LEIDSCH DAGBLAD H.M. -die Koningin in Brussel Het wanbeheer bij Radio-Nederland De Montagewoning „Klaar terwijl U wacht" Mei een enkel woord Be tegenstelling Oost-West Nauwelijks behoort de Parijsche con- ferentie tot het verleden, of te New- York heeft een nieuwe wereld-confe rentie een aanvang genomen. 51 landen zijn daar vertegenwoordigd op de Al- gemeene Vergadering der Vereenigde Naties en zonder nu direct het beken de spreekwoord „zooveel hoofden, zoo veel zinnen" te willen aanhalen als stelregel, toch mag reeds bij voorbaat worden vastgelegd, dat het daar in Amerika's hoofdstad zal spannen in menig opzicht. Al was het alleen maar, omdat de veto-kwestie aan de orde zal worden gesteld. In breeden kring leeft de overtuiging, dat, bij hand having in den huldigen vorm van dit recht der grooten.» het parlement der wereld tot een practisch niets-doen zal zijn gedoemd, hetgeen zou neerkomen op een mislukking. De Sovjets houden aan het veto-recht echter met hand en tand vast, willen zelfs niet, dat dit punt ter tafel komt. Dit laatste zullen zij evenwel niet kunnen afwenden, dat staat al wel vast. Bij de ontvangst der gedelegeerden constateerde voorzitter Spaak (de Bel gische minister van Buitenlandsche Zaken) dat de begroeting van het pu bliek niet zoo enthousiast was als mis schien wel wenschelijk was. Hij con stateerde, dat z.i. daaruit bleek, dat het vertrouwen in het werk der V. N. niet over-groot was en geheel ongelijk kon hij het publiek in dit opzicht niet geven; de V. N. stond nog te zeer in de kinderschoenen om reeds daarop aanspraak te mogen maken! Zonder eenige overdrijving mag ook hier de tegenstelling tusschen Oost en West opnieuw als oorzaak worden ge noemd van dat gemis aan vertrouwen Het is die tegenstelling, die eigenlijk haar stempel drukt op al het misver stand dat zoo welig tiert na afloop van den wereldoorlog. Nauwelijks was door een gemeenschappelijke inspanning van alle krachten de overwinning behaald, of het was die beruchte tegenstelling, die als een scheidingsmuur het berei ken van den vrede in den weg stond. Ernstig rijst bij ons de vraag, of in wezen de oorzaak van die controverse niet gezocht moet worden in het ver schil tusschen de regeeringsstelsels in het Oosten en het Westen. In het Oos ten heerscht, hoe men het ook wil wen den of keeren, de dictatuur. Weliswaar neemt men ook daar het woord demo cratie maar al te gretig in den mond, doch de democratie, zooals die in het Westen wordt beleden, is het Oosten vreemd. Daar achter het stalen gor dijn, door de Russen neergelaten op de scheidingslijn van de ontmoeting tus schen Oost en West, is van ware vrij heid geen sprake. De politiek is vrij wel geheel in handen van de „partij", dus van de communisten; vrijheid van drukpers is een onbekende factor. Het is allemaal dwang, wat de klok slaat Uit utiliteits-overwegingen hebben de Russen in Berlijn en elders zich aan vankelijk gematigd betoond, maar nu bij de jongste verkiezingen overduide lijk bleek, dat zij het spel hadden ver loren Berlijn b.v. bracht him nog geen 20 pet. der stemmen! hebben zij het masker afgeworpen en hun wa re gelaat getoond. Na vorig jaar reeds de machines uit het Oosten van Duitsch - land te hebben weggehaald, zijn zij nu overgegaan tot het wegvoeren van die arbeiders, die zij in Rusland meenen noodig te hebben. Natuurlijk wordt het voorgesteld als een „vrijwillige" volks verhuizing, maar de feit-en spreken te zeer voor zich zelf. Men beluistert een taal, die wij hier in ons eigen landje nog niet zoo lang geleden ook hebben gehoord Voor de zooveelste maal is de tegen stelling weer eens toegespitst. Het zou struisvogel-politiek zijn, om dit niet on omwonden te constateeren. Juist het eerlijk vastlèggen van de scheidings- punten kan eerder verhelderend werken dan het verdoezelen daarvan. Het is alleen maar spijtig, dat in de Sovjet- Unie het Westersche standpunt vrijwel geheel wordt verzwegen, zoodat de Rus niet in staat is, zich een oordeel te vormen over wat zich afspeelt op het wereldtooneel. Hem wordt eenvoudig de zienswijze der Russische heerschers opgediend en ingeprent! Toch zal tusschen de Westersche de mocratie en de Oostersche dictatuur overeenstemming moeten worden ge bracht, wil op den duur een botsing worden vermeden. (Het poneeren van deze stelling is weinig meer dan het in trappen van 'n open deurEn daaraan zal men veel tijd en veel moeite moeten geven, wil men slagen. Dat slagen be hoeft, gelukkig, niet als een verloren zaak te worden voorgesteld. Om dit slagen te bevorderen zal men echter goed doen, om niet onnoodig onrust en sensatie te verwekken. Geens zins is het gewenscht een blad voorden mond te nemen; integendeel, men zeg ge fier en frank, waarop het staat, zoo dat men over en weer precies weet, hoe de partijen zich tot elkaar ver houden en wat men aan elkaar heeft. Een onnoodig prikkelen, een overbodig oorlogsgevaar-oproepen dient evenwel te worden vermeden. Het is dit laatste, dat juist de atmosfeer bij de groote massa wekt, waaruit maar al te ge makkelijk oorlogen plegen voort te ko men. In de eerste plaats zijn het de politici, die zich dit wel voor oogen hebben te houden, doch in de tweede plaats is het zeker ook de pers, die in dezen een groote verantwoordelijke taak heeft te vervullen. 85ste Jaargang ZATERDAG 26 OCTOBER 1946 No. 25916 Directeur: -J. W. Herray. Hoofdredactie: B. W. Mcnkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 WEERBERICHT PLAATSELIJK REGEN. Aanvankelijk wat afnemende, later weer toenemende wind tusschen West en Zuid. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenige regen voornamelijk in het Zuidwesten van ons land. Vannacht alleen nog ln Groningen. Friesland. Drente. OveriJscl en de Graafschap temperaturen om het vriespunt. In het overige gedeelte van het land eendge graden boven het vriespunt. Morgen overdag ongeveer zelfde temperatuur als vandaag. Plechtigheid in de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Gistermiddag heeft H.M. de Koning in in Haar hoedanigheid van „Associée" der klasse schoone kunsten van de Koninklijke Academie van Weten schappen, Letteren en Schoone Kunsten te Brussel, een vergadering van deze Academie bijgewoond. Nadat de Koningin en de Prins-Re gent Hun handteekening in het gou- denboek der Academie hadden gezet, traden Zij de vergaderzaal binnen. De voorzitter van de Klasse der Schoone Kunsten, de heer Victor Rous seau .opende de vergadering. Wij be danken U, aldus spreker, voor de goed heid de benoeming als lid van de Klas se der Schoone Kunsten van de Ko ninklijke Academie van België te heb ben aanvaard. Uwe aanwezigheid roept in ons herinneringen op: herinneringen, die ontroeren van een recent verleden, dat twee volkeren heeft vereenigd in het lijden en in den wil zich niet te onderwerpen aan het geweld. Wy herinneren ons de banden, die de kunstenaars van'het land van Rem brandt en van Vermeer met die van het land van Rubens gedurende eeuwen hebben verbonden. Na deze rede bood de permanente secretaris van de Koninkiyke Vlaam- sche Akademie, baron Marcde Selys Longchamps, namens de Academie aan H.M. het diploma van „Associée" de la classe des beaux arts (section de pein- ture) aan, alsmede eenige werken van leden der Akademie H.M. Koningin Wilhelmina beant woordde hierop de rede van Victor Rousseau. Zy zeide o.m.: ,In de eerste plaats wil Ik de leden der afdeeling schilderkunst dank zeg gen voor de eer die zij Mij door Myn benoeming tot lid van dit illuster ge zelschap hebben aangedaan Ik stel dit temeer op prys daar Ik er een beves tiging in zie der hechte banden die in verleden en heden Belgische en Neder - landsche kunstenaars verbonden en ver binden. Dat echter deze cultureele verbon denheid niet alleen historisch is. noch slechts voor beoefenaars van Kunsten en Wetenschappen, heeft wel de groo te en warme belangstelling bewezen die er voor de indrukwekkende en door mij zelf zoo bewonderde tentoonstellingen van Vlaamsche primitieven in Amster dam *en Rotterdam bleek te bestaan. Doch dit geldt niet alleen voor de kunst der Vlaamsche primitieven. Van hoevele moderne Belgische kunstenaars is het werk ook by Uw buurvolk niet zóó bekend dat het welhaast als eigen wordt beschouwd? Overtuigd ben Ik dat er een steeds Tsjecho-Slowakije niet Oostersch niet Westersch. Het te Bratislava verschijnende blad .Budovatel" geeft verslag van een on derhoud met president Benesj over politieke en economische vraagstukken. Benesj zeide: „geografisch beschouwd, liggen wy precies tusschen het Oosten en het Westen en uit hoofde hiervan kunnen wy noch uitsluitend een Oos tersch, noch uitsluitend een Westersch volk ^ijn. Wij kunnen dus b.v. niet al leen het Sovjet-regiem copieeren, om dat wy aan den anderen kant in de nabyheid van het Westen liggen. By- gevolg moeten wy dus onzen eigen weg gaan, den weg van Tsjecho-Slowakije. Of dit een gelukkige oplossing is of niet, kan ieder voofr zichzelf uitmaken. Wy kunnen ons niet volkomen van het Westen losmaken, terwijl wy uit poli tieke ovenvegingen en ook met het oog op München niet kunnen nalaten te beseffen, dat wy verplicht zyn een ge trouw bondgenoot van de Sovjet-Unie te zyn, omdat wy altijd met het Duit- sche vraagstuk geconfronteerd worden". vruchtbaarder samenwerking tusschen de dienaren van wetenschappen, lette ren en schoone kunsten in België en Nederland zal bestaan. Mogen zoo Bel gische en Nelerlandsche geleerden en kunstenaars mede de grondslagen leg gen voor een opbouw eener nieuwe en betere wereld". Nadat de Koningin gesproken had, hield de heer Eugene Baie, lid van de Klasse der Schoone Kunsten een le zing over „les relations artistiques entre les Pays-Bas dans le passé". Ten slotte hield Edmond de Bruyn in de Nederlandsche taal een lezing over het onderwerp:: „De schilderyen- verzameling van Z.K.H. den Prins van Oranje te Brussel". Gisteravond om 8 uur begon in de marmeren zaal van het Koninklijk Pa leis te Brussel een diplomatiek diner, waarby, behalve Koningin Wilhelmina, aanzaten de Prins Regent, Koningin Elisabeth, kardinaal van Roey.de Pau- selyke nuntius Cento, in zyn hoeda nigheid van deken van het corps diplo matique, de ambassadeurs en gezanten, die in België geacrediteerd zijn, als mede hooge dignitarissen van het hof en van het gevolg van H.M.. Rede van Be vin. Minister Van Kleffens en oud-minister Burger, die Nederland vertegenwoordigen op de zitting van dc Vereenigde Naties, bij hun aankomst ln New York. De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Bevin, heeft in Londen een rede gehouden, waarin hy uiteenzette, dat de slag tegen den hongersnood wel iswaar niet gewonnen is, maar toch .niet hopeloos staat Aangaande de buiten landsche politiek merkte Bevin op, dat er problemen waren gerezen, die spot ten met alle menschelyke vindingryk- heid tot het oplossen van vraagstukken Hy zei voorts, dat hy geloofde ln de socialisatie der levensbehoeften maar tevens in het behoud van de vryheden der volkeren. „Ik geloof in het recht van het vrye woord, de vrye pers, de vrye verkiezingen en het recht van een volk om zyn regeering te verwyderen, als het die regeering niet wenscht". Hier ligt de kern van de huidige groote con flicten. Terwyi de Vereenigde Staten in volledige vryheid van onderneming ge- looven. stelt het volk van Groot-Brlt- tannië vertrouwen in sociaal-democrati sche progressie. In de Sovjet-Unie wordt de communistische philosophie zooals gegeven door Marx en Lenln aanvaard. Bevin adviseerde den toestand niet te beoordeelen op grond van voorbygaande agitatie en leuzen, maar op grond van het plan, dat thans in de zitting der V.N. zal worden ontvouwen. Hy hoopte, dat het mogelyk was ..voor vele komen de generaties den wereldvrede te ver zekeren". DE AANSTAANDE PROCESSEN TE NEURENBERG. Generaal-majoor Taylor, de Ameri- kaansche hoofdaanklager te Neuren berg, heeft de namen van nog eenige voormalige Nazi-ministers, die te Neu renberg terecht zullen staan, genoemd: dr. Otto Thierack. voormalige minister van Justitie, Oswald Pohl, hoofd van het S.S.-bureau voor Economische aan gelegenheden, dr. Otto Dietrich, hoofd van de Duitsche pers, Erich Koch, gouw leider van Oost-Pruisen en rykscom- missaris in de Oekraine, dr. Wilhelm Stuckart, staatssecretaris in het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken, dr. Frank Schlegelberger, waarnemend mi nister van Justitie. Tevens wordt over wogen generaal Heinz Guderian, voor malig hoofd van den Duitschen genera- len staf, aan te klagen. Staking der betaling was „stijlloos". (Van een by zonderen medewerker) In ons Blad van gisteren is een ver klaring gepubliceerd van de zyde der Stichting Radio Nederland, naar aan leiding van het staken van de beta lingen aan de Avro. Deze is een volledi ge bevestiging van hetgeen wij den vorigen dag hebben bericht. Er staan echter verschillende zinsne den in, welke zoodanig zyn geformu leerd, dat wy niet mogen nalaten hier over enkele opmerkingen te maken. Op de eerste plaats willen wij nog eens de aandacht vestigen op de wyze, waarop deze betalingen zijn gestaakt. Deze kr/i niet anders dan stylloos wor den genoemd en past ten ecncnmale niet in een bedrijf als de omroep. De gevoerde methode, plotseling de be talingen te staken kan niet anders dan den indruk bekken, dat men trachtte den gang van zaken nog meer te verstoren. Uiteindelyk is de credietwaardlgheid der A.VJt.O. voldoende bekend, onge acht de groote vorderingen, welke deze omroepvereeniging op de Stichting nog heeft. Met het huidige moeilyke geld verkeer was het niet onmogeiyk geweest, dat men byv. door deze wijze van han delen de bekende „bonte Dinsdag-avond De zitting der V. N. Op den tweeden dag der zitting van de Algemeene Vergadering der V. N. werd allereerst de discussie, die op de vorige byeenkomst was begonnen, voortgezet. Argentinië verhief zyn stem tegen het veto-recht en meende, dat het vervangen moest worden door het beginsel van meerderheid (tweederde of driekwart) der stemmen als beslis sende factor. Dit moest dan tevens voor den Veiligheidsraad gelden. Britsch-Indië verklaarde zich even eens tegen verkeerd gebruik van het veto-recht, kwam op voor de rechten der Britsch-Indiërs in Afrika en be treurt het gebruik van troepen voor imperialistische belangen. De Engelschman Noel Baker meen de, dat men het handvest niet kon ver anderen maar wel overgaan tot een verstandiger interpretatie. Wat de atoombom betreft, zeide hy, dat men of alle gebruik van atoomkracht moet verbieden maar dan gaat deze ook voor het vredeswerk verloren of tot een vorm van internationale controle moet geraken. De Britsche regeering kiest het laatste. Zeer verstandig heeft Wisjenski het Sovjet-voorstel om motief van het veto recht van de agenda af te voeren, in getrokken. Het had toch geen kans. De Sovjets willen Noorwegen candi- daat stellen voor den vrygekomen zetel Gisteren arriveerde met het K.L.M.-vlieg tule „Twenthe" op Schiphol de Arabische minister van Financiën sheik Abdulla Sulalsman met zUn gevolg. (Foto ANP-de H.) trein" had moeten aflassen. omdat er geen geld was om de „losse medewer kers" te betalen. Deze onverwachte sta king der betaling was derhalve stijlloos. Wanneer de Stichting in haar mede- deellng aan het A.N.P. schryft, dat de omroepvereenigingen f. 500.000 's jaars uitsluitend voor losse medewerkers kun nen besteden, dan suggereert men, dat de omroepvereenigingen, die dit be drag overschryden, te royaal zyn. Maar nadat wy hebben vastgesteld, dat on der die losse medewerkers" o.a. net Concertgebouworkest en de Kurhaus- programma's en de tallooze „losse" or kesten noodig, omdat de stichtings orkesten niet voldoende beschikbaar zijn vallen, wordt het wel begrype- lyk, dat die „uitsluitend losse medewer- kers"-post een zeer belangryke is voor de aantrekkelykheid van het radio programma. De belangwekkende aankondiging, dat dit bedrag in de toekomst veel lager zal zyn, toont nogmaals aan, welk een gevaarlyk spel ln de radio-wereld wordt gespeeld. WAAR BLIJFT DE 12 MILLIOEN? Het zou interessant zyn om te weten waaraan de rest van de., f. 12000.000 en meer. die de luisteraars opbrengen, dan toch wordt besteed? Een belang- ryk deel hiervan wordt door een top zwaar apparaat „genuttigd", terwyl men door een gebrek aan een efficiënt werkend apparaat de kosten ook extra verhoogt. De luisteraar zal dus in de toekomst nog meer de gevolgen gaan „genieten" van den chaos, wanneer de kosten voor de eigen medewerkers der omroepver eenigingen worden verlaagd. De zinsnede over hetgeen de omroep vereenigingen „gratis" ter beschikking krygen, is wel zeer aanvechtbaar De orkesten zyn n.l. lang niet voldoende om alle uitzendingen te verzorgen, de „vaste artisten" worden vrywel uitslui tend gevormd door de hoorspelafdeeling waarby extra krachten als b.v. Paul Huf door een A V.R.O. moeten worden gehonoreerd en detechnische in- stallatie's der strekkingbehooren heelemaal niet aan de Stichting, maar zyn nota bene eigendom der omroep vereeniging zelf! De slot-opmerking over de vordering van de A.V R.O. ontlokt ons slechts de opmerking of de andere omroepvereeni gingen, die wel een regeling hebben ge accepteerd, niets te vorderen hebben?... Wy weten wel beter. De zaak is, dat de financieele politiek der huidige Stichting niet anders Kan worden genoemd dan wanbeheer. En wy dringen er nogmaals met klem op aan: laat de regeering ingrijpen en snel. De radio kost een milliocn per maand. Hoe wordt dat toch be steed? Een blok van 2 montagewoningen. dat byna gereed is. De hulzen doen het met hun wittebepleistering en roode daken, ln een boschrljko omgeving gelllk to Nyverdal, alleraardigst. (Van onzen specialen verslaggever). Achteraf beschouwd moet men er zich eigeniyk over verwonderen, dat er al niet veel eerder montagewoningen prefabricated houses zyn ge bouwd. In de speelgoedwereld kent men het principe ervan al lang: wat blok jes en staafjes, in de uitgespaarde ope ningen 'n deur, 'n raam, daaroverheen het dak en ziet het huis is klaar. Het is duidelyk, dat het bouwen van montage-woningen nu ook weer niet zoo eenvoudig is, maar veel ingewikkel der is het toch niet. Men kan er zoo gezegd „op wachten". Staat er voor den bouw van een be- hooriyke bak-steenen woning toch nog altyd zooiets als een termyn van een half jaar, de montage-woning kan met een paar maanden reeds betrokken worden. Men begrype ons goed: zoo hoog ls het tempo op dit oogenblik als regel nog niet. De noodtoestand van het huis vestingsprobleem. welke dit type wo- Von Papen geïnterviewd. BINNENLAND. Hedennacht heeft een brand gewoed op de Tlelsche kermis. Van Brocken's danstheater dat in de Klelbergerstraat was gebouwd, ging geheel ln de vlammen op De Tweede Kamer zal Woensdag. 30 October. In vergadering büeen komen. Gistermiddag werd ln „Rlche" te Groningen, het 100-Jarlg bestaan her dacht van de MaatschappU voor Dleren- geneeskunde GroningenDrente. Met den Pullmantréni arriveerde gistermiddag te Amsterdam in een specla. len, verzegelden wagon een collectie van Glstenen ls lult.-gen. Koemaklshi Harada, Japansch opperbevelhebber van Java, door het tribunaal te Singapore ter dood veroordeeld. Hem was ten laste gelegd het ter dood laten brengen van drie Australische piloten, die waren ge vangen genomen, toen hun Catallna- vllegboot ln December 1943 ln zee was gestort. Te Eden zijn twee kinderen over reden en gedood, n.l. het U-Jarige meisje H. v. V. en het 3-Jarige jongetje B. Te Rotterdam heeft brand gewoed. In de Vernlssenfabrlek van de firma Lange- veld en. Marljcen aan den Overschiesche- weg Vier houten loodsen zyn geheel uit gebrand. BUITENLAND. Op een hoogvlakte bij Toulon in ongeveer Ï30 Franslhe wandtapyten. die frankrijk hebben archeologen overblijfse- volgende maand tentoongesteld zullen I ee? nederzetting, welke, worden ln het Rijksmuseum op de eerste J*® in^m?-tvan m€er dan zes_ groote Fransche tentoonstelling na den i du-zend Jaren her dateeren. oorlog hier te lande: „Wandtapyten der Helnrlch Joeckl de voormalige com- Fransche kathedralen en palelzen", welke i mandanfc van het. concentratiekamp to op 8 November a s door minister Glelen Terezin ln Tsjecho-Slowakije ls tot den in den Veiligheidsraad van Nederland, zal worden geopend. dood door den strop veroordeeld. Radio Leipzig heeft bericht, dat 10 groepen van zonnevlekken, die door het observatorium te Zeblendorf nabij Ber lin zijn waargenomen, heden waarschijn lijk radio, en telegraafverblnalngen zul len storen. Op 21 Juli bedroeg de bevolking van Oostenryk 7 mlllloen Inwoners tegen 6.652.720 in 1939. Het congres der Labour-vakvereni gingen te Brighton heeft een motie. waar- In werd geprotesteerd tegen de buiten landsche politiek der regeering, inzon derheid met betrekking tot Griekenland, Spanje. Duitschland en de Sovjet-Unie. verworpen. Van bevoegde zyde wordt verno men. dat in Britsch-Indië overeenstem ming is bereikt over de nieuwe verdee ling der portefeuilles tusschen de Mos lemliga en de Congresparty in de voor- loopige regeering. De Moslemliga heeft de portefeuilles van financiën, posteryen en luchtvaart, handel, onderwys, volksgezondheid en justitie. In een interview ten huize van zyn gastheer te Neurenberg zeide von Pa pen. dat hy, zoo hy vry was om te doen wat hy wilde, beredi was zyn er varing in diplomatieke zaken aan te wenden om Duitschland een respec tabele plaats te helpen verzekeren te midden der Europeesche volkeren-fa milie. Evenals Churchill toonde hy zich voorstander van de „Vereenigde naties van Europa", doch hy voegde er aan toe dat hy reeds veel eerder dan Church ill met dit idee voor den dag was ge komen. Hij had het reeds in 1943 in een te Istanboel uitgesproken rede ge opperd. Von Papen zeide ln den loop van het gesprek, dat het bewind van Hitier volkomen legaal aan de macht was gekomen en wel volgens de wetten van de Weimarrepubliek. Op da, vraag of hy sommige straf fen vaitThet internationale tribunaal te zwaar of te licht vond. antwoordde von Papen: „ik heb reeds eerder verklaard, dat ik de vonnissen van het hof recht vaardig vind. Op de individueele straf fen ga ik liever niet in". Ten aanzien van de Oostenryksche verzoeken om zyn uitlevering in ver band met zyn rol by den „Anschluss' merkte von Papen op: „de Oostenry- kers kunnen my slechts berechten voor zaken, waarvan het tribunaal my heeft vrijgesproken en dat is onmogelyk". Von Papen bleek slecht te spreken over de denazificatiewet. „Ik geloof.dat deze wet niet geschikt is om de basis te vormen voor de opvatting van lega liteit bij het Duitsche volk", luidde zyn oordeel. wy, de drie vry gesprokenen van Neu renberg", zoo zeide von Papen nog, vertegenwoordigen die Duitsche bur gers. die de regeering ondersteunden, doch geen misdaden hebben begaan. In feite beteekent dit vryspraak van dat deel van het Duitsche volk, dat het zelfde ten laste wordt gelegd. De Russen blijven menschen en materialen vorderen. Op de byeenkomst van de geallieerde Kommandantur te Berhjn is tot den Sovjetrussische generaal, Kotikof het verzoek gericht, een verklaring af te leggen over het vorderen van Duitsche technici voor de Sovjet-Unie. Kotikof antwoordde, dat hy niet bereid was een verklaring dienaangaande af te leg gen. maar het eens was met het En- gelsche voorstel om de kwestie voor den geallieerden bestuursraad te bren gen. De Engelsche woordvoerder wees er echter op. dat het Engelsche verzoek alleen betrekking had op de vordering in Berlyn, niet die in de Sovjetzóne van Duitschland. Terwyl zich geduren de 15 minuten hierover een debat ont spon, bewezen te Berlijn binnengeko men berichten, dat de deportatie in de Sovjetzóne voort ging. Volgens functio narissen van het Duitsche centraal be stuur der industrie in de Sovjetzóne zyn duizenden vrachtwagens en een groot aantal treinen uit Rusland op weg naar de Sovjetrussische zóne van Duitschland om technici met hun ge zin en huisraad en de fabrieken met de uitrusting te vervoeren. Dit is de eerste fase van de „Oostactie", die on geveer 10 dagen zal duren. Volgens deze zelfde bron heeft men reeds jaren ge leden het plan tot deze operatie opge vat. Het werd echter met het oog op de verkiezingen tot dit jaar uitgesteld. Ongeveer 6.00Q personen zouden reeds van de fabrieken in Saksen weggevoerd zyn. Duitsche industrieele deskundigen verwachten, dat de productie in de Sovjetzóne nu tot 25 van de voor- oorlogsche capacitiet zal dalen, en leg gen er den nadruk op, dat deze zóne niets meer voor export of herstelbeta lingen zal kunnen produceeren. In de eigen industrieele behoeften zal zelfs niet meer kunnen worden voorzien. De Duitschers geven toe. dat zy ge durende den oorlog zooveel mogelyk fa brieken in de Sovjet-Unie hebben leeg gehaald. Volgens 'n Duitschen functio naris van 't Sovjetrussische militair be stuur zal men met de „Oostactie" voortgaan, totdat de Sovjet-Unie alle ningen in het leven riep. is er tevens oorzaak van, dat de montage-woning bouwers zich nog niet kunnen roeren, zooals ze dat gaarne zouden wenschen. Ze krygen weliswaar hun toewyzingen aan materialen, noodig voor de com plexen, welke onderhanden zyn, doch de aanvoer daarvan stagneert nog wel eens, zoodat er dan werk-pauzes optre den, die de afwerking nadeelig beïn vloeden. Het is met dat bouwen van zulke montage-woningen overigens een grap pig geval. Tot voor kort wisten we niet beter, of het was voor woningbouw noodzakeiyk, de materialen naar de bouwplaats aan te voeren, opdat de werklieden er een greep uit konden doen. By montage-woningbouw gaat men geheel anders te werk. Het algemeene principe daarvan is: breng het huis naar de fabriek en maak de bouw plaats tot montageplaats! De mogeiykheden voor deze wyzevan bouwen zyn vele. In het huidige sta dium worden de genormaliseerde ele menten en verdere benoodlgden. nog als losse onderdeelen aangevoerd, en vervolgens gemonteerd. Theoretisch is men echter al weer veel verder. Men ls n.l. tot de ervaring gekomen, dat het ook mogelyk is verschillende onderdee len in combinatie uit te voeren, of nog verder aan de fabriek af te werken en op die wyze het tempo te verhoogen. geacht, dat er nog eens volledig afge werkte daken zullen worden afgeleverd, welke dan alleen maar gemonteerd be hoeven te worden om „onder den kap te zijn". Ook zyn er planner» in over weging genomen om het sanitaire ge deelte van zoo'n huis, dat zyn dus de douche-cel, het closet en het aanrecht, als samengesteld onderdeel te vervaar digen. De „monteurs" by montage- woningbouw spreekt men niet meer van metselaars, opperlieden of timmer lieden behoeven dan slechts dit to tale onderdeel op zyn plaats te zetten, om het bedryfklaar op te kunnen le veren. Verder ligt het' in het voornemen om ook het schilderwerk meer aan de fa briek ter hand te nemen. Wat geeft het geen besparing aan tyd en geld, wan neer men al die ramen, deuren en kozynen, in massa zou kunnen opspui ten, om ze vervolgens kant-klaar in de scharnieren te hangen of te stellen, in plaats van ze stuk voor stuk op het werk nog eens met de hand te moeten afschilderen? Wat men op 't oogenblik ziet draagt een semi-permanent karakter. „We deropbouw", die den bouw van dit soort woningen in Nederland heeft ge ëntameerd, heeft de kansen, hem door particuliere bouwondernemingen gebo den, dankbaar aangegrepen, om, met de montage-woning, het woningtekort en den bestaanden achterstand eenigs- zins te verminderen, voor zoover de Bouwplannen 1946 en 1947 daar niet aanstonds in kunnen voorzien. Ze vor men dus eigeniyk een toegift op de aanvankeiyke plannen der regeering. De vraag is nu: zullen ze biyken in de practyk te voldoen? Valt de klem toon by den bouw van dit soort wo ningen niet te veel op het semi-per- manente karakter? En dan, en dit lykt ons vooral een klemmende vraag: voldoet een huis, dat practisch heele maal uit elementen van beton ls op getrokken, dus een betonnen huis, aan de eischen, die wy gewoon zyn aan onze woningen te stellen? Op deze en andere vragen hopen we ln een vol gend artikel nader in te gaan. benoodigde heeft. fabrieken ln haar bezit Volgens de Engelsche Nieuwsdienst werd kort voor hun vertrek de vol gende order aan betrokkenen voorge lezen: „Daar de fabriek waar gy thans werkzaam zyt naar de Sovjet-Unie wordt overgeplaatst, dient gy zich met uw gezin naar het station te begeven. Voor de bagage zyn goederenwagens beschikbaar. Soldaten zullen by het inladen behulpzaam zyn. Uw nieuwe arbeidscontract zal worden gesloten na aankomst in de Sovjet-Unie. De ar beidsvoorwaarden zullen dezelfde zyn als die voor geschoolde arbeiders in de Sovjetunie. Tijdens de reis zal voedsel en kleeding te uwer beschikking wor den gesteld. Ge kunt rekening houden met een reisduur van drie tot vier we ken". DE PRAWDA BECRITISEERT COMMUNISTISCHE PARTIJ. De Prawda, het orgaan van de Rus sische party, heeft volgens radio Mos kou de communistische party beschul digd van een ernstige verwaarloozing van de democratische beginselen. „Tydens den oorlog werd de normale procedure, zooals openbare discussie over vraagstukken en geregelde byeen- komsten van arbeiders, waarby de lei ders verantwoording aflegden voor hun daden, noodzakeiykerwys beperkt. On- gelukkigerwyze echter wordt, hetgeen tydens den oorlog als noodzakeiyk werd ingevoerd, na den oorlog voortgezet". De Prawda deelt ten slotte mede, dat de communistische activiteit ln het Sovjet-leger weer ten volle ontplooid zal worden.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1