LEIDSCH DAGBLAD Bevin over Engeland's buitenlandsche politiek Met een enkel woord Duitsche technici en arbeiders uit Berlijn weggevoerd Grenscorrecties in liet parlement Het „Chicago van de Veluwe" De Uno-vergadering. De vlaggen van de 51 landen der Vereenlgde Naties wapperen thans in New-York, dat zich geheel heeft inge steld om met groot feestbetoon deze grootsche internationale bijeenkomst te vieren. Hedenavond zal president Truman officieel de zitting openen. De bestuurs commissie heeft maatregelen getrof fen, om het werk te bespoedigen, doch men kan rekenen op een duur van 6 7 weken. 85ste Jaargang WOENSDAG 23 OCTOBER 1946 No. 25913 Directeur: J. W. Herray. Hoofdredactie: B. W. Meuk borst. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Tel. Directie en Administratie: 25041 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.; 57055 Wijziging overeenkomst van Potsdam? In het Britsche Lagerhuis heeft mi nister Bevln een rede gehouden over de Britsche buitenlandsche politiek. Bevin zeide o.m., dat de tweede we reldoorlog zulk een ellende had **eroor- zaakt, dat, indien men een volgende ca tastrofe zou willen voorkomen, de ge- heele wereld een nieuwe regeling op zeer breede basis zou moeten treffen. De waagstukken van Europa houden ver verband met die van het midden-Oosten en verre Oosten, terwijl wij tezelfdertijd rekening fnoeten houden met ontwakend nationalisme over de geheele wereld Terwijl men dit erkent, zal men het in een wereld-organisatie moeten geleiden, daar het anders een gevaar voor verdere conflicten zou kunnen worden. Het herstelvraagstuk na dezen oorlog ligt geheel anders, dan na den vorige, aldus Bevin. Ten behoeve van dê veiligheid in de toekomst werden de twee voornaamste agrcssievemogendheden ter aarde ge worpen en het is noodzakelijk ze dus danig onder eontrole en bezet te hou den, dat zij niet tifrnieuw agressieve landen zullen kunnen worden. Hiertoe wordt, voortvloeiend uit de overeenkomst van Postdam, aan den buitenkant, inplaats van het midden uit, begonnen. Zelfs hierbij rijzen dusdanige tegenstellingen en moeilijkheden, dat de taak er uiterst moeilijk door wordt en geduld, verdraagzaamheid en „voortdu rend wegtrekken van den oorlog zelve" vergt. Sprekende over het Verre Oosten bracht Bevln hulde aan generaal Mac Arthur. De materieele demilitariseering van Japan is beëindigd, aldus Bevin, het gaat er thans om, te zorgen, dat de Ja- panneezen noch middelen, noch den wil meer bezitten om het pad der agressie opnieuw te betreden. „Wij wenschen een blijvenden vrede met Japan te sluiten". Óver China zeide Bevin, dat de V. S. zeer wijs hebben gehandeld generaal Marshal als specialen afgezant, die be middelt tusschen de Chineesche regee ring en communisten, daarheen te zen den om een verzoening tot stand te brengen. Het was niet diens schuld, dat deze pogingen nog geen succes hebben gehad. Hij prees Marshal wegens zijn beleid. Het Sovjet-verzoek om een basis aan de Dardancllen zou. aldus zeide Bevin, „een ongeoorloofde inbreuk op de sou- vcreiniteit van Turkije ten gevolge hebben'V Het verdrag van Montreux behoefde wijziging, maar de Britsche regeering wenschte deze kwestie internationaal ge regeld te zien op een conferentie, die hiervoor bijeen zou worden geroepen. De Britsche regeering zal meehelpen om tot een oplossing van dit moeilijk probleem te geraken. Als de zenuwoorlog in deze geëindigd is. zal de kwestie op veel be tere basis kunnen worden behandeld. Ten aanzien van Griekenland zeide Bevin: „Wil hebben ons best gedaan Griekenland weer op de been te helpen. Wij willen het na de groote kameraad schap welke tusschen ons bestond, niet in den steek laten. Wij zullen onze po litiek om het ook economisch te helpen, voortzetten] De buitenlandsche inmen ging in Grfeksche zaken moet ophouden. Dit werd begroet met geroep van: „Laat. het land alleen". Bevin antwoordde hier op: „Ik meng me niet in Grieksehe za ken. noch ook de regeering. Al deze be schuldigingen zijn leugens Wij zullen onze troepen zoo spoedig mogelijk uit Griekenland terug trekken". Engeland werd in de onderhandelin gen met Egypte gehinderd door de bin- nenlandsche politieke moeilijkheden van EgyDte. „De suggestie, dat wij de volkeren van het Midden-Oosten wenschen te exploi- teeren en onderdrukken, is volmaakt onzin" De conferentie te Parijs had geleid tot de conclusi^ dat er een verdecling tusschen Oost en West was. „Zulk een verdeeling moet, en, ik ben er zeker van, kan worden voorkomen. De Britsche belangen in Triëst liggen, aldus Bevln. alleen op het gebied van den internationalen handel, niet op stra tegisch gebied. Hij hoopte, dat Joego slavië zijn standpunt ten aar.zien van Triëst zou wijzigen. Een internationaal lichaam zou de vrije vaart op den Donau moeten waar borgen Tijdens de aanstaande verga dering'der V.N. te New York moet de bereidwilligheid blijken om de gerecht vaardigde belangen van anderen te er kennen en de nationale belangen aan het gemeenschappelijk welzijn onderge schikt te maken. Oostenrijk moet in zoo kort mogelijken tijd zijn onafhankelijk heid terugkrijgen. Bevin sprak vervolgens over Duitsch- land „Overeenstemming ten aanzien van Duitschland is zoowel de roetssteen voor de betrekkingen tusschen de vier groote mogendheden als onze gelegen heid o meen blijvenden vrede op te bou wen". BINNENLAND. De Nederlandsche militaire mlBsie. welke een bezoek aan Japan heeft Re- bracht in verband met de terugvordering der door Japanners uit Indié geroofde goederen, heeft de kroon van den Sultan van Pontlanak. die op Borneo was gesto len. teruggevonden. De kroon vertegen woordigt een waarde van bllna 1/2 mii- lioen gulden. Vrildag a.e. 2 uur zal ook in de Eer ste Kamer, die in comité-generaal bijeen komt. de regeering een verklaring afleg gen over do voor te stellen grenscorrec ties. Ir. J. Bakker Gzn.. mijningenieur van de Nederlandsche staatsmijnen, is bij den „national coal board" te Louden tot ad viseur van den hoofdingenieur voor het mijnwezen benoemd Naar wij vernemen, is 65 Jaar oud te Den Haag overleden lr. J. van den Broek, directeur van de Billltonmaat- schapplj. Naar de K.NA.C. ons mededeelt zal het ministerie van marine een eind ma ken aan het onder zekere omstandigheden toegestane gebruik van een militaire uni form door burger chauffeurs van een civiel departement. Hij verklaarde voorts, dat Engeland 't vrijwel geheel eens was met de jongste verklaringen van maarschalk Stalin en Byrnes. Ten aanzien van de overeenkomst te Potsdam zeide Bevin, dat Engeland niet bereid is die gedeelten hiervan, die on gunstig voor dit land zijn. na te komen, indien -ook andere gedeelten niet zou den worden nageleefd. „De overeen komst van Potsdam moet of in naar ge heel worden nageleefd, of er moet een nieuwe overeenkomst in het leven wor den geroepen". Bevin wenschte dat er politieke voorwaarden geschapen wor den. waardoor het herleven der Duit- sche agressie zou worden voorkomen. De Duitsche industrie heeft een be langrijke rol in de Europeesc-he econo mie te spelen. HetCwas niet de bedoe ling van Engeland deze industrie' geheel en al te vernietigen, behalve voor zoover zij de veiligheid in gevaar zou*kunnen brengen. „Op langen termijn is een voor de Duitschers aanvaardbaar con stitutioneel systeem een der "doelstellin gen der Britsche politiek". Bevin verklaarde, dat de Britsche re geering had besloten de Fransche voor stellen voor het Saargebled te aanvaar den. zy kon die voor het Rijnland en het Ruhrgebied niet aanvaarden. Over Duitschland zeide hij nog, dat dit land zoo spoedig mogelijk weer in zijn eigen onderhoud moet kunnen voor zien. Er wordt thans een plan uitge werkt om de zware industrie te ont eigenen. „Wij overwegen een Duitsche constitutie, welke het midden houdt tusschen een federatie van autonome staten en een gecentraliseerd eenheids- bestuur". In het algemeen was men het met Bevin eens. Alleen een kleine Labour- minderheid en de onafhankelijke La- bour-partij hadden ernstige critiek^ Byrnes geïnterviewd. De Amerikaansche minister van Bui tenlandsche Zaken. Byrnes, heeft tij dens een persconferentie verklaard, dat hij bereid was na de Algemeene Verga dering van de V. N. met den raad van ministers der groote vier naar Europa ter*g te keeren, mits Molotof er in zou toestemmep. dat dan de vredesverdra gen met Duitschland en Oostenrijk volledig zouden worden besproken. Byr ne- zeide verder, dat hij zijn collega's van de groote vier had medegedeeld, dat hij niet aan een vergadering ln Euföpa wilde deelnemen, alvorens op 4 November te New-York het vredes verdrag met Duitschland zal zijn be sproken. Ten aanzien van de economische hulp van Amerika aan landen van de z.g. Russische Invloedssfeer zeide Byrnes, dat voor deze landen geen uitzondering wordt gemaakt. Alleen landen, die Amerikaansche leeningen beschouwen kis een poging Europa economisch tot slavernij te brengen, zullen van steun verstoken blijven. POLITIEKE DELINQUENTEN KRIJGEN 2 SIGARETTEN PER D.AG. Naar „Trouw" verneemt, ligt het. in de bedoeling van de 'desbetreffende autoriteiten binnenkort het rooken door gedetineeren in verblijfs- en bewa kingskampen toe te staan, met dien verstande, dat de politieke delinquen ten per dag 2 sigaretten mogen rooken. De sigaretten worden vervaardigd van tabak die geteeld wordt in het inter- neeringskamp te Wezep. ALLE MIJNWERKERS WEER AAN DEN ARBEID. Op den vroegen dienst van hedenmor gen zijn alle mtlnwerkers weder als nor maal verschenen. De staking ls dus, zoo als trouwens was aangekondigd, beperkt gebleven tot den dag van gisteren. De Koningin en Haar lidmaatschap van vereenigingen. Gelijk bekend, heeft H.M. de Koningin opdracht gegeven aan een door Haar tot dat doel samengestelde commissie, een onderzoek in te stellen naar de ge dragingen gedurende den bezettingstijd van die vereenigingen. waarvan zij lid of beschermvrouwe is of waaraan Zij het recht heeft verleend het praedi- caaf „Koninklijke" te voeren. H.M. de Koningin heeft thans, na het adviers van deze commissie te heb ben ingewonnen, besloten als lid van het schilderkundig genootschap ,.Pul- chri Studio" te 's-Gravenhage te be danken en niet. langer als Bescherm vrouwe van dit genootschap en van de maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam en van de vereeniging „St. Lucas" te Amsterdam op te treden. Aanleiding hiertoe heeft de Koningin gevonden in de aanmelding dezer ver eenigingen bij de Cultuurkamer tijden? de Duitsche bezetting ...NP. verneemt nog. dat het onder zoek der commissie omtrent een aantal andere vereenigingen nog gaande is. Prins Bemhard op paleis Soestdijk teruggekeerd. Het secretariaat van Prins Bemhard deelt ons mede: Prins Bemhard, die wegens maag klachten eenige dagen ter observatie in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht, was opgenomen, is gisteren naar palels 'Soestdijk teruggekeerd. Bij het onderzoek werd geen afwijking ge vonden waardoor operatieve behande ling noodig zou zijn. De politieke besprekingen te Batavia. Aneta verneemt, dat de eerste bij eenkomst van de leden van de Com missie-Generaal en de Indonesische delegatie ter behandeling van politieke problemen gisteren te 17.00 uur plaat selijken tijd ten huize van Sjahrir be gon. Lord Klllearn was hierbij niet aanwezig. Deze vergadering heeft ruim een uur geduurd. Er werden inleidin gen en beschouwingen gehouden. Gisteravond heeft Sjahrir de leden v: -i de Commissie-Generaal aan een diner genoodigd. Allen waren aanwe zig, uitgezonderd prof. Schermerhorn, die -"egens een lichte ongesteldheid verhinderd was. Aan het diner zaten bovendien aan: lord Killearn, Michael Wright, lord Killeam's plaatsvervanger, de Austra lische vertegenwoordiger Ballard, Gil bert Mackereth, dr. P. J. Koets. Ab doelkadir (adviseur van den Lt.-G,-G.) dr. P. J. A. Idenburg, mr. K. F. J.Ver- boeket en de Indonesische ministers Soesanto. Natsir. Roem. gjarifoedin en dr. A. K. Gani, zoomede de vice-minis ters Leimena en Hadji Agoes Salim. Roelofarendsveen, Oude- en Nieuwe Wetering kunnen volgende maand automatisch telefoneeren. Naar wij vernemen zijn de werk zaamheden aan het telefoonnet thans zoo ver gevorderd, dat in den loop van de volgende maand automatisch telefoonverkeer van en met de gemee/nten Roelof arendsveen, Oude- en Nieuwe Wetering mogelijk is. De Sovjet-autoriteiten hebben be vel gegeven tot het wegvoeren van Duitsche technici en arbeiders in de electriciteitsindustrie uit den Ooste lijken sector van Berlijn, aldus wordt door radio Frankfort medegedeeld. De Amerikaansche autoriteiten heb ben. aldus de radio, bevestigd, dat de deportatie der arbeiders en hun gezin nen voortgang vindt, maar de reden en hun bestemming werden niet ont huld. De leiders der sociaal-democrati sche party zijn te Berlijn bijeenge komen en hebben een resolutie aan genomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het „deporteeren" van Duit sche arbediers uit den Sovjet-sector van Berlijn. In deze resolutie wordt verklaard: „Den dag na de verkiezingen zijn er varen arbeiders in de Sovjet-zone uit hun huls gehaald, tegelijk met hun ge zinnen en huisraad, om tegen hun zin elders aan het werk te worden gesteld. De sociaal-democratische party be schouwt deze maatregelen als een in breuk op de menschelijke rechten en het principe van het internationaal recht". „De sociaal-democratische party zal niet werkloos biyven, wanneer er maat regelen in Duitschland worden geno men. die onlangs nog' door de vonnis sen te Neurenberg voor de geheele we reld zyn veroordeeld. De partij zal al le wapenen, die de werkende klasse ter- beschikking staan, gebruiken om de rechten der. arbeiders te verdedigen". Volgens Reuters correspondent zijn plotseling „honderden Berlijnsche tech nici en hun gezinnen" door de Sovjet- Russische autoriteiten, bijgestaan door Duitsche politie, in den Sovjet-Russi- schen sector van Berlijn opgepakt en in Oostelijk" richting weggevoerd. Te Schiedam ls gisteren de zee-tin baggermolen Menoembang" te water ge laten. De molen ls 66 M. lang en 20 M. breed De wegenwacht gaat binnenkort ook ln Zeeland rijden en wel op den weg Bèrgen op Zoom-Goes-Vlisslngen. De „Johan de Witt" ls gisteravond met troepen aan boord, vooral Limbur gers. van Amsterdam naar Indië vertrok ken. BUITENLAND. De geallieerde militaire politie te Bolog.no ls overgegaan tot de arrestatie van 2 Amerikaansche deserteurs, die door middel van val6Che stempels erin geslaagd waren om voorraden der Unrra tot een bedrag van 20 millloen lire te verduisteren Tengevolge van een botsing tusschen een passaglerstreln uit ostende en een goederentrein op het station te Brugge werden de machinist en stoker van laatst genoemden trein gedood, terwijl 8 perso nen licht gewond werden. Aan het monument voor oorlogs slachtoffers, dat zich voor de dorpskerk ln het plaatsje Geschwend (Wuerttem- berg) bevindt, heeft men een krans aan- gteroffen. met de nomeh van Goerlng, Keitel en Jodl. Kurt Daluege, voormalig rijksprotec tor van Bohêmen en Moravlë, ls te Praag tot den dood door'den strop veroordeeld. Japansche zeemijnen veroorzaken 50 dooden en gewonden. In Batavia ontvangen berichten uit Makassar, gedateerd 22 October, ma ken melding van het ontploffen van 18 Japansche zeemijnen, toen een oprui- mingsafdeeling van de Nederlandsche marine te Menado. bezig was mijnen onschadelijk 'te maken. De comman dant van de opruimingsafdeeling, drie militairen, twee en twintig Indonesiërs en vier leden van een Japansch straf- peleton werden gedood. Zeven en twin tig Indonesiërs werden gewond. Engeland en Amerika hebben zich tót den geallieerden bestuursraad ln Bul garije en tot de Bulgaarsche regeering gewend, daar h.l geen vrijheid bestaat voor dc verkiezingen op Zondag a.s. In Stuttgart is gisteren door Ameri kaansche en Duitsche politie de vijfde razzia gehouden binnen 24 uur. Namens alle partyen ln België ls een wetsvoorstel ingediend, het stoffelijk overschot van een nlet-geïdentlflceerden soldaat, tijdens den veldtocht van 1940 gevallen, alsmede dat van een onbeken den verzetsman, onder de gewijden steen van de congreszull te Brussel te begraven. Er zijn vele tegenstanders. (Van onzen parlementairen edacteur) In het parlement schijnt allerminst éénstemmigheid té bestaan ten opzich te van de aan de regeering toegeschre- van verlangens inzake „grens-correcties" Een deel der afgevaardigden zou er wel mee accoord gaan, doch het heet dat het kabinet daarnaast moet rekenen op nogal wat tegenstand. Het verschil van inzicht zou dwars door de verschlllènde partijen heen loopen. Zoo zouden zich b.v. in de fracties van de KVP, de P. v.d A., de AR (om ons hiertoe te be- j het inderdaad alleen grenscorrecties be palen) zoowel voor- als tegenstanders treffen. Maar zoodra dit in de tien leergeld betaald met de 60.000 Duit schers die het in Eupen en Malme- dy na den vorigen wereldoorlog er by kreeg, dat het thans niet in her haling van zulk een beleid wil ver vallen, Nederland, aldus dc tegen standers van de regeerlngsdenkbeel- den, moet zich aan het Belgische voorbeeld spiegelen. De hier bedoelde afgevaardigden zou den geen bezwaar hebben tegen grens wijzigingen waarbij slechts uitermate sporadisch 'n handjevol Duitsche Inwo ners betrokken zouden zijn Dan zou van de beraamde „grens-correcties" be vinden. Deze laatsten meenen dat men in werkelijkheid eer moet spreken van annexatie-verlangens, nu er toch nog altijd tusschen de 75 en 100 duizend inwoners bij betrokken zouden zijn. Juist dit feit en de omstandigheid dat vast schynt te staan dat deze inwo ners het recht zouden hebben in het naar Nederland over te gane gebied te blijven, en niet verplicht zouden kun nen worden te vertrekken naar achter de nieuwe Duitsche grens, sterkt de tegenstanders in hun verzet. Zy achten de opneming van zulk een Duitsche minderhedengroep in ons land ten eenen male ongewenscht en wyzen dan o.a. op het voorbeeld van België. Dit toch heeft dermate VOORZICHTIG MET BETREKKINGEN IN HET BUITENLAND. Van bevoegde zijde verzoekt men ons het volgende op te nemen: Het ls gebleken, dat een ernstig woord van waarschuwing 1 n verband met aan geboden betrekkingen ln het buitenland noodzakelijk ls. Met name zedelijke gevaren voor vrou wen en meisjes zijn niet denkbeeldig. Dit ls helaas geen theoretische veronderstel ling, maar de harde werkelijkheid. Reeds ls een geval van handel ln blanke slavin nen geconstateerd, terwlll daarnaast ver scheidene aangeboden betrekkingen niet van gevaar ontbloot blllken te zijn Niet voldoende kan gewaarschuwd wor den tegen het Ingaan op aanbiedingen uit het buitenland zonder voorafgaande betrouwbare Informaties. De Ned. ver eeniging ter behartiging van de belangen van Jonge meisjes (Union nationale des amies de la Jeune fllle), Weteringschans 51. Amsterdam, en do R.K. vereeniging ter 'bescherming van vrouwen en meisjes, Koninginneweg 8 bis, Haarlem, zijn be reid naar best vermogen informaties ln te winnen. In voorkomende gevallen wende men zich dus tot bovenstaande adressen. duizenden loopt, heeft men in hun oogen met een in de gegeven omstan digheden, volkomen verwerpelyke an nexatie te doen. Hoe sterk de groepeeringen van voor- resp. tegenstanders der huidige plannen zijn, valt van te voren niet te zeggen. WEERBERICHT. NACHTVORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Afnemende bewolking cn afnemend®!! wind uit Oostelijke richting, koude nacht met op vele plaatsen flinke nachtvorst. Ook overdag lagere pe rat uur dan vandaag. Droog weer. Wat gebeurt er in de E.V.C.? De Landelijke Bedrijfsgroep Bouwvak van de E.VC. deelt mede. dat op het kantoor te Amsterdam sinds enkele da gen zijn verdwenen twee schrijfmachines, een ndresseermaohlne. de volledige lcden- kartotheek en een partij stencilpapier. Na deze gebeurtenis hebben de bestuurders F. Visser en A. van Kwawegen (penning meester) zich niet meer laten zien. Laatstgenoemde heeft een vrij groot be drag aan geld bil zich. De politie heeft het onderzoek ln handen, zoo meldt Trouw. In verband met deze mysterieuze ge schiedenis trekt de aandacht een verkla ring van het hoofdbestuur der E.V.C. aangaande een poging van een aantal E.V.C.-functlonarlssen om de E.V.C. „van het pad der vakbeweging af te brengen" en om to vormen tot een Instrument, ln handen van den communlstenbond „Spar- tacus". de Rev. Comm. Party en do Ru dolf Rockerstichting („Socialisme van onder op"). Deze politieke groepen zou den einde Augustus ln het geheim met een aantal E.V.C.-functlonarlssen heb ben vergaderd, er zou een uitvoerend co mité zijn benoemd, en de opdraoht zou zijn verstrekt, om zoo mogelijk ledenre- gisters en ander materiaal van de E.V C. te ontvreemden. Tevens zou getracht worden, de fusie met het N.V.V. te ver hinderen. De Landelijke Raad van do E.V.C. zal echter, aldus de verklaring, den strijd voor de eenheid der vakbewe ging onverkort voortzetten, de arbclds- vyandlge elementen verwilderen en met gesloten gelederen de fusie met het N.V.V. tegemoet gaan. Onderscheidingsteeken voor oorlogsvrijwilligers in Indië Ook voor andere militairen die zich verdienstelijk maakten. *In een dagorder aan de troepen in Indië is meegedeeld, dat een by- zonder onderscheidingsteekcn wordt toegekend, aan de oorlogsvrywilli- gers der Koninklijke Landmacht, die naar Ned.-Indië zjjn uitgezon den om recht en veiligheid ®te her stellen, en ook aan die militairen, die weliswaar niet vrüwillig in dienst zyn in Indië, maar op uit nemende wyze hun diensten heb ben verricht in groote saamhoorig- heid met de anderen. De ministerieele beschikking van 20 Sept. 1946 bepaalt ten aanzien hiervan: 1. Militairen, behoorende tot onder- deelen der Kon. Landmacht, die zich ln Ned.-Indië bevinden en aldaar aan land zyn gegaan voor 1 October 1946, zijn gerechtigd een bijzonder onder- scheidingsteeken te dragen, hetwelk be staat uit een khaki-kleurig pat, waar op in geel geborduurd de letters O.V.W, gedekt door een Koninklijke Kroon. Het onderscheidingsteeken wordt ge dragen op den rechterbovenarm.' even- Hoogste leiding der Deelensche autodump in arrest. De rijkspolitie maakt thans schoon schip in de beruchte autodump op vliegveld „Deelen". Vrijwel alle daar samengebrachte vroegere Canadeesche legervoertuigen zijn thans afgevoerd, zoodat dit Chicago van de Veluwe bin nen korten tijd tot het verleden be hoort. Tal van schandalen hebben zich hier afgespeeld en nu de rijkspolitie krachtiger is gaan ingrijpen dan ooit, blykt, dat zelfs in de hoogste leiding van die dump tal van lieden geslopen zijn met a-soclale dpvattingen. Steeds groeit de oogst van achtergehaalde gestolen goederen. Tientallen jeeps en vrachtauto's in alle gewichtsklassen, tal van legerauto's,* ruim 40 complete moton-ywielen en ontelbare binnen- en 'buitenbanden voor auto's en motor fietsen. onderdeelen en gereedschappen worden binnengebracht. _Op enkele uitzonderingen na is in de laatste dagen de geheele lei ding van de Deelensche autodump achter slot en grendel gezet dan wel ontslagen. Zoo is de hoogste chef van Deelen, de algemeen gevol machtigde van den minister van financiën, inspecteur van registra tie en domeinen L„ontslagen op vermoeden van verduistering. Zijn plaatsvervanger de B. is gearres teerd, ook op grond van verduiste ring. De eerste luitenant R., die aanvankeiyk optrad als gevolmach tigde van den minister van Oorlog en daarna als dc burgerlyke ver koopsleider van Deelen, Ls eveneens gearresteerd. Ontslagen is De G„ de technische administraticleider van de dump, omdat hij verdacht wordt van medeplichtigheid aan diefstallen. Verder is gearresteerd K., de chef van de taxateurs in dienst van het ryk, die tot taak had om de pry zen van het dump- materiaal vast te stellen. Hy wordt betich< van ontrouw en verduiste ring. Ook de personeelchef D. is gearresteerd wegens diefstal. Het onderzoek in deze zaken duurt nog voort, zoodat nog geen definitieve gegevens ter beschikking staart. Het staat echter wel vast,dat de meesten van deze leidende personen op groote schaal auto's, motoren en ander mate rieel uit de Deelensche autodump ver kwanseld hebben en de knoeierijen met vervalschingen van boeken en factu ren hebben gedekt. Er is thans een nieuwen chef benoemd, terwyi de be wakingsmaatregelen voor de zooveelste maal zyn verscherpt. Hoe verdorven de sfeer in en om de Deelensche auto dump is geworden, is wel gebleken uit het feit. dat nog dezer dagen bij de dageiyksche controle van de arbeiders, die in de dump werken, groote hoe veelheden materieelen, zooals auto binnenbanden, moersleutels, carburato ren en dergelyke artikelen bij de visi tatie in beslag zyn genomen. Ook wer den dezer dagen nog twee 3-tons vrachtauto's uit de dump gestolen, waarvan er inmiddels weer één in Rot terdam kon worden opgespoord. Een Duitsche, die er. gezien haar bontmantel nog warmpjes in zit, brengt in de Britsche zone haar stem uit bij de verkiezingen in Berlijn. Zware straffen voor deviezensmokkel. Voor den economischen rechter te Amsterdam stonden drie verdachten terecht, die den Nederlandschen Staat door deviezensmokkel op groote schaal ten zeerste hadden benadeeld. De hoofdverdachte was een zekere H„ die op -'erzoek van een Zwitsersche bankdirectie een soort particuliere clearing deed functionneeren, voor de vereffening van betalingen tusschen Nederland en Zwitserland. Samen met J., een commissionnair in effecten, opende hij een rekening, waarop de bedragen werden bij- en afgeschreven. In totaal werd er f. 215.000 geboekt, waarvan f. 120.000 werd uitbetaald. De Zwitsers kunnen evenwel in hun land Nederlandsche guldens ver beneden den koers koopen, en waren dus in staat op zeer voordeelige wijze hun schul- den aan 1 di de Nederlanders te betalen, voor de Zwitsersche francs het volle pond moesten neertellen. Ook was H., evenals de derde ver dachte, Z., betrokken by een goud smokkel tusschen Zwitserland en Frankrijk, waarin hun aandeel Zw.frs, 600.000 en 32 gouden tientjes bedroeg, welk bedrag naar Nederland werd over gemaakt. Ten slotte hadden ze nog ponden sterling gekocht tegen een veel hoo- geren koers dan door de Nederland sche Bank ls vastgesteld. De officier van Justitie zeide, dat het slechts aan het snelle ingrypen van de Deviezenrecherche te danken was. dat ons land geen grootere scha de had geleden. De economische rechter veroordeel de H. tot een gevangenisstraf van twee Jaar en en geldboete van f. 10.000. J. tot een jaar en een boete van f.4000, Z. tot 1 Jaar en een geldboete van f.6000. tueel onmlddeliyk boven het rangon- derscheldingsteeken. 2. Tot. het dragen van het onder 1 genoemde onderscheidingsteeken zijn niet gerechtigd de militairen behooren- de tot de le divisie 7 December en de 7 Decemberbataljons". Dreigend bankroet bij Radio-Nederland. (Van een specialen correspondent). Toen gistermorgen de dominee van AVRO's morgenwijding zlln enveloppe met inhoud ln ontvangst wlldo nemen bleek de enveloppe wel aanwezig te zyn maar de inhoud ontbrak. Dit bleek geen mis verstond te zyn doch het eerste symptoom van een nieuwe bildrage tot den chaos en anarchie die de Stichting Radio Neder land ln Hilversum snel bergafwaarts voert. Het bleek 11.1. dat Radio Nederland haar betalingen aan de AVRO staakte omdat genoemde omroepvereenaging het voor haar gereserveerde gedeelte van de som die voor 1946 voor programmakosten be stemd was .heeft verbruklt. Met nog twee wintermaanden programma, het kost baarste van het geheele Jaar, voor den boeg moet de AVRO zich dus maar zien te redden, terwlll er gisteren alleen reeds een bedrag van f. 1800.noodig was om aan alle vorderingen van losse medewer kers te voldoen. Dit alles veroorzaakte te meer consternatie aangezien do AVRO nog tonnen te goed heeft van de stich ting. Protesten van do AVRO kregen slechts tot antwoord „Er is geen geld meer!" Dank ail medewerking van de Rotter- damschen Bank heeft de AVRO de slag opgevangen. De gelden voor de program ma's zullen nu door de AVRO worden voorgeschoten. Het ls overigens wel tee kenend voor de geldverspilling bil Radio Nederland dat slechts ongeveer een zesde van de totaal begroote uitgaven voor pro gramma-medewerkers wordt besteedt. Ook de andere omroepvereenlglngen schijnen dicht bil de fatale grens te zlln. die de AVRO «ïu schilnt te hebben bereikt vol gens de Stichting. Binnenkort staat, naar ons bleek, ook de VARA voor deze pro blemen. Iri het licht van deze omstan digheden wordt het recente overheidsin grijpen begriipelilk. SPORT. VOETBAL. Het voorloopig Nederlandsch elftal. HOLLEMAN EN RIJVERS NIET OPGESTELD. Naar de keuzecommissie van den K.N. V.B. bekend maakt, is het voorloopig Ne derlandsch elftal, dat Woensdag 30 Octo ber a.s. ln Rotterdam tegen de militaire ploeg ln het veld zal komen, als volgt sa mengesteld Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Potharst en van dor Linden (belden Ajax). Midden: Pauwe (Feyenoord), Kuppen (Sltt. Boys) en de Vroet (Feyenoord). Voor: Fischer (Ajax). Wilkes (Xerxes), Engelsman (Quick. N.), Smit (Haarlem) en Draeger (Ajax). 0 Res.: Van Raalte (BI. Wit), Reynen (NEC), Stoffelen (Ajax) en Ryvers (NAC) Met uitzondering dus van de rechts buiten-, middenvoor- cn linksbinnen- plaats, waar resp. Holleman (VUC), Roozen (Haarlem) en Riivers (NAC) vervangen zijn, vormt dit. elftal de zelfde ploeg, die In Mei J.l. de Inter nationale wedstrijd In Antwerpen te gen de Belgen speelde. De nlet-vcr- klezlng ran Roozen ligt voor de hand. daar Roozen deel uitmaakt van het militaire elftal en de k.c- dus Woens- dag (le gelegenheid kri|gt dc twee voor het offlcleele Nederlandsch elf- tal ln aanmerking komende midden voor spelers ln een wedstrijd te bc- oordeelen. WANDELSPORT. Tochten „O. en O." De wandol- sportvereenlglng „O. en O," organiseert wandeltochten op 26 en 27 October a.3, BILJARTEN. 'J Leldsche Biljart Bond In de week van 4 November wordt een aanvang ge maakt met de Jaariyksche competitie. Er bestaat hiervoor groote belangstelling. Er wordt ln 7 klassen gespeeld, met een to taal van niet minder dan 57 viertallen. In de eerste klas komen 9 viertallen uit, en ln de andere 6 klasse 8 viertallen. Met het aantal reserve spelers, vormt men een totaal van 270 spelers. Als men ln aanmerking neemt, dat zich verscheidene vereenigingen afscheidden, dan geeft dit een totaal, wat ln het verleden van de L.B.B. nooit ls voorgekomen. ZWEMMEN. Wedstrlklen voor fabriekspersoncel Door de Leldsche Polltle-Sportvereenlglng worden plannen voorbereid tot" het orga- nlseeren van een grooten zwemwedstrijd voor het mannelijk personeel van de groote fabrieken en bedrijven «hier ter stede. Reeds ls met eenige groote bedrll- ven contact verkregen. Zij. die hiervoor belangstelling hebben, kunnen zich wen den tot den heer M. F. Frank, Kapteln- straat 50, alhier. SCHAKEN. Najdorf wint te Praag Het Interna tionale tournooi to Praag: ls beëindigd. Met 10V3 punt uit veertien partllen heeft de Argentyn Najdorf de eerste plaats be zet. De tweede plaats wordt gedeeld door Stoltz en Trifunovich, die elk negen pun ten verzamelden. Foltys en Gllgorlch vol gen met leder 8V2 punt. Golombek 6V& punt, Pachman en Sajtar leder 6 punten. Ka.totov en Kottnauer leder 514 punt. Guimard en Zlta leder 4'A punt, Opo- censky en Rohachek leder 3V4 punt. Op ons bureau liggen ter inzage do .passagiersiysten van de „Slbajak" en de „Kota Inten" die vermoedelijk resp. op 27 Oct, en 29 Oct. te Rotterdam arrlvee- ren met repatrleerenden uit Indië.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1