LEIDSCH DAGBLAD a Amerikaansch antivoord Molotof aan De besprekingen te Bataria Troepenuitzending aanvaard Met een enkel woord Zóó bouwt men een montage-woning PORTI VOOR CORRESPONDENTIE MET MILITAIREN. Door de verhooging der binnenland- *che posttarieven bedraagt, met ingang ▼an morgen het port voor brieven van burgers aan militairen in Engeland en Ned.-Indië (verzending per luchtpost) tot en met 20 gram 10 cent, briefkaar ten 7% cent. Voor Nederlandsche militairen, elders in het buitenland gelden de internatio nale tarieven. 85ste Jaargang DONDERDAG 31 OCTOBER 1946 No. 25920 Directeur: J, W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Tel. Dlrecttp en Administratie: "25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Op de vergadering der V. N. Ter zitting van de assemblée der V. N. was de Australische afgevaardigde Makln gisteren de eerste spreker. Hy was van meening, dat het recht van veto alleen bij belangrijke aangelegenheden mocht worden gebruikt. HIJ was het er niet mee eens, dat de voorstellen van Baruch in zake de controle op de atoomenergie het handvest zouden kunnen ondermijnen „De vrede kan alleen gewonnen en be houden worden, indien men op democra tische wijze tot overeenkomsten geraakt en de?.e op grondbeginselen gebaseerd zijn. De vergadering moet geen rubber- scempei worden. Het veto-recht mag niet gelden ln de commissie voor de atoom energie. De toelating van nieuwe leden moet door de algemèene vergadering be slist worden", aldus Makln. Aghnldes, de Grieksche afgevaardigde, steunde het ontwapenlngs-voorstel van Molotof. Hij drong aan op internationale controle met doeltreffende waarborgen voor de loyale uitvoering van een even- tueele conventie betreffende beperking van bewapening en op sancties tegen landen, die de voornaamste bepalingen van een dergelijke conventie schonden. Aghnldes gaf uiting aan zijn bezorgd heid over de „hardvochtige behandeling" van Griekenland tijdens de Parljsche vre desconferentie. De Ecuadoriaansche afgevaardigde zei- de: „Het gevaar bestaat, dat de politieke belangen van de groote mogendheden op zekeren dag de overhand zulen hebben op de grootere belangen van de mensch- heid. Het ls daarom noodzakelijk, dat de organisatie van den Veiligheidsraad op democratische leest geschoeid wordt." De Amerlkaansche afgevaardigde sena tor Austin heeft ln zijn met spanning tegemoet geziene rede verklaard, dat de Amerlkaansche regeering bereid ls geheel en al met alle andere leden der V. N. samen te werken ln het nemen van maat regelen voor ontwapening. „De V. S. dringen zelfs aan op ontwapening. De V.S. gelooven. dat het voorstel van Mo lotof op onze agenaa moet worden ge plaatst en geheel en al besproken". Austin drong aan op doelmatige veilig heidsmaatregelen, waardoor staten, die een dergelijke ontwapening uitvoeren, tegen de gevaren van Inbreuk en ontduiking worden beschermd. Hij verklaarde ten aanzien van de we- derzljdsche beschuldigingen, die worden geuit dat hij hieraan niet zou deelnemen, Austin zelde, dat de Amerlkaansche re- Een rede van Smuts. In een rede te New-York zeide veld maarschalk Smuts, dat het niet uitge sloten ls te achten, dat Europa of een groot deel er van een Europeesche Unie gaat vormen, waarbij het Britsche ,Ge- meenebest tot voorbeeld zou kunnen die nen. Dit gemeenc-best aldus Smuts. Is ln de 20ste eeuw Iets geheel anders dan het 19de eeuwsche Britsche imperialisme. Dit laatste ls dood en begraven en er is nog slechts een spook van overgebleven, dat de onwetenden en de onwlHJgen verschrikt De Engelschen-zfjn als bewakers van den wereldvrede hoogst betrouwbaar, en hun moreele kracht ls ten slotte meer waard dan vele divisies. Groot-Brlttannlë ls economisch min der machtig dan de V. S. en militair min der sterk dan de Sovjet-Unie, maar neemt een eerste plaats ln door historische er varing en kennis. Het leeft niet alleen hfj brood en machines. Smuts vergeleek het Britsche gemeenebest met de Pan- Amerlkaansche Unie, die slechter func tioneert en met de Sovjet-Unie, die een hechter geheel vormt, maar waarin het machtigste lid overheersoht. Het Brit sche voorbeeld leek hem het best ge schikt tot verwezenlijking van de twee menschelljke idealen: vrede en veiligheid. De politieke partijen in Duitschland. De geallieerde bestuursraad te Berlijn is het niet eens kunnen worden over een voorstel inzake gelijke kansen voor alle politieke partijen ln alle zones van Duitschland. In het communiqué, dat hiervan melding maakt, staat: „de ver tegenwoordigers van Groot-Brlttannlë, de Sovjet-Unie en ae Vereenlgde Staten wa ren bereid het ontwerp te aanvaarden op voorwaarde, dat er een paragraaf aan zou worden toegevoegd, voorgesteld door den Sovjet-afgevaardigde en geaccepteerd door de vertegenwoordigers van Groot- Brlttannlë en de V. S., volgens welke alle Duitsche politieke partijen het recht zou den hebben om zich op nationale basis te vereenigen, vergaderingen te nouaen ln geheel Duitschland en overal in het land een partij-organisatie te hebben. De Fransche afgevaardigde gal echter te kennen, dat hij onder de huidige om standigheden zich niet met deze veree- nlglng van politieke groepen accoord kon verklaren. Op een lateren datum zou hij geen bezwaar hebben. Als stap op den ;oeden weg noemde hij: het op gelijke leest schoeien van het politieke leven ln de verschillende zones. Daar men het hierover niet eens kon worden, ls het oorsprohkél IJke voorstel Ingetrokken'. geering bereid is een volledige verklaring af te leggen over het aantal van haar gewapende strijdkrachten ln het buiten land. De Amerlkaansche troepen zijn slechts ln bevriende landen mét toestem ming van die landen zelf. Het door Mo lotof voorgestelde onderzoek (door den Veiligheidsraad naar de aanwezigheid van troepen van een lid der V.N. op het grondgebied van een ander lid) moet, aldus Austin, alle gemobiliseerde gewa pende strijdkrachten 1d binnen- en bui tenland omvatten. Senator Austin sprak vervolgens over het recht van veto. „De V. S. zijn op het oogenbllk gekant tegen wijziging van ar tikel 27 van het handvest (handelend over het recht van veto). De V.S. erken nen, dat er ruimte voor verbetering ln de werkzaamheden van den Veiligheidsraad ls. Beperking en zelftucht om alles, wat ln strijd met het handvest ls. te vermij den zijn essentieel bij het toepassen van den stemmlngsregel' Mysterieuze schat wordt steeds grooter. WEER EEN KWART MILLIOEN GEVONDEN. De mysterieuze schat te Amsterdam wordt steeds grooter. Thans ls onder den vloer van de 4de étage van de Amster- damsche villa (dezelfde waar een kapitaal uit den verwarmingsketel werd gehaald) een partij Juweelen gevonden ter waarde van een kwart mlllloen. In den kelder kwamen bovendien nog 25 schilderijen te voorschijn. In totaal ls nu al voor een waarde van ruim 2 mlllloen gulden opgespoord. EEN ALBAANSCH PROTEST. Albanië heeft bij de V.N, geprotes teerd tegen het schenden der grens door Britche oorlogsschepen en tegen het op. treden van Grieksche monarchisten aan de Zuid-grens, Van Engelsche zijde wordt verklaard, dat het protest geen reden heeft, daar de nieuwe doorvaart tusschen Albanjë en Korfoe reeds vele jaren „Interna tionaal" ls. Kwestie Soekamo een „zuiver" Indonesische aangelegenheid. Volgens een te Batavia uitgegeven communiqué is in de plenaire zitting van gister het volgende behandeld en goedgekeurd: a) Het rapport van de technische commissie over den watertoevoer naar Soerabaja, waarin medegedeeld wordt, dat de sluizen te Modjokerto op 25 Oc tober geopend zijn en voldoende water verschaft werd om in de directe be hoefte in het gebied van Soerabaja te voorzien. Nog andere rapporten worden afgewacht, alvorens te besluiten welke maatregelen verder noodzakelijk zijn. Gedetailleerde plannen worden uitge werkt om tot een evenredige verdee ling van het water voor irrigatie ge durende de a.s. moesson te komen. b) Het rapport van de gemengde commissie voor burgerlijke zaken, met deze resolutie: „bij een commando overdracht, waar deze ook plaats heeft, zal het bestaande burgerlijke bestuur, waaronder begrepen openbare diensten en openbare bedrijven gehandhaafd blijven". Deze resolutie zal naar alle comman danten en vertegenwoordigers van de Nederlandsche en republikeinsche re geeringen binnen de geallieerde gebie den gezonden worden. De resolutie aan de commandanten beveelt ook: „Intusschen zult gij maatregelen ne men om in overleg met de plaatselijke Nederlandsche en Indonesische autori teiten te bewerkstelligen, dat een ge regelde overdracht van de Britsche po sities gewaarborgd wordt. Het zal duidelijk zijn, dat plaatselijke overeenkomsten slechts tijdelijk zijn en gewijzigd kunnen worden door een be slissing van de gemengde commissie voor burgerlijke zaken". De bestaande gemengde commissie voor burgerlijke zaken, is vervangen door een op hoog niveau staande ge mengde commissie voor burgerlijke za ken. in een samenstelling en met de bevoegdheden en taak als aangegeven in het rapport van de commissie, die daarmede haar taak heeft volbracht. In de desbetreffende resolutie wordt o.a. verklaard: „Ter bespreking en oplossing van moeilijkheden bij civiele aangelegen heden, voortvloeiende uit den wapen stilstand en het terugtrekken van Brit sche en Britsch-Indische troepen en het geallieerde opperbevel, zal een ge mengde commissie voor burgerlijke za ken op hoog niveau worden ingesteld, DE GRIEKSCHE CRISIS. Koning George van Griekenland heeft alle fractieleiders van het parlement uitgenoodigd voor een bespreking, ten einde te trachten de moeilijkheden bij de vorming van een kabinet op breedere basis te overbruggen. De koning zal de besprekingen zelf leiden. IMMIGRATIE-FACILITEITEN VOOR CANADA. De Canadeesche minister van mijnen en hulpbronnen heeft medegedeeld, dat de immigratie-faciliteiten, welke bij het uitbreken van den oorlog werden opge schort, in Europa weer ingevoerd zul len worden voor hen, die volgens de geldende regelen in aanmerking komen voor toelating in Canada. Er zullen im migratie-bureaux worden gevestigd te Parijs. Brussel en 's-Gravenhage- Ook de Canadeesche diplomatieke missies te Oslo en Kopenhagen zullen bemidde ling verleenen voor immigratie. Ook zullen toebereidselen getroffen worden voor toelating van immigranten uit Zweden. welke bestaat uit twee Britsche. twee Nederlandsche en twee Indonesische leden. Bij de bespreking van elk onder werp zullen Britsche, Nederlandsche en Indonesische autoriteiten, die by de aangelegenheid betrokken zijn, toege voegd worden, terwijl ook plaatsvervan gers aangewezen mogen worden". De taak van de commissie is het ont werpen van practische maatregelen voor een blijvende handhaving van recht en orde, voor het efficient werken van het burgerlijk bestuur en de zorg voor het economisch welzijn van de bevolking in de gebieden onder geallieerde of Ne derlandsche controle op Java en Su matra. De besluiten van de commissie moe ten, om van kracht te zijn, eenstemmig genomen zijn. De volgende plenaire zitting zal op 4 November plaats hebben. De kwestie van de aanvaardbaar heid van Soekarno is by de onder handelingen geen punt van bespre king geweest en het is evenmin waar schijnlijk, dat zy in de naaste toe komst ter tafel zal worden gebracht. De commissie-generaal staat op het standpunt, dat dit een zuiver Indo nesische aangelegenheid is, waarover de Nederlanders geen beslissing kun nen nemen. Langs het verdronken land van Walcheren. Op 1 November 1944 begon de strijd om Walcheren. Elf dagen duurde het, aleer de laatste Duitsche tegenstand uit den weg was geruimd. De voorge schiedenis van dezen strijd is te be kend, om haar thans nog eens geheel te herhalen. Wy meenen te mogen aannemen, dat geen Nederlander ooit zal vergeten, hoe Walcheren werd ge teisterd omdat dit noodzakelijk was voor het vrij maken van de haven van Antwerpen, welke haven voor de be voorrading van de snel oprukkende ge- HET RESIDENTIE-ORKEST. Naar de „NJt.Crt." meldt, is het be stuur van het Residentie-orkest collec tief afgetreden, aangezien het meent de verantwoordelijkheid van de tegenwoor dige financieele situatie, geschapen door de subsidieeringspolitiek van het mini sterie van O., K. en W. niet langer te kunnen dragen. Zaterdag over een week zal er een bui tengewone ledenvergadering worden ge houden ter verkiezing van een nieuw bestuur. Tweede Kamer over de Grondwet. (Van onzen parlementairen medewerker). Drie installaties vonden er in de Tweede Kamer plaats doordat in de plaats van den heer Stokvis (P. v. d. A) en de heeren v. Poll en Matser beiden K.VP.) de heeren Hofstra, Schuurmans en Engelbertink Kamer lid waren geworden. De vierde geïn stalleerde was mr. Mes (K.VP.) tot dusverre wegens ziekte nog niet naar het Binnenhof gekomen, waar hij nu wel verscheen omdat de Regerings partijen in zoo groot mogelijken getale present wilden zyn, daar een der beide voorstellen tot Grondwetsherziening gevaar liep niet de in tweede instantie vereischte meerderheid^van 2/3 te ha len. Mr. Mes' verschijning heeft ech ter niet mogen baten en zelfs in een volledige Kamer zou het ont werp, dat ten doel had in den ver volge de methode van Grondwets herziening iets gemakkelijker te maken dan thans het geval is geen ontbinding en nieuwe verkie zing der Kamers, doch in plaats daarvan verkiezing cencr speciale „Grondwetskamer", waarin dan in tweede instantie slechts 3/5 in stee van 2/3 meerderheid noodig zou wezen het niet gehaald hebben. Alleen de twee Regeeringspartijen gaven hun stem aan het voorstel en heel de rest liet het tegen hoo- ren, zoodat de uitslag 5736 op een verwerping neerkwam, aange zien immers aldus de 2/3 meerder heid op geen stukken na was ge haald. Voor het Kabinet, en in het bijzon der voor den Premier, die ook al in de eerste instantie het ontwerp had ver dedigd, toen nog als lid van den ploeg- Schermerhorn) een tegenslag, waaraan BINNENLAND. De petroleumprijs zal in de provin cies Utrecht en Noord- en Zuid-Holland met ingang van morgen tot 11% cent worden verlaagd. Een verlaging van de marges der petroleummaatschappijen heeft het mo gelijk gemaakt de prijs nauwer aan te Dassen aan de kosten van het vervoer naar de verschillende deelen des lands. In de overige provincies blijft de prijs 12 cent. Op Woensdag 20 November a-s. zal Prins Bernhard de openingsplechtigheid verrichten van het Nederlandsche op leidingsinstituut voor den buitenland- schen dienst (N.OJP.) in het kasteel Nijenrode te Breukelen. Na een ongesteldheid van eenige dagen, overleed gisteren in het RK Ziekenhuis te 's-Gravenhage, in den ouderdom van 59 jaar, Joh. F. L- Ko ning, in leven hoofdredacteur van „Het Dagblad" te 's-Gravenhage. De Ned. Spoorwegen hebben 30 spoorwegwagons van Denemarken ge leend voor den tijd van een half jaar. Zij worden dezer dagen in gebruik ge nomen. Gisteren is het 40 jaar geleden, dat het kaascontrole station Zuid-Hol land voor volvette kaas, te 's-Graven- hage werd opgericht. De heer P. Janse te BIggekerke (Zeeland) viel bij het dorschen in den dorschtrommel, waardoor hem beide beenen werden afgerukt. In totaal zijn nu al vijf van de zes walvïschjagers teruggekeerd met het oog op eenige noodzakelijke herstellin gen. De Canadeesche minister van ge zondheid en sociale zaken Brooke Clax- ton, die tal van Europeesche landen bezoekt, ten einde zich op de hoogte te stellen van sociale en medisohe toe standen. is in Nederland aangekomen. BUITENLAND. Telkens keeren Engelsche „Cana deesche bruidjes" uit Canada terug, voornamelijk wegens gebrek aan woon ruimte. Het Oostenrijksche parlement heeft een resolutie aangenomen, waarin ge vraagd wordt om de terugtrekking der geallieerde bezettingstroepen en herstel van de volledige onafhankelijkheid op elk gebied. Het Britsche ministerie van arbeid maakt bekend, dat 25.000 A 30.000 Polen zich te Plymouth en omgeving zullen vestigen, alwaar zy in ziekenhuizen en instellingen, waar een groot tekort aan arbeidskrachten heerscht. werkzaam zul len zijn. De voorzitter van de Duitsche christen-democratische partij in de Britsche zone. dr. Adenauer, heeft den voorzitter van de Duitsche sociaal-de mocratische party Schumacher ge vraagd of hij tot eerlijke samenwerking bereid was, waarop de laatste antwoord de, dat dit zou afhangen van de vraag, of de verschillen in opvattingen tus schen beide partijen te overbruggen zou den zijn. De Fransche regeering is tot over eenstemming gekomen met de wijnbou wers, inzake de levering van wijn voor het gewoon gebruik. Met ingang van 1947 zullen de leveranciers zooveel ver strekken als toereikt voor een rantsoen van zes liter (per week). De expresse-verbinding tusschen Weenen en Boedapest is hersteld- De trein rijdt driemaal per week. Ruim 1700 kolchos-gezinnen (boe ren uit het collectieve landbouwbedrijf) hebben zich in de streek van Kali ningrad. het voormalige Koningsberger! in Oost-Pruisen, gevestigd. De Rhodesische geleerde dr. Ber nard Moiser, heeft, na een studie van 16 jaar, als zijn meening ten beste ge geven. dat lepra waarschijnlijk door kakkerlakken en niet door personen ver spreid wordt. De Air France deelt mede, dat speciale „inspecteurs" zijn aangesteld, die tot taak hebben er op toe te zien, dat alle mogelijke voorzorgsmaatregelen tegen vliegtuigongelukken door de maatschappij getroffen zullen worden. Gistermorgen vroeg is in de on middellijke nabijheid van de Britsche ambassade te Rome een bom ontploft. Een gedeelte van het gebouw is inge stort. Een voorbijganger werd ernstig gewond. De sociaal-democratische partij te Berlijn heeft den geallieerden bestuurs raad verzocht alle overeenkomsten voor arbeid ln het buitenland, zoowel die uit het verleden als ln de toekomst, te verl- fleeren. het echter geen staatkundige gevolgen verbond. In hun knollentuin waren de communisten, want zij hadden de Re geering dit kooltje gestoofd. Den eer sten keer hadden zij zich van stem ming onthouden, maar thans sloten zy zich by de oppositie van de christe- lijk-historischen, anti-revolutiona iren Staatk. Gereformeerden en Partij van de Vrijheid aan, Eerstgenoemden wa ren ook nu weer in verzet uit eerbied voor de Grondwet, zooals mr, Beer- nink zeide en mr. Korthals (P. v. d. V.) gaf te kennen, dat in het bijzonder voor hem en zyn fractiegenooten een bezwaar was. dat door verzwakking van de gequalificeerde meerderheid het gevaar naderbij kwam, dat aldus struc tuurverandering- van het Koninkrijk, welke niet door een voldoende krach tige publieke overtuiging gedragen zou worden, een plaats in de Grondwet zou krijgen. Van hun kant voelden de com munisten er juist alles voor om straks op vlotte manier wijzigingen met be trekking tot Indonesië's staatsrechte lijke positie tot stand te doen komen. Niettemin wilden zy den weg daartoe niet banen door een soepeler methode van Grondwetsherziening mogelijk te maken, want dan opende men volgens hen meteen juist ook de deur voor on democratische wijzigingen onzer hoogste staatswet en bovendien zou aldus de Ka merverkiezing na de reerste behandeling van revisie-ontwerpen komen te ver vallen. COMMUNISTEN BOOS DE K.V.P. OP Uit het betoog van den heer Wage naar bleek duidelijk, dat hy en zijn vrienden er juist op uit zijn om spoe dig weer Kamerverkiezing te krijgen en dat zij, boos over het feit, dat de P. v. d. A. hen buiten de Regeering hield, noch met hen samen de oppositie heeft willen vormen,maar een Kabinetshu- welyk met de K.V.P. is aangegaan, nu gaarne roet in het eten wenschten te gooien. Minister Beel, die uit den aard der zaak niets nieuws meer ter ver dediging van de aanhangige ont werpen aanvoerde en o.m. warmen steun kreeg van prof. Romme (K. V.P.), mr. v. d. Goes v. Naters, Pa- lar en mr. Joekes (alle drie P. v. d. A.) zag tenminste na uitvoerige be strijding door mr. Stokvis (comm.) en op minder geslaagde wyze door zyn fractiegenoot De Groot, het voorstel, dat de grondwettelijke be lemmering tegen uitzending van dienstplichtigen naar Indië enz. wegneemt, met 849 aangenomen. Tot zeven, uur *s avonds hield de Ka mer zich vervolgens nog bezig met het wetsontwerp tot wijziging der Gemeente wet, in hoofdzaak ten doel hebbende, uit de Gemeentewet te schrappen, dat in geval van eventueele vereeniging van gemeenten er nog eens een bijzondere commissie (zgn. dubbele Raad) geko zen moet worden, welke zich over het voorstel tot vereeniging heeft uit te spreken.Excellentie Beel zette uiteen, dat in de praktijk de rompslomp van verkiezing van zulk een commissie eigenlijk overbodig blijkt en alleen maar vertragend werkt wat thans, nu in ver band met den wederopbouw veelal grenswijzigingen enz. urgent zyn, nog extra-bezwaarlijk is. Terwyl mr. Beer- nink (C.H.) voor handhaving van de bestaande regeling pleitte, bleken mevr. Fortanlerde Wit (P. v. d. V.), als mede de heeren Tuin (P. v. d. A.) en Maenen (K.VP.) met het aanhangige wetsontwerp te kunnen meegaan. Heden voortzetting van de behande ling. allieerde legers een levenskwestie was geworden. Walcheren was nog de eeni ge en onoverkomenlijke hinderpaal op den weg naar het inmiddels bevrijde en vrijwel onbeschadigde Antwerpsche ha ven-complex. Hoewel het bombardement van de zee dijken van Walcheren voor de Duit sche verdediging van het eiland een zeer ernstige belemmering was, be- heerschten de boven het zeeniveau gele gen batterijen van Vlissingen nog steeds de Schelde-monding. Tot op dien mistigen ochtend van 1 November 1944! Toen naderden plotse ling de Engelsche landingsvaartuigen en de verbeten strijd begon. Onweer staanbaar drongen ook hier de gealli eerden langzaam maar zeker door, dank zij het betere materieel, dank zij de gevreesde typhoons deze vlieg tuigen maakten ondanks de dichte mist op den eersten November 400 aanvals- vluchten naar het omstreden gebied maar bovenal dank zy de betere mo raal l van de geallieerde soldaten. De slag om Walcheren, die zulke hooge offers vergde van de burger bevolking en van de geallieerde le gers, was gestreden en de wegnaar Antwerpen lag open. En toen de eerste Liberty-schepen de Schelde opvoeren, staarde de bevolking van Walcheren naar deze schepen, die in schier eindelooze ryen voedsel en materieel aanvoerden, over den thans vryen weg naar Antwerpen. De weg die leidde naar de uitein delijke overwinning, de weg die liep langs het verdronken land van Wal cheren. SCHIPPER KREEG BRANDENDE OLIE OVER HET LICHAAM. Aan boord van het aan de Delftsche- kade te Leldschendam liggende moter schip „Vrachtzoeker I" heeft gister- namiddag omstreeks vyf uur een ern stig ongeluk plaats gehad, waarvan de ongeveer 30-jarige gehuwde schipper J. P. M.. wonende te Rijnzaterwoude, het slachtoffer is geworden. Op dat uur wilde M„ wiens schip juist was gelost, zijn motor aanzetten, om naar Naarden te varen ten einde nieuwe lading te halen. Plotseling ontplofte een benzine- WEEBBERICHT. KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt, met tijdelijk eenige regen. Matige, vooral lang» de Waddeneilanden tijdelijk krach tige Noord Oostelijke wind. Koud weer. doch vrijwel nergens nacht vorst. JOODSCHE TERREUR-DAAD. Een meisje, dat ongemerkt op het station te Jeruzalem had weten te ko men, hield een spoorwegklerk in be dwang met een revolver en plaatste en kele koffers met bommen ln de wacht kamer. Vervolgens rende zij het sta tion uit. sprong in een taxi, die met snelle vaart wegreed, terwijl de politie, die inmiddels gealarmeerd was, vurend uit automatische wapens de vervolging inzette. Een Engelsche expert zette zich on middellijk aan het werk om de geplaat ste bommen onschadelijk te maken. Een van de drie koffers werd veilig naar buiten gebracht, maar toen de expert opnieuw de wachtkamer binnenrende om de beide andere koffers te halen, ontploften de bommen en de man werd op slag gedood. Intusschen hadden politie- en pant serwagens, die met radiotoestellen wa ren uitgerust, alle wegen rondom het station afgezet, en de taxi, waarin het meisje de vlucht had genomen, moest zich ten laatste, geen uitweg meer we tende, overgeven. In de taxi bevonden zich 3 Joodsch® personen en een hoeveelheid spring stoffen en handgranaten. Twee van de inzittenden waren gewond. Het station is voor een deel vernield. Het is mogelijk, dat er nog meer slacht offers zijn. Bij straatrazzia's en huiszoekingen zijn nog enkele andere joden, die springstoffen bij zich hadden gearre steerd. Hoe moeten wij frankeeren? NIEUWE POSTZEGELS. r^EDERLANp ^3 CENT 1CENT rooo 2 CENT blauw. 4 CENT groen. Beeldgrootte I8x22m.m I3%x12)i Kamtanding. Kmmv.PEiT Nu met ingang van morgen de verhoo. ging der posttarieven Ingaat, meenen wij goed te doen hieronder nog enkele 'frankeerwaarden af te drukken: Brieven (binnenland) lnterlocaal ver keer t.e.m. 20 gr. 10 cent; locaal verkeer 6 cent; buitenland t.e.m. 20 gr. 20 cent, (België 10 cent). Briefkaarten (binnenland) lnterlocaal verkeer 7% cent; locaal verkeer 5 cent: buitenland" 12% cent. Drukwerken (binnenland) t.e.m. 50 gr. 2 cent; buitenland 4 cent. Nederland vraagt leening van 500 millioen dollars. De internationale bank te Washing ton maakte bekend, een brief van de Nederlandsche regeering te hebben ontvangen, waarin Nederland een lee ning van 500 millioen dollar aanvraagt. brandende vloeistof over het lichaam kreeg. In vlammen gehuld rende hij naar het dek en sprong in den Vliet. Met groote moeite wist men het slacht offer weer op den kant te krijgen, waar na hij overdekt met brandwonden is binnengedragen bij den smid M. Daar medische hulp niet te krijgen 'was, heeft een juist passeerende auto mobilist daarop den man naar Sint An- tonius Hove te Voorburg vervoerd- De schippersknecht, die zich ook in de machinekamer bevond, kreeg brand- lamp, met het gevolg, dat de man de wonden aan zijn handen. Moderne „bungalows". (Van onzen specialen verslaggever) III t We kunnen ons voorstellen, dat de belangstellende lezer, na hetgeen er in vorige beschouwingen over werd opge merkt, zich zal hebben afgevraagd:, hoe wordt zoo'n montage woning nu eigen lijk gebouwd? Ten einde een antwoord op die vraag te kunnen geven, hebben we ons in verbinding gesteld met de N.V. Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht, die 350 van dergelijke woningen onder handen heeft, in opdracht van „Weder opbouw", er reeds eerder 200 bouwde voor de Staatsmijnen in Geleen. Een montage-woning wordt opgetrok ken uit „genormaliseerde elementen". Een genormaliseerd element is in dit geval als regel een tegel van sintelbe- ton van 90 cm. lengte en 35 cm. breedte (dit is een oppervlakte van 48 steenen) het is echter ook een betonnen deur kozijn van 6 x 35 cm. hoogte en 90 cm. breedte, met stijlen van 17 cm. breedte, of een dakschot van 5 m. by 1.45 m. of een verbindingstegel, waarin sleuven zitten, die de vloer- en eventueele steun balken alles weer van beton kun nen dragen. Kortom een element is een van die genormaliseerde onderdeelen, waaruit het huis uiteindelijk wordt op gebouwd. Deze elementen bevatten „kernen" - openingen .waarin de „doken" betonvullingen passen, v/aarmede de verschillende onderdeelen aaneen wor den gesmeed Wanneer de bouwput gereed is begint „de monteur" zijn werk Hy legt eerst de fundeerings elementen, voor een blok van 2 woningen over een breedte van 2 x 9.67 m. en een diepte van 7.50 m. De elementen voor de fundeering zijn niet van sintelbeton. doch van grint- beton, dat harder is. Ze zijn aan den onderkant afgeplat en vertoonen aan de bovenzijde een sleuf, waarin de wape ning past. Op die sleuf komen de eer ste elementen te staan van sintel-beton, en op de eerste rij sintel-beton-elemen- ten, de verbindingsstukken met de muur en de steunbalken voor de vloer. Als de mopteur eenmaal zoover ge vorderd is, dat hij boven den grond kan werken, gaat het snel. De muren wor den opgetrokken, door 7 ryen elemen ten op elkaar te stapelen. Vervolgens wordt het dak afgewerkt. Per woning worden drie stellen ijzeren spanten gesteld. Hier overheen, aan iederen kant. komen vier rijen betonnen steunbalken t« liggen, die, voorloopig nog. de „eigenaardigheid" vertoonen. dat er latten op bevestigd worden, om er de dakschotten op te timmeren. Dakschot ten zijn houten ramen, opgevuld met riet, waarover dwarslatten zijn aange bracht. Het riet dient ter beschutting en isolatie, de dwarslatten om er de pannen aan te kunnen hechten. De kap constructie als zoodanig, vertoont voorts een bijzonderheid, welke nader aandacht verdient. Het zijn de aan de spanten bevestigde steunijzers, waaraan de pla fonds komen te hapgen. Aan de uit einden van deze steunijzers zitten klem men, waarin beton-balken passen. Deze zoldering-balken worden op hun beurt, afgedekt met steen-gaas, dit gaas weer met cement bestreken en het geheel ten slotte gestucadoord. Op den zolder mag men niet loopen. Dan is de zoldering klaar. Maar men kan er niet op loopen. Aanvankelijk was er geen zolderruimte in het ontwerp ge projecteerd. De architecten, de heeren Zandstra. Giesen en Symons te Amster dam, achtten een liggend dak, om aesthetische redenen echter niet verant woord. Het schuine dak omhult nu een ruimte, die voor zolder zou kunnen door gaan, doch wegens de stangen, waaraan het plafond is opgehangen, en de te ge ringe stevigheid van de zoldering, niet als zoodanig is te gebruiken. In Hengelo verrijzen 23 blokken van 2 woningen, in Enschede aan den Satur- nusweg 33 er^te Np verdal 19. In Nij- verdal zyn ze al bijna gereed en kunnen de eerste bewoners er per 1 November a.s. hun intrek in nemen. Zij vinden er dan: de entrée, in den vorm van een gang, waarop toilet, keu ken (2.70.m. bij 1.95 m.), met direct daar aan verbonden een bijkeuken, een flin ke woonkamer (5.40 m. bij 3.53 m. en 2.50 m. hoog), en twee van de drie slaap kamers (3.53 m. bij 3.01 m.), ieder met vaste waschtafel, vaste kasten e.d. uit komen; verder, de derde slaapkamer, een douche-ruimte welke van alle slaap kamers uit te bereiken is, zonder dat men andere kamers behoeft te passeer en en achter iedere woning een kolenberg plaats. En dit alles gelijkvloers, met flin ke ramen en vele gemakken. Bungalows noemt men deze huisjes zeer toepasse lijk. Voor de moderne huisvrouw om van te watertanden. Iedere woning kan bo vendien een eigen tuin krijgen. Het zijn huisjes waar men zoo in zou willen trekken, en di^ wanneer ze, voor normale bewoning met meer noo dig zullen zyn, prachtige diensten als zomerverblijf zullen kunnen bewyzen. Zoover zyn we echter nog niet. Wel is er, zooals te Hengelo en Enschede, re kening mee gehouden, dat ze op de plaatsen staan van huizen, die eigen lijk in het uitbreidingsplan passen. De opzet is hier zeer ruim, terwyl de vrye geleiding meer afwisseling biedt dan bij evenwijdig geplaatste strokenbouw het geval zou zijn geweest.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1