WEERBERICHT Dr. van Mook's hoop: „Een gunstig resultaat" De besprekingen te Cheribon De Fransche verkiezingen Met een enkel woord 85ste Jaargang MAANDAG 11 NOVEMBER 1946 No. 25929 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 23041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 De Slag om liet Papier De lezer heeft het uit de mededee- ling in ons Blad van Vrijdag j.l. reeds kunnen opmaken: er is een conflict uitgebroken tusschen de overheid, ver tegenwoordigd in den bij het Tijdelijk Persbesluit geschapen Persraad eener- zijds en de gezamenlijke Nederlandsche dagbladen anderzijds. De oorzaak van dit conflict betreft in den meest letterlijken zin den om vang, waarin de dagbladen hun voor lichtende taak mogen uitoefenen. Se dert de bevrijding is ons land de hou der van het trieste record de kleinste dagbladen van Europa uit te geven. Dat van dit oogenblik af de gezamenlijke dagbladen middels hun belangenver- eeniging, de Nederlandsche Dagbladpers 1945, ernaar hebben gestreefd dit re cord -zoo snel mogelijk te liquideeren, is logisch en volkomen in overeenstem ming met de algemeene behoefte aan voorlichting, welke nooit tevoren in onze geschiedenis zoo groot was als thans. Doch vele en velerlei waren de moeilijkheden, welke een spoedige ver wezenlijking van dit streven belemmer den. Wij willen er hier niet uitvoerig bü stilstaan, doch slechts constateeren. dat te langen leste, in het einde der vorige maand het bestuur vandeN.D.P. 1945 zich gerechtigd achtte aan zijn le den voor te stellen over te gaan tot een vergrooting der dagbladen tot een peil. dat in vakkringen algemeen werd beschouwd als het uiterste minimum voor een juiste taakvervulling, n.l. vier pagina's per dag groot formaat. Voor ons Blad, dat een iets kleineren blad spiegel heeft dan verscheidene andere bladen, zou dat neerkomen op viermaal per week vier en tweemaal zes pagina's. Uit de: aard der zaak werd dit voor stel niet aanhangig gemaakt dan na dat het bestuur er zich van had over tuigd. dat de Nederlandsche papierpo sitie een zoodanige verruiming toeliet en voor geruimen tijd mogelijk maakte en nadat de betrokken minister, die van Economische Zaken zich met deze uitbreiding accoord had verklaard. On der deze omstandigheden zal het nie mand verwonderen, dat het bestuurs voorstel door de ledenvergadering werd aangenomen ondanks het feit. dat de voorzitter ter vergadering mededeelde, dat de Persraad er te dezen aanzien andere ODvattingen op nahield. Tot juist begrip van zaken moge die nen, dat de Persraad den dag tevoren had'besloten uitsluitend aan een aan tal met name genoemde landelijke bla den meer papier toe te staan. Dit be sluit was voor een tweetal leden van di°n raad. t.w. den directeur van ..Het Vriie Volk", dén heer Van der Kieft en den secretaris der ND.P. den heer mr. Veenhoven aanleiding uit den Persraad te treden, nadat reeds eerder eenige deskundigen on het gebied van het dagbladwez-n eveneens voor het lidmaatschap hadden bedankt, omdat zij zich niet met het gevoerde beleid konden vereenigen. De overblijvende le den van den Persraad. waaronder zich op dat moment nauwelijks meer oer- sonen bevonden, die als dagbladdes kundigen mogen worden aangemerkt, lieten het er evenwel niet bij zitten. Zij maakten de zaak aanhangig bil den ministerraad, er daarbij op wijzende, dat niet de N.D.P. 1945, doch uitslui tend de Persraad de bevoegdheid be zit den omvang der Nederlandsche dag bladen te bepalen. Met volledige desavoueering van den minister van Economische Za ken en met volkomen negatie "an het unanieme inzicht der geheele Nederlandsche dabladpers. hechtte de ministerraad in meerderheid zijn goedkeuring aan de uitspraak van den grootendeels ondeskundigen Persraad. Deze beslissing verleidde den voor zitter van den Persraad, den heer dr. C. Beekenkamp tot de Duitsch-aan doende dreiging, welke per telex ter kennis van de dagbladdirecties werd ge bracht, „dat besluiten of adviezen van de N P.D., die in strijd zijn met de be sluiten van den Persraad, de dagblad directeuren niet vrijwaren tegen maat regelen. die 'de regeering voornemens is te nemen tegen overtreders". Wii stellen er prijs op te verklaren, dat zonder dat deze dreiging daarop ook maar den geringsten invloed heeft uitgeoefend, wjj van meening waren en nog zijn, dat wjj als democraten en levende in een rechtsstaat, ver plicht waren ons voorshands aan deze beslissing van onze wettig ge kozen regeering te onderwerpen. Vanzelfsprekend ongeacht ons staats- '-trgerlyk recht om te bestemder plaatse tegen de uitspraak van den ministerraad te orotestoeren en met alle ons ten dienste staande mid delen een herziening daarvan te be werkstelligen. Dé consequenties van deze opvatting aanvaardend, hebben wij, hoezeer tot ons leedwezen en met gelijktijdige ge bruikmaking van ons vorenomschreven recht als Nederlandsch staatsburger, ons Blad Vrijdag en Zaterdag j.l. doen verschijnen in een omvang van twee, respectievelijk vier pagina's instedevan de od grond van het besluit der N.DP. in uitzicht gestelde vier, resp. zes pa gina's. Uit dien hoofde komen wij ook heden met slechts vier pagina's uit inplaats van zes. zooals ons krachtens de rege ling van de NJDP. toegestaan zou zijn geweest. t Er zou over deze zaak, welke niet in de eerste plaats een aangelegenheid Is vr 1 de dagbladen, doch van het gehee le Nederlandsche volk, nog heel veel meer te zeggen zijn. O.a. over de alle-redelijke-normen- te-buiten-gaande-papiertoewtjzing aan de weekbladen, waarvan sommige sy stematisch de voorschriften van den Persraad hebben overschreden en die KRIMPENDE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Geleidelijk toenemende naar West of Zuidwest krimpende wind, meest zwaar bewolkt met hier en daar eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. uiteindelijk hun ongehoorzaamheid geenszins zagen bestraft, zooals in de lijn def- verwachting zou liggen, doch integendeel werden beloond met een toewijzing, welke een grooteren dan den voor-oorlogschen omvang mogelijk maakte! Wij misgunnen den weekbla den dit buitenkansje allerminst en er kennen gaarne hun beteekenis voor de meeningvorming van het Nederlandsche volk, doch wèl meenen wij gegronde be zwaren te mogen aanvoeren tegen een zóódanige over-waardeering van hun beteekenis als in de hun toegewezen papierquota tot uitdrukking komt. Wanneer men weet, dat een kort geleden gehouden enquete heeft uitgewezen, dat 95% der Nederlandsche oevolking ge abonneerd is op dag en nog geen 50% op weekbladen, bewijst een derge lijke onbillijke verdeeling de ondeskun digheid van hen, die met de papier distributie belast zijn en houdt zij te vens een door-niets-gerechtvaardigde- onderschatting in van de functie der dagbladpers als voorlichtingsorgaan. Temeer is zulk een houding onbegrij pelijk en verwerpelijk, wanneer men moet constateeren welk een .norm be lang onze regeering hecht aan voor lichting, getuige het feit, iat ettelijke millioenen zijn besteed aan de inrich ting van kostbare regeeringsvoorlich- tingsdiensten. terwijl het gelijktijdig de bestaande apparatuur der gezamenlijke Nederlandsche dagbladen onmogelijk werd gemaakt haar voorlichtende taak naar behooren te vervullen. Waarom is Ned. dasbladners niet in staat ge steld in meerdere mate dan onder de huidige restricties mogelijk was. mede te werken aan den wederopbouw van ons land? Zij zou er een eer in hebben gesteld daaraan mede te werken en het zou ons land millioenen hebben be spaard .n ten slotte manifesteert de ondes kundigheid van dezen Persraad zich in de wijze, waarop hij gemeend heeft aan een aantal landelijke bladen een extra- toewijzing te verleenen. Ten einde mis verstand te voorkomen is het dienstig er in dit verband met nadruk op te wijzen, dat ook in den boezem der N. D.P. zelve de rechtvaardigheid van een extra-toewijzing voor deze categorie van bladen werd aangevoeld. Het ging er alleen maar om uit te maken welk blad wèl en welk blad niet voor een zooda nige extra-toewijzing in aanmerking zou komen. Te dien einde werd in de bedoelde vergadering der N.D.P. op de meest democratische wijze een commis sie benoemd, welke het bestuur te dien aanzien op den kortst mogelijken ter mijn van advies zou dienen, daarbij rekening houdend met alle factoren, welke bij een zoodanig belangrijke zaak in het geding komen. De Persraad ging. minder omzichtig, maar ook minder democratisch te werk; hij wees zonder meer een aantal bla den aan, in hoofdzaak de voornaamste organen der onderscheiden politieke groepeeringen, die dus in vergrooten vorm zouden mogen uitkomen. Dat daarbij de meest dolzinnige toestanden en verhoudingen werden geschapen, deerde den Persraad niet. Zoo werd het bijvoorbeeld aan de in diverse ste den verschijnende plaatselijke edities van het communistische dagblad „De Waarheid", mits in Amsterdam gedrukt, toegestaan dagelijks zijn propaganda in maximum-omvang uit te strooien, terwul de aldaar gevestigde plaatselijke bladen maar moeten zien hoe zij met hun onmogelijk-kleine blaadjes denon- gelijken concurrentiestrijd kunnen vol houden. Niemand zal in ernst kunnen bewe ren, dat bij een dergelijken onzinni- gen opzet het belang van het kranten lezend publiek is gebaat, laat staan dat ook maar eenigszins met de be staansmogelijkheden van tallooze dag blad-ondernemingen rekening zou zijn gehouden. Een duidelijker bewijs voor de on deskundigheid van dezen Persraad lijkt ons moeilijk te vinden. Wij willen het hierbij voorloopig la ten, doch meenden onzen lezers deze summiere uiteenzetting der feiten niet te mogen onthouden. Niet alleen om hun duidelijk te ma ken hoe het mogelijk is dat in dezelfde stad het eene dagblad dagelijks met vier pagina's mag verschijnen, terwijl het andere het met de helft moet doen, maar bovenal om hun aandacht te ves tigen op een onbillijken en daarom on- duldbaren toestand, waarbij ondeskun digheid tot in hoogste instantie wordt gesanctioneerd. Zulks in flagranten strijd met het werkelijke belang van het Nederland sche volk, dat reeds veel te lang ver stoken is gebleven van de meest elemen taire voorwaarden voor zijn plaatsbe paling temidden van de gemeenschap der volkeren en temidden van de we reld-omvattende vraagstukken van de zen tijd. De voedselnood in de Britsche zone. Het Britsche hoofdkwartier in Duitsch- land meldt, dat de atmosfeer in de groote steden van Duitschland gespan nen is naar aanleiding van het nieuws over de ernstige voedselpositie. De poli tie is waakzaam met het oog op moge lijke ongeregeldheden. Leiders van vakvereenigingen hebben verklaard, dat zij geen verantwoorde lijkheid op zich kunnen nemen voor de „reactie" der arbeiders, indien de be richten nog slechter worden. Tot dusver zijn nog geen demonstraties gemeld, doch in de verwoeste steden Hamburg en Dusseldorf kan men op de hoeken der straten groepen burgers zien. die den toestand druk bespreken. Berichten uit Keulen zeggen, dat de bevolking aldaar deze week een rantsoen van 962 calorieën ontving in plaats van de vastgestelde 1500. In het Noord-Westen van Duitschland is een periode van koude ingetreden. Het Britsche militaire bestuur ter le niging van den voedselnood in het Ruhrgebied heeft besloten in alle ste den van het Noordelijk gedeelte van RJjnland-Westfalen suiker, en gedroogde aardappelen te distribueeren. John Hynd minister voor de Britsche zones in Duitschland en Oostenrijk, heeft te Sheffield verklaard, dat Groot- Brittannië zijn verantwoordelijkheid," den Duitschers ten minste zoo veel voed sel te verstrekken om hen aan het werk te houden, niet van zich af kan schui ven. „Tenzij er steenkool gewonnen wordt", aldus Hynd, „kan er geen pro ductie van welken aard ook, bestaan De steenkoolproductie is in stijgende lijn ondanks het feit, dat de aanvoer van voedsel niet verzekerd is De rantsoenen moeten boven de 1000 calorieën per dag komen. Zonder de Unrra zou Europa een van de groorste economische crisis in de geschiedenis beleefd hebben. De organi satie. die de Unrra vervangt, moet er een zijn, die op coöperatieve grondslagen is gefundeerd. Een regelmatige distribu tie van levensmiddelen in Duitschland vereischt de vorming van aanzienlijke voorraden. Men kan moeilijk zeggen, waar zij vandaan moeten komen". Onderzoek naar atoomenergie. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat de V.S. van plan zijn 20 millioen dollar te besteden aan het bouwen van een la- boïatorium voor het onderzoek naar het gebruik van atoomenergie voor vre desdoeleinden. ZEISSFABRIEKEN WORDEN NIET VERDER ONTMANTELD. Sovjetrussische autoriteiten hebben aan de leiding van de socialistische een heidspartij in Duitschland medegedeeld, dat uit de optiekfabrieken van Zeiss en Schott te Jena niets meer zal worden ontmanteld of naar Rusland vervoerd. De overgebleven technische installatie zou toereikend zijn om aan de Duitsche binnenlandsche consumptie te voldoen. Uiterst moeilijke toestand te Batavia. In een te Batavia uitgesproken radio- i rede heeft dr. Van Mook o.a. gezegd: „Wij moeten ons er van bewust zijn, dat het bereiken van een overeenkomst I niet het einde van onze moeilijke taak beteekent. In zekeren zin is het slechts j een begin. De toestand te Batavia is uiterst moeilijk. De invoering van republi- keinsch geld, gepaard gaande met de stopzetting van de voedseltoevoer uit de omliggende streken, heeft een noodtoestand doen ontstaan, die bin nen enkele dagen moet worden op gelost. Het is een van de voorwaarden voor de verdere onderhandelingen, omdat aan een wanhopigen toestand als deze, hoe dan ook, een einde moet worden gemaakt. Inmiddels is er gegronde hoop, dat de bijeenkomst te Cheribon deze oplos sing zal brengen, omdat beide partijen van de noodzakelijkheid er van over tuigd zijn. Indien iemand vrede wenscht te bereiken, niet gebaseerd op overwin ning en nederlaag, dan is een groote mate van geduld en wederzijdsch be grip noodig. Dit kan niet worden ver kregen door een enkele daad en in een enkelen dag, omdat altijd de mogelijk heid bestaat, dat een plaatselijke of in dividueel conflict uitbreekt, dat in zul ke gespannen tijden ernstige gevolgen kan hebben, indien de opwinding op anderen overslaat. Toen onlangs de politieke onderhan delingen werden hervat, moesten ver schillende, ernstige psychologische moei lijkheden overwonnen worden. Het was voor de Indonesiërs moeilijk te begrijpen, waarom op dat oogenblik groote contigenten Nederlandsche troe pen naar Indonesië gingen ter vervan ging van de Britsche en Britsch-Indi- sche bondgenooten. Aan Indonesische zijde werd echter wel begrepen, dat het zenden van Nederlandsche troepen on vermijdelijk was en niet moest worden beschouwd als een begin van den aan val, en ook. dat het niet beslist nadee- lig voor het bereiken van een overeen komst behoefde te zijn. Wat het bestand betreft. Inderdaad is op de meeste fronten het vuren gestaakt, terwijl de overneming van Paleinbang door Nederlandsche troepen zonder in cidenten is verloo^icn. Eveneeas is de waterkwestie van Soerabaja zonder moeilijkheden tot een oplossing "ekc- men. In de besprekingen, die op het bestand volgden, kon de Commissie-Generaal verklaren, da, de oplor-sing van onze problemen bevredigend en eervol voor beide partijen is. In Cheribon zal de Commissie-Ge neraal waarschijnlijk Soekarno en Hatta ontmoeten, op welk punt veel ongerustheid en verwarring bestaat. Maar na eenig dieper nadenken moet men wel tot de conclusie komen, dat de realiteit van de republik niet wil lekeurig kan worden ontkend. De be oordeeling van de leidende figuren van een volk berust uiteindelijk bij dat volk zelf. Als wij mogen uitgaan van het feit, dat de leidende figuren aan beide zijden eerlijke menschen zijn, bezield van oen oprechten wensch om tot een behoor lijken en duurzamen vorm van samen werking te komen, dan meen ik veilig te mogen verklaren, dat wij op een gunstig resultaat kunnen hopen". Foto Van Vliet Bil het Groene Kerkje te Oegstgeest werd een plechtige hulde gebracht aan de soldaten, die in den afgeloopen oorlog vielen voor de vrilheld van ons land. V. r. n. 1. de heer Sanders, voorzitter van de Oranjevereenlglng. burgemeester Baumann, diens echtgenoote, en dr. Callenbacih. Soekarno en Hatta ontmoetten Lord Killearn. Soekrano en Hata zjjn ^^ster- avond om 6 uur in Cheribon aange komen. In gezelschap van Sjahrir heeft Lord Killearn een bezoek ge bracht aan Soekarno en Hatta te Keeningan (ten Zuiden van Cheri- #bon), de plaats waar de beide laat- wsten verblijf houden. Later op den dag hebben Soekarno, Hatta en Lord Killearn als gasten van Sjahrir het diner gebruikt. De Indonesische vertegenwoordigers zijn gistermiddag om 1 uur te Cheribon aangekomen. Het republikeinsche pers bureau Antara doet uitkomen, dat Soe karno en Hatta de besprekingen slechts als waarnemers zullen bijwonen en dat Sjahrir het hoofd der Indonesische de legatie blijft. AANKOMST COMMIS SEE-GENERAAL. Ook de Commissie-Generaal, die gistermorgen vroeg met een Catali- na-vliegtuig naar Cheribon vertrok, is daar aangekomen. Behalve de Commissie-Generaal had het vliegtuig aan boord: dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van den luit. gouv.-gen., mr, K. P. J. Verboeket, hoofd van den regeeringsvoorlichtings- dienst, dr. C. C. Maassen en dr. I. Sam- kalden, beiden adviseurs van de Com missie-Generaal, dr. P. Sanders, secre taris-generaal van de Commissie-Ge? neraal en W. A. van Goudoever, van den regeeringsvoorlichtingsdienst. De plemaire zitting vond hedenmor gen plaats. Gisterochtend zijn in het paleis te Batavia besprekingen gehouden tus schen de Commissie-Generaal en ver tegenwoordigers van Borneo en de Groote Oost. De bijeenkomst duurde 2 uur. Na terugkeer van de Commissie- Generaal uit Cheribon zal men op 13 November wederom vergaderen. Voorts vernemen wij, dat de bestu ren van de Partai Negara Serlkat In donesia (Partij van de Ver. Staten van Indonesia), de Hua Chiao Chung Hiu en de Ned. bevolkingsgroep van Zuid- Celebes de Commissie-Generaal uitge- noodlgd hebben een bezoek aan Ma kassar te brengen, om de bevolkings groepen te hooren, ter vermijding van misverstanden. CRITIEKE VOEDSELSITUATIE. UP. verneemt nog, dat een critieke voedselsituatie in Batavia het resultaat is van de moeilijkheden met de be taalmiddelen, welke moeilijkheden ten zeerste zijn toegenomen, doordat de Indonesiërs verleden week nieuw geld hebben uitgegeven. Deze moeilijke voed selsltuatie verhoogt de wenschelijkheid een snelle regeling der Indonesische kwestie. Om den precairen moeilijkheden het hoofd te bieden, is een aantal rant soenen verdubbeld en heeft men van het Britsche leger 1100 ton gerstemeel gekocht om onder de Indonesiërs te distribueeren. Maar ook de monetaire situatie is heel verward. Het prijspeil is tot ongekende hoogte gestegen. Daar bij komt. dat men met tweeërlei geld te maken heeft. Een ei kost bijvoor beeld in Nederlandsch-Indische munt f. 1.25, tegen 12 cent in Republikeinsch geld. Het te Batavia verschijnende dag blad teekent hierbij aan, dat de dub bele circulatie de wortel is van alle kwaad. Het dualisme, dat tot dusver slechts de politieke betrekkingen ken merkte, is nu ook in de economische sfeer doorgedrongen, waar het een zelfde ellende veroorzaakt. Communisten worden sterkste partij. 26 millioen Fransche mannen en vrouwen moesten gisteren ter stembus om een parlement te kiezen, dat het land 5 jaar zal vertegenwoordigen. BINNENLAND. Van heden tot 16 November wordt te Den Haag een conferentie gehouden, welke tot taak heeft het voorbereiden van een reglement voor internationalen telexdlenst. Betreffende de vestiging van een deel der productie van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Almelo verne men wij van de zijde der Phlltpsfabrieken nog, dat daar een onderdeel voor radio- gTamophoons. zal worden vervaardigd. .-^Minister-president Beel heeft een bezo^ gebrac'- aan Goeree en Overflak- kee. Het aantal aanvragen voor rauto telefoongesprekken met Ned.-Indlë ls zóó groot, dat het noodzakelijk ls gebleken den spreektijd te beperken. Daarom ls thans bepaald, dat gesprekken met niert- zake lijken Inhoud (famlllegesprekken) niet langer zullen mogen duren dan 3 minuten, terwijl voor zakengesprekken een maximumduur van 6 minuten ls vastgesteld. Zaterdagmorgen hebben Nederland sche militaire eenheden te Batavia een parade gehouden "oor generaal Stopford en lt generaal Mansergh. 1500 leden van dc 7-December-divisie en de ,U"-brigade namen hieraan deel met artillerie, tanks, brenn-carrlers en gevechtswagens. Lt. generaal Spoor, vice-admiraal Plnke, gen.-majoor Buurman van Vreede. gen. majoor de Waal en gen. majoor Duerst Brltt waren de Nederlandsche vertegen woordigers. Minister Wauters heeft den heer G. Nypels, correspondent van het „Algemeen Handelsblad", de versierselen overhandigd van ridder van de kroonorde van België. De Nederlandsche wal vlschvaarder „Willem Barendsz" passeerde Zaterdag, blijkens een telegram van den speclalen verslaggever aan boord, Madeira. Alles ls wel en met een snelheid van 10 mijl per uur zette het vaartuig koers naar Kaapstad. De Centrale Eereraad voor de Kunst heeft ln hooger beroep de uitspraken van den eere-raad voor de Muziek, waarbij aan Eduard Fllpse, dirigent van het Rot- terd. Phllharmonlsch Orkest, de bevoegd heid was ontnomen voor den tijd van 3 Jaar als zoodanig op te treden, vernietigd. Dit beteekent dus een volkomen rehabili tatie van dezen Rotterdamschen dirigent. De K.L.M. zal ln December een twee de speoiale vluoht op Zuld-Afrlka uit voeren. Het vliegtuig, waarschijnlijk de ..Schie dam", dat op 7 December van. Schiphol vertrekt, komt op 9 December In Johan nesburg aan. De terugkeer wordt op 14 December aanvaard en op 16 December landt ..et weer op Schiphol. Binnenkort zal aan de universiteit van Batavia een verkorte kostelcoze op leiding tot bestuursambtenaar worden In gesteld. buitenland Ook de minister voor de zuivering van Wuerttemberg-BadenGottlob Kamm, beeft zijn. ontslagaanvrage ingetrokken. De Fransche politie verricht meer dan 100 arrestaties per dag bij haar strijd tegen een plotselinge toeneming van de misdaad. Na middernacht lijkt Parijs wel een „bezette" stad. Overal ziet men gewa pende patrouilles en er zijn nog geen teekenen die erop wijzen, dat de stroom van arrestaties zal verminderen. Naar van bevoegde zijde wordt ver nomen, heeft 'Engeland aan de Ver. Sta ten levering ln het begin van 1947 van een groote hoeveelheid tarwe verzocht. Een Amerikaansche marine-eenheid van IJsbrekers, vl legtuig ver zorg Ingssche - pen, vliegtuigen en 50<ro man wordt thans uitgerust ln havens aan de Oost- en Westkunst van de Ver. Staten voor een expeditie tot cOSp ln het Zuld-Poolgebled op zoek naar uranium. Vijf professoren aan de uni/ersitelt van Keulen zijn door het Britsche mili taire bestuur ontslagen wegens het steu nen nazi-Ideologie. De chauffeur van Gromyko ls door de New Yorksche politie bekeurd wegens te hard rijden, toen hij Gromyko van het hoofdkwartier der N V. naar de Sovjet- Russische ambassade bracht. De Amerikaansche regeering heeft de Hongaarsche regeering er van op de hoogte gesteld, dat binnenkort 174 Hon gaarsche binnenschepen, die tot op heden in de Amerikaansche bezettingszones ln Duitschland en Oostenrijk werden vast gehouden, zullen worden teruggeven. Ete algemeene verwachting was, dat de communisten en conservatieven winst zouden behalen, mede ten gevolge van de onzekerheid in de MHP, (de vooruitstrevende partij van R.K.) en deze verwachting schijnt te worden be waarheid. Opvallend is ook het groote aantal onthoudingen, maar het Fran sche volk is begrijpelijkerwijs eenigszins beu van verkiezingen. Zes maal in 13 maanden tijds heeft het Fransche volk moeten stemmen en moeten luisteren naar verkiezingspropaganda. Politieke vergaderingen waren dan ook slecht be zocht in den laatsten tijd. Hoe genoeg de Franschman krijgt van al die toch ten naar het stemlokaal, blijkt uit een caricatuur in ,La Bataille". Daarop ziet men een man bewusteloos uit een stem lokaal dragen. Het onderschrift luidt: „De arme kerel is uitgeput door zooveel verkiezingen". Te Parijs heeft circa 40 pet. der kie zers niet gestemd, in Marseille en Bor deaux 50 pet. niet! Voor het geheele land zou het percentage echter 19 be dragen. De laatste cijfers die bekend gemaakt zijn, luiden: Communisten 5.475.955 stemmen; MRP. 5.033.425 stemmen; Socialisten 3.454.080 stemmen; Radicalen 1.971.660 stemmen; Conservatieven en Gaullis ten 2.137.630 stemmen. Communisten 168 zetels, winst 16; M.R.P. 159 zetels, winst 2; Socialisten 94 zetels, verlies 27; Conservatieven 63 zetels, winst 4; Radi calen 50 zetels, winst 14; Gaullisten 24 zetels, winst 17. 28 Van de 31 communistische, socia listische en MitP.-ministers zijn her kozen. Tot de meest markante politieke lei ders, die herkozen zijn, behooren Ge orges Bidault, premier, Maurice Thorez. Doodenherdenking te Londen. Het Britsche nationale gedenkteeken voor de gevallenen uit den tweeden we reldoorlog is gisteren door den Engel- schen koning onthuld. Het is een een voudige inscriptie, die in den cenotaaf is gegrift. Deze cenotaaf, die in White hall staat, was tot dusver het gedenk teeken voor de dooden uit den eersten wereldoorlog. De Britsche koning onthulde de in Romeinsche cijfers gehouwen jaartallen 1939 aan den Westelijken kant en 1945 aan den Oostelijken kant van het mo nument. Daarna klonk kanongebulder en werden twee minuten stilte in acht genomen. Behalve de koning en de geheele mi nisterraad bevond Winston Churchill zich ook op de gereserveerde tribune. Een groote stilte hing over de men- schenmenigte, die onder de koude schit tering van de wintersche zon in White hall was samengestroomd. Mannen en vrouwen herdachten blootshoofds de ge vallenen. Nadat „De laatste post" geblazen was. werd de stilte verbroken. De Britsche koning, prinses Elisabeth, ministerpresident Attlee en Win ston Churchill legde kransen van Vlaamsche klaprozen en nadien volg den zooveel bloemstukken, dat de voet van de cenotaaf bedolven werd onder het scharlaken kleed van klaprozen. De aartsbisschop van Canterbury leid de daarna een korten dienst. De zitting der V. N. Op de algemeene vergadering der V.N. werden Zweden, IJsland en Afghanistan met algemeene stemmen als leden toe gelaten. Vervolgens werd de plaatsbepaling van den permanenten zetel van het hoofd kwartier der V. N. in discussie gebracht. Sir Hartley Shawcross (Engeland), zeide, dat hü het thans voor de com missie voor het hoofdkwartier mogelijk achtte een andere plaats in overweging te nemen, behalve New-York en San Francisco. Bloom (V.S.), sprak de hoop uit, dat het hoofdkwartier in de Ver. Staten zal blijven. Molotof (sovjet-unie) steunde het Engelsche voorstel. Ten slotte werd een amendement van Shawcross, inhoudende, dat de commis sie het recht zal krijgen behalve New- York en San Francisco andere plaatsen in overweging te nemen, met 28 tegen 15 stemmen aangenomen. leider der communisten en vice-presi dent Paul Reynaud, voormalig premier, evenals Felix Gouin, Edouard Daladler en Edouard Herriot. verder Michel Cle- menceau (zoon van den „Tijger"). Incidenten van beteekenis zijn blijk baar niet voorgekomen. De vraag wordt reeds gesteld, of de communisten het premierschap in d« nieuwe regeering. die in Januari moet worden gevormd, zullen opeischen voor Thorez,

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1