Vóór de beslissing in Indië? Commissie-Generaal spreekt Maandag te Cheribon WEERBERICHT Met een enkel woord 85ste Jaargang ZATERDAG 9 NOVEMBER 1946 No. 25928 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. w. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Omzwaai in Amerika Een directe verrassing was de uitslag van de verkiezingen in Amerika niet, doch op een eclatante overwinning als door de republikeinen behaald, zullen aan den anderen kant toch weinigen ge rekend hebben. De zege is compleet! Zoowel in Huis van Afgevaardigden als in den Senaat hebben de republikeinen een dergelijke meerderheid verworven, dat zy oppermachtig zijn. De regeering Truman zal voortaan regelrecht gevan gene der republikeinen zijn, want zelfs toepassing van het veto-recht kan den president niet meer baten, hoogstens slechts eenig uitstel geven. Er zijn symptomen te over, die den gang van zaken in Amerika maar al te gereede kunnen verklaren. In de eerste plaats het persoonlijk bewind van wijlen president Roosevelt, die het klaar speel de voor de vierde*maal te worden ge kozen, terwijl nog nooit iemand, zelfs zijn roemruchte voorganger van den zelfden naam niet, het tot een derden termijn had gebracht! Truman, die hem zoo onverwacht moest opvolgen, toen de dood Roosevelt kwam opeischen, was niet opgewassen tegen de taak van zijn voorganger. Het zij volmondig erkend, maar zou iemand anders dat wel zijn geweest? Wij dur- van daaraan te twijfelen. Met Roosevelt ging het geheele systeem van zijn be wind, dat een-zuiver persoonlijk karak ter droeg, ten gronde. Truman had niet en kon niet hebben het overwicht, dat Roosevelt zoo ruimschoots bezat. Dat bracht ver zwakking in eigen partij, die wel het scherpst is belicht door het optreden van vice-president Wallace vlak voor de verkiezingen. Wallace beoogde feitelijk niet meer of minder dan het ten val brengen van Byrnes als minister van Buitenlandsche Zaken, terwijl Byrnes als het ware de belichaming was van de Amerikaansche buitenlandsche poli tiek naar buiten en naar binnen. Het was een volslagen gezagsondermijning van binnen uit! Hoewel niet geheel vrij van overdrij ving, ligt er niettemin een kern van waarheid in de meening van het Fran- sche blad l'Aube, het orgaan van de Fransche MRP, waar dit orgaan zegt: „Amerika heeft gestemd voor Byrnes, tegen Wallace, wiens naar Muenchen riekende verklaringen grootendeels ver antwoordelijk^. gesteld moeten worden voor de democratische nederlaag". Uit bovenstaande aanhaling volgt lo gisch, dat niet gedacht wordt aan wij ziging van beteekenis in Amerika's bui tenlandsche politiek en in groote lijn heerscht in dit opzicht de grootste een stemmigheid. Byrnes, die eenige repu- blikeinsche leiders in zijn naaste omge ving had, vertegenwoordigde de stem van Amerika naar buiten! In hoogste instantie blijft de mogelijkheid, dat de politiek tegenover de Sovjet-Unie nog iets minder plooibaar zal worden, doch al te ernstig behoeft dat niet te worden genomen. In de tweede plaats was er de binnen- landsche ontevredenheid over alles en nog watMet de z.g. New Deal werd zoodanig gemarchandeerd, dat er wei nig van overbleef. En verder was er reden genoeg om te „kankeren". Daar was de voortdurende controle op elk ge bied. waaarvan men meer dan beu was, nu de oorlog voorbij was. daar waren de stakingen, die den wederopgouw ver traagden en stagnatie veroorzaakten in de productie van hard noodige goederen en zoo was er nog zoo veel, dat aan leiding gaf tot grieven. Men wilde wat anders en daar er slechts twee partijen zijn in Amerika, kwamen de republikeinen als overwin naar uit de bus. En zoo ziet men, dat in Amerika, al thans wat de binnenlandsche politiek betreft, de verkiezingen een ruk naar rechts hebben gebracht,- zulks in tegen stelling tot overal elders ter wereld. Amerika zal zich afwenden van de „ge leide economie" en terugkeeren tot vrij heid van het particulier initiatief. In dit verband rijst de vraag, hoe de arbeiders zullen reageeren en geheel ge rust mag men in dit opzicht niet zijn. Voor president Truman komen een paar allesbehalve aangename jaren, nu hij zal moeten regeeren met een hem vijandig gezind parlement. In geen en kel land is een dergelijke situatie denk baar; overal elders zou regeering en met haar de president aftreden, doch traditie zal Truman beslist weerhouden van een dergelijken stap. die zou in- druischen tegen de grondwet, die hij al noemde een der Engelsche bladen de ze een antiek meubel! hoog zal hou den. Wat de omwenteling in Amerika voor de wereld zal beteekenen, is nog moei lijk te overzien. Speciaal op economisch terrein zal zij haar weerklank vinden, dat staat vast, maar hoever dit zal gaan Thans wordt officieel uit Batavia het Indonesiërs zijn in het bijzonder be- rnlf An/ln niA JaitAJoal J -- volgende medegedeeld: „Men is voor nemens de volgende bijeenkomst van de Nederlandsche en Indonesische delegatie te Cheribon te houden ten einde de gelegenheid te scheppen in verbinding te treden met president Soekarno en vice-president Hatta. De politieke bijeenkomst zal Maandag 11 November a.s. plaats hebben. De ple naire zitting, waaraan de subcommis sies haar rapporten zullen overleggen, zal, aangezien de beide delegaties dan te Cheribon aanwezig zullen zijn, daar eveneens gehouden worden". In verband met het bovenstaande verneemt Aneta, dat de leden van de Commissie-Generaal zich tijdens hun verblijf in Cheribon waarschijnlijk aan boord van een Nederlandsche torpedo- bootjager zullen bevinden. UP. verneemt, dat Sjahrir gisteren een ontmoeting gehad heeft met Soe karno en het Indonesische kabinet op een bijeenkomst, die te Djokjakarta werd gehouden en die beslissend is voor de vraag of het Nederlandsche voorstel van een Unie tusschen de Ver. Staten van Indonesië en het Ko ninkrijk der Nederlanden onder de Kroon aanvaard dient te worden. Zes belangrijke punten. De kwestie van oorlog of vrede staat thans voor Indonesië op het spel, om dat de Commissie-Generaal categorisch heeft verklaard, dat een band met de Kroon het laagste minimum be- teekent, dat de Indonesiërs moeten aanvaarden in ruil voor erkenning als Republiek. Er zijn twee factoren, die gunstig zijn ten aanzien v^n een aanvaarding van het Nederlandsche aanbod door de In donesiërs. Ten eerste: ten einde den band met de Kroon te behouden heb ben de Nederlanders groote concessies toegestaan en de Indonesiërs beseffen, dat men in Nederland niet ongeneigd is nog meer concessies te doen. Ten tweede: De Indonesiërs vreezen, dat de meening der wereld zich tegen hen zal keeren, wanneer zij zich blijven ver zetten tegen een instelling, die groo tendeels gelijk staat met theoretische souvereiniteit van de Kroon en geen werkelijke beperking van de aangebo den onafhankelijkheid beteekent. De vreesd voor internationale interventie, welke naar men aanneemt hun min der zal opleveren, dan de Nederlanders reeds hebben aangeboden. Indien hetgeen door vele kringen verwacht wordt gedurende de bijeen komst te Cheribon een definitieve over eenkomst wordt aangekondigd, zal deze de volgende hoofdpunten bevatten, wel ke aan het Nederlandsche parlement zullen worden voorgelegd. 1. Erkenning van het gezag-defacto der Indonesische republiek over Java en Sumatra. 2. De republiek en de Nederland sche regeering zullen onmiddellijk stappen ondernemen voor de vestiging van de Vereenigde Staten van Indo nesië, bestaande uit de federale sta ten Borneo, Groote Oost (Celebes, Bali, Lombok, Soenda-eilanden) en de republiek Java en Sumatra. 3. De federale staten Borneo en de Groote Oost zijn geheel vrij zich al of niet bij de republiek Java en Su matra aan te sluiten. 4. Een constitueerende vergadering zal bijeengeroepen worden om een grondwet voor de Ver. Staten van Indonesië op te stellen. 5. De Ver. Staten van Indonesië zullen een unie vormen met het Ko ninkrijk der Nederlanden onder de Kroon, waarbij beide partijen hooge commissarissen zullen uitwisselen. 6. Vorming van gecombineerde Ne- derlandsch-Indonesische raden wier samenstelling en functies zullen wor den bepaald na een nieuwe grond wettelijke herziening van de buiten landsche politiek, de defensieve en economische politiek. ONGEKENDE SPANNING! In Batavia, waar men zoo menigmaal gehoopt en vervolgens weer gewan hoopt heeft, heerscht een ongekende sfeer van spanning, nu alle kringen wachten op het resultaat der beslis sende besprekingen. Vereenvoudiging der vleeschdistributie. Met ingang van Maandag 11 Novem ber a.s. zullen ter vereenvoudiging der vleeschdistributie. behalve bloedworst, thans ook leverartikelen, nierbrood en zure zult zonder inlevering van bonnen verkrijgbaar worden gesteld. Dit geldt eveneens voor lever, nier zwezerik, hart, uier, en pooten, alles uiteraard voor zoover voorradig. De dreigende voedselnood in de Britsche zone. AMERIKA HELPT ENGELAND. De omroep voor het Amerikaansche leger te Frankfurt heeft bekend ge maakt. dat de voedselvoorraden in de Amerikaansche bezettingszone groot ge noeg zijn om het Amer. militair bestuur in de gelegenheid te stellen de Britsche zone door den dreigenden moeilijken tijd heen te helpen. Dit Is, aldus de radio, door Amerikaansche functionarissen aan de autoriteiten in de Britsche zone me degedeeld. Bevin heeft gisteren een lang onder houd gehad met Byrnes over de situa tie. De Duitsche vakvereenigingen hebben bij monde van Franz Spliedt, voorzitter van het Hamburgsche vakvereenigings- comité, een beroep op Amerika en En geland gedaan om onmiddellijk levens middelen naar Duitschland te verzen den. „Ter voorkoming van den honger dood van 70 millioen menschen, van wie de meesten nooit achter de nazi-bewe ging gestaan hebben". ..Tot nu toe zijn de vakvereenigingen vol vertrouwen, dat zij den steun bezit ten van de arbeiders", aldus Spliedt, „maar wij kunnen niet verzekeren, dat er geen heftige reactie zal zijn op de voedsel-situatie". „Uit dien hoofde doen wij een beroep op het geweten der wereld om een ca tastrophe te voorkomen". De zitting der V. N. AMERIKAAN SCHE GERUSTSTELLING. Senator Arthur Vandenberg, leider van de republikeinsche partij, heeft in de administratieve en budgetaire com missie der VN., waarin hij de V.S. ver tegenwoordigt. het volgende gezegd: „Onafhankelijk van de politieke rich ting van de te Washington zetelende regeering kunt gij rekenen op de vol ledige medewerking van de regeering der V.S. bij het streven naar een systeem van wederzijdsche verdediging tegen agressie door middel van de VN. en naar 'n georganiseerden rechtvaardigen vrede in een betere, veiliger en geluk kiger wereld". Deze eerste verklaring over de hou ding van de V.S. ten aanzien van de VN. na de verkiezingen werd door de andere afgevaardigden met applaus be groet. Gisteren is de 100ste bijeenkomst sinds Potsdam gehouden van de vier minis ters van Buitenlandsche Zaken. De voornaamste punten in de verdra gen met Roemenië en Italië werden be sproken, maar er werd geen besluit ge nomen. De kwestie Triëst kwam niet ter sprake. Naar verluidt, besloten de ministers het verdrag met Italië even te laten rus ten, waarop zij tot het Roemeensche verdrag overgingen. Na een zitting van bijna vijf uur besloot men tot Maan dagmiddag uiteen te gaan. NEDERLAND KRIJGT 2000 AMERIKAANSCHE LEGERWAGONS. De directeur van het afwikkelingsbu reau der V.S. voor het buitenland, Bon ner. heeft te Parijs verklaard, dat een grpot aantal Amerikaansche legerwa gens aan Frankrijk, Polen, Nederland en Griekenland zal worden overgedaan, daar deze landen tot de zwaarst getrof fen van Europa behooren. Van een totaal van 11.136 wagons van alle typen, zal Frankrijk er 6409 ont vangen. Nederland 2000. Griekenland 1050 eri Polen 1327. De tijd van afleve ring zal van 4 tot 6 maanden bedragen, en te Maastricht geschieden. MARY CHURCHILL VERLOOFD. Miss Mary Churchill heeft zich verloofd met kapitein Christopher So am es van de Coldstream Guards, eenlgen zoon van ka pitein Granville Soames. Dit werd door Winston Churchill bekendgemaakt. De datum van het huwelijk ls nog niet be kend. doch men vermoedt, dat het huwe lijk in Januari zal worden gesloten. PLAATSELIJK REGEN. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk regen, later opklarend. Ma tige. aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Noord en Oost. Tem peratuur tusschen 4 en 8 graden. Bij het gebouw van Njord werden gisteren op eenigszins plechtige wijze nieu we populieren geplant. Terwijl de praeses van Njord de heer W. J. Suermondt een jonge populier vasthoudt, wordt deze door den praeses Collegii den heer K. J. Cath in den grond gespit. Links van hen de heeren J. Th. Wilkens, ab- actis van Njord en H, Mees, quaestor Collegii. In het ministerie van Binnenlandsche Zaken is Z.K.H. Prins Bernhard giste ren geïnstalleerd als voorzitter van de NIWIN. De installatierede werd uit gesproken door den minister-president. Prins Bernhard tijdens zijn antwoord- rede tusschen dr. L. J. M. Beel (links) en ir. P. F. S. Otten, tweede voorzitter van de NIWIN. (Foto ANP-v. d.W.) Crisis in België voorloopig bezworen. Ten gevolge van de vergadering der liberale fractie in de Belgische Kamer en den Senaat, waarbij besloten werd de regeering niet ten val te brengen, is de jegeeringscrisis tijdelijk bezworen. De Spaansche kwestie. Naar verluidt, zijn de Vereenigde Sta ten nog niet bereid tot ingrijpende maatregelen tegen het Spanje Franco, zooals b.v. het toepassen van economi sche sancties volgens het voorstel van Wit-Rusland. De Amerikaansche delegatie bij de V.N. heeft de aangelegenheid besproken en hoewel men nog geen definitief standpunt heeft ingenomen, is mentoch wel van meening, dat de tijd voor der gelijke maatregelen nog niet rijp is. De Spaansche ambassade te Washing ton zegt in een circulaire getiteld: ..Schennis van hetinternationale recht": De beschuldigers van Spanje zijn er niet in geslaagd om de voornaamste beschul diging tegen Spanje, dat het een gevaar zou vormen voor den internationalen vre de en veiligheid, te bevestigen. Het is absurd, dat over den beklaagde recht moet worden gesproken door een inter nationale organisatie, waarvan hij geen lid is, waarvoor hij niet verschijnt en door wie hij niet gedagvaard is". SAKSEN WORDT ELFDE DUITSCHE STAAT. De voormalige provincie Saksen zal een staat gaan vormen, bestuurd door een president en acht ministers. Dit geschiedt op initiatief van het Sovjet- bestuur. De socialistische eenheidspar tij zal een grondwet voor den nieuwen staat opstellen. Het zal de elfde staat van Duitschland worden. BINNENLAND. Gisteravond is de eerste groote ten toonstelling van Fransche wandtaoljten, welke na den oorlog hier te lande is ge organiseerd, in het Rijksmuseum te Am sterdam geopend. Amsterdam is de eerste stad na Parijs, die deze tentoonstelling, „de wandtapijten der Fransche kathe dralen en Dalelzen en de tapijtweefkunst van heden", te zien krijgt. - Ongeveer 200 vrouwen uit het ge heele land. alsmede eenige tientallen gas_ 1 schadevergoeding ten uit België, Frankrijk. Luxemburg. De- nemarken en Noorwegen komen van 811 November te Amsterdam bijeen op Initia tief van de Nederlandsche verc-eniging van vrouwen met academische opleiding. Het doel van het congres ls eenige al- gemeene problemen te bespreken, die zijn voortgesproten uit de Duitsche bezetting in de Westersche democratische landen. Hedenmiddag zal voor de honderdste maal sedert de opening van den K.L.M.- dlenst AmsterdamNew-York v.v. van Schiphol een „Flying Dutchman" ver_ trekken. Het ls de Constellatlor PH-TAW, met gezagvoerder H. Dill. Ter gelegenheid van deze Jublleum-vluoht zal den passa giers van het toestel een Delftschen K.LM.-tegel worden aangeboden. Minister Lleftlnck heeft gisteren op het gemeentehuis van Middelburg en in Breskens besprekingen gevoerd met ge meentebesturen en vertegenwoordigers i van stichtingen en vereenlglngen. om- 1 trent den wederopbouw in Zeeland en de aan oorlogsslachtoffers toe te kennen De hevige explosie* van munitie in het Relchswald gaan eiken middag nog regelmatig door. Op gezette uren trillen de ramen der hulzen in net grensgebied en zelfs tot in Nijmegen toe Prins Bernhard heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan het opleidings kamp van de Marine; de marinekazerne „Hilversum" te Loosdrccht. Gisteravond opende Koos Vorrink. voorzitter van de Partij van den Arbeid in de groote zaal van Bellevue te Am sterdam een congres over ..actieve cul tuurpolitiek", dat twee dagen zal duren en georganiseerd is door de P.V.A. In de Heelsumstraat te 's-Graven- hage wilde de 24-jarige J A. H„ wonen de aan de Soestdykschekade een op hol geslagen paard grijpen en tot stilstand brengen. Hij kwam te vallen en kreeg een schedelbasisfractuur. Gisternacht is het slachtoffer in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde overleden. BUITENLAND. De Times verneemt uit New York. dat volgens het blad „Science" van de Amerikaansche vereenlging tot bevorde ring van de wetenschap, synthetische penlcelllne bereid ls Het blad verklaart, dat een product, gelijk aan het natuur lijke. is verkTeeen. De kerk van Engeland zal het vol gend Jaar een eigen filmblad uitgeven, waarin de films zullen worden -bespro ken. welke door de kerk goed geacht wor den. De andere films zullen door het blad genegeerd worden. Het Amerikaansche departement van Marine heeft medegedeeld, dat de Ame rikaansche vloot in de Mlddellandsche Zee ln het laatst van November een be leefdheidsbezoek zal brengen aan de Turksche havenstad Smyrna, in het ha- der van een serie bezoeken aan Levan- tijnsche havens. Volgens berichten uit Korea heb ben de Russen en Ohineesche commu nisten MandsJoerUe zoodanig van machi nerieën en goederen beroofd, dat het economisch herstel van dat gebied wel 40 Jaar zal vergen. In Frankrijk ls de prijsbeheerschlng voor champagne afgeschaft. Ten gevolge van de zulveringsvoor- schrlften der geallieerden zyn meer dan 160.000 plaatselijke regeerlngsambtenaren ln Japan uit hun ambt ontzet. Een Amerlkaansch militair gerecht te Weenen heeft zeven Jeugdige Weeners die het haar van een vriendin van een Amerlkaansch soldaat hadden afgeknipt en den soldaat verwondingen hadden toe gebracht, veroordeeld tot twee en een half Jaar gevangenisstraf. De voornaamste radiozender van het Duitsche persbureau Dana, die bij Frankfort was opgesteld, is door een feilen brand geheel verwoest. Een Brltsch geestelijke heeft in een brief van de Times de suggestie gedaan, dat elke geestelijke gedwongen zou wor den om eenmaal per Jaar naar zyn eigen preeken te luisteren, door middel van weergave per gramofoonplaat, teneinde Een vliegende auto. Een 37-jarige Amerikaan heeft een „Airphibian" uitgevonden, een combi natie tusschen een auto en een vlieg machine. Hij arriveerde per auto op een vliegveld irr Connecticut, aldus meldt „de Evening Standard" uit New York, bevestigde een propeller en vleugels aan zijn wagen en steeg op. Na eenlgen tijd met een snelheid van 190 km. per uur te hebben rondgecirkèld landde de „vliegende auto" op vier wielen, waar mede de eerste proefvlucht was ge slaagd. De uitvinder heeft een fabriek opgericht om deze nieuwe toestellen te bouwen. Zij zullen ongeveer 10.000 gul den per stuk kosten. Het bevestigen en verwijderen van schroef en vleugels neemt slechts vijf minuten in beslag. De zeer lichte carrosserie van de auto biedt plaats aan twee personen. AMERIKA ROEPT POLITIEKE VERTEGENWOORDIGERS UIT ALBANIË TERUG. Naar officieel wordt bekendgemaakt, heeft Amerika zijn politieken vertegen woordiger in Albani teruggeroepen. De Amerikaansche missie, aldus 'de mededeeling van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, heeft het doql, waarvoor zij was uitge zonden, niet kunnen bereiken". De hui dige Albaneesche regeering is bij voort during niet bereid zich tegenover Ame rika te verplichten door bilaterale over eenkomsten, welke in het geheel geen last voor Albaiiië beteekenen. 0 Luxemburgsche grenscorrecties. Het agentschap ,3elga" verneemt uit New York, dat het groobhertogdom Luxemburg van plan Is op de vergade ring der „groote vier" te New York een wijziging van zijn grens met Duitsch land te vragen. De Luxemburgsche minister van bui tenlandsche zaken, Bech, heeft ver klaard, dat de Duitsch-Luxemburgsche grens gevormd wordt door de Sauer en de Moezel. De regeering wil de grens naar de tegenovergestelde zijde van deze rivie ren, waarvan de valleien tot Luxem burg behooren, verleggen. „Staakt het vuren" in China. Volgens een door generalissimus Tsjang- kai-sjek gegeven order moeten de regee- ringstroepen ln China en MandsJoerUe op 11 November het vuren staken en ln hun diverse stellingen blijven om het gezag en het geduld van de regeering by het tot stand brengen van den vreden te toonen. Of het hu „vrede" ln China zal worden? Aanwijzing suikerbonnen. Te beginnen met de periode van 23 November tot 7 December zal de aan wijzing .van den suikerbon weer nor maal in de eerste week van elke veer- tiendaagsche periode geschieden. Zooals reeds is aangekondigd, zou de achterstand in de bevoorrading, welke was ontstaan, tengevolge van de extra- verstrekkingen in September, eerst in op merkzaam te worden op gebreken in den loop van November kunnen wor- zyn voordracht. Iden ingeloopen. „Gestolen effecten" lagen in de kluis. VREEMDE HISTORIE TE TIEL. Het was voor de Tielsche politie een eigenaardige gewaarwording, toen zij bij onderzoek op de gemeente-secreta rie aldaar, in een kluis de effecten vond, waarnaar zij reeds gerulmentijd overal in het land naarstig had ge zocht. Het waren de effecten, die reeds vanaf den Duitschen bankroof by de Nederlandsche Handelmij. te Tiel wer den vermist. Een nader onderzoek van de gedragingen van den onlangs gear resteerden leider van den distributie - kring, V., tevens hoofdcommies ter secretarie te Tiel, was oorzaak dat de ze kluis, waarvan alleen V. den sleutel onder zijn beheer had, werd geopend. Behalve de bedoelde effecten, vond de politie er nog een hoeveelheid imitatie- zilver, gebruiksvoorwerpen, een aantal geweren en ammunitie. Naar dé her komst van de verschillende voorwer pen en de toedracht van deze zaak wordt een onderzoek ingesteld. Nëderland heeft machinedeelen uit Duitschland noodig. DESKUNDIG ONDERZOEK GEWENSCIIT. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft besloten de hoofd groep industrie te verzoeken by de re geering aan te dringen op hernieuwde krachtige stappen by de geallieerde re- legeeringen, opdat: Nederlandsche deskundigen zich op de hoogte kunnen stellen van de Duit sche productiecapaciteit. Spoedig een regeling worden getrof fen voor het betrekken van machine- onderdeelen en materialen uit Duitsch land. By de definitieve plannen voor de Duitsche nyverheid rekening gehouden wordt met de betrokken Nederlandsche belangen, en het vervoer van en naar het Duit sche achterstand niet kunstmatig wordt afgeleid van de Nederlandsche havens en transportwegen, welke daartoe tech nisch en economisch het best zyn ge situeerd. Begin December extra bon voor gesmolten kaas. Waarschyniyk zal begin December een extra bon voor gesmolten kaas wor den bekend gemaakt, waarop voor iedereen, behalve voor kinderen, gebo ren in 1945 of later, 50 gram verkrijg- baar zal zyn. Nederland helpt Suriname met boter. In Suriname zijn de moeilijkheden met de vetvoorzierüng zoo groot gewor den, dat het gouvernement zich ge noodzaakt heeft gezien aan het moe derland hulp te vragen. Aan het aan vankelijk verzoek tot levering van 250.000 kg. boter zou Nederland niet direct zonder bezwaar voor de eigen voorziening kunnen voldoen. In af wachting van het resultaat van pogin gen, welke Suriname elders onder neemt, om in haar behoefte aan vette voorzien, zal ons land voorloopig met de levering van 25.000 kg. in den loop van deze maand helpen om den eer sten nood te lenigen] Omstreeks 19 No vember zullen met de „Prins Willem IV" van de K.N.S.M. 25.000 kg. boter in blik naar West-Indië gaan. De hoeveelheid kan voorloopig slechts ongeveer een honderdste deel zyn van wat ons land zelf in tweeweken op den bon ver bruikt. De Piet Hein beschoten. Gisteren deelde de voorlichtingsdienst der Nederlandsche marine te Batavia mede, dat de torpedoboot jager „Piet Hein" op 7 November van de Atjehsche kust uit door twee battery en waarschyn- Ujk van 12 cjn. kaliber, beschoten is. De Piet Hein voer langs de kust van Sumatra en had instructies om eventu eel een actie te ondernemen, indien het incident van de „Hollandia" zich her halen zou. (In den namiddag van den 24sten October werd het Nederlandsche koop vaar dy schip .Hollandia" in de na bijheid van Kroeng Raha-baai, Noord- Sumatra onverwachts met geschutsvuur aangevallen) De beschieting had plaats op dezelfde hoogte als van de „Hollandia". De tor- pedobootjager werd niet geraakt en te gen de battery en is een actie ingezet. Munitie in een kachel. Toen de eohtgenoote van den land bouwer D. te Stokkum by Markelo met eenig houtafval de kachel had aange maakt volgde plotseling een geweldige explosie. Vermoedelyk bevond zich een projectiel tusschen het hout. De kachel sprong uit elkaar. De vrouw werden de kleeren van het Ujf gerukt. Zy werd aan haar beenen ernstig m- wond. Van de kachel werd slechts de lade teruggevonden. Benoemingen bij den Hoogen Raad. Naar het ANP. verneemt is benoemd tot president van den Hoogen Raad der Nederlanden mr. dr. J. Donner. thans Raadsheer in den Hoogen Raad. Tot vice-presidenten zyn benoemd mr. N. C. M. A. van den Dies, thans Raads heer en mr. dr. W. A. J. M. Fick, even eens thans Raadsheer. Tot raadsheeren zyn benoemd mr. P. H. Smits, die tydeiyk het ambt van raadsheer uitoefende, mr. G. H. A.Fe- ber, thans rechter in de rechtbank te Almelo en mr. A. Rombach, thans ad vocaat-generaal by den Hoogen Raad. DE SAMENSTELLING VAN HET BROOD Nu. na de beëindiging van de Ame rikaansche stakingen, de aanvoer van buitenlandsche tarwe toeneemt, mag ook eenige verbetering ln de broodgraanposi tie worden verwacht. Met ingang vaa Maandag as. zal voor 50% buitenland sche tarwe in het broodbloem worde* verwerkt. De verdere samenstelling is 30% lnlandsche tarwe en 20% rogge. Re gelmatig zal de mogelijkheid van wijzi ging onder oogen worden gezien.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1