van <-'o commissi'! voor Monumentenzorg ir de vacature ir. van Oerle en van Dijk resp. de heeren ir. J. A. van der Laan en A. Bicker Caarten. In de vacature prof. Cleveringa als bestuurslid der Ver. tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswonin gen wordt voorgedragen als no. 1 prof. mr. C. Westrate. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt voorgedragen de heer C J. M Montanus alhier. Voor de vervulling van de vacature Nederlandsch en Geschiedenis aan het Gymnasium worden voorgedragen: 1. Dr. J, F Heybroek, leeraar aan de Rijks H.B.S. te Coevorden; 2. Dr. B. v. d. Berg, leeraar aan het Rotterdamsch Lyceum en de HB S. te Rotterdam. Voor de vervulling van de vacature Duitsch: 1. Drs. J. H. Drewes, leeraar aan de U.l.o- Kopschool te Leiden; 2. J. F. Bakker, leeraar aan het Prinses Beatrix Lyceum, Glion sur Montreux, Zwitserland. Als hoofd aan de bewaarschool Atjeh- straat worden voorgedragen: le. Mej. N. Teljeur, hoofd eener open bare bewaarschool te Haarlem; 2e. Mej. D. J. E. Odé. onderwijzeres aan een kleuterschool te Schiedam; 3e. Mej. D. van Minnen, onderwijzeres aan een openbare bewaarschool te Assen; Als hoofd van de bewaarschool Elisa bethshof le. Mej. G. van der Brug, onderwijze res aan een neutrale bewaarschool te Hilversum; 2e. Mej. D. J. E. Odé, on derwijzeres aan een kleuterschool te Schiedam; 3e. Mej. D. van Minnen, on derwijzeres aan een openbare bewaar school te Assen. GELDEN AANGEVRAAGD, f. 6000 wordt gevraagd voor den aan koop van een tweede vrachtauto voor den dienst van Gemeentewerken en f. 6000 voor een vrachtauto voor den Gem. Reinigings- en Ontsmettings- dienst; f. 1550 voor vernieuwing van de electr. sterkstroominstallatie van de Stadszaal en verbetering in de noodver lichting daar f. 150 subsidie wordt voorgesteld voor de Huish. Voorlichting en Gezinsleiding voor 1946 voor kook-cursussen. Het subsidie ten behoeve van de Gem. Blindenwerkinrichting, zal van f. 10.000 tot f. 14.000 dienen te worden gebracht. Voorgesteld wordt de subsidie aan de Ver. Zwakzinnigenzorg met f 2.220.80 te verhoogen. VER. VAN OUD—HJB.S.-ERS „DE OLIEVLEK". De in Juni vaji dit jaar opgerichte Vereenlging van oud-leerlingen der HBS met 5-j. cursus te Leiden, „De Olievlek", hield haar eerste feestelijke bijeenkomst, welke werd Ingeleid door een middag vergadering in „Het Gulden Vlies". Des avonds verzamelden de „oliespetters" van uiteenloopende jaren zich in den Foyer der Stadsgehoorzaal waaraan voor oud-HB.S.-ers zoovele herinneringen verbonden zijn voor een soirée dan sante, afgewisseld door een kort, maar gevarieerd programma van cabaretnum mers, waarin ook door de „oude garde" een belangrijke bijdrage werd geleverd. Onder de zeer talrijke aanwezigen be vonden zich. behalve het bestuur van de zustervereeniging „Emtegeës", de direc teur der H.B.S., dr. Boks met zijn echt- genoote, de oud-directeur, dr. Schalk wijk en verscheidene leeraren met hun dames. Het bestuur van „De Olievlek" kan met voldoening terugzien op deze eerste, zeer geanimeerde reünie. Hebt gy gebrek aan. kleeding, schoeisel, beddegoed, keukengerei e.d en beschikt gij niet over voldoende geldmiddelen, dan zal misschien het Consumentencredlet voor U uitkomst kvmnen brengen Wendt U daartoe tot het Bureau voor den Dlstrictsraad, Nleuwsteeg 4. waar U eiken dag van 912.30 en van 25 uur Inlichtingen kunt bekomen. Bovendien Dinsdag- en Donderdagavond van 79 uur. Ook de gezamenlijke vakorganisaties willen U van voorlichting dienen en hou den daartoe zitting Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond van 79 uur op het Stadhuis, kamer 135, ingang Breestraat. CENTR. VER. VAN DEN MARKT-, STRAAT- EN RRTERHANDEL. Een Leidsche afdeeling opgericht. In „Royal" is gisteravond een afdee ling van de Centr Ver. van den Markt-, Straat- en Rivlerhandel opgericht. In het bestuur werden gekozen de heeren H. Stikkelorum, voorzitter, D. Kaay, secretaris, Wyttenbachweg 3c, Oegst- geest en P. Verschoor, penningmeester. BRANDJE IN SAVOY". In de juist de vorige week geopende bar van de „Savoy-club" aan den Sta tionsweg is hedennacht een brandje uitgebroken. Omstreeks twee uur nam de eigenaar, de heer Kanis, een sterke brandlucht waar, waarop hjj direct de brandweer alarmeerde. Bij onderzoek bleek, dat de brand was uitgebroken in een onder de barstelling staande hou ten bak, waarin de aschbakken worden geledigd. Vermoedelijk is hierin een brandende sigaar of sigaret achterge bleven Met één straal op de water leiding heeft de brandweer den brand gebluscht. Eenige stoeltjes en een ge deelte der barstelling werden vernield. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. BOEKENBEURS VAN DE NEDERLANDSCHE UITGEVERS. In drie zalen van „Het Gulden Vlies" ls esn drukke en welgeslaagde Boeken beurs gehouden bestemd voor de erkende boekverkoopsrs uit Leiden en omstreken. Deze Beurs werd gehouden op Initiatief van de Vereenlging van vertegenwoordi gers ln het uitgeversbedrijf, ln overleg met den Nederlanclschen Uitgeversbond en de Vereenlging TB.V.D. belangen der Boekhandels. WIJ merkten van de vele uitgevers o.a stands op van eenlge groote Amsterdamsche en Leidsche uitgevers en van twee Importeurs. Het publiek mag. ten opzichte \an het goede boek, gTOOte verwachtingen koesteren, te oordeelen naar de aangeboden boeken, welke bin nenkort zullen verschynen. RESTAURATIE O.L. SCHOOL PAUL KRUGERSTRAAT. Ten stadhuize ls hedenmorgen aan besteed de restauratie van de O.L. School aan de Paul Krugerstraat. Er waren 33 inschrijvingen. Hoogste was A Rietveld, Den Haag met f. 48.090; laagste Gebrs. Lucas, Den Haag met f30.540.—. De^gunning werd aangehouden mede in verband met een door een ambte naar van Gemeentewerken aan een der inschrijvers verstrekte informatie, wel ke zou afwijken van de bestekbepalin gen. COLLECTANTEN N.H. DIACONIE. Tijdens een gisteravond in het Huis- zittenhuis gehouden vergadering van het College van Collectanten der Ned. Herv. Diaconie te dezer stede is de voorzitter de heer K. Chr. Kuiper, ge huldigd in verband met het feit, dat het 14 November .1.1. vijf en dertig jaar geleden was, dat '"M zijn Intrede ln dit College deed. De t..er Kuiper, die reeds dertien jaar het voorzitterschap be kleedt. is daarbij toegesproken door den tweeden voorzitter, den heer D. Ab- spoel. OEGSTGEEST Onthulling grafsteen Piet van Ma nen Op de begraafplaats van het Groene Kerkje ls Zaterdagmiddag op het graf van wijlen Pleter van Manen een gedenksteen onthuld en overgedra gen aan zijn ouders. Onder de talrijke aanwezigen merk ten wij op: dr. Ir. P. M. Heertjes, voorm. Gewestelyk-Commandant der B.S. dr. Scherpbier rector van het Chr. Lyceum te Alphen, den heer J. E. D. Rienstra, toenmalig commandant der sectie Oegst- geest B.S., den heer K. Veen. den heer G. R, D. Crommelin namens de kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente, het bestuur der Oranje-Vereenlging, dr. van Tongeren namens den Raad van Oud- Illegalen, den heer J. W. Bonda v.m. voorz. van N.V.H. en vele vrienden en kameraden. Na ontvangst ln het koor der kerk verzamelden allen zich om het graf van wijlen Pleter van Manen waarover de B.S.-vlag was ontplooid. Als eerste spre ker trad naar voren dr. ir. P. M. Heer tjes die zelde: Het is eenerzijds een droeve plechtigheid die allen hier weer tesamen brengt zooals in Juli 1945. Spr. herinnerde aan het moment waarop hem de tijding werd gebracht dat. en hoe Piet was heengegaan en er droefheid in hem was om het verlies van een derge lijke jongeman, die na in de bezetting zijn leven te hebben feil gehad voor zijn vaderland, dit in Gods hand moest ge ven na de bevrijding toen het gevaar geweken leek. Maar aan den anderen kant was er ook bij mij als bij u allen reden tot dankbaarheid omdat hy Juist op de wij ze waarop hy is heengegaan heeft ge toond, een kerel te zyn. die niet aan zichzelf, maar aan zyn kameraden dacht, want om hun leven te redden ging hij vrywillig den dood in. Een dergelijk karaktervastheid is zeldzaam. Hierna sprak de heer G. D. Sanders als plaatseiyk commandant van de B.S. die na een hartelijk welkom herinnerde aan den 25sten Juni. toen ieder bezig was zich gereed te maken om de be- vrydlngsfeesten te vieren en er plotse ling een zwarte schaduw werd gewor pen over de komende feestvreugde. Het was een droevig ongeluk dat aan een veelbelovend leven zoo plotseling een einde maakte en aan u, ouders en fa milie. uw zoon ontnam waarvan u zoo veel verwachtingen koesterde en de le den der BB. beroofde van een goed ka meraad. zyn daad van trouw moet bewaard biyven en daarom is deze grafsteen ge plaatst als blijvende herinnering. Spr. droeg de grafsteen namens de sectie Oegstgeest van de B.S. over aan de familie en legde een krans. Namens het college van Kerkvoogden der Ned Herv. Gemeente deelde spr. mede, dat zy besloten hebben uit piëiteit voor wyien Plet van Manen, de kosten voor de verzorging van het graf op zich te nemen. Na de ouders brachten ook andere aanwezigen een stille bloemenhulde. Hierna sprak de heer J. E. D. Rien stra als v.m Sectie-Commandant, die wees op de woorden in den steen aan gebracht: „Hy gaf zyn leven voor zijn kameraden". Deze woorden, aldus spr. zullen wy steeds in onze gedachten hou den. Spr. herinnerde aan het werk ty- dens de burgeriyke verzetsperiode, waar in hy Piet van Manen heeft leeren ken nen als iemand die een byzondere en groote belangstelling had voor de toe standen in het vaderland en waarop hy zich volledig had ingesteld. Spr. dacht ook aan den buitengewoon zwaren dienst welke hij altyd plichtsgetrouw vervulde en zoo kunnen wy ook weer heden ons in de gedachten brengen de vele ge vaarlijke militaire opdrachten zoowel hier te lande als over zee. Ten slotte spraken nog dr. Scherp bier als leeraar en een zwager van den heer v. Manen, waarop de heer Van Manen Sr. in gevoelvolle woorden dank te voor dit mooie gedenkteeken. De heer Sanders dankte voor de groo te belangstelling, waarna deze plechtig heid was beëindigd. Er komt een Ned. Radio Unie DE STICHTING RADIO NEDERLAND ZAL BINNENKORT VERDWIJNEN. (G.P.D -bericht). Naar wij vernemen overweegt de Re geering zeer binnenkort het bestnnr van den Radio-omroep, waarin momen teel chaotische toestanden heerschen, toe te vertrouwen aan een op te rich ten Ned. Radio Unie. In feite zal dit beteekencn, dat de Federatie van Omroepvcreenigingen, hygesiaan door een te benoemen regee- ringscommissaris, de leiding van deit omroep zal overnemen. Deze reorgani satie zal eveneens van tydelyken aara zyn in afwachting van een definitieve regeling, welke door de Statcu-Gcne- raal zal moeten worden vastgesteld. Hoewel de Radioraad de meening is toegedaan, dat men den huldigen toe stand in den radio-omroep moet be stendigen totdat een defenitieve rege ling kan worden ingevoerd, heeft mi nister-president Beel dezer dagen in de Kamer verklaard, dat men het, gelet op de huidige toestanden, niet raa4» zaam acht op een definitieve regelinf te wachten zonder inmiddels stappen te ondernemen. De tusschen vorm. welke de Regee ring als voorloopigc oplossing heeft ge kozen, gaat naar wy vernemen in de richting van het rapport van mr. Kes- per, voorzitter van dc Stichting Radio Nederland en Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, terwyl ook de P. v. d. A. in een rapport aan de Regee ring de oplossing te vinden acht in een Ned. Radio Unie. Men kan dus ver wachten, dat binnen zeer korten tyd de Stichting Radio Nederland zal verdwij nen om plaats te maken voor de Ned. Radio Unie. hetgeen neerkomt op een bestuur door de Federatie van Omroep verenigingen, aangevuld met een re- geerings-commissaris, die sterke mede zeggenschap zal hebben inzake de fi nanciën. Prof. dr. W. J. Kühler overleden. EMERITUS PREDIKANT DER LEIDSCHE DOOPGEZ. GEMEENTE. In den ouderdom van 71 jaar is hier ter stede overleden prof dr. W. J. Kühler, emeritus hoogleeraar^ aan het Doopsgez. Seminarium en de Gem. Universiteit te Amsterdam. Prof. dr. Kühler. die 8 December 1874 te Amsterdam werd geboren, studeerde aan de Gem. Universiteit aldaar theo logie om 21 November 1897 te West Terschelling het predikambt in de Doopsgezinde Broederschap te aanvaar den. In 1902 verwisselde hy deze stand plaats met Assen-Meppel, waarna hy zich in 1905 aan de Doopsgezinde Ge meente te dezer stede verbond. Op 3 December 1908 promoveerde hy aan de Amsterdamsche Universiteit tot doctor ln de theologie. 11 Moart 1912 werd hy benoemd tot hoogleeraar aan het Doopsgezind Seminarium te Amster dam, waarna in 1912 zyn benoeming tot hoogleeraar in de kerkgeschiedenis aan de Gem. Universiteit te Amsterdam volgde, welk ambt hij op 10 Februari 1913 aanvaardde. Van de hand van prof. dr Kühler zyn vele wetenschappe- lyke studies verschenen, terwyi hy ook in tal van commissies der Doopsgezinde Broederschap zitting had. Hy was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling van het stoffe- ïyk overschot zal a.s. Vrydagmiddag te 3 uur op de begraafplaats „Rhynhof" plaats vinden. Justitie contra particuliere loterijen. IN VELE STEDEN IS INGEGREPEN. (GP.D.-bericht) Naar wy vernemen is de Justitie gis teren op verzoek van den Minister van Finantiën opgetreden tegen de particu liere loteryen. Deze trokken, zooals be kend, gisteren voor het eerst weer op de Staatslotery. Een groote hoeveelheid bescheiden werd in beslag genomen, terwyl enkele personen zijn aangehou den, teneinde te worden verhoord. De actie der politie vond plaats in verschillende steden, voornamelyk in Amsterdam. Het gevolg van deze actie is, dat vele wederverkoopers van de loten der particuliere loterijen, er toe zijn overgegaan aan dc koopers het reeds betaalde bedrag terug te beta len. BEURSO VERZICHT. AMSTERDAM, 19 November. Het publiek betoonde zich weer uiterst gereserveerd De stemming was ongedecideerd, maar er bestond hoege naamd geen kooplust, terwyl in enkele rubrieken een geringe hoeveelheid ma teriaal aan de markt was. Unilever was onveranderd, Aku een kleinigheid la ger, Philips verloor drie punten. De scheepvaartmarkt was zeer rustig. Koninklijken zagen zich een viertal punten ontgaan. Tabakken vrijwel on veranderd. Amsterdam Rubber iets la ger. H.V.A.'s boekten een verlies van een zevental punten. Op de beleggingsmarkt was weer eenig materiaal aan de markt. De 4 Een bon voor cacao! Maar geen bakolie voor de feestdagen. Naar thans bekend wordt gemaakt zal op 23 November een bon voor ca caopoeder worden aangewezen. Voorts in December bonnen voor extra thee en wat bloem. Op de extra-versnapc- rings-bon wordt alleen suikerwerk beschikbaar gesteld. In de 14-daagsche periode, welke op 23 November begint, zal voor de kinde ren tot 14 jaar (van groep c, d en e) een bon worden gegeven voor één ei. In verband met het aan den leg komen van de kuikens van dit jaar, zal dit een klein el zyn. De bevoorrading van de winkeliers zal zoodanig zyn, dat zy op deze bonnen uitsluitend kleine eieren kunnen leveren. Ruimere distributie van eieren is op het oogenblik niet mogeiyk. Met het oog op de feestdagen zal op 14 December ook voor de leeftydsgroe- pen van twee jaar en ouder een bloem- bon worden aangewezen van 100 gram. De jongste groep heeft nog steeds elke 14 dagen een rantsoen bloem van 200 gram. In hoeverre dit het herstel zal zyn van een geregelde distributie van bloem, is nog niet te zeggen en men zal goed doen er rekening mede te hou den, dat deze 100 gram minstens voor vier weken toereikend zal moeten zyn. Mede in verband met de huidige be perkte voorraad zal het extra-rantsoen versnaperingen, dat op 30 November beschikbaar wordt gesteld, uitsluitend in suikerwerk worden opgenomen. Het is de bedoeling in denzelfden vorm te gen Kerstmis een tweede extra-bon voor 100 gram suikerwerk te publicee- ren. Het ls thans zeker, dat op 23 No vember a.s. een bon bekend gemaakt kan worden voor 50 gram cacao-poeder. Als een extraatje voor de komende feestdagen zal in December een half ons thee boven het normale rantsoen worden gegeven. Dit is voor koffie he laas niet mogeüjk. Reeds eerder is medegedeeld, dat on geveer tezelfder tyd voor alle leeftyds- groepen een bon voor zuidvruchten zal worden aangewezen. Degenen, die hun verwachtingen op spysolie voor de feestdagen hebben ge steld, zullen het een teleurstelling vin den, dat daarvan dit jaar geen sprake kan zyn. De vetpositie is van dien aard, dat niet dan met veel moeite de voor de margarine-industrie noodzakeiyke grondstoffen geïmporteerd kunnen wor den. Ten slotte zy er nogmaals aan her innerd, dat er a.s. Donderdag, 21 No vember wederom een suikerbon bekend zal worden gemaakt. Het is de bedoe ling. indien de blnnenlandsche voor- raadpositie dit mogeiyk zal biyven ma ken. de aanwyzing der normale suiker bonnen in de eerste week der 14-daag sche periode te houden. ROOFOVERVAL IN MOERKAPELLE. Gisteravond tegen half acht hebben twee met pistolen gewapende Jongeman nen, ongure typen, van ongeveer 22 23 laar, resp. ongeveer 1.65 m. en 1.75 m. lang, een overval gepleegd, op het post kantoor te Moerkapelle, waarby hun 1200 gulden In handen viel. leeningen en de 3*6 jongere staats- lcenlngen gingen een fractie achteruit. De gestaffelde leening was nagenoeg onveranderd en hetzelfde kon worden gezegd van de Oude Schuld. Dr. E. Jansen Schoonhoven geeft een uiteenzetting. Met het doel om ook hier ter stede te komen tot de oprichting van een afdeeling van 't Oecumenisch Jeugd comité werd gisteravond In de Zen dingsschool te Oegstgeest een sa menkomst gehouden, waar diverse kerkeiyke jeugdvereenigingen ver tegenwoordigd waren. De heer R. Kuitse sprak een inlei dend woord, waarna de heer Tonkelaar. theol. student en oud-bestuurslid van het Oecumenisch Jeugdcomité te 's-Gra- venhage, een uiteenzetting gaf van het doel en de werkzaamheden van het Oec. Jeugdcomité. Spr. verheugde zich er over. dat men zich ook in Leiden niet in bepaalde richtingen wenscht op te sluiten, maar er naar wil streven ook op dit terrein naar harmonie te zoeken. Er zullen in de toekomst avonden gehou den moeten worden, waar gesproken zal worden over het reëele geloofsleven en waar geen enkele godsdienstige stroo ming den boventoon moet voeren. Verre zullen wy ons daarby hebben ie houden van een theoretisch gedoe. Het gaat om een ernstige en serieuse kennismaking, een begrip voor elkanders standpunt; om een verdieping van eigen geloof door confrontatie met anderer geloofsleven. Niemand verloochene daarbij zijn eigen overtuiging, terwyl Christus by alle besprekingen in het middelpunt ge plaatst dient worden. Het verdient aan beveling, dat de vereenigingen, welke aan dit Oecumenisch contact willen medewerken afgevaardigden aanwyzen. die te zamen een kern vormen van waaruit al het werk kan worden gedaan. Spr. dacht hierby aan het organiseeren van lezingen en conferenties DE GROEI VAN EEN WERELDKERK. Dr. E. Jansen Schoonhoven, Ned. Her vormd predikant te 's-Gravenhage, sprak hierna over „De groei van een wereldkerk", waarby hy er allereerst op wees, dat de Oecumenische Beweging haar uitgangspunt vindt ln de Geloofs- beiydenis. waar deze zegt: „Ik geloof één heilige, algemeenc, Chrlstelyke Kerk" Jezus Christus die Zsif voor de eenheid der Kerk heeft gebeden, zegt in het Hoogepriesteriyk gebed, dat Hij een Heer wil zyn van een gemeenschap, waartoe allen, die in Hem gelooven, be- hooren. Spr., die vervolgens een histo risch overzicht gaf van de kerkgeschie denis, zette uiteen, da/t reeds van de tweede eeuw al een scheuring tusschen de kerken valt waar te nemen. Geeft de Eclesia Katholica in de eerste 10 eeuwen de hoofdstroom aan, ook ln 1054 valt zy in een Oostersche en Westersche helft uiteen. In de 16de eeuw wordt de een heid der Westersche R.K. Kerk ten ge volge van de reformatie wederom ge broken en breekt de spanning tusschen waarheid en eenheid. Luther, die door bestudeering van de H. Schrtifc een in zicht in de goddeiyke heilswaarden kreeg, koos de waarheid, waardoor de eenheid werd prys gegeven. Helaas moet gezegd worden, dat ook het protestan tisme de eenheid in haar ryen niet heeft kunnen handhaven. Er openbaar de zich een Luthersch, een Calvinistisch, een Doopsgezind en een Anglicaansch protestantisme. Ds. Jansen Schoonhoven die vervolgens herinnerde aan het op treden van de Rem. Broederschap en de scheiding van 1834 en 1886, zeide dat dit het resultaat was van negentien eeuwen kerkgeschiedenis: toenemende verdeeld heid. Daarnaast was er nog een groote verscheidenheid van kleine groepen. In de 20ste eeuw zet zich echter een tegen beweging in, waarvan de Oecumenische Beweging de draagster ls. Spr. ziet dit als een evenement van kerkhistorische beteekenis. Achtereenvolgens stond spr. stil by het werk van de Oecumenische Beweging, waarby hy herinnerde aan de conferenties van Stockholm, Lau- sanna, Oxford en Edinburgh en het optreden van Nathan Söderblom, een der groote pioniers van de Oec. Bewe ging en het werk van dr. Visser 't Hooft, die in Genève een Oecumenisch cen trum stichtte. Nadat spr. er nog op had gewezen, dat de oorlogsjaren van beslis sende beteekenis zyn geweest voor den gToei van een wereldkerk, toonde hy aan, dat na den oorlog allerwege eucu- menische contacten zyn gelegd De groei van een wereldkerk, welke bewyst, dat God in een verscheurde christenheid met zyn werk is begonnen. De stuw kracht van de Oecumenische Beweging ziet spr. als een heimwee naar eenheid, welke echter nooit mag leiden tot een marchandeeren met de waarheid De heer Kuitse. die eer slotwoord sprak, deelde o.m. mede, dat a.s. Maan dagavond, wederom in de Zendings school, een bijeenkomst zal worden ge houden. waar men hoopt te xomen tot de oprichting van een afd. Leiden van het Oecumenisch Jeugdcomité.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3