-DURYEA Uw pijnen verdwijnen Systeem der credieten blijft gehandhaafd RECHTZAKEN Er is nog niet genoeg] V. DE AVONTUREN VAN HUMPO HOTSFLOTS, KUNSTENAAR Kerkelijk Leven Radio-programma Lord Severidge over de kleine naties. Bij de overhandiging van de medaille der Vrije Universiteit te Brussel heeft lord Beveridge een rede gehouden over de rol der kleine naties voor den vrede Als eenig middel om den oorlog uit te bannen beval lord Beveridge aan een supernat.ionale organisatie, bekleed met volle autoriteit. Hij gebruikte bewust niet de uitdrukking „internationale or ganisatie". De kleine staten zouden, om veilig te zijn, satellieten moeten worden van de groote mogendheden, hetgeen ten koste zou gaan van hun onafhankelijkheid. Zij zyn eerst veilig als de oorlog voor goed verdwijnt. Spr. was van oordeel dat ieder land zijn eigen binnenland- sche politiek moet bepalen, doch in de bultenlandsche de supernatlonale orga nisatie moet betrekken. Wat de supernatlonale organisatie betreft, voelde Beveridge meer voor een college van rechters dan voor vertegen woordigers van verschillende landen. De organisatie zou over een zeer groot leger, grooter dan dat van welke mo gendheid ook, moeten kunnen beschik ken om aan haar beslissingen kracht bij te zetten. De kleine naties hebben voor deze organisatie een beter oog dan de groo te en kunnen derhalve ook meer bij dragen tot den vrede. Lord Beveridge was het niet eens met het door Churchill te Zürich ont vouwde plan, om een wereldfederatie te stichten. Een federatie, welke wetten zou kunnen maken, zoowel geschikt voor West-üuropeesche landen als voor China en Rusland, leek hem een onmo gelijkheid. Wel zouden federaties ge sticht kunnen worden door landen met dezelfde politieke levensbeschouwing. De Britsche commonwealth geeft hier van een sprekend voorbeeld. De groote mogendheden kunnen den oorlog uit bannen, indien zij de wereld beschou wen door de oogen der kleine staten. EISCHEN DER BRITSCHE COMMUNISTEN. Het bestuur der communistische partij in Engeland heeft de volgende eischen kenbaar gemaakt: wijziging van de buitenlandsche politiek; terugtrekken van Britsche troepen uit landen, waar deze zonder eenige reden aanwezig zijn; snellere demobilisatie en volledige steunverleening aan de ontwapenings voorstellen van de Sovjet-unie. NATIONALISATIE VAN KOLEN MIJNEN EN TRANSPORTMIDDELEN IN ENGELAND. Naar de Britsche minister voor de brandstoffen Shinwell. in het Lagerhuis heeft medegedeeld, zal de nationalisatie der Britsche kolenmijnen op 1 Januari 1947 geschieden. Barnes, minister van transportmid delen, heeft medegedeeld, dat alle transportmiddelen, ressorteerende on der spoorwegmaatschappijen, binnen- vaart-maatschappijen en den Londen- schen raad voor passagiersvervoer zul len worden genationaliseerd. Amerikaansche bisschoppen beschuldigen Sovjet-Unie. De R.K. bisschoppen van de Vereenig- de Staten hebben in een verklaring, op gesteld ter jaarlijksche bijeenkomst te Washington de sovjet-unie beschuldigd van totalitaire agressie tegen de men- schenrechten, waarvoor de democratieën ten oorlog zijn gegaan. „Den geheelen oorlog door bestond onze strijdleuze in de verdediging van de natuurlijke rechten tegen het tota litarisme van nazidom en fascisme. De nasleep van den oorlog heeft doen blij ken. dat het overwinnende Sovjetrussi- sche totalitarisme niet minder agres sief optreedt tegen deze rechten in de door de sovjet-unie bezette gebieden. De verklaring zegt verder, dat het com promis tusschen de vrede-makende lan den op fundamenteele punten heeft ge leid tot „het dulden van ergerlijke agressie". Verder wordt stelling geno men tegen het „ontworstelen van ge- heele bevolkingen in Oost-Europa, waar bij in het bijzonder gedoeld wordt op de uitdrijving van de Sudeten-Duitschers door Tsjecho-Slowakije". Wij bluffen op onze democratie, doch bij deze over brenging van volkeren hebben wij ons, misschien onbewust, laten beïnvloeden door de kudde-theorie van genadelooze totalitaire politieke philosophie", aldus de verklaring. „De berichten over de portatie van duizenden menschen in sovjetrussisch gebied naar ververwyder- de en ongastvrije gebieden, alleen om dat die menschen niet tot het commu nisme willen overgaan, wijzen op een wreede sohending van menschenrechten" FRANSCH-SIAMEESCHE OVEREENKOMST. Fransche en Siameesche regeerings- functionarissen hebben te Washington een overeenkomst onderteekend, vol gens welke een gebied van ongeveer 38.400 vierkante kilometer, ln 1941 door Japan aan Siam afgestaan, volledig aan Fransch Indo-China zal worden terug gegeven en Siam zijn klacht tegen Frankrijk bij den Veiligheidsraad der V-N. onmiddellijk zal intrekken. „De Unesco". Georges Bidault, de Fransche eerste minister, zal heden te Parijs de eerste algemeene conferentie der Unesco, (we tenschappelijke en cultureele organisa tie der Vereenigde Naties) openen. Meer dan 500 afgevaardigden van 26 landen en waarnemers van verschil lende andere landen zullen aanwezig zfjn. De openingsplechtigheid vindt plaats in de Sorbonne. Morgen neemt de con ferentie haar intrek in het Unescohuis, het permanente hoofdkwartier van de organisatie, nabij de Are de Triomphe. De conferentie zal tot 10 December du ren. De sovjet-unie zal niet deelnemen en heeft nog geen antwoord gezonden op de uitnoodiging een waarnemer te zen den. Ook van Wit-Rusland en de Oekraïne is men het antwoord nog wachtende. Functionarissen der Unesco hebben de sovjet-unie medegedeeld, dat zij zitting in het bestuur der orga nisatie kan krijgen, indien zij zulks zou wenschen. Een jaar geleden hebben 44 landen het handvest van de Unesco getsekend, doch slechts zij die het daarna geratifi ceerd hebben, mogen afgevaardigden zenden. Men verwacht nieuwe ratifica ties terwijl de conferentie aan den gang is. Het doel van de Unesco is het tot stand brengen en verbeteren der inter nationale betrekkingen door middel van vrije uitwisseling van inlichtingen en grootere cultureele en wetenschappelij ke samenwerking tusschen de landen De organisatie wil een „intellectueele genale staf" vormen, die ten strijde zal trekken tegen de oorzaken van misver standen. „Wederopbouw" in het zoeklicht Ingezonden Mededeeling met de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelijksche (kleine) dosis Kruschen de zuren verwijdert, die de pijnen verwekken. Dan smoort ge Uw rheumatiek als het ware in de kiem. Niet zonder reden zweren tienduizenden oud-rheumatieklijders over de geheele wereld bij Kruschen Saltz. Zij weten bij ondervinding wat Kruschen voor hen deed. Volg hun goede voorbeeld, begin ook een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). „Opbouw"-klanken in mineur (Speciale G. PD.-reportage). In de geteisterde gebieden van Neder land klinkt overal dezelfde vraag: „Waar om scheldt de Staat ons niet direct de ren- telooze hypotheek kwijt, welke bij her bouw op ons huls komt te rusten, als de regcerlng toch werkeiyk voornemens is zulks over tien Jaren tot uitvoering te brengen?" Op onze vierdaagsche excursie is daar lang en breed met de adviseurs van het departement over gesproken. „Onmogelijk" zei men. En men argumenteerde dat met te verwijzen naar de onzekerheid ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling der prijzen en het nog steeds aanwezige gevaar voor inflatie. Vrij duidelijk Het men daarby bovendien doorschemeren dat Minister Lleftlnck niet van plan ls bij de komende nieuwe regeling van het svsteem der credieten afstand te doen. Het staat, naar buiten, nog niet vast in welken geest de binnen een maand al' te kondigen nieuwe bepalingen zullen lul den, maar wie met aandacht zijn oor te luisteren legde, zal toch wel begrepen hebben waar het om gaat. „Het geeft geen verschil of de credieten nu, dan wel over tien Jaa^ worden geannuleerd", zoo ls er betoogd Wij bestrijden dat. Want wat is het geval? De regeering rekent op een ver hooging van de huren en in verband daarmede op een verlaging van het to tale bedrag der rentelooze credieten. De schatkist ls leeg. leve de schat kist Om de twee jaar zal voor ieder nieuw gebouwd pand de situatie opnieuw CHURCHILL STEUNT INITIATIEF VOOR GEDENKTEEKEN VOOR ROOSEVELT. Churchill heeft het initiatief tot op richting van een gedenkteeken voor Franklin D. Roosevelt gesteund. Hij spreekt zfjn bewondering voor Roosevelt uit: als staatsman, zakenman, oorlogslei. der en als mensch, en noemt hem den grootsten Amerikaanschen vriend, dien Engeland ooit heeft gehad en den mach- tigsten kampioen voor de vrijheid, die ooit uit de nieuwe wereld hulp en ver troosting bracht. GERUCHTEN RONDOM MGR. STEPINAC. Ondanks geruchten, die de ronde doen met betrekking tot een mogelijke ver heffing tot kardinaal van den aartsbis- bisschop van Zagreb, mgr. Stepinac, vindt dit denkbeeld geen steun in gees telijke kringen. In het Vaticaan ls men onder den in druk van het rapport, uitgebracht door mgr. Hurley, die momenteel de nuncia- tuur in Belgrado waarneemt en die den prelaat na zijn veroordeeling in de ge vangenis bezocht heeft. Naar verluidt zou mgr. Stepinac .aaii een versuffing ten prooi zijn. waarvan men de redenen moeilijk kan achterhalen, doch men meent, dat het moeilijk zal zijn om on der deze omstandigheden den prelaat een waardigheid toe te kennen, welke gepaard gaat met groote verantwoorde lijkheid. De Groote Vier. De raad van ministers van Buiten landsche Zaken der Groote Vier heeft gisteravond overeenstemming bereikt ten aanzien van de betrekkingen tusschen den gouverneur van Triëst en het hoofd van politie. De ministers kwamen over een, dat het hoofd van politie zal wor den gekozen uit candidaten, die door den regeeringsraad worden voorgedragen en kan worden ont slagen na overleg met den regeerings raad. De ministers kwamen tevens overeen, dat de gouverneur den regeeringsraad kan vragen alle administratieve maat regelen, die in strijd zijn met de hem krachtens het statuut verleende be voegdheden op te schorten. Indien de re. geeringsraad bezwaren heeft, kan hij een verzoek indienen bij den Veiligheids raad. Geen overeenstemming werd bereikt ten aanzien van de vraag, of de regee ring of de gouverneur de uiteindelijke beslissing betreffende de betrekkingen met het buitenland heeft. Een woordvoerder verklaarde, dat de raad thans overeenstemming had be reikt over alle belangrijkste punten be treffende het statuut van Triëst. Deze moeten alleen nog worden gefor muleerd. Wat overblijft, zijn bepaalde, minder belangrijke punten in het sovjet- amendement betreffende de buitenland_ sche zaken, een nieuw amendement aangaande de economische situatie van de vrije haven en een beslissing betref fende de terugtrekking van troepen. Molotof aanvaardde de paragraaf over de rechten van den gouverneur in geval van moord, op voorwaarde, dat de kwestie van het terugtrekken der vreem de troepen uit het vrüe gebied verder z^i worden besproken en stelde zijn goedkeuring afhankelijk van de rege ling van deze kwestie. Dit was het belangrijkste voorbehoud, dat tijdens de bijeenkomst, werd ge maakt en dat de geheele kwestie der bevoegdheden van den gouverneur nog open laat. Woensdag komen de Groote Vier weer bijeen. HAAGSCHE RECHTBANK. Terzake diefstal heeft voor de rechtbank zich le verantwoorden gehad de fabrieks arbeider J. v. d. H. uit Leiderdorp. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf voorwaarr delijk met proeftijd van drie Jaar. BIJZ. GERECHTSHOF. Toen de hulsvrouw C. H. v. d. Engh te Lelden woonde, had zij daar haar man en enkele van zijn Illegale vrienden verraden, omdat de wouw van haar man die plm. 30 Jaar ouder was dan zij af wilde, en tevens zich in het bezit wilde stellen van de meubels. De vrouw onderhield relaties met de Duitsche soldaten en had haar verraderlijke mededeellngen aan een N.S.B. rechercheur te Lelden gedaan. Het resultaat ls geweest, dat Inderdaad de mannen zijn gearresteerd. Ernstiger ge volgen waren uitgebleven. De proc. fiscaal vorderde het maximum van vijf Jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief. De vertegenwoordiger C. G. Perreyn uit Lelden had zijn hulp aan den vijand ver leend door bil de O.T. te gaan werken. Maar .schandelijk was wel zijn verraad Jegens het hoofd der Chr. school te Lei derdorp, den heer v. d. Hoek, dien hij. toen deze het zoontje van P. wegens her haaldelijk te laat op school komen, naar huls had gezonden, bij N.S.B. Instanties had aangebracht. De president van het Hof las thans een brief voor, naar aan leiding van de klacht die P. had inge diend. waarin tegen genoemd hoofd dei- school, die als „fel anti-N S.B." werd ge signaleerd, maatregelen werden gevraagd. Hoewel P. thans probeerde alles te ver kleinen. vond de proc. fiscaal zijn gedrag zoo ergerlijk, dat hij vier jaar gevangenis straf met aftrek preventief elschte, DRIE JAAR VOOR EX-REDACTEUR. Het Tribunaal te Amsterdapi deed uitspraak in de zaak tegen den 38-j. hulppredikant en ex-redacteur van het Alg. Handelsblad. J. E. Meiners uit Am sterdam. Het Tribunaal legde' hem een ïnter- neering op van 3 jaar met aftrek van voorarrest. Voorts qntzette hét hem uit de kiesrechten voor het leven en uit het recht tot uitoefening van eenige jour nalistieke functie. worden bekeken. Is de huurwaarde, in verband met de algemeene tendenz, ge stegen, dan steeg daarmede tevens voor den eigenaar de extra-waarde „nieuw voor oud" en dat winstje ziet de Staat liever in de schatkist dan ln de beurs van de gedupeerden! Immers; het ren tedragende crcdlet wordt nu vergroot en bet rentelooze verkleind. Indien de regeering gelUk krijgt en dat ligt Inderdaad ln de Rjn der ver wachting zullen derhalve in de ko mende tien jaren de rentelooze cre dieten af en toe worden verlaagd en zal liet ten slotte kwijt te schelden bedrag zeer aanzienlek liggen beneden de totale som, welke daarvoor op dit oogen blik zou worden verelscht! DE MAGISCHE REEKS. Voor de voorziening ln het woning tekort heeft „Wederopbouw" uitvoerige plannen. Zij zuilen, zelfs als zij verwe zenlijkt kunnen worden, echter niet be let-ten dat de achterstand eer grooter dan kleiner wordt! Het ls een trieste situatie en het zijn moedige mannen, die onverpoosd aan hun wed>?ropbouw-taak blijven doorwerken. De cijfers spreken helaas zulk een dui delijke taal! Op 1 Januari 1946 bedroeg het totale woningtekort in ons land on geveer 200 000 woningen, hetgeen over eenkomt met rond 10 pet. Voor 1946 werden 10.000 woningen geprojecteerd. Men overschreed dat plan ln zooverre dat er thans ongeveer 12.000 woningen ge gund of ln aanbouw zijn, doch slechts een zoo gering percentage daarvan ls klaar dat ln totaal ln die 12.000 wonin gen nog niet meer materiaal ls verwerkt dan voor 10.000 complete hulzen noodlg zou zijn geweest. Een feit om te bejubelen ls dat niet. Want per saldo heeft de bevolking meer aan een klein aantal complete woningen dan aan een groot aantal dat voor huis vesting nog niet geschikt ls. Vooral ln dit kille najaar zullen de gedupeerden dat merken Het plan voor 1947 omvat 25.000 wo ningen plus enkele duizenden montage- woningen, welke men over het algemeen b(j „Wederopbouw" niet prefereert om dat zij meer een tijdelijk dan een perma nent karakter dragen Een opvatting, welke wij ln haar algemeenen zin kun nen deelen. Nu er een tienduizend nood woningen In ons land zijn gebouwd (ln cule plaatsen, waar meer dan 20 pet. was verwoest of zwaar beschadigd) en het meerendeel der „arepeer-gevallen'om streeks 1 December zal zijn verdwenen, verdient permanente bouw, naar het lijkt, Inderdaad de voorkeur indien men ook op die manier zijn doel kan berei ken. Maar wi' vragen vragen, vragen, altijd weer vragen 11 of wij op deze wijze ooit het woningprobleem kunnen oplossen. En dan denken wij weer aan De Genestet! Van een tekort van 200.000 woningen spraken w(j straks. Maar per Jaar stügt (lat. door bevolkingsaanwas met 30.000 en door slijtage met 6500. Weshalve de leer van Bartjes ons vertelt dat het tekort per 1 Januari 1947 (de monta ge-woningen niet meegerekend) van 200.000 zaï zijn 000 36.500—10.000 22G.500, en per 1 Januari 1.048 tot 238.000. Een magische reeks, welke pas na jaren tot stilstand kan worden gebracht! Bij voorbaat wordt daarbij aangeno men dat men er ln slagen zal ln 1947 werkelijk 25,000 nieuwe hulzen te bou wen, hetgeen „Wederopbouw" ons waar lijk wel als een hoffelijke geste aanreke nen mag Er zijn ln hec verwoeste gebied ln leder geval menschen. die er minder opti mistisch tegenover staan! REMMENDE FACTOREN. Het ls waar dat er op vele plaatsen hard wordt gewerkt, maar er zijn tal van remmende faotoren: le: een tekort aan samenwerking tus schen de departementen onderling, zoo wel als tusschen departementen en rijks- bureaux; 2e: dè dwaze situatie dat b.v. „Alge meene Wederopbouw" en „Wederopbouw boerderijen" elkaar de eer van het sloo- pen van bepaalde panden betwisten, niet uit edelen wedijver, maar tilt Jalouzle; 3e: de geringe activiteit bij sommige gemeente-besturen en wonlngbouwver- eenlglngen, zooals te Venlo, waar nog niets werd gebouwd; 4e: de blijkbaar noodzakelijke strenge controle van door aannemers Ingediende rekeningen, welke de uitbetaling: op enorme wijze stagneert en tot groote on tevredenheid onder de bouwers aanlei ding geeft; 5e: het tekort aan materiaal, vooral gezaagd hout; 6e: het telkens weer invoeren van nieuwe regelingen, zooals die van thans voor materiaal. Jhr, de Casembroot, burgemeester van Westkapelle, nam geen blad voor den mond toen hij aan de Pers en de hee- ren van den Wederopbouw zijn meening over dit laatste te kennen gaf. „Deze nieuwe regeling" zoo zelde hij. „Is krankzinnig. ZIJ kost duizenden kilo papier en honderden ambtenaren en nie mand schijnt er lets van te snappen; ook de directeur van het streekbureau- Westkapelle niet. Je rilt er vanl" Was het alleen uit hoffelijkheid dat er niemand uit het gezelschap ^an deskun digen een woord van protest tot uiting bracht WORDT INDONESISCHE REPUBLIEK DOOR ARABISCHE LIGA ERKEND? Het voorstel tot erkenning van de Indonesische Republiek is op de agenda van de heden te Cairo te houden ver gadering van de Arabische Liga ge plaatst. Ingezonden Mededeeling Maizena fabrikaat Duryea. Vraag daarom I Uw leverancier steeds weer, opdat hij U niet vergeet Hel oude vermaarde merk HET C.I.O. EN DE COMMUNISTISCHE IDEOLOGIE. De bestuurscommissie van het C.I.O. (Congres of Industrial Organisations) in de V. St. heeft een resolutie, die de .communistische ideologie" verwerpt, goedgekeurd. De resolutie zal heden op het achtste congres van het C.I.O. te Atlantic City ingediend worden. Men neemt aan. dat zij goedgekeurd zal wor den, daar zij reeds door 41 vakvereeni- gingsvoorzitters onderteekend is. PROCES TE ROME. Kolonel-generaal Eberhard von Mac_ kensen, zoon van den bekenden Prui- sischen veldmaarschalk en schoonzoon van ex-minister Von Neurath, en lui tenant-generaal Kurt Maeltzer, stonden terecht voor een Britsch tribunaal we gens te Rome begane oorlogsmisdaden. Von Mackensen, die commandant was van het 14de Duitsche leger in Italië, en Maeltzer, militair commandant van Rome, worden verantwoordelijk gesteld voor den moord op 335 inwoners van Rome, die bij wijze van repressaille we gens het vermoorden van 32 Duitsche soldaten, in een grot nabij de Italiaan- sche hoofdstad op 24 Maart 1944 zijn gefusilleerd. Beide verdachten ontkenden hun schuld. De rechtszaal werd zwaarn be waakt. gezien de verontwaardiging der Italianen over de daden van deze twee Duitsche opperofficieren. (United Press) Trein ontspoord in Indië. ZES DOODEN EN 15 ZWAAR GEWONDEN. Het republikeinsche persbureau An- t-ara deelt mede, dat gistermiddag om 4 uur tusschen Batavia en Soerakarta een trein is ontspoord, waarbij 6 per sonen rijn gedood, 15 zwaai en anderen licht gewond. Het ongeluk is veroor zaakt door verzakking van de baan en heeft tot gevolg, dat een trein met evacué's, die vandaag te Batavia had moeten aankomen, deze stad pas over eenige dagen zal kunnen bereiken. De komst van de Commissie-Generaal. SPOEDIGE TERUGKEER NAAR INDIË. In aansluiting op het bericht inzake de terugkomst van de Commissie-Ge neraal verneemt Aneta nog uit Batavia, dat rij hiertoe is overgegaan, ter be vordering van de zoo spoedig mogelijke onderteekening van de overeenkomst. De Commissie-Generaal verwacht korten tijd in ons land te blijven om de Nederlandsche regecring op alle punten in te lichten en dan weder zoo spoedig mogelijk naar Indië terug te keeren. Op 21 November zullen de heeren Van Poll, Sanders en Samkalden naar Nederland terugkeeren, terwijl prof. Schermerhorn en de heeren De Boer en Maassen op 22 dezer zullen volgen. DIRECTIE VAN DE WERF GUSTO" TE SCHIEDAM GEARRESTEERD. Naar wij vernemen zijn op last van den procureur-fiscaal bij het bijzondere gerechtshof te 's-Gravenhage Zaterdag j.l. gearresteerd de directeuren van de werf „Gusto" te Schiedam, nl. de 59- jarige N. W. Confjn en de 38-jarige H. J. A. M. Smulders, alsmede de bedrijfs leider. de 40-jarige C. Timmer. Deze arrestatie is geschied, omdat er aan wijzingen zouden zijn, dat er tijdens de bezettingsjaren met den vijand is ge collaboreerd. De gearresteerden rijn in het Huis van Bewaring opgesloten. OUD-MINISTER RINGERS. Wordt adviseerend ingenieur in het buitenland. Naar de „N Crt." verneemt, zal de afgetreden minister van Openbare Wer ken en Wederopbouw, dr. ir. J. A Rin gers, zich gaan wijden aan werkzaam heden in het buitenland als adviseerend ingenieur. Ir. Ringers blijft echter hier te lande gevestigd. FEUILLETON DE ZWAJRTE VOS door O. B. BOOTH. 32) Tommy Oliver kwam een stap nader bij. „Dat is wel een heel ouderwetsche proppenschieter", zei hij, toen Edwards het wapen van den grond nam. „Zulke dingen hebben ze sedert het jaar nul wel niet meer gemaakt". „Het is geen pistool, dat een beroeps moordenaar gebruiken zal", vervolgde hij. toen J. B. het wapen aandachtig aan alle kanten bekeek „Als je zoo'n bakbeest bij je draagt ziet een diender het immers op slag!" „Dat heb ik zelf ook al gedacht", be aamde J. B. „Geen zware Jongen, die eenige trots er op nahoudt, zou zoo'n donderbus willen hebben. Ze hebben liever een plat automatisch pistool in hun zak" Sheriff Edwards bekeek den langen loop van het wapen nauwkeurig. ..Kijk die vingerafdrukken eens," riep hij triomfantelijk uit. .Bij hoopen! Als we aanmaal weten, van wien ze zijn, dan hebben we den moordenaar al te grazen!" „Ik kan u wel dadelijk zeggen, dat die afdrukken van mij zijn", klonk een stem achter hem en Bob Dolliver stond op den drempel. Jouw vingerafdrukken?' riep de sheriff. „Dus dan beken Je ook. dat je de moordenaar bent?" He1- is heelemaal geen bekentenis wierp Dolliver hem tegen. Het is slechts een verklaring" Hü stond er bi) met gebalde vuisten en samengeknepen mond in het besef, dat hij er leelijk in verwikkeld zat. „Ik ben zoo stom ge weest, dat pistool op te pakken. Waar om, weet ik zelf niet. Ik.... nu ja, ik heb aan geen vingerafdrukken ge dacht". „Dat is gedeeltelijk waar", smaalde de sheriff. „Aan die vingerafdrukken heb je niet gedacht. Anders zou je ze wel afgeveegd hebben. Het komt me heel verdacht voor en ik denk, dat je een drommels goede reden hebt, waar om je ons niet wilde vertellen, met welk doel je gisteravond je koffers gepakt hebt, om dadelijk na den dood van Strawn het huis te kunnen verlaten Hoe ben je er toe gekomen, naar bo ven te gaan, terwijl lk je toch bevo len had, beneden bij de anderen te blijven?" „Ik bedacht me, dat ik niet al te duidelijk verteld had, waar die cliché's verborgen waren", antwoordde Bob. ,.Ik weet wel, dat een magere verklaring is, die ik over die vingerafdrukken gege ven heb. maar het is toch de waar heid". „Als het waar isdan was het een heel domme zet van je, Dolliver", merkte J. B. op. „Er had in dit vertrek niets veranderd of verplaatst mogen worden. Kun je misschien nog zeggen, waar je dat pistool precies gevonden hebt?" „Ja, ik denk van wel. Het lag bij den hoek van het bureau. Daar!" Hij wees op een plek, ongeveer een meter van het lijk verwijderd. „Bestaat er eenige mogelijkheid, dat het pistool eigendom van mijnheer Strawn is geweest?" vroeg Bakerville. „Ik weet zeker, dat dit niet het ge val v/as. Mijnheer Strawn bezat geen enkel pistool". 42. „Het zit zo", begon Humpo Hots- flots. toen ze binnen waren ln de kamer van Steven Steenrijk. ..Toen lk dat geld van U gekregen had. ben lk eerst een i pakje sigaretten gaan kopen, en toen lk terug kwam, was de lijst verdwenen! Toen ben lk op het dak geklommen, omdat lk zag, dat miln raam openstond en lk zag i Inderdaad de dief net om de hoek van het dak verdwilnen. Ik ben toen echter I naar beneden gevallen, omdat de dakgoot onder mil losliet Ik viel dwars door een glazen dak heen m een badkuip vol wa- 1 ter Ik kwam toen miln buurmeisje tegen en samen ziln we in een taxi achter de dief aangegaan We volgden hem tot het station waar wc hem ln een trein zagen stappen Ik kon nog net op de trein springen, zocht de coupé op, waar de dlel zich bevond en probeerde de lUst terug te kxilgen. Hij sloeg mil echter tegen de j grond. En verder weet lk niets meer!" I ..Dus de lijst ls weg?!?l" riep Steven Steenrijk ontzet uit. „Maar dat ls ver schrikkelijk! Dat ls ontzettend! ONT ZETTEND!!" Toen mengde Evy zich plotseling Ln het gesprek. „U bedoelt na tuurlijk zei ze zoetsappig „dat het ontzettend zou zijn geweest, als dit be langrijke stuk weg geweest zou zijn? Nietwaar?" Humpo Hotsflots en Steven Steenrijk stonden allebei stomverbaasd. „Heb je dit pistool dan nooit eerder gezien, Dolliver?" „Nee, nooit!" Bakerville bestudeerde het aschgrau- we gelaat van den jongen man enkele seconden en stak dan zijn hand uit naar het noodlottige wapen. Hij haal de een vergrootglas uit zijn zak en be keek de afdrukken van de laatste hand, die het had aangeraakt. En terwijl zijn geoefend oog de lijnen van die afdruk ken volgde., vormden ze zich voor hem tot een herkennïngsteeken. „Laat me je hand eens zien, Dolli ver". beval hij en onderzocht de vin gertoppen aandachten. „Ja. die afdruk ken zyn van jouw hand en andere zitten er niet op. En, als ze er al op gezeten hebben, zooals volgens jou het geval moet zijn geweest, dan heb ju ze toch door de jouwe heelemaal verdoe zeld Hij draaide het pistool om en om en heel even flikkerden zijn oogen, wat door niemand anders dan door Tommy werd opgemerkt. „Laten we nu eens gaan kijken, waar die platen gebleven zijn", opperde hij. „Je zei immers, dat je ze in het bureau had opgeborgen?" „Ja, in de bovenste lade", antwoord de' Bob, naar het massieve meubelstuk toe loopend en aan het handvat der lade trekkend. „Ze moeten er nog in zitten, want die la is nog op slot". „Doe open!" beval Bakerville. Dolliver haalde een sleutelbos uitzijn zak en koos met bevende vingers een sleutel uit. De drie anderen verdron gen zich om de lade, toen hij haar opentrok. „Ze zijn wegl" riep Dolliver in echte of geveinsde verbaazing uit. ,JDe cliché's en het pakje papier ook! Alles weg!" (Wordt vervolgd). NEANDERTHAL-SCHEDEL TERUGGEGEVEN. De waardevolle, 2500 jaar oude Nean- derthal-schedel, die in 1942 door de Japanners gestolen werd. is thans ln een korte plechtigheid te Tokio aan Nederland teruggegeven. Het Koninklijk Instituut van Wetenschappen te Bata via heeft dezen schedel van den homo soloensis onder zijn hoede genomen. (United Press). ACHT JAAR GEËISCHT TEGEN N.SB.'ER UIT LEIDEN. Voor het bijzondere gerechtshof te 's-Gravenhage stond terecht de 36-jar. J. P. Baas, straatmaker uit Capelle aan den IJssei, die in 1942. te Leiden was toegetreden tot de Organisation Todt en daarbij werk had verricht in België, Frankrijk en Nederland. Verdachte was bovendien lid van de N.S.B., collec teerde voor Winterhulp en verkocht Volk en Vaderland. In 1944 ging hij bij het NJ3K.K. om meer kleeding eni voedsel te krijgen, zoo zeide hij. Hoe wel hfj dit vroeger ontkend had, gaf hij thans toe, ook lid te zijn geweest van de W A. De procureur-fiscaal requireerde een gevangenisstraf van 8 jaar met aftrek van preventief. DE KOMST VAN DE „KLIPFONTEIN" Debarkecring begint Woensdag. Naar wij van den dienst der repa- trieering vernemen zal H. M. de Ko ningin van haar groote belangstelling voor het werk van dezen dienst doen blijken door zich morgen bij de aan komst van het motorschip „Klipfon tein" uit Nederlandsch-Indië te Rotter dam te laten vertegenwoordigen door Haar particulier secretaresse mej. J. Geldens. De „Klipfontein" heeft 973 repatriee- renden aan boord. Woensdagmorgen a.s. om tien uur wordt met de debar - keering begonnen. ZILVEREN JUBILEUM DS. J. H. F. RE.MME. As. Woensdag viert de bekende Amster- damsche Herv. predikant, ds. J. H. F. Remme, zijn zilveren. Jubileum als predi kant van de hoofdstad. Jan Hendrik Frederlk Remme werd' 7 Sept. 1383 geboren. HIJ arbeidde ln zijn Jeugd bij zijn vader op de tuinderij. Te Delft woonachtig kwam het gezin ln aan raking met prof. dr. Hugo Vlsscher en aan zijn invloed ls het te danken dat de jubilaris predikant ls geworden. In vier Jaar tljds liep hij de vijf klassen van het gymnasium door en werkte hy 's morgens eh 's avonds in den tuin. Vervolgens deed hij staatsexamen en studeerde theologie eerst te Lelden en later aan de R.U. te Utrecht. In 1907 candldaat geworden aan vaardde ds. Remme 29 Dec. van dat Jaar zijn ambt te Vinkeveen. HIJ diende de gemeenten van RIjsen. Oud-Beyerland en Hulzen (N.H.) om'ln 1921 intrede te doen te Amsterdam als de eerste predikant van den Geref bond in de Ned. Herv. Kerk. As. Woensdagavond zal de Jubilaris ln het Oranjehuis in de v. Ostadestraat te Amsterdam, midden Ln zyn wijk, van 810 uur reclpieeren. Ned. Ilerv. Kerk: Beroepen te Goes D. J. Burgersdijk te Hattem; te Ultwlerde K. Witteveen, cand. en hulppred. aldaar; te Tzummarum P. J. Miedema, cand. te Rottevalle. Bedankt voor ELburg D. v. d. Ent Braat te Montfoort. Geref. kerken: Bedankt voor Schoonre- woerd J. Oussoren te Oldebroek. PREDIKBEURTEN. DINSDAG 19 NOVEMBER. Benthuizen Geref. Gemeente: 7 uur ds. P. Honkoop van Den Haag. Voorhout Ned. Herv. Kerk: 730 u. ds. E. J Beker (dankstond v. h. gewas). WOENSDAG 20 NOVEMBER. Alphen aan den R(jn Chr. Geref. Kerk: van Reedestraat: 7.15 uur ds. W. Baaij. Boskoop Lokaal Nieuwstraat, 8 uur. de heer J. J. Fljavandraat van Amersfoort. SCHEEPSBERICHTEN. Aldabi. 16/H van Buenos Aires naar Bahla en Rotterdam; Aldebaran, 14/11 van Antefagasta naar Arlca; Algenib, 16/11 van Santos naar Buenos Aires; Alphard, 16/11 van Rotterdam te Buenos Aires; Bacchus, 15/11 van Port au Prince naar New York; Barendrecht, 17/11 van Cura9ao naar Rot terdam; Delftdljk, AmsterdamPacific kust, pass, 15/11 Cristobal; Dordrecht, 17/11 van Philadelphia te Antwerpen; Eemdljk, RotterdamJava, 16/11 om 1 u. van Suez; Kllpfonteln, pass. 17/11 Finis- terre. wordt 20/11 v.m. te Rotterdam ver wacht; Larenberg, RotterdamSydney. 16/H te Karachi; Oranje, BataviaAm sterdam, 16/11 te Singapore; Ovula, Dji boutiBahrein, v.o. 13/11 van Aden; Philip Wouwerman. 15/11 te Batavia; Plato, 13/11 van Curasao naar Cludad Trujlllo; Prins Willem van Oranje, 17/11 van Rotterdam te Antwerpen; Pygmalion, 14/11 van New York te Curasao; Rem brandt, 15/11 van Sydney naar Brisbane; Rijnstroom. HullReykjavik, pass, 14/11 Dunnet Head; Sloterdijk. BataviaNeder land, 15/11 van Colombo; Stad Ha-arlem, 21/11 van Huelva te Amsterdam verwacht; KN.S.M.: Roelf, 16/11 te Amsterdam; Carlbla, 15/11 van Kopenhagen naar Am sterdam; Kemphaan. 15/11 van Bordeaux; Deo Duce, 15/11 van Amsterdam; Prins Willem 4, 16/11 te Amsterdam; Orestes, 16/11 te Amsterdam; Dido 7/11 te Pro- gresso; Pastor, 13/11 van New York; Prlmo 15/11 van New York; Svolder 16/11 te Lissabon; Socrates. 15/11 van Montevideo: Trajanus, 17/11 van Paramaribo; Pericles, 16/11 te Buenos Aires; Bessa, 15/11 te Curasao; Prins Bernhard, 15/11 te en van Madeira; Grana, 16/11 van Venetië naar Susak; Tyro. 16/11 van Antwerpen; Juno, 16/11 van Istanboel; Vlnga 16/11 van Malta; Venus, 16/11 van Algiers; Ornen 16/11 van Gothenburg, Holl. Afrika-lijn: Maaskerk, 19/11 te Duala verwacht. MIJ." Nederland: Jan Steen, 9/11 van Vancouver; Madoera, 17/11 van IJmulden; Tegelberg, 13/11 te Bombay; Drenthe, 12/H te Belra; Bolssevaln, 12/11 van Port Swettenham. VOOR DINSDAG 19 NOV. Hilversum I (301 M.) 17.45—18.00: W. J L de Lange, voorzitter van de Nlbeg, spreekt over de registratie en schade regeling der by de evacuatie uit Indonesië achtergelaten bezittingen. VOOR WOENSDAG 20 NOV. Hilversum I (301 M. VPRO 10.00 10.20: morgenwyding door ds. D. Richards; VARA 10.3511,00: twee plano's; 11.00 11.30: Th. H. Lunslngh Scheurleer over de tentoonstelling van Fransche wandtapyten ln het Ryksmuseum; 12.00—12.30: Johan Jong, orgel; 12.3513.00: Jan Corduwener; 13.2013.50: Ramblers; 14.1515.00: Vaudeville-orkest; 15.45—16.15: bezoek aan sanatorium Hoog Laren te Laren; 16.1517.15: voor de Jeugd; 17.1517.30 en 17.35—18 00: Eddy Walls; 19.1519.30: lezing over sociale verzekering; 20.20 21.10: Omroeporkest; 21.10—22.05- hoor spel „Escapade"; 22.0522.30: Carlo Car. cassola; 22.3023.00: dr. J. C. A. Fetter over de heropvoeding der menschheld; 23.1523 25: Jean Antonlettl speelt piano muziek van Schubert; 23.2524.00: Boyd Bachman en Francis Bay. Hilversum I (415 M.) NCRV 9.15— 9.30: ziekenbezoek; 10.3011.00: morgen dienst o. 1. v ds. C. F. Nolte; 12.00 13 00: Goollanders; 13 1514.00- All Round Sextet; 15.0016.00: Radio Phll- harmonlsch orkest; 17.4518.00: Rijk Overzee; 18.30—19.00: met Vry en Biy door Nederland; 20.0521.50: Handelcon- cert in de Geref. Kerk te Bussum. door de HündelTereenlgLng; 21.5022.00-' gra- mofoonmuziek; 22 1522.30: actueele ge luiden; 22.30—22.45: kamermuziek van Mozart; 22 4523.00; avondoverdenking: 23 0023.10: Wilhelm Backhuas, piano; 23.1023.30: Jan van Weelden orgel en Gerard Mulder viool; 23.3024.00- avond concert.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2