WEERBERICHT Heclen de verkiezingen in Amerika Na de order Staakt het vuren De Groote Vier bijeen Met een enkel woord 85ste Jaargang DINSDAG 5 NOVEMBER. 1946 No. 25924 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie; 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 67055 Staakt het vuren 1 Precies drie weken nadat de onder handelingen in Batavia hadden geleid tot een militair bestand het gebruik van het woord „wapenstilstand" berust te op een onjuiste vertaling van het En- gelsche .truce" is de logische con sequentie gevolgd in den vorm van het bevel „staakt het vuren" Er heeft noch aan Nederlandsche, noch aan Indonesische zijde ernstige twijfel bestaan of dit stadium zou wor den bereikt. Per slot van rekening was het voor beide partijen duidelijk, dat de practische uitvoering der principieele overeenkomst niet verder zou worden bemoeilijkt door politieke controversen, doch dat het tijdstip, waarop het pa rool „staakt het vuren" kon worden uit gegeven, in de eerste plaats werd be paald door den duur der militair-tech nisch noodzakelijke voorbereidingen. Waarbij gevoegelijk mag worden aange nomen, dat dit tijdstip, wat de Neder landsche troepen betreft, reeds gerul- men tijd eerder had kunnen volgen. De felle reacties op het aanvankelijke militair accoord van den Oost-Javaan- schen extremistenleider Soetomo, waar- In deze de wereld kond deed, dat zijn „troepen" den strijd tegen de Neder landsche „overheerschers" zouden voort zetten. demonstreerden met niet te mis kennen duidelijkheid, dat het met de eensgezindheid en de discipline in het republikensche kamp nog allerminst „koek en ei" is. Intusschen zijn de nationalistische leiders er blijkbaar toch in geslaagd Soetomo in het gareel te dwingen, ge tuige zijn latere verklaring, dat hij een bevel tot staking der vijandelijkheden zal eerbiedigen. Er is dus kennelijk het een en ander gebeurd achter de republikeinsche scher men en men kan er zeker van zijn, dat daarbij harde noten moesten worden ge kraakt alvorens Soetomo zich bereid ver klaarde het hoofd in den schoot te leg gen. Maar dit móest! Wat zou er overblij ven van het gezag van een Sjahrir, Soe- karno en een generaal Soedirman, wan neer de eerste de beste extremist reeds in dit vroegtijdig stadium van het re publikeinsche optreden in staat zou blijken de besluiten en handelingen ha- rer voormannen volledig te saboteeren en desorganiseeren? Daarom was het voor Sjahrir ca. een kwestie van „to be or not to be" om tnet Soetomo tot een vergelijk te komen en juist ómdat wij die noodzakelijkheid aanvoelden, hebben wij aan de uitvaar diging van het thans afgekomen bevel geen oogenblik getwijfeld. Waarmede niet gezegd wil wezen, dat wij er eveneens overtuigd van zijn, dat thans het laatste schot op Java, Ma- doera en Sumatra is gevallen. Integendeel: zooals onlangs generaal Spoor getuigde: ook n& het bereiken van de meest volledige overeenkomst, zullen Nederlandsche troepen in Indië noodzakelijk blijven ter bestrijding van extremistische benden en losgeslagen terroristen. Wij stellen voorop, dat wij volledig vertrouwen hebben in de militaire en vooral ook tactische bekwaamheden van de Ned.-Indische legerleiding, waardoor wij geen oogenblik beducht zijn voor provocaties van Hollandsche zijde. An derzijds stellen wij vast, dat er Sjahrir c.s. op grond van prestige-overwegingen alles aan gelegen moet zijn om het ook van dien kant niet zoover te laten ko men. Deze beide factoren combineerende voorzien wij althans voor de naaste toe komst in Indië een vreedzame ontwik keling. waarbij de onvermijdelijke scher mutselingen tot plaatselijke gevechten beperkt zullen blijven- en de verdere on derhandelingen niet storend zullen be- invloeden. De toekomst zal moeten leeren of de wensch ook hier weer de vader der ge dachte is geweest, doch in ieder geval stemt hetgeen thans is bereikt tot vol doening van allen, die streven naar een overbrugging van het geschil langs den weg van het redelijk overleg. Niet als een pand tot lossing van schuld en boete voor vermeende tekort komingen van een eertijds koloniaal be heer in den ongunstigen zin, welke daar aan in den laatsten tijd veelal ten on rechte wordt gehecht, doch met volle dige inachtneming van Holland's eer en van Indonesia's verlangen naar een grootere mate van zelfstandigheid ter wille van het ééne groote doel: de grootst mogelijke waarborg voor de ver zekering der wederzijdsche belangen. Fabrieken in Saksen in brand gestoken. Het door de Sovjets gelicensieerde dagblad „Lelpziger Zeitung" meldt, dat Duitsche ondergrondsche groepen van saboteurs en brandstichters vier fabrie ken in Saksen in de Sovjet-zone in brand hebben gestoken. Deze zijn door het vuur verwoest. Groote branden woedden in de Aschaffenburger Zell- stoffwerke, de Hoesch Werke in Pirna, de Oscar Koek kartonfabriek te Zwoen- tiz en de Freiberger papierfabriek te Weissenborn. Dit zijn de eerste beves tigde berichten over sabotage in de Sovjet-zone. (De Britsche nieuwsdienst in Duitsch- land meldde dat de branden werden ontstoken in fabrieken, die na een on langs gehouden plebisciet over de con fiscatie van nazi-bezit genationaliseerd waren). VERSCHE HARING NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE. Er is een overeenkomst metTsjecho- Slowakije getroffen, volgens welke dit land voor een bedrag van f. 100.000.— versche haring uit ons land zal betrek ken. Het betreft hier een hoeveelheid van 400.000 kg. De eerste zending is reeds uit IJmuiden onderweg. KOUDE NACHT De Bilt verwacht tot Woensdagavond: Koude nacht en ochtend met hier en daar mist; overdag op vele plaatsen tijdelijk zonnig weer en ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Droog. Meest matige wind tusschen Oost en Zuid. Zullen de republikeinen winnen? De verkiezingen, die heden in 47 der 48 Amerikaansche Staten worden ge houden (de Staat Maine heeft al ge kozen), zullen bepalen, welke partij het nieuwe Congres het tachtigste, dat op 3 Januari 1947 bijeenkomt zal beheerschen. Bovendien zal de win nende partij een goede kans maken op de verkiezing van haar candidaat tor president in 1948. Het Amerikaansche volk zal 37 sena toren, 432 afgevaardigden en 33 gou verneurs kiezen Twee der senaatzetels hebben voor den uitslag weinig waar de. omdat zij nog slechts voor het 79ste Congres gelden, dus tot 3 Jan., vier andere blijven slechts tot- 3 Jan. 1948 bezet door de straks gekozen can- didaten. Het Huis van Afgevaardigden wordt (met uitzondering van de drie republikeinen, die Maine in September koos) geheel vernieuwd. De belangrijk ste gouverneurspost, die opnieuw ver vuld moet worden, is die van den Staat New-York, waar de republikein Tho mas Dewey herverkiesbaar is gesteld, tegenover den democratischen candi daat, senator James Mead. De meer derheid, die Dewey zal behalen, zal tevens van groot belang zijn voor zijn kansen om in 1948 door de republikei nen opnieuw als candidaat" voor het presidentschap te worden gesteld. De grootste belangstelling van het publiek gaat uit naar de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden, dat in het nu afloopende Congres als volgt is samengesteld: 236 democraten, 192 republikeinen, 1 progressief, 5 vacatures. De Senaat bestaat uit 56 democraten en 23 republikeinen. Van de 33 nieuw te kiezen gouverneurs zijn 16 aftredende democraten, 17 republikeinen. Om de meerderheid in het Huis te venverven, zullen de republikeinen in deze verkiezingen 26 zetels moeten win nen, in den Senaat zouden zij 11 zetels er bij moeten krijgen. De republikeinen zoowel als de demo craten eindigden hun verkiezingscam pagne met de gebruikelijke optimisti sche fanfares over een zege van hun party. Uit proefverkiezingen en opinie- onderzoekihgen blijkt echter, dat de republikeinen een goede kans makende meerderheid in het Huis te verkrijgen. Zelfs is het niet uitgesloten, dat zij ook den Senaat „om" zullen krijgen, hoewel dit niet zoo zeker is. Zulk een republi keinsche overwinning zou algemeen als een vrijwel zeker voorteeken worden be schouwd, dat een republikein in 1948 president der Ver. Staten zou worden. In den loop der geschiedenis is een wijziging in de bezetting van het presi dentschap steeds voorafgegaan door een omzwaai in het Congres Zoo geschied de het met de verkiezing van Taft in 1908, van Wilson in 1912, van Harding in 1920, van Roosevelt in 1932. De democraten hebben bovendien op het oogenblik den wind tegen. In de eerste plaats missen zij zeer de enorme persoonlijke invloed van Franklin D. Roosevelt, en verder heerscht er nogal ontevredenheid over den binnenlandr schen toestand in de Ver. Staten. De Congresmeerderheid der democraten, thans bestaande sinds 1930, lijkt inder daad in ernstig gevaar te veTkeeren. Van de republikeinen, die in aanmer king komen voor het presidentschap, is Thomas Dewey de ernstigste candidaat, vooropgesteld dat hij opnieuw het gou verneurschap van New-York behaalt, waarop alle kans bestaat Andere voor aanstaande republikeinen, die in ver band met het presidentschap worden genoemd, zijn: John Bricker uit Ohio, op het oogenblik candidaat-senator, Earl Warren, gouverneur van Californië, „VERDWIJNING" VAN VIER SOVJET- RUSSISCHE RADARDESKUNDIGEN TE MONTREAL. Vier Sovjet-Russische radardeskundi gen, die de Montreal waren aangeko men om de conferentie van de Picao (voorloopige internationale organisatie voor de burgerluchtvaart) bij te wonen, zijn „verdwenen" na den eersten dag de besprekingen te hebben bijgewoond. De Sovjet-Russische bezoekers hebben him hotel verlaten zonder een adres achter te laten. Op den openingsdag van de conferentie werden zij als waar nemers ingeschreven en woonden zij technische demonstraties van Britsche, Amerikaansche en Canadeesche toe stellen bij. Harold Stassen uit Minnesota, voorma lig gouverneur en Robert Taft, senator. De verkiezingsstrijd is voornamelijk gevoerd over onderwerpen van binnen- landsch-politieken aard. De „New Deal", de economische wetten, de prijscontrole, de arbeidswetgeving, de „bureaucratie" zijn de voornaamste controverses, waar over gevochten wordt. De buitenland,* sche politiek der Ver. Staten zal, naar men verwacht, geen ingrijpende veran deringen ondergaan, wie ook de macht zal krijgen. De republikeinen immers waren steeds nauw betrokken bij het program van Amerika's buitenlandsche politiek, waaraan zij hun goedkeuring hechtten bjj meer dan één gelegenheid. Tot op zekere hoogte namen zij zelfs deel aan die politiek, zoo was b.v. mi nister Byrnes op de Parijsche confe rentie vergezeld van senator Connally en ook van den republikeinschen sena tor Arthur Vandenbergh. Een republi keinsche overwinning zou echter naar aller meening in ieder geval de neiging tot het voeren van een „krachtige" po litiek ten opzichte van de Sovjet-Unie versterken. Ook de internatinonale eco nomische politiek zou waarschijnlijk door een republikeinsche zege beïnvloed worden. De republikeinen zijn immers de traditioneele kampioenen van het „protectionisme", al zijn zij in den loop der jaren hierin aanzienlijk gematigder geworden. Het breed opgezette program van internationalen handel der regee- ring-Truman zou toch zeker wel een ontmoedigenden terugslag ondervinden, als de republikeinen het Congres zou den gaan beheerschen De slechting der Amerikaansche tolmuren zou dan moei lijkheden gaan ondervinden. Het verwerpen van eventueele vredes verdragen, onder medewerking van beide partijen gesloten is ondenkbaar. Wel mag men in een republikeinsch Cngres een wat scherper onderzoek dier verdragen verwachten. Documenten van prof. Schermerhorn gestolen? Het Fransche persbureau A.FP. meldt uit Londen het volgende: „Men verneemt, dat toen de voorzit ter der commissie-generaal, prof. Scher merhorn. In hel begin van de vorige maand te Batavia aankwam, het geheele dossier met de documenten en de in structies, welke hij bij zich had. hem is ontstolen en aan de republikeinsche re geering is overhandigd. Het dossier werd. ongetwijfeld na aandachtige bestudeering, vervolgens aan den eigenaar teruggege ven Dit zou den Indonesiërs de gelegen heid hebben gegeven volledig kennis te nemen van de instructies, welke de Neder landsche regeering aan haar vertegenwoor digers had gegeien en een inzicht te krijgen in den omvang van hun bevoegd heden. Men verwacht in Londen, dat de Indonesische eerste minister Sjahrir zal trachten bij de onderhandelingen het maximum van den „dominlonstatus" te verkrijgen, die de republiek is aangeboden in het kader van het Nederlandsche ge- meenebest". Bij informaties te bevoegder plaatse te 's GraveDhage deelde men ons mede, dat van gebeurtenissen al? door A.F.P. ge meld, niets bekend was. Onzerzijds meer.en wfj aan de Juist heid van dit bericht te moeten twijfelen, doch wij publlceeren het niettemin om dat het door het Fransche Persbureau wereldkundig is gemaakt en derhalve on- gecwljfeld ln alle buitenlandsche bladen zal worden opgenomen. De Veiligheidsraad. De Veiligheidsraad der V-N. heeft met algemeene stemmen de Poolsche reso lutie om de kwestie van het bewind van FrancO in Spanje van de agenda van den Veiligheidsraad te schrappen aangenomen, zoodat de algemeene ver gadering deze kwestie thans in bespre king zal kunnen nemen. Deze kan n.l. naar aanleiding van resoluties om de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken geen stappen doen, voor dat de kwestie officieel van de agenda tan den Veiligheidsraad is afgevoerd- Plaatselijke commandanten zullen vóór 20 November onderhandelen Op een bijeenkomst van de gemengde bestandscommissie te Batavia is, gelijk gisteren al ln het kort is gemeld, be sloten om onmiddellijk na de bijeenkomst, aan alle commandanten te velde het bevel tot het staken van het vuren te gevei^, terwijl de resp. posities gehandhaafd zul len worden. Men kan aannemen, dat in bepaalde gebieden de vijandelijkheden, sedert de afkondiging van het bestand op 14 October reeds gestaakt zijn. Instructies met nadere toelichting aangaande het nakomen van het be vel zullen door de technische sub commissie uiterlijk op 10 November worden uitgegeven. Wanneer de plaat selijke commandanten deze zullen hebben ontvangen, zullen zfj niet later dan 20 November de onderhan delingen ter plaatse openen over de problemen, die met het staken der vijandelijkheden samenhangen. Er wordt hierbij op het volgende de nadruk gelegd: Het feit, dat de plaatselijke onderhan delingen niet eerder zullen worden ge voerd dan dat de instructies van de technische subcommissie zijn ontvangen, impliceert niet, dat de vijandelijkheden niet in alle gebieden gestaakt zouden worden. Waar geconstateerd wordt, dat er op de bevelen inbreuk wordt gemaakt, zal dit aan de bestandscommissie worden gerap porteerd. Voor dit doel zijn speciale orga nisatorische maatregelen getroffen. Omtrent de verdere besprekingen wordt gemeld dat ten aanzien van een aantal punten verheldering is verkregen. Er blijven echter een aantal punten over, ten opzichte waarvan de bestaande kloof tusschen de standpunten niet kon wor den overbrugd en welke een verder overleg 63 Duitsche geleerden naar Engeland overgebracht. De Britsche minister, verantwoorde lijk voor het Britsche bestuur in Duitschland John Hynd, heeft in ant woord op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis medegedeeld, dat sinds de bezetting van Duitschland 63 Duit sche geleerden en technici naar Enge land zijn overgebracht om daar te wor den te werk gesteld. Geen van hen werd hiertoe gedwongen, aldus Hynd. Hij voegde hieraan toe, dat nog 60 bin nenkort in Engeland worden verwacht en op dezelfde voorwaarden zullen wer ken. verelschen. De datum voor dit overleg is nog niet vastgesteld. Dr. Gani, die zoo Juist uit Medan is teruggekeerd, waar volgens een vroe gere verklaring van dr. Gani. de situatie aanmerkelijk verbeterd 16 en „het crltleke punt gepasseerd ls" was bij de bovenbedoelde bijeenkomst aanwezig. Het „L. D." door de lucht naar Indië. Ten behoeve van onze militairen. Samenwerkirfg tusschen de des betreffende instanties heeft het mogelijk gemaakt, dat binnenkort aan in Indië verblijvende militai ren Nederlandsche dagbladen per luchtpost worden toegezonden. Zij, die dit wenschen, kunnen ten be hoeve van vrienden of verwanten, die in Indië in het Nederlandsche leger dienen, een jaar- of kwar taal-abonnement op ons Blad af sluiten tegen den normalen abon nementsprijs zonder verhooging voor vervoerskosten, dus tegen resp. f. 13.20 of f. 3.30. Vijftig pro cent van den abonnementsprijs zal door ons aan de betrokken instan ties worden afgedragen ter tege moetkoming in de algemeene kosten van het vervoer. Aanvragen voor een dergelijk abonnement kunnen tot 10 No vember a s. v/orden ingediend bij de administratie van dit Blad, on der duidelijke en volledige opgave van naam, rang, onderdeel, leger- nummer en postadres van den militair voor wien het abonnement bestemd is. Daar het vervoer der couranten naar Indië per vliegtuig zal ge schieden, zal uiteraard slechts een beperkt aantal abonnementen door ons kunnen worden geaccepteerd en voorrang moeten worden gege ven aan die aanvragen, welke het eerst bij onze administratie bin nenkomen. Protesten van Bulgarije en Italië. Gisteravond om 22 uur Ned. tijd zijn de ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier in het Waldorf-Astoria- hotel te New York bijeengekomen voor de definitieve opstelling der vredesver dragen met de As-satellieten, Italië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Fin land- Minister Bidault zal in verband met- de Fransche verkiezingen niet aan de conferentie kunnen deelnemen. Hij is vervangen door de Muivills. In den loop van Maandag voerdc-n Byrnes en Be vin inleidende besprekin gen. Byrnes zou *oór de opening der conferentie ook nog een onderhoud heb ben met Molotof en de Murville. Waar schijnlijk zoeken de ministers naar een methode om de vredesverdragen zoo vlug mogelijk gereed te hebben. De voornaamste punten van wrijving zijn ongetwijfeld de kwestie-Tnësr-, lret Do- nauvraagstuk en de herstelbetalingen Italië en Bulgarije hebben intusschen opnieuw een memoranda met bezwaren tegen de voorstellen van Parijs aan den raad der vier ministers doen toekomen. In het Bulgaarsche memorandum wordt verlangd: dat Bulgarije erkend wordt als een land, dat ten slotte aan de zijde der geallieerden heeft meegevochten; voorts een uitweg naar de Egeische Zee door Tracié; het recht om torpedoboo ten te bezitten; vermindering der her stelbetalingen; en wijziging van de de- militarisatle-clausule met betrekking tot de Grieksche grens- In de Italiaansche nota wordt protest aangeteekend tegen het feit, dat: 1. Het vredesverdrag in zijn geheel niet in overeenstemming met de begin selen van het Atlantische handvest is en practisch geen aandacht schenkt aan Italië's oorlogvoering aan de zijde der geallieerden. 2. De vaststelling van Italië's grenzen met Frankrijk en Joefeo-Slavië gebaseerd is op overwegingen, die tegen de natio nale aspiraties van het volk in gaan. en geen garantie biedt voor de bescherming der minderheden. 3. „De Italiaansche regeering dringt er ten sterkste op aan, dat het Joego slavische principe, om de grens met de ethnologische lijn samen te laten vallen, door een plebesciet in de omstreden ge bieden zal worden gevolgd". 4. „Het afzien van souvereiniteit in de koloniën is in strijd met iedere objec tieve waardeering van Italië's bijdragen tot den vooruitgang van deze gebieden". 5. „De militaire clausules van het ver drag berooven Italië van zijn verdedi ging en vormen zoo een gevaar voor zijn onafhankelijkheid". 6. „De economische en financieele last van de herstelbetalingen gaat iedere redelijke grens te boven voor een land van Italië's betalingscapaciteit en be dreigen Italië's economische onafhan kelijkheid". „De Italiaansche regeering legt den nadruk op de absolute noodzakelijkheid van een aanzienlijke verlichting van deze last om het gevaar van een in eenstorten der Italiaansche economie te voorkomen". De nota besluit: ,,de Ita liaansche regeering heeft reeds gepro testeerd tegen de bepalingen van het ontwerpverdrag, die iedere rechtsbasis missen". Over de zitting der Groote Vier die 4 uur duurde, wordt nader gemeld: Het eenige besluit, waartoe zij kwa men was: „Italiaansche en Joegoslavi sche afgevaardigden uit te poodigen tot bijwonen van de bespreking. De ministers kwamen overeen de vol gende kwesties achtereenvolgens in be handeling te nemen: verdrag met Ita lië, rechten van de bevolking van afge stane gebieden, schadevergoedingen voor Albanië. Abessynië. Joego-Slavië en Griekenland, Italiaansch-Oostenryksche overeenkomst over grenscorrectie. Tijdens de bespreking van het verdrag met Italië kantten Bevin en Byrne» zich beiden tegen heropneming van da kwestie der Italiaansch-Joegoslavische grens, zooals door Molotof werd voor gesteld. Op dit punt werd geen overeen stemming bereikt. Molotof verzette zich tegen bespre king van het Italiaansch-Oostenrijksch verdrag inzake de grens. Ook hierom trent werd geen beslissing genomen. Ook verzetten Molotof zich tegen op neming van voorzieningen betreffende „fundamenteele menschenrechten" in verdragsclausules over de bevolking van afgestane gebieden. Wat de schadevergoedingen betreft, eischte Molotof, dat Joego-Slavië het dubbele van het aan Griekenland toe gestane bedrag zou ontvangen. Hierte gen werd stelling genomen door Bevin, die zeide, dat Griekenland het „slacht offer was van een niet-uitgelokten aan val". Volgens een woordvoerder van de Fransche delegatie was de sfeer ter conferentie „strikt zakelijk". Heden avond zullen de ministers weer bijeen komen. Byrnes en de Palestijnsche kwestie. Naar Reuter uit Amerikaansche bron verneemt heeft James Byrnes, de Ame rikaansche minister van Buitenland sche Zaken. Bevin, medegedeeld, dat hU de behandeling van de Palestijnsche kwestie van Truman zal overnemen. Tevens zou Byrnes Bevin hebben mede gedeeld, dat hij den toestand in Palesti na met hem wilde bespreken, wanneer de bezigheden met het vredesverdrag met Duitschland in den raad van mi nisters van Buitenlandsche Zaken dit toelaten. In een niet onderteekend communique dat aan de pers is verstrekt, verklaart de leiding van de Joodsche verzetsgroep Irgoen Zwai Leoemi, dat zij verantwoor delijk is voor den aanslag op de Brit sche ambassade te Rome. Deze ambas sade, aldus het communiqué, is een van de centra van anti-Joodsche intriges en tracht de Joodsche repatrleering te ver hinderen. „De bomaanslag te Rome is het begin van een Joodsch militair front. Wij zul len'den oorlog tegen Engeland overal en met alle middelen voeren, totdat ons volk is bevrijd". Zóó zijn Engelsche militairen tegenwoordig gelegerd! Eenige militaire kampen in Engeland zijn er toe overgegaan de denkbeelden,, waarvan Montgomery indertijd al een groot voorstander bleek, in practijk te brengen. Een dienstplichtige uit Oxford heeft 's avonds in bed nog een beetje gelezen, heeft slaap gekregen en knipt op het door hem ge- wenschte oogenblik het licht uit. BINNENLAND. In Schotland wordt met veel succes het tooneelstuk „De Dubbelganger" van Een van Eysselsteyn opgevoerd. De voorjaarsbeurs te Utrecht zal worden gehouden van'11 tot en met 20 Maart. Heden heeft de rijksluchtvaartschool, wiens hoofdzetel te Gilzen-Rijen is ge vestigd, een nieuwe afdeellng geopend op het vliegveld Ypenburg bij den Haag. Tachtig nieuwe leerlingen zijn ln oplei ding genomen, die bestemd zijn om ver keersvlieger te worden. Het onlangs uitgestelde officleele be zoek van den minister-president en den commissaris der Koningin aan het eiland Goere en Overflakkee ls thans definitief bepaald op Vrijdag 8 November a.s. De 17-jarige dochter van de familie Meijer aan den Korten Vllegweg te Bla- rlcum, die gisterochtend haar ouders wilde wekken, bespeurde reeds voor het openen van de slaapkamerdeur een sterke kolendamp. De direct ontboden geneesheer dr Th, Gibling, kon bij de 49-Jarlge mevr. J w. MeijerMuus slechts den dood con- stateeren De 53-jarlge heer G. Meijer moest bewusteloos naar het St. Janszie kenhuis te Laren worden overgebracht, waar hij in zorgwekkenden toestand ls opgenomen. In het gezin van H. te Delden was een acht-Jarlg jongetje door een arts een drankje voorgeschreven BIJ vergissing gaf men het kereltje echter een lepel azijn- essence. waardoor zoo ernstige inwendige verbrandingen optraden, dat het ventje aan de gevolgen overleed. Bij de aankomst van de Johan van Oldenbarueveldt te Batavia zijn de com missie-generaal en luit.-gen. Spoor ter begroeting aanwezig geweest. De commis sie-generaal heeft een bezoek gebracht aan de maiischaps ver blij ven. Acht Britsche sergeants-majoor, die een werkzaam aandeel gehad hebben ln de opleiding van de Ned. troepen ln En geland. brengen thans op uitnoodiging van het departement van oorlog een be zoek aan ons land. In de komende week zullen z(j verschillende steden en plaatsen o.a. Arnhem bezoeken. Te Appelscha ls een Jongen van 16 Jaar de bosschen ingegaan en niet terug gekeerd. Een der grootste paardenmarkten ln ons land is gisteren te Hedel (N. Br.) gehouden. Van Hedel tot bijna aan Orthen stonden honderden en honderden autobussen, tractors, veewagens en personenauto's langs den weg geparkeerd, waar tusschen door langzaam het groote verkeer Zuid- Noord en Noord-Zuid voorbij schoof. Op verschillende plaatsen langs den weg waren duizenden rijwielen gestald. De aanvoer was grooter dan men ver wacht had. Tegen 11 uur had men 1700 paarden geteld. De handel was slap. Het ln opdracht van kleinhandelaren tcoken van aal en paling. Is weer toe gestaan. BUITENLAND Het aantal vossen in Engeland is gedurende den oorlog zoodanig toege nomen, dat er een speciale brigade is aangewezen voor de bestrijding van de vossenplaag. Zy treedt tevens op tegen eekhoorns, ratten, wespen en hout duiven. Een Britsche scheepsbouwmaat- schappy zal een tankschip bouwen, dat gemakkeiyk te veranderen is in een dryvende traanfabriek. Het schip is be stemd voor Noorwegen, meet 26.000 ton en zal in 1948 afgeleverd worden. Tweehonderdduizend Duitsche krygsgevangenen zyn in Egypte te werk gestéld om onder leiding van Britsche militaire autoriteiten militaire installa ties in het gebied van het Suezkanaal te bouwen. De Turksche minister van Finan ciën heeft medegedeeld, dat de Turk sche regeering in de toekomst buiten- landschen ondernemingen in Turkye zal toestaan om alle opbrengsten van haar beleggingen in Turkye uit te voeren. Deze maatregel illustreert denieuwe koers in de Turksche financieele poli tiek, waarby buitenlandsch kapitaal welkom zal zijn voor de bespoediging van Turkye's economische ontwikkeling en industrialisatie. Marquand, de secretaris voor den overzeeschen handel, heeft medegedeeld dat de Britsche regeering heeft beslo ten tot herstel van den particulieren handel in rubber en tot heropening van de Londensche rubbermarkt. Deze zal haar normale werkzaamheden kunnen hervatten met ingang var 18 Nov a.s. Heden, den sterfdag van den pre laat Bernhard Lichtenberg, zal de bis schop van Berlyn, graaf van Preyslng, een plechtige hoogmis houden voor hen, die wegens hun katholieke overtuiging door de Nazis werden terechtgesteld. Radio Leipzig meldt, dat de Beier, sche regeering Hitler's vroeger verbiyf „Berghof" by Berchtesgaden heeft overgenomen en als landbouwhooge- school zal gebruiken. Meer dan 900 onderwijsinstellingen ln 68 landen, waaraan veteranen van de Amerikaansche gewapende strijdkrachten met Amerikaansche rcgeerlngshulp kunnen studeeren, zijn goedgekeurd door het re- gecrlngsbureau voor de veteranen. (Nederland is totdusver niet daarbyi) Ruim 1000 veteranen hebber reeds cer tificaten van geschiktheid, welke hun recht geven op voordeelen voor studio ln het buitenland, ontvangen. Tsaldaris heeft ln Griekenland thans zijn derde kabinet gevormd sinds 31 Maart J.l. Gisteravond zijn te Madrid acht bomaanslagen gepleegd op even zoovele kruidenierswinkels ln verschillende wijken van de stad. Enkele voorbijgangers liepen door de explosies verwondingen op. In Hessen vroeger „Groot-Hes sen" een der drie staten in de Ame rikaansche bezettingszone van Duitsch land, zal op 1 December een plebesciet plaats hebben inzake de nationalisatie van de mynen, de ijzer- en staalfabrie ken. de krachtstations en de spoorwe gen. De haven van Hamburg zal in 1950 weer een behoorlyke capaciteit hebben, al zal ook het peil van voor den oorlog binnen afzienbaren tijd niet be reikt kunnen worden. Voor het einde van 1950 zullen er in de Sovjet-Unie 165 nieuwe theaters bygebouwd zyn. De zuivering in de Amerikaansche zone. Generaal Lucius Clay, plaatsvervan gend militair bestuurder van de Ame rikaansche bezettingszone van Duitsch land. heeft tydens een persconferentie verklaard dat hy niet tevreden was over het resultaat van de zuivering in de Amerikaansche zone. Wel was hy te vreden over de technische procedure, die gevolgd werd, maar niet over de re sultaten van de zuivering, voornameiyifl in Beieren. Het Amerikaansche militaire bestuur, aldus Clay, zou niet aarzelen om de zuivering zelf weer in handen te nemen, indien de Duitschers zich daartoe niet in staat zouden toonen. Het onderwerp „zuivering" zal de hoofdschotel vormen van een conferentie, die heden met do staatsraden in de Amerikaansche zono gehouden zal worden. REIZEN NAAR DUITSCHLAND. Engeland overweegt faciliteiten. De Britsche minister, die verantwoor, delijk is voor het Britsche bestuur ln Duitschland, John Hynd, heeft in ant woord op een vraag van het conserva tieve lid Nigel Birch over het toelaten van vertegenwoordigers van Belgische, Nederlandsche en Scandinavische con cerns in de Britsche zone van Duitsch land in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche regeering in overleg met de Amerikaansche zone de mogeiykhe- den bestudeert om de faciliteiten voor buitenlandsche zakenlieden, die de zono willen binnenkomen, verder uit te brei den.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1