LEIDSCH DAGBLAD President Truman opent zitting der Vereenigde Naties De nieuive bonnen Extra-textiel voor de geteisterde gebieden Juweelenschat in een kelder Met een enkel woord Door de lucht naar Indië Onze troepen in Indië. VRIJWILLIGERS STRAKS NAAR SUMATRA. De pas uit Indië teruggekeerde ge- Deraal-majoor Doorman heeft medege deeld, dat het de bedoeling van de legerleiding is om, na aankomst van de geheele 7 December-Divisie in Indië, de vrijwilligers op Sumatra te stationnee- ren, waar men een goed gebruik zal kunnen maken van htm getraindheid en ervaring, terwijl dan de miliciens Java en Ball zullen bezetten. 85ste Jaargang DONDERDAG 24 OCTOBER 1946 No. 25914 Dlrecieur: J. W. Hervny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 oents per week Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21501 - Giro no.: 57055 WEERBERICHT LICHTE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht liohte vorst. Morgen over dag zonnig weer met ongeveer dezelfd® temperatuur als vandaag. Zwakke tfll matigen wind tusschen Oost en Zuid oost. DE 10.000 OVERSCHREDEN. Van het. aan de provincies volgens het bouwplan 1946 toegewezen aantal wo ningen, waren op 12 October J.l. 10.163 stuks in aanbouw of gegund. Angst voor oorlog moet en kan verdwijnen. President Truman heeft gisteravond de zitting der Vereenigde Naties ge opend- President Truman verklaarde, dat vrijheid van angst voor oorlog thans bereikbaar is en dat hij erop vertrouwt dat de Vereenigde Naties, welker or ganisatie hij een „permanent deelge nootschap van de volkeren der we reld" noemt, den staat van vrede zul len bereiken. In het begin van zijn toespraak bracht president Truman na woorden van har telijk welkom namens zichzelf en zijn regeering, den laatsten dag van de con ferentie te San Francisco, toen het handvest van de V. N. werd geteekend, in herinnering. Toen werd, aldus Tru man, de constitution als fundeering voor de Vereenigde Naties gelegd. Voor het volk van mijn land, zoo vervolgde de president, heeft deze vergadering een bijzondere historische beteekenis. Na den eersten wereldoorlog weigerden de Ver- Staten lid van den Volkenbond te worden en onze zetel bleef bij de eerste vergadering dezer organisatie leeg. Dit maal zijn de Ver. Staten niet alleen lid, doch ook gastgevers van de Vereenigde Naties. Deze vergadering symboliseert het verlaten van de isolatie-politiek door de Ver. Staten. De overweldigende meer derheid van het Amerikaansche volk steunt, afgezien van partij-richting, de Vereenigde Naties. Ik moet u er echter bij zeggen, dat het Amerikaansche volk in de war is geraakt door het falen der geallieerden om meer voortgang te maken bij het gezamenlijk zoeken naar duurzamen vrede. Het ls belangrijk in herinnering te brengen, dat de organisatie der Ver- Naties bedoeld is om naar dit doel te streven en niet - als organisatie - om de vraagstukken, die direct uit den oor log voortkomen, te regelen. De Ver. Naties zijn bedoeld om de middelen voor handhaving van den toekomstigen internationalen vrede te verschaffen, nadat de regelingen ge troffen zijn. Daarom werden de na-oorlogsche re gelingen aan onderhandelingen tus schen de landen overgelaten, om aan de V.N. de gelegenheid en vrije hand te laten tot het uitvoeren van de taak voor de toekomst. De V.N- kunnen echter den arbeid niet ten volle aan pakken. zoolang de vredesregeling nog geen solide basis voor een duurzamen vrede vormt. President Truman zeide, dat het Ame rikaansche volk en zijn regeering de vier vrijheden uit het handvest der V. N,: vrijheid van woord, vrijheid van godsdienst, bevrijding van nooddruft en bevrijding van angst; bevrijding van angst voor oorlog. ondersteunen en de bescherming ervan voorstaan. Bevrij ding van angst voor oorlog is bereikbaar. Geen enkele verantwoordelijke re geering, aldus Truman, kan ontken nen, dat de volkeren ziek van den oor log zijn. Er gaan praatjes rond over mogelijkheden van een nieuwen oor log en zij vinden op zekere plaatsen een willig gehoor. Deze angsten zijn ongegrond en niet te rechtvaardigen. De Ver. Staten wenschen nu of in de toekomst geen oorlog tegen eenig volk ter wereld. Het kernpunt van onze bui- tenlandsche politiek is de oprechte wensch tot vrede. Geen enkel land wenscht oorlog- Elk volk heeft den vrede noodig. Ten einde oorlog, oorlogsgeruch ten en gevaar voor oorlog te vermijden moeten de volkeren van alle landen niet slechts vrede als ideaal koesteren, doch de mogelijkheden tot regeling van conflicten overeenkomstig de principes van recht en rechtvaardigheid Ontwik kelen. j rrv-. De moeilijkheid is, zoo vervolgde Tru man, dat het gemakkelijker is men- schen accoord te laten gaan met vrede als ideaal, dan met het aanvaarden van de principes van recht en rechtvaar digheid of het onderwerpen van eigen daden aan de beoordeeling van de menschheid. Hoe moeilijk echter deze taak ook mag zijn, de weg, waarlangs men tot overeenstemming kan geraken is met hoop op succes, duidelijk afge bakend. In de eerste plaats is ieder lid van de Ver. Naties wettelijk en moreel gebonden door het handvest om den vrede te bewaren. In de tweede plaats herinner ik u er aan, dat de 23 leden der Ver- Naties zichzelf bij het handvest van het tri bunaal te Neurenberg verbonden heb ben tot het principe, dat ontwerpen van, initiatief nemen tot of ontkete nen van een agressie-oorlog een mis daad tegen de menschheid is, waar voor zoowel personen als staten terecht zullen staan voor de vierschaar van het internationale recht. Truman is van meening, dat de basis principes, waarover men het eens is, ver, doch niet ver genoeg gaan om de angst voor oorlog uit de wereld te ban nen. Er dient te dien aanzien overeen komst over een positieve, constructieve koers te zyn. Hij legde daarbij nogmaals den nadruk op de rechten van kleine en groote landen, op die van de men- schen en de vier vrijheden. Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat na het vestigen van den vrede, de Ver. Naties den oorlog kunnen en zullen voorko men en ook de vrees voor oorlog, die de volkeren gescheiden houdt en een struikelblok vormt voor den vooruit gang naar een betere samenleving, zul len wegnemen. Betreffende Japan en Duitschland zeide Truman, dat de Ver. Staten vastbesloten zijn geen dezer landen ooit weer gelegenheid te geven oor zaak van oorlog te worden. Zijn land zal trachten overeenstemming tot een vredesregeling te bereiken, waarbij beide landen ongewapend zullen blij ven en de Nazi-invloed in Duitsch land en de macht van de oorlogsba ronnen in Japan voor altijd geëli mineerd zullen worden. Vrede tusschen de volkeren, gebaseerd op rechtvaardigheid, zal een spoedige verbetering in de levensomstandigheden over de geheele wereld mogelijk maken en een snel herstel van de oorlogsver woestingen. Duurzame overeenkomsten tusschen de geallieerden kunnen niet door één land worden opgelegd en kunnen ook niet worden bereikt ten kaste van de vei ligheid, de onafhankelijkheid of de onschendbaarheid van eenig land. Alle landen-leden, groote en kleine, zijn hier als gelijken vertegenwoordigd. Wijsheid is niet het monopolie van kracht of grootte. Kleine landen kun nen gelijkelijk als groote bijdragen tot het vormen van een constructieve ge dachte en verstandige principes waarop een gemeenschappelijke politiek kan worden opgebouwd. Deze vergadering is het hoogste be raadslagende lichaam van de wereld. Bij het streven naar eenheid moeten wij niet aarzelen onze meeningsverschil- len vrijelijk tot uiting te doen komen. De V.S. hechten groote waarde aan het principe van vrij debat in deze vergadering en in den Veiligheidsraad. Vrije en directe uitwisseling van ar gumenten en inlichtingen bevordert onderling begrip en draagt daardoor op den langen duur bij tot het uit bannen van vrees voor oorlog en van sommige aanleidingen tot oorlog. De V-S. zijn van meening. dat de re gel van eenstemmigheid tusschen de vijf permanente leden van den Vei ligheidsraad aan deze leden een bijzon dere verplichting oplegt. Deze verplich ting bestaat in het trachten naar en het bereiken van overeenstemmingen, welke hen en de Veiligheidsraad instaat zullen stellen te voldoen aan de verant woordelijkheden. welke zij volgens het handvest op zich hebben genomen ten opzichte van hun medeleden van de Ver. Volkeren en van de handhaving van den vrede. Noch de uitoefening van recht van veto of van recht van meerderheid kan den vrede waarborgen. Overeenkomsten, die algemeen aanvaardbaar zijn. zijn niet te vervangen, omdat zij alle be trokkenen recht doen wedervaren. De Veiligheidsraad moet dat soort overeen komsten bevorderen en heeft alle be voegdheden tot dat doel. Doordat de Veiligheidsraad zonder on derbreking kan functioneeren. betee- kent hij een allerbelangrijkste faze van ontwikkeling in de internationale be trekkingen. Twee van de voornaamste verplich tingen, door de V. N. op zich geno men ter uitbannnig van den vrees voor oorlog moeten nog vervuld wor den. Ten eerste moeten wij komen tot een overeenkomst ter instelling van een internationale controle op de atoom-energie, waardoor deze slechts voor vredelievende doeleinden zal worden aangewend, in overeen stemmine met het unanieme besluit van de vergadering van den vorigen winter. Ten tweede moeten wij gera ken tot overeenkomsten, welke de doodelijkc vrees voor andere wapenen ter vernietiging op groote schaal zullen uitbannen, in overeenstem ming met hetzelfde besluit. De V. N. zullen niet in staat zijn den vrees voor oorlog van de wereld weg te nemen, indien niet substantieele vooruitgang kan worden gemaakt in de eerstkomende jaren naar de verwe zenlijking van die andere der vier vrij heden: vrijdom van gebrek. Spr. somde op, wat daaraan reeds is gedaan. Amerika wenscht te zien niet alleen een snel herstel van verwoeste gebie den. doch ook vooruitgang op industri eel en agrarisch gebied van de minst ontwikkelde gebieden van de wereld. Op het gebied van socialen herop bouw en vooruitgang beteekent het tot stand komen van een handvest voor een wereld-gezondheids-organisatie een belangrijke stap voorwaarts. De vergadering moet zich thans uit spreken over de statuten van een an der gespecialiseerd lichaam, n.l. de in ternationale vluchtelingen-organisatie. Het is een essentieel belang, dat deze organisatie tijdig genoeg wordt opge richt om in het komend jaar zoo spoe dig mogelijk de taak van verzorging en repatrieering en hervestiging van de vluchtelingen en verplaatste per sonen in Europa van de Unrra over te nemen. Gelijke taken van grooten om vang zullen in het Verre Oosten ver vuld moeten worden. Ik ben van plan er bij het congres van de V. S. op aan te dringen, aan dit land bevoegdheid te geven, zijn volledig aandeel te leve ren. zoowel wat betreft financleele on dersteuning van de internationale vluchtelingen-organisatie als in het mededoen met andere volkeren bij het opnemen van die vluchtelingen, die niet wenschen terug te keeren naar hun voormalige haardsteden om redenen van politieke of godsdienstige overtui ging. De V S zijn van meening. dat krach- tlge pogingen moeten worden gedaan om een vrile uitwisseling vnr. inlich tingen tusschen de volkeren Ier v.erelc tot stand te brengen. Wij beschouwer, vrijheid van gedachte-uiting er. vrijheid van inlichting als een van de meest belangrijke van de menscnen-rechten en principieele vrijheden welke wij volgens het handvest van de V.N.heb- ben onderschreven. Moge de almachtige God. in zijn on eindige wijsheid en genade, ons leiden en ondersteunen bü het pogen om aan de wereld een duurzamen vrede te ge ven. Met Zijn hulp zullen wy slagen. Met deze zitting werd het nieuwe tehuis der V. N. in gebruik genomen. Het gebouw van de stad New York voor de wereldtentoonstelling 1938 is ver bouwd en in moderne stijl ingericht. Het gebouw biedt niet alleen onderdak aan gedelegeerden van een en vijftig landen, maar ook aan meer dan zes honderd journalisten die zeven en vyf- tig landen vertegenwoordigen en vier honderd vijftig radio-reporters, die oog getuigenverslagen uitbrengen uit spreek cellen. die in de vergaderzaal zelf zijn aangebracht, achter donker glas, waar door zij zelf niet kunnen worden ge zien, maar de gebeurtenissen in de ver gaderzaal wel kunnen waarnemen. Bo vendien worden de vergaderingen op celluloid vastgelegd in vier Amerikaan sche filmjournaals en door meer dan honderd filmfotografen uit verschil lende landen. Ook worden de bijeen komsten per televisie-toestellen binnen een omtrek van honderd kilometer van het vergadergebouw „uitgezonden", zoo dat velen elk detail zullen kunnen vol gen. In de bestuurscommissie van de Al- gemeene Vergadering der V. N., die met gesloten deuren vergaderde, heeft wysjinsky, de Sovjet-afgevaardigde, ver klaard. dat de Sovjet-Unie zich zal verzetten tegen het Zuidafrikaansche verzoek om het mandaat-gebied van Zuid-West-Afrika te mogen annex- eeren. Naar verluidt, zal de Sovjet-Unie zich ook verzetten tegen voorstellen van Australië en Cuba, volgens welke de bepalingen betreffende het recht van veto zouden moeten worden herzien. Voor de eerste helft van de 12de periode (27 October t.m. 9 Nov.) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (Strook No. 1). 451 brood. 800 gram brood. 452 brood, 400 gram brood. 451 boter, 125 gram boter. 452 boter. 125 gr. maTgarlne of 100 gr. vet. 453 boter, 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 451 melk, 4 liter melk. 451 vleesch, 100 gram vleesch. 452 vleesch. 400 gram vleesch. 451 algemeen, 200 gram kaas. 452 algemeen, 100 gram bloem. 454b reserve. 1600 gram brood. 454c reserve, 800 gram brood. 455b reserve. 455c res., 3 liter melk. 456b reserve. 100 gram kaas. BONKAARTEN KD. KE 612 (Strook No. 1) 461 brood. 800 gram brood. 461 boter, 250 gram boter. 462 boter, 125 gr. margarine of 100 gram vet. 461 melk. 12 liter melk. 461 vleesch. 462 vleesch. 100 gram vleesch. 461 algemeen, 100 gram kaas. 46ld reserve. 800 gram brood. 46le reserve. 250 gram rijst. 462d reserve, 100 gram bloem. 462e reserve, 300 gram bloem. TABAKSKAARTEN ENZ. T55. 2 rantsoenen tabaksartikelen. V56 200 gr. chocolade en/of suiker werken. X55, 2 rantsoenen tabaksaTtlkelen. X56, 100 gr. chocolade en/of suiker werken. Voor de week van 3 t m. 9 November zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker, waschpoeder en zoo mogelijk cacao. Deze week Is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men ln to taal 500 gram per veertien dagen ont vangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2ö October a.s. worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met Ingang van Maandag 28 October as. mag worden gekocht. ZUINIG ZIJN MET ZEEP. Tenzij een gunstige wijziging komt ln den aanvoer van grondstoffen uit het buitenland, mogen de vooruitzichten der zeepproductle niet optimistisch worden beoordeeld. Begin November zal een bon voor waschpoeder en ln de -tweede helft van November een bon Voor zachte zeep wor den aangewezen. Het betrachten van zuinigheid met zeep. aldus wordt ons van bevoegde z(]de medegedeeld, ls derhalve ln ieders belang. Normale distributie zal er Verrassende vondst te Amsterdam. Op aanwijzing van een particulier detective, die van twee lieden het ver zoek had gekregen om te helpen bij de „opsporing" van een partij goud en ju- weelen, welke zij wisten te zitten, heeft de Amsterdamsche recherche een inval gedaan in een villa in Amsterdam-Zuid Na veel tegenstribbelen gaf de inwo nende dame, die ziek te bed lag. aa*}- wijzigingen over de verblijfplaats van de kostbaarheden, die zich in een van de verwarmingsketels in den kelder ble ken te bevinden, opgeborgen in een ijze ren geldkistje, waarvoor geen sleutel aanwezig was. Toen het slot geforceerd was, stonden de politiemannen even stil te kijken, want er kwam een heele juwelierswinkel te voorschijn: een etui met allerlei byoux tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f100.000.een ander etui met twee waaiertjes geprijsd k f. 30.000.-. een hanger met kruis van f. 13.500.-, een 150-tal ringen die op de prijs- papiertjes het gewicht vermeldden, verder sloop- en industriegoud. Het staat vast. dat deze schat reeds omstreeks 1943 in het bezit was van den bewoner, een Duitschen immigrant, die thans in een krankzinnigengesticht vertoeft. Deze werd in Maart 1944 ge arresteerd en in verband met een drei gende huiszoeking door het Devisen- Schutzkommado bracht de vader van den bewoner de kostbaarheden over naar een adres ln West. Later is de helft, even voor c:e bevrijding, terug gehaald, terwijl de rest even daarna door aen groep van de B S. (zoo ver telde de bewoner van het perceel in West) in beslag werd genomen. Arrestaties zijn in deze zaak. lan gende het onderzoek naar de herkomst van de juweelen, nog niet gedaan. ALLE MIJNWERKERS WEER AAN DEN ARBEID. Op de vroege diensten van gister morgen zijn alle mijnwerkers weder als normaal verschenen. De staking is dus, zooals trouwens was aangekondigd, be perkt gebleven tot den dag van eergis teren. BINNENLAND. Op den straatweg Hengelo—Borne. Juist daar waar de weg zich versmalt en een boomenril bevindt, ls de 50-Jarige chauffeur G. W. Elbersen uit Tilburg met een zware truck met trailer tegen een boom gebotst. De truck werd totaal ver nield. terwijl de bestuurder dermate in de cabine bekneld raakte, dat hij eenlge minuten na de botsing overleed. Te Winterswijk is de 67-jarige, al leenwonende weduwnaar W. J V. ln zijn woning ln de Tweede Gasthuisstraat ver moord. De man zou dien dag juist ln ondertrouw gaan. Gistermorgen heeft Prins Bemhard •en bezoek gebracht aan den walvisch- vaarder „Willem Barendsz". te Amster dam. De gemeente-ontvanger van Scheem- da ls in arrest gesteld. HIJ had een tekort van f. 20.000 in kas. Op doorreis van New York naar Cairo wordt morgen met eer K.LM.-lljn- toestel op Schiphol verwacht de koning van Saudi-Arable. Abdoel Az\°z Ibn Saoed. Zaterdagochtend vliegt de koning door naar Cairo. Het echtpaar A. L. v. Uffelen te Maasland, dar zelf dertien kinderen bezit, werd dezer dagen de grootouders van het zeventigste kleirkind. BUITENLAND. Op de Jaarlliksche conferentie der vakbonden te Brighton ls met algemeene stemmen het principe van de veertlg- urlge werkweek aanvaard. Gisteren is een nieuw demobilisatie- besluit voor de Sovjet-Unie gepubliceerd, het vierde sinds het einde van den oor log. Het houdt ln. dat onderofficieren en manschappen van ..de volgende leeftijds groep" ln de periode van November tot Januari gedemobiliseerd zullen worden De tekst duldt de betreffende leeftijds groep niet nader aan. Ook wordt niet ge zegd. om welk aantal het gaat. Het Amerikaansche instituut voor prljsbeheerschlng heeft met ingang van heden de prijscontrole op alle voedsel en dranken uitgezonderd suiker, suikerop lossingen en ruwe en gemalen rijst, op geheven. Von Papen heeft de gevangenis te Neurenberg onder Amerikaansoh escorte verlaten. HU ls naar een particulier huls ln Neurenberg gebracht. Gewapende tegenstanders van de Grieksche regeering hebben de telefoon- en telegraaflijnen, die Athene en Salo- nlki. de twee grootste steden van Grie kenland. verbinden, doorgesneden. Belooningen van 25000 mark en 6000 sigaretten ziln ln het vooruitzicht gesteld voor aanwijzingen, die zullen lel den tot de arrestatie van de personen, verantwoordelijk voor de bomaanslagen, die vorige week te Stuttgart zijn gepleegd Kurt Daluege. de voormalige protec tor van Bohemen en Moravië ls. kort na dat hij tot den dood door den strop ver oordeeld was. terechtgesteld. Even voor zijn executie probeerde hij zelfmoord te plegen, door zijn rechter-polsslagader door te snijden. Dr. Hirschfeld naar Indië? VOOR EEN BELANGRIJKE OPDRACHT. Dezer dagen is een Kon. Besluit te wachten, waarbij het aan dr. Hirschfeld, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken verleende ontslag ongedaan wordt gemaakt. Naar wij vernemen ^al dr. Hirschfeld daarna een belangrijke opdracht ln Ne- derlandsch Oost-Indlë kr\jgen. Het ligt niet ln de bedoeling dat hll later zijn functie aan Economische Zaken zal her vatten. weinig onder lijden. In een gisteravond gehouden radio rede zeide minister Huysman, dat in vele geteisterde gebieden een zeer be langrijk deel van de bevolking dreigt te verkommeren, ten gevolge van het ont breken van het allernoodigste als klee ding dekking en beddegoed. Een extra- toevoer van textielgoederen is daarom geboden. Ook extra-zeep zou noodig zijn, maar de algemeene situatie laat dat op het oogenblik niet toe. Spreker heeft thans opdracht gegeven tot het beschikbaar stellen, naast het geen door middel van de normale dis tributie wordt toegewezen, van een hoe veelheid textielgoederen en textielpun ten voor de zwaarst getroffenen in de noodgebieden. Deze extra voorziening zal tijde lijk een deel van de beschikbare wollen dekens en een groot deel van de beschikbare lakens en sloopen omvatten. Voorts zal een hoeveel heid textielpunten worden uitgereikt Genoemde textielgoederen en. pun ten zullen uitsluitend worden ge distribueerd in die gebieden, waar zich een zoodanige opeenhooping van oorlogsfactoren, als bombarde menten, plundering, evacuatie en inundatie hebben voorgedaan, dat het noodzakelijk is gebleken, daar voor herstelstichtingen ter voortzet ting van de taak van het commis sariaat noodvoorziening en van het militair gezag in het leven te roe pen de meest geteisterde gebieden dus- De maatregel blijft uitsluitend tot deze z.g. noodgebieden beperkt. Ten einde de benoodigde hoeveelheden dekens, lakens en slooj^en ter beschik king te krijgen, zijn maatregelen getrof fen, waardoor de productie van deze goederen in de komende maanden in belangrijke mate naar de noodgebieden zal worden geleid (gelijk reeds door ons werd gemeld. - Red. L-D.). Spr. deed een ernstig beroep op de industrie en oo alle daarbij betrokken werkers, om in het algemeen de pro ductie zoo hoog mogelijk op te voeren en binnen het kader van de distributie- voorschriften haar voortbrengselen in voldoende mate te dirigeeren naar de noodgebieden Ik ben er mij terdege van bewust, aldus de minister, dat deze maatregel van de overige landgenooten een offer vraagt. Dit offer is in zooverre klein, dat de hoeveelheid textielgoederen. welke met de aangekondigde hulpactie ge moeid is, (ofschoon op zichzelf groot), slechte een gering percentage van onze sedert kort bereikte totale jaarlijksche textielproduct-Ie uitmaakt. De normale distributievoorziening zal er over het geheel genomen niet ernstig onder lijden. De distributie van deze textielgoede ren en -punten wordt in handen gelegd an de herstelstichtingen Gelderland Met koortsachtige haast wordt gewerkt aan het gereedmaken van den wal- vischvaarder „Willem Barendsz". die Zaterdag as. zijn groote reis naar de Zuid-Poolgebieden zal aanvangen, om hopelijk met een rijken bult aan traan in April as. in ons land terug te keeren. Een beeld van de bedrijvigheid In de Amsterdamsche haven rondom deze drijvende traanfabriek. (Foto ANPde H.) Maar het moet qoedkooper zijn dan per boot. In een toespraak voor het Kon. Insti tuut van Ingenieurs te Den Haag zeide de heer Bronsing, directeur van de stoomvaartmaatschappij Nederland' dat de maatschappij zich altijd heeft toegelegd op het vervoer zonder steun van de Overheid. Ook de overgang naar het luchtverkeer had men gaarne zon der dien steun "willen regelen, maar men is van vele omstandigheden af hankelijk. Het luchtvervoer naar Indië moet goedkooper zijn dan een reis eerste klas per boot. Slechts onder deze voorwaarde kan het luchtvervoer succes hebben- Dit geldt niet voor het transatlantische verkeer, waar men ook voor Ihet comfort van de reis, de overtocht per schip maakt. De passagiers naar Indië echter zijn meerendeels menschen, die voor rekening van overheid of particu liere ondernemingen worden uitge zonden, voor wie dus snel vervoer van belang is. Spr. legde voorts den nadruk op het besluit van de Maatschappij „Neder land", voorloopig niet over te gaan tot den bouw van een groot schip, omdat een dergelijk schip, mede gezien de hui dige bouwkosten, niet meer rendabel is te maken. Verder gaf hij te kennen, dat de maatschappij „Nederland" zich in hoofdzaak zal toeleggen op het vervoer van passagiers per vliegtuig, terwijl het vrachtvervoer eerst op de tweede plaats zal komen. Sprekend over de toekomst van het scheepsverkeer zeide de heer Bronsing van oordeel te zijn, dat thans de tijd voor de scheepvaart om rijkssubsidie te ontvangen gekomen is. Immers de luchtverbinding tusschen Nederland en zijn overzeesche gebiedsdeelen rust op vreemd grondgebied. Gezien deze om- i standigheid kan het van belang zijn, dat Nederland een rechtstreeksche ver binding per schip onderhoudt. In plaats van de luchtvaart zal dan de scheep vaart subsidie moeten ontvangen. Ten slotte sprak de heer Bronsing als zjjn meening uit, dat aan het in voeren van luchtvervoer bij de maat schappij „Nederland" nog tallooze moei lijkheden verbonden zyn, die hij echter in overleg met andere maatschappijen meende te kunnen oplossen. In eerste instantie is echter het verkrijgen van concessie voor een luchtverbinding met Indie van belang. Spr. besloot met de hoop uit te spreken dat deze beslissing ten gunste van de maatschappy „Ne derland" spoedig mocht afkomen. HET PALESTIJNSCHE VRAAGSTUK. Dr. Goldmann, Amerikaansch be stuurslid van het Joodsch Bureau voor Palestina, heeft verklaard, dat de Zio nisten bereid zyn aan Engeland het recht te geven militaire basis te on derhouden in ruil voor een regeling, volgens welke ongeveer 65 procent van Palestina een onafhankelijke Jopdsche staat zou worden. Deze zou z.i. 1 mil- lioen Joden kunnen opnemen. Dr. Goldmann heeft nog verklaard, dat tenzij de Britsche regeering „zeer büinenkort" een besluit zou nemen in zake het Palestynsche vraagstuk, de Joden in Palestina een hevigen strijd met het Britsche imperium zouden be ginnen, die verscheidene jaren zou du ren. Goldmann noemde het besluit van het Joodsch Bureau om accoord te gaan met een vcrdeeling van Palestina een „groote opoffering". Verder stelde dr. Goldmann voor, de heilige plaatsen in Jeruzalem, Bethle hem en Nazareth onder internationaal beheer der kerken te stellen. Limburg—Noord-Brabant en Zeeland, die door middel van haar verspreide organisaties geacht kunnen worden om trent individueele nooden voldoende georiënteerd te zijn. Zij zullen voor de door hen vast te stellen benoodigde hoe veelheden dekens, lakens en sloopen, op nader bekend te maken tijdstippen bonnen uitgeven en voor den aankoop van kleedingstukken zullen zij speciale textielpunten uitgeven. Met deze bonnen en punten zullen d« oorlogsgetroffenen zich by den detail handel het benoodigde kunnen aan schaffen. VERKOOP-ACTIE IMPORTSIGARETTEN. Voor een aantal inwoners der nood gebieden zal het niet mogeiyk zyn de aan te schaffen extra textielgoederen uit eigen middelen te betalen. Zelfs niet indien de wetteiyke regeling van het consumentencrediet in aanmerking wordt genomen. Hier zal veelal de liefdadigheid t« hulp moeten komen. Om hiertoe een bijdrage te leve ren heeft de minister besloten om een hoeveelheid van 200.000 pakjes Engelsche, Amerikaansche en Egyp tische import-sigaretten, niet toerei kend om in algemeene distributie te brengen, ter beschikking te stellen van de stichting Nederlands Volks herstel. Hiermede zal het mogeiyk zyn een speciale nader aan te kondigen verkoop-actie te organiseeren, waarvan de baten, welke geschat worden op onge veer een half millioen gulden door Ne derlands Volksherstel ten bate van do noodgebieden zullen worden afgedragen. Spr. deed een dringend beroep op alle betrokkenen om te zorgen, dat deze siga retten niet in kanalen komen, waardoor het nuttig effect van deze actie ver loren gaat. Het verblijf der Koningin te Brussel. By de vergadering van de Kon. Vlaam- sche Academie te Brussel, welke H.M. do Koningin morgen zal bywonen, zal Prins Karei eveneens aanwezig zyn. Gedurende Haar verbiyf ln.'Brussel be woont H.M, de Koningin enkele vertrek ken ln het Konlnkiyke paleis, dat vroe ger door Koning Willem I, wanneer n(1 ln Brussel vertoefde, eveneens werd be trokken. Het grootste déél van dl: a r bevindt zich nog in den staat zooals het was toen Koning Willem I er verblijf placht te houden. OOK RUSSISCHE RAZZIA IN ENGELSCE SECTOR VAN BERLIJN. Volgens Engelsche militaire autori teiten hebben de Russen met vracht wagens „een razzia gehouden" op een aantal Duitsche technici, die in den Engelschen sector van Berlijn wonen. De razzia had geen succes. In de Sovjet-zóne van Beriyn ging de uittocht van technici verder. Volgens de laatste berichten, die het hoofdbu reau van de Duitsche sociaal-democra tische party heeft gekregen, heeft het aantal Duitsche technici, die by groote groepen tegeUjk vooral naar Oost-Prui sen en de Sovjet-republieken worden overgebracht, vermoedeiyk de duizend bereikt. Sovjet-autoriteiten hebben verklaard, dat géén arbeiders gedwongen worden om te gaan. Men vergewiste zich er eerst van, of betrokkenen bereid waren hun huis en hun betrekking te rullen voor betere loonen en beter voedsel. De woordvoerder van het militaire Sovjet- bestuur voegde er aan toe, dat de werk krachten voor een periode van twee of drie Jaar ln dienst werden genomen. De functionaris van het militaire Sovjetbestuur verklaarde voorts, dat meubelen en huisraad tegeiyk met de werkkrachten, wlen het aangaat, ver trekken, eerst in vrachtwagens en ver volgens in verwarmde treinen. Volgens de socialisten zyn ook =dys;» densche technici uit vroegere wapenfa brieken verdwenen. Moskou. Odessa en andere steden worden als plaats van bestemming voor de arbeiders genoemd. Naar men zegt, zyn een reeks Duitsche fabrieken al ontmanteld om in de Sovjet-unie weer in werking gesteld te worden. FUSIE VAN FRANSCHE RECHTSCHE PARTIJEN. Vier Fransche rechtsche partyen, de Gaullistische unie, de democratische so cialisten van het verzet, de democrati sche party en de radicale onafhanke lijke party, zyn vereenigd tot één party, hetgeen een poging beduidt om ver deeldheid der rechtsche stemmen by de verkiezingen van 10 November as. te voorkomen. De nieuwe party draagt den naam van republikeinsche Gaullis tische groep. De leiding heeft René Ca- pltan, een voormalig adjudant van ge neraal Charles de Gaulle. De party heeft een onmiddeliyke actie tot grond wetsherziening in haar programma staan. REORGANISATIE IN DE BRITSCHE ZONE. Luitenant-generaal sir Brian Robert son, plaatsvervangend militair gouver neur van de Britsche zone in Duitsch land, heeft naar aanleiding van Bevins rede over de Engelsche buitenlandsche politiek te Hamburg een verklaring af gelegd over de geografische reorganisa tie van de Britsche zone en de verdee ling van regeerbevoegdjieid tusschen de Duitsche staten en de Duitsche cen trale regeering, die in de toekomst zal worden ingesteld. De Britsche zone zal bestaan uit de staten: Nedersaksen, Noordrynland-Westfalen en Sleeswyk- Holstein met de onafhankeiyke Hanse steden: Hamburg en Bremen. „Op den eersten Januari 1947". zoo verklaarde sir Brian, „zal het Britsche militaire bestuur aan de Duitsche sta- tenregeeringen de volledige regeerbe- voegdheid overdragen, in zooverre die niet onder de competentie van een, in de toekomst te vormen, Duitsche cen trale regcering valt. Het Britsche mi litaire bestuur houdt de bevoegdheden der centrale regeering aan zich tot er weer een Duitsche eenheid tot stand zal komen". Hy kondigde voorts aan. dat in het voorjaar van 1947 de verkiezingen voor de statenregeeringen in de Britsche zone zullen plaatsvinden. Tot slot ver klaarde sir Brian zich voorstander van nationalisatie van de Duitsche indu strie.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1