Installatie van mr. F. M. A. Schokking1 STADSNIEUWS als burgemeester van Alpben Kerkelijk Leven Officieele publicatie Grepen uit het Radio-programma SPORT. BOKSEN. De Leidsche boksers kwamen goed voor den dag. BURGGRAAF EN BOUVRIE WONNEN, DE STIJLPRIJZEN. In een uitstekend bezette Gehoor zaal werd gisteravond een bokspro- gramma afgewerkt, da* zee. in den smaak vieL Een verheugend ver schijnsel is wel het feit. dat gecon stateerd kon worden, dat de Leid sche boksers den achterstand op hun confraters uit de andere steden zoo wel in techniek als in tactiek een heeJ eind hebben opgehaald. De leerzame lessen van den Haagschen instructeur Leen Nicolaas beginnen reeds, gezien het optreden der Lei- denaars gisteravonn. vruchten af te werpen. Gezegd kan worden, dat de Leidsche boksver. D.T.S. zich or den goeden weg bevindt. Var. de Leide- naars was ongetwijfeld A. Burg graaf de beste, zijn voetenwerk qp schijnbewegingen waren uitstekend en ook zijn agressiviteit stempelden hem tot een moedig bokser. Dat hij niettegenstaande deze goede hoedanigheden zijn partij tegen den Amsterdammer Van Lingen verloor, moet ongetwijfeld worden toegeschre ven aan zijn wellicht door overmoedig heid, onvoldoende dekking. Ook onze stadgenoot Sierat toonde, met vorige wedstrijden vergeleken, vooruitgang; hier wgs de dekking echter bepaald slecht te noemen en dit kostte den Lei- denaar zooveel punten dat hü hoewel sterker, toch met een gelijk spel tegen Van Otte (Asdam) genoegen moest ne men. Een minder geslaagd optreden was dat van den Leidenaar D, Snik; hij is nog steeds dezelfde aanvallende bokser en moet het speciaal van zijn harde rechtsche" hebben. Hij slaagde hierin niet tegen den zwakkeren Hage naar Houtman. Wegens te laag stooten ontving Snik een waarschuwing en dit kostte hem ongetwijfeld de partij. Een niet geheel onverdiende nederlaag leed voorts de Leidsche - bokser Roelandse tegen Boode (A'dam) P. van Hoven (Leiden) bokste een partij van zeer matig gehalte tegen Persoon (Amster dam) en won op punten. De mooiste partij van den avond was die tusschen Bouvry (Maastricht) die uitgezonden zal worden naar Engeland, en den Ha genaar Schram, die in de plaats trad van den anderen verhinderden „Enge- landman" Krause. De Hagenaar bood dapper weerstand en hij mag over zijn optreden dan ook tevreden zijn; slechts de betere techniek van Bouvry deed hem op party op punten winnen. Bou vry. mede door zijn sportiviteit (hij gaf met opzet den Hagenaar een kans zich even te herstellen 0 is o.i ten uitste kend vertegenwoordiger der Hollandsche boksers in Engeland De overige uitslagen warenDe Haas I (Ha%g) verliest van LJsbrandi (A'dam); I Trum (Haag) wint door technische k. o. in de tweede ronde van Bootsman (Am- sterdam)- Lemckers (Haag) wint door krachtstoten van Disco (A'dam): Plaat (Haag); Hessing (Haag) bokste in een flinke, aantrekkelijke partij onbeslist tegen Lusken (A'dam). - SCHAKEN T entoonstellin g „5 Eeuwen Schaak". Bezoek van den* Minister. Bij de opening dezer tentoonstelling in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat, op 19 Oct. j.l. was ook de minitser van O., K. en W. ult- genoodigd, doch deze had bericht van verhindering gezonden. Hij had echter den wensch uitgesproken, gaarne deze tentoonstelling te willen zien. Dit be zoek was vastgesteld op hedenmorgen 10 uur Precies op tijd arriveerde mi nister Gielen, vergezeld door den Se cretaris-Generaal van het Departement, den heer P. Oosterlee Hij werd begroet door den voorzitter van L S.G., den heer Ir. J. J. G. van Hoek en den eigenaar der verzameling, dr. M. Niemeyer. Ook de burgemeester Van Kinschot, wethou der Van Schaick, de directeur van het museum, dr Locher, de voorzitter van den Wereldschaakbond, mi. dr. A Rueb en enkele andere genoodigden, waren aanwezig. Vergezeld door dr. Niemeyer, die over het tentoongestelde uitvoerige inlichtingen verstrekte, bezichtigde Zijne Excellentie de verschillende uit stallingen. die in de vele vitrines ge plaatst waren en toonde zich vol be wondering voor het tentoongestelde. Hij bedante dr, Niemeyer voor zijn deskun dige voorlichting en nadat het gezel schap de koffie had gebruikt, vertrok de Minister weer naar Den Haag. Wij maken er nogmaals op attent, dat de tentoonstelling nog een aantal dagen geopend blijft. PAARDENSPORT. Spoedig een beslissing inzake den totalisator? Naar het A.NP. verneemt, bestaat de mogelijkheid, dat op korten termijn een beslissing zal vallen inzake het even tueel Invoeren van den totalisator voor de paardensport. Het ligt in de bedoe ling van de regeering om over jle we derinvoering een beslissing van de Sta- ten-Generaal uit te lokken. HOCKEY. Leidsche Mixed Hockeyclub Zoowel LMÜ.C. I als L.M.H.C- II heeft op over tuigende wijze gewonnen. Het eerste speelde tegen Hilversum, dat na 15 mi nuten de leiding nam. Toen werd Lelden echter sterker en Goekoop scoorde 11- Eenlgen tiid wisselden de aanvallen el kaar af, doch vlak voor de rust kon de Gruyter Lelden de leiding geven welke kil niet meer af zou staan. De tweede helft was geheel voor Lelden. Vooral door haar tactische spel bleef L.M.H C Hil versum de baas. Het was Goekoop. die na een klein kwartier de Leidsche overwin ning zeker stelde. Hilversum zakte hier na danig af en hoewel eenlge kansen ge mist werden, vergrootten de Leldenaars van links, hun voorsprong (41). Nadat Hilversum uit een strafcorner haar achterstand eenlaszlns had ver kleind (42) laaide de strijd nog even op doch er kwam geen verandering meer in den stand. Lelden II won betrekkelijk gemakkelijk van Te Werve (83), Hierdoor stevent zit recht op het kampioenschap van de tweede klasse af Inderdaad zou dit ho mogene elftal ziin plaats ln de promotie^ klasse volledig waard zijn. De overige uitslagen zijn: Lelden 3Victoria 2 51; Leiden 4 HOC 5 1—0; Lelden 6HDS 3 3—2; Hu- dlto—Leiden 9 07 Dames: LeldenAoelus (voorronde hockeydag te den Haag) 01; VCLLei den 014. ATHLETIEK. Leidsche athleten naar Oxford Voor een cross-country over 4 Engel- sche myl (ongeveer 61/2 K.M.) te Ox ford zijn de volgende Leidsche athleten uitgenoodigdv. d. Steen, Mentink en v Heeteren (allen Docos); v. d. Vos (Z.L.C.). en v. Bakel en Stuivenberg (belden Holland) De wedstrijd zal in Januari plaats vinden. De nieuwe burgemeester spreekt over zijn omvangrijke taak. Alphen heeft hedenmiddag mr. F. M. A. Schokking als burgemeester ontvan gen en geïnstalleerd. Burgerij en ge meentebestuur hebben zich daarbij niet onbetuigd gelaten in het uiten van hun voldoening over het opnieuw bezetten van den burgemeesterszetel. Aan de grens van de gemeente werd de burgemeester met zijn echtgenoote verwelkomd door een commissie van ontvangst uit de burgerij, samengesteld uit de heeren J. F Allart. J. J. van Capel, mr. J. A. de Jong. P, Stouthamer, A. Tollenaar, W. v. d. Wind (Aarlan- derveen) en notaris H. G. Boks, welke laatste mr, Schokking toesprak Spr. merkte op dat het niet wenschelijk was voor een gemeente als Alphen, dat de burgemeesterszetel zoo langen tijd va cant is, ongeacht de wijze waarop deze functie tijdelijk wordt waargenomên. De burgerij spreekt op dit oogenblik de hoop uit, dat het bestuur van de ge meente in goede handen zal rusten en wenscht U de kracht en wijsheid toe om deze moeilijke taak naar behooren te vervullen. Spr. twijfelde er niet aan of mevr. Schokking zal voor haar echt genoot een groote steun zijn bij de uit oefening van zijn ambt. In het gemeentehuis vond na eenige festiviteiten onderweg een raadszitting plaats, waarbij de loco-burgemeester wethouder J Sprey Thzn., het woord voerde In antwoord op deze toespraak richt te burgemeester Schokking voor het eerst het woord tot den raad. Na deze met volle aandacht aange hoorde rede sprak het raadslid de heer A. J. Dekker namens den geheelen raad voor het eerst den nieuwen voorzitter toe. De gemeente-secretaris, de heer A, Veenhuijsen, sprak namens de hoofden van dienst, overig gemeentepersoneel en politie de welgemeende gelukwenschen uit met de installatie van burgemeester Schokking. Na afloop van de raadszitting von den nog allerhande festiviteiten plaats, waarop wij morgen nader terugkomen. Cross-country in Wassenaar. Uitgaande van het Sfeekverbond Rijnland van Landelijke Rij "ereenigin- gen, waaronder ressorteeren Noordwijk. Wassenaar, Rijnsburg, Koudekerk en Leimuiden, werd op Voorlinden onder Wassenaar een crosscountry gehouden, als oefening voor deelname aan latere wedstrijden. Ingeschreven was door een 25-tal ruiters, waarvan drie verstek lie ten gaan. Het weer werkte bijzonder mee, om deze cross over 2000 meter met hindernissen uitstekend en zonder in- Foto v Vliet. Leiden cidenten te doen slagen. De deelnemers en -neemsters hebben op het mooie landgoed Voorlinden van hun sport genoten. Er waren zeven prijzen, welke als volgt werden gewonnen; le, 2e en 3e prijs in volgorde de hee ren P. van Stralen, J. Barnhoorn en J. Hooijmans. 7e prijs mevrouw A. van Wijkvan der Stoel, allen leden van de Landelijke Rijvereeniging Koningin Emma" uit Wassenaar, voorts 4e prijs de heer D. den Hollander van de North- go Ruiters uit Noordwijk en 5e en 6e prijs de heeren J. Dorrepaal en Th. Rijnsburger van de Rijnruiters uit Rijnsburg. HENGELSPORT. Wedstrijd van de „Forel" De hen- gelsportvereeniging „Forel" bestaande uit leden van de buurtvereeniging'„Ma- redijkkwartier" hield in het Oegstgees- terkanaal een hengelwedstrijd. Er werd 2 uur achter elkaar gevischt. De uitslag was: 1. A. Kijk in de Vegte; 2. H. P. Zaal berg (tevens een medaille voor de grootste blei); 3 J. de Ridder (tevens een medaille voor de grootste voorn); 4. J. Beekman; 5, L. de Ridder- VOETBAL. Zaterdagmiddagcompetitie vol verrassingen. KATWIJK IN DE 4e KLASSE AAN DEN KOP. Het is Zaterdagmiddag een competi tie geworden met vele verrassingen. Daar was in de 3e klasse in de eerste plaats de nederlaag van Excelsior P., tegen het Vlaardingsche Zwaluwen, dat kans zag met 4—3 te winnen. Daarmede is de positie van Quick Boys, dat Rljns- bu-gsche Boys geen. schijn van kans gaf. vrijwel onaantastbaar geworden. C.S.V.D uit Delft, dat met 2—0 van j.A.C. wist te winnen, heeft thans de tweede plaats op de ranglijst ingeno men. terwijl hierdoor J.A.C. nog stevi ger op de laatste plaats gedrukt werd. Oranje Wit en V.V.G.Z. deelden met 1—1 de punten. In de 4e klasse begin Terleede de groote blunder door met niet minder dan 7—1 te verliezen van P.T.T.. wat hun positie uitermate verzwakte. Ook Ai? C beging een fout. door op het nippertje gelijk te spelen tegen Ornas. Katwijk, dat zelf met 3—0 won. was de lachende derde. Zij heeft thans de lei ding in de afdeeling. Een mooi succes voor de jonge Katwijksche ploeg! Noor wijk ten slotte boekte haar tweede overwinning, en wel tegen C.N.V., hoe wel de ploeg uit Noordwijkerhout. de wedstrijd allerminst cadeau gaf. getui ge de uitslag (12). De competitiesbanden zijn: EEN ARBEIDERS-ZONDAG IN SCHOTLAND. Een gemeente in Schotland, temidden van een industriegebied, heeft besloten om den laatsten Zondag in November te bestemmen voor „Zondag voor de Arbei ders". De Kerk van Schotland beseft, dat haar voornaamste taak bestaat in het brengen van het Evangelie en daarom zoekt zij voortdurend contact met de ar beiders. Gedurende den oorlog was het zeer bezwaarlijk en zelfs onmogelijk voor de arbeiders om naar de Kerk te gaan; de gevolgen hiervan zijn zeer goed merk baar. Deze „Zondag voor de arbeiders" is één van de middelen om de arbeiders weer tot de kerk terug te brengen. BEZOEK VAN ENGELSCHE GEESTELIJKEN AAN DUITSCIILAND. Een delegatie van geestelijken van verschillende kerken brengt op het oogenblik een bezoek aan de Britsche zone in Duitschland. De delegatie staat onder leiding van den bisschop van Chichester en is voorts samengesteld uit geestelijken van de Anglicaansche Kerk. de Vrije Kerken, de Kerk van Schotland en de R. Katholieke Kerk. Het ligt in de bedoeling om besprekin gen te voeren met leiders van de Evan gelische en de R. Katholieke Kerk in Duitschland oni te onderzoeken op welke wijze de Kerken in Engeland de Kerken in Duitschland kunnen helpen om zich te herstellen. De kerkeraad der N.H. gemeente te Voorburg heeft aan den kerkeraad van de Gereformeerde Kerk aldaar verzocht tot een samenbespreklng tusschen weder- ziidschc z.g. breede kerkeraden. teneinde te komen tot. een samenspreking tus schen wederzi.ldsche z.g. breede kerkeia- den. teneinde te komen tot meer waar deering van ieders standpunt. De kerke raad van de Gereformeerde Kerk ging hiermede accoord en wees Ds. Mr. S. de Vries aan zijn standpunt in deze samen spreking uiteen te zetten Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Aalsmeer (toez.) A. Sonneveld te Ter- heijden (Z.-H.); te Putten (Gld.) (3de pred.pl.) G. Alers te Dordrecht; te Neerbosch-Hees S. P. Nijdam te Raams- donk; te Delft (vac.-J. Fokkema) (toe. zegging) J, C. Stelwagen te Giesendam- Neder-Hardinxveld; te Wezep P. Bouw te Woudenberg; te Oegstgeest A. W. M. Odé te Goes; te Brielle (vac.-J. van Noort) S. P. Nijdam te Raamsdonk; te Schoondijke M. J. W Schopenhauwer, cand. te Utrecht. Aangenomen: naar Klundert (N.Br.) (vac.-J. F. Lijsen) A. Barendrecht.„veld_ prediker te Amsterdam. Geref. Kerken Beroepen: te Ex- morra-Schraard H. P. Rutgers te Vin- keveen; te Terneuzen dr. A .H. Ousso- ren te Middelburg. Aangenomen: Naar Haamstede D. v. Swigchem, evang pred. te 's-Graven- hage-West. die bedankte voor Dor- drecht-Papendrecht en voor Eindhoven (belden als evang.pred.)naar Scher- merhom J E. Visser te Domburg. Bedankt; voor Goes J. J. Ritsema te Genderen. Benoemd; tot hulppred. te Zutphen. ds. G. Melles te Voorst. Aangenomen: de benoeming tot pred. in algem. dienst voor de geest. verz. der militairen ds. W M. le Cointre te Ber gen op Zoom. De Oranje Garde blaast verzamelen. Quick Boys CSVD 7 Rijnsb. Boys 7 Excelsior P. 6 V.V.G.Z. 7 Oranje Wit 7 Zwaluwen V. 6 J.A.C. 6 3e klasse. gsp gw. gl. vrl. v.—t. pnt. 33—6 11 16—19 9 12—19 7 15—13 6 13—13 6 12—15 6 18—18 5 8—24 2 SCHEEPSBERICHTEN. Albert Cuyp 27/10 van Vancouver te Nanaimo; Alcor. Bahla-Rotterclam, pass. damBuenos Aires. 2/11 te Montevideo: Algenlb. Buenos AiresRotterdam, 1/11 van Montevideo: Alkald, Buenos Aires— Rotterdam, pass. 2/11 Fernando Noronha; Atts 2/11 van Bastia naar Amsterdam: Barendrecht, RotterdamCurasao, pass. 30/10 Dungeness; Delftdijk, Rotterdam- Pacific kust. passeerde 31/10 Dover; Ju piter. New OrleansBuenos Aires, 28/10 van Trinidad; Larenberg, Rotterdam Sydney. 3/11 van Port Said; Noordam, RotterdamNew York, pass. 3/11 Scilly: Notos. 28/10 van Demerara n. Parama ribo; Pleter de Hoogh. Calcutta—Rotter dam. 3/11 van Colombo; Rembrandt. 4/11 van Rotterdam te Sydney; Slngkep. RotterdamCalcutta. 3/11 van Genua; Stad Haarlem. 3/11 van Rotterdam le Savona; Tarla. 1/11 van Hongkong naar Bahrein; Themisto. 4/11 van Madras n. Rotterdam; Van der Helst. 3/11 v. Hong kong naar Tabako; Zuyderburgh. 3/11 v. Lissabon te Huelva; Bachus, 29/10 van Curasao naar La Gualra; Clstula* Abadan —Haifa—Engeland. 29/10 te Port Soe dan; Douro. 30/10 van Guayaquil naar Cristobal; Friesland. RotterdamJava, 3/11 van Port Said; Frans van Mieris. 2/11 20.uur te Antwerpen (Londen Rotterdam); Indrapoera. Rotterdam- Java, 2/11 pass. 18— uur Perlm; Luna. 30/10 van New York te Port du Prince; Malvlna, 26/10 van Fahaheel naar Haifa; Overijssel, vermoedelijk 3/11 van Batavia naar de Westkust van Britsch-Indië; Prins Willem van Oranje. 3/11 van Mon treal te Antwerpen; Tjlbesar, 1/11 van Batavia te Brisbane, K.N.S.M, ..Orestes" 2/11 te Amster dam; „Karlbla" 3/11 van Kopenhagen; „Venus" 2/11 van Rotterdam naar New Port: .Orpheus" 3/11 te Saragona; ..Stal" 3/11 te Algiers; ..Cottica" 3/11 te Antwerpen; „Arnhem" 2/11 te Trinidad; „Boskoop" 2/11 van Madeira; Tyro" 31/ 10 te Bordeaux: „Deo Duce" 2/11 te Am sterdam. Mij. Nederland „Salawatl" 2/11 van IJmulden: „Nrd.-Brabant" 1/11 te Cal cutta; .Bengalis" 31/10 van Suez: Jo- han de Witt" 2/11 van Suez. Mij. Oceaan „Neleus" 2/11 van Am sterdam naar Liverpool. Kon. Holl. Lloyd „Waterland" 2/11 te Amsterdam; „Salland" 3/11 van Am sterdam naar Zuid-Amerika. Holl. Afrlka-lijn „Oranjefontein" 2/11 van Kaapstad: „NUkerk" 2/11 van Gibraltar: „Phaex" 3/11 van Beira; „Wather a luckenbach" 3/11 te Ant werpen. Katwijk A.R.C. Ter Leede Noordwijk Ornas P.T.T. Die Haghe CN.V. 4e klasse. 7 4 2 1 3—13 10 6 4 1 1 27—8 9 7 4 2 24—24 9 6 2 2 2 18—20 6 7 2 2 3 11—22 6 6 2 1 3 20—18 5 5 1 1 3 5—11 3 6 0 2 4 17—24 2 EEN LEIDSCH VENDEL WEDEROM OPGERICHT. De Oranje Garde, welke velen onzer zich nog uit den tijd van voor den oor log herinneren, toen zij „met vliegende vaandels en slaande trom" door Lei- dens straten trok en aan menige na tionale gebeurtenis opluistering ver leende, heeft gisteravond in het ge bouw Prediker weer verzamelen gebla zen. Zooals zoovele vereenigingen ver dween met de bezetting ook het Leid sche vendel om een gunstiger tijd af te wachten. Het vendel uit Alphen aan den Rijn, dat aan deze samenkomst zijn mede werking verleende, zette den avond met trompetgeschal en een roffel in, waar na de heer J. C. Elsgeset, de man aan wien de Oranje Garde hier ter stede veel te danken heeft, in een kort woord het doel van dezen avond, de heroprichting van het Leid sche vendel, uiteenzette. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot den voorzitter van de Leidsche Chr. Oranje- vereeniging, mr. N. G. Geelkerken. Vervolgens heeft het hoofdbestuurs lid. de heer S. Luitse, een rede uitge sproken, waarin hij allereerst wees op de figuur van een Prins Willem van Oranje, die aan de nationale gedachte inhoud en richting heeft gegeven en die in de groote worsteling om vrijheid van geweten in het eerste gelid heeft ge staan. Dank zij het optreden van Prins Willem van Oranje is in den loop dei- tijden tusschen Oranje en het Neder- landsche volk een band van trouw en aanhankelijkheid ontstaan. Wie thans Oranje zegt. zegt vrijheid. De geschie denis is er om te bewijzen, dat. indien Oranje weg was. er slavernij heerschte. Het laatste nog hebben wij dit ervaren toen Koningin Wilhelmina in 1940 naar Engeland vertrok om daar den strijd der vrijheid voort te zetten. In ons land kwam bruut geweld en tyranrde. Wij mogen ons, aldus spr., gelukkig prijzen, dat de vijand er nooit in is geslaagd zijn booze plannen geheel ten uitvoer te brengen. Vijf moeilijke Jaren, welke de- moraliseerend hebben gewerkt, hebben wij thans achter den rug. En opnieuw beleven wij donkere tijden en openbaart zich allerwege een vlucht in het ver vlakte leven. Wij zijn geestelijk armer geworden terwijl sommige kringen ons een bepaalde eenheid willen opdringen. Al deze gevaren in het oog houdend, is het een eerste vereischte, dat wij onze traditie als volk van Nederland, trouw aan het Huis van Oranje, handhaven. In het licht van het woord van God zullen wij onze vaderlandsche geschie denis weer gaan zien, dan is er ook een toekomst voor ons volk. De heer Luitse wees er vervolgens op. dat de Oranje Garde ln 1933, het jaar van de Zeven Provinciën, werd opge richt. Evenals in dien tijd moeten wij ons ook thans tegen volksvijandige elemen ten opgewassen weten. Het is niet te loochenen, dat de geest van 1933 ook thans nog onder ons volk rond waart. Menschen. die ons volk aan het com munisme willen overleveren, zijn er mo menteel in grooter getale dan in 1933. Bovendien is. wat er thans in Indië ge beurt, een inbreuk op ons volkerenrecht. Daarnevens moeten wij waken tegen de geïmporteerde stelsels, waarmede men ons volk tracht te beïnvloeden en onze volkskracht wil ondermijnen. Tegen al deze gevaren roept de Oranje Garde de Nederlandsche jeugd te wapen In haar tuighuis vindt de jeugd de wapens om een dam op te werpen tegen de drei gende revolutiestormen. Rond den troon van Oranje wil de Oranje Garde de da den Gods in de historie gedenken en de liefde voor ons Vorstenhuis verdiepen. In haar gelederen is plaats voor alle Prot, Chr. jonge menschen van dertien jaar en ouder terwijl er voor de jonge ren van 8 tot 13 jaar een juniorenaf- deeling is. De heer Luitse eindigde met ook de ouderen op te wekken het werk der Oranje Garde moreel en financieel te steunen, Nadat het Alphensche vendel zich op verdienstelijke wijze in zang en decla matie had doen hooren, heeft de heer Elsgeest nog een slotwoord gesproken, waarin hij er op wees. dat de Oranje Garde in ons land thans een grooteren aanhang heeft dan voor den oorlog. Na sluiting der vergadering gaf een 35-tal jongeren zich als gardist op, waarmede de heroprichting van het Leidsche vendel een feit was. Zeer bin nenkort zal een bestuur worden gekozen. Correspondentie kan voorloopig gericht worden aan den heer Elsgeest, Maris- laan 31 alhier. Militaire plechtigheid in de Morschpoortkazeme. Drie officieren beëedigd. Hedenmorgen vond op het voorterrein van de Morschpoortkazeme voor het front van de troepen de beëediging plaats van drie res. officieren van ge zondheid, 2e klasse, die voor de uitzen ding naar Iivdië bestemd zijn. Nadat de garnizoenscommandant, maj. Deschrevel, de troepen, welke in carré waren opgesteld, aan den kolonel Baaü van de Expeditionaire macht te Amers foort, had voorgesteld, inspecteerde deze laatste de troepen, waarbij zich ook drie leden van Pro Patria hadden gevoegd. Terwijl hierna de militaire kapel het Wilhelmus speelde, las de adjudant van den garnizoenscommnadant, luit. Kroo, het K.B. voor, waarbij de korporaals M. Rijken en P. Hofman en de soldaat D, M. Plate tot res. officier van gezond heid, 2e klasse, werden benoemd. Ver volgens legden dezen in handen van maj. Deschrevel den eed van trouw af. Hierna heeft maj. Deschrevel de zoo juist beëedigde officieren gewezen op den inhoud van den eed, waarmede zij trouw aan de Koningin, gehoorzaam heid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht hebben gezworen, waarna hij de manschappen onder het oog bracht, dat zij vanaf dit oogenblik zich hebben te stellen onder de bevelen van de beëedigden. Na afloop van deze plechtigheid, welke cok van de zijde van het publiek groote belangstelling trok, hebben de troepen voor de militaire autoriteiten en de be- eedigde officieren, die zich voor het voormalige militaire hospitaal aan den Morschsingel hadden opgesteld, gede fileerd VER. „OUD—LEIDEN". Het secretariaat van de Ver. „Oud- Leiden" wordt wegens veranderde werk kring van den heer A. Bicker Caarten tijdelijk waargenomen door mevr. J. van Leurde Loos, Plantage 5a; mej. F. A. le Poole zal tijdelijk het penningmee- terschap overnemen van den heer E. W. Wichers Rollandet, die deze functie heeft neergelegd. De zangeres Mimi Aarden zal Za terdag 16 November een liederen-avond geven in het Ocstersch Instituut. Zij zal aan den vleugel begeleid worden door Anton Dresden. Leidsche Schouwburg COR RUTS ALS „MENEER TOPAZE" Cor Ruys' glanscreatie van ongeveer 15 jaar geleden, die van „Meneer To- paze" in het gelijknamige tooneelstuk van den bekenden Franschman Marcel Pagnol, kwam gisteravond tot nieuw le ven in een alleszins vlotte en beschaaf de voorstelling van het Ruys-ensemble voor de leden van „Het Schouwspel". Wie herinnert zich niet voor altijd dezen .Meneer Topaze", als ge ooit met hem kennis maakte? Diens beide kanten de strikt-eer- lijke kostschoolleeraar en dé oplichter van groot formaat, die slechts het prin cipe huldigt: „Als je geld verdienen wilt, moet je 't van een ander afne men", zijn door Cor Ruys wederom voortreffelijk belicht. Met een merk;- waardig gevoelig en fijnzinnig nuan- ceerlngsvermogen, zóó meeslepend en boeiend, dat men niet dan de grootste bewondering kan koesteren voor de hier geopenbaarde natuurlijke en vanzelf sprekende „twee-eenheid" van dezen rasacteur. Het stuk, op zichzelf reeds pakkend en vol levenswijsheid, bleef frisch en actueel, daarbij soms aan den moder nen tijd aangepast. Getuige uitdruk kingen als: „Je moet iemand vinden van vóór den oorlog, die na-oorlogsche zaken doet". Frisch was ook de gansche uitvoe ring, mede door de juiste ondersteu ning van Louis de Bree (Castel-Bénac) Mary Ward (diens vriendin Suzy Cour- tois), Wim v. d. Brink (Tamise). de kostschooldirecteur Muche (Jan Teu- lings), Roge de Berville (Willy Ruys) en vele anderen, allen geschaard rond hun „grooten" mentor: Cor Ruys, die „Meneer Topaze" tot'ons aller vriend deed uitgroeien, vooral ook tijdens zijn .stille spel". Tot wélk een „schurk" hij zich ten slotte ook mocht ontwikke len Deze triomf'van weleer is opnieuw onverflauwd ingeslagen! H. Inbraak bij prof. dr. K. H. Miskotte. Terwijl prof. dr. K. H. Miskotte zich Zaterdagmiddag op ziekenbezoek bij zijn kinderen bevond, hebben inbrekers een bezoek gebracht aan zijn woning aan den Wassenaarscheweg. Nadat zij het slot van de voordeur hadden gefor ceerd, hebben zij alle kasten en bu reaux groildig doorzocht en voor een groote waarde aan geld, kleeding en kostbaarheden, w.o. de trouwring van zijn overleden echtgenoote ontvreemd. Men kan zich voorstellen, hoe bij al dit materieele verlies, prof. Mis kotte inzonderheid smartelijk getrof fen is door den diefstal van het laatst genoemde kleinood. Is het overdreven om een beroep te doen op het „bcter- ik" van de inbrekers door hun te ver zoeken althans dezen ring aan den reeds zoo zwaar beproefden hooglee raar te doen terugbezorgen? Gistermorgen, toen prof. Miskotte an dermaal bij zijn kinderen in het zieken huis vertoefde, is er opnieuw in zijn wo ning ingebroken. Ditmaal werd het be zoek door de buren ontdekt, waarop de inbrekers zich uit de voeten maakten. 0 Het is ons ccn groot genoegen te kunnen mededeelen. dat de gezond heidstoestand van de vier kinderen, die nog steeds lijden aan de gevolgen ccner vergiftiging, vooruitgaande is en dat het levensgevaar als geweken kan worden beschouwd. De Verkeersweek. GESLAAGDE INZET. De inzet van de „Veilig Verkeer"-actie in de Sleutelstad is een goede f^weest. Vooral het optreden van de Verkeers politie met den luidspreker-auto was een volledig succes. Wat- zou het voor treffelijk zijn, wanneer de politie altijd de beschikking had over een dergelijk middel om verkeersovertreders onmid dellijk en ter plaatse op hun fouten te wijzen! Herhaaldelijk waren wij er gisteren getuige van hoe wielrijders, die verzuim den bij het veranderen van richting hun hand uit te steken, tot hun stomme verwondering door een luide stem plot seling op hun fout werden gewezen. Verwonderd keken ze om zich heen om te zien wie toch wel die wielrijder zou kunnen zijn, die op heeterdaad werd betrapt om dan te ervaren, dat zij zelf in overtreding waren geweest! Wij zijn er van overtuigd, dat wie al dus op zijn fouten werd gewezen, zich niet gauw meer aan dezelfde overtre ding schuldig zal maken! De verkeersles van heden was gewijd aan de wielrijders, wien, stellig niet ten onrechte, op het hart wordt ;-?bonden uitsluitend gebruik te maken van de fietspaden of, waar deze niet aanwezig zijn. uiterst rechts van den weg te rij den'. En verder luidt voor hen het pa rool: Rijdt nooit met meer dan twee personen naast elkaar! JODEN BETUIGEN HUN DANK. Voor in den oorlog ondervonden bijstand Het ligt in de bedoeling van het kerk bestuur der Israël Gemeente te dezer stede om in samenwerking met de afd. Leiden van de Joodsche Coördinatie commissie, een avond te beleggen, waar toe allen zullen worden uitgenoodigd, die zich te Leiden en omgeving in belang rijke mate verdienstelijk hebben ge maakt voor de redding en de verzorging van Joden, dus voornamelijk zij, die tij dens de bezetting Joden als onderdui kers hebben opgenomen, gezorgd heb ben voor schuiladressen, bonkaarten enz. Deze avond, welke het karakter van een kunstavond zal dragen, wordt op Donderdag 19 December a.s. in den Schouwburg gehouden. Mevr. Enny Molsde Leeuwe, voor drachtkunstenares. heeft voor dezen avond haar medewerking toegezegd. Aangezien het kerkbestuur in verband met het overlijden van vele gemeente leden niet over alle adressen beschikt, doet het een beroep op allq hiervoor in aanmerking komende personen hun naam en adres bekend te maken aan het secretariaat, Cronesteinkade 8 (mej. J. Wolf). COLLECTE VOOR DE OORLOGSGRAVEN. Op 11 November a-s. zal hier ter ste' de evenals in het geheele land een col lecte worden gehouden voor het onder houd van de door Nederland geadop teerde oorlogsgraven. Op straat en in de bedrijven zullen dien dag klaprozen worden verkocht welker opbrengst moet getuigen van de dankbaarheid van ons volk jegens de talloozen, die hun leven gaven voor onze vrijheid en ons volks bestaan. De organisatie hier ter stede is op gedragen aan de 5 Mei vereeniging; collectanten kunnen zich opgeven bij den heer Kors, Haarlemmerstraat 241. Eerste Bloembollentransport naar Spanje. Hedenmorgen te 11 uur is een vracht» auto met aanhangwagen van het Coöp. Expeditiebedrijf „Copex" te Hillegom, naar Spanje vertrokken, bevattende 14 ton bloembollen. Dit is het eerste trans port bloembollen naar dit land; zij zijn afkomstig van de Kon. Bloembollenkw. en handel C, J. L. v. d. Meer, v.h. P. v. d. Meer Czn. te Noordwijk. Eertijds ge schiedde dit vervoer per boot of trein. Het Leidsche Tribunaal. In de hedenochtend gehouden zitting van het Leidsche Tribunaal werd al lereerst uitspraak gedaan in de vol gende zaken: J. J. Jongendijk uit Rijnsburg, inter- neering voor den tijd van twee Jaar tot 8 Mei 1947, ontzetting uit de beide kies rechten, het bekleeden van openbare ambten, het dienen bij de gewapende macht; Mej. J. H. Unland uit Leiden, inter- neerlng voor den tijd van één jaar en acht maanden, tot 14 Februari 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten; J. C. Oskam te Leiden, die veertien dagen geleden reeds in vrijheid was ge steld, ontzetting uit de beide kiesrech ten, het dienen bij de gewapende macht en verbeurdverklaring van zijn radio toestel; A. Vermeij uit Bodegraven, lnter- neering voor den tijd van één jaar en negen maanden tot 8 Mei 1947, ont zetting uit de beide kiesrechten en het dienen bij de gewapende macht; J. A. v. d. Broek te Boskoop, inter- neering voor den tijd reeds in internee- ring doorgebracht, ontzetting uit de beide kiesrechten, het recht om open bare ambten te bekleeden: verd. werd onmiddellijk in vrijheid gesteld; H. W. G. v. d. Urk uit Noordwijk, in- terneering voor den tijd van één jaar en zeven maanden tot 7 December 1946, ontzetting uit de beide kiesrechten en het dienen bU de gewapende macht; Mej. P. M. Keltjens uit Lisse, lnter- neering voor den tijd van één jaar en acht maanden, tot 7 Januari 1947 en ontzetting uit de beide kiesrechten. LEIDEN, 4 Noc. Coöp. groenten- veiling. Andijvie 4.10 tot 15.10, kroten 5.50 tot 7.10, snijboonen 159.— tot 167. stokboonen 179.tomaten 4.tot 86. .druiven 84.— tot 126.—, gele kool 9.— tot 13..groene kool 7.tot 17.roo- de kool 7 tot 15.—, witte kool 4.70 tot 5.50, Chineesche kool 3.— tot 7.—, boe renkool 10.— tot 21.— sprultkool 46.— tot 94.—, prei 3.— tot 11.—, uien 7.10 tot 10.70, spinazie 32.tot 49.wln- terpostelein 7.— tot 9.—, rapen 7.— tot 8.lof 94.— tot f.124.—, nero 44.—, peen 10.80 tot 16.20, alles per 100 kilo. Bloemkool I 28— tot 42, II 12.— tot 20.—, III 5.— tot 10.—, sla I 1.80 tot 8.—, bleekselderij I 13— tot 18—, II 1.— tot 5.—, knolselderij I 9.— tot 15.—, II 3.tot 7.alles per 100 stuks. Peen 7.tot 19.selderij 1.30 tot 3.40, peterselie. 2.— tot 3.50, alles per 100 bos. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Margaretha, d. van I. E. Kriek en C. Brouwer; Nettie, d. van J. A. Blanken en L. van der Blom; Adriana Marina Jacoba, d. van M. Lens en A. Smit; Hyacintha Hendrina Maria Geertruida, d. van P. Bout en M. A. Alkemade; Hendrik Simon, z. van F, Brands en G. Kok; Frans, z. van F. Brands en G. Kok; Leffert Albert, z. van L. Geskus en A, M. de Jong; Cornells Johannes, z. van S. Fuchs en C. J. Kok; Wilhel mina'Maria, d. van H. Bakker en T. J. Hakvoort; Jacob, z. van J. Huber er. C. E. Brouwer; Elisabeth Arnoldina, d, v. D. Hendriks en A. van der Sluis; Theo- dorus Johannes, z. van T. J, Romijn en J. de la Rie; Wilhelmina Maaike, d. van G. Holswilder en A. E. Feitsma; Arie Pieter Abraham, z. van A. van den Dop en W. C. Ravensbergen; Gijsbertus, z. van J. W. Blöte en G. W. v. Schalk; Petronella, d. van P. van der Heijden en G. de Ridder; Neeltje, d. van J. Plokker en E. Barnhoorn; Zita, d. van W. Zuidervaart en W. S. Jonkman. OVERLEDEN. E. Konterman, m. 73 J.; A. den Haas dr. 1 dag. De Districtsraad voor het Consumen- tencrediet maakt bekend, dat inlichtin gen over het Consumentencrediet dage lijks te bekomen zijn by het Bureau van den Districtsraad Nieuwsteeg 48. Bo vendien wordt zitting gehouden op Dins dag- en Donderdagsavonds van 7—9 uur Tevens worden door de gezamenlijke vakorganisaties inlichtingen gegeven op Maandags-, Woensdags- en Vrijdags avonds van 7—9 uur op het Stadhuis, kamer 135, ingang Breestraat. 9242 VOOR WOENSDAG 6 NOVEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA: 900 —9.30: BBC-symphonie-orkest; 950— 10.00: pianoconcert in Bes gr. t. K.V. 456 van Mozart; VPRO: 10.00—10.20: morgenwyding o.l.v. ds. F. Oort; VARA: 10.3511.00: minister Mansholt opent de graanbeurs in Middenmeer (Wierin- germeer); 11.0011 25: Elsa Bather so praan, Willem Rettick piano; 12.35 13.00: Johan Jong, orgel; 14.1815.00: Utrechtsch Strykkwartet; 15.0015.45: voor de jeugd; 154516.15: ziekenbe zoek; 16,1517.15: voor de Jeugd; 17.33 —18,00: accordeon-orkest; 19.2019.30: J. W. ten Napel over de student en het democratisch socialisme; VPRO: 19.30 2000: prof. dr. C. W. Mönnick over den groei van de kerk door de eeuwen; VA RA: 20.20—20.50. Ramblers: 20.50—21.20 hoorspel „Retour derde klas"; 21.20— 21.35: Johan Jong, orgel; 21.35—21.55: The New Style Singers; 2155—22.30: Radio Philh. Orkest; 22.30—23.00: dr. J. C. A. Fetter over de drie grondslagen van de moraal; 23.15—2325: Jean An- tonietti, piano; 232524.00: dansmu ziek. Hilversum II (415 M.) NCRV: 9.00 —9.30: programma voor zieken; 9.50— 10-30: BBC-symphonie-orkest; 10.30 11.00: morgendienst o-l.v. ds. I. J. Vas- seur; 11.00—11,45: Trio Knibbeler; 1230 13.00: Nederlandsch Kamerkoor; 13.15 14.00: Continental Quintet; 14.00—1450: instrumentale soli; 15.0015.35: Om roeporkest; 16.00—16.45: Radio Philhar- monisch Orkest; 16.45—17.30: voor de jeugd: 17.45—18.00: Rijk Overzee; 18.00 —19.00: Marinierskapel; 200521.15: dankgebed voor het gewas, in de Geref. Kerk (Tidemanstraat) Rotterdam, voorg. ds. J. G. Adema; 21.15—21.30: Boyd Neei's Strykorkest; 2150—22.00: drs. Johan Luykenaar Francken, orgel; 2250 —22.45: Max Zimolong. hoorn; 22.45 23.00: avondoverdenking; 23.00—2350: Mea Naberman, zang en Johan Patist plano; 2350—24.00: Yehudi Menuhln, viool.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 3