izj'jmiE DIRYEA Lood om oud ijzer Een Antenne op een Watertoren Dat is Scheveningen-Radio Nederlands nota over Duitsehlaiid Wèl de beste DE AVONTUREN VAN HUMPO HOTSFLOTS, KUNSTENAAR Jonkman kroop in Logemann'» schuitje. De eerste rede, welke de heer Beel als minister-president heeft gehouden, maakte duidelijk waarom hij als kabi netsformateur minister Logemann had laten schieten. Van diens fameuse oplossing van het Indische vraagstuk, aan de hand gedaan in de befaamde Mei-rede werd met geen woord gerept. Het nieuwe kabinet zou, zoo werd te kennen gegeven, zich stellen op den grondslag van de Ko ninklijke rede. Slechts sübsiö-ir zou het bereid zijn de in die rede aangegeven richtlenen in haar Uitwerking aan te passen aan de veranderde omstandig heden door binnen het kader van de voorstellen d d. 10 Februari de nieuwe staatkundige verhouding te regelen. De heer Jonkman, Logemarm's opvol ger. trok deze richtlijn consequent door. Geen redevoering kon hij houden, geen verklaring afleggen of hij greep de ge legenheid aan om van zijn onwrikbare trouw aan het Rijksverband te getuigen. Het klonk als de eerste verfrisschende bui na een tijdperk van intense droogte. Aan het defaitisme van Logemann en Van Mook scheen een halt te zijn toe geroepen Jonkman herstelde het ver trouwen in de mogelijkheid van een andere oplossing dan die van capitulatie voor de repoeblik van Japan. Het is helaas bij woorden gebleven. Toen tot daden moest worden overge gaan. zat Jonkman al spoedig in Loge- rnann's schuitje. Op 15 Augustus zelde hij, dat de re poeblik een staat in den staat is en als zoodanig moeilijk te aanvaarden is. Nu is met dezen niet te aanvaarden staat in den staat bereids een overeen komst gesloten. In dezelfde rede heette het. dat de repoeblik door haar ontstaan met Ja- pansche toestemming en medewerking en door haar inrichting en voortbestaan met behulp van Japansche wapenen en methoden de nederlaag van Japan schijnt te miskennen. Nu wordt dit Japansche product als een manifestatie van een gezond natio nalisme beschouwd en geschikt geacht om er op voet van gelijkheid mee in onderhandeling te treden. De staatsvorm, waarvan volgens Jonk- man's rede dd. 15 Augustus „de deugde lijkheid niet is komen vast te staan" schijnt nu in de oogen van de regeering plotseling zóó deugdelijk te zijn, dat zij bereid is er haar sanctie aan te verlee- nen. Kortom, de oplossing van Van Mook en Logemann, welke het kabinet-Beel verwerpelijk achtte, althans zorgvuldig vermeed in zijn eerste verklaring te noemen, wordt nu in uitzicht gesteld: de erkenning van de repoeblik is naby. Dat beteekent: a. het vonnis, dat de Nederlandsche kiezers over het Indische beleid van het kabinet-Schermerhorn hebben geveld, wordt niet ge-executeerd; b. de belofte in de Troonrede, dat niet vooraleer de Japansche Invasie verder geliquideerd is en orde en rust zijn te ruggekeerd. met den opbouw van een eigen staatsverband voor de Indonesi sche volken kan worden begonnen, wordt niet Ingelost. c. het democratische Nederland dwingt de Indonesische volken zich neer te leg gen bij een staatsvorm, waarover zij niet in vrijheid hebben kunnen beraadslagen en beslissen, maar die hun door den vijand en zijn satellieten opgedrongen en door middel van terreur en chantage bestendigd werd. d de vervanging van Logemann door Jonkman is volmaakt overbodig geweest. Logemann of Jonkman 't is lood om oud ijzer. Afbraak bbjft troef. Indië zal uit den nood gered worden. Niet echter dank zij kloek en begin selvast, doch ondanks slap en begin selloos beleid van het Plein'. M. BELONJE. Brutale roofoverval te Schagerbrug. Vier gewapende mannen hebben zich hedennacht in Wild West-stijl toegang ver schaft tot een boerdery onder Schager brug (N.H.). Zij drukten een ruit in en dror.gen hierdoor het huls binnen. Met het lossen van een waarschuwingsschot Joegen zy het daar wonende bejaarde echtpaar van Schalk schrik aan. Als voorwendsel voor hun aanwezigheid voer den zij aan, dat zij naar ondergedoken SS.'ers zochten. BIJ hun pogingen om de oudjes te knevelen, verzette mevr. van Schalk zich hevig, waarop de onverlaten zich niet ontzagen haar neer te slaan. De zoon kwam op het rumoer toesnel len, doch werd overweldigd en eveneens geboeid. Nadat de roovers zich tegoed gedaan hadden aan de aanwezige levens middelen en sigaren, inspecteerden zij de kasten en braken de brandkast open. Met een bult van gouden en zilveren voor werpen. een bedrag van ongeveer f. 3.000. en 2 rijwielen maakten z\J zich uit de voeten. De politie stelt ,een uitgebreid onder zoek ln. DE GRENS TUSSCHEN ROEMENIË EN JOEGO-SLAVIË. Tijdens een verkiezingsrede in de Roemeensche provincie Banaat heeft Grozea. de eerste minister van Roeme nië. verklaard, dat de bestaande gren zen tusschen Roemenië en Joego-Slavië definitief zyn. Hf] zeide dit met het oog op de onrust onder het Servische volksdeel, dat aansluiting van deze pro vincie bij Joego-Slavië wenscht. Grozea gewaagde van een tot dusver geheim gehouden onderhoud met maar schalk Tito over deze kwestie en sprak zyn waardeering uit voor het door Tito getoonde begrip. In dezelfde rede zeide de premier.dat de regeering na de verkiezingen zou overgaan tot nationalisatie der „natlo nale bank", hetgeen het financieel en economisch herstel van het land ten goede zou komen. DE BEWAKING VAN SCHACHT. Hjalmar Schacht, Hitler's financieele deskundige, die enkele dagen na zyn vrijspraak te Neurenberg te Stuttgart werd gearresteerd en gedetineerd, mag geen bezoeken van zijn vouw ontvan gen. Zijn openbare aanklager, de com munistische advocaat Franz Karl Maiar verbiedt hem dit evenals het ontvan gen van voedselpakketten van zijn vrouw. De voor .Schacht binnenkomen de brieven worden nauwkeurig onder zocht. Men verwacht niet, dat de Ame- rikaansche militaire regeering zal in- tervenieeren, tenzij zij overtuigd is van onwettigheid of klaarblijkelijk onrecht. (Van een bijzonderen medewerker) Aan de 110 M. hooge masten, opge steld in Scheveningen. hingen eens de antennes, waarlangs de berichten hun weg vonden naar de schepen op alle Oceanen en zeeën der wereld. Lange- en middengolf verzorgde de verbinding met de schepen in de dichtbij-gelegen wateren, maar de ultra-kortegolf stuur de de vonken tot aan de andere zijde van de wereld: Indische en Stille Oce aan lagen binnen het bereik. De masten zijn thans verdwenen; zij werden gesloopt door de Dultschers. Maar Scheveningen-Radio werkt weer als voorheen, stuurt weer berichten over de zeeën, alsof er geen oorlog ge weest is. Gashouders van de Haagsche gasfabriek vervingen de hooge masten. Scheveningen-Radio is nu op één na het drukste radiostation ter we reld. Het drukste is Portishead in Engeland Het vervuld echter slechts 'n passieve rol. De actie gaat uit van IJmuiden, waar in twee betrekkelijk kleine lokalen van de voormalige B.L.O.-school aan de Houtmanstraat de vele toestellen staan opgesteld, ontvang- en zendtoestellen, telex- schrijvers en telex-ontvangers, die alle tezamen de ingewikkelde tech niek vormen van deze instelling, wel ke de schepen vasthoudt op hun lan ge reis naar de verste verten der aarde, de troepenschepen naar Indo nesië, de Willem Barendsz naar het rijk der walvissclym. HET HEELE STATION WERD GESLOOPT. De Duitschers hebben het heele sta tion gesloopt, zoowel in Scheveningen als in IJmuiden. In Scheveningen wer den de masten vernield en kon men slechts een paar zenders doen onder duiken. Van de toestellen in IJmuiden, de bedieningstoestellen dus, konden er slechts een paar gered worden. Ook hier ging de hooge antennemast nabij het oude postkantoor, waarin het sta tion voor den oorlog gevestigd was, te gen de vlakte. Toen men het bedrijf in IJmuiden weer wilde opbouwen, moest in de eerste plaats een hoog punt voor de antennen worden gezocht. Dit vond men in de watertoren, die dicht bij de voormalige B.L.O.-school staat, waarheen na de ontruiming van oud- IJmulden ook de dienst der P.T.T. was overgebracht. By den wederopbouw moesten voorts nieuwe toestellen worden bijeenge zocht. Men kreeg de beschikking over eenige toestellen van de marine. Met allerlei bijeengeraapte onderdeelen werd cr iets primitiefs tot stand ge bracht en. reeds 29 Juni 1945 kon men op bescheiden schaal beginnen. Het eerst werd het veiligheldsverkeer op de 600 M golf hervat. Een zoo luis tert men den geheelen dag of er S.O.S. in den aether klinken, in welk geval alle andere toestellen zwijgen. Geleide lijk kwam ook 't verkeer op den langen afstand tot stand, door 't gebruik der ultra-kortegolf zenders. De hiervoor be- noodigde toestellen kreeg men van de Canadeezen. uit Engeland en ook van „Oorlogsbuit". Ook heeft men zich be holpen met scheepsinstallaties, zelfs met toestellen, die zich bevonden op twee in Amsterdam liggende zqestoo- mers. De dienst werkt nu weer normaal, met dit verschil, dat het verkeer veel drukker is dan voor den oorlog. Toen was een aantal van 5000 verbindingen een normaal cijfer, maar in October 1946 werd een record-aantal van 20.000 gesprekken en telegrammen bereikt. TRAWLERGESPREKKEN EN RADIOPEILINGEN. In April van dit jaar is het radio- telefonisch voeren van gesprekken met stoomtrawlers weer mogelijk geworden. Hier wordt gewerkt op de 123 M-golf voor uitgaande en de 137 M-golf voor binnenkomende gesprekken. Ook van dezen dienst wordt een druk gebruik gemaakt. En sedert eenige weken zijn ook de radio-peilstations weer in dienst ge steld. Ook hier waren alle toestellen verdwenen. De peilstations zijn thans gevestigd op Terschelling, ln Willems oord. IJmuiden .en Hoek van Holalnd. De stations Maassluis en Vlissingen zijn opgeheven. Schepen, die zich in het onzekere omtrent hun positie verkeeren. kunnen met behulp van de radiopeilln- gen nauwkeurig hun positie bepalen, hetgeen vooral bij mist van*groot be lang is. Het spreekt vanzelf dat verbetering van de huisvesting van het station IJmuiden. waaraan ongeveer 50 amb tenaren verbonden zijn, zeer urgent is. Er is niet alleen gebrek aan ruimte, maar ook heeft men op de plaats, waar de toestellen zijn opgesteld, teveel last van storingen. Het plan bestaat, het geheele be drijf over te brengen naar een ge bouw, dat in het eenzame polderland onder%Velzen gebouwd zal worden. Hier zal dit belangrijke bedrijf zich verder kunnen ontwikkelen, hetgeen ongetwijfeld in het belang zal zijn voor het radio-telegraaf- en telefoon verkeer ter zee. Het republikeinsche geld. DE WAARDE DAALT. Spoedig nadat een aanvang was ge maakt met de uitgifte van republlkelnsch geld werd kunstmatig een zwarte markt ln Batavia geschapen, die de verhouding tusschen den republlkeinschen en Neder- landschen gulden bracht op ongeveer 1 tegen 5. aldus Aneta. Thans wordt medegedeeld, dat deze hooge verhouding ls veroorzaakt door een maatregel van de republiek, volgens welke groote hoeveelheden rijst aan be paalde handelaren werden gegeven met de opdracht deze te verkoopen tegen den vastgestelden prijs van 15 repiibllkelnsc-he centen Tegelijkertijd werd de normale voedseltoe- voer naar Batavia onderbroken, o.a. omdat de vervoerskosten per trein ln republl kelnsch geld elke winst onmogelijk maakten. Gisteren ls geen „propaganda- ryst" en ook slechts weinig andere rijst ln Batavia aangekomen. Het was dui delijk. dat de republiek haar kostbare maatregel niet kon volhouden. Als een onmiddellijk gevolg daarvan is de ver houding tusschen republlkeinschen en Nederlandschen gulden thans 1:2, Vandaag ls de markt nog verder ge slonken en kan een verdere daling van bet republikeinsche geld worden verwacht. Inmiddels wordt uit Buitenzorg gemeld, dat de prlj6 van de ryst daar gisteren 2 republikeinsche guldens bedroeg. Er moet de nadruk op worden gelegd, dat er op het oogenbllk nog geen offlcleele koers tusschen het republikeinsche en Nederlandsche geld bestaat. De desbetref fende onderhandelingen tusschen de Nederlandsche en republikeinsche finan cieele autoriteiten duren voort. HUISMOEDERS, OPGEPAST! Elastiek, mevrouw? Behulpzame menschen zoeken de huisvrouwen thuis op om haar dit be geerde artikel aan te bieden. Elastiek is goed rekbaar; ook de prijs, waarvoor het verkocht wordt heeft groote elasticiteit. Verschillende lieden zijn reeds bekeurd door de Prijs- contróle, omdat zy f. 0.60 f.0 75 per Meter vroegen. Thans hebben zy een andere methode ontdekt. H>t elastiek wordt nu ver kocht voor f. 0.25 per Meter plus 1 tex tielpunt. Deze punten worden weer zwart verkocht, waardoor de verkoopers toch weer .„behooriyk" aan hun trek komen. Elastiek is echter puntenvrij. Verschillende „handige" kooplieden zyn reeds geverbaliseerd voor deze nieuwe oplichtersmethode. Bananen voor de jongste kinderen. IN DECEMBER GEDROOGDE ZUIDVRUCHTEN VOOR IEDEREEN. Op 7 November a.s. zal een voorin- leveringsbon voor bananen worden be- -kend gemaakt, waarop voor kinderen, geboren in 1942 en later, zoo spoedig mogeiyk 500 gram bananen zal worden verstrekt. Het ligt voorts in de bedoeling in de eerste helft van December een bon aan te wyzen, waarop iedereen 200 gram gedroogde zuidvruchten zal kunnen koopen. „WILLEM BARENTSZ" HEEFT SOUTHAMPTON VERLATEN. De Nederlandsche walvischvaarder „Willem Barentsz" die op 27 October j.l. de haven van Amsterdam verliet om zyn tocht naar de Zuidelyke IJszee te beginnen," heeft na enkele dagen in Southampton te hebben gelegen, deze eerste en laatste haven, die in Europa wordt aangedaan, Zondagavond verlaten om de lange reis naar Kaapstad, van waar de eigenlijke expeditie aanvangt te aanvaarden, aldus seint ons de heer J. G. Kolkman, die als journalist de reis met de „Willem Barentsz" meemaakt. Tus schen Southampton en Kaapstad wordt geen haven meer aangedaan. REEDS 5500 NOODBOERDERIJEN ZIJN GEBOUWD. Sinds de bevrijding zyn, ter vervan ging van de duizenden, door den oor log vernielde boerderijen, ongeveer 5500 noodboerderyen gebouwd. Ook zijn ongeveer 4500 noodstallen opgericht, terwyi men nog hard bezig is een groot aantal noodstallen op kor ten termijn op te trekken met behulp van pakken geperst stroo. Een boerderij heeft veel bergruimte noodig. Nog overal in het land en voor al in de geteisterde gebieden staan landbouwwerktuigen in de lucht waar door veel schade aan dit onontbeer- lyke materieel wordt toegebracht. Om hierin te voorzien heeft de regeering uit Engelsche dumps in België 1500 munitie-bergplaatsen van gegolfde ijze ren platen, 500 nissenhutten en een aantal romnyhutten aangekocht. De nissenhutten zijn vorige week te Rot terdam aangekomen. De moord te Amsterdam. VERDACHTE HEEFT ZICH GEMELD. Naar wij vernemen heeft de gezochte L M. van der Helm, die betrokken schynt te zijn bij den moord in de Warmoesstraat te Amsterdam zich by de Haagsche politie gemeld. HIJ verklaarde omstreeks den tijd, waar op de moord is gepleegd, een tik op zijn hoofd te hebben gekregen, waardoor hi) volkomen bulten kennis zou zyn geraakt. Hy herinnert zich alleen nog, dat hy gistermorgen ietwat versuft bij Rotterdam uit een auto werd gezet Hierop ls hy naar Den Haag gaan liften, waar hy op het Stationsplein de kranten- verkoopers den moord hoorde melden, waarbij zyn naam eveneens uitgeroepen werd. Verwonderd, zoo vertellen ook de eournntenventers, staptq Van der Helm naar de leetuurverkoopers en liet zich het heele moordverlianal opdlssclien. Aan het slot daarvan riep hy uit: „Die 'un der Helm. wel dat ben lk. Zoeken zc mU?" Hierop ls hU naar het politiebureau Huygens- park gewandeld, argwanend gevolgd door de venters en heeft zich daar gemeld. Voorloopig geen keuzeKon voor koffie of thee. De plannen om een keuzebon aan te wijzen voor koffie of thee, zoodat de consument zelf zal kunnen uitmaken, welke van de twee producten hy erop wil betrekken, zullen voorloopig nog niet verwezenlijkt kunnen worden. Naar met vrjj groote zekerheid aan genomen mag worden, zou de vraag naar koffie zoo overwegend zyn, dat daaraan niet voldaan zou kunnen wor den. Een vijftal verzoeken. Volgens den New Yorkschen corres pondent van de „Daily Telegraph" is de volledige tekst van het memoran dum der Nederlandsche regeering in zake haar economische eischen aan Duitschland en haar wensch tot grens correcties heden per vliegtuig te New York aangekomen. Dit memorandum zal gehjktydig in Washington. Londen en 's-Gravenhage worden gepubliceerd, zoodra minister Van Klef fens de af schriften aan Byrnes. Bevin en Molo- tof heeft overhandigd. Volgens dezen correspondent bevat het memorandum de volgende ver-zoe ken: 1. steenkolenmijnen en concessies in het Zuiden en tot toe ongeëxploi teerde kaliummynen in het gebied van den Wezer; 2. herziening van haventarieven en controle op bewegingen in Duit- sche kanalen; 3. de Duitschers moeten geen mo netaire politiek voeren, die strijdig is met de belangen van Nederland; 4. inkorting van de grenzen van ongeveer 480 tot 320 kilometer; 5. het eiland Borkum voor de in- terneering van politieke gevangenen. Volgens den Haagschen correspon dent van de „Daily Telegraph" zyn de verzoeken van de Nederlandsche regee ring inzake Duitschland in een gehei me kamerzitting gunstig ontvangen. Het Fransche standpunt ten opzichte van een deelnemen van Nederland, België en Luxemburg aan de bespre kingen der vier ministers van Buiten- landsche Zaken over Duitschland biyft zooals in Juli j.l. door Bidault is uit eengezet, d.w.z. uitgesproken gunstig, aldus het Fransche persbureau A.F.P. Men twyfelt er niet aan, dat deze drie landen, evenals de andere nabuur - staten van Duitschland, zullen worden uitgenoodigd om deel te nemen aan de besprekingen; door een misverstand is echter de meening ontstaan als zouden de uitnoodigingen reeds verzonden zijn, voordat zelfs de bespreking van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken over de Duitsche kwestie is begonnen. Officieel is er nog geen zitting vast gesteld na die, welke nu geopend is en de verdersverdragen met de Duitsche satel- liet-staten behandelt, en in de tweede plaats zyn de werkzaamheden te New- York thans hoofdzakeiyk gewijd aan de agenda der besprekingen en de pro cedure samenstelling. Wel zullen de vier ministers in New- York tot overeenstemming trachten te komen over den datum, waarop de uitnoodigingen zullen worden verzon den en over de wijze, waarop de na- buurstaten van Duitschland aan de uitwerking van het nieuwe verdrag zul len deelnemen. Toen in Juli j.l. de kwestie van uit breiding van den raad der vier minis ters werd' opgeworpen, werd geen be slissing genomen. Op het oogenblik weet men echter, dat Groot-Brittannië te genover deze ruimere samenwerking even gunstig staat als Frankryk en ook heeft men alle reden te gelooven, dat de Vereenigde Staten zich hiertegen niet zullen verzetten. Van Sovjet-Rus sische zyde is nog geen officieele mede- deeling over dit punt gedaan. Indien echter de uitnoodigingen zoowel aan de Oostelyke als aan de Westelyke buur staten van Duitschland zouden worden gezonden, verwacht men, dat ook Mos kou geen bezwaren zal hebben. Ingezonden Mededeeling maar Juist daarom zoo moeilijk te kfijgen. Houdt Uw leverancier in eere ais hij 'nu en dan een pakje Ouryea voor U heeft Het oude vermaarde merk FEUILLETON DE ZWARTE VOS 23) door O. B. BOOTH. XII. „J. B." EN TOMMY. Pond Bay was een eigenaardig vis- schersdorp. De eenvoudige en voor een deel slordige en vervallen huisjes ston den dichtopeengedrongen rondom het strand der baai, waaraan het dorp zyn naam ontleende- Zoodra iemand den voet zette op het met gemalen schel pen bestrooide perron van het station netje, was hy er van overtuigd, dat hij zich in een visschersdorp bevond, zelfs al had hy het haventje nog niet gezien, waar de botters voor anker dobberden. Er hing een sterke vischlucht over het lieele plaatsje. De korte trein van elf uur vijf uit New York. die op werkdagen weinig passagiers vervoerde, stoomde langzaam het station binnen. Uit den eersten wagon stapten twee reizigers. Een hun ner was een korte, gezette man van 'n jaar of vyftig met een kortgeknipte, gryze snor boven een strakken mond en vierkante kaken. Hy droeg een bril zonder montuur voor zyn rustige, gryze oogen en een goedsluitend grys pak. Zyn metgezel was heel jong en mis schien nauweiyks twintig. Hy had vuur rood haar en een rood sproetig gezicht. Zelfs op zyn voorhoofd zaten sproeten. Zyn onrustige oogen keken onophoude- ïyk naar alle kanten rond. Hij maakte den indruk van een scherpzinnigen, ln alles belangstellenden jongen man. „Verdikkie, wat is het hier fyn!" rlej) hy uit, terwyi hy zyn smalle borst uit zette en met volle teugen de frissche, zilte zeelucht inademde. ,.Stel je voor, dat we hier maar honderd mylen van New York af zijn! Ik ben dolblij dat u me meegenomen hebt!" Leuk. dat je het prettig vindt. Tom my", antwoordde Jasper Bakerville, by verkorting door al zyn kennissen „J. B." genoemd. „Long Island is ook fijn. De prettigste streek, die ik ken. En lk heb je graag by me. jongen. Je bent al meer dan eens een goede hulp voor me geweest; jammer, dat het dezen keer niet veel soeps is, dit geval. Verbeeld je maar niet. dat je gelegenheid zult krijgen, je gewone scherpzinnigheid by- zonder te toonen". Tommy Oliver grynsde van pret by dit complimentje; nooit was hy meer in zyn schik, dan wanneer J. B. hem prees. Hy hoopte niets vuriger dan nog eens onder leiding van den ouden heer, dien hy als zyn ideaal beschouwde, zoo ver te komen, dat hy net zoo'n gouden penning zou mogen dragen, als deze aan de binnenzijde van zyn vest droeg, ze slechts zelden vertoonend. Er bestond een eigenaardige verhouding tusschen die twee; vyfjaar geleden was de vader van Tommy voor tien jaar in de gevangenis van Atlanta op gesloten op grond der bewyzen, door J. B. tegen hem verzameld, en had de detective Tommy, een ongezond type uit de sloppen van Cherry Hill, gevonden, toen hij op het punt stond, de leerschool der misdaad te betreden. Iets in het uiterlyk van Tommy met zyn roode haar, zyn sproeten en zijn brutale blauwe oogen had den harden menschenjager aangetrokken. J. B. was geen impulsief man, maar toch voelde hy zich plotseling er toe gedre ven Tommy te onttrekken aan de be scherming der kille officieele liefdadig heid. Hy had Tommy slechts voor een poosje willen aannemen, maar de ver eering en trouw van Tommy zorgden er voor, dat het een blyvende verhou ding werd. De geheele jeugdopvoeding van Tom my was er op gericht geweest, hem een grondigen afkeer van de „dien ders" in te boezemen, maar zyn om- dienst" vergrysd was, had zyn inzich- gang met J. B., die in den „geheimen ten veranderd. Hij had een geweldigen eerbied voor de wet gekregen en voel de er niets meer voor,, met de wet te breken. Jasper Bakerville was een vrij gezel en, om Tommy een tehuis te bezorgen, was hy uit zyn pension verhuisd naar een vierkamerwoning, waar Tommy, die niets van een huishoudster wilde weten, voor alles zorgde. J. B. kon zoo laat niet thuiskomen uit zyn dienst, of hy vond Tommy wakker met boter hammen en koffie, bestemd om den detective ten minste zoo lang wakker te houden, tot hy een volledig verslag van zyn werkzaamheden gegeven had. Misschien was het een zekere intuïtie, versterkt door zyn bekendheid met het karakter der „onderwereld", die Tom my zulk een scherp inzicht in raadsel achtige „gevallen" verschafte; meer dan eens had het vlugge verstand van den jongen de juiste gevolgtrekkingen gemaakt. Hy had veel fantasie en die speelde hem wel eens parten, maar één ding was zeker, in de meeste gevallen had hy het by het rechte eind. „Die jongen is een geboren detecti ve", dacht J. B. vaak. „Geef hem tijd en ondervinding en dan wordt hij een der besten van het heele korps". Hy had hem dan ook in de laatste jaren zoo goed als geregeld meegenomen, als hij op een „zaakje" uitging. In het be gin was het om den jongen een ple zier te doen, maar Tommy bleek hem 30. Eén dame was zelfs uit de trein ge stapt. toen hll zo onverwacht stil hield. Ze had een schreeuwend Jochie bi| zich, wiens ene armpje zA1 als In een schroef in één van haar enorme handen gekneld hield. Ze riep luid om de conducteur, die haastig kwam aangesneld. „Heeft U mis- I schlen aan de noodrem getrokken?" vroeg j hl) hijgend, „wat is er aan de hand?" „Dat ls het toppunt!" schreeuwde de I dame met een rauwe stem als van een viswijf. ..Vraagt-le an mi|n; wat ofter an de hand ls! Ik vraag Juist an jou, wat ofter gebeurd ls! Ik mot met dit Jong naar de stad. Daar mot lk'em heenbrenge. en as die trein nou nog een half uur stil gaat staan hier, dan ls dat een half uur te lang, begrijp Je? De andere passagiers sloegen dit gesprek met plezier gade. Er was echter niemand, die de dader van I het trekken aan de noodrem kon aanwij zen, terwlll ook in de coupé, waar het geschied was. geen levende ziel te beken nen viel. De conducteur besloot daarom maar. het ononthoud niet langer to laten duren en blies op zlln fluit. Even later zette de trein zich weer ln beweging, na gekeken door een opgelucht zuchtend Evellentje. al spoedig meer te helpen dan te hin deren. In het „schaduwen" was hij on overtroffen. Daarby kwam, dat nie mand hem wegens zyn jeugd, zyn sproeten en zyn blauwe oogen voor een detective aanzag. J. B. keek de straat langs de haven naar alle kanten af. „Die is ook mooi!" bromde hy. „Die Strawn zei, dat hy ons met een auto van het station zou laten halen. Hoe moeten we er nu komen? Een taxi zal hier in Pond Bay wel een ongekende luxe zyn", „Als we eens liepen", stelde Tommy voor. „Ik heb best lust in een wande ling". De ander wees met zyn jiuim naar den hoogen heuvelrug, die* voor hen lag. „Je kunt wel zin hebben in zoo'n klimparty, Tommy, maar jij bent ne gentien en ik vyftig. Dit dorp ligt aan den kant van de Sound en we moeten zoo ongeveer drie myl tegen dien heu vel op en dan weer omlaag, voordat we aan den zeekant zyn, waar we wezen moeten. Ik weet zelfs niet precies, welke richting we moeten gaan". Tommy staarde over de haven. „Ik zou zeggen, dat we daar de zee hadden. Is dat niet zoo?" „Dat is Long Island Sound- jochie; zie je daar die nevelige streep? Dat is de kust van Connecticut; en dien kant uit ligt New Londen, waar we de ge broeders Tyler verleden winter te pak ken hebben gekregen. Maar het is nu geen aardrijkskundeles en ik zal liever zien, dat ik een telefoon vind om Strawn op te bellen en te vragen, waar om hy ons geen auto gestuurd heeft, zooals hij beloofde". Tommy knikte. „Wat een zoodje, die hutten daar, hè?" zei hy. „Het heeft wel wat weg van een filmtooneel. En wat liggen daar veel booten! Sommige er van zullen wel niet alleen van water nat zyn, dacht u ook niet?" „Je bedoelt zeker dat ze drank smok kelen?" vroeg de detective glimlachend. „Dat zou me niets verwonderen, maar gelukkig hoef ik me daar niet mee op te houden. Kom, laten we 'n telefoon opscharrelen". (Wordt vervolgd). Nederland protesteert. TEGEN EXPLOSIES AAN GENE ZIJDE VAN DE DUITSCHE GRENS. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft de Nederlandsche militai re missie te Beriyn geïnstrueerd zich in verbinding te stellen met de Britsche autoriteiten aldaar met het doel een einde te maken aan de zware schade, die in de grensgebieden van Z.O. Ne derland wordt veroorzaakt als gevolg van het opblazen van munitie aan de Duitsche zijde van de grens. Het ministerie handelt op verzoek van burgemeesters uit deze gebie den, die verklaren, dat door de kracht van de explosies bijna dage- lyks zolderingen en muren van de toch reeds zoo zwaar beschadigde huizen instorten. POLITIEKE DELINQUENTEN IN RIJKSDIENST. In antwoord op vragen van het Ka merlid Koenen, heeft de minister-pre sident geantwoord: Inderdaad zyn in verband met de schaarschte aan vrouweiyke typisten op het oogenblik by of voor het mi nisterie voor Openbare Werken en We deropbouw (Departement en Ryksge- bouwendienst)alsook by of voor het ministerie van Economische Zaken (ryksbureaux voor metalen, chemische producten en keramiek)enkele tien tallen politieke delinquenten als zooda nig werkzaam. Zy verrichten die werk zaamheden steeds onder controle, het zij op de bureaux, hetzy in de kampen en/of gevangenissen. In geen geval naar vanzelf spreekt dragen die werkzaamheden een vertrouweiyk ka rakter. De vastgestelde belooningen vertoonen in verband met de variee- rende omstandigheden geringe schom melingen, doch geen opvallende afwy- kingen. Een lawine van levensmiddelen MAAR 40 PCT. WAS BEDORVEN. Toen een schilder dezer dagen een huis aan de Lindestraat te Enschede wilde opknappen, werd hem den toe gang tot een der vertrekken ontzegd. Pas nadat de eigenaar van het pand de politie dreigde te halen, ontsloot de huidige bewoonster de kamer. Toen de deur werd geopend, kwam een la wine van blikken, doozen en pakken levensmiddelen naar bulten gerold. De kamer bleek volgepropt te zyn met le vensmiddelen, waarvan ongeveer 40% bedorven was. Een gedeelte van dezen voorraad was afkomstig van een win kel, die deze familie tien jaar geleden in het Noorden des lands had gedreven. Het betreft hier geen zwarte handel. De man ligt seöert geruimen tyd ziek, terwijl de vrouw, die aan geestesstoor nis ïydt, een manie had om alles te bewaren Het is zelfs mogelyk, dat een groot gedeelte der artikelen, waaronder bedorven bokking werd aangetroffen, op den bon is gekocht. OORLOGSTOELAGEN BIJ VERBLIJF IN NEDERLANDSCH-INDIË. Met ingang van 1 November 1.1. zyn de oorlogstoelagen, toegekend aan de naar Nederlandsch-Indië uitgezonden jaarweddegenietende militairen, vast gesteld op de volgende bedragen per dag: Voor een soldaat, soldaat le kl. of korporaal (gehuwd) f.0.50 (ongehuwd) f. 0.40; sergeant of sergeant lekl. (geh.) f. 1.25 (ongeh.) f. 0.75; sergeant-majoor (geh.) f. 1.50 (ongeh.) f.1.—; adjudant onderofficier (geh.) f.2.(ongeh.) f. 1.25; subaltern officier (geh.) f.3.— (ongeh.) f.2.—; hoofdofficier (geh.) f. 4.50 (ongeh.) f.2.50; opperoff icier (geh.) f.6.— (ongeh.) f.3.—. De oorlogstoelagen der naar Neder landsch-Indië uitgezonden soldy-ge nietende militairen zyn vastgesteld op de bedragen, welke zijn toegekend aan de ongehuwde jaarwedde-genietende militairen van gelijken rang of stand. ZWARTE HANDEL EN DIEFSTAL HAND IN HAND. Door samenwerking van de Pryscon- tróle en den Centralen Economischen Contróle Dienst is een uitgebreide zwar te handel in populierenhout aan het licht gekomen. Een combinatie van drie houthande laren uit Zaamslag, Zwolle en Rotter dam kocht groote hoeveelheden popu lieren in een twintigtal plaatsen in Zeeuwsch Vlaanderen op en verkocht het hout tegen zwarte prijzen op 65 ver schillende adressen in ons land. Er werd een overwinst gemaakt van f35.000. Op last van den officier van Justitie zyn er twee van hen in verzekering ge steld. Dat deze lieden het niet zoo nauw nemen als het om geld gaat, biykt wel uit het feit. dat de Rotterdammer zich niet ontzag om ten nadeele van zijn compagnon uit Zwolle diefstal en ver duistering te plegen. OVEREENKOMST OVER WATER VOORZIENING VAN SOERABAJA. De technische commissie, die is^ in gesteld in verband met de watervoor ziening van Soerabaja, is gisteren met haar taak gereed gekomen. Tusschen Nederlandsche en Indonesische dele gatie werd volledige overeenstemming bereikt. De overeenkomst zal worden voorgelegd aan de plenaire vergadering, zoodra deze weer byeenkomt. AGENDA. HEDEN: Amicltla: Doodenherdenklng „De Tem pelbouwers". 8 uur nam. Volkshuls: Spr. pred. A. Ringelberg. 8 uur nam. Woensdag. Stadszaal: Pulchrl Studio Operette „Nelly". 8 uur nam. Donderdag. Schouwburg: K. en O. „Zesde etage". 8 uur nam. StadszaalResidentie-orkest. Soliste Yvonne Léfébre. 8 uur nam. BIOSCOPEN. Rex .Het roode teeken" (14 J.). Zat. en Zond. 2.15, 4.15 en 7.16 en 9.15 uur uur; overige dagen 2 15. 7 15 en 9.15 uur. Luxor „De slag om Arnhem" (14 J.) Zond. 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino „De geheimen van Mad, Cla- paln* (18 J.) Zat. en Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2 80, 7 en 9.15 uur. 'A'rlanon „Er komt een vriend van avond" (18 J.). Zat en Zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige degen 2.30 7 en 9.15 uur. Lido „Het eiland der liefde" (18 J Zat en Zond 2.30. 4.30. 7 en 9.J5 uur;' overige dagen 2.30. 7 er» 9 15 uur. De avond- nacht, en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 2 Nov. 13 uur tot Zaterdag 9 Nov. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwyt, Breestraat 74. teL 20552 Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek Wilhelminapark 8, tel 26274.U

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2