Nederland eischt mijnconcessies van Duitschland Oneerlijke hciven-concurrentie moet worden voorkomen Grenslijn van 525 tot 340 K.M. verkort WEERBERICHT De Groote Vier over Italië Met een enkel woord 85ste Jaargang WOENSDAG 6 NOVEMBER 1946 No. 25925 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 67055 Eiland Borkum bij Nederland. Aan de regeeringen van Frankrijk, de Unie van Socialistische Sovjet-Re publieken, het Vereenigd Koninkrijk en de Vereenigde Staten van Amerika, is gisteravond het memorandum aange boden betreffende de Nederlandsche territoriale en economische eischen ten aanzien van Duitschland. De regeering herinnert er aan, dat zij zich reeds -in een nota van 28 October '44 het recht heeft voorbehouden om na de bevrijding van Nederland haar standpunt en eischen kenbaar te ma ken, zulks in verband met den ernsti- gen toestand, waarin ons land was ko men te verkeeren door een complex van maatregelen, door den bezetter geno men, die de mogelijkheden van herstel zeer bedenkelijk hadden aangetast. Sindsdien is gebleken, dat, wil Ne derland in staat zijn om zijn nationale welvaart eenigermate te herstellen, een onontbeerlijk vereischte is, dat de be schikking verkregen wordt over zekere compensaties van Duitsche zijde. Te vens zal het noodig zijn waarborgen te scheppen, die de Nederlandsche econo mie zullen vrijwaren tegen discrimina toire Duitsche maatregelen, die in het. verleden ten nadeele van Nederland werden genomen. IN HOOFDZAAK VERGOEDING OP ECONOMISCH TERREIN. Gebleken is, dat het letsel, aan de nationale ecoflömie toegebracht der gelijke afmétingen heeft aangeno men, dat een herstel in den vorm van toewijzing van Duitsch gebied, tengevolge van den omvang, die deze annexaties zonden aannemen, practisch niet te verwezenlijken zou zijn. Derhalve heeft de Nederland sche regeering gemeend de compen satie in hoofdzaak op economisch terrein te moeten zoeken. Zij heeft zich daarbij tevens laten leiden door de gedachte, dat het Neder landsche volk traditioneel tegen annexionisme, gekant is, terwijl de Nederlandsche regeering bovendien geen oplossing wenscht na te stre ven, die de kiem in zich zou kun nen bergen van toekomstige con flicten en van Duitsche irreden- tisme, die op hun beurt een bedrei ging voor vrede en veiligheid in Europa zouden kunnen vormen. In groote trekken zijn de desiderata, die onze regeering daarbij te stellen heeft, als volgt te formuleeren: In de toekomst zullen bepaalde maat regelen moeten worden genomen om de economie van Nederland minder af hankelijk te, maken van zijn achter land. Daarvoor is in de eerste plaats noodig een verdere industrialisatie van Nederland, waarvoor een breedere ko- lenbasis noodzakelijk is. Verder is daar voor noodig een betere waarborg voor de voorziening van den Nederlandschen landbouw met meststoffen. Bovendien is het duidelijk, dat her stel van handel en verkeer met Duitsch land altijd een onmisbare factor zal blijven voor den terugkeer van het land naar welvaart. Duidelijker en duurzamer waarborgen zullen verkre gen moeten worden, ten einde het mo gelijk te maken, dat de natuurlijke voordeelen van Nederland tegenover het achterland ten volle tot hun recht komen. Dat van volledige vergoeding van de rechtstreeksche door Duitschland aan Nederland veroorzaakte schade op deze RUSTIG HERFSTWEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk nevel of mist, overigens meest zwaar bewolkt met hier en daar een tijdelijke opklaring. Droog weer. Weinig wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. Evenzeer is zij er van doordrongen dat, hoewel hierdoor een zware last op de huidige generatie van het Nederland sche volk wordt gelegd, dit bezwaar, hoewel ernstig, verantwoord is, mits be paalde voorwaarden voor het toekom stig herstel der nationale economie worden geschapen. MIJNCONCESSIES. Als eerste specifieke eisch wenscht Nederland voor een tijdvak van voorloopig 40 tot 50 jaren de be schikking te verkrijgen over een aantal Duitsche mijnconcessies in hoofdzaak op den linkerrijnoever, zooveel mogelijk liggend tusschen de Oostgrens van de provincie Lim burg en den Rijn. Over het gebruik, dat van deze con cessies zal worden gemaakt, zal de Staat der Nederlanden de beslissing dienen te hebben. Zoowel concessies, die in Exploitatie zijn, als dezulken, die nog niet worden ontgonnen, zoomede eventueele terreinen en velden, waar voor no'g geen concessies zijn uitgege ven, zullen onder deze regeling moeten worden gebracht. De Nederlandsche regeering vestigt met nadruk de aandacht op het recht streeksche en vitale economische be lang, dat voor Nederland is gelegen in het verwerven van deze mijnconcessies. Op het gebied van steenkool wordt hierdoor de mogelijkheid geschapen de Nederlandsche Importbehoefte te dek ken en de Nederlandsche kolenbasis te verbreeden, hetgeen noodzakelijk is voor de verdere industrialisatie van het land, mede in verband met de steeds toenemende bevolking. Het wordt volstrekt noodzakelijk ge acht, dat de mijnen geëxploiteerd wor den binnen het kader van de Neder landsche economie. De handel in deze kolen zal uitsluitend een Nederlandsche handel moeten zijn en de financieele afwikkeling daarvan zal moeten plaats vinden binnen den Nederlandschen va luta-kring. Loopende exploitatie-uitgaven in Duitschland, die contant dienen te ge schieden, zooals de loonen voor mijn werkers, zullen in marken worden be taald. Indien deze niet in voldoende mate gedekt kunnen worden door ont vangsten in Duitschland, zou Neder land eventueel de nood!ge Duitsche valuta beschikbaar kunnen stellen. Deze zouden verkregen kunnen worden door den verkoop van Nederlandsche levens middelen aan de mijnw ?rkersbevolking. Op één punt zal reeds aanstonds een regeling moeten worden getroffen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het noodig zijn nieuw kapitaal in deze mijnen te steken, ten einde tot een efficleüte ex ploitatie te komen. Voor zoover dit ka pitaal van Nederlandsche zijde wordt beschikbaar gesteld, zal dit kapitaal als preferent moeten worden beschouwd, niet alleen tegenover de oude aandeel houders, doch ook tegenover de be staande crediteuren. VOOR 40 a 50 JAAR. De regeeriiig acht het bovendien nuttig reeds thans voorloopig haar standpunt mede te deelen met be trekking tot den duur van deze regelingen. Gedacht wordt aan een tijdvak van 40 tot 50 jaren. Daarna zal, aangenomen dat Duitschland dan weer een normale economie zal hebben, een definitieve regeling moeten worden getroffen. Mocht dan de normale economie van Duitschland nog niet zijn hersteld, dan zal de mogelijkheid open moe ten worden gelaten voor verlenging van genoemden termijn. Wat de nog niet in exploitatie ge brachte mijnen betreft, zal een rege ling noodig zijn, waarbij overdracht van de concessies voor onbepaalden tijd aan Nederlandsche ondernemingen moge lijk is. Alleen op die basis is initiatief tot nieuwe exploitatie te verwachten. Met betrekking tot kali wen-scht de Nederlandsche regeering het volgende op te merken. Het is bekend, dat nog met geëxploiteerde kalilagen bestaan in de nabijheid van Wesel en Xanthen. Voor zoover deze concessies in Duit sche handen zijn, wenscht de Neder landsche regeering op deze concessies aanspraak te maken. DE ONEERLIJKE CONCURRENTIE VAN DUITSCHE HAVENS. Sinds het Duitsche imperialisme een wereldgevaar werd. met name na den eersten wereldoorlog, ondervonden de Nederlandsche havens een oneerlijke mededinging van de Duitsche havens Hamburg, Bremen en Emden. Kenmerkend voor deze concurrentie waren de uitzonderingstarieven van de Duitsche spoorwegen in het be lang van de genoemde Duitsche ha vens. Verder droegen de vervoers- tarieven op de Duitsche kanalen een discrimineerend karakter en ten slotte werd in de Duitsche havens een tariefpolitiek gevoerd, wat het havenbedrijf en het overslagbedrijf betreft, die ten nadeele van Ne derland was. Thans is de tijd aan gebroken aan deze onredelijke me dedinging voorgoed een einde te maken. De spoorwegen zullen b.v. alleen de normale tarieven mogen berekenen voor het vervoer naar en van de Duitsche havens. Een loyale uitvoering hiervan zal alleen ge waarborgd kunnen worden, indien voor een nader te bepalen periode toezicht zou worden uitgeoefend op de Duitsche spoorwegtarieven in het algemeen. Er zal ook op de haven- en overslag tarieven voor een bepaald tijdvak toe zicht moeten worden gehouden. Nederland zal betrokken moeten wor den bij de organen, die voor dit doel moeten worden geschapen. Vervolgens zullen er waarborgen moeten zijn, dat de Duitsche overheid in geen enkelen vorm subsidies zal ver- leenen aan het vervoer over de Duit sche kanalen. Ten slotte zullen soortgelijke waar borgen noodig zijn, opdat het wegver voer zich in Duitschland niet zal ont wikkelen tot een unfaire concurrentie voor de Nederlandsche zeehavens,voor al op het gebied van het vervoer van stukgoederen. Er is nog een bijzondere reden voor de Nederlandsche regeering om het be lang van waarborgen met zooveel na druk te onderstrepen, aangezien de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat vooral Bremen en Hamburg een deel van hun natuurlijk achterland verlie zen. Het moet voorkomen worden, dat Duitschland kunstgrepen zou toepas sen om het verkeer zooveel mogelijk op Bremen en Hamburg te poncentreeren. Wat het verkeer te water met den Ruhr betreft, zoo zal in het bijzonder moeten worden gewaakt om denDuit- schers te beletten de bovengenoemde bepalingen te ontduiken door middel van bevoordeeling van het verkeer door het Dortmund-Eemskanaal en zoodoen de de oneerlijke mededinging te doen herleven. HET DUITSCHE KANALEN- STELSEL. Bij de eischen sluit logisch aan, dat de Nederlandsche regeering eenige eischen stelt ten aanzien van het Duit sche kanalenstelsel. De regeering is van meening, dat aan Duitschland verbo den moet worden nieuwe kanalen aan te leggen, die het vervoer op den Rijn op onnatuurlijke wijze zouden kunnen af tappen, terwijl voorts de bestaande ka nalen van dezen aard niet verbreed of verdiept zouden mogen worden. Daarbij heeft de Nederlandsche regeering in het bijzonder op het oog het Dortmund- Eemskanaal en het „Mittellandkanaal". Beide kanalen werden indertijd ten na deele van het Nederlandsche vervoer gebouwd. Het zal derhalve moeten vast staan, dat deze kanalen niet verder, met het doel te discrimineer en, ontwik keld mogen worden. Het aanleggen van het Hansakanaal van Osnabrueck naar Hamburg zal niet verder voortgezet mo gen worden. HET MONETAIRE REGIME VAN DUITSCHLAND. De Nederlandsche regeering acht het van het grootste belang, dat de Duitsche monetaire politiek zoodanig zal worden gevoerd, dat de levensbelangen van Ne derland worden ontzien. Sinds Duitsch land in 1931 overging tot een reglemen teering van het buitenlandsche beta- Geen overeenstemming. Tijdens hun bijeenkomst van gister avond hebben de vier ministers van bui tenlandsche zaken het onderzoek van de onderhavigestrijdpunten in het Ita- liaansche vredesverdrag voltooid. De grootste oneenigheid ontstond over een clausule, die alle bij het verdrag betrok ken partijen verplicht het verdrag te bekrachtigen, voordat het in werking treedt. Men was van oordeel, dat deze bepaling bedoeld was als tegenzet tegen het door Joego-Slavië geuite dreigement, het verdrag niet te zullen onderteeke nen. Molotof hernieuwde zijn aanval op dit artikel, maar Byrnes noemde het onmisbaar. Na een, naar verluidt, scher pe discussie kwamen de ministers dien aangaande niet tot overeenstemming. Over de volgende drie punten werd overeenstemming bereikt: 1. Bevin trok zijn te Parijs geuite be zwaren tegen het putten van Italiaan- sche herstelbetalingen uit de loopende productie in. 2. Molotof verklaarde zich in verband met Bevin's gebaar bereid zijn vroegere bezwaren tegen het nemen van maat regelen om Duitsch bezit in Italië uit het land te halen, in te trekken. 3. Litterair bezit van Italië zal niet onder herstelbetalingen vallen. Over de volgende punten werd geen overeenkomst bereikt: 1. Vergoeding aan niet-Itallanen voor aan him eigendom aangerichte schade. 2. Handhaving van de meest geliefde handelsbepalingen. 3. Burgerlijke luchtvaartrechten in Italië. 4. De methode voor het bijleggen van geschillen. 5. Deelnemen van Italië aan finan cieele controle over Griekenland, 6. De methode voor het bijleggen van. oneenigheden tusschen groote mogend heden. 7. De vraag, of de bepalingen van het verdrag pas bindend zullen zijn, nadat alle partijen deze hebben bekrachtigd. Foto Van Vliet Gistermorgen had voor het front van de troepen op de binnenplaats der Morschpoortkazerne de beëediging plaats van de heeren M. Rijken, P. Hofman en D. M. Plate (v. 1, n. r.) als reserve-officier van gezondheid 2de klasse. Onze foto brengt het moment in beeld, waarop de garnizoens commandant majoor Desohrevel den eed afneemt. lingsverkeer, werden de in dat kader ge nomen maatregelen in toenemende mate in discrimineerenden zin toegepast ten nadeele van de Nederlandsche havens, het Nederlandsche vervoerswezen en den Nederlandschen handel. Daardoor werden de natuurlijke voor deelen. die voortvloeien uit de ligging van Nederland, en zijn positie in het internationale handelsverkeer, met voe ten getreden. Op grond van dc groote ervaring die Nederland op dit gebied heeft, is de regeering er van overtuigd, dat bfj de Duitsche autoritriten, in welke positie zij zich ook zullen bevinden, maar al te zeer de neiging zal be staan het middel van de controle op het buitenlandsch betalingsverkeer eenzijdig ip het belang van Duitsch land uit te buiten. Het is derhalve slechts redelijk, dat Nederland eischt, dat de monetaire politiek van Duitschland zoo gevoerd zal worden, dat deze vitale belangen van Neder land ten volle worden ontzien. Daar om zal aan Duitschland dc verplich ting moeten worden opgelegd om van den aanvang af, bij het herstel van zijn economisch leven, met het Nederlandsche belang ten volle re kening te houden. Nader geformuleerd komen de Ne derlandsche eischen op het volgende neerde beschikbaarstelling van bui tenlandsche betaalmiddelen uit 't Duit sche exportprovenu zal zoo dienen te VERWACHTING: „Koude Decembermaand". De afdeeling klimatologie van het K.N.M.I. te de Bilt meldt: Er zijn enkele aanwijzingen, dat de temperatuur in December be neden normaal zal zijn. Echter werden enkele berichten uit het buitenland, die tot het opmaken van deze verwachting moeten dienen, niet ontvangen. Toch meent het instituut voor een kouden Decembermaand te mo gen waarschuwen. geschieden, dat, indien de natuurlijke weg van den Duitschen uitvoer of den Duitschen invoer over de Nederlandsche havens loopt, alle daarop betrekking hebbende diensten werkelijk worden be taald. De betaling van deze diensten zal Nederland in staat stellen zijn economie en in het bijzonder zijn havensteden te herstellen. Dit houdt in, dat Nederland aan de Duitsche industrie weer een af zetgebied kan verschaffen. De onderhavige diensten betreffen de Rijnvaart en andere vervoersprestaties, de haven-, overslag- en opslagkosten, de scheepsvrachten, commissies, han delsmarges, enz. Er dient op te worden gewezen, dat Nederland niet alleen be lang heeft bij de zuivere vervoerspre staties, ook de Nederlandsche transito handel zal binnen het kader van dezen eisch tot zijn recht moeten komen. Dat wil zeggen, dat, wanneer Ne derland op de internationale markt voor Duitschland bestemde goede ren koopt of in Duitschland gepro duceerde goederen op de wereld markt verkoopt, de Nederlandsche firma, gevestigd in Nederland, de zelfde kansen moet hebben als een in Duitschland gevestigde onderne ming. Deze eisch is van het aller grootste belang ter waarborging van de internationale handelspositie van Nederland. De economische voordeelen, op deze wijze verkregen, komen neer op het vol gende De positie van Nederland als trasito- land en internationaal handelslknd werd door energie en kunde der bevol king en geographische ligging van het land verkregen. Vóór den oorlog werd deze posite aangetast en gedurende den oorlog vernietigd door Duitschland. Thans zal deze positie weer hersteld moeten worden. Doch hiertoe is een waarborg vereischt, dat Duitschland niet meer de gelegenheid krijgt de Ne derlandsche welvaart aan te tasten. Dit kan gezien worden als een voordeel voor Nederland, maar dit is een voordeel, dat gebaseerd is op eischen van recht en billijkheid. BINNENLAND. Voor de tweede maal is brand uit gebroken aan boord van het m.s. ,3oschfontein" te Amsterdam. Door snel ingrijpen kon het vuur bedwongen worden. Vier personen vielen van 6 M. hoogte in het brandende ruim en werden met moeite gered. De schade is gering; de werkzaamhe den worden normaal voortgezet. 1000 Nederlandsche gezinnen, elk met 6 koeien, die hun aanvragen reeds ingediend hebben, zullen naar Brazilië kunnen vertrekken, zoodra de regeering in dat land bereid is de transportkosten van personen en vee, die 25 millioen cr>*zeiros beloopen, te dragen, aldus Joao Alberto, Braziliaansch minister en president van een maatschappij, die zich bezig houdt met de ontginning van een uitgestrekt grondgebied in Centraal Brazilië. Op 12 November a.s. zal de Ned. Mij ter bevordering der Pharmacie haar 100-jarig bestaan te Amsterdam vieren. Tijdens een conferentie van jon geren, welke op 23 November j.l. in de omgeving van Zwolle gehouden werd, is de Algemeene Jongeren Vredes-actle opgericht. Dr. ir. M. H. Damme, oud directeur generaal der P.T.T. zal op 16 Novem ber a-s. 70 jaar worden. Er heeft zich een comité tot huldiging gevormd, waar van secretaris is de heer A. Delfos, Vlie gerlaan 11 te Den Haag- Gisterenavond heeft H.M. de Ko ningin een gedeelte bijgewoond van het concert, gegeven in de groote kerk te Apeldoorn, door de christelijke zangver- eeniging „Concordia" die bij deze ge legenheid haar 65-jarig bestaan her dacht. Jhr. W. C. Sandberg uit Essenburg is gistermiddag geïnstalleerd als burge meester van Middelburg. Te Krabbendijke vond een ernstig ongeval plaats. Van een vrachtauto, welke een groep voetballers vervoerde, brak plotseling de klap. Drie jongelui werden op den weg geslingerd. Een van hen, de 17-jarige A. L. Eppen uit Ar- nemuiden bekwam een sohedelbasis- fractuur en overleed later in het zie kenhuis te Goes. Dit ongeval was des te tragischer, omdat enkele weken geleden de eenige broer van hèt slachtoffer in Indië om het leven is gekomen. Te Duiven (G.) is een 3-jarig jon getje verbrand, tengevolge van het feit, dat hij met een lucifer een hoe veelheid buskruit, dat hij gevonden had. in een hondenhok tot ontbranding had gebracht. Naar „Trouw" verneemt, heeft de familie van wijlen dr. H. Colijn een groot deel van diens boekerij ter be schikking gesteld van de bibliotheek van de dr. A. Kuyperstichting in den Haag. Deze schenking is zeer waarde vol, vooral omdat de bibliotheek van den oud-minister-president zeer belangrijke verzamelingen bevatte op internatio naal gebied. In den Haag is in de Anna Pau- lownastraat de 50 j. duorijder J. v. R. door een militaire vrachtauto aangere den en gedood. De ministers van Financiën, van Justitie, van Buitenlandsche Zaken en van Oorlog hebben bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend, hou dende voorzieningen onder den vijand aangetroffen goederen, Door ouders, wier kinderen vier maanden in het gastvrije Zweden zijn geweest, werd in Middelburg de Hol- landschZweedsche oudersvereeniging opgericht, welke vereeniging zich ten doel stelt de kinderen de taal te doen onderhouden en hun later ook iets van de litteratuur van het land hunner pleegouders bij te brengen, Een Zweed sche leerares uit Den Haag, die zelf Zweedsche is, zal de kinderen lessenge- ven. Gistermiddag is aan den hoofdof ficier M. S. D. 2e klasse, Egbertus Wij- vekate, van de Kon. Ned. Marine, de officiersonderscheiding van het legioen van verdienste uitgereikt door den Amerikaansche marine attaché in Den Haag, uit naam van den Amerikaan- schen minister van marine. Overste Wijvekate is gedurende de laatste zes maanden verbonden geweest aan den staf van den commandant Zeemacht Nederland als staf-officier M.S.D. De ouders van Jan van Hoof, de redder van de Waalbrug, hebben van de Amerikaansche legerleiding een pos- thume onderscheiding ontvangen voor hun heldhaftigen zoon, aan wien werd toegekend de vrijheidsmedaille met bronzen palmen. Te Barneveld is door jhr. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in Gelderland de groote nationale pluimveetentoonstelling onder het mot to ,3arneveld's glorie, Kraait victorie" geopend. Eduard van 3einum zal als gast- dirigent zeven concerten in en buiten Londen geven met het London Philhar monic Orchestra. BUITENLAND. De Fransche regeering overweegt de distributie van tabaksartikelen op te heffen. Ludwig Budensieck, voormalig lei der van de S.A., die thans te Dachau terechtstaat voor in het concentratie kamp Flossenburg begane misdaden, heeft voor de rechtbank verklaard, dat bewakers van het kamp extra verlof kregen voor eiken gevangene, dien zij bij een „poging tot ontvluchting" dood schoten, Hij zelf heeft onder dat voor wendsel eenige honderden slachtoffers gemaakt. De Sovjet-autoriteiten in Oosten- rijL hebben besloten een aantal goede ren en industrieele ondernemingen die door de nationaal-socialisten in beslag waren genomen, aan den ouden eigena ren terug te geven. De Communistische leider in Italië, Togliatti, bevindt zich te Belgrado. Blijkbaar om te trachten tot betere verhoudingen te komen tusschen Italië en Zuid-Slavië, maar de atmosfeer schijnt nog riet rijp. Radio Moskou deelt mede, dat Zondagavond j.l. tengevolge van een aardbeving in sovjet-centraal Azië ern stige schade is aangericht en vele per sonen zijn gedood en gewond. De vrfje veilingen van Ceylon thee zullen op 1 Januari a.s. worden hervat, zoo werd officieel medegedeeld. Ook rubber zal dan op vrije veilingen ver kocht worden. Minder dan 20 percent van de Akensche mijnwerkers werden door de Britten bereid gevonden Zondag j.l. een extra dienst te werken ten behoeve van de brandstof voorziening voor de bur gerbevolking. Fraulein Albet is gekozen tot bur gemeester van Oberhausen, 30 km. ten Noorden van Dusseldorf. Zij is de eer ste vrouwelijke burgemeester van een groote Duitsche stad. Op 10 December zal in Stuttgart de eerste Duitsche vlag na de verdwij ning van het hakenkruis geheschen worden. Het betreft hier de zwart-rood-gele vlag van den staat Wuerttemberg-Ba- den, die op dien dag met een bijeen komst van den Landtag" officieel zijn bestaan zal beginnen. Een kotter van den Britsche ma- rinetreiler Lundy, die sinds enkele da gen gebruikt werd voor het opblazen van wrakstukken van het gezonken Bel gische' schip Flandres, is met zijn be manning ter hoogte van Deal in de lucht gevlogen. Er zijn 4 slachtoffers. Op wapenstilstandsdag (11 Nov.) zal door een Belgischen gedemobiliseer de een fakkel worden aangestoken aan de vlam op het graf van den Onbeken den Soldaat te Londen. De fakkel zal per vliegtuig naar Brussel worden over gebracht om de vlam op het graf van den Onbekenden Soldaat aldaar te ont steken.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1