LEIDSCH DAGBLAD De grenscoi'recties Het gesprek van den dag in Bentheim V. De Sovjets gaan tot den aanval over Comité voor gebiedsuitbreiding is teleurgesteld Bespoediging van de bijzondere rechtspleging Met een enkel woord Drie dooden bij auto-ongeluk De zelfmoord van Goering Volgens het te Neurenberg thans ge publiceerde rapport van de vlermogend- hedencommlssle heeft GoerLng de ampul vergif waarschijnlijk verborgen gehouden sinds het oogenbllk van zijn arrestatie ln zijn navelholte of het darmkanaal. Den schildwacht, die Goering op het moment van diens zelfmoord bewaakte, treft geen enkelen blaam. Ook het overige Amerl- kaansche en Duitsche personeel der ge vangenis gaat geheel vrij uit. 85ste Jaargang MAANDAG 28 OCTOBER 1946 No. 25917 Diiecieur: J. W. Hertny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 (Van onzen speclalen verslaggever) Wanneer men vanuit het Zuiden Bentheim nadert, ziet men reeds op grooten afstand, als een sprookje uit een andere wereld, het eeuwenoude slot oprijzen, aan welks voet het ver weerde, pittoreske stadje ligt. Bentheim is de hoofdplaats van de oude Graaf schap en den Kreis van dien naam, welke zich Noordwaarts uitstrekt en de groote inham tusschen de Neder- landsche provincies Drente en Overijs sel geheel in beslag neemt. Het is geen wonder, dat nu er sprake is van grens correcties, men het plan heeft de grens lijn van Drente naar Overijssel recht te trekken, waardoor de geheele „Na- se" zooals men in de Graafschap zegt, zal komen te vervallen. Het leek ons de moeite waard eens iets te vernemen over de opvattingen, welke men in de Graafschap Bentheim zelf heeft en welke perspectieven zich hier voor Nederland openen. OLIE, SPINNERIJEN EN GAS. Het gebied van de Graafschap Bent heim is ryk aan prachtig natuurschoon, maar de bodem is schraal en bestaat grootendeels uit heide, zandgrond en veengebied, waarvan een groot gedeel te nog- onontgonnen is. Toch kan wel worden vastgesteld, dat hier ook voor den Nederlandschen landbouwer nog een terrein braak ligt. Boeren uit dit gebied geven zelf toe, dat er nog heel wat gecultiveerd kan worden. Maar toch is de beteekenis van het land tus schen Drente en Overijssel de laatste jaren aanmerkelijk toegenomen. Want evenals in Schoonebeek is hier olie ge vonden en bij Wittmarschen, niet ver van de Drentsche grens, is men druk bezig met het winnen van olie, welke uit dezelfde laag wordt geput als die te Schoonebeek. 'Dit is op den duur uiter aard een minder gewenschte toestand, waardoor ..grenscorrectie" hier een Ne- derlandsch belang bij uitnemendheid kan worden genoemd. Maar er zijn meer schatten in den bodem. Toen men in het Bentheimer Woud naar olie boor de, vond men e?n heel ander product: met geweldige kracht drong gas naar buiten, dat in brand geraakte en waar van men het loeien in den wijden om trek kon hooren. Een onderzoek heef t uitgewezen, dat dit bij uitstek bruik baar zwavelgas is van de scheikundige samenstelling C.H. 4. Van dit gas wordt nu reeds, zij het in onvoldoende mate, profijt getrokken. Wanneer men ech ter een pijpleiding van 35 K.M. naar Hengelo zou leggen, zou op die wijze het Twentsch Centraal Station voor Electrische Stroomlevering aan uiter mate goedkoope brandstof kunnen wor den geholpen. Verder bevinden zich in Bentheim nog de altijd ingebruikzljnde steengroeven, waaruit eeuwen geleden de bouwmaterialen van het Kon. Pa leis op den Dam te Amsterdam werden gehaald. De Nederlandsche commissie, welke daaromtrent aan de regeering heeft geadvsieerd, heeft ook voorgesteld, Nordhom en Gronau bij ons land te voegen. Het voordeel is, dat zich in die steden de groote spinnerijen van Niehues en Dütting en van Del den bevinden. De Twentsche fa brieken hebben groote behoefte aan gesponnen garens, want de verhou ding tusschen weverijen en spinne rijen is ongunstig, zoodat reeds ga rens uit België moeten worden in gevoerd. Het is echter geenszins ze ker. dat bij de voorstellen tot grens correctie ook Gronau en Nordhorn zijn Ingeschakeld, hoewel het ons bekend is, dat de katholieke Kamer fractie hier veel voor voelt. Do Graafschap Bentheim bevat maar één belangrijke stad. n.l. Nordhorn. Verder liggen er de dor pen Meppen, Laarwald, Wittmar schen, Georgsdorf, Wilsum, Schüt- torf, Emmllchcim, Gildehaus en Uelsen, alsmede het oude in Twente zeer bekende stadje Neuenhaus. NEDERLANDSCHE INVLOED. Het is algemeen bekend, dat wanneer er één gebied in Duitschland is, waai de Nederlandsche invloed zeer sterk is, dit de Graafschap Bentheim is. In de laatste jaren echter, toen het natlo- naal-socialisme aan het bewind kwam, is deze invloed zeer verminderd. Der tig, veertig jaar geleden was de toe stand nog zoo, dat er op de scholen eenige uren per week Nederlandsche les werd gegeven, terwijl er in sommi ge kerken zelfs in het Nederlandsch werd gepreekt. De Graafschap Bent heim heeft een overwegend protestanfc- sche, doorgaans zeer orthodoxe bevol king. Merkwaardig is het, dat de Alt- Reformierte Kirchen in de Graafschap tut het verband van de Gereformeerde Kerken in Nederland behooren, waar van zij een classis vormen. Diverse ker ken hebben zelfs Nederlandsche predi kanten gehad. Zoo heeft ds. Goudappel, eertijds een bekende voorganger in Utrecht, vele jaren in Emmlicheim ge staan, waar de oud-Geref. Kerk de meeste leden telt. In deze kerken werd vaak in het Nederlandsch gepreekt terwijl steeds de Nederlandsche Psal men werden gezongen. Dit werd enkele jaren geleden door de nazi's verboden, maar sinds. April 1945 klinken in de bescheiden kerkjes der Alt-Reformier- ten in de Graafschap weer de bekende Psalmen op Nederlandsche tekst en melodieën. Toen in 1834 in Groningen, de af scheiding begon, plantte deze zich voort in Oost-Friesland en Bentheim. Daar was ze b.v. veel eerder doorgedrongen dan in Twente, zoodat de weinige af gescheidenen in Enschede gesteund werden door de veel grootere gemeente in Bentheim. HE 1 GESPREK VAN DEN DAG. De Nederlandsche plannen inzake de Graafschap Bentheim hebben daar groot opzien gebaard. Men is ervan op de hoogte gebracht eerst door geruchten uit Nederland en later door berichten in de krant en de radio. Dit onderwerp is tegenwoor dig het gesprek van den dag ln alle stadjes en dorpen van de Graaf schap- Het is interessant te vernemen hoe de bevolking er ovei denkt. Ge makkelijk Is het echter niet dit oor- Wij hebben vorige week getracht van de Britsche autoriteiten toe stemming te krijgen voor een be zoek aan het Duitsche grensgebied, dat event, in aanmerking komt om bij Nederland te worden ge voegd. De autoriteit, die over de grenspassen te beslissen heeft, deelde echter aan de Nederland sche instantie, die gunstig op ons verzoek adviseerde, mede, dat de Nederlandsche pers niets in het grensgebied te maken heeft. Het geen dus beteekent, dat men geen medewerking verleent om het Ne derlandsche publiek over deze be langrijke zaak in te lichten. Des ondanks zijn we toch in staat een reportage te brengen waarin in drukken zijn verwerkt over een bezoek aan de Graafschap Bent heim, welke volgens de plannen onzer regeering grootendeels in aanmerking komt om Neder landsch gebied te worden. deel te peilen, omdat het niet mo gelijk is zich vrij te bewegen ten einde niet de argwaan van de wel uitermate argwanende Britten te wekken. De neiging om bij Nederland te ko men is in het stadje Bentheim het minst groot. Dit is geen wonder, want hier wonen vele van elders geïmpor teerde ambtenaren. De vrees bestaat, dat Bentheim ïljn beteekenis als hoofd stad van de „Kreis" zal verliezen, zoo dat men wel kan constateeren, dat de meerderheid van de inwoners er tegen is. Maar wy betwijfelen of die opvatting door de rest. van de Graafschap wordt 'gedeeld. Eerder hebben wij den indruk, dat het tegendeel het geval is, waarbij we alleen een uitzondering maken voor Nordhorn, waai ook de tegenstand groot is. Maar de echte Graafschappers, die zich meer Nederlander dan Duit-scher hebben gevoeld, die een dialect spreken, dat vrijwel met het Twentsch overeen komt, denken er anders over. Ze zijn wat de Duitscher noemt „Bodenstan- dig", zeer gehecht aan den geboorte grond, Hun eenige vrees is, dat ze bij annexatie van huis en hof zullen wor den verjaagd en daarvan ontmoeten ze dagelijks de afschrikwekkende voor beelden. Want de heele Graafschap wordt, zooals ook met andere deelen van West-Duitschland het geval is, overstroomd door vluchtelingen uit de door Polen bezette gebieden Bestaat de zekerheid, dat ze niet verdreven wor den, dan voelt het overgroote deel van de Graafschapper boeren alles voor Ne derland. Opvallend is intusschen, dat waar men ook komt en men spreekt met autoriteiten, deze steeds tot de tegen standers behooren. Speeli eigenbelang hier een rol en is men misschien be vreesd, dat bij annexatie Nederlanders op de ambtelijke posten komen? Zoo gaf een autoriteit ergens ln de Graaf schap als zijn meening te kennen, dat wel 90 procent van de bevolking er wei nig voor zou gevoelen bij Nederland te komen. „Wij zijn niet anti-Neder- landsch" beweerde hij, „we hebben al tijd veel voor Holland gevoeld en we waren verontwaardigd toen de Duit- schers Nederland binnenvielen, maar we willen ons zelf blijven!" De Britsch-Egyptische besprekingen. De Egyptische eerste minister, Sidky Pasja, en 13 leden van de Egyptische delegatie, die deelgenomen hebben aan onderhandelingen met de Britsche re geering, zijn van het vliegveld London Airport naar Cairo vertrokken. Volgens enkele Egyptische dagbladen zou een overeenkomst bereikt zijn, door dat de Britsche regeering het Egypti sche standpunt inzake de toekomst van den Soedan zou hebben aanvaard. De Soedan zou bij het koninkrijk Egypte worden gevoegd. VLIEGTUIGONGEVAL IN EGYPTE. Een vliegtuig met Palestij nsche en andere Joden aan boord, dat van Parijs naar Caïro op weg was, is in een zand storm in de woestijn ongeveer 200 K.M, ten Westen van Caïro neergestort. Een vooraanstaand functionaris van het „Jewish Agency". Josef Eliahoe Perl- man, vond hierbij den dood. Vele der 21 inzittenden werden gewond. Het Nederl. comité voor gebiedsuitbrei ding schrijft ons: „Het Nederlandsch comité voor gebieds uitbreiding heeft met groote teleurstelling kennis genomen van hetgeen ln de pers is uitgelekt omtrent de voornemens der regeering Inzake de grensverbeterlng. Het betreurt in hooge mate, dat na de aan kondiging daarvan ln de troonrede, de regeering aanleiding heeft gevonden, deze voornemens slechts in comité-generaal aan de volksvertegenwoordiging kenbaar te maken, zoodat de openbare meening onkundig blijft van het standpunt der regeering ln deze hoogst belangrijke aan gelegenheid. Indien de persberichten Juist zijn, dan biedt de voorgenomen grens correctie, bij de vaststelling waarvan men blijkbaar diplomatieke bezwaren heeft willen ontloopen en voor moeilijkheden van bevolking en wederopbouw ls terug gedeinsd, geen economisch voordeel van eenige beteekenis, welke als compensatie voor geleden schade mag gelden. Het comité verwerpt deze grenscorrectie als volkomen ondoeltreffend en zoodra het Nederlandsche volk veroorloofd wordt van den julsten inhoud van de regeerlngs- plan-nen, al6 fait accompli, kennis te ne men, stelt het comité zich voor z(jn standpunt nader te- motlveeren en nog maals redenen uiteen te zetten waarom wegens de verstrekkende gevolgen van de te nemen beslissing voor onze toekomst Zij zijn niet bepaald overtuigend! Van Sovjet-Russische zijde ls men tot een tegenaanval overgegaan- De door het Sovjet-bewind gecontroleerde Leip- ziger omroep heeft, naar aanleiding van het Britsche voorstel, om de kwestie van het wegvoeren van Duitschers door den geallieerden bestuursraad te laten behandelen, o.m. opgemerkt, dat uit berichten van den Brit-schen en den Amerikaanschen nieuwsdienst blijkt, dat sinds November 1945 tot op den dag van heden geregeld Duitsche geleerden en specialisten uit Duitschland naar Engeland en de Vereenigde Staten zyn overgebracht. De omroep voegde er aan toe, dat slechts het volgende thans is ge schied: „Volgens contracten met eenige Sov jet-ondernemingen zijn bepaalde groe pen ingenieurs, technici en bekwame arbeiders naar de Sovjet-Unie vertrok ken, waar zy, naar gelang van be kwaamheid, op gelijken voet met Sov jet-arbeiders hun werk zullen doen." „Het is bekend, dat ongeveer twee honderd Duitsche geleerden en tech nici, onder wie eenige wereldbekende, bijna als gevangenen in een kamp bij Goettingen worden vastgehouden en zich wekelijks by de kommandantura moeten melden. De radio verwijst ook naar de „schaamtelooze" actie tegen „den be- roemdsten Europeeschen orkestdirigent Wilhelm Fürtwaengler, terwijl voor aanstaande misdadigers van de Nazi troep vrij rondloopen in de Britsche en Amerikaansche zóne en belangrijke posten bekleeden." Als oorzaak van de opwinding ziet Radio Leipzig een streven van anti- Sovjet-lichamen om vijandschap tus schen de Duitsche burgerij en de Sov jet-Unie te zaaien. Seaghan Maynes, Reuter's bijzondere correspondent te Berlijn, citeert de onder Sovjet-controle staande Berlyn- sche pers, welke constateert, dat hon derden Duitsche geleerden reeds atoom bommen in Engeland en Amerika ver vaardigen. De vooraanstaande atoomdeskundige Otto Hahn, aldus deze bladen, is door de Engelschen gevangen genomen en naar Engeland overgebracht. Toen de Amerikaansche troepen zich uit Thueringen terugtrokken, hebben zij tweeduizend vierhonderd bekende geleerden meegenomen. Vervolgens ha len de bladen o.m. Reuter aan, welk persbureau op 7 Oct. bekend maakte, dat meer dan tweeduizend Duitsche ge leerden in kampen te Darmstadt, Mu- senheim en Welberg worden vastge houden. Hiervan heeft nooit iemand iets ge zegd,, aldus de betrokken bladen. Zij beschouwen het „geschreeuw" over het vertrek van Duitsche onderzoekers naar de Sovjet-Unie als den van een weloverwogen „nieuwe ampagne tegen de sovjets." Bepaald overtuigen zal aeze tegen aanval wel niet! Britsche ambtelijke kringen hebben reeds een officieel dementie gegeven De socialistische eenheidspartij heeft zich aangesloten bij het protest bij ge- neraal-majoor Kotikof, den sovjet commandant van Berlijn, tegen de de portatie van vaklieden uit Berlijn naar Rusland. De partij Js vertegenwoordigd in het Berlynsche anti-fascistische co mité, dat den Sovjet-commandant ver zocht heeft een vergadering bijeen te roepen om de deportaties te bespreken. Vertegenwoordigers van de Zeiss- en Schott-fabrieken zijn naar Berlijn ge gaan en hebben den bevelhebber der Russische troepen in Duitschland, maar schalk Sokolowsky, een telegram ter WEERBERICHT NU EN DAN REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de kuststreken aanhouden vaa het bulïge weer met matigen wlüA tusschen West en Noord. In het binnenland ln den nacht en ochtend tydelUk opklarend metplaat- sellik mistvormlng. later weer toene mende bewolking met hier en daar regen en regenbuien. Overdag meest matigen wind tusschen Noordwest en Zuidwest. In het geheele land weinig verandering van temperatuur. doorzending naar Stalin overhandigd- In dit telegram wijzen de vertegen woordigers op de socialistische struc tuur van de „Zeiss-Werke" en gaan verder: „20.000 arbeiders van de Zeiss- fabrieken met meer dan 40.000 van hun familieleden, doen een beroep op de groote Russische natia en verzoeken re visie van het ontmantelingsbevel." In het telegram werd aan „generalis simus Stalin, als vertegenwoordiger van den Russischen staat" aangeboden, dat de werklieden „een extra doorloopenden ploegendienst" wilden doen „omi de Russen te helpen in Rusland een ge lijkwaardige fabriek op te richten, zoo_ dat de „Jena-Werke" kunnen blijven staan". Heden zullen onderhandelingen over de ontmanteling der fabrieken plaats hebben, by welke onderhandelingen maarschalk Sokolowsky tegenwoordig zal zyn. Foto Van Vliet. Burgemeester Van Kinschot (geheel rechts) complimenteert den voorzitter ir. Van Hoek tydens de receptie van het Leidsch Schaak Genootschap in Het Gulden Vlies. Links op de foto de heer Modderman, die als wedstryd-lel- der optreedt, aan de andere zyde van den voorzitter het bestuurslid, de heer M. M. Segaar. een. ruimere opvatting dan waarvan thans I over wat boven is gemeld over Goet- mel&ing wordt gemaakt, vereischt wordt", tingen etc. De zitting der V. N. Zaterdag sprak op de assemblée der V. N. de Noor Lasge, die er op aan drong handelend op te treden in het vraagstuk van het regiem van Franco. Naar de meening van Noorwegen is de tijd nog niet rijp om door het her zien van het handvest het vetorecht te wyzigen. Wel spoorde hy aan tot zui nig gebruik. Als een der oorzaken van een moge lijk gebrek aan geestdrift by de volke ren over de Vereenigde Naties noemde Lange het feit, dat de Veiligheidsraad er nog niet in is geslaagd een oplossing te vinden voor vitale problemen Franco en de atoomenergie. Turkye drong aan op herziening van het veto-recht evenals Chili. Bevin toonde zich by zyn vertrek uit Southampton naar Amerika optimist. Hy zeide o.m.: Na de gebeurtenissen, die onze ge heele planeet in beroering hadden ge bracht, viel het niet te verwonderen, dat men niet sneller opschoot, „Ik ben niet teleurgesteld om het feit, dat wy niet meer gedaan hebben; als we de dingen te vlug hadden willen doen, n.l, voordat de moeiiykheden aan den dag traden, dan zouden wy misschien een slechten vrede hebben gehad". Verruiming van de taak der Tribunalen. (Van een by zonderen medewerker). Aan de zaken, die na de voorwaarde lijke invrijheidstelling van „minder ernstige" en „lichte" gevallen ter be rechting overblyven, zouden de Byzon- dere Gerechtshoven ongeveer twee jaar werk hebben. Daartegenover staat, dat de Tribunalen, door het wegvallen der lichte gevallen, vrijwel met hun werk gereed zyn. Naar wy vernamen ligt het nu in de bedoeling ter bespoediging van de be rechting een deel van de taak van de Bijz. Gerechtshoven aan de Tribuna len, over te dragen. Weliswaar zouden zy geen zaken krijgen die voor meer dan 10 jaar, in aanmerking komen (omdat zy riiet tot langere internee- ring kunnen adviseeren), maar overi gens is het niet de bedoeling, speciaal de minder ernstige gevallen naar de tribunalen te vcnvyzen. Of een geval voor een Tribunaal dan wel voor een B.G. komt zou afhangen van het feit of de bewysconstructie een voudig is of niet. Reclassabele SS-ers wier schuld vast staat, zouden byv- voor de Tribunalen komen, terwyi de altyd meer ingewikkelde verraadzaken aan de B.G.'s blyven voorbehouden. De Tribunalen, die, zooals men weet niet veroordeelen, doch den minister ad viseeren, zouden bij de vervulling van deze nieuwe taak in hun adviezen geen aantal Jaren meer noemen. De minister zou dan, al naar gelang van het ge drag van den veroordeelde., kunnen be palen, hoeveel jaren de interneering moet duren. De geïnterneerden zou den in de irpjnen en wellicht ook in den Noordoostpolder te werk worden gesteld. Een vereenvoudiging is ook, dat de reeds in de mynen tewerkgestelde ge ïnterneerden. die uit verschillende dee len des lands afkomstig zyn, terecht zouden kunnen staan voor Tribunalen in de mynstreken en dus voor hun be rechting niet vervoerd hoeven te wor den. BINNENLAND. Nadat de troepencommandant hierop reeds maandenlang bij de betrokken In stanties had aangedrongen, ls thans over gegaan tot verwijdering van Japansche overwlnnlngszullen te Medan en Belawan. Naar de Nieuwe Crt. verneemt heeft al het personeel van het Bureau Nationale Veiligheid met ingang van 15 December ontslag gekregen. Hierdoor ls dus de op heffing van deze Instelling een feit ge worden. Kol. Van Enthoven, hoofd van het B.N.V. zal hoofd wol den van den nieuw op te richten „Centrale Veiligheidsdienst". Morgen zal de Hooge Raad een revisie behandelen van de strafzaak tegen Plet Melchers, die op 14 Mei 1937 door het Amsterdamsche Hoi werd veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf wegens mishan deling van Anton Mussert, gepleegd den 27sten April 1937 op het „Blauwe Zand" te Amsterdam-Noord tijdens een demon stratie van de N.S.B., waarbij de leider met rijzweepje tegenwoordig was. Zaterdagmiddag werd ln de hal van het stadhuis te Groningen de ver- zetstentoonstelling „Gronings verzet" officieel geopend. De bekende voetbalscheidsrechter A- J. H. Broekers, uit Enschedé, ls giste ren omgekomen by een auto-ongeluk bij Lochem. Ook de militair Achterbosch uit Enschedé werd gedood, vyf andere In zittenden werden' vrii ernstig gewond. -Naar „Trouw" verneemt, zullen met Ingang van 1 December a.s alle vrouwe- 111 ke controleurs, die sinds den oorlog dienstdoen op stations der Nederlandsche Spoorwegen jiaar andere .diensten over gaan. Er z!1n eenige honderden meisjes bij betrokken. Op Terschelling werd Zaterdag druk gevlagd. Het echtpaar Bakker-Doeksen vierde zyn 70-Jarlge echtvereenlglng. Zoo wel de man als de vrouw ls 90 Jaar. In een korte, maar indrukwekken de plechtigheid hebben commissarissen, directeuren en personeel van de assu rantie-maatschappy „De Nederlanden van 1845" te 's-Gravenhage. de tydens den oorlog in Europa en Azië omgeko men ambtenaren herdacht. Met een korte toespraak droeg een der ambte naren een tweetal gedenkplaten, waarop de namen der slachtoffers zyn ver meld. aan de maatschappy over. BUITENLAND. Vijfhonderd Duitsche ballistische experts zijn op het Fransche vliegveld St. Raphael bij Marseille aangekomen om onderzoekingen te verrichten naar nieuwe methoden voor het afschieten van V-l en V-2 wapens. De Duitschers zijn vrijwillig naar Frankrijk gekomen. Thans ls Ingebroken in het St. James Palace te Londen, waar voor een f. 60.000 aan juweelen van hofdames werd gestolen. De .Financial Reconstruction Cor poration" heeft de eerste Amerikaansche leening van 6 mlllloen dolla# verstrekt aan de Duitsche Industrie. Het betreft hier exportfirma's van aardewerk en speel goed. In midden Roemenië heeft een vrouw het leven geschonken aan een vierling, bestaande uit 3 meisjes en een Jongen. Moeder en kinderen maken het goed Bij onlusten in Calcutta (Brltsch- Indlë) zijn weer eenige tientallen dooden gevallen. By de verkiezingen ln Bulgarije, gis teren gehouden, schijnen, zooals moeilijk anders te verwachten was. de communis ten de overwinning te behalen. De leider van de Eam-beweglng te Salonlkl. beschuldigd van „aanzetten tot burgeroorlog" ls vrijgesproken. Aan dr. Kopf, sociaal-democratische eerste minister van den staat Hannover ls verzocht een regeering te vormen voor den nleuw-gestlchten staat Neder-Sakeen. Deze zal de staten Hannover. Brunswijk, Oldenburg en Llppe omvatten. De Hamburgsche radio maakt be kend. dat in de Britsche bezettingszone van Duitschland slechts „industrieele vereenigingen" mogen bestaan. Het de partement voor de industrie van het Britsche militaire bestuur voegt er aan toe, dat de werkgevers geen organisaties zullen mogen vormen om met de ge noemde vereenigingen te onderhande len. De directie der Oostenryksche spoorwegen heeft bekend gemaakt, dat met ingang van heden alle treinverkeer ln het Oosten des lands stop gezet wordt. Oorzaak is een volslagen gebrek aan kolen. Door aanvoer uit Polen hoopt men het verkeer weldra te kun nen hervatten. In Italië hebben de socialistische- en communistische party besloten sa men te werken op de volgende punten: reorganisatie van de industrie, nationa lisatie van industrieele monopolies, ban ken en openbare diensten, agrarische hervormlgen op basis van herverdeeling van het grondbezit. Wat de buitenlandsche politiek be treft. huldigen beide partyen het prin cipe van collectieve veiligheid, waar door de politieke en economische on- afhankelykheid van Italië het spoedigst zal kunnen worden bereikt. Volgens Radio Praag hebben de laatste Duitschers in Tsjecho-Slowakye gisteren per trein Praag verlaten- DE WERELD-KATOENPOSITIE. Norrls, deskundige van het Ameri kaansche ministerie van Landbouw, heeft op de jaarvergadering van het Cotton Textile Institute verklaard, dat het katoenaanbod in het seizoen 1946/47 voldoende zal blyken te zyn voor de ge heele textielproductie en nog een over schot zal laten van 15 millioen balen. Naar hy verder mededeelde, zal de we reld-katoenproductie het volgend jaar den oogst van dit jaar, welke 42 millioen balen groot is, nog overtreffen. BEIERSCHE CONSTITUTIE AANVAARD. De Belersche constltueerende vergade ring heeft met 136 tegen 14 stemmen, en 30 onthoudingen een grondwetsontwerp aanvaard. Het Amerikaansche militaire bestuur had medegedeeld, dat deze grond wet Beleren niet het recht gaf te weigeren deel uit te maken van een eventueel ln de toekomst te stichten federale staat. Tegen stemden de communisten, de liberalen (de vrije democratische partij) en de partij voor economisch herstel. De constitutie zal op 1 December wor den onderworpen aan een referendum. Wanneer zy wordt aangenomen zal het Belersche parlement bestaan uit een volksvertegenwoordiging en een senaat, gekozen o.a, door de vaKvereenlglngen. die een advlseerende functie heeft. DE GRIEKSCHE CRISIS. Te Athene wordt medegedeeld, dat de onderhandelingen, die drie dagen hebben geduurd, over het vormen van een regee ring op breedere basis door het opnemen van de leiders der oppositlepartilen mis lukt ziln. Van offlcleele zyde werd slechts verklaard, .dat er „geen mogelijkheid tot samenwerking der partyen ls". In regee- rlngskrlngen ls men van meening, dat Tsaldarls. de Grleksche premier, niette min groote wyzlglngen Ln het kabinet zal aanbrengen. De premier verklaarde ty dens een bijeenkomst van ziln eigen par ty. dat de regeering zelfs zonder deelne ming der oppositie het program, dat door de leiders der parlementaire partijen ls voorgesteld, ten uitvoer zal brengen. LAGUARDIA WAARSCHUWT. In een rapport aan den secretaris-ge neraal der V.N., Trygve Lie, ter indie ning by de algemeene assemblee, legde de directevr-generaal der Unrra, La- guardla, sterk den nadruk op de moge- ïykheid van een nieuwen wereld voed- selcrisis in 1947. Tezelfdertyd herhaalde Laguardia dat een mogelyke hongersnood in het ko mende jaar alieen kan worden voorko men. „indien de vereenigde volkeren zonder uitstel effectieve plannen ont werpen om de te verwachten toestan den van urgente behoefte het hoofd te bieden". DE 100.000e OORLOGSVRIJWILLIGER Morgen zal de 100.000ste oorlogsvry- williger by de Nederlandsche stryd- krachten worden ingedeeld. By deze ge legenheid zal een kleine plechtigheid worden gehouden te Rotterdam, Beu- kendaal 191, die te 10 uur begint. H.M. de Koningin teruggekeerd. ZATERDAG WERD ANTWERPEN BEZOCHT. H. M. de Koningin heeft Zaterdag een bezoek aan Antwerpen gebracht en daar tevens onze kruiser „Jacob van Heemskerk" bezocht. Tezamen met den commandant J. J. van de Boll, den eer sten officier, luitenant ter zee der eer ste klasse H. Bos, den machinist-overste L, Stam, alsmede haar gevolg gebruikte zy het noenmaal in de kajuit van den commandant. Vervolgens ontving Hare Majesteit een vertegenwoordiger der Nederland sche vereeniging ln België. Toegejuicht door een groote menigte Is de Koningin des middags per trein naar het Paleis Het Loo teruggekeerd. Het euvel der persconferenties. Ter bestrijding van het zich steeds verder uitbreidend euvel der persconfe renties heeft de contactcommissie van de Ver. „De Ned. Dagbladpers 1945" en de ln oprichting zynde Federatie van den Ned. Journalisten Kring en den Kath. Ned. Journalistenkring een pers conferentie-commissie ingesteld. Deze commissie zal betreffende ult- noodigingen voor persconferenties, wel ke een meer dan plaatselijk karakter hebben, een advies uitbrengen aan de hoofdredacties der bladen over het al of niet aanvaarden der uitnoodiging en zal desgewenscht richtlynen geven ten aanzien van persconferenties van een plaatselyk karakter aan de plaatselijke contact-instanties der bladen. Het adres der Persconferentie-commis sie is gevestigd: Bureau Federatie van Ned. Journalisten, N.Z. Kolk 28, Am sterdam-C. De „Beul van Amersfoort". DRIE JAAR GEÊISCHT. Tegen F. van der Laan, bygenaamd de „beul van Amersfoort" ls Zaterdag voor het byz. gerechtshof te Amster dam 3 jaar gevangenisstraf geëischt met ontzetting uit de politieke rechten voor 10 Jaar. Uitspraak 9 November. DE „SIBAJAK" AANGEKOMEN. Hedennacht, omstreeks drie uur, is het m.s. „Sibajak" van de Rotterdam- sche Lloyd te Rotterdam aangekomen met 784 repatrleerenden aan boord, deels uit Indië, deels uit Australië. He denmorgen om 9 u. is men in de Schie- haven, waar het schip ligt, met de ont scheeping begonnen. Er waren weinig zieken aan boord. Verwacht wordt, dat allen nog vandaag de plaats van hun ner bestemming zullen bereiken. Kleine wagen reed te Amsterdam te water. Drie inzittenden van een kleine Mor ris auto, die gisteravond om kv/art over elf komende uit Chasséstraat te Am sterdam pardoes in het water van „De Baarsjes" langs den Baarsjesweg reed, zagen geen kans zich tydig uit het wa gentje te verwy deren en werden drie kwartier later levenloos door brand weerlieden uit den met modder bedekte auto getrokken. Het waren de 20-jarige chauffeur Johan Lohuis, Keizerstraat 11, de 37- jarige Henricus Knijn, Ceintuurbaan 358, belden te Amsterdam en een on geveer 35-jarige vrouw, die geen pa pieren by zich had- Volgens ooggetuigen kwam de auto met een vaartje van 40 K.M, per uur de Chasséstraat uitryden, die schuin uit loopt op den Baarsjesweg. Er ls daar ter plaatse weinig licht. Het water van de vaart langs den Baarsjesweg ligt nau- welyks 70 c.M. onder de straat, waar langs geen afzetting is. Het was druile rig weer en een donkere avond, zoodat de vreeseiyke vergissing van den chauf feur voor een ieder, die in de omgeving niet bekend is, weinig verbazing behoeft te wekken. In plaats van de flauwe bocht naar links te nemen, reed de wa gen rechtuit den Baarsjesweg over en dook het water in, om onmlddeliyk on der het oppervlak te verdwynen. De auto is rechtstandig in den mod der terecht gekomen en byna onmid dellijk over den kop geslagen, waardoor ze met het dak op den bodem van de vaart kwam te liggen. De inzittenden zoo zy al niet verdoofd waren door den sla^ hebben daardoor géén gebruik kunnen 'maken van het zeer gemakke- lyk te openen nood-schuiflulk van de Morris, dat is aangebracht boven den chauffeurszetel.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1