Ontzettende vliegramp op Schiphol K.L.M. lijntoestel totaal verbrand Ministers Beel en Lieftinck op het slappe koord Fransche Communisten-leider over Ruin* en Saar WEERBERICHT B5ste Jaargang VRIJDAG 15 NOVEMBER 1946 No. 2593? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Vele berichten over vliegtuigongelukken gingen den laatsten tijd over de wereld. Thans is helaas ook de K.L.M. door een vreeselyke ramp op het vliegveld Schiphol getroffen. Gisteravond deelde de K.L.M.-persdienst officieel het volgende mede: Het KJj-M.-vliegtuig PH-TBW, gefo tografeerd vóór de noodlottige vlucht. (Foto ANP) „Het K.L-M.-vliegtuig van den regel- matigen dienst LondenAmsterdam, een Dakota, dat de registratieteekens PH-TBW droeg en dat te 18.50 op Schip, hol moest aankomen, is bij de landing verongelukt en geheel vernield. 21 pas sagiers, 4 man bemanning en de ste wardess kwamen om het leven. Even voordat het vliegtuig verongelukte kwa men vijf andere lynvliegtuigen normaal binnen. Het horizontaal zicht was goed, de wolkhoogte bedroeg 150 M. Het toe stel kwam terecht ten Zuiden van de Oost-Westbaan op het vliegveld. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt door den Rijksluchtvaartdienst van het Ministerie van Verkeer inge steld." Het vliegtuig ging bij de landing ge heel in vlammen op. Het drama ge schiedde te ongeveer 10 minuten voor acht. MOTOR IN BRAND. In den controletoren op het vliegveld Croydon werd korten tijd voor de ramp op Schiphol een radiografische bood schap van het verongelukte vliegtuig opgevangen, luidende: .Motor in brand. Zetten koers naar Schiphol". DE PASSAGIERS. De namen der slachtoffers van de vliegtuigramp luiden: P. A. Josephs, werkzaam bij de BPM., wonende te Londen, geb. 20-6-1914 in Londen; ir J. Vet, secretaris van de Stichting voor den Landbouw in Den Haag, Laan van Poot 338, Den Haag, geboortedatum niet bekend; H. J. van Arkel, werkzaam bij de Bil- litonmaatschappij, wonende te Wasse. naar, geb. 26-4-1881 in Gouda; E. L. van Musscher, werkzaam bij de Billitonmaatschappij, wonende te Den Haag, Roelofstraat 41, geb. 30-6-1904 in Schoten, gem. Haarlem; dr. J. Ridder, Thesaurier-Generaal bij het Min. v. Financiën, wonende te Den Haag, Laan van Poot 196, geb. 29-3-1910 in Groningen; W. E. A. M. König, wonende te Den Haag. geb. 14-7-1889 te Den Haag; K. Sper na Weiland, werkzaam op de afd. Propaganda en Publiciteit bü de KliM., wonende Vliegenvangerlaan te Den Haag, geb. 5-10-1916 te Delft; U. R. Moseley, uit Londen, geb. 25-7- 1905; M. A. Eli as, van Beverninckstraat, Den Haag. geb. 26-1-1905 in Amsterdam; boren 23-1-06 te Terschelling; Lt.-kol. C. Tonnet, uit Vorden; R. A. Witham uit Chelmsford (Es sex) geb. 4-3-1903 in Middlesex; E. M. M. van Vlijmen, uit Overveen, geb. 17-5-1914. DE BEMANNING: De bemanning bestond uit: E. J. H. F. Moreton, gezagvoerder, wo nende te Rotterdam, geb. 5-6-1909 in Simla (Br. Indië); W. L. Milo, radio-telegrafist, Amster dam, geb. 9-8-1920 te Kollumerland H. L. Vos. radio-telegrafist, wonende te Amsterdam, geb. 29-8-1918 in Reeu- wijk; H. H. J. Tiemans, boord-mecano. wo nende 'te Amsterdam, geb. 11-5-1912; mej. J. M. Lammens, stewardess, wo nende te Noordwijk, geb. 16-2-1924 te Katwijk. HOE DE RAMP GEBEURDE. Schiphol half acht. Het Lissabon-toestel met gezagvoer der H. Groenveld landt op Schiphol. In den lucht boven Amsterdam cirkelt reeds gedurende meer dan een half uur het lijntoestel van de KXM. uit Lon den met als gezagvoerder den Engelsch- man Moreton, dat ruim anderhalf uur geleden van Croydon gestart is. Waarom het toestel niet landt, begrijpt nie mand. Dan eindelijk komt het vliegen over het roode hoofdlichtbaken, het Neonbaken van SchiphoL Dwars over het veld vliegt het toe stel in de richting van de Ringvaart, dwars over de startbaan, die gisteravond dienst deed. Een enorme slag. Een steekvlam. Dat had de landing moeten zijn: het werd een catastrophe Schiphol elf uur. Met een auto, ons door de K.L.M. ter beschikking gesteld, rijden we van een nog niet gereed zijnde hangar over het terrein in de richting van de plaats des onheils. Aan het eind van startbaan 23 parkeeren we de auto. We gaan te voet verder. Dwars door het drassige veld. Dan stuiten we op het eerste tee- ken, dat hier een catastrophe is ge weest. Een der vleugels, meer dan 100 meter weggeslingerd, ligt eenzaam in den modder. We loopen er om heen, de zoek lichten tegemoet, waar onvermoeide werkers bezig zijn. Hier, aan den rand van het vliegveld Schiphol, is de Dakota by de poging tot landen verongelukt, in den grond gevlogen. Er was maar één De sla* waarmee de Dakota den grond raakte was zoo hevig, dat het toestel vrywel geheel versplinterde. Slechts deze vleugel bleef intact. (Foto ANP) W. L. Elderson, radio-technicus van steekvlam, vertelde ons een ooggetuige. de K.LM., wonende te Londen, geb. 8- 2-1922 te Rotterdam; Herman de Man, omroepleider van de Cur radio-omroep, wonende te Eindho ven,' geb. 11-7-98 in Woerden; Major G. N. Weston, wonende te Rot terdam (Engelschman) mevr A. P. Ulrich—De Groot, wonen de te Rotterdam, geb. 11-12-1915 in Bergen op Zoom; L. H. Lambo. officier Marmestoom Onmiddeliyk renden tientallen mannen, die op het vliegveld werkzaam waren, naar den rand van vliegveld, waar de machine was neergekomen. Er viel echter niet veel meer te red den. Hoogstens zeven minuten brandden de uiteengeslagen resten van de Dakota nog na. Dan was het stil Geen enkel teeken van leven We staan by het wrak. Er valt niet vaartdienst geb 21-5-T3 te Moerkapelle; veel te spreken. Voor ons meenen we te mevr H E Lambo—Goates. Romford, kunnen waarnemen een deel van den romp. Rechts een tiental meters voorbij een paar zandhoopen (hier werkt men aan de uitbreiding van Schiphol), een deel van den staart. Links en rechts brokstukken, propellers, boeken, ver brande kranten en dan achter ons een tiental brancards.... geb 16-1-1925; M. N. Buschman te Lisse, geb. 27-5- 1907- F. M. Burgis uit Londen, geb. 29-4-1898 in Londen; J. Kooiman, eerste stuurman van de Holl. Stoomboot My. in Amsterdam, ge- Mej. Janny Lammens, eertyds woon achtig te Katwyk a. Zee, thans te Noordwyk, de stewardess van het ver ongelukte K.L.M.-vliegtuig. (Foto ANP). NIETS VIEL TE BLUSSCHEN. De brandweer van Schiphol was on middeliyk aanwezig, maar er viel niets meer te blusschen. Nu staan rondom de resten een tiental mannen van de Ryks- politie. We keeren ons om en slaan een blik op de slachtoffers. Als een deken, die over een hunner is uitgespreid, even wordt teruggeslagen, beseffen we welk een drama zich hier heeft afgespeeld. Deze Dakota was het laatste vlieg tuig dat gisteravond op de Amster damse he luchthaven zou landen. Op den stationsdienst is men tot het laatste oogenblik in contact geweest met de PH-TBW. Het stoffelyk overschot der slachtof fers is overgebracht naar het Wilhel- minagasthuis en het Binnehgasthuis te Amsterdam. De slag om het Papier. Dc tusschen de Regeering en het bestuur van de Vereeniging „Ne- dcrlandsche Dagbladpers 1945" ge voerde besprekingen inzake de pa pierdistributie hebben geleid tot een nieuwe regeling op grond waarvan het ons is toegestaan da gelijks met vier pagina's groot for maat te verschijnen, waarby de mogelijkheid bestaat, dat ons bin nenkort een iets ruimere toewijzing zal worden verstrekt in verband met de grootte van onzen blad spiegel. Kabinetscrisis in België opgelost. De Belgische eerste minister, Huys- mans, lieeft verklaard, dat de kabinets crisis is opgelost. De socialistische frac tie heeft tydens een gistermiddag ge houden vergadering besloten, dat Brun- faut, de socialistische vice-voorzitter der Kamer, zyn ontslag zal aanbieden. Door deze beslissing zal het mogeiyk worden dat Lahaut, de voorzitter van de communistische party, tot vice-voor zitter van de Kamer wordt gekozen. De communistische Kamerfractie heeft haar voldoening uitgedrukt over de te gemoetkoming der socialisten. De Belgische Senaat heeft met twee- en-tachtig tegen zes-en-zeventig stem men zyn vertrouwen in de regeering uitgesproken DE ENGELSCHE KERK EN DUITSCHLAND. Op een vergadering van Britsche ker ken te Westminster is een resolutie van den aartsbisschop van York aangeno men, waarin wordt verklaard, dat de vergadering de regeering zal steunen in alle maatregelen, waardoor de dreigen de hongersnood in Duitschland wordt afgewend. Ook een resolutie van den bisschop van Chicester, werd aangeno men. Daarin wordt de Britsche regee ring verzocht al het mogeiyke te doen, om te verzekeren dat het Duitsche volk in staat is zyn leven weer op te bouwen, zonder dat er gevaar voor den vrede ont staat. Tevens wordt er by den eerste- minister, Attlee, op aangedrongen, toe stemming te geven, dat personen, die hiertoe bereid zyn, voedsel van hun eigen rantsoenen naar Duitschers in de Britsche zone sturen. Prof. Romme zéér gereserveerd (Van onzen parlementairen redacteur). Ook nu weer vormde Indië, zoowel in het betoog van den Minister-Presi dent alsook ln de verschillende gister middag nog gehouden, maar niet reeds voltooide replieken de hoofdschotel. Excellentie Beel verklaarde den Sta- ten-Generaal gelegenheid te zullen geven hun controlerecht t.o.v. de Re geering uit te oefenen, voordat deze haar jawoord zal uitspreken op een in haar oogen aanvaardbare oplossing van het Indonesische probleem. Daarop heeft het Parlement recht, zoo gaf de minister te verstaan, die een korte schets gaf van de door de Commissie- Generaal biykbaar beoogde constructie gelyk wy gisteren reeds vermeldden. De stelling van dr. Beel werd ech ter door de repliceerende heeren Schou ten (A.R.), Tilanus (C.H.) en mr.Vonk (P. v. d. V.) geenzins onderschreven. Deze heeren bleven heel erg oppositio neel, zagen in wat de Commissie-Ge neraal gedaan zou hebben, iets onge pasts. wilden nu meteen verder opening van zaken, terwyl de Premier juist ge zegd had, dat hij eerst nog een en an der van de Commissie-Generaal door persooniyk contact daarmee, hoopte te hooren. Opvallend was bovenal de zeer ge reserveerde houding, door den aan voerder van de sterkste regeerings- fractie, prof. Romme (K.V.P.) in zijn repliek aangenomen, toen deze zich niet alleen volledige vrijheid van be oordeeling voorbehield omtrent het karakter, dat z.i. de geconstrueerde Unie zou hebben, maar hieraan nog nadrukkelyk toevoegde, dat hij geen enkele aanleiding zag en ook niet voor nemens was 'n anderen maatstaf aan te leggen dan die van de Koninklijke rede van 7 December 1942. M.a.w. alleen wanneer dc regecring hem er van kan overtuigen, dat de structuur, gelijk die nu zou worden voorgesteld inderdaad past in het kader van de in die rede vervatte denkbeelden, ver mag hij er mee accoord te gaan. Mi nister Beel weet dus al, welk staats rechtelijk huiswerk hij te verrichten zal hebben! zyn geheel en al van het papier voor gelezen rede liep uit den aard der zaak over nog tal van andere onderwerpen. Omtrent het buitenlandsch beleid po neerde hy, dat Nederland streeft naar samenwerking met allen, waar dat rao- geiyk is, in het kader van de Ver. Na ties en bovendien nog engere samen werking met landen met paralelle be langen! België. Luxemburg), terwyl wy geenszins bruggenhoofd zyn noch wil len wezen in eenig bepaald stelsel. Voor ruimere grenscorrecties te vragen was het Kabinet teruggeschrokken door de noodzaak van opneming in ons staats verband van de in de toe te voegen streken wonende Duitschers. Herleving van een behoorlijk levenspeil van Duitschland moet mogeiyk gemaakt, doch tevens is het eisch tegen herle ving van een militairistisch Duitsch land, met alle daaraan verbonden ge varen te waken. Niet slechts stabilisatie, maar verla ging van de prijzen is noodig, wil de loonstop houdbaar zyn. Overigens zul len het overheidspersoneel en de on- derwyzers eenige salarisverhoogingkry- gen. welke correctie onontbeerlyk was. Nadere voorzieningen met betrekking tot den radio-omroep voor den verde ren overgangstyd zijn op komst en daarna wetteiyke regeling.Voorts ls er een staatscommissie met het oog op de socialisatie der mynen in het zicht, ter wyl er een groote staatscommissie zal komen, niet alleen met het oog op Grondwetsherziening, maar ook om staatkundige hervormingen, geiyk b.v. door mr. v. d. Goes v. Naters besproken, te bestudeeren. Wat verder het staatkundige ge deelte van 's ministers uiteenzettin gen aangaat, zy vermeld, dat hy de communisten, die de K.VJP. zoo fel bestookt hadden, maar niettemin van den zomer o.m. gaarne met haar in de regeering waren gaan zitten, op vermakelijke wyze onder handen nam. Hy vroeg zich n.l. af, of de communistische party indachtig aan het sprookje van „la belle et la béte" zichzelf als de schoone prinses be schouwde, die het monster de K. VJ\ in een liefeljjken goeden prins had kunnen omtoovcren. De minister van Financiën, die kon vertellen, dat de staatsschuld op 31 October in totaal op 22.6 milliard was geschat (sommige betalingen nog niet meegerekend), had zich in verband met wat er te doen viel om in de over heidsdiensten te bezuinigen gevoeld als een cowboy te midden van een troep wilde paarden èn wees er op. dat een dierentemmer geduld en taJct noodig heeft. Tegenover hen, die de roode vlag van het inflatiegevaar hadden gehe- schen erkende hy wel het bestaan daarvan, doch voerde hy meteen aan, dat beperking van het begrootings-te- kort tot het eenlgszins bereikbare mi nimum, opvoering der belastingen tot het toelaatbare maximum en het aan gaan van binnenlandsche leeningen ter beperking van de vlottende schuld de middelen zyn, om dat gevaar te be zweren. Aange-tipt zy nog, dat een ont werp voor een nieuwe Bankwet en een wetsvoorstel i.z. nationalisatie van de Nederl. Bank om advies aan den Bank - raad zyn voorgelegd. De zitting der V. N. De commissie voor het hoofdkwartier der V.N. heeft het Amerikaansche voor stel tot het in overweging nemen van de mogelykheden om het permanente hoofdkwartier in New York, San Fran cisco, Boston of Philadelphia te vesti gen met 39 tegen 2 stemmen aangeno men. Of nu vestiging in Europa daarmee voor goed van de baan is? Vrywel unaniem is in de beheerscom missie het verzet tegen het voorstel van veldmaarschalk Smuts om Zuid-West- Afrika in te lyven by de Unie van Zuid- Af rika. De Amerikaansche afgevaardigde Ste venson verklaarde, dat de V. S. niet ge negen waren steun te verleenen aan de oprichting van een internationale orga nisatie voor toewyzing en beheer van fondsen of goederen, die aangewend zou den kunnen worden voor leniging van nooden na beëindiging van de werk zaamheden der Nnrra. De politieke commissie is het debat over het veto-recht begonnen. Australië diende een resolutie in, dat de perma nente leden zich zouden matigen by het gebruik van het recht van veto en dat zij tot een grootere mate van onderling overleg zouden komen in den geest van geven en nemen. Verder, dat de proce dure in den veiligheid zoodanig zou wor den gewijzigd, dat het voortdurende stemmen over kwesties van procedure overbodig zou worden. Harold King, Reuter's correspondent te Parys, heeft een interview gehad met Maurice Thorez, leider der Fransche communisten. Thorez heeft daarby o.m. verklaard: „Wy zouden morgen een verbond met Groot-Brittannië sluiten, indien de oplossing van het probleem Duitschland ons een redelyke voldoe ning zou geven. Wy hebben veiligheid en herstelbetalingen noodig. wy zyn dankbaar jegens al onze bondgenooten en weigeren tusschen een van hen te kiezen. Wij becritiseeren de houding van Groot-Brittannië en de V. S. jegens Duitschland, omdat de wederopbouw van Duitschland, zooals zy het zich schynen voor te stellen, opnieuw een Duitsche overheersching zou beteekenen. Onze Sovjet-Russische vrienden zeggen: „in- ter-geallieerde controle van het Ruhr- gebied". Wy zeggen: „internationalisatie van de Ruhr", wy moeten een formule voor een overeenkomst vinden. Onder veiligheid verstaan wy een ab solute controle op het Ruhr-gebied en een voortgezette bezetting van Duitsch land, uitroeiing van het fascisme, een effectieve ontwapening van Duitschland en een economische unie tusschen Frankrijk en het Saar-gebied. wy moe ten, voor zoover zulks mogeiyk is, her stelbetalingen van Duitschland hebben. Steenkool vormt hiervan het hoofdbe standdeel. wy kunnen de Britsche wei gering om ons meer kolen uit het Ruhr- gebied te verschaffen niet begrypen". Reuter's correspondent wees er op, dat Britsche deskundigen van meening zyn, dat dit voornamelijk te wyten is aan de uitrusting van de mynen wegens sly- tage en verwaarloozlng. Nobelprijzen toegekend. De Zweedsche academie voor weten schappen heeft den Nobelprys 1946 voor den vrede toegekend aan de Amerika nen: Emily G. Balch en John Wott. Deze pry's bedraagt 121.000 Zweedsche kronen. Emily Green Balch is presidente van den Internationalen Vrouwenbond voor den vrede en professor in politieke en sociale wetenschap aan Wellesley col lege. Mott is eere-voorzitter van den Inter nationalen Zendingsraad, president van de Ymca sinds 1926 en lid van de com missie van veertien voor een wereld raad der Kerken. De Nobelprys 1946 voor scheikunde werd voor de helft toegekend aan dr. James B. Summer van de Cornell Uni versity (Ver. Staten) voor zyn ontdek kingen op het gebied van de cristallisa tie-abiliteit van enzymen. De andere helft is toegekend aan twee geleerden van het Rockefeller Instituut voor me disch onderzoek in Princetown (Ver. Staten), dr. Wendell M. Stanley en dr. John H. Northrop, voor hun werk op het gebied van de productie van enzy men en dgn virus protins in zuiveren staat. De Nobelprys voor natuurkunde voor 1946 is toegekend aan prof. Percy Wil liam Bridgrnan van de universiteit van Harvard (VB.). Bridgrnan heeft den prys ontvangen voor „het uitvinden van een toestel voor het tot stand bren gen van buitengewoon hoogen druk en voor ontdekkingen, die daarmee gedaan zyn op het gebied van hooge-druk- physica". De Nobel-prys voor letterkunde is toegekend aan Herman Hesse, een in Zwitserland geboren Duitsche schryver. Hesse is negen-en-zestig jaar oud en woont sinds 1912 in Zwitserland. Hy heeft gedichten, romans en essays geschreven. Meening van Herriot. Herriot, leider der radicaal-socialisten, in Frankryk, die deel uitmaken van de links-republlkeinsche unie. welke party de vorming van een socialistisch-com- munistische regeeringscoalitie kan mo gelijk maken of verhinderen, omdat haar zeteltal den doorslag kan geven, ver klaarde te Lyon dat het nog te vroeg is om de mogelykheden te bespreken. Volgens dezen geroutTneerden parle mentariër hebben de verkiezingen de drie groote partijen: communisten. MRP en socialisten in vrijwel dezelfde sterkte naar de Kamer teruggebracht. Van deze drie partijen hangt onze binnenlandsche politiek af, aldus Herriot. Voor zoover hy wist had geen enkele party nog aan gegeven, hoe een regeering gevormd kan worden. (Inmiddels hebben de commu nisten een llnksch kabinet voorgesteld). De eerste taak van de nieuwe regeering is echter volgens Herriot, de saneering van Frankrijk's financieelen toestand, wy geven veel te veel geld uit, aldus de radicale leider, wy hebben 418.000 ambtenaren meer dan voor den oorlog. (U.P.) Belangrijke wijziging in Sovjet-Rusland. Een decreet van de regeering waarby de kleinjiandel in de geheele Sovjet-Unie gereorganiseerd wordt, zal fundamen- teele veranderingen in het dagelijksch leven van den gemiddelden Rus gaan beteekenen, meldt U.P. Er zullen meer kleermakeryen, schoenmakeryen en -re paratie-inrichtingen. kapperswinkels, en schoonheidssalons komen, terwijl er meer consumptiegoederen van elke soort op de markt zullen komen. De president van de centrale unie van coöperatieve vereenigingen, Knokhlov, zeide dat het decreet het terrein van de coöperaties zal uitbreiden en nun zal toestaan winkels in groote en kleine steden te openen. De coöperaties zullen brood, graan, vleesch, vet, eieren, melk-producten, aardappelen en vele andere voedings- en industrieele producten verkoopen tegen marktprijzen, welke niet zullen lig gen boven de prijzen die voor den staatshandel zyn vastgesteld. De coöpe raties krygen het recht om het produc tie-overschot der boeren te koopen, wan neer deze htm verplichte leveranties aan den staat zijn nagekomen. Voor het eerst zullen de coöperatieve winkels ver schijnen in plaatsen waar tot dusverre alleen de staatswinkels bestonden, het geen de concurrentie zal stimuleeren. De coöperaties hebben momenteel 36 millioen aandeelhouders en hebben 850.000 personen in dienst. Thorez antwoordde hier op: „Wij heb ben voorgesteld. Fransche technici te sturen om de steenkoolproductle op te voeren. Wy beweren niet, dat onze des kundigen beter zouden zyn dan de Brit sche, maar wy hebben het gevoel, dat eerstgenoemden het probleem van een ander gezichtspunt zouden beschouwen, wy zyn van meening. dat de Britten teerhartig zyn jegens de Duitschers, daar zy hen niet tot werken dwingen". „Wy zyn altyd voorstanders geweest van een grootst mogeiyke uitbreiding van den handel tusschen Groot-Brit tannië en Frankrijk". „wy wenschen geen regeering van één party, maar een Fransche regeering", al dus besloot Thorez. Eden in het Britsche Lagerhuis HIJ BEPLEIT NAUW SAMENGAAN VAN WEST-EUROPA. Anthony Eden heeft in het Britsche Lagerhuis aangedrongen op nauwere economische en cultureele betrekkingen, niet alleen met Frankryk, doch met alle nabuurlanden in West-Europa. Hy zeide, dat geen industrieele instal laties uit de Britsche zone van Duitsch land als herstelbetaling ter beschikking dienden te worden gesteld alvorens de sovjetunie haar bydrage zou leveren volgens de voorwaarden van Potsdam. Eden critiseerde het Britsche bestuur in Duitschland en 6telde voor, dat er een minister zou worden heengezonden met ervaring in bestuurszaken en met een goed politiek inzicht ten einde den militairen commandant by te staan. Hy steunde de protestnota's aan Polen en Roemenië inzake het onderdrukken door de regeeringen aldaar van de vry- heid van meeningsuiting. De verkiezin gen in Roemenië konden reeds thans als volkomen vervalscht worden beschouwd. Ten aanzien van de overdracht van Duitsch grondgebied aan Polen schaarde Eden zich achter de verklaring van Be- vin, waarin deze verklaart, dat de Brit sche regeering geen reden ziet waarom zy een dergelyke overdracht zou goed keuren. Eden achtte het in het belang van Europa, wanneer de sovjet-unie goede betrekkingen onderhoudt met haar buurstaten, doch de sovjet-unie zou sterker staan, wanneer de regeeringen van die buurstaten dan ook werkeiyk het volk vertegenwoordigden. Over de betrekkingen met West-Euro pa zeide Eden ojn.: „In de rede van. onzen minister van buitenlandsche za ken vind ik zeer weinig over Frankryk en niets over onze betrekkingen met Nederland, België en de Scandinavische landen. Het verheugt my. dat een begin is gemaakt met de Britsch-Fransche handelsbetrekkingen". „Ik weet, dat men in de landen van West-Europa den wensch koestert nau we economische en cultureele betrek kingen met Engeland te onderhouden en ik hoop, dat de regeering hieraan meer aandacht zal schenken". John Hynd, de minister verantwoor- deiyk voor het Britsche bestuur in Duitsóhland, heeft op enkele opmerkin gen van Eden geantwoord. Hy zeide, dat er alle reden was te verwachten, dat het verhoogde rantsoen van 1550 calorieën per dag tot het einde van deze maand voor minstens 80 procent der bevolking van de Britsche zone kon worden gehandhaafd. Tegen dien tyd zouden hopeiyk de besprekingen met de Amerikaansche autoriteiten uitkomst hebben gebracht. Hynd gaf een overzicht van de groote moeiiykheden, waarmede men in de Britsche zone te kampen had en van hetgeen reeds is verbeterd, vergeleken by het vorige jaar. Hy was het niet eens met Eden waar deze zeide. dat het Britsche bestuur in Duitschland niet tegen zyn taak was opgewassen, doch gaf toe. dat niet elke post door den meest geschikten man werd vervuld. Dit was niet mogelyk, daar het personeel aanzieniyk was ingekrompen. Verlaging van steenkooluitvoer uit Britsche zone. In een Britsch-Amerikaansche verkla ring wordt een verdere groote verlaging van den steenkool-uitvoer uit de Brit sche zone van Duitschland bekend ge maakt. Een verlaging van 350.000 ton per maand zal op 1 December ingaan en tot Maart a s. duren. De autoriteiten moesten October j 1. den uitvoer van steenkool naar de be vrijde gebieden van Europa, die in de Europeesche steenkoolorganisatie verte genwoordigd zyn, met 150.000 ton per maand verlagen. Deze verlaging ls thans met 200.000 ton vergroot. Wanneer de laatste verlaging van kracht wordt, zul len de toewyzingen meer dan 500.000 ton per maand bedragen. Een Britsche woordvoerder verklaarde dat de autoriteiten van de Britsche zone steeds een maximumhoeveelheid steen kool naar de bevryde gebieden hebben uitgevoerd, terwyl er weinig acht werd geslagen op de gevolgen voor de econo mie van de zone zelf. De verlaging, aldus de woordvoerder, zou op langen termyn in het belang van de ontvangende landen zyn. VERBREKEN V. St. BETREKKINGEN MET ROEMENIË? Volgens het Fransche persbureau AFP zouden de V. St. van plan zyn alle be trekkingen met Roemenië te verbreken. Dit zou gebaseerd zyn op het feit. dat de Roemeensche regeering niet zou be rusten op den wil van het volk. Trou wens de Roemeensche oppositie-partyen hebben juist opnieuw fel geprotesteerd tegen de regeeringsdictatuur. TIJDELIJK EENIGE REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met tydeiyk eenigen regen en hier en daar mist- Matige wind overwegend tusschen Oost en Zuid. Iets kouder.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1