Nederlandsche verzetsfilm „Bezet Gebied" Kerkelijk Leven Aandeelenmarkt Verkeers-onderricht voor oud en jong Voetgangers: I op #laag niveau RECHTZAKEN Grepeu uit het Radio-programma DE AVONTUREN VAN HUMPO HOTSFLOTS, KUNSTENAAR De onderhandelingen te Batavia. PLENAIRE ZITTING UITGESTELD. De plenaire zitting, die gisteren zou plaats nebben, is voor korten tijd uitge stald. Zoowel de Nedsrlandsche als de Indonesische delegatie hebben dit ver zocht, aangezien er niet voldoende pun ten op het programma staan om reeds thans een plenaire zitting te rechtvaar digen. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. DE „TIMES" OVER DEN TOESTAND. Een speciale correspondent van de .Times" seinde op 3 November uit Ba tavia: „Gisteren is tijdens een bijeen komst van de gezamenlijke wapenstil standscommissie besloten om dr. A. K, Gani naar Medan te zenden, teneinde te trachten een einde te maken aan de daar plaatsvindende gevechten. De Britsche en Nederlandsche stellin gen zijn door de Indonesiërs aan een constanten druk onderworpen en af en toe hebben hevige gevechten plaats gehad. Bij deze bijeenkomst van de be standscommissie was voor de eerste maal ook aanwezig de opperbevelhebber van het Republikeinsche leger, generaal Soedirman. Deze 34-jarige oude school meester, die majoor was van de door de Japanneezen georganiseerde Heiho's, arriveerde Vrijdag, vergezeld van een aantal Indonesische hoofdofficieren en een lijfwacht van 30 man. Als groep hebben deze geen prettigen Indruk ge maakt. Zij spreidden een typisch Ja- pansche militaire arrogantie ten toon. Toen generaal Soedirman tot het bij wonen van de vergadering bij het ge allieerde hoofdkwartier aankwam, spron gen 7 van zijn gewapende lijfwachten uit zijn auto en stelden zich op bij den ingang. De Britsche commandant stond er op, dat zij zouden inrukken en Soe dirman boöd zijn excuses aan. Het is duidelijk, dat het republikein sche leger in den top nog geen eenheid is en dat het nog niet volledig onder controle van het kabinet Sjahrir staat. Ofschoon een formeele „staakt het vuren"-order nog niet is uitgevaardigd, komt het bestand toch bij stukjeö en beetjes in werking en met uitzondering van Medan is de militaire spanning op Java en Sumatra afgenomen. ,De Nederlandsche Commissie-Generaal heeft een groot aantal bijeenkomsten gehad met de Indonesische leiders en men mag aannemen, dat op de meeste punten reeds een aanzienlijke mate van overeenstemming is bereikt. Het voor naamste struikelblok is thans de positie van de kroon in de nieuwe constitutio- neele verhouding. Klaarblijkelijk is het niet gemakkelijk om een formule te vin den. die het behoud van de monarchie op een of andere manier in overeen stemming kan brengen met de aspiraties van de Indonesische nationalisten, die de eigen souvereiniteit erkend willen zien. De onderhandelingen worden nog steeds in een sfeer van optimisme ge voerd en men neemt aan. dat binnen kort een voorloopige overeenkomst zal worden onderteekend. DE VOORGENOMEN OPSCHORTING VAN HET 8SpTE LEERJAAR. In de millioenen-nota is mededeeling gedaan van de door de regeering voor genomen opschorting van het achtste leerjaar. Deze mededeeling heeft er in vele gevallen toe geleid, dat leerlingen van dit leerjaar de school niet meer bezoeken. De aandacht wordt er op ge vestigd dat de leerplicht voor deze leer lingen nog ten volle geldt, en dat on wettig verzuim van de school strafmaat regelen voor de ouders tengevolge kan hebben. DE ENGELSCHE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De Labourpartij heeft in de gemeen teraadsverkiezingen in Engeland de leiding behouden. Met nog 20 onbe kende uitslagen heeft Labour een zui vere winst van 140 zetels 235 winst en 95 verlies gemaakt De conserva tieven maakten een zuivere winst van 2 zetels; zy wonnen 134 zetels, doch verloren er 132. SOCIAAL-DEMOCRATEN VERLIETEN CONFERENTIE Radio Hamburg meldt, dat de sociaal democratische afgevaardigden ter con ferentie van leiders van het vrije Duit- sche vakvereenigingsverbond te Berlijn de conferentie verlaten hebben, toen de communistische voorzitter zeidc, dat er in de Sovjet-Unie geen dwangarbeid De- stond en dat een Berlijnsche delegatie spoedig in de gelegenheid gesteld zou worden zich van de arbeids-omstandig- heden in de Sovjet-Unie op de hoogte te stellen. De juiste sfeer ontbreekt. (Van een specialen verslaggever). In een door het comité Gooi-LAmburg georganiseerde nachtvoorstelling, waar van de baten aan het Limburgsch co mité ten goede kwamen, heeft Zondag nacht de Nederlandsche verzetsfilm „Bezet Gebied", van Frans Dupont en Wim Gerdes haar wereldpremière be leefd. In de reeks van verzctsfilms, welke in de verschillende landen zijn ge maakt, komt Nederland dus achter aan en helaas kan men niet zeggen „lest best" ondanks alle waardee ring, die wy kunnen hebben voor de goede bedoelingen van de beide cineasten Frans Dupont en Wim Gerdes en het enthousiasme, waar mee zij zich op hun taak hebben geworpen. Doch ondanks de vele te kortkomingen en de bezwaren, welke men tegen sommige gedeelten kan koesteren, twijfelen wij er niet aan, of ieder zal deze film tot het einde met grootc aandacht volgen, tengevolge van de stof, welke wordt behandeld, en die nog altijd zoo versch in ons geheugen ligt. De samenstellers hebben niet gestreefd naar felle dramatische effecten, zij heb ben integendeel hun stof uiterst sober behandeld, hier en daar uit de schier overstelpende hoeveelheid van gebeur tenissen grepen gedaan, welke hun ken schetsend voor het verzet leken. Zij hebben er voor gewaakt van de verzets mannen helden te maken. Het zijn een voudige jonge mannen en jonge vrou wen gebleven, die zonder ophef den weg gingen, welke het hart hun ingaf. Het geen ongetwijfeld een der grootste ver- diensten van deze film is. t EEN ROMMELIGE INDRUK. Gaarne had men echter gezien, dat het scenario een strakkere lijn had ge volgd. Af en toe krijgt men den indruk, dat de vervaardigers in allerijl nog een episode inlaschten, welke naar hun meening niet vergeten mocht worden, zooals bijvoorbeeld het verbergen van den Engelschen vlieger in de boerderij, waardoor het geheel eenigszins romme lig wordt. Ook ontkomt men niet aan het gevoel, dat de chronologische volg orde der gebeurtenissen eenigermate geweld is aangedaan, hetgeen dikwijls storend werkt. En een heel ernstig be zwaar is o.i. dit zal vooral bij voorstellingen in het buitenland zwaar wegen dat vele episodes vol slagen onbegrijpelijk zijn voor degenen, die de bezetting in ons land niet heb ben meegemaakt. Konden wy alle waardeering heb ben voor de soberheid, waarmee de vervaardigers te werk zyn gegaan, jammer is het te moeten constatee- ren, dat deze sob er beid gepaard gaat met een haast volslagen op offering van de sfeer. Vrijwel ner gens voelden wy de beklemming, de dikwijls angstige spanning en de felle verbetenheid, welke wy ons nog zoo goed in dien tijd herinne ren. Als de landwachter het jon getje in den hongerwinter zyn zak met aardappels afneemt. denken wy: „Zoo was het" en wij hebben medelijden met het eenzame ventje, dat van fiets en voedsel beroofd ontmoedigd verder sjokt, maar wy zien het als op een afstand, wij herkennen de sfeer van dien tijd er niet in. y Moeten wij dus eonstateeren, dat deze film vele gebreken heeft, wij moeten te gelijkertijd bedenken, dat de samenstel lers slechts zeer beperkte middelen ten dienste stonden en dat dit de eerste film is, welke na zoovele jaren weer in ons land is gemaakt. Er was een lof waardig streven voelbaar om doorQpuur filmische effecten situaties aan te dui den. waarbij dikwijls zeer aardige re sultaten zijn bereikt. En wij moeten niet vergeten, dat Dupont en Gerdes, die zelf het scenario schreven, door de wijze, waarop zy hun stof hebben be handeld, het zich wel zeer moeilijk hebben gemaakt. Een strakker, meer be wogen scenario had het aerk veel dankbaarder gemaakt De acteurs en actrice, die aan de film hebben medegewerkt, waren by de voorstelling aanwezig en werden na af loop gehuldigd. Oude vrouw vermoord. GEKNEVELD IN HAAR WONING AANGETROFFEN. Het lyk van de 61-arige alleenwonen de, stokdoove vrouw, Anna M. Mars man, wonende in de Warmoesstraat 99 te Amsterdam is Zaterdagmorgen te halfelf, gewikkeld in een deken en ge kneveld, achter de niet gesloten deur van haar woning aangetroffen door een 24-jarigen jongeman, die beloofd had haar te vergezellen naar het belasting kantoor, Zij had n.l. een aanslag ont vangen van f. 20.000. De A'damsche recherche speurt thans naar den 22-jarigen Leonardus Marlnus van der Helm. afkomstig uit Delft, lid van het vagebondgilde van „Donker Amsterdam", die ervan verdacht wordt de vrouw in de vroege morgenuren te hebben gewurgd. De vrouw heeft vele malen verteld, dat zij geld bezat, maar nimmer waar het lag; zy droeg de sleutels van een kleine safe steeds bij zich. De geheele benedenverdieping was overhoop ge haald. Waarschijnlijk heeft de moorde naar dit gedaan, omdat het geld, dat hij in de safe aantrof, minder was dan hy verwacht had. Naar schatting is het niet meer dan f.600 geweest. Het is n.l, gebleken, dat de belastingaanslag van f. 20.000, die zy had ontvangen, op een valsche aangifte van een bejaarden man berustte, met wien zy wryving had gehad. ACTIE TOT PENSIOENSHERZIENING Van oud spoor- en trammannen. Te 's-Hertogenbosch heeft Zaterdag een byeenkomst plaats gehad van hon derden leden, georganiseerd in den Alg. Ned. Bond van gepensionneerden en van den bond van gepensionneerden by de Ned. Spoor en Tramwegen. Het doel der byeenkomst was de overheid den noodtoestand aan te toonen van de le den dezer organisaties. Het 2e kamer lid. dr. H. van Velthoven, nam de wen- schen onder de loupe, vervat in het program man-actie. Hij betoogde o.m., dat de nieuwe pensioenwet de mogeiyk- heid zal moeten verschaffen het pen sioen weer af te stemmen op de kosten van het noodzakelijke levensonderhoud. Ook het weduwen- en wezenpensioen en de maximumgrens van een pensioen van f. 4000.- dient te worden herzien. Op voorstel van bondsvoorzitter Huyhmans werd een resolutie aangenomen, welke ter kennis van de regeering zal worden gebracht. Je moet rifaar durven! INBREKERS IN „HOL VAN DEN LEEUW". Des nachts is ingebroken in de wo ning van den commissaris van politie te Zwolle, aan de Sophiastraat. De da ders hebben zich toegang tot het pand weten te verschaffen door een ruit uit te snyden. waarna zy het slot van de voordeur konden bereiken en dit ont sluiten. Vermist worden: een hoeveel heid tafelzilver, eenlge antieke doeken, enkele Perzische kleeden, twee jassen, een radiotoestel en sterke drank. De fiets van den commissaris, die aanvan kelijk ook was gestolen, is later voor een huis in de Westerstraat teruggevon den. Nadat de inbrekers de woning weer hadden verlaten hebben ze het huis aan de buitenzyde afgesloten. De sleutel van de voordeur werd den vol genden ochtend teruggevonden in den tuin. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de daders. PRIJZENVERORDENING. BOOMKWEEKERIJ-PRODUCTEN. De bestaande prysregeling voor boom- kweekery-producten is vervangen door een nieuwe voor het seizoen 1946/1947. die afwijkt van de oude. Zy bevat geen pryzen voor de Boskoopsche artikelen, waarvoor de prys geregeld zal worden door vraag en aanbod op de markt. De nieuwe pr ij zenbeschikking is af gekondigd in het Voedselvoorzienings blad no. 77 van 2 November 1946. v DE MOTORSLEEPBOOT „ZWARTE ZEE". Wordt te Queenstown gestationneerd. De motorzeesleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst zal van 11 November af te Queenstown (Zuid-Ierland) gestation neerd zyn, teneinde in voorkomende ge vallen assistentie aan zich in nood be vindende schepen te verleenen. De „Zwarte Zee" is uitgerust met een richtingzoeker, echolood, alsmede met bergingspompen van verschillende af metingen. terwyi zij tevens is voorzien van brandbluschapparaten. Zoowel op de korte als normale scheepgolflengte wordt dag en nacht een ononderbroken luisterdienst onderhouden. De „Zwarte Zee" is voorzien van een ysversterking. Haar roepletters zyn: PIZB. PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG 6 NOVEMBER. Sassenhelm Ned. Herv. Kerk: Nam 7 uur ds. Krljkamp. Geref. Kerk: 7.30 ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Visser. Ned. Herv. kerk Beroepen te Veere- Kleverskerke W. v. Hoogevest, cand te Amersfoort. Te Mlddelharnls D. v. d Ent Braat te Montfoort. Aangenomen naar Oudega (W.) Joh. v. Dullemen te Aarlanderveen. die bedank te voor Kerkdriel. Naar Waalwijk W. C. v Burgeier te Ovezande. Benoemd tot vlootpredlkant J. do Stoppelaar te Wommels. Geref. kerken Beroepen te Aar denburg W. F. v. Brussel, cand. te Delft. Bedankt voor Kampen C .B. Bavlnck te Voorburg (voorheen te Kampen). Geref. kerken naar art. 31 K.O. Be dankt voor Eindhoven W. de Graaff te Glessendam. Geref. gemeenten Tweetal te Tho- H „Llgtenberg te Vlaardlrfgen en A. v. Stuijvenberg te Ierseke. KOSTELOOZE HUWELIJKSINZEGENINGEN. De Kerkvoogdij der N. H. gemeente te Breukelen heeft besloten om niet in gang van 1 Januari geen geld meer te vragen voor huweiyksinzegeningen Op deze wyze wil zy blijk geven haar werk geestelyk te verstaan, zoodat ze niet als zakenlieden nota's schryven, maar ver trouwt. dat de Heer der Kerk aan ieder liefde schenkt om vrywillig te offeren. DE VRIJGEMAAKTE GEREF. KERKEN. De moeliyklieden bij de predikants opleiding thans overwonnen. Onder de vele werkzaamheden, waar voor de (vrUgemaakte) Gereformeerde Kerken zich plotseling geplaatst zagen bij de vrijmaking in 1944, namen vooral die rondom de opleiding tot den dienst des Woords een belangrijke plaats ln. Vele moeilijkheden, waarmee de vrijgemaakte Kerken ook ln dit opzicht aanvankelijk te kampen hadden, zijn nu. na twee Jaar grootendeels overwonnen. Het werk van de opleiding heeft goeden en geregelden voortgang Te Kampen kon een nieuw schoolgebouw ln gebruik worden geno men. Aan deze Hoogeschool zl|n verbonden: 5 Hoogleeraren. t.w. de twee in 1944 door de Generale Synode geschorste hoog leeraren Dr. K. Schilder en Dr. S. Grey- danus. Naast hen treden op de drie door de Generale Synode van Enschedé ln 1945 benoemde professoren P. Deddens. B Holwerda cn C. Veenhof Bij de opening van den cursus bleek dat aan de Hoogeschool momenteel stu- deeren 83 studenten, terwijl 23 zich voor de doctorale studie Heten Inschrijven. Ds. W. A. Plug, die beroepen is in' de buitengewone predikantsplaats, ge sticht door den kerkeraad der N H ge meente te Hattem, ten bate van het Möttlingerwerk in Nederland, is Zon dag door prof. dr. M. J. de Vryer be- bevestigd, In opdracht en met instemming van het Moderamen der Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk heeft „Kerk en Wereld" het initiatief genomen tot een landelijke evangelisatie-actie der Kerk in den vorm van een Kerstsamen komst voor iedereen, met den titel „Zie het nieuwe is gekomen!" (2 Cor 5: 17b). Een welkome introductie. (Van onzen flnancleelen medewerker). Stilstand is voor de beurs altyd ach teruitgang. Reeds eenlge weken achtereen bestond er met name op de Aandeelen markt te Amsterdam een lustelooze stem ming. voornamelijk als gevolg van het feit dat koopers zich terughielden om de eenvoudige reden, dat ze nog lagere koer sen verwachtten. Vooral de komende be lastingheffingen vormden hiervoor het motief. Het geringe aanbod kon daarom slechts tegen afbrokkelende koersen wor den opgenomen. Maar de gestadige drop holt den steen uit en zoo liepen byv. aandeelen Koninklijke geleidelijk van 485 tot 435 terug. De Twentsche Bank geeft als indexcijfer voor binnenlandsche aan deelen per 29 October 132.4 tegen 100 op 30 Dec. 1938, 72.6 op 1 Mei 1940 en 190 op "September 1944 Hieruit hlykt wel duldeiyk, dat wan neer er ln ons land inderdaad van in flatie sprake is, dit niet ln de koersen der aandeelen tot uitdrukking wordt gebracht. Voor een deel hangt dit natuurlijk sa men met de over het algemeen slechte resultaten over 1945 en de onzekere be- drijfsvoorwaarden van de meeste onder nemingen. maar In sterkere mate spelen de beperkende bepalingen van de Over heid Inzake fondsenbezlt en fondsenver handeling een rol. Hoe dit zij, ook gedurende de eerste dagen van deze week ging het weer den kreeftengang, totdat Woensdag een merk bare kentering intrad, welke zich de vol gende dagen voortzette, al wil dit niet zeggen, dat van een verlevendiging van den handel gesproken kan worden. Een feit is, dat tal van goede indus- trleele aandeelen langzamerhand op koersen zyn aangeland, waarop ze voor hen, die hun beleggershart niet uitslui tend aan obligaties verpand hebben, een aantrekkciyke investeerlng kunnen worden genoemd. Vooral ook, omdat de Overheid nog voortdurend bezig Is den rentestand laag te houden en het met de 3% en 4 staatsobligaties naar verluidt spoedig gedaan zal zijn. Wat blijft er dan voor den belegger over? Obligaties van Staat, provincies en ge meenten met een rente van 3 To en een vrij langen looptijd, met al de risico's In zake den hoofdsom daaraan verbonden. In arren moede blijken velen toch maar weer op de 3 obligaties van Zuid-Hol land te hebben ingeschreven, zoodat. de leening overteekend werd, maar tegelij kertijd valt voor de staatsobligaties een koersdaling te eonstateeren, waarbij bfjv. de 4 Nederland 1941 tot 100 3/4, de 3 Nederl. Indië tot 98 Vi en de 2^ N.W.S tot 81 gedaald is. wy kunnen ons voorstellen, dat menig een er toe overgaat ln ruil voor een deel HET CONSUMENTENCREDIET. De termyn, voor aanmelding voor het consumentencrediet is verlengd tot en met 30 November. Het aantal aanvragen bedraagt thans 10.000. Dit betrekkelyk geringe aantal is een gevolg van te veel onzekerheid met betrekking tot de terugbetaling. Deze kwestie is nu opgelost. Het blykt uit de gepubliceerde schalen, dat geen aflossing gevraagd wordt, welke de draagkracht te boven gaat. Belangryk is ook, dat een regelmatige afbetaling gedurende 2 jaar. het nog niet terug betaalde wordt kwijtgescholden. Dit geldt voor iedereen. Ook steuntrekken- den en arm lastigen kunnen een crediet aanvragen. Landelijke actie voor een veiliger verkeer. Er moet een einde komen aan het nog steeds toenemend aantal verkeers ongevallen! Er dient paal en perk te worden ge steld aan het ontstellend aantal ver keersovertredingen, dat dageiyks door alle categorieën van weggebruikers in elndelooze herhaling wordt begaan! De millioenen Nederlanders, die te zamen „het verkeer" vormen, moeten opnieuw worden ingelicht omtrent de rechten en verplichtingen, zoowel ten aanzien van de verschillende verkeers- groepen afzonderlijk als hun verant woordelijkheid ten opzichte van het geheel. Ziedaar de leuzen, waaronder het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer, in de zoojuist begonnen week over het geheele land een actie heeft ingezet voor het zoo hoogst noodzake- lijke veiliger verkeer. Hier ter stede en in Oegstgeest manifesteert deze actie zich op verschillende manieren. In de eerste plaats zal de verkeerspo litie in de komende dagen op de drukste punten aan verschillende soorten van weggebruikers verkeerscouranüen uit reiken, terwyi zy, zonder tot verbalisee ren over te gaan, verscherpt toezicht op de naleving der verkeersvoorschrif- ten zal uitoefenen. Vanmorgen al heel vroeg reed een luidsprekers-auto door de Leidsche straten van waaruit practi- sche wenken werden gegeven ter ver- wezeniyking van het groote doel: een veilig verkeer. En tenslotte zal in deze week, dank zy mede de zeer te waar- deeren medewerking van den inspecteur voor het L.O.. den heer Van Julsingha. op alle lagere scholen dageiyks een ver- keersles worden gegeven. Vandaag richt de actie zich in het by zonder op de voetgangers, wien de volgende regels voor oogen worden ge steld: Loopt op de voetpaden! Steekt recht den ryweg over en kykt uit! Steekt by kruispunten haaks over! Maakt gebruik van oversteekplaatsen en vluchtheuvels! Loopt niet onnoodig op den ryweg! FEUILLETON DE ZWARTE VOS door C. B. BOOTH. 22) „Iemand behoorde haar ongetwijfeld te waarschuwen voor het brute karak ter, dat achter uw glimlach en vrien- deiyk uiterlyk verborgen ligt, maar dat kan ik niet doen. Om met een dergeiyk verhaal aan te komen by een meisje, dat je lief hebt, moet je al een heel gemeene schoft zyn!" „Nou, wat ben je dan van plan te doen?" vroeg Strawn spottend. „Om het precies te zeggen, is myn plan als volgt", zei Dolliver. „Allereerst u te waarschuwen; u zult met Polly trouwen, maar als u haar ooit in woe de ook maar met één vinger aanraakt, als u ooit tegenover dat meisje aanéén uwer woede-aanvallen toegeeft, kom ik haar beschermen en zal u desnoods hardhandig onschadeiyk maken. Be grijpt u dat goed, mijnheer Strawn? Als u Polly ook maar eenig kwaad doet, dan sta ik nergens voor in". John Strawns woede brak los. Hy sprong van zyn stoel en wierp zich met een woesten schreeuw op Dolliver. „Ik zal jou leeren, je met myn za ken te bemoeien!" Hy vloog op Bob af en wilde hem vlak in het gezicht slaan. Maar hy sloeg mis en ze werden handgemeen. Dolliver greep Strawn bij zyn boord vast, drong hem terug naar zyn stoel en duwde hem daarop met een flinken smak. „Strawn", hygde hy, „vergeet niet, dat ik alles heel ernstig meen, wat ik ge zegd heb als je dat meisje ooit onder jouw humeur laat lyden, dan weet ik niet, wat ik zou kunnen doen!" Op het terrasje beneden het venster zat Polly roerloos en als verstijfd van ontzetting. Ze had gehoord, dat ze aan het worstelen waren geraakt. Slechts door haai- beide handen styf tegen haar mond te drukken, slaagde ze erin, den angstkreet te onderdruk ken. die uit haar keel opsteeg. Het was waar: ze wist maar al te goed, dat het waar was! Bob Dolliver had Strawn volkomen naar waarheid beschuldigd. Als hy met z'n verhaal over de wreedheden van dien man by haar gekomen was, dan zou ze dat be schouwd hebben als .een uiting van la ge jaloerschheid, maar nu had hy die feiten Strawn zelf naar het hoofd ge worpen en deze had ze niet ontkend. Ze werd duizelig als ze zich die fei ten voorstelde. „Wat 'n geluk, dat lk er nog tydig achter gekomen ben!" fluisterde ze. „Dat was dus, wat Paul bedoelde; daarvoor wilde hy me waarschuwen. Hy wist wat me in de toekomst te wachten stond!" Ze bleef nog een paar minuten zit ten, machteloos tegen de ballustrade geleund en niet in staat, op haar bee- nen te staan. Achter haar in de woon kamer sloeg de pendule half elf. Wan kelend stond ze eindelijk op, begaf zich naai- binnen en liep naar de trap in de gang. Ze moest haar moeder gaan vertellen, wat ze gehoord had: al zat moeder ook nog zoo in geldnood, dan zou ze nu toch wel niet verder op dat huweiyk aandringen. Ze greep naar de trapleuning en zette haar voet op de eerste trede Pang! Boven dreunde een pistool schot, gevolgd door een doffen bons. Daarop werd het weer stil. Akelig, drukkend stil. Boven sloeg een deur met een smak dicht, alsof iemand in wanhopige haast een kamer verliet. Weer was het stil. Als Polly zich niet aan de leuning had vastgeklemd, zou ze zeker in elkaar gezonken zyn. Later kon ze zich niet begrypen, hoe ze de kracht gevonden had om verder te gaan. In verband met wat ze zooeven gehoord had, bekroop een ontzettende angst haar hart. Er moest wet "%en tweede treffen tusschen Strawn en Dolliver hebben plaats ge grepen en daarby had Die gedachte stelde haar voor een schrikwekkende vraag. Het antwoord daarop lag vlak voor haar. De werk kamer van Strawn bevond zich vlakby. rechts van de trap. De deur stond open. Langzaam, steeds langzamer ging Pol ly voorwaai-ts Hoorde ze daar niet iets? Wat was er gebeurd met de anderen in huis? Van het eerste oogenblik af, dat ze dat huis was binnengetreden, was 'n gevoel van gedruktheid over haar gekomen, een soort angst voor een onvoorziene ramp. Ze ging nog een stap verder en week meteen achteruit. In het volle zonlicht, dat alles duidelyk zichtbaar maakte, lag Strawn voorover op den vloer uit gestrekt. Uit zyn slaap druppelde een rood straaltje, dat langzaam omlaag- vloeide langs zyn wang. Naast hem knielde een man; op het geluid van haar voetstappen wendde hy zich verschrikt met een ruk om. Het was Bob Dolliver. Zyn gezicht was bijna even bleek als dat van Strawn. Wankelend en duizelig leunde Polly tegen den deurstyl en kon haar blik niet afwenden van wat daar voor op den grond lag. Dolliver sprong over eind. „Ga weg, Pollyga terug!" riep hy schor. „Dit is geen gezicht vooreen meisje!" Een kreet van nieuwe ontzetting ont snapte haar, toen ze zag, wat Bob in zyn hand had. Het was een ouder- wetsch pistool van zwaar kaliber met een langen, blauw stalen loop. Het wa pen gleed uit zyn vingers en bonkte tegen den grond. „Ga terug!" herhaalde hy. „Haal Jaggers of Paul.of Iemand anders". „Is hy.. dood?" bracht ze er einde- lyk moeizaam uit. Bob Dolliver knikte van ja en staarde naar het levenlooze in doodsangst ver trokken gelaat. „Ja. hy is dood", antwoordde hy heesch en met bevende stem. „Ja. Strawn is dood en ik ben biy voor jou, dat het zoo is". Polly zag den vloer der kamer voor haar oogen golven en de wanden draaien en ze zou zeker gevallen zijn, als Dolliver niet was toegesprongen en haar in zijn armen had opgevangen. Slechts één enkele, beangstigende, ont zettende gedachte van zelfbeschuldiging beheerschte haar op dat oogenblik Bob Dolliver had Strawn vermoord, om haar te vrywaren tegen een huweiyk met een man van zoo'n bruut en onbe teugeld karakter- Ongetwyfeld hadden ze nogmaals ru zie gekregen en had Strawn in een van zyn driftbuien den jongen man tot een gewelddaad gedreven. Dat moest het geweest zyn. „Ohgroote goedheidriep PoÜy zoo schril uit, dat haar stem by na oversloeg, „Je hebt hem vermoord jy hebt het gedaanom my!" „Maar Pollywat zeg je nou? Dat ikdat lk John Strawnver moord heb?" .,Ikik zat op het terrasen het venster stond openvlak boven het terras.. En ikik hoorde, dat jullie ruzie haddenik hoorde alles wat jy tegen hem gezegd hebtover dien ballenjongenen over dat paarden die andere bedienden Ikik begrijp het wel. Bobdat heb Je ter wille van my gedaan. Hy heeft je er toe gedreven.. daar ben lk zeker vanik heb het zelf ge hoord maar lk zal het tegen nie mand vertellen, Bob! Ik beloof je ik zal tegen niemand ook maar een woord zeggen!" (Wordt vervolgd). van zbn obligaties goede Neclerlandscb® aandeelen te koopen, o.m. ook preferente aandeelen, waarvan er thans zijn, welke een rendement van 3!£ 4 opleveren. Dit ls ook het geval met de nieuwe 4 Cum. Pref. Leverbros, waarin 20 van het dividend over 1939/44 betaald wordt, benevens 6.95 ln contanten. Deze preferente aandeelen kunnen niet voor 31 Dec. 1951 a pari worden afgelost, zullen tot een bedrag van f. 34.350.000 worden uitgegeven en offlcieele noteering verkrijgen, zoodat ze straks ongetwijfeld een courant fonds zullen zijn. Terwijl we dit schryven is de koers ca. 105 waar in nog het dividend over het geheele Jaar 1946 begrepen ls, wat wil zeggen, dat het rendement weinig minder dan 4 bedraagt. Dat er aanvankelijk ln deze aandeelen eenlg aanbod bestaat, houdt verband met het feit. dat de houders de opbrengst ln vrij geld ontvangen, waarop velen in dezen tyd gecharmeerd zyn. De entrée van de claims voor deze pre ferente aandeelen Leverbros was deze week het evenement op de beurs, die overigens nog voortdurend met Minister Lleftinck overhoop ligt en bij circulaire van zijn bestuur den bewindsman nog weer eens duidelijk heeft trachten te maken, dat een vrije ontwikkeling van den Nederlandschen effectenhandel nLet alleen ln het belang ls van de recht- streeksch betrokkenen, die hun bedryf langzamerhand zien of reeds hebben zien te gronde gaan, maar dat ook voor den economischen wederopbouw van ons land een vrije uitwisseling van kapitaal noo- dlg ls. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Jenever-stokery De landbouwer C. J. D. te Noordwijkerhout was in het bezit geweest van een distllleertoestel en de Haagsche politierechter meende alle reden te hebben om aan te nemen, dat D. aar dig zv'art geld ermee had verdiend. Dat ontkende verdachte, en hy betoogde al leen voor „eigen gebruik" wat gebrouwen te hebben De ryksadvocaat vorderde f 500 boete, het vonnis werd f. 300 boete of 1 maand hechtenis en verbeurdverklaring van hetgeen ln beslag Was genomen. C D.K.-ambtenaar knoeide Het was een eigenaardig soort knoeiery, waar voor A. P. J. B., verbonden aan het C.D.K., zich had te verantwoorden. Hy was naar het distributiekantoor te Alphen en Oegstgeest gegaan, waar hy zich bandenbonnen had laten geven, z.g.n. ten behoeve van ambtenaren. Hy had daarvoor namen opgegeven, die echter gefingeerd bleken tezyn. De bon nen werden door B. ten eigen bate aan gewend. Tegen verdachte, die bekende, vorderde de Officier thans negen maan den gevangenisstraf. De rechter ver oordeelde conform dien eisch met aftrek van preventief. HAAGSCHE RECHTBANK. Auto-diefstal Terzake medeplich tigheid aan diefstal van een auto te Oegstgeest heeft voor de rechtbank zich te verantwoorden gehad de sla gersknecht H. H. H„ tegen wien de Officier een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek preventief eischte. De rechtbank heeft hem ver oordeelt tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Auto-diefstal De machinebankwer ker F. N. R. heeft terecht gestaan we gens medeplichtigheid aan diefstal van een auto te Oegstgeest. voor welk feit de officier een Jaar en zes maanden gevan genisstraf had geëischt. De rechtbank neeft verdachte veroordeeld tot één Jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. „De schrik van de Jodenbuurt" TER DOOD VEROORDEELD. De 44-j. Amsterdamsche koopman in parfumerieën G. J. dé" Groot, een fel Jodenhater, die den Duitschen Sicher- heitsdienst gedurende de geheele vyf jaren van de bezetting vrywillig yverlg assisteerde by de systematische uit- roeiiing der Jodenbuurtbewoners en door wiens verraad een groot aantal van hen in Duitsche concentratiekam pen is omgekomen, is vanochtend door het Byzonder Gerechtshof te Amster dam onder presidium van mr. F. W. van Schaeck Mathon ter dood veroor deeld. Onmiddeliyk na het uitspreken van de laatste zin van het vonnis, kla terde een luid applaus van de publieke tribune op. Het Hof verleende den veroordeelde het recht een verzoek tot cassatie in te dienen. De Groot, de schrik van de Joden buurt, schepte er een pervers genoegen in, zyn weerlooze medeburgers volgens het voorbeeld van zyn Duitsche mees ters op de ergste wijze te mishandelen en liet daarop, gedreven door zyn gren- zenlooze haat, nimmer na tegenover „Arische" buurtbewoners over zyn wan daden te pochen. Hij was lid der N.SjB. TER DOOD VEROORDEELD. Pieter Drent te Donderen (Dr.), die niet alleen als Grüne Polizist den vy- and op alle mogeiyke manieren hulp .verleende, doch ook deel nam aan een executie-peleton, waardoor 11 Nederlan ders gefusilleerd werden, werd heden morgen ter zitting van het Byzonder Gerechtshof te Leeuwarden, ter dood veroordeeld. Recht van cassatie werd hem verleend. Voor Dinsdag 5 Nov. Hilvevrsum I (301 M.) AVRO 9.15 —9.30: morgenwijding o.l.v. ds. S. Vis ser; 9.3010.30: arbeidsvitaminen; 11.00 11.45: ensemble Jetty Cantor; 12.00- 12.30: Lyra Trio: 13.15—14 00: Metro- pole orkest; 14.2015.00: Kwintetspe lers; 15-3016.30: opera Cosi Fan Tut te van Mozart; 17.00—17.30: Nellly Wa genaar speelt piano voor de jeugd; 17.3017.45: Dutch Swing college; 17.45 —18.00: Ryk Overzee; 19.15—19.45: Henriètte Bosmans piano; 20.1521.30: Bonte Dinsdagavondtreln: 21.3522.15: gramofoonplaten op verzoek: 22.15— 22.30: buitenlandsch overzicht door H. Ch. G. J. vd. Mandere; 22-.3023.00: Skymasters; 23.1023.20: LINO-nieuws 23.2023.45: dancing „Corrida" te Den Haag; 23.4524.00: Fred Hartley and bis music. Hilversum II (415 M.J KRO 8.15 9.00 en 9.059.30: opgewekte muziek; 950—10.15: lichtbaken: 11.30—11.45: als de zieke luistert; 12.0312.30: Ned. Ra dio Kwintet; 13.1513.45: orkest Sla- wa; 13.4514.00: F. M. F. van Klooster over de wederopbouw van de suikerin dustrie in Indië; 14,0015.00: operette programma: 15.0016.00: voor de vrouw 16.0016.30: radio ziekenbezoek; 16.45- 17.15: deel XV cyclus „hedendaagsche Nederlandsche kamermuziek": 17.15 17.45: Het Nederlandsche Kamerkwar tet; 17.4518.15: Collegium Musicum Amstelodamense; 20.1521.00: Maas- Irichtsch stedeiyk orkést: 21.0021.15: lilmpraatje door A. van Domburg; 21.15 —22.00: Maastrichtsch stedehjk orkest; 22.5023.15: Serenade in D. gr. t. op. 8 v. Beethoven; 23.1524.00: dansmuziek zang van Jo Stafford. 2-1 29. Toen Evelientje aan de noodrem i getrokken had. stond de trein na een paar meter rilden met een ruk stil. „Nu moet lk ongezien weg zien te komen, dan kan lk straks naar die ïyst gaan zoeken." dacht ze. „Als ze me nu pakken, moet lk j vilf en twintig gulden boete betalen en dat heb ik niet bij me! En dan komt er van het zoeken naar die lijst helemaal I niets meer!" Ze sprong dus uit haar cou pé. waar ze gelukkig alleen in gezeten had en rende weg tussen de struiken, die naast de spoorrails groeiden. Ze verborg zich achter een hoge struik en keek, wat er verder ging gebeuren. Zodra de trein stil stond, werden er raampjes openge- j schoven en kwamen er vele verbaasde, I kwade, leiyke en mooie gezichten te voor- schlln, die allemaal aan elkaar vroegen, waarom de trein stilhield. En aangezien niemand daar een antwoord op wist te geven, bleef het bil vragen. En degene, die er wèl een antwoord op wist, lag vei lig verstopt achter de struiken en grin nikte zachtjes.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 2