De „Ontwerp-overeenkomst" Nederland-Iiidonesie WEERBERICHT Een drijvende -School" te Rotterdam Opleidingsschip Hr. Ms. „Zeearend" in dienst gesteld i Vv*>ï - Vs Met een enkel woord Groote Nederlandsche verrassing in Luchtvaartindustrie Straalvliegtuig „Het Spook" 85ste Jaargang MAANDAG 18 NOVEMBER 1946' No. 25935! LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Geparafeerd op 13 November te Batavia. Hieronder laten wij volgen de tekst van de ontwerp-overeenkomst. welke op 15 November 1946 te Batavia is ge parafeerd door de Ned. en Indonesi sche delegaties. Voorop gaat een preambule welke als volgt luidt: „De Nederlandsche regeering. verte genwoordigd door de Commissie-Gene raal, en de regeering van de Republiek Indonesië, vertegenwoordigd door de In donesische delegatie, beide gèleid door een oprecht verlangen om een goe de verhouding te verzekeren tusschen de volken van Nederland en Indonesië, en zulks in nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking, welke de beste garantie bieden voor een gezonde en krachtige ontwikkeling van beide landen in de toekomst, en welke het mogelijk maken, dat een nieuwe grondslag wordt gegeven aan de verhouding tusschen de twee volken komen als volgt overeen en zullen deze overeenkomst zoo spoedig mogelijk ter goedkeuring voorleggen aan de recpectieve parlementen. De artikelen luiden als volgt: Art. 1 De Nederlandsche regeering erkent de regeering van de Republiek Indonesië als de facto uitoefenend het gezag over Java, Madoera en Sumatra. De door geallieerde of Nederlandsche troepen bezette gebieden zullen gelei delijk, door wederzydsche samenwer king. in het Republikeinsche gebied worden ingevoegd. Hiertoe zal aanstonds een aanvang worden gemaakt met de noodige maatregelen, zoodat uiterlijk op het tijdstip in art. 12 genoemd, de invoe ging zal rijn voltooid. Art. 2 De Nederlandsche regee ring en de regeering van de Republiek werken samen tot de spoedige vestiging van een souvereinen, democratischen staat op federatieven grondslag, ge naamd: ,De Vereenigde Staten van In donesië". Art. 3 De Ver. Staten van Indonesië zullen omvatten: het geheele grondge bied van Nederlandsch-Indië met dien verstande, dat indien de bevolking van eenig gebiedsdeel ook, na overleg langs democratischen weg, te kennen geeft niet of nog niet tot de Ver. Staten van Indonesië te willen toetreden, voor dat gebiedsdeel een bijzondere verhouding tot deze staten en het Koninkrijk der Nederlanden in het leven kan worden geroepen. Art. 4 Eerste lidDe samenstellende staten van de Ver. Staten van Indonesië zullen zijn de Republiek Borneo en de Groote Oost. onverminderd het recht van de bevolking van eenig gebiedsdeel, om langs democratischen weg te ken nen te geven, dat zij' haar plaats in de Ver. Staten van Indonesië op anderen voet geregeld wenscht te zien. Tweede lid: Onverminderd het be paalde in art. 3 en in het eerste lid van dit artikel, kunnen de Ver. Staten van Indonesië een bijzQndere regeling tref fen ten aanzien van het grondgebied van haar hoofdstad. Art. 5 Eerste lid: De grondwet van de Ver. Staten van Indonesië zal worden vastgesteld door een constitu- eerende vergadering, die zal zijn sa mengesteld uit op democratische wijze aangewezen vertegenwoordigers van de Republiek en van de andere toekomsti ge deelgenooten der Ver. Staten met inachtneming van het bepaalde in het volgende lid van dit artikel; Tweede lid: Partijen zullen in over leg treden omtrent de wijze van deel neming aan deze constitueerende ver gadering door de Republiek, door de niet tot het gezagsgebied van de Repu bliek behoorende gebiedsdeelen endoor de niet of onvoldoende vertegenwoordig de bevolkingsgroepen, een en ander met inachtneming van de onderscheidene verantwoordelijkheden van de Ned. re geering en van de regeering der Re publiek. Artikel 6 Eerste lid: De Ned. regeering en de regeering der Republiek zullen ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen van Nederlanders en Indonesiërs samen werken tot de vorming van een Ne- derlandschIndonesische Unie, waar door het Koninkrijk der Nederlanden, omvattende Nederland, Nederlandsch- Indië, Suriname en Curasao, worden omgezet in genoemde Unie, bestaande uit eenerzijds het Koninkrijk der Ne derlanden, omvattende Nederland, Suriname en Curasao en anderzijds de Ver. Staten van Indonesië. Tweede lid: Het vorenstaande laat onverkort de mogelijkheden tot nadere regeling van de verhouding tusschen Nederland, Suriname en Curasao. Artikel 7 Eerste lid: Ter beharti ging van de belangen van het Konink rijk der Nederlanden en de Ver. Staten van Indonesië, zal de Nederlandsch-In- donesische Unie beschikken over eigen organen. Tweede lid: Deze organen zullen wor den samengesteld door de regeeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Ver. Staten van Indonesië, even tueel mede door de volksvertegenwoordi gingen dier landen. Derde lid: Als gemeenschappelijke be langen zullen worden aangemerkt: sa menwerking inzake buitenlandsche be trekkingen, defensie en voorzoover noo- dig financiën, alsmede onderwerpen van economischen en cultureelen aard. Artikel 8 Aan het hoofd van de Nederlandsch-Indonesische Unie staat de Koning (Koningin) der Nederlan den. De decreten en de besluiten ter ONBESTENDIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog verder afnemende Westelijke wind met hier en daar enkele buien, later weer toenemende I en naar oostelijke richtingen omloo- pende wind met tijdelijk regen. Plaat- seiyk wellicht enkele uren sneeuwval. Later kouder. behartiging van de gemeenschappelij ke belangen zullen door de organen der Unie worden genomen in naam des Konlngs (der Koningin). Artikel 9 Ter behartiging van de belangen der Ver. Staten van Indonesië in Nederland en van het Kon. der Ne derlanden in Indonesië, zullen door de onderscheidene regeeringen Hooge Com missarissen worden benoemd. Art. 10 Het statuut van de Ned.- Indonesische Unie zal voorts om. be palingen bevatten over: a. Verzekering van de rechten van beide partijen jegens elkander voor de nakoming hunner wederzijdsche ver plichtingen; b. De wederzijdsche uitoefening van het staatsburgerschap door Nederland sche en Indonesische staatsburgers; c. Een regeling houdende voorzienin gen voor het geval door de organen der Unie geen overeenstemming kan worden verkregen; d. Een regeling van de wijze waarop en de voorwaarden waaronder de orga nen van het Koninkrijk der Nederlan den bijstand zullen verleenen aan de Ver. Staten van Indonesië, zoolang deze niet of onvoldoende over eigen organen beschikken; e. De verzekering in beide deelen van de Unie van de fundamenteele en men- schelijke rechten en vrijheden waar naar ook het handvest der Vereenigde Naties verwijst. Art. 11. Eerste lid: Het statuut van de Unie zal worden ontworpen door een conferentie van vertegen woordigers van het Koninkrijk der Nederlanden en van de toekomstige Ver. Staten van Indonesië. Tweede lid: Het statuut zal in wer king treden na goedkeuring door de onderscheidene volksvertegenwoordi gingen. Artikel 12 De Nederlandsche re geering en de regeering der Republiek zullen er naar streven dat de vestiging van de Vereenigde Staten van Indone sië en van de Nederlandsch-Indonesi sche Unie haar beslag krijgt vóór 1 Januari 1949. Artikel 13 De Nederlandsche re geering zal inmiddels de noodige stap pen ondernemen teneinde onmiddel lijk na de totstandkoming der Neder landsch-Indonesische Unie de toela ting van de Vereenigde Staten van Indonesië als lid van de organisatie der Vereenigde Naties té verkrijgen. Artikel 14 De regeering van de Republiek erkent de aanspraken van alle niet-Indonesiërs op herstel van hun rechten en teruggave van hun goederen voorzoover deze worden uitgeoefend of zich bevinden in het gebied, waarover zij de facto gezag uitoefent. Een gemengde commissie zal worden ingesteld om dit herstel of deze terug gave te bewerkstelligen. Art. 15 Teneinde de regeering van Indië te hervormen op zoodanige wijze dat haar samenstelling en werkwijze zoo nauw mogelijk zullen aansluiten op de erkenning van de Republiek en op de ontworpen staatsrechtelijke structuur, zal de Nederlandsche regeering inmid dels bevorderen, dat wettelijke maatre gelen worden getroffen om in afwach ting van de totstandkoming der Ver. Staten van Indonesië en der Neder landsch-Indonesische unie de staats- en volkenrechtelijke positie van het Ko ninkrijk der Nederlanden aan den nieuwen toestand aan te passen. Art. 16 Aanstonds na het tot stand komen van deze overeenkomst zullen beide partijen overgaan tot vermin dering der strijdkrachten. Zij zullen in overleg treden omtrent mate en tempo van deze vermindering en om trent hun samenwerking op militair gebied. Art. 17. Eerste lid: Voor de in deze overeenkomst beoogde samenwerking tusschen de Nederlandsche regeering en de regeering der republiek, zal een orga nisatie in het leven worden geroepen, bestaande uit delegaties door elk van beide regeeringen aan te wijzen met een gemeenschappelijk secretariaat. Tweede lid: de Nederlandsche regee ring en de regeering der republiek zullen alle geschillen, welke naar aanleiding van deze overeenkomst mochten rijzen en die niet door partijen in onderling overleg in een conferentie tusschen deze delegaties tot een oplossing kunnen worden gebracht, door arbitrage doen beslechten, In dat geval zal door de de legaties bij overeenkomst of indien zulk een overeenkomst niet kan worden bereikt, door den president van het In ternationale Hof van Justitie een voorzitter van andere nationaliteit met beslissende stem worden benoemd. Slotbepaling, Deze overeenkomst wordt opgesteld in het Nederlandsch en in het Indonesisch. Beide teksten zullen gelijk gezag hebben. 60 getuigen in zaak jhr. de Geer. Het onderzoek in de zaak van oud- minister jhr. de Geer begint zjjn voir tooiing te naderen. Er zijn meer dan 60 getuigen gehoord, zoowel in Ne derland alsook in het buitenland, o.a. Engeland en Duitschland. Met uitzondering van minister Van Klef- fens, die op het oogenblik in New York vertoeft, rijn alle ministers gehoord, die deel hebben uitgemaakt van het laat ste kabinet-De Geer. Ook met jhr. De Geer werd contact opgenomen. Hem zal eerst na het ge tuigenverhoor gelegenheid gegeven wor den, zijn standpunt naar voren te bren gen GROSSIERSVEREENIGING OPGERICHT. Te Amsterdam werd opgericht: de Ned. Ver. van grossiers in cosmetische producten, toiletartikelen en kappers- benoodigdheden, welke uitsluitend de belangen behartigt van bedoelde gros siers. Deze waren tot nu toe aangewe zen op een vereeniging, welke tevens fabrikanten en importeurs omvatte, alsmede op de ondervakgroep groot handel cosmetische industrie, welke binnen afrienbaren tijd zal worden ontbonden. De atoombom. PLAN VAN PROF. EINSTEIN Prof. Albert Einstein en een reeks an dere wetenschapsbeoefenaars willen door het publiek een millioen dollar laten bij eenbrengen ten einde maatregelen te kunnen treffen om een verkeerd gebruik der atoom-energie te voorkomen. Alle initiatief-nemers zijn het eens over de volgende punten: 1. Atoombommen kunnen thans goed- kooper en in grooter aantal gemaakt worden en zij zullen een steeds vernie tigender uitwerking krijgen. 2. Er is geen militaire verdediging te gen atoombommen te verwachten. 3. Andere naties dan de VB. kunnen het geheim van de atoombom heront dekken. 4. Verdedigingsmaatregelen in ver band met een mogelijken atoombomoor log zijn waardeloos en hun toepassing zal de structuur van onze sociale orde vernietigen. 5. Als er oorlog komt, zullen er atoombommen gebruikt worden en deze zullen onze beschaving vernietigen, 6. Er bestaat geen oplossing voor dit probleem behalve internationale con trole op de atoomenergie en uitbanning van den oorlog. Het Engelsch-Egyptisch verdrag. Het Britsch-Egyptisch verdrag luidt: „De beide partijen, waartusschen dit accoord gesloten is, zijn overeengeko men, dat de volledige ontruiming van het Egyptische grondgebied door de En- gelsche strijdkrachten den eersten Sep tember 1949 zal moeten rijn beëindigd". ,De steden Cairo en Alexandrië en de delta zullen voor 31 Maart 1947 moeten zijn ontruimd. De ontruiming van het overige gebied zal op onafgebroken wij ze moeten voortgaan gedurende de pe riode, die op den vastgestelden datum zal eindigen". „De bij de conventie van 6 Augustus 1936 aan de Britsche strijdkrachten ge waarborgde onschendbaarheid en privi leges zullen voorloopig blijven gelden gedurende den tijd van het terugtrek ken der Britsche strijdkrachten". „Iedere wijziging van de conventie voornoemd, die noodzakelijk zou kunnen zijn tengevolge van het feit, dat de Brit sche strijdkrachten voor 31 Maart 1947 de delta, Cairo en Alexanderië moeten hebben ontruimd, zal door een nieuwe overeenkomst tusschen de beide regee ringen vóór dien datum worden gere geld". Heide contractanten komen overeen, dat Egypte ten opzichte van den Soedan, met Egypte onder één kroon vereenigd, een politiek zal volgen, die als voor naamste doel het welzijn van den Soe dan zal hebben, het land zal helpen zijn toekomstig statuut vast te stellen en zijn bevolking op een regeerings- en rechtstaal zal voorbereiden". DE FRANSCHE CRISIS. Het bestuur van de Fransche com munistische partij heeft aan den natio- nalen raad van de Fransche socialisti sche partij een brief gericht, waarin het voorstelt te beraadslagen over een re geering, welke democratisch, niet-con- fessloneel en sociaal zal zijn en onder de leiding der communisten zal staan „overeenkomstig het verlangen van het volk, dat souverein is". Voorts moet men het eens worden over een programma van actie, dat tot de hergroepeering van een republikeinsche meerderheid in de nieuwe assemblee zal leiden. In den brief wordt dit nader toege licht door de verklaring, dat „de twee greote proletarische partijen met den steun van zekere overzeesche afgevaar digden een absolute meerderheid" kun nen toereiken. De Fransche communistische partij zou de eenheid tusschen communisten en socialisten hersteld willen zien ten einde „aan de pogingen der reactie het hoofd te kunnen bieden". In hun antwoord op dit voorstel heb ben de socialisten geantwoord, dat het aan de communisten is om de geheele natie mee te deelen, hoe zij zich een regeering voorstellen en met wie zij wil len samenwerken. De communisten moeten nauwkeurig zeggen, wat voor plannen zij hebben. Zij moeten als grootste (party hieromtrent inlichtingen aan de natie verstrekken. FRANSCHEN LEGGEN COLLECTIEVE STRAFFEN OP IN OOSTENRIJK. Onbekenden hebben hakenkruizen ge- teekend op een terrein in de vallei van Montofon in de Fransche bezettingszone van Oostenrijk. De Fransche autoritei ten hebben onmiddellijk na ontdekking alle verkeer in de vallei stil gelegd. Het dorp Schruns werd 30.000 schilling en de Oostenrijksche spoorwegen 20.000 schilling boete opgelegd. De 20 natio- naal-socialisten, die kort tevoren waren vrijgelaten, werden weer gearresteerd. De plechtige lndlenststelllng van het opleidingsschip voor de onderzeebootbe- strbdlng Hr. Ms. „Zeearend" te Rotterdam. Zaterdagmorgen werd met eenige plechtigheid het opleidingsschip voor de onderzee bootbest rjjding Eb*. Ms. „Zeearend", gelegen in de Waalhaven, te Rotterdam in dienst gesteld. De officieele indienststelling geschiedde door den commandant van den on- derzeebootdienst Luit.-ter-zee-le klas se J. F. van Duim. De commandant maakte gewag van het feit, dat Hr. Ms. „Zeearend" welis waar voor de Kon. Marine een nieuw schip is, maar het is, alhoewel 43 jaar oud, rijk aan geschiedenis en traditie. Oorspronkelijk in dienst als .Hatavier 4" van de firma Müller en Co. wist het in Mei 1940 aan den greep van den vij and te ontsnappen, en met een aantal Nederlandsche marinemannen in En geland aan te komen. Na aanvankelijk door de Kon. Marine te zijn gebruikt, werd het door de Britsche marine over genomen, en omgebouwd tot staf- en basisschip, bestemd voor de oefeningen opleiding van den geallieerden onder- zeebootafweer. De vele successen, wel ke op de wereldzeeën, tegen de Duit- sche U-booten werden behaald, zijn voor een groot deel te danken aan de succesvolle opleiding van het geallieer de marinepersoneel op dit schip. Na het einde van de vijandelijkheden werd het schip ter beschikking van de Kon. Marine gesteld. Het werd ver bouwd en van de nieuwste apparaten voor een volledige opleiding van perso neel voor de ondezeebootbestrijding voorzien. Door een gezamenlijke krachtsinspan ning kon dit schip al zoo spoedig in dienst worden genomen. Na er op te hebben gewezen dat het voor de Kon. Marine noodzakelijk is om al haar takken tot in de perfectie te ontwikkelen, wil de marine paraat bleven, eindigde de commandant zyn rede met de overtuiging uit te spre ken, dat, mocht onverhoopt de nood weer aan den man komen, onderzee dienst en onderzee boo taf wee rdienst klaar zullen staan voor de verdedi ging van Koningin en Vaderland. Tijdens een rondgang door het bijna 3000 ton groote schip, kon men zien, hoe doeltreffend het tot een drijvende school werd omgebouwd. De machines, schroef en roer zijn verwijderd, gerief lijke leeskamers en instructie-lokalitei ten met tal van vernuftige apparaten staan voor de opleiding ter beschik king, Het schip heeft een vaste be manning van 20 koppen, waarbij inbe grepen de instructeurs. Op 4 November j.l. is met de opleiding begonnen. Aan het hoofd hiervan staat de luitenant- ter-zee 2e klasse J. M. Eibers. Door de ligplaats naast het schip liggen ver schillende onderzeeërs, wordt een doel treffende samenwerking bereikt tus schen theorie en praktijk: tusschen on derzeedienst en onderzeebootafweer.. De dreigende mijnwerkers- staking in de V. St. Wanneer de 400.000 Amerikaansche mijnwerkers hun dreigement uitvoeren en in staking gaan, zullen alle steen- koolversahepingen naar Europa onmid dellijk worden stopgezet, aldus Ameri- kaansche regeerlngsfunctionarissen. De Amerikaansche regeering bestudeert alle mogelijke maatregelen om deze staking af te wenden, daar zij een ernstige slag zou beteekenen voor de pas ingevoerde vrije economie. Daar de regeering de voorgenomen staking als „onwettig" beschouwt, is de voorzitter van de mijnwerkersfederatie, John Lewis, met een jaar gevangenis straf, of 5000 dollar boete, of beide be dreigd, indien Ihij zijn mannen bevel geeft de schachten te verlaten. Maar men twijfelt er niet. aan, dat de mijn werkers zijn bevel zullen uitvoeren, ook al bevindt hij zich in de gevangenis. De voorraden steenkool in de Ver. Staten zijn nog toereikend voor ruim een maand. De winter, die in het grootste deel van de V.S. zeer koud is, nadert en men verwacht zeer drastische beperkin gen van treindiensten en brandstofvoor ziening, indien de staking zal ingaan. Iemand uit de omgeving van den pre sident, die zich met vacantie in Florida bevindt, heeft de verzekering gegeven, dat „de president niet van zins is om opnieuw voor Lewis te wijken". Er bestond Zaterdagmiddag gx belangstelling voor den proefrit, die gemaakt op het baanvak UtrechtAn BINNENLAND. groote i werd jemaakt op het baanvak UtrechtAmers foort, dat met de nieuwe dienstregeling der N. S. weer electrisch zal worden be reden. Voor de inwoners van Bilthoven. Den Dolder, Soestdulnen en Amersfoort beteekent dit een, groote verbetering ln de spoorverbindingen. Medio December zal de spoorlijn Nij megenVenlo weder ln exploitatie ge bracht worden. De electrlficatle van de spoorlijn Nij megenArnhem hoopt men aan het eind van het volgend jaar, gelijk met de elec trlficatle van andere lijnen, klaar te hebben. Het Centraal-Bureau van de Nlwin. thans gehuisvest Rijnstraat 10, Den Haag. zal van Woensdag af gevestigd worden in het perceel Dr. Kuyperstraat la, Den Haag. De telefoonnummers zijn 113132 en 112749. Tijdens het ontbreken van een mi nister van Openbare Werken en Weder opbouw zal dit ministerschap worden waargenomen door den minister van Ver keer. ir.Vos. Tot presidente van het provinciaal bestuur van den mark Brandenburg is benoemd de 42-Jarlge Martha Schars. In een treffende plechtigheid zijn Zaterdagmorgen op het terrein van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vllsslngen de 83 personeelsleden herdacht, die tijdens de oorlogsjaren door het krijgsgeweld den dood hebben gevonden. De Eerste Kamer dor Sta ten-Gene raal zal bijeenkomen ln openbare verga dering op Donderdag a.s.. des middags te twee uur. Op de agenda staat om. behandeling van het volgende wetsontwerp: voorzie ning ln het bestuur van de gemeente Op- ster land. BUITEN I.AM» Voor het gedenkteeken, te Londen op te richten voor president Roosevelt, mag niemand meer dan 5 shilling bijdra gen, opdat het werkelijk een geschenk van het volk wordt. Italië koopt graan van Turkije en Argentinië. Ondanks de genomen voorzorgen ls, den zevenden Zaterdagavond in succes sie. te Stockholm wederom een bomaan slag gepleegd, thans ln oen Zuidelijken vleugel van het centraal-station. waar door glasschade werd aangericht. Den da der heeft men niet kunnen vatten. Na een brulloftsdlner te Avetrana bij Tarente (Italië) hebben zich bij een honderdtal gasten vergiftigingsverschijn selen voorgedaan. Een vrouw ls reeds over leden. terwijl een 40-tal personen ernstig ziek ls. Het bruidspaar ls alleen gezond. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat besloten ls een speciaal voor wielrijders bestemde tunnel onder de Schelde te bouwen. Er bestaan daar reeds twee tun nels. n.l een voor rlltulgen en een voor voetgangers. Volgens de ..Dally Telegraph" heeft de Canadeesche regeering eenstemmig be sloten. dat de militaire dienst ln vredes tijd ln Canada vrijwillig zal zijn. United Press bericht, dat de staking van zeelieden aan de Amerikaansche Westkust, welke 48 dagen heeft geduurd, thans ls geëindigd door overeenstemming tusschen de belde partijen. De Commissie-Generaal naar Nederland. Ancta verneemt uit betrouwbare bron, dat de Commissie-Generaal besloten heeft nog deze week naar Nederland te vertrekken. De heer Van Poll en zijn advi seur, dr. C. C. J. Maassen, zullen op 21 dezer per Skymaster vertrek ken, prof. Schermerhorn en de heer de Boer vertrekken een dag later. Motiveeriiig van dr. Hirschfeld's rehabilitatie. DIENSTEN DUIDELIJKER GEWORDEN. In Staatsblad G. 317 is opgenomen het besluit van 8 November J.l. tot ge- grondverklaring van het beroep van dr. H. M. Hirschfeld tegen het hem ver leende eervol ontslag als secretaris-ge neraal. De overweging van het besluit luidt: dat weliswaar tegen de houding van dr. Hirschfeld gedurende den bezettingstijd als bezwaar moet worden ingebracht, dat hy biyk heeft gegeven van onvoldoende begrip voor de groote geesteiyke waarde van het verzet, met name zooals dit zich uitte in de ondergrondse ae actie, doch dat daartegenover in aanmerking behooren te worden genomen de on miskenbaar zeer groote en ook niet be twiste diensten, door dr. Hirschfeld ge durende de vyf zeer moeiiyke bezettings jaren in zyn functies van .secre:aris- generaal voor de v.m. departementen) van Handel, Nyverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visschorij aan het Ned volk bewezen, welke diensten bjj 't uitvoerige hernieuwde onderzoek door de afdeeling voor de geschillen van be stuur van den Raad van State meer dan tot dusverre duidelijk rijn geworden; dat derhalve by beschouwing van des appellant-s beleid in zyn geheel, voor het verleenen van eervol ontslag, anders dan op eigen verzoek, aan den appellant uit de voormelde door hem bekleede functies, welke hy, naar uit de stukken valt af te leiden, zynerzyds niet meer wenscht te vervullen, niet voldoende grond aanwezig is. Deelneming van H.M. de Koningin. MET RAMP TE SCHIPHOL. De Directie der K.L.M. ontving het volgende telegram van HM. de Koning in: „H.M. de Koningin heeft my opge dragen u mede te deelen hoezer zy mee leeft in het droeve ongeluk, dat een toestel uwer maatschappy trof De Ko ningen verzoekt u Haar diepgevoelde deelneming aan de nabestaanden der slachtoffers over te willen brengen. Particulier secretaris van HM. de Koningin (w.g.) M. Kohnstam". De begrafenis van de stewardess mej. J. Lammens zal morgen te Noordwijk Zee plaats vinden. Vertrek van het woonhuis te Noordwyk om 14.30 uur. Die van den heer M. M. Basshman Woensdag op de RK. begraafplaats te Llsse. In het ministerie van Financiën heeft Zaterdagmorgen een plechtige herden- kings-samenkomst plaats gehad ter na gedachtenis aan den omgekomen the- vaurier-generaal dr. J. Ridder, waarby o.a. het woord is gevoerd door minister prof. dr. P. Lieftinck. Geen sprake van huurverhoogin g. In antwoord op een telegram van den. Ned. Bond van huis- en grondeigena ren te Den Haag, aan den Minister raad, naar aanleiding van de radiorede van de minister-president, heeft het bestuur van dezen bond van het Minis terie van Ec. Zaken, directoraat-gene raal van de prijzen, afd, onroerende goederen een mededeeling ontvangen, waarin o.a. verklaard wordt, dat het een levensbelang van de Ned. gemeenschap in haar geheel is, dat de bestaande spanning tusschen loo- nen en prijzen niet verder wordt vergroot en dat dientengevolge op het oogenblik van verhooging der huren géén sprake kan zijn. De aandacht van de regeering blijft echter op deze aangelegenheid ge vestigd. De luchtvaartcorrespondent van de „Evening Standard" seint uit Parijs: „Nederland, welks vliegtuigindustrie tijdens den oorlog bijna geheel ver nietigd is, heeft de luchtvaartwereld een groote verrassing gebaard. Een model op de internationale lucht- vaarttentoonstelling, welke te Parijs door den Franschen premier, Bidault, is geopend, openbaart, dat de Neder landers werken aan een straalvlieg tuig, dat een snelheid van ongeveer 800 k.m. per uur zal moeten bereiken. Dit vliegtuig, dat den naam „Het Spook" zal dragen, is een product van de herbouwde Fokkerfabrieken te Am sterdam. Het zal worden uitgerust met twee Britsche motoren (Rolls-Royce), naast elkander onder de „verstyving". Men verwacht, dat „Het Spook", dat 17 passagiers zal kunnen bergen, bin nen drie jaren op de K.L.M.-iynen zal worden ingezet. Het zal worden voorzien van een inrichting voor luchtdruk-re geling in de cabine, zoodat het zonder ongerief voor de passagiers op een hoog te van ongeveer 12 km. zal kunnen vliegen. Over dit vliegtuig, bekend als Fok ker-ontwerp F. 26 vernemen wy nog de volgende by zonderheden: Iedere vliegtuigtechnicus is er van overtuigd, dat de gasturbine als voort stuwingsmiddel ook voor verkeersvlieg tuigen in de toekomst aangewezen is. Een strydpunt hierby is nog, of de gasturbine een schroef zal moeten aan drijven, of dat een zuivere „straalmo tor" (dus een motor waarby de voort stuwing uitsluitend ontstaat t.g.v. de reactiekracht der uitstroomende ver brandingsgassen) de voorkeur verdient. Deze laatste heeft het voordeel van een geringer gewicht, eenvoudiger in stallatie en wordt by hooger snelheden t.o.v. de turbineschroef-combinatie re latief steeds gunstiger. Een nadeel er van is evenwel het hoogere brandstoffenverbruik. Door de Fokkerfabriek werd dit pro bleem aan een grondige studie onder worpen en men kwam daarby tot de overtuiging, dat althans voor de eerst volgende periode voor middelsoort tra jecten de zuivere straalmotor, voorlan ge afstanden eerder de schroefturbine- comblnatie in aanmerking komt. Voor zeer korte afstanden, b.v. binnenlandsch verkeer, biyft, althans voorloopig de zuigermotor, zyn plaats waarschyniyk behouden, omdat het vliegen op groote hoogte, hetgeen voor de straalmotoren aangewezen is, dan te veel tyd kost. Voor lange afstanden wordt de straal motor te nadeelig wegens het hooge brandstofverbruik, hetwelk uiteraard voor groote afstanden een belangrijker rol gaat spelen. Het lichter gewicht van de motorinstallatie speelt dan niet zoo'n groote rol meer. Voor de middelsoort vlieglengte d.w.z. b.v. 1000 km. trajectlengte (brandstof- hoeveelheid voor grooter afstand i.v.m. reserves) is dus de zuivere straalmotor het beste voortstuwingsmiddel. Deze installatie heeft pas zin bij zeer hooge snelheid. Daarom is de kruissnelheid 800 km. per uur, d.w.z. ongeveer de hoogste snelheid welke voorloopig toelaatbaar is, zonder dat men i.vjn. het benaderen van de geluidssnelheid bijzondere moei- ïykheden kan verwachten. Deze snel heid is echter alleen bereikbaar indien zeer hoog gestegen wordt. Een ander product van Fokker op de tentoonstelling geëxposeerd is een klei ne vierzits-machlne, De geheele cabine, luxe ingericht bevindt zich voor de draagvlakken; aan de achterzyde is een duw-schroef. Dit toestel heeft een driewlelig landingsgestel een een Ame rikaansche motor.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1