WEERBERICHT Veel lawaai voor niets De veto-kwestie in de Groote Vijf Hollandsche uitvinding op telexgebied Met een enkel woord Portugal geen paradijs meer 85ste Jaargang DINSDAG 19 NOVEMBER 1946 No. 25936 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B, W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Neder!. - Indonesische Unie i.o. Zoo is dan thans de volledige tekst van de ontwerp-overeenkomst, regelende de toekomstige verhouding tusschen Ne derland en Indonesië bekend gemaakt. Fel en onbarmhartig in alle stadia van haar wordings-geschiedenis is de critiek geweest; zelden of nooit in onze historie bereikten de laaiende vlammen der politieke hartstochten een dergelijke hoogte: het is achteraf volkomen be grijpelijk, waar de inzet gold de levens belangen van de volkeren van Neder land en ons Rijk overzee. Sedert dien Augustusdag van het vo rige jaar, toen Soekarno c.s. de „Repoe- bllk Indonesia" stichtten, is zij het voor werp geweest van vaak meedoogenlooze critiek op alles wat in Indië gebeurde eenerzijds, van toenemend begrip voor de nationalistische gevoelens der Indo nesische bevolking, gepaard gaande met een groeiend inzicht in de niet te stui ten historische ontwikkeling anderzijds. Het heeft geen zin de tallooze strijd punten en diepgaande meeningsverschil- len opnieuw de revue te laten passee- ren; het rad der geschiedenis laat zich niet terug draaien en wanneer eenmaal de voorgestelde regeling door beide par lementen zal zijn aanvaard, breekt een geheel nieuwe phase aan in de verhou ding tusschen „de lage landen aan de zee" en den „gordel van smaragd langs den evenaar", waarvan wij slechts kun nen hopen, dat zij beiden tot zegen zal strekken. Waar de ontwerp-overeenkomst uit den aard van de zaak slechts de groote lijnen der toekomstige ontwikkeling aan geeft. tal van punten zich leenen voor een sterk-uiteenloopende interpretatie en ontzaglijk veel afhangt van de nadere uitwerking van nu nog slechts schema tisch geschetste plannen, is het geen ge makkelijke taak om in het huidige sta dium zijn indrukken van dit project in eenigszins concreet-gestelde termen te formuleeren. Wie als naar objectiviteit strevend waarnemer zich zet aan de beoordee ling van dit hoogst belangrijke docu ment. dient zich allereerst te bevrijden uit dén ban van zijn subjectieve gevoe lens en zichzelf aan een geestelijk lou teringsproces te onderwerpen. Dit is des te moeilijker, omdat daar voor geen andere dwang aanwezig is dan de harde noodzakelijkheid om zich te confronteeren met de feiten en de wer kelijkheid onder oogen te zien. Dat zal velen ontzaglijk moeilijk val len, doch het is een eerste voorwaarde om te komen tot een eerlijk, zuiver en bovenal rechtvaardig oordeel. Want hij moet zich volstrekt noodza kelijk vrijmaken uit de sfeer, welke tot dusverre in zijn gedachtengang over Indië heeft overheerscht. Hij dient te vergeten, dat de „Repoeblik" zou zijn een product van Japansche makelij; hij moet Soekarno niet uitsluitend willen zien als een collaborateur van de erg ste soort; hij mag zich niet laten leiden door volkomen menschelijke gevoelens van haat en wraakzucht, omdat dierbare familieleden of goede vrienden het le ven lieten onder extremistische moorde naarshand: is hij zelf oud-Indisch gast, dan wordt bovendien van hem gevraagd, dat zijn visie op den huidigen ontwikke lingsgang niet worde vertroebeld door de overweging, dat het het nieuwe In donesië was, dat hem wellicht een groot deel van de vruchten van zijn levens werk ontnam en aan zijn werkkring in de tropen ontijdig een einde maakte. Dit alles zal voor velen bijna boven- menschelijk zwaar zijn, omdat het de meest persoonlijke, innerlijke gevoelens betreft en men moet begrijpend staan tegenover hen, die het nieuwe niet aan stonds en zonder innerlijken strijd kun nen aanvaarden. Wie blijft voortleven in de sfeer van hetgeen onherroepelijk tot het verle den behoort, stelt zich onverbiddelijk achter de feiten en is niet in staat deel te hebben aan de constructie van de toekomst. Maar wie erin kan slagen de wreede werkelijkheid van het nabije verleden te verdringen naar den verstillenden ach tergrond der historie, wie bereid is een streep onder het verleden te zetten en zich te stellen op den steeds betrouw baren bodem der nuchtere werkelijkheid, die zal stellig uit het voor ons liggende staatsstuk niet den indruk krijgen, dat „Indië voor ons verloren is". Het zal een ander Indië zijn met sterk bij vroe ger afwijkende verhoudingen en vooral voor oud-Indischgasten heel moeilijk te aanvaarden, maar het wil ons voorko men dat ook het nieuwe Indië niet al leen'plaats zal blijven bieden voor Ne derlanders, doch hun ook in staat zal stellen er vruchtbaar werk te verrichten. Onze taak in Indië behoeft na 3Vj eeuw niet afgeloopen te zijn; er blijft ondanks de voorgestelde scheiding in het gezags- apparaat een aannemelijke vorm van binding, waardoor de gemeenschappelij ke en 'wederzij dsche belangen gediend kunnen worden. „Aan het hoofd van de Nederlandsch- Indonesische Unie staat de Koning (Ko ningin) der Nederlanden". Dit is voor de regeering een „conditio sine qua non" geweest en al valt uit de ontwerp-over eenkomst ook niet op te maken welke bevoegdheden de' Kroon in de toekom stige constellatie zal bekleeden, het stemt in ieder geval tot vreugde, dat op dit cardinale punt in beginsel overeen stemming kon worden bereikt. Zonder dat daarvan zijn wij overtuigd, zou ook het Nederlandsche volk, zijn goedkeuring nooit aan een ontwerp, regelende een nieuwe verhouding, hebben willen ver- leenen. Ofschoon ongetwijfeld de nadere uit werking van talrijke punten moeilijkhe den zal opleveren, welke bij een beoor deeling prima vista verborgen blijven, meenen wij toch te mogen concludeeren, dat de voorgestelde oplossmg in groote ONVAST WEER. De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Een front met zeer scherpe tempe ratuur tegenstellingen nadert ons land Dit gaat gepaard van veel bewolking, regen en motregen en plaatselijk mist. trekken aanvaardbaar schijnt en reeële mogelijkheden voor toekomstige samen werking in zich bergt. Problemen van momenteel nog onge- kenden omvang zullen moeten worden opgelost vooraleer de Nederlandsch-In- donesische Unie zich zal hebben gecon stitueerd Moge „het wederzij dsche oprechte ver langen om een goede verhouding tus schen beide volken te verzekeren", waar van in de preambule sprake is, bij de komende moeilijke onderhandelingen het richtsnoer blijven. Een taxi vol sigaretten. Ruim 70.000 sigaretten zijn gister nacht in beslag genomen in een wo ning in de Dapperstraat te Amsterdam. De recherche heeft na een tip, een in val gedaan in het genoemde perceel, waar zij de sigaretten in de keuken vond. Ook drie smokkelaars werden ge arresteerd, die de sigaretten per hand kar van een schip in de haven naax de woning hadden vervoerd. Een actiefoto van „Het Spook", het Nederlandsche straalvliegtuig van Fokker, dat op de internationale luchtvaarttentoonstelling te Parijs blijk gaf van de onvermoeide activiteit van de Nederlandsche luchtvaartindustrie ondanks de te genslagen en verwoestingen van den oorlog. Men hoopt dit type. dat 17 pas sagiers zal kunnen vervoeren, over drie Jaar ln serie te kunnen bouwen. (Foto ANP.-F.) Opstand der Labour-leden stort in elkaar. De „opstandige" Labour-leden heb ben gisteren ten overstaan van een ge heel gevuld Lagerhuis hun standpunt verdedigd. Het debat werd geopend door Cross man (journalist en lid van de Anglo- Amerikaansche commissie voor Palesti na). Hij diende het amendement in de zen vorm in: „Men hoopt vurig, dat Zijner Majesteits regeering haar ge dragslijn op internationaal gebied in dier voege herziet, dat de meest moge lijke aanmoediging wordt gegeven aan, en dat naar de grootst mogelijke sa menwerking wordt gestreefd met al die naties en groepeeringen, welke zich vol ledige socialistische ordening en contro le over de hulpbronnen der wereld tot doel stellen, waarmee het democratisch en constructief socialisme zal Zijn ge kozen inplaats van de andere mogelijk heid: het onvermijdelijk conflict tus schen het Amerikaansche socialisme en het Sovjet-communisme, hetwelk alle hoop op een wereldregeering zou ver nietigen? In een nadere toelichting zeide Cross man, dat de binnen- en buitenlandsche politiek der regeering duidelijk uiteen liep. „Than zien wij niet alleen een volle dig samengaan van Engeland en Ame rika, doch ook van de leiders der regee ring met die der oppositie". Crossman verzocht antwoord op de volgende vragen: 1) Is een alliantie, zoo als door Winston Churchill in zijn re de te Fulton gedaan, te desavoueeren? 2) Heeft de regeering toegestemd in standaardisatie van wapens en verdere uitrusting van Engeland en Amerika en zal een deel der Britsche uitrusting door Amerika worden geleverd? 3) Worden er door de militaire staven van Engeland en Amerika thans besprekin gen gevoerd? Oppositie steunt regeering. Crookshank (cons.) zeide dat hij zich niet met veel woorden wilde mengen in den strijd binnen de labourpartij. Hij stelde voor over het amendement te stemmen. „De conservatieven steunen de buitenlandsche politiek der regee ring. Ook al zijn zij oppositiepartij". Nederlandsche mijnenveger gezonken. BIJ BALÏKf APAN OP EEN MIJN GELOOPEN. De Nederlandsche Marine Voor lichtingsdienst te Batavia deelt mede. dat de Nederlandsche mij nenveger „Walcheren" bij Balikpa- pan op een mijn is geloopen en gezonken. Door de explosie wer den twee leden van de bemanning gedood, drie zwaar gewond en 8 licht gewond. De namen der slachtoffers zijn nog niet bekend. Attlee verdedigt regeerings- politiek. Vervolgens sprak de eerste minister, Attlee. Hij zeide dat het amendement op een verkeerd begrip van de feiten berustte. Er wordt gesuggereerd, dat de regeering ondergeschikt aan Amerika is en onvoldoende bereidheid heeft ge toond met de Sovjet-Unie samen te werken. Deze veronderstellingen zijn geheel onjuist. Met betrekking tot het voorstel, een groep van sociaal-democratische lan den te vormen, als tegenwicht tegen het communisme der Sovjets en kapitalisme van Amerika, zeide Attlee, dat de re geering niets zag in het vormen van groepen, doch liever de oogen richtte op de vereenigde naties, (gejuich). Attlee zeide verder, dat de vergissing der „dissidenten" hierin bestaat, dat zjy denken dat Engeland steeds aan de zij de van Amerika staat. Hij verklaarde, dat er belangrijke kwesties aan de orde waren geweest, waarbij b.v. de Sovjet- Unie en Amerika het niet eens waren met Engeland. „Op bepaalde punten betreffende de wereldeconomie staat Engeland aan de zijde van Amerika, ofschoon wij over het algemeen het kapitalistische stand punt van dat land niet aanvaarden. Wat betreft democratie, vrijheid van mee- ningsuiting en regeeringsvorm zijn wij het met Amerika eens en niet met de Sovjet-Unie. Dit behoeft echter geen aanleiding tot botsingen te zijn. Er moet een compromis gevonden worden". Attlee betoogde, dat het voor den we deropbouw van Europa noodzakelijk is met Amerika samen te werken, ofschoon Engeland het niet aanlegt op een bond genootschap uitsluitend met Amerika. Op de vraag, waarom de regeering niet had gereageerd op de rede van Chur chill te Fulton, antwoordde Attlee, dat het niet de zaak der regeering is op elke rede te antwoorden. Voor redevoeringen der oppositie is de regeering niet in het minst verantwoordelijk. Over de samenwerking met den Ameri- kaanschen generalen staf zeide de eer ste minister, dat. aangezien beide lan den gezamenlijk deelen van Europa moe ten bezetten, het niet zoo vreemd is, dat zij blijven samenwerken. De Sovjet- Unie is herhaalde malen uitgenoodigd aan de samenwerking deel te nemen, doch zij heeft de kwestie nog steeds in overweging. Attlee ontkende, dat de dienstplicht in Engeland iets te maken heeft met voorbereiding tot oorlog. Niemand, al dus spr., zal zoo dwaas zijn te veronder stellen dat Engeland het tegen Amerika of de Sovjet-Unie zou kunnen opnemen. Engeland zorgt voor zijn verdediging en voldoet daarmee tevens aan de plicht tegenover de vereenigde naties. Wat betreft de samenwerking in aan gelegenheden van wereld-economischen aard zeide Attlee het te betreuren, dat de Sovjet-Unie niet volledig wil mede werken. Hij zou gaarne zien. dat de Sovjet-Unie deel ging uitmaken van de F.A.O., de internationale handelsorga nisatie. de internationale bank, het in ternationaal monetair fonds en de voor- Nog geen beslissing. Gisteren zijn de Groote Vijf in ge heime zitting bijeen geweest om te be raadslagen over de veto-kwestie. Zij zijn er niet in geslaagd tot een beslissing te komen, zoodat de besprekingen het zij heden, hetzij morgen zullen worden voortgezet. De besprekingen gingen hoofdzakelijk over de volgende punten: 1. Dat voorbereidende besprekingen tusschen de vijf permanente leden van den Veiligheidsraad noodig zullen zijn vóór iedere zitting, waarin naax waar schijnlijkheid van het recht van veto zal worden gebruik gemaakt. 2. Dat onthouding van stemming niet steeds als een veto zal worden be schouwd. 3. Dat de groote mogendheden over een zullen komen het veto niet te ge bruiken behalve in gevallen, die hun „vitale belangen" betreffen. 4. De benoeming van een rapporteur, die een voorbereidend rapport zal moe ten samenstellen over de moeilijke vraagstukken, die voor den Veiligheids raad zullen komen. 5. Dat een scherpere omschrijving van de termen „geschil" en „toestand" noo- dig is. Gedurende de besprekingen, die een volkomen algemeen karakter hadden, zeide Molotof, dat nog niemand het veto-recht in den Veiligheidsraad had aangevallen en de heele veto-kwestie een kunstmatige agitatie betrof. „Cuba en Australië zijn ongetwijfeld aangemoe digd door zekere andere delegaties. Dit heeft een ongunstige sfeer geschapen, die zal moeten worden opgeheven". Molotof voegde er aan toe. dat hij in beginsel geen tegenstander was van voorbereidende besprekingen tusschen de permanente leden van den raad, zoo als door den Britschen minister van DE ZUIVERING IN DUITSCHLAND. Naar de bestuurscommissie voor Duitschand mededeelde, zijn alleen reeds in de maand October 10.608 per sonen in de Britsche zone ontslagen wegens hun vroegere betrekkingen met de nazi-partij. In. totaal zijn sinds het begin der bezetting thans 177.229 per sonen om die reden ontslagen. Op vordering van het Amerikaansche militaire bestuur heeft het Beiersche ministerie van onderwijs 33 professoren van de universiteit van München ont slagen, omdat het hun ontbrak aan de „moreele en politieke hoedanigheden die de ontwikkeling der democratie in Duitschland moeten bevorderen". MAARSCHALK KONIEF OPPERBEVELHEBBER. Maarschalk Iwan Konief is benoemd tot opperbevelhebber van alle sovjet- strijdkrachten te land. In deze functie is hij opvolger van maarschalk Gregori Zhoekof. Buitenlandsche Zaken Bevin was voor gesteld. „Het veto-recht is door den Sovjet-afgevaardigde slechts dan ge bruikt. als het onontbeerlijk was", al dus Molotof. Byrnes zeide echter, dat de delegatie van de Ver. Staten teleurgesteld was door de vele keeren, dat het recht van veto in den Veiligheidsraad was ge bruikt. Dr. Wellington Koo (China) achtte het van belang, dat er een scherp on derscheid werd gemaakt tusschen kwes ties in de procedure en feitelijke kwes ties. Parodi (Frankrijk) ondersteunde dit gezichtspunt. Bevin zeide dat Groot-Brittannië zijn geheele buitenlandsche politiek op de V. N. wilde baseeren, maar eerst moet het er van overtuigd kunnen zijn, dat de machinerie van den Veiligheidsraad een doelmatig instrument is. Alle vijf ministers gaven als hun mee ning te kennen, dat er geen sprake is van een verandering in het handvest van de V. N. Bevin drong echter aan op een vrijwillige aanvaarding van een „gedrags-code", daar deze volgens hem waarschijnlijk gunstiger resultaten zal afwerpen dan scherp omlijnde gedrags regels. GRIEKSCH MEMORANDUM OVER DEN GUERILLASTRIJD. Tsaldaris, de minister-president van Griekenland, heeft aan den Britschen en den Amerikaanschen ambassadeur te Athene een memorandum overhan digd, inhoudende, dat de in het Noor den aan Griekenland grenzende lan den steun hebben verleend aan de Grieksche guerillatroepen. Volgens het memorandum hebben zich sinds 1 October 27 incidenten voorge daan aan de grens van Joegoslavië en 10 in het grensgebied van Griekenland en Bulgarije. In het memorandum wordt uiteengezet, dat de incidenten niet werden uitgelokt, en bewijzen aan gevoerd voor de stelling, dat in vele ge vallen de aanvallen als eenig doel de dekking van infiltratie in Griekenland van „anarchistisch-communistische ben den" hadden. In de grensgebieden wordt nog steeds hevig gevochten. AMERIKAANSCH LEGERVLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Een Amerikaansch Curtis legervlieg tuig met 23 miltiairen aan boord is, aldus wordt uit Tokio gemeld, 24 km. van Iwojima (Japan) in zee gestort. Het ongeluk kostte allen inzittenden het leven. Plannen voor volledige automatiseering. .Binnen ongeveer 14 dagen zal het telexverkeer met België en Tsjecho- Slowakije mogelijk zijn. Zoo spoedig mo gelijk volgen Engeland, Denemarken, Zweden en Noorwegen," aldus verneemt het A.NP. uit gezaghebbende bron. Dit beteekent, dat technische moeilijkheden, die zouden kunnen ontstaan- uit het gebruik van verschillende apparaturen, opgeheven zijn en dat op den duur zelfs verwerkelijking van plannen tot auto matiseering mogelijk is. Hier te lande wordt hard gewerkt aan plannen tot volledige automati seering van het verkeer per telex. Een nieuwe Nederlandsche vinding op dit gebied is een telex, waarop men, na inschakeling, dadelijk in cijfers het telexnummer van een be trokken abonné aanslaat. De aange vraagde „verreschrijf-machine" ant woordt automatisch en daarna kan, zonder tusschenkomst van telefoon juffrouwen of anderszins gecorres pondeerd worden, zooals men op het oogenblik telefoneert. De Nederlandsche P.T.T. heeft beslo ten het telexverkeer niet langer in het telefoonverkeer in te schakelen. Er wordt aan een apart telextelegraafnet gewerkt, waarover ook telegraafkanto ren zullen correspondeeren. Dit net zal geheel automatisch worden. Op het oogenblik kan men moeilijk schatten, wanneer dit net geheel gereed zal zyn. Vrijwel alle types toestellen zullen op dit net geschakeld kunnen worden, zoo dat in het verre verschiet zelfs inter nationale automatiseering van telex- netten in Europa mogelijk zou kunnen zijn. In Frankrijk en Engeland werkte men tot voor kort onafhankelijk aan derge lijke plannen, die in Nederland reeds in een vrij vergevorderd stadium van voorbereiding zijn. Hier, zoowel als el ders, is men bezig met het bouwen van proef-automaten. Hiernaast worden proeven genomen met draadloos telexverkeer. Op dit ge bied is een zeer belangrijke uitvinding in ons land gedaan. Indien storing op treedt bij het overseinen van een letter- teeken, „weigert" de ontvanger dit sein en de zender herhaalt het automatisch. Het draadlooze telex-correspondentie- verkeer is nog niet aan de kinderschoe nen ontwassen en zal voornamelijk voor grootere afstanden bestemd zijn. Men denkt b*j P.T.T. in de eerste plaats aan Indonesië. Telexverkeer over de oceanen, b.v. met de Ver. Staten is op het oogenblik niet mogelijk. Hiertoe dient eerst een z.g. breedbandkabel met ingebouwde ver- sterkersposten te worden gelegd. Een dergelijke kabel vergt enorm veel tech nische zorg en vernuft. De draadlooze verbinding zou op den duur een andere oplossing kunnen worden. De Jonge Engelsche Lord Selsdom. bekend motorrenner, bil zijn sportwagentje, dat een snelheid van 160 K.M. per uur kan bereiken. loopige internationale organisatie voor de burgerluchtvaart. Attlee bracht hulde aan den minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin. „Ik weet, hoezeer hij er zich voor inspant onze beide groote geallieerden tot sa menwerking te brengen". Wij volgen de politiek van de partij, aldus Attlee, welke is gebaseerd op in ternationale samenwerking ter verkrij ging van den vrede, sociale rechtvaar digheid en vrijheid voor alle volkeren. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft deze politiek getrouw ten uitvoer gebracht. Toen Attlee ging zitten, vroeg Cross man, die het amendement had inge- BINNENLAND. Gisteren had in de universiteit van Bmo, de eere-promotie plaats van den Nederlandschen oud-mlnlster van onder- v/ijs. kunsten en wetenschappen, prof. dr. G. van der Leeuw, hoogleeraar ln de god geleerdheid aan de Gronlngsche universi teit, die momenteel een tournee maakt door Tsjecho-Slowakije waar hy ln ver schillende universiteiten lezLngen ln de Fransche taal houdt, ln het bijzonder over anthropologic Burger-passagiers zullen voortaan in de gelegenheid zijn twee maal in de week van Batavia naar Darwin te vliegen. De reLs zal voor Nederlandsche staatsburgers 48 pond sterling kosten en voor andere passagiers 64 pond sterling. Dit ls de eerste luchtverbindlng na den oorlog tusschen Australië en Batavia. In de staatscourant ls afgekondigd een regeling van salarissen en andere arbeidsvoorwaarden voor apothekersassis tenten. Voorts worden in deze regeling nader omschreven: de nacht-, wacht- en Zondagsdiensten, en de regelingen by ge oorloofd verzuim en vacantle. De Belgisch-Nederlandsche commissie voor havenrechten zal morgen te Den Haag bijeenkomen Het doel van nez* bij eenkomst ls het vaststellen van een ac- coord over de rechten ln de Belgische en Nederlandsche havens. Naar het A.NP. verneemt, hoopt, tijdens zijn verblijf te Parijs, ter gelegen heid van de eerste conferentie van U.N E S.C.O., minister Glelen een Neder- landsch-Fransch cultureel accoord te on- derteekenen, waaraan thans de laatste hand gelegd wordt. Dit acoord zal o.a. de uitwisseling regelen van studenten en professoren. Op de Internationale tentoonstelling van moderne kunst te Parijs ls Nederland vertegenwoordigd met 30 schilderijen van plm. 25 schilders. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft besloten by ge legenheid van de opheffing der rijks inspectie kunstbescherming door de rijks munt een gedenkpenning te laten slaan naar het ontwerp van den beeldhouwer P. Gregoire, als biy vend aandenken van de erkentelijkheid van de regeering Jegens allen, die zich verdiensteiyk hebben ge maakt by de bescherming van de Neder landsche kunstschatten tijdens den oorlog. Er ls een commissie ingesteld ter voorbereiding van de herziening van het salarlsbesluit n.o. 1935. voor zoover dit het middelbaar nijverheldsonderwys betreft. Thans ls de centrale adviescommissie voor de prijspolitiek Ingesteld, welke ls aangekondigd ln de regeeringsverklarlng over loonen en prijzen. Voorzitter ls prof. G. Brouwers, directeur-generaal voor de pryzen, te 's Gravenhage, BUITENLAND. Duitsche mynwerkers hebben met groote meerderheid een Britsch voorstel, dat zy overwerk zouden doen om de Duitschers dezen winter van steenkool te voorzien, verworpen. Nederland ls gekozen in een sub commissie van de commissie voor econo mische en financieel© aangelegenheden. Deze subcommissie onderzoekt de moge lijkheid van voortzetting van hulp aan de door den oorlog getroffen landen, wan neer de Unrra heeft opgehouden te be staan. In een klooster te Napels, waar brand uitgebroken was. zyn 4 kloosterzusters, 1 priester er. 4 andere menschen tydens de paniek, die ontstond, doodgedrukt. Een nieuw Engelsch Lancaster- straalvliegtuig. het eerste ter wereld, dat voor personenvervoer bestemd ls. heeft gistermorgen de eerste Kanaalvlucht ge- houder.. De afstand van Londen naar Parys werd ln 50 minuten afgelegd. De gemiddelde snelheid bedroeg 496 kilometer per uur. In de Britsche zone is met Ingang van 18 November het spoorwegverkeer wegens gebrek aan steenkoolvoorraden by de eiectrische centrales van Hamburg en Sleeswijk-Hol8tein ingekrompen. Een partij van ongeveer 1200 ton graan, de tweede party tilt de So v Jet rus- slsche zóne ln ruil voor staal e.a.. ls te Hamburg aangekomen en zal onmiddel lijk naar het Ruhrgebied doorgezonden worden. 4500 ton zullen nog volgen. diend, verlof om het in te trekken. Er werd echter luid „neen" geroepen, waarna tot stemming werd overgegaan Hierbij werd het amendement mei 353 tegen nul stemmen verworpen. De dissidenten onthielden zich! Een tweede „opstand" tegen de re geering door haar eigen aanhangers had plaats, toen een amendement werd in gediend door ongeveer twintig leden van de Labour partij. Dit was een amende ment op de troonrede, waarin de poli tiek der regeering ten aanzien van den dienstplicht in vredestijd werd gecriti- seerd. Het werd verworpen met 320 te gen 53 stemmen. Mijnwerkersstaking in 3e V.S. reeds begonnen. Amerikaansche arbeiders in de bruin- koolmijnen zijn gisteren begonnen te staken, drie dagen eerder dan door Le wis, den leider der mijnwerkersvakver- eeniging, was aangegeven Vijf mijnen van de „Pittsburgh Consolidation Coal Company" moesten sluiten ten gevolge van het wegblijven van 3000 mijnwerkers in deze en andere mijnen van de maat schappij. Het Amerikaansche departement van Justitie heeft medegedeeld, dat een fe derale rechter een bevel heeft uitge vaardigd, hetwelk John Lewis zal be letten Donderdag zijn overeenkomst met de regeering op te zeggen. De sta king der mijnwerkers is echter, zooals femeld, reeds begonnen. Meer dan 0.000 mijnwerkers hebben den oproep der regeering, de verscheping van steen kool naar het buitenland niet te belem meren, genegeerd. Een hooge Amerikaansche regeerlngs- autoriteit heeft verklaard, dat het nu de beste tijd is om uit te maken wie het machtigst is, de regeering of de vereenigde mijnwerkersbond. waarvan Lewis president is. Deze verklaring be vestigt het vermoeden, dat president Truman voornemens is „het uit te vechten" met Lewis, die. ofschoon hij zich blootstelt aan arrestatie, zijn 400.000 mijnwerkers Donderdag zal op roepen in staking te gaan als regeering en mijneigenaren niet aan zyn eischen tegemoetkomen. Technisch zijn de mijnen nog steeds in handen der regeering en volgens een oorlogswet kan ieder, die een staking tegen de regeering uitroept, tot 5000 dollar boete en een jaar gevangenis straf veroordeeld worden. Onbevredigende voedseltoestand. Portugal heeft geen oorlog gekend en geen bezetting en uitplundering. Alge meen beschouwde men dat land als een paradijs op aarde. En toch is de voed seltoestand op het oogenblik verre van bevredigend en neemt de ontevreden heid hand over hand toe. Bepaalde levensmiddelen zyn uiter mate schaarsch op het oogenblik, maar aan den anderen kant heerscht er in sommige kringen een voor de rest van het volk pijnlijke overdaad. De Portu- geezen ergeren zich aan de rijke ban ketten. die door vooraanstaande land- genooten herhaaldelijk aangericht wor den- Zoo werd voor een gezelschap van 80 personen b.v. onlangs een varken van 120 kg., 40 kippen. 12 eenden, 30 konijnen en 30 kg. biefstuk opgedischt, buiten de aanvullende gerechten- Dit vond plaats, terwijl Lissabon een stad van 800.000 inwoners, nagenoeg geheel vleeschloos was! Op sommige dagen worden in het abattoir van de stad slechts een paar dozijn schapen en een stuk of zes koeien geslacht. In de pro vincie is natuurlijk meer vleesch, maar dat mag niet naar de stad vervoerd worden. De boeren willen niet meer vee leveren, omdat zij de vastgestelde maximum-prijzen te laag vinden. De regeering heeft een paar weken gele den een overeenkomst met Argentinië gesloten voor den invoer van vleesch, terwijl men bovendien de import van de Azoren en Angola tracht te vergroo- ten. Gebrek aan scheepsruimte vormt echter een ernstige handicap voor de uitvoering van deze plannen. Daarbij komt dat de kosten van le vensonderhoud sterk zijn gestegen. Die in Juni 1939 op 100 stellende, bedroegen de kosten van levensmiddelen in Aug. 1945: 167.2, in December 1945 204 4, in Februari 1946: 221.1, in Juni 206.8 en in Augustus .218.9, waarbij de geringe daling in de zomermaanden slechts een gevolg is van de goedkoopere sei zoengroenten. De hierdoor veroorzaakte ontevreden heid versterkt de rijen van de demo cratische eenheidsbeweging, de opposi tiepartij Portugal is niet meer het paradijs» dat de oorlogsmoede volken het meen den te zijn. (United Press).

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1