De lage landen en het vredesverdrag met Duitschland Yerkiezingsrede van Maarschalk Tito WEERBERICHT Een NederlandscHe nota: Inzake Dnitschland's toekomstige grenzen De strijd tegen de misdaad Met een enkel woord 85ste Jaargang MAANDAG 4 NOVEMBER 1946 No. 2592? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Frankrijk voor een belangrijke beslissing Frankrijk heeft sinds 13 October j.l. zijn vierde republiek! De derde van 1875 werd daarmede begraven. Veel voeten heeft het in de aarde gehad, om zoover te komen. Nadat Frankrijk in 1944 zijn onaf hankelijkheid had gekregen, is direct een aanvang gemaakt met de voorbe reiding eener nieuwe grondwet, die de vierde republiek tot een levend instru ment moest maken. De verkiezingen voor een constituante maakten de com munisten tot de sterkste partij, gevolgd door de ME.P. (de R.K. partij van de Gaulle en Bidault) en de socialisten. Onder veel barensweeën kwam het eer ste ontwerp grondwet tot stand; het één-kamersysteem en het maken van den president der republiek tot een or nament zonder eenigen practischen in vloed, waren de meest sprekende uitin gen daarin. De Gaulle, die intusschen het veld had geruimd en met hem de gansche MJR.P. begonnen bij het refe rendum van 5 Mei. dat de nieuwe grondwet had goed te keuren, een fei len aanval "gen deze grondwet, die geheel in linksch vaarwater was be land en met succes. Het referendum bracht de overwinning aan het verzet en wederom was Frankrijk zonder grondwet. De daarop machinaal volgende ver kiezingen voor een nieuwe constituante brachten de MHP. de overwinning; v'j werd de grootste party, gevolgd door communisten en socialisten. Wederom werd een grondwet samengesteld, reke ning houdend met den uitslag van het eerste referendum in zooverre, dat het twee-kamersysteem werd aanvaard en de president der republiek met meer invloed werd bekleed, doch de tweede kamer (te vergelijken met onze Eerste Kamer) zou feitelijk niet veel om het lijf hebben, hoogstens aangenomen wetten der eigenlijke kamer kunnen vertragen, terwijl ook aan de macht van den president zooveel mogelijk was geknabbeld, als behield hij een eeuwi ge zeggenschap. Links had dus wel eenige concessies ge daan, maar toch zoover als maar eenigs- zins mogelijk was aan zijn opzet vastge houden. Niettemin aanvaardde ook de ME.P. officieel deze grondwet en gaf het parool uit er voor te stemmen. En op 13 October werd inderdaad een meerderheid van ja-stemmen verkre gen, hoewel de Gaulle zich wederom er tegen had uitgesproken. Ruw geno men. waren er 9 millioen voorstemmers, 8 millioen tegenstemmers en 8 mil lioen onthoudingen. Bepaald overtui gend was de meerderheid derhalve niet! En nu zal Frankrijk Zondag a.s. weer ter stembus moeten trekken ter ver kiezing van de -eerste grondwettelijke Tweede Kamer, om het zoo maar uit te drukken. In de MEP. is intusschen groote verwarring ontstaan. De Gaulle heeft het consigne uitgegeven om alleen te stemmen op candidaten, die van den aanvang af wijziging van de grondwet moeten voorstaan. Daarmede komt hij lijnrecht tegenover Bidault en zijn aan hang te staan. Zal de M.R.P. nu in tweeën uiteen vallen? In dat geval zouden de communisten een prachtkans maken om wederom de sterkste partij in het Fransche parlement te worden - Verder dringt zich als van zelf de vraag naar voren, in hoeverre de Gaul le beoogt om in de politiek terug te kee- ren. Er zijn er, die hem het voorne men toeschrijven, pogingen te willen doen om de eerste president te worden der vierde republiek. Maar dat laat zich slecht rijmen met een uiteen vallen der M.R.P. Met spanning mag men nu afwach ten, hoe de verdere ontwikkeling in de Fransche politiek zal verloop en. Moge lijk zal de midden-partij van Herriot zijde spinnen uit den gang van zaken. Doch dat zou het vormen van een meerderheid om te regeeren slechts moeilijker maken. Frankrijk staat voor een groote be slissing, die van den grootsten invloed zal zijn voor zijn toekomst. Hun veizoek komt in behandeling. ..Wij zullen moeten beraadslagen over toelating van België, Luxemburg en Nederland ter conferentie van de mi nisters van Buitenlandsche Zaken over Duitschland". aldus verklaarde de Brit- sche minister van Buitenlandsche Za ken. Bevin, bil aankomst te New-York aan boord van de „Aquitania". „Bidault heeft de kwestie op de agenda geplaatst", zeide hy. „wy zijn dus verplicht er over te spreken". Bevin verklaarde verder noch opti mistisch. noch pessimistisch te zynten aanzien van den uitslag van de con ferentie der ministers. Volgens Reuter heeft Bevin op een vraag, of hij vond dat de lage landen de vergaderingen der ministers van Buitenlandsche Zaken moesten worden uitgenoodigd, geantwoord, dat de aan wezigheid van België en Nederland van het grootste belang was by het nemen van besluiten over de toekomst van Duitschland. Gevraagd over de „opleving van na tionalisme in het Oosten" verklaarde Bevin dat de oudere landen hun best moesten doen om het nieuwe nationa lisme in banen van wereldorganisatie te leiden. „Wij moeten telkens maar een stap tegelijk doen, wil moeten het ver trouwen winnen en dan maar bouwen, en bouwen en bouwen, totdat wy het groote ideaal van een wereld-regeering bereikt hebben". Toen een Journalist vroeg: „en de atoombom?", antwoordde Bevin: „hoe verder ik daarvandaan kan komen, hoe gelukkiger ik me voel". Op een vraag om commentaar over het bericht van een New-Yorksche krant, dat hu een plan had medege bracht voor oprichting van een inter nationaal leger ter controleering van het Ruhrgebied, antwoordde Bevin glimlachend' „Ik heb in geen week een krant gelezen. Het zal u niet ontgaan, hoe goed ik er uit zie". Daufresne de la Chevalrie, Belgisch plaatsvervangend gedelegeerde by de V. N. heeft verklaard, dat België zelf geen territoriale eischen ten aanzien van Duitschland heeft, maar zeer veel belang stelt in alle eischen, die zijn bu ren eventueel zullen stellen, in et name de eischen, die het Ruhrgebied en het Rynland betreffen. Daufresne voegde hieraan toe. dat in dit opzicht door geen der drie lage landen stappen worden genomen, voor er met de twee andere beraadslaagd is. HetLeidsch Dagblad" groeit Behalve dat het aantal onzer abonne's dageiyks groeit, neemt het „Leidsch Dagblad" ook in om vang toe. Ingevolge een nieuwe regeling voor alle Nederlandsche dagbladen zal ons Blad met ingang van he den dageiyks met vier pagina's mogen verschynen, terwyi het ons bovendien op grond van ons for maat toegestaan zal zyn tweemaal per week met zes pagina's uit te komen. Behoudens wanneer byzondere gebeurtenissen een andere verdee ling der papiertoewüzing wensche- lyk maken, zal ons Blad des Maandags en Zaterdags met dit voorhands maximum aantal pa gina's verschynen. Zuid-Slavie's buitenlandsche politiek. Gistermorgen heeft maarschalk Tito ten overstaan van een uit 200.000 men- schen bestaande menigte een belang rijke verkiezingsrede te Belgrado ge houden. .,Het bondgenootschap van Joego slavië met de Sovjet-Unie, Polen, Tsje- cho-Slowakye en Bulgarije is geen ty- dehjk bondgenootschap, maar een „bloed-verbond", dat op economisch ge bied weerstand biedt aan den druk. die de tegenstanders van Joegö-Slavië op het land uitoefenen. Tito zeide vervolgens, dat de diplo matieke betrekkingen met Hongarije zouden worden hersteld. Met Roemenië waren de betrekkingen uitstekend. Joe- go-Slavië koestert groote genegenheid voor Albanië. „Als voorbeelden van vijandige houdingen haalde Tito het vasthouden van bijna 200 Joego-Slavi- sche rivierschepen door de Amerikanen en het bewapenen van Joegoslavische emigré's in Oostenrük en Italië aan. „Het Joego-Slavische volk", aldus Tito „bemint het Amerikaansche volk en in het by zonder 'de aldaar gevestigde Joegoslaven. Het erkent, dat de hulp van de Nnrra zeer belangryk is, maar die hulp is onontbeeriyk en wij hebben haar verdiend door onze trouw aan de geallieerde zaak tydens den oorlog. Ons land is het meest verwoeste van alle landen. Reactionnaire lasteraars in UITGEBREIDE MISTVELDEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Op vele plaatsen nevel of mist, over dag hier en daar tijdeiyk doorbre kende zon. Plaatseiyk nog eenige lichte neerslag. Weinig wind. Iets mindet zacht. Amerika en zelfs hier te lande willen echter een eind maken aan deze hulp- verleening". Toen Tito over Churchill begon te spreken, riep de menigte uit: ,.Weg met Churchill". Tito verklaarde, dat noch hy, noch het Joego-Slavische volk Churchill en zu'ns geiyken dank ver schuldigd waren, omdat de Joegoslaven gedurende 2% jaar een strijd op leven en dood voerden zonder eenigerlei hulp ontvangen te hebben, terwyi Churchill Mihailovitsj steunde. ,De geallieerden hebben ons gehol pen, maar hun steun kon 6 maal groo- ter geweest zyn. Van de Sovjet-Unie hebben wü daadwerkeiyken steun ge- Over de plaats van vestiging van de V. N. schynt een nieuw debat op komst, waar San Francisco New-York con currentie aandoet. Komt het inderdaad daartoe, dan zal Sovjet-Rusland waar- schyniyk een lans breken voor Genève! De Russen hebben ook aanmerking gemaakt op de h.i. te grooten staf der V. N. De gedelegeerden van Voor-Indië, Panama en Cuba, dringen in een reso lutie aan om „genocide" (dit is de meer en meer gebruikeiyke juridische term voor verdelging van groepen omwille van het ras) mede tot de grootste mis daden tegen de menschheid te ver klaren. „Genecide", aldus de resolutie, „ver tegenwoordigt de ontkenning van het bestaansrecht van geheele menschen- groepen, zooals „homocide" het be staansrecht van het individu ontkent. Zulk een ontkenning is tegengesteld aan den geest van de Vereenigde Na ties". Voorts verklaarde de resolutie, dat genocide een zaak van internationaal belang geworden is en zegt, dat „de misdaden van genocide niet alleen een revolutie in het menscheiyk geweten veroorzaakt hebben, doch ook leiden tot een verlies aan cultureele waarden. Een merkwaardig interview. JOODSCHE TERREURACTIE? In Palestina hebben weer eenige aan slagen plaats gehad tegen Britsche mi litairen. De stakingen van Joden en Arabieren zyp gisteren echter rustig verloopen. Een ongenoemd leider van de „Stern- groep" de meest actieve Joodsche ver zetsgroep in Palestina heeft van ach ter een gordyn in een huis in de buurt van Parys een onderhoud gehad met een correspondent van het Fransche dagblad „Resistance". In dit interview verklaarde deze leider, dat een „inter nationale brigade" om Palestina in den strijd voor de bevryding van het Britsch imperialisme te helpen, in oprichting is. Deze geheimzinnige figuur kondigde van achter zün gordün verder een ver scherpte terreur tegen de Engelschenin Palestina aan. Voorts zeide hy, dat zyn organisatie in contact staat met allen, die tegen de Engelschen stryden. „wy zyn bondgenooten van allen, die zich van dit imperialisme willen bevrij den: Indiërs, Ieren, Grieken, Egyptena- ren, Syriërs en Indonesiërs" aldus de man achter het gordün. Voorts verklaarde hy, dat de orga nisatie over een eerste-klas inlichtin gendienst beschikt, de leden hiervan zün opgeleid door vroegere agenten van de Amerikaansche en Britsche geheime diensten en van de geheime politie van Sovjet-Rusland. Deze organisatie zou zelfs contacten in den Britschen gehei men dienst hebben, aftakkingen van te- lefooniynen van Britsche bureaux en microfoons in deze instellingen, zoodat zü doorgaans van te voren weten, wat de Britten van plan zün". ,,wy hebben ook eenige zeer aantrekkelüke vrouwen, die waardevol werk hebben verricht, in dienst". De verborgen Stern-leider verklaarde ten slotte, dat de groot-moefti van Je ruzalem een Britsch agent is en dat hü doorloopend door mannen van de Stern-groep in de gaten wordt gehou den. kregen. Churchill heeft een hart van steen en ziet slechts zün imperialistisch belang, wanneer het om de vrijheid der volkeren gaat. Hy verteedert, wanneer het om koningen gaat, hy houdt zeer veel van ons „Petertje". Churchill haat ons land omdat het zich Peter niet als koning liet opdringen, wy willen hier mede echter niet te kennen geven, dat wy Churchill's verdiensten niet zouden erkennen. Na Stalin heeft hy aan de geallieer de zaak de grootste diensten bewezen. Maar het is niet onze schuld, als zyn verdiensten verbleeken uit hoofde van zyn trouw aan de reactionnaire politiek, die hy na twee oorlogen nog steeds voert." Tenslotte zeide Tito: „De volksmassa in de VB., Groot-Brittannië of eenig ander land wil geen oorlog. Er zal geen oorlog komen, want men kan geen oor log voeren zonder menschen. wy moe ten wëakzaam zün en ons niet laten verleiden door kuiperyen van oorlogs stokers". Sovjet-Unie heeft nu genoeg Duitsche technici. Volgens Brack, president van het centrale comité voor maatschappehjKe welvaart in de Sovjetzóne van Duitsch land, is de Sovjetrussische vraag naar Duitsche technici ..nu bevredigd", al dus meldt de Sovjet-geïnspireerde ra dio-omroep van Beriyn. „Het militaire Sovjet-bestuur", aldus dr. Back, heeft een groot aantal solli citaties van Duitsche technici voor overplaatsing naar de Sovjet-Unie ont vangen. De Duitschers die naar de Sovjet-Unie zyn getransporteerd, mo gen een deel van hun loon naar Duitschland zenden. Tevens mogen zü vrüeiyk correspondeeren met hun ver wanten en hun verlof in Duitschland doorbrengen. Officieel wordt medegedeeld: Reeds omstreeks de eerste büeen- komst van de vertegenwoordigers van de vier groots mogendheden te Pots dam heeft de Nederlandsche regeering schrifteiyk den wensch te kennen ge geven. om volledig in de gelegenheid te worden gesteld haar wenschen kenbaar te maken, indien het probleem van de toekomstige Westelijke grenzen van Duitschland of een gedeelte daarvan ter sprake zou komen. Ook daarna heeft de Nederlandsche regeering herhaalde- ïyk de vier groote mogendheden eraan herinnerd, dat zü by de besprekingen over het probleem van het toekomstige Duitschland van het begin gehiord wil de worden. Nu binnenkort de raad van Foto Van Vliet. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. L. A. Kesper be zocht Zaterdagmiddag de Chrysanthe ntentoonstelling in de Stadsge hoorzaal. - Mr. Kesper (tweede van re chts) in gesprek met den heer J. Jonker, voorzitter van de afdeellng Leiden van de Kon. Ned. My. voor Land- en Tuinbouw. ministers van Buitenlandsche Zaken van de vier groote mogendheden te New York het Duitsche probleem gaat bestudeeren hebben HM.'s ambassa deurs in Washington. Londen, Parüs en Moskou instructie gekregen op 1 No« vember J.l. aan de regeeringen van het land hunner vestiging de volgende nota te overhandigen: „De Nederlandsche regeering heeft met groote voldoening vernomen, dat de raad van ministers van Buiten landsche Zaken, alvorens op 12 Juli j.l. uit elkaar te gaan, een voorstel in behandeling heeft genomen van den heer Bidault om, wanneer de raad het Duitsche probleem zou aanvan gen te bestudeeren, bü zün werkzaam heden een zeker aantal staten te be trekken, die in den raad niet verte genwoordigd zün. Onder de in dit verband genoemde staten wordt Ne derland vermeld. De Nederlandsche regeering heeft eveneens vernomen, dat deze bedoeling door de andere le den van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken gunstig is ont vangen. Nederland heeft bü herhaling her innerd aan het essentieele belang, welke het toekomstige statuut van Duitschland voor Nederland uitmaakt en den wensch uitgesproken van het begin bü de opstelling daarvan be trokken te worden. Met het oog op de mogeiykheid, dat de raad van mi nisters van Buitenlandsche Zaken tij dens zün komende zitting te New York het onderzoek van deze aange legenheid zou- hervatten, meent de Nederlandsche^ regeering gerechtigd te zün wederom haar verzoek onder de aandacht te brengen van de Ame rikaansche, Britsche, Fransche en Sovjet-Russische regeering. Tot zoover het officieele communiqué. Het wil ons voorkomen, dat er onge- twüfeld verband moet gelegd worden tusschen de aanwezigheid van minister van Boetzelaer van Oosterhout op de Groote Assemblee der Vereenigde Na ties (waarheen hy zich morgen per „Queen Elisabeth" zal begeven) en de mogeiykheid. dat het Duitsche probleem te New York zal worden besproken. 800.000 Nederlanders geregistreerd. Het hoofd van den in Huize „Kat wijk" te Den Haag ondergebrachte Rijksidentificatiedienst, commissaris H. J. Regenboog, heeft verklaard, dat thans de namen van meer dan 800.000 Nederlanders, die op de een of ande re wjjze met politie- of justitie in aanraking zyn geweest, hier geregi streerd staan. Dit is 10 van de Nederlandsche bevolking, doch er wordt zelfs reke ning mee gehouden, dat dit wel tot 20% kan oploopen. Dit zün natuurlyk niet allemaal men schen. die zware misdaden op hun ge weten hebben, zoo staat hier b.v. ook een groot aantal menschen geregistreerd die om de een of andere reden eens een boete hebben gekregen en deze door ver huizing of vertrek naar het buitenland nooit hebben voldaan. Zoodra de nieu we woonplaats van deze menschen vast staat, worden zij in de gelegenheid ge steld alsnog deze boete te voldoen. Al leen hierdoor brengt de cartotheek reeds büna haar geld op. want in zeker jaar werd b.v. reeds f. 50.000 aan achterstal lige boete geïncasseerd. Het overgroote gedeelte der carto theek wordt evenwel ingenomen door Nederlanders, die ongunstige straf- rechtelyke antecedenten hebben, ter- wyi ook alle gedetineerden, zoowel voor gewone als politieke delicten er in zün opgenomen. Verder zün in deze carto theek nog verwerkt alle schippers en woonwagenbewoners. De cartotheek wordt voortdurend up-to-date gehou den, doordat de burgemeesters van alle gemeenten in Nederland dit centrale punt door middel van weekstaten voort durend op de hoogte houden van mu- tatius inzake crimineele elementen. De cartotheek dient in de eerste plaats ter informeering der politleele en justi- tieele instanties, doch ook landmacht, marine en luchtstrüdkrachten en vele seml-oficieele instellingen maken er ge bruik van. Met betrekking tot laatstge noemde instellingen brengt de Rüks- identificatiedienst alleen een advies uit, b.v. of een betreffend persoon op grond van zijn antecedenten wel dan niet kan worden aangenomen. By het verstrek ken van een negatief advies wcyden de zen instellingen evenwel niet de byzon- derheden verstrekt, die tot het uitbren gen hiervan aanleiding zün geweest. Belangruke afdeellngen zijn o.a. de dactyloscopische, welke büv. vingeraf drukken bezit van alle politieke delin quenten, die wapendragers zün geweest en de fototechnische dienst. Van dezen dienst is dageiyks een aantal fotogra fen op stap om foto's te maken van de gedetineerden in de gevangenissen, hui zen van bewaring en bewaringskampen van politieke gevangenen. Zy komen vaak terug met 2000 tot 2500 opnamen. Deze worden in negatiefvorm in de car totheek opgenomen en pas afgedrukt wanneer hiertoe op een bepaald oogen- bllk aanleiding bestaat. Op verzoek van politie of justitie verleent deze dienst met zün prachtige outillage eveneens deskundige assistentie wanneer dit in belangrijke misdrijven noodig mocht blyken. DE RANTSOIJNEERING IN BELGIË. In België zün nieuwe regels voor de rantsoeneering ingevoerd. Biscuits, taarten en gebakjes, waar voor vroeger suikerzegels noodig waren, zün thans verkrügbaar op gewone brood bonnen. Het rantsoen standaardkof f ie biyft gehandhaafd op 400 gr. 27.50 fr. per kilo, doch de regeering heeft het voor nemen binnenkort andere koffiesoorten, varieerend tusschen 27.50 en 45 fr. per kilo vrij te geven, zonder zegels. In het geheel ontvangt men 1.025 gr. vetstoffen oer maand, waarvan 275 gr. boter (of 400 gr. butterspread)500 gr. margarine en 250 gram reuzel. Verder staan op de bon voor dezelfde përiode 5 eieren, 100 gram rijst, 100 gr. geïmporteerde en 100 gr. smeerkaas. Het vleeschrantsoen bedraagt in to taal 2.550 gram per maand, waarvan echter een percentage aan been afgaat. Met ingang van 7 November is de verkoop van cichorei, pralines, bonbons, vanillesuiker en geconfyte vruchten niet meer aan rantsoeneering onderworpen. Er worden geen zegels meer afgegeven voor chocoladereepen of jam, men ont vangt aan zegels een waarde van 1.250 gr. suiker, waarvoor men zich chocola de, smeersel of jam kan aanschaffen. 100 gr. suiker geven recht op 125 gr. chocolade of 150 gr. jam. Wie dus cho colade wil koopen, moet zich met min der suiker tevredenstellen. De suiker, die de regeering over heeft, wordt van overheidswege vrü verkocht aan cho coladefabrikanten, melkerüen (voor het bereiden van gecondenseerde melk), pharmaceutische fabrieken, limonadefa- brieken enz. BINNENLAND. De minister van Openbare Werken en Wederopbouw, dr. Ir. J. A. Ringers, bracht Zaterdag ln gezelschap van den secretaris-generaal. Ir. H W. Mouton, een bezoek aan den N O.-polder. De minis ter heeft met verschillende autoriteiten be sprekingen gevoerd en nam den vooruit gang der werkzaamheden ln de „nieuwe" polder ln oogenschouw. Nederland zal op de Internationale Walvlschvaart conferentie, welke op 20 Nov. a.s. te Washington aanvangt, worden vertegenwoordigd door drs. D. J. van Dijk, chef van de afd. Vlsscheryen van het Ministerie van Landbouw. Visschery en Voedselvoorziening. Drs. D. J. van Dijk zal worden vergezeld door de heeren H. S. Drost. Inspecteur der vlsscheryen en G. G. H. von Pelden, mededirecteur van do Ned My voor de Walvlschvaart. De „Bloemfontein" ls gisteren met leden der 7 Dccember-dlvisle aan boord ln Batavia aangekomen. J van d© zijde der Fransche regeering is aan het gemeentebestuur van Capelle op Zuld-Beveland medegedeeld, dat het de bedoeling is. alle graven ln Zeeland van Fransche gesneuvelden uit de Meidagen van 1940 op een oorlogskerkhof te Capelle te vereenlgen. In den Amsterdamschen schouwburg ls gisteren een schilderij van Ellas van Praag geschilderd door Louis Saalborn. als hulde voor dezen gevallen tooneelspelcr. herdacht Vrydag en Zaterdag a-s. zal de mi nister van financiën prof. Lleftlnck een bezoek brengen aan Zeeland. Zijn komst houdt verband met het nieuwe ontwerp voor de oorlogsschadevergoeding, zyn besprekingen zullen, evenals in Gelderland en Limburg, een Informatief karakter dragen. Gistermiddag om 2.15 uur streek een der Skymosters, de 4-motorige Flying Dutchman „Edam", op Schiphol neer na een lange, maar geslaagde vlucht uit Buenos Aires. Daarmede was de vijfde speciale vluoht op Zuld-Amerika be ëindigd. De Hollandsche Stoomboot Maat- schappy hoopt deze week twee nieuwe aanwinsten aan haar établissement te kunnen begroeten, met name de motor schepen „Grebbestroom" en „Congo- stroom". BUITENLAND Itallaansche carabinieri hebben ten gevolge van den aanslag op de Britsche ambassade te Rome zeven buitenlanders gearresteerd. Ohandl is weer van zijn ziekte her steld. De Britsche admiraliteit heeft het bericht, als zou de Britsche kruLser Leander door Albaneesche kustbatteryen beschoten zijn, tegengesproken. Alan Rowland, een der bekendste om roepers van het BBC-nleuws ln de oor logsjaren, ls overleden. Heden zal een staking van burge meesters en personeel van 150 Zuld- Fransche gemeenten beginnen als pro test tegen de maatregelen van minister Yves Farge Inzake de aflevering en dis tributie van wijn. Deze gemeenten zyn nauw betrokken by den wijnbouw. Te Caracas (Venezuela) zyn elf per sonen gearresteerd ln verband met een beweerd complot tot omverwerping der regeering. Een hoeveelheid wapenen en munltde ls ln beslag genomen. Er worden nog meer arrestaties ver wacht. Onoekende daders hebben ln de na- byheld van Florence een gedenkteeken vernield, dat was opgericht ter herinne ring aan het bezoek ln Juli 1944 van den Britschen koning aan de geallieerde legers ln Brezzo Een onaerzoek wordt Ingesteld Een spoorwegongeval by het station van Troetleben bij Halle ln de Russische zone van Duitschland heeft 28 personen het leven gekost. De passagiers bestonden uit de laatste Sudeteudultschers, die uit Tsjecho-Slowakye naar Duitschland wer- c}en vervoerd. De permanente zetel van de pan- slavlsche commissie zal van Moskou naar Belgrado worden overgeplaatst uit waar- deerlng voor den heldenmoed., die het Joegoslavische volk ln den stryd tegen den goroeenschappelljken vyand betoond heeft." Het zal ln werking treden op 8 December, wanneer het volgende congres te Belgrado zal worden gehouden. Tusschen de Amerikaansche en de Sovjetrussische bezettingszone van Duitschland ls een handelsovereenkomst gesloten. Dc Amerikanen zullen hop en 19.000 stuks vee leveren, de Russen zaden, koren, aardappels, steenkool en alcohol. De aflevering zal direct een aanvang nemen en drie maanden duren. De geallieerde autoriteiten ln Duitschland hebben bevolen, dat alle schuilkelders te Beriyn moeten worden opgeblazen. Nehroe, vice-president van de voor- looplge Voor-Indische regeering en drie van zyn ministers, behoorende tot de Congres-party en de Mohammed aansche liga. hebben een beroep gedaan op „al hun landgenooten" ln Voor-Indlë om een einde te maken aan gewelddaden en *tot vredelievende daden over te gaan. In een nota heeft Roemenië geant woord op de Engelsche en Amerikaansche nota's Inzake de komende verkiezingen op 19 November as. en daarin de klachten afgewezen. Japansche grondwet afgekondigd. De dag der afkondiging van de Japan sche grondwet is gisteren ln geheel Ja pan als 'n feesdag beschouwd. Het was tevens de verjaardag van dien keizer, die, 57 Jaar geleden, de eerste moderne Japansche grondwet heeft afgekondigd. Hi^ohito heeft amnestie verleend aan „300.000 schenners van oorlogswet- ten en militaire wetten, politieke de linquenten en andere misdadigers". Uit gezonderd waren plegers van „eerloo- ze misdaden en schenners der kieswet ten bü de verkiezingen in April". De keizer was gekleed ln een eenvou dig hof-uniform en droeg slechts de orde van de chrysant. Hy las met hel dere stem. zyn handen trilden. Tevoren had de keizer mededeeling van de afkondiging gedaan in „de kel- zerhjke heiligdommen op het terrein van het paleis, waar de keizeriyke voorvaderen behoed worden", aldus een officieele verklaring. Er zyn over het geheele land extra rantsoenen wyn en sigaretten uitge reikt, terwyi overal festifitelten plaats hadden. Over zes maanden wordt de nieuwe grondwet van kracht. Ten bewyze van de afzwering van het militairisme is een foto genomen van het keizeriyk paar in burger. Deze foto zal ruim ver spreid worden. Keizer Hlrohito heeft een edict uit gegeven, waarin hU de nieuwe consti tutie zyn steun toezegt. Hy zegt, dat de nieuwe grondwet, vol gens welke het Japansche volk steeds achting voor de fundamenteele men- schenrechten zal hebben, door de vrye wil van het volk tot stand is gekomen. „Het Japansche volk zal zyn nationale politiek overeenkomstig de grondstel lingen der democratie vieren". Verdrag tusschen de V.S. en China. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken meldt, dat te Nanking een omvangryk verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart door de V.S. en de Chlneesche republiek is onderteekend. Het verdrag is omvat tender dan andere reeds bestaande Amerikaansche handelsverdragen en is het eerste van deze draagwydto, dat sinds het eind van den tweeden wereld oorlog door de beide regeeringen is ge sloten. AMERIKAANSCH VLIEGEND FORT VERMIST. Officieel is bekend gemaakt, dat een Amerikaansch vliegend fort een b 17, die Vrydag opgestegen was van het vliegveld Capo di China by Napels „ergens ln de buurt van het vliegveld" verloren gegaan is. Het vliegtuig had geen passagiers aan boord maar wel een bemanning van 8 koppen. Alle pogingen om het toestel op te sporen zyn totnogtoe vergeefsch ge weest. VERKIEZINGSREDE VAN BIDAULT. Bidault, de Fransche eerste minister, heeft te Rbanne tydens een verkiezings rede voor de M.RP. verklaard, dat hy een coalitie-regeering voorstond, die een grootere mate van ministerleele solidari teit zou bezitten dan het huidige kabi net van drie partyen. Er zou een einde dienen te komen aan de tweedracht, die de huidige coalitie kenmerkt. Bidault juichte de onlangs tusschen Frankrijk en Engeland tot stand geko men financieele overeenkomst toe. Wat betreft de opneming van het Saargebled in het Fransche douane-systeem sprak hy zyn goedkeuring uit over den Brit schen en Amerikaanschen steun en hy zü'de te hopen, dat de Sovjet-Unie haar standpunt in dat opzicht zou wüzigen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1