Verrassend nieuws uit Indië Basis voor overeen stemming gevonden" Bericht Triëst in behandeling bij de groote vier Duel Churchill—Attlee WEERBERICHT 4 j| ♦I» 2 8' i - t - Met een enkel woord 85ste Jaargang WOENSDAG 13 NOVEMBER 1946 No. 25931! LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week DAGBLAD Telefoon Directie, en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Van Mook, de Toovenaar De situatie in Indië ontwikkelt zich snel. Volgens de jongste berichten zou zelfs reeds een basis voor overeenstem ming zijn bereikt. Of die ontwikkeling is geweest in een voor Nederland gunstlgen zin, is een vraag, welke steeds meer landgenooten geneigd zijn ontkennend te beantwoor den. Toen op 13 October het bestand tot stand kwam. drie weken later gevolgd door het bevel „Staakt het vuren", heb ben wij ons daarover van harte ver heugd, omdat wij meenden en nóg mee- nen, dat de conferentiezaal een betere sfeer en een grooteren waarborg voor een duurzame oplossing der Neder- landsch-Indonesische controversen bood dan de bloedige taal der wapenen, waar bij de rede ondergeschikt wordt ge maakt aan het brute geweld. Wij heb ben niet geaarzeld openlijk uiting te geven aan die vreugde, omdat wij ver trouwdenal waren er ook toen reeds verscheidene symptomen van het tegen deel dat het uitgangspunt van de politiek onzer regeeringsvertegenwoor- digers was en zou blijven de Koninklijke rede van 7 December 1942, waarin een herziening der staatkundige verhoudin gen binnen het Rijksverband werd aan gekondigd. Omdat wij waarde hechtten aan een nog geen jaar geleden zonder eenig voorbehoud door een minister van de Kroon afgelegde verklaring, dat Soe- karno voor de Nederlandsche regeering ten eenenmale onaanvaardbaar was en omdat wij meenden dit resultaat te mo gen beschouwen als een succes der Com missie-Generaal, omtrent welker samen stelling en geheime instructie wij overi gens onze geringe ingenomenheid nooit onder stoelen of banken hebben gesto ken. Sindsdien zijn nadere bijzonderheden omtrent deze en daarop gevolgde onder handelingen bekend geworden, welke breede stroomingen van ons volk met groote ongerustheid hebben vervuld ten aanzien van de handhaving der hierbo ven genoemde grondslagen van de Ne derlandsche politiek in Indië. Daar was allereerst de uitlating van dr. Van Mook ter conferentie van Pang- kal Pinang, die sprak over „Strakke, on buigzame constitutioneele dogmatici, die menschen en gebeurtenissen willen be- oordeelen volgens door menschen ge maakte regels van een oud spel". Daar was in de tweede plaats de van officieele zijde verspreide suggestie der inwilliging van den republikeinschen eisch tot erkenning van het gezag de facto op Java en Sumatra en daar komt ten slotte de verbazing-wekkende mede- deeling van den Luitenant-G.G., „dat de realiteit van de republiek niet wille keurig kan worden ontkend en dat de beoordeeling van de leidende figuren van een volk uiteindelijk berust bij dat volk zelf." Accoord, maar daarom behoeven wij er nog niet mee te onderhandelen! Want als een klap op den vuurpijl komt tenslotte het bericht, dat de voorzitter der C.-G., prof. Schermerhorn, Maan dagmiddag afzonderlijke besprekingen heeft gevoerd met Soekarno en Hatta! Bijzondere aandacht verdient hetgeen dr. Van Mook met betrekking tot de onderhandelingen te Cheribon heeft verklaard „Als wij mogen uitgaan van het feit, dat de leidende figuren aan beide zijden eerlijke menschen zijn, bezield van den oprechten wensch om tot een behoor lijken en duurzamen vorm van samen werking te komen, dan meen ik veilig te mogen verklaren, dat wij op een gunstig resultaat kunnen hopen". Tot deze „eerlijke menschen, bezield van den oprechten wensch om tot een behoorlijken en duurzamen vorm van samenwerking te komen", behoort dus ook Soekarno, de volgzame vazal en trouwe medewerker van den Japanschen onderdrukker, die in zijn van haat drui pende redevoeringen gedurende de oor logsjaren herhaaldelijk de vernietiging van het blanke ras heeft gepropageerd. Of verstaat dr. Van Mook onder dien „duurzamen vorm van samenwerking" soms ook de door de Duitschers nage streefde stilte van het kerkhof, waar geen tegenspraak bestaat, omdat de dooden nu eenmaal niet kunnen spre ken? Dat de Nederlandsch-Indonesische be sprekingen zouden neerkomen op een politiek van „geven en nemen", het was te voorzien: Maar niette voorzien was, dat de gaven zóó eenzijdig van Neder landsche zijde zouden komen en dat de tegenpartij uitsluitend zou incasseeren. Dèt heeft niemand hier kunnen en ook niet willen gelooven. Is het wonder, dat onder deze omstandigheden de Indone siërs met hun fijn gevoel voor diploma tie, hun eischen steeds hooger zijn gaan stellen en thans zelfs zóó ver gaan, dat zij in hun blad „Ra'jat" schrijven: „Het is een eer voor de Nederlandsche afge vaardigden ter conferentie van Cheri bon, dat zij aldaar ir. Soekarno zullen ontmoeten". En met stomme verbazing geslagen vragen wij ons hier in Holland af hoe op hetzelfde moment de Commissie-Ge neraal kan verklaren „dat de oplossing van onze problemen bevredigend en eer vol voor beide partijen is"! Wanneer dr. Van Mook zich beroept od de realiteit van het groeiende repu- blikeinsche gezag, dan stellen wij daar tegenover, dat die ontwikkeling voor een zeer belanerijk deel mogelijk is geweest dank zij de door Van Mook gevoerde politiek. Dan stellen wij daar tegenover de realiteit van het standpunt van een hoogstaande figuur als Tjarda van Star- kenborgh, wiens Inzichten reeds in het allereerste stadium van de rampzalige ontwikkeling in Indië niet strookten met den door Van Mook ingeslagen koers en die daardoor tot heengaan werd ge dwongen. Dan stellen wij daar tegenover de rea liteit van die duizenden gerepatrieerde Indië-kenners, die vrijwel unaniem Van Mook in belangrijke mate verantwoorde lijk stellen voor den afbraak van het Nedterlandsche gezag in Indië. Over welke geheimzinnige krachten beschikt toch deze man, dat hij in staat is een officieele regeeringsverklaring binnen het jaar tot leugen te maken en desondanks wordt gehandhaafd? Die een politiek voert, welke in breede la gen van ons volk felle tegenkanting ondervindt en die desondanks niet ter verantwoording wordt- geroepen? Die be kleed wordt met bevoegdheden, welke vér uitgaan boven de in een democra tisch staatsbestel gebruikelijke en die aan zijn tegenspelers dusdanig vérgaan de concessies doet, dat ze hier te lande door tienduizenden als een vernedering en krenking van de nationale eer wor den beschouwd, terwijl zijn mede-leden van de Commissie-Generaal spreken van „bevredigend en eervol"? Het is aUes zóó raadselachtig, dat we geneigd zijn Van Mook tooverkrachten toe te schrijven. Ruim een jaar geleden werd Van Mook boven Tjarda uitver koren het Nederlandsche opperbestuur te vertegenwoordigen; de republikein- sche beweging kreet „Weg met Van Mook". Thans nauwelijks, een jaar la ter, is Van Möok erin geslaagd de repu blikeinen volledig voor zich te winnen (hetgeen begrijpelijk) en tegelijkertijd het vertrouwen der Nederlandsche re geering te behouden (hetgeen onbegrij pelijk). De geschiedenis zal eens van dit my sterie de oplossing geven en haar oor deel uitspreken. Wij hopen vurig voor Nederland èn voor Indië dat het een gunstig oordeel moge zijn. Maar wy houden ons Nederlandsche hart vast Besprekingen met Nederlandsche regeering noodig. Aneta meldt uit Batavia, dat het volgende officieele communique is uitgegeven: „De Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie hebben een basis gevonden, waarop overeenstem ming mogelijk is. Bepaalde punten nopen echter tot nadere besprekin gen met de Nederlandsche regee ring". Uit Lingadjatti wordt voorts ge meld, dat tijdens de bijeenkomst, die bijna 3uur duurde, de Commissie- Generaal en de Indonesische delegatie er in slaagden, alle 17 punten, welke tezamen een basisovereenkomst vor men, te formuleeren op een wijze, die voor het oogenblik voor beide partijen aanvaardbaar was. TUSSCHENPHASE VAN TWEE JAAR. De „Unie" is volledig aanvaard, doch zal eerst goed in werking kunnen tre den, nadat de federatie, die „de Ver- eemgde Staten van Indonesië" genoemd zal worden, als een volkomen "aan vaardbare instelling is gevestigd en verzekerd is van erkenning door het buitenland. Men neemt aan, dat hiermede een periode van ongeveer 2 jaar gemoeid zal zijn; pas daarna zal de Neder landsch-Indonesische Unie in werking treden. In de tusschenperiode van 2 jaar zal er tusschen de Nederlanders en de In donesiërs in alle politieke en economi sche aangelegenheden de meest nauwe samenwerking bestaan die tot in bij zonderheden zal worden vastgelegd. OPRECHTE VOLDOENING. Het verrassende nieuws, dat „een basis voor overeenstemming was ge vonden", werd aangekondigd, nadat de Commissie-Generaal, Gani en Sjarifoedin met Soekarno gesproken hadden. Tijdens een gisteren gehouden diner ten huize van Sjahrir werd besloten de plenaire zitting denzelfden avond te houden. Daarmede werden verdere po litieke besprekingen van het program ma afgevoerd. Toen de heeren, met uitzondering van dr. van Mook, die naar de „Banckert" vertrokken was, zich voor de plenaire zitting van Sjahrlr's wo ning naar het hotel van Lord Kil- learn begaven, zagen ztf er na zes tien uur vergaderen vermoeid uit, doch op hun gezichten stond op rechte voldoening te lezen. C TELEGRAMMEN AAN RESIDENTEN GROOTE OOST. Maandag 'j.l, is aan alle residenten in de Groote Oost een bekendmaking geseind, waarin de regeering, ten einde alle dienaangaande berichten tegen te spreken en den achterdocht te doen verdwijnen, er aan herinnert, dat op de conferentie te Denpasar op 7 Decem ber a.s. de afgevaardigden uit de Groo te Oost zullen werken aan de voorbe reiding en vorming van den staat de Groote Oost. De staat „Groote Oost" kan lid worden van de Ver. Staten van Indonesië met gelijke rechten als de overige leden, zooals b.v. de staten Borneo, Java en Sumatra. De confe rentie zal ook overwegen, hoe het zelf beschikkingsrecht en de autonomie van de daerahs en andere deelen van den staat de Groote Oost verzekerd zul len worden. Ook aan de residenten van Borneo is een dergelijk telegram ver zonden, DE REACTIES TE BATAVIA. Vanmorgen heerschte te Batavia in politieke en economische leringen groo te voldoening en optimisme als reactie op het bekend worden van het bericht, dat op de meeste punten in het Ne derlandsch-Indonesische geschil over eenstemming is bereikt. Financieele- en handelskringen ver klaarden, dat het pessimisme van de laatste maanden duidelijk aan het af nemen was. Men diene echter af te wachten, aldus deze kringen, welke oplossing zal gevonden worden met betrekking tot het vraagstuk van het Neder- landsch kapitaal en de Nederland sche arbeidskrachten in de toekomst van Indonesië en den opbouw van het economische en industriecle le ven. De algemeene reactie is, dat binnenkort gunstige gevolgen kunnen worden verwacht. De Chineesche consul-generaal heeft medegedeeld, dat het altijd de wensch van de Chineesche regeering is ge weest, dat een spoedige oplossing van het conflict zou bereikt worden. De toekomstige positie van de Chineezen zal worden geregeld door een verdrag, dat voor hen niet minder gunstig dan voor andere vreemdelingen zal zijn. De vertegenwoordigers van de Ara bische gemeenschap hebben medege deeld, dat zij verheugd waren, dat als een gevolg van deze overeenstemming den weg tot een hernieuwing van een normaal economisch leven is geopend. In plaats van morgen komt ons Blad heden met vier pagina's uit. DE DIRECTIE. Vertrouwen in den gulden! Tegen het uitbetalen in guldens van de salarissen en pensioenen der leden van het Internationale gerechtshof bestaat geen bezwaar meer, aldus verklaarde de presi dent van het hof, dr. J. G. Guer rero. Hfj voegde hieraan toe, dat het nooit de bedoeling geweest is wantrouwen uit te spreken in de stabiltieit van den gulden, doch de leden van het gerechtshof, de gepensionneerde leden en de le den van den staf leven hoofdza kelijk in andere landen dan Ne derland en wenschten daarom be taling in andere valuta. Thans zijn regelingen getroffen, dat de leden van den staf vrij guldens kunnen omwisselen en overmaken. Het gerechtshof trekt derhalve zijn bezwaren tegen den gulden in en stemt er in toe, dat salarissen en pensioenen in guldens worden betaald, mits om wisseling en overmaking mogelijk is en de koers officieel wordt vast gesteld. De Amerikaansche ver tegenwoordiger, John Maktos, verklaarde, dat de regeering der V.S. van meening is, dat de gul den een stabiele munt is. Ook in Engeland is Poppy-day overal op plechtige wijze gevierd. By den Cenotaaf werd om 11 uur des ochtends een stilte van twee minuten in acht genomen, waarbij o.m. de Koning en tal van ministers tegenwoordig waren. (Foto ANP-Reuter) ONBESTENDIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelilk toenemende bewolking met tildelilk regen en aanwakkeren de Zuidwesten wind. Morgen in den loop van den dag van het Westen uit weer brekende bewolking bU ruiming van den wind naar West of Noord west, weinig verandering In tempera tuur. Aanval van Churchill. Churchill heeft in het Britsche Lager huis verklaard, dat een vereenigd Euro pa van vitaal belang is voor de organisa tie van de wereld. Over de betrekkingen met de Sovjet- Unie zeide spr., dat bij de algemeene ver kiezingen de verzekering werd gegeven, dat de socialistische regeering zeer goed met de Sovjet-regeering zou kunnen op schieten. De betrekkingen waren echter steeds slechter geworden. De Britsche en Amerikaansche strijdkrachten in Eu ropa zijn langzamerhand teruggetrokken aldus Churchill, doch de Russische troe pen zijn gehandhaafd. Meer dan een derde van Europa wordt door de Rus sen beheerscht. De militaire grens van de Sovjets is aan de Elbe en het valt moeilijk te zeg gen wat de toekomst van Frankrijk zal zijn. De Britsche regeering heeft zich niet schuldig gemaakt aan provoceerende da den. Toch is 18 maanden na de overga ve van Duitschland het wereldbeeld nog donker, zorgwekkend en verward, niet tegenstaande door Amerika verleende hulp. Wy moeten zoo spoedig mogeiyk zor gen, dat de Duitschers op eigen bee- nen kunnen staan, zoo vervolgde Chur chill. Zoowel aan wraak als aan liefda digheid moet eens een einde komen. Sprekende over Palestina zeide Chur chill, dat het diep te betreuren was, dat dat het Jodendom zoo onnoodig was te leurgesteld, doordat de socialistische par ty in gebreke was gebleven de voor de algemeene verkiezingen gedane beloften te vervullen. Spr. beschuldigde deze par tij van besluiteloosheid en gebrek aan tact. „Als wy onze beloften aan de zionis ten dan niet kunnen nakomen, moeten wy ons mandaat voor Palestina onver wijld ter beschikking van de V.N. stel len en ons uit dat land terugtrekken. Dan zal de last, die te zwaar geworden is om alleen te dragen, internationaal worden. Indien Amerika zulk een stap afkeurt moet het ons te hulp komen, niet alleen met geld, maar ook met men schen". „Het loslaten van India en het voe ren van oorlog met de Joden om Pale stina aan de Arabieren te geven is zulk een ongerymdheid van gedachten en daden als zelden Is voorgekomen in de geschiedenis van de menschheid". Churchill critiseerde de binnenland- sche politiek van de Labour-regeering. Hy vond het treurig, dat de voedselpo sitie in Engeland In het eerste vredes jaar slechter was dan tydens het laat ste oorlogsjaar. Ten slotte verklaarde Churchill, dat hy en de zynen zich on verbiddelijk zullen blyven verzetten te gen nationalisatie der transportmidde len en electriciteitsbedrijven. ATTLEE ANTWOORDT. In zyn antwoord aan Churchill ver klaarde Attlee, dat de voedselpositie van Groot-Brlttannië moeiiyker is dan ge durende den oorlog, maar voor de mas sa van het volk gunstiger dan in vre- destyd onder conservatieve regeeringen. Attlee betreurde Churchill's opmerkin gen over Palestina: Engeland moet zoo wel de belangen der Arabieren als die van de Joden in het oog vatten. Naar samenwerking met de V.S. is ernstig ge- De ministers van buitenlandsche. za ken der groote vier hebben besloten, het Fransche voorstel inzake den sta tus van Triëst als basis voor besprekin gen te aanvaarden. Molotof, de sovjetrussische minister van buitenlandsche zaken, diende by den raad van ministers het voorstel' ih, dat de plaatsvervangers der 4 ministers zouden worden geïnstrueerd om het ontwerp-statuut voor Triëst op basis van het volgende in studie te nemen: 1) De taak van den gouverneur moet zyn, de naleving van het statuut te ver zekeren; 2) De gouverneur zal de bevoegdheid hebben om wetten en reglementen, die in strijd met het statuut worden goed gekeurd te annuleeren. 3) Alle buitenlandsche troepen, dié gelegerd zyn in het vrye gebied van Triëst moeten teruggetrokken worden na het van kracht worden van het vredesverdrag met Italië. Byrnes was tegen een aanvaarding van dit sovjet-voorstel als basis voor besprekingen en- men besloot, dat de raad heden het Fransche voorstel pa ragraaf voor paragraaf zou behande len. Het nieuwe voorstel van Molotof werd dus afgewezen als basis voor be sprekingen van de plaatsvervangers. Op aanbeveling van de plaatsver vangers werd besloten de drie volgende artikelen van het Italiaansche ont werp-verdrag goed te keuren; 1) De rechten van de bewoners van de afgestane gebieden zullen in over eenstemming zyn met de wetten van het land; 2) De Italiaansche regeering zal geen g' i' f' f T s* v Een aantal Duitsche technici, die als expert inzake raketwapens vrij willig hun kennis ten bate van de Engelsche onderzoekingen zullen aanwenden, by hun aankomst In Londen. (Foto ANP-Reuter) streef d. De ontwikkeling der moderne oorlog voering maakte het noodzakelyk, dat in Groot-Brittannië de verplichte ander- halfjarige militaire oefening wordt in gevoerd. aldus Attlee. Wellicht zou men de periode van eerste oefening nog kun nen tijfekorten, doch eenerzydige ontwa pening!» achtte Attlee een te groot ri sico voor het land. BINNENLAND. De af deeling bloembollenstreek van de Alg. RJC. Ambtenarenvereeni- ging ARKA heeft haar instemming te kennen gegeven me' een motie van de afd. Twente over de eindresultaten van de commissie-Neher. die onaanvaard bare voorstellen bevatten. De actie voor het verkrijgen van rechtvaardige loonen zal met alle ten dienste staande midde len worden voortgezet. Op 1 November J.l. bedroeg het aan tal aangegeven radlo-ontvang-toestellen 649.128 tegen 618.919 op 1 October J.l. De zeesleepbooten „Margriet" en ,3eatrlx" die de reusachtige kraan „Valk" van Nederland naar Balikpapan sleepen. zijn ln Willemstad aangekomen. Over eenlge dagen zullen de schepen hun reis door het Panamakanaal naar Borneo voortzetten. Maandag 25 November a.s. zal in den Stadsschouwburg te Utrecht onder auspiciën van de Nederlandsche stichting voor organisatie een „Congres voor de productie" worden gehouden. Het Concertgebouworkest zal in Fe bruari a.s. opnieuw ln Engeland optreden. Behalve in Londen zullen tydens een 14- daagsche tournee, ook ln verschillende andere plaatsen concerten worden gege ven. Ook zal het orkest naar Schotland caan. Het na dep oorlog gebouwde nood- station van de Ned spoorwegen te Nymegen zal Vrijdag» as. officieel in gebruik genomen worden. BUITENLAND. Naar gemeld wordt, is het aantal dooden by de treinramp in Frankrijk tot 32 gestegen. Vier Duitsche krygsgevangenen, die in een aan de Fransche kust gestolen vaartuig het eiland Whight bereikten en nabij Ventnor aan land gingen, zyn ge arresteerd. De geallieerde bestuursraad te Ber lijn heeft besloten, dat Duitsche schepen met Ingang van 17 November een vlag zullen voeren, die bestaat uit 5 norlzon- tale banen van drie kleuren met rood ln het midden, blauw boven en onder. Volgens radio Warschau zullen op 19 Januari aanstaande ln Polen algemeene verkiezingen gehouden worden. De minister van financiën van de regeering van Ceylon heeft medegedeeld, dat het voornemen bestaat een zwaar uit voerrecht op thee te heffen, wanneer aan het begin van het volgend Jaar de vrije theevelllngen op Ceylon worden hervat. De Zweedsche prof. Harald N->rlnder van het hoogspannlngs-laboratorlum te Upsala heeft een apparaat uitgevonden, waarmee men onweersbuien op zeer groo- ten afstand kan regis tree ren. De uitvin ding is van belang voor het Internationaal lucht vaart ver keer. Het Duitsche Nieuwsbureau ln de Britsche zone van Duitschland meldt, dat Fritzsche voor het eind van dit Jaar voor het zuiveringstribunaal te Neurenberg zal verschynen. von Papen zal waarschyniyk niet voor Februari van het volgend Jaar terechtstaan. Naar verluidt zyn meer dan 80 men schen tengevolge van een aardbeving, die vele dorpen ln de Peruaansche provincies Corongo, Pallasca, Pomabamba, Santiago en Exchuco vernielde, om het leven ge komen. De Fransche geleerde Jollot Curie, afgevaardigde voor de komende confe rentie van de Unesco, heeft ln een toe spraak verklaard, dat de geleerden geen medeplichtigen willen zyn aan een ver keerd gebruik van hun ontdekkingen. HIJ bepleitte onthulling van het geheim van de atoombom. pro-geallieerde Italianen molesteeren of vervolgen; 3) De raad neemt het Britsche voor stel aan, volgens hetwelk de Italiaan sche regeering maatregelen zal nemen om de wederopleving van fascistische organisaties op Italiaansch grondgebied te verhinderen. De Murville (Frankrijk) zeide, dat directe onderhandelingen tusschen Ita lianen en Joegoslaven, een nieuw ele ment vormde in de kwestie Triëst. „In dien de twee landen tot een overeen stemming kunnen komen, zou zulks het beste voor Europa zyn". Hy stelde vervolgens voor om een tydsduur voor deze onderhandelingen vast te stellen. Byrnes verklaarde, dat de Ameri kaansche regeering de Italiaansche had medegedeeld, dat de V.S. niets af wis ten van directe onderhandelingen tus schen Joego-Slavië en Italië. De V. S. achtten zich gebonden aan de recom mandatie van de Parijsche conferentie inzake de kwestie Triëst. Het was een zaak van de Italiaansche en Joegosla vische regeeringen, aldus Byrnes, in dien zij met elkaar in onderhandeling wilden treden. Iedere overeenkomst in stryd met de recommandaties en be sluiten van de Parysche conferentie zouden zeer nauwkeurig bestudeerd worden. Molotof zeide hierop: „De sovjet-unie verleent in deze kwestie haar steun aan de desbetreffende besluiten der 4 ministers. Indien echter nieuwe ge zichtspunten opdoemen, zal de sovjet unie er zich tegen verzetten". EEN ITALIAANSCHE NOTA. In een nieuwe nota aan de ministers van buitenlandsche zaken, heeft de Italiaansche regeering verklaard, dat Troonrede van den Engelschen Koning. In de troonrede van den Engelschen Koning, welke gisteren by de opening van de nieuwe zltrtdng van het Britsche par lement ls uitgesproken, ls de nationalisa tie van het binnenlandsch vervoer en van de eleotrlclteltsvoorzlenlng ln het voor uitzicht gesteld. Ook zinspeelde de Ko ning op verlenging van den militairen dienstplicht. Met de USA, de Sovjet-Unie en Frankrijk zullen besprekingen worden gehouden over een democratische toe komst van Duitschland, waardoor ook de financieele last, door de bezetting van Duitschland op Engeland drukkende, af gewenteld zal moeten worden. Mogelijk zal een spoedig verdrag met Oostenrijk veroorloven, alle bezettingstroepen uit dati land terug te trekken. Het voorbereidende werk voor een Internationale conferentie voor handel en werkgelegenheid, dat thans te Londen wordt verricht, moge de fundamenten leggen voor toeneming van den Internationalen handel over een uit gestrekt gebied. Met het ontwikkelen van de betrekkingen tusschen Engeland en de zelfbesturende leden van het Britsche gemeenebest zal worden voortgegaan, ter wijl met alle middelen gestreeft zal wor den naar uitvoering van de voorgenomen politiek t.o.v. het bestuur van India. Na een overzicht te hebben gegeven van de blnnenlandsche politiek t a.v. voedselvoorziening en het huisvestings probleem kondigde de Koning stappen aan tot verhooging van den leerplichtigen leeftijd ln April a.s. De landbouw zal zoo efficient mogeiyk georganiseerd worden, gebaseerd op een systeem van gegaran deerde prijzen en afzetzekerheld voor de voornaamste landbouwproducten. Goed keuring zal gevraagd worden voor de in stelling van een ministerie van verdedi ging. De Duitsche Kwestie, Het Fransche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft het bericht, vol gens hetwelk de Fransche regeering den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken zou hebben verzocht, de bespre kingen over Duitschland uit te stellen tot de nieuwe Fransche regeering gefor meerd zou zyn, tegengesproken. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de Fransche regeering den Fran- schen afgevaardigde by den raad van de 4 ministers heeft opgedragen, den groote drie te verzoeken, de besprekin gen op 22 November over Duitschland tot kwesties van procedure te beperken. Hem werd echter niet opgedragen een datum voor de eigenhjke besprekingen voor te stellen, aldus de woordvoerder. DS. NIEMOELLER TE LONDEN. Ds. Nlemoeller heeft Zondag in do St. George kerk te Londen voor talrijke ge- loovlgen, onder1 wie vele geesteiyken, een preek gehouden. Hierin zeide hij, dat de taak van de kerk door de geestelijke en Uchameiyke nood van het Duitsche volk nog moeiiyker ls geworden dan ln de Jaren van 1933 tot 1945. In den geest van do verklaring van Stuttgart kan het evangelie van boete en genade de eenlge grondslag vormen voor het huidige ker kelijke leven. Ds. NlemoelLer besloot zijn preek met een beroep op de christelijke deugd van liefde onder de menschen. DE V.S. EN DE REGEERING FRANCO. Ds delegatie der Vereenigde Staten ter vergadering van V.N. heeft beslo ten zich te verzetten tegen het verbre ken der diplomatieke betrekkingen met het Spanje van Franco. Evenmin wenscht de delegatie toepassing van economische sancties. Zoo lang de Veiligheidsraad het regiem van Franco niet als een bedreiging voor den vrede beschouwt, moet, aldus de delegatie der V. S., elke handeling, die tot een bur geroorlog zou kunnen lelden, vermeden worden. Intusschen bhjft de regeering der V. S. het bewind van Franco ver- oordeelen. zy de opschorting van het onderzoek in de beslissing, die inzake Triëst ge nomen is, beschouwt als een indirecte uitnoodiglng om een basis voor overeen stemming tusschen Italië en Joego slavië te vinden. De nota vervolgde: „De meening van de Italiaansche regeering is, dat de ver klaring van maarschalk Tito tegenover Togliattii (den Itallaanschen commu nistenleider) een positief element ver schaft voor een algemeene bespreking van de problemen tusschen de beide landen". „De Italiaansche regeering neemt met groote belangstelling de mogelyk- heid in overweging om tot directe on derhandelingen met Joego-Slavië te komen. Elke overeenkomst, die tus schen de twee landen zal worden be reikt, moet echter de garantie van co vereenigde naties hebben".

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1