LEIDSCH DAGBLAD Brieven uit Indië Na de Parijsche Conferentie Met een enkel woord Nederland krijgt centrale gasfabrieken De nieuwe bonnen WEERBERICHT Vonnissen te Gronau Arnold Meyer verdedigde zich ZekruipenfegenUwbeenenop, De tragiek van Neurenberg Met de executie der voormalige Na- «i-corypheeën heeft het meest-gerucht- makende proces aller tijden zijn dra matisch hoogtepunt bereikt en is te vens het scherm gevallen over een pro cedure, waarvan men tevergeefs een precedent in de geschiedenis van het Recht zal zoeken. Uit den aard der zaak was de slot- acte van het Neurenbergsche drama weinig geschikt als kijkspel en het is dit te minder geworden door de weinig kiesche wijze, waarop de ter terechtstel ling toegelaten journalisten gemeend hebben de wereld in kennis te moeten stellen omtrent het doen en laten der gevonnisten gedurende hun laatste oogenblikken. De wereld moge er dan recht op hebben te weten, dat het Recht zijn loop heeft gehad, zij is anderzijds niet in het minst gediend bij een weer- zinwekkend-realistische weergave van de onvermijdelijke, doch niettemin on danks alles diep-tragische gebeurtenis sen, welke zich in den nacht van 15 op 16 October in het gymnastieklokaal der Neurenbergsche gevangenis hebben af gespeeld. De wei-denkende lezer zal het ons dan ook niet euvel hebben geduid, dat wij uit onze berichtgeving over dit on derdeel van het monsterproces alle bij zonderheden hebben weggelaten, welke alleen kunnen appeleeren aan min-nobe- le instincten en slechts kunnen dienen tot bevrediging van op sensatie inge stelde naturen. In het huidige tijdsgewricht worden geheel andere stimulansen vereischt voor een saambundeling van de krach ten, welke een reconstructie onzer ont redderde wereld beoogen Het thans beëindigde proces'heef tover de geheele wereld duizenden tongen en pennen in beroering gebracht. Er is in alle talen geschreven en gesproken over de ongewenschte rechtsverhouding tus- schen overwinnaars en overwonnenen, over het gebrek aan jurisprudentie ten aanzien van de berechting vah oorlogs misdadigers en over het juridisch-hoog- staande karakter van dit proces, het geen culmineerde in de vrijspraak van drie der beklaagden. Men moge het met die uitspraak al dan niet eens zyn, zij vormde ongetwijfeld een triumf van het democratische Recht, dat niet te werk gaat volgens subjectieve, menschelijke gevoelens, doch uitsluitend oordeelt op grond van in wetten vastgelegde, vol strekt onpersoonlijke rechtsnormen. Maar op één zijde van het Neuren bergsche proces is naar onze meening onvoldoende de aandacht gevestigd en deze zijde achten wij toch zóó belang rijk. dat wij geneigd zijn haar te be schouwen als een tweede dramatisch hoogtepunt met vèr-strekkende psycho logische gevolgen: het feit n.l. dat practisclr geen der beklaagden ondanks al het aange voerde bewijsmateriaal, doordrongen was van zijn schuld aan hetgeen hem ten laste werd gelegd, laat staan, dat zy overtuigd zouden zyn geweest van de rechtvaardigheid van het vonnis. Men miskent de Duitsche mentaliteit en men onderschat de enorme beteeke- nis van 20 jaar systematische, geraf fineerde Nazl-propaganda. wanneer men meent, dat deze houding der Neuren bergsche beklaagden zal nalaten groo- ten invloed uit te oefenen op breede lagen van het Duitsche volk. De groote massa van het Duitsche volk is tezeer „opgevoed" in.de leer van de plutocratische Anglo-Amerikaansche Kriegshetzers dan dat zij zelfs heden ten dage zich mede schuldig zou besef fen aan de ontketening van den laat- sten wereldoorlog. Zij voelt zich daar aan evenmin schuldig als de te Neuren berg berechte leiders zich dat voelden ten aanzien van de hun ten laste ge legde oorlogsmisdaden. Het is voor een groot deel de tragiek van het Duitsche volk, dat het zich in de afgeloopen decennia blindelings heeft geschaard achter de leiders, die het re gelrecht naar den afgrond voerden. Het is de tragiek van - het proces te Neurenberg, dat het er niet in is ge slaagd deze leiders te brengen tot een erkenning vah hun schuld. En het is ten slotte de tragiek van de Duitsche ziel, dat zij in de schuldont kenning van de voormalige leiders een rechtvaardiging en bevestiging zal vin den van de vermeende, eigen schulde loosheid 85ste Jaargang DONDERDAG 17 OCTOBER 1946 No. 25908 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorsc. J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents l>er week Tel. Directie en Administratie25C41 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.; 57055 New-York thans aan de beurt. Byrnes, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft op een pers-conferentie te Parijs meege deeld. dat hij zeer beslist de meening is toegedaan, dat de internationale be trekkingen niet geleden hebben door de conferentie. Naar aanleiding van Joego-Slavie's verklaring, dat het niet bereid is het Italiaansche vredesverdrag in zijn hul digen vorm te onderteekenen. zeide Byrnes, dat hij de teleurstelling van Joego-Slavië'begreep, maar hoopte, dat men zich zou bedenken en het verdrag alsnog zou onderteekenen. Volgens Byrnes had men hiet ver wacht, op de vredesconferentie tot vol ledige overeenstemming te komen. De bedoeling, die ook verwezenlijkt is, was, door middel van democratische stem ming de meening van de geheele we reld in de verdragen op te nemen. Byrnes verdedigde het. besluit om de pers vrijheid te geven, de geheele con ferentie te verslaan, daar een der be langrijkste taken der conferentie was, aldus Byrnes, om de geheele wereld op de hoogte te brengen van de moeilijk heden, die aan het maken van vrede verbonden zijn. Volgens Byrnes geeft de tweederde meerderheid die in veel belangrijke ge vallen behaald werd, een beeld van de wereldopinie. Hij kan zich moeilijk voor stellen, dat de leden van den raad van ministers van Buitenlandsche Zqken zich niet aan de uiting van deze mee ning zullen houden. Naar mijn mee ning is het verzoek der V.S. tot het houden dezer conferentie ten volle ge rechtvaardigd door het feit, dat de kleine staten ook een stem kregen. Frankrijk zal als „gastheer" 136.250.000 francs onkosten, gemaakt voor de vre desconferentie, voor zijn rekening ne men Molotof en de andere leden der Rus sische delegatie, zijn aan boord van de Queen EUsabeth op weg naar Amerika tot deelneming aqn de zitting der V.N. op 23 dezer. Deze zitting belooft belangrijk te wor den. In de eerste plaats is er de Bel- DUITSCHE VERKIEZINGEN. De uitslagen der verkiezingen voor districts- en gemeenteraden indeBrltsche zone van Dultschland zijn als volgt: Christelijk-Democratische Uunie: 3.518 zetels (11.029.953 stemmen); Sociaal-De mocraten 2 549 zetels (11.179.521 stem men); Communisten 139 zetels (2.413.419 stemmen). 70 80 procent den kiesge rechtigden bracht zijn stem uit. RAPPORT OVER ATOOMENERGIE. In een brochure der V.N. getiteld we tenschappelijke en technische aspecten van de cdntrole op de atoomenergie", worden de uitwerking van de ontdek king der atoomenergie op de mensche lijke samenleving en de gevaren, die zul len ontstaan, Indien er geen doelmatige maatregelen worden genomen tegen het gebruik er van voor veraletigingsdoel- elnden. aan een analyse onderworpen. GEEN PRIJSBEHEERSCHING MEER VOOR VETTEN EN OLIEËN IN DE V.S. Het bureau voor de prijsbeheersching in de V.S. heeft de controle op de prij zen van vetten en olieën opgeheven: De commissie voor de opheffing der maximumprijzen heeft, terugkomend op een tevoren genomen beslissing, me degedeeld. dat zij geen maximumprijzen meer zal instellen voor boter, kaas. melk en andere zuivelproducten, daar dit, al dus de commissie niet in overeenstem ming zou zjjn met de opheffing der maximumprijzen voor vleesch door pre sident Truman. Soerabaja. 26 Sept. 1946. „Amsterdam zou niet hebben gestaakt, Indien men begrip had van de werkelijke toestanden in Indië". De laatste dagen hebben wij ln de dag bladen kunnen lezen, hoe Nederland en meer speciaal Amsterdam reageerde op het vertrek van de 7 December Divisie onrust, ongeregeldheden, proteststakingen" Waarom deze beroering? Algezien van de enkele elementen, die nu eenmaal al tijd van de party zijn als er op straat wat „te doen" is. mogen we, gezien het ge beurde, toch aannemen dat ook veie Ne derlanders. die alkeerig zijn van demon straties en alles wat daarmee ln verband staat, afwijzend staan tegenover het zen den van troepen naar deze gebieden. Konden deze landgenooten zien, wat wij nu al maandenlang eiken dag mee maken, dan zouden zy, daar zijn w(J stellig van overtuigd, 't vertrek van de 7 December Divisie stellig niet tegen te werken. Hier in Soerabaja liggen wij met cenige duizenden militairen van land-, zee- en luchtmacht. Er zijn er onder ons, die graag naar Nederland zouden terugkeeren. De een heeft er die, de ander deze reden voor, doch en dat durven wy hier met een gerust geweten beweren er ls er onder ons niet één, die naar Nederland terug wil, omdat hij van oordeel is, dat wat onze weermacht hier doet. niet Juist is en ln strijd zou zyn met menscheiyk- heid en fatsoen. Zoo iemand ls hier ln Soerabaja onder de militairen niet te vln- d€Jn Nederland ls dit blijkbaar anders, zyn wy dan andere Nederlanders, da» onze landgenooten, die in het Vaderland achterbleven? en die nu ln beroering zyn over het vertrek van de 7 December Di visie? Stellig niet. De kans ïykt ons zelfs niet uitgesloten, dat Indien wij ln Neder land waren gebleven, er thans ook onder ons geweest zouden zyn, die ageerden te gen het vertrek van de Divisie. Dat wij hierover andere gedachten hebben, vindt zijn oorzaak ln het feit, dat wij. die hier nu reeds maandenlang zijn, die regelma tig ln nog nlot bevrijde kampongs komen, die dooTloopend ln nauw contact staan met de lnheemsche bevolking, weten wat er hier aan de hand is. Die wetenschap heeft ons doen besef fen, dat we dit volk niet in de steek mógen laten. Men kan het er al dan niet over eens zyn of wy ten opzichte van het Indonesische Volk een plicht hehben, die ons door de historie werd opgelegd, doch moeilijk zal men kunnen ontkennen, dat er hier op Java ln de nog niet bevrijde gebieden toestanden heerschen, welke voor de bevolking op den duur den ondergang beteekenen en die niets, maar dan ook niets uitstaan de hebben met begrippen zooals demo- ■cratie en vrijheid, waarmede ln de „re publiek" maar al te gemakkelijk wordt geschermd. Wy weten dat, wij hebben dat zelf ge constateerd. In Nederland heeft men die gelegenheid niet gehad en een deel van onze landgenooten daar houdt nog maar steeds koppig vast aan het begrip vrij heidsstrijd. zooals hetgeen zich hier af speelt door een groep Indonesiërs ge noemd wordt. Is het niet begrypelljk dat er Nederlanders zijn, die, wanneer zy het woord vryheidsstrijd hooren, direct den ken aan den strijd, dien zij 5 jaar lang tegen de Duitschers hebben gevoerd? Straks zullen de Jongens van de 7 De cember Divisie hier aankomen. Onder hen zullen er zyn, die met tegenzin voet aan wal zetten. Doch wij zijn er vast zijn overtuigd, dat zij na verloop van zeer kor ten tijd, na met eigen oogen gezien te heb ben, tot andere gedachten zullen komen. Evenmin als dat bij ons hef geval is. zal over eenlge maanden Iemand van de 7 December Divisie het betreuren naar In dië te zijn gegaan, omdat hy zich met het werk dat hier door onze weermacht wordt gedaan, niet kan vereenigen. Het zal met hen gaan zooals het ging met het groepje dienstplichtige onder officieren. die verplicht uitgezonden, on langs hier ln Soerabaja aankwamen, zy waren nu niet, wat men noemt, en hou- BINNENLAND. Op 61-jarigen leeftyd ls overleden dr. J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg, kinderarts te Middelburg-, tot voor' kort districtskinderarts voor Zeeland van de commissie voor de hygiëne van het kind. De overledene - was leider van het consultatie-bureau voor zuigelingen en kleuterverzorging ln Middelburg. Vllssin- gen en Zierlkzee. Hij was ln Zeeland een zeer geziene figuur. Te Noordscharwoude ls de 44-Jarlge mevr. Joh. Hand. moeder van 12 kinde ren, met een teil waschgoed van de trap van haar woning gevallen. ZM is aan de gevolgen overleden. Op het landgoed Deelerwoud", bij Lunteren. toebehoorende aan de familie Repelaer van Spykenlsse, ls een tractor, waarmede boomen uit het bosch werden gehaald, op" een tankmijn geloopen en ln de lucht gevlogen. De bestuurder, de 38- jarlge landbouwer H. L. B, uit Vaassen, was op slag dood De „Flying Dutchman" Rotterdam van de K.L.M. is gisteren voor een extra- vlucht van Schiphol vla New York naar Curacao vertrokken; aan boord bevinden zich 41 passagiers, gezagvoerder ls de heer Stroeve. De „Rotterdam" wordt voor- loopig op Curacao gestatlonneerd om dienst te doen op de iyn CuracaoNew York v.v. De bemanning aal drie maan den in West Indië biyven. De Prins Bernhard-kapel is gisteren met 2400 man nieuwe troepen van Rot terdam naar Indië vertrokken aan boord van de „Volendam". Ook .Hees" de bok was ln een soort livrei gestoken. gische klacht tegen Franco over het asyl-verkeer aan Degrell. Voorts zal Zuid-Slavië de zaak van Triëst aan hangig maken. De algemeene vergadering der V.N. zal geen aanbevelingen kunnen doen ten aanzien van de kwesties Spanje en Perzië tijdens de aanstaande conferen tie. Zy kan deze kwesties echter wel be spreken. Dit werd bekend, nadat de Veiligheidsraad er gisteren niet in ge slaagd was tot een beslissing te komen betreffende het opnemen van deze kwestie in het rapport van den secre taris-generaal aan de algemeene verga dering over zaken, die betrekking heb ben op het bewaren van den interna tionalen vrede en veiligheid. Deze twee problemen blijven derhalve op de agen da van den Veiligheidsraad. TSJECHOSLOWAAKSCH CREDIET IN AMERIKA GEBLOKKEERD. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft het door de export en importbank aan Tsjecho-Slo- wakye verleende crediet ad 50 millioen dollar geblokkeerd en den verkoop van Amerikaansche surplusgoederen aan dat land gestaakt. Een woordvoerder van het ministerie zeide, dat het crediet voor onbepaalden tijd was geblokkeerd, aangezien Tsjecho- Slowakye de bedoeling van de VB. bij het verstrekken van dergelijke credieten misverstaat en zich nog niet bereid heeft verklaard Amerikaansche staats burgers wegens rechten en eigendommen ln Tsjecho-Slowakye schadeloos te stel len. Reden voor het staken van den ver koop van surplusgoederen is. dat de economische toestand van Tsjecho-Slo wakije verbeterd is en dat land een over eenkomst met Roemenië heeft gesloten voor den wederverkoop van de surplus goederen. ONDERZOEK NAAR DEN ZELF MOORD VAN HERMANN GOERING. Een geallieerde commissie, onder voorzitterschap van een officier van het derde Amerikaansche leger, zal een on derzoek in verband met den zelfmoord van Goering instellen en rapport uit brengen aan den geallieerden bestuurs raad. Er zijn reeds verschillende theorieën ontworpen en men heeft bepaalde ge gevens gecombineerd. De gevangenis arts heeft verklaard, dat de gedachte aan den strop Goering met groote angst vervulde. Een officier van politie heeft mede gedeeld, dat Goering de laatste dagen heeft geweigerd lichaamsbeweging te nemen. ®ïet zou kunnen zijn, dat hy de capsule met vergif reeds in zijn bezit had en met het oog op de breekbaarheid geen risico wilde loopen. Security-offi cer majoor Teich acht de mogelykheid niet uitgesloten, dat de capsule, in een pannekoek gebakken, is overgebracht. In Duitschland schijnt de meening te overheerschen, dat Goering zich als een lafaard heeft gedragen. In officieele kringen is men echter zeer tevreden. NEDERLANDSCHE CHR. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL OPGERICHT Te Utrecht vond de oprichtingsverga dering plaats van den Nederlandsch- Chrïstelijken bond van Overheidsperso neel. Het geheele Chr. georganiseerde personeel in publieken dienst is nu In één organisatie vereenigd De secretaris van den Ned. Chr. bond van personeel in .publieken dienst, de heer P. Kapinga, werd tot voorzitter en de heeren H. Brouwer en J. Verkuil werden tot hoofd bestuursleden van de nieuwe organisatie benoemd. De nieuwe hond zal zich met zijn 20.000 leden aansluiten bij het Chr. nationaal vakverbond in Nederland. Gasbuizennet van 2000 K.M. ontworpen. (Van onzen correspondent te IJmuiden.). Een plan ls ontworpen voor een gas- bulzennet van 2000 K.M., waardoor ln de naaste toekomst van cenige groote cokesfabrleken uit, gas aan over het geheele land verspreid liggende steden en dorpen geleverd zal worden. Gemeenten, die een verouderde gasfa briek hebben, zullen deze kunnen opdoe ken en hun Ingezetenen in plaats daar van gas van de groote fabrieken kunnen leveren. Het is de bedoeling in een ver dere toekomst de gasvoorzifening van het geheele land door dezé groote cokesfa- brlek te doen geschieden. Het plan ls afkomstig van prof. dr. Ir. F. K. Th. van Iterson, oud-directeur der Staatsmijnen, die het denkbeeld heeft geopperd, ln ons land een groote cokes- Prins Bernhard. Officieel wordt medegedeeld, dat Z.K.H. Prins Bernhard op 18 October a.s,, in verband met maagklachten van niet-emstigen aard, voor enkele da gen ter observatie zal worden opgeno men in het stads- en academisch zie kenhuis te Utrecht. slost; Toen zy hoorden, dat zy naar het front moesten, wat de boot heelemaal aan. Veertien dagen zijn ze er geweest. We hebben, ze nu weer gesproken. Het ls ons geen 100, maar 500 procent meege vallen, zoo vertelden zé. Wij hadden niet gedacht, dat hët hier zóó was. Deze onderofficieren hebben brieven naar huis geschreven, waarin zij. naar wy veronderstellen mogen, eeriyk hun indrukken hebben weergegeven. Straks komt de 7 December Divisie hier. Opnieuw zal dan een groot aan tal Nederlandsche Jongens zien hoe de toestanden hier in werkeiykheid zyn. Een stroom van brieven zal naar Hol land gaan en ln deze brieven zal Am sterdam knnnen lezen, dat alle beroe ring van deze dagen voor niets ls ge weest, dat wy hier geen kolonialen oorlog voeren, doch op volkomen recht vaardige wyze rust, orde en recht trach ten te herstellen. Amsterdam zal dan tevens kunnen lezen hoe de bevolking ons daarby helpt, hoe zy om onze be scherming vraagt. Een bescherming, die wil ze helaas maar al te vaak moeten onthouden, om dat wij nog niet talrijk genoeg zyn voor onze grootsche taak WIJ wachten op de 7 December Divisie, de lnheemsche bevol king wacht met ons onder vaak uiterst moeilijke omstandigheden, zooals b.v. op Madoera, waar eiken dag tientallen Ma- doereezen langs de wegeh sterven van den honger. Eens, nog niet zoo heel lang ge leden, gebeurde dit ook ln Amsterdam. Er was een oogenblik, dat de bevryding van Amsterdam geen uur meer uitgesteld mocht worden. Thans is Indië in nood. Zal Amsterdam op zich laten wachten? P. industrie te vestigen. Bestaande cokes- fabrieken van de Staatsmijnen, het Hoog- ovenbedrijf te IJmuiden' zullen worden uitgebreid, elders zullen groote cokes- fabrieken gevestigd worden. Deze zullen voldoende gas produceeren om het ge heele land te voorzien. Met de uitvoering van dit plan wordt reeds nu een begin gemaakt. Het depar tement voor Verkeer en Energie heeft ongeveer 170 K.M. „petrolpipes van de Engelsche overheid gekocht, welke pijpen reeds verwerkt worden. Van deze 170 K.M. ligt 100 K.M. opgeslagen op de terreinen van de N.V. Plaatwellery te Velsen. Door dit bedryf worden de pypen op maat ge sneden en voorzien vaij laschmoffen, om ze ter plaatse aaneen te kunnen lasschen. Bovendien worden de pijpen door de N.V. Plaatwellery gebeitst en daarna ge- asphalteerd, Een ander gedeelte van de aangekochte 170 KM. wordt bij andere fabrieken geasphalteerd. DE EERSTE LEIDINGEN WORDEN GELEGD. Een der eerste steden vêrmoedeiyk wel de teerste die haar gas door zoo'n lange pypleldlng zal ontvangen ls Hoorn en de leverancier ls het Hoogovenbedrljf te Velsen en reeds ls met het leggen van de pyplejjilng een begin geinaakt. Ook ln het centrum van het land komt een dergelijke leiding. Hét plan bestond, ook een leiding te leggen van Groningen naar Assen, maar hier heeft St. Bureaucratius er een stokje voor gestoken. De provincie Drente heeft er bezwaar tegen gemaakt, omdat zij er een schending van de provinciale autono mie ln ziet. Voorbereidingen waren reeds gemaakt, maar nu zal het werk een Jaar uitgesteld moeten worden. Voor de tweede helft van de 11de pe riode (13 t.m. 26 Oct.). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB. KC 610 629 Suiker, 750 gram suiker, boterham- strooisel of 1500 gram jam, stroop enz. 623 Algemeen, 50 gram thee. 632 Algemeen, 2 K.G. appelen of peren, BONKAARTEN KD, KE 610 129 Suiker, 250 gram suiker, boterham strooisel of 500 gram jam, stroop enz. 130,131 Algemeen, 250 gram suiker, bo terhamstrooisel of 500 gram Jam, stroop, enz. 132 Algemeen, 2 K.G appelen of peren, TA-BAKSARTIKELEN ENZ. T 52, 2 rantsoenen tabaksartikelen. Op de bonnen voor fruit kan men met ingang van Maandag 21 October appelen en/of peren betrekken by een winkelier ln groente en/of fruit of by een markt- of straathandelaar. Vóór-Inlevering dezer bonnen heeft dus, ln afwyklng van het geen tot nu toe geschiedde niet plaats. De frultbonnen blijven geldig t.m. 9 November. Op de bonnen voor suiker en thee kan met Ingang van Vrydag 18 October wor den gekocht. RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot Vrijdagavond: Nog steeds over vrilwel het geheel® land uitgebreide wolkenvelden. Over wegend droog weer met weinig wind. Zelfde temperatuur. Honderduizenden sigaren gingen verloren. ZWARE BRAND TEISTERDE KAVEEWEE-FABRIEKEN. Gisternacht Is een zware brand uit gebroken in het hoofdgebouw der Ka- veewee-sigairenfabrieken aan de Bad huisstraat te Roosendaal. Het vuur is ontstaan ln de z.g. oude fabriek, waar in zich de kantoren, magazynen, in- pak-afdeeling. expeditie en droogka- mers bevinden. Toen de brandweer met groot mate rieel arriveerde, sloegen de vlammen reeds door het dak naar buiten en reeds toen stond vast, dat de „oude fabriek" niet meer te redden zou zyn. Behalve de kantoorinventaris, het ar chief, de inventaris van de expeditie- afdeeling en van de droogkamers enz., is ook een aanzienlijke party sigaren (naar schatting eenige honderdduizen den) verloren gegaan. De schade is zeer groot. Voor zoover de situatie kon worden overzien, zal het bedryf geen stagnatie behoeven te hebben. De te verwerken tabakken lig gen elders opgeslagen en de sigarenma- kery, waarin ongeveer 400 menschen dageiyks werken, heeft nagenoeg niet geleden. MEVR. SCHERMER HORN EN MEVROUW VAN POLL NAAR INDONESIË. Zondag aa. zullen mevrouw B. Scher mer hornRook en mevrouw M. A. van PollSmltz per K.LjM.-vliegtuig naar Batavia vertrekken, teneinde zich. by haar echtgenooten te voegen. Twee inwoners van Enschede veroordeeld. In het proces te Gronau is gisteren uitspraak gedaan tegen twee inwoners van Enschedé. Smelt werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar onder be paling, dat het tydstip, waarop de straf wordt geacht in te gaan, begint met het oogenblik van grensoverschrijding van Duitschland naar Nederland, zoo- dra van Nederlandsche zyde maatre gelen tot zyn terugkeer naar Neder land zijn genomen. Voorts tot een boete van 50,000 r.m., bij nie't betaling te vervangen door twee jaar gevange nisstraf. Voor de in vrijheidsstelling van Smelt moet de boete langs offici- eelen weg. rijks- of deviezenbank, wor den betaald. Verder werd bepaald, dat Smelt gedurende vyf jaar niet in de Britsche zone van Duitschland mag komen. Broen kreeg eveneens twee jaar ge vangenisstraf onder de zelfde bepalin gen die voor Smelt gelden. Ook hij mag de eerst vijf jaar niet in de Britsche zone van Duitschland komen. De Duitscher Terstege kreeg een boe te van 10.000 r.m. en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee jaar. Hierna werd de zaak behandeld te gen den fabrieksdirecteur H. J. Blij- denstein uit Enschedé, die op verzoek van onze regeering naar Duitschland VLIEGTUIG VAN RIJKSLUCHT VAARTSCHOOL MAAKT NOODLANDING. Gistermiddag moest een vliegtuig van de Rijksluchtvaartschool te Gilzeryen een noodlanding maken onder Warga in Friesland. Het vliegtuig had voor de stad Leeuwarden strooibiljetten uitgeworpen in verband met de aldaar te openen tentoonstelling van de Marine. De piloot bleef ongedeerd, maar het toestel werd aan den neus ernstig beschadigd. Te voren had het toestel reeds een noodlan ding op het Leeuwarder vliegveld moe ten maken. In strafmaat echter géén wijziging. Bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen Arnold Meyer, deelde deze op een vraag van den president mee, dat hij na de opheffing van Na tionaal Front een landbouw- en cham- pignonbedrijf heeft gehad. Van zyn or ganisatie bleven kleine groepjes be staan. Hy merkte verder op, dat hij geen aanhanger der Duitschers is geweest. Hij verwees in dit verband ook naar zijn uitlatingen ten opzichte der N.S3. die hij van Duitsche zoollikkerij be schuldigde. Hy zeide van meening te zyn, dat niemand zulke fel anti-Dult- sche redevoeringen heeft gehouden als hij. Ook in zyn artikelen is zijn anti- Duitsche gezindheid herhaaldelijk ge bleken. Men voelde steeds onmiddellyk, wie er in artikelen bedoeld werden. Zoo heeft hij herhaaldelijk op het matje moeten komen. Hy Is vier maal gear resteerd. Gisteren is de militaire luchthaven en vllegsohool Woensdrecht (bil Roosen daal) geopend. Generaal-majoor Durst Briti ls gisteren te Batavia aangekomen. Volgens de verkeersongevallen-sta tistiek eischte het wegverkeer ln ons land ln de eerste acht maanden van dit Jaar 712 dooden en 3931 zwaar gewonden. De cijfers over de zelfde periode van 1938 waren 426 dooden en 2945 ernstig gewonden. Kolonel D. Asjes, lid van de commis sie tot samenvoeging der luchtmachten, zal morgen naar Ned.-Indië vertrekken voor besprekingen over luchtvaartaangele genheden. 7 November as. wortlt hij weer op Schiphol terugverwacht. By de N.V. Exportslachtèry Welling te Borculo zyn uitgebreide zwarte trans acties ontdekt, welker 'omzetten ln de duizenden loopen..Het betreft hier afval- vetten. slachtafvallen. vaten, machines en diverse grondstoffen. Op verhandelde vaten werd 300 pet. winst gemaakt. De zoogenaamde „zwarte kas" is ln beslag genomen. Het onderzoek strekt zich reeds tot tal van gemeenten over het -geheele land uit. BUITENLAND. Japans keizer Hirohito heeft een bezoek gebracht aan generaal Mc Arthur op de Amerikaansche ambassade te Tokio. Het bezoek duurde 2 uur. Uit Athene wordt gemeld, dat ge wapende benden ln Noord-Griekenland, al plunderend, hun winterkwartieren ln de bergen gaan betrekken. Volgend voorjaar zal een internatio nale conferentie worden gehouden over een nieuwe verdeeling van radio-golf lengten. In België zullen de slagers Maandag a.s. In staking gaan. Voor zieken zal de vleeschvoorzlenlng doorgadn. Ook de Belgische Kamer heeft haar vertrouwen in de regeering uitgesproken er wel met 9984 stemmen. William Green is tydens het congres der „American Federation of Labour" te Chicago als president van deze organisatie herkozen. Hy zal hiermede deze functie voor de 24ste maal bekleeden. Te Tuxpan, een der dichtst bevolkte voorsteden van Vera Cruz (Mexico) zyn by overstroomingen door grooten regen val meer dan 50 personen omgekomen. Talloozen werden gewond en voor mil. lloenen pesos materleele schade ls aan gericht. Op de Sovjet-begrooting wordt 72.000 millioen roebel gevraagd voor de defensie. (d.I. 22 pCt, der begrooting) tegen 5000 millioen voor wetenschappelijk onderzoek. Tegen Dalvege. den voormaligen „protector van Bohemen en Moravlë" als opvolger van Frank, ls te Praag de dood straf geëischt. In Engeland blijft men den bouw van alumlnlum-hulzen stlmuleeren. Men hoopt ln Febr. a.s. 1200 woningen p. week te kunnen fabriceeren. De Fransche politie is erin geslaagd een einde te maken aan een handel ln goud en deviezen, waarmee een bedrag van eenlge tientallen mlllloenen francs gemoeid was. De Britsche minister van financiën, Hugh Dalton, heeft verklaard, dat Enge land met een of twee Jaar het tekort aan voedsel, kleeding, steenkool, staal en naar hij hoopte ook huisvesting, te bo ven zou riln gekomen. VORRINK DE SCHULDIGE. Hy verklaarde zichzelf de dupe te gevoelen van een bepaalde agi tatie. Zyn arrestatiebevel heeft hy te danken aan Vorrink. Te gele- genertyd zal spr. zyn bezwaren tegen Vorrink tot uiting brengen. Diens houding na de bevryding is een pose om zijn miserabele houding tydens de bezetting goed te praten. De advocaat-fiscaal, prof. mr. Ran- gemeyer, zeide te willen, aannemen.dat requirant niet pro-Duitsch was en va derlandlievend. Maar hy heeft moed willig een politiek ten voordeele van Duitschland gevoerd, welke afweek van de politiek van de wettige regeering van ons land. Hij heeft zeker dingen gezegd, waar aan Nederlanders zich vastklemden en dat moet de strafmaat beïnvloeden, zooals het dat ook gedaan heeft. Spreker achtte de hoofdstraf 5 jaar gevangenisstraf welke door het Bossche Hof is opgelegd, juist en re- quireerde verder tot ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. De bijzondere raad zal over vier we ken uitspraak doen. LANDELIJKE VEREENIGING AUTO RIJSCHOOL-ONDERNEMERS OPGERICHT. De Nederlandsche auto-rijschool-on- dernemers hebben zich vereenigd in de vakgroep personenvervoer-langs-den weg. Er zijn kringbesturen geformeerd en daaruit is een sectiebestuur geko zen. Samenwerking is verkregen met de districts-secrétarissen van genoemde vakgroep, zoowel als met de rijksinspec- teurs van het verkeer in de diverse di stricten. 1 De vakgroep personenvervoer-langs- den-weg heeft in dit verband een eigen examencommissie ingesteld. De „KNAC" en „ANWB" verklaarden accoord te kunnen gaan met de door genoemde vakgroep te stellen eischen aan de tech nische bekwaamheden van den instruc teur en het materieel Er is sedert 1 September j.l. een reglement in wer king voor bij de vakgroep aangesloten auto-ryschool-ondernemers en er zijn eischen waaraan de les-auto's moeten voldoen. EEN NIEUWE FEDERATIEVE VEREENIGING „PRO REGE". In een te trecht gehouden vergade ring heeft de fusie haar voltooiing ge vonden tusschen den Nederlandschen Mi litairen Bond en „Pro Rege" met ingang van 1 Januari 1947, zoodat van dien datum af slechts gesproken kan worden van den Nederlandschen Militairen Bond „Pro Rege". Een hoofdbestuur werd sa mengesteld bestaaade uit negentien leden met Jhr. D. W. Slckinghe als voorzitter. was gegaan om te zien of Duitschland textielmachines zou kunnen leveren en de dringend noodige onderdeelen zou kunnen verschaffen. Hy zelf had by de opdracht geen belang. Opruiende taal van Soetomo. HIJ NOEMDE WAPENSTILSTAND NIET GELDIG. Gisteren heeft de extremistische ra diospreker Soetomo een verklaring in den aether gezonden, welke door radio- Djogjakarta her-uitgezonden is. In deze verklaring richt Soetomo zich tot de Indonesische delegatie te Bata via met het verzoek „al haar ervarin gen van het laatste jaar uit den strijd tegen het imperialisme - in het bij zonder de ondervonden euveldaden - tydens de onderhandelingen betreffen de den wapenstilstand te berde te bren gen". „Het volksleger en in het byzonder de B.P.R I, (Barisan Pelopor Repoeblik Indonesia"; ongeregelde „stoottroepen", niet onder controle van de T.R.I.) zyn opgeroepen den stryd 'voort te zetten en dezen niet te staken dan wanneer ik zelf daartoe het bevel geef. De wa penstilstand - zeide hy - is niet geldig! Republikeinsche kringen in Batavia spreken er openlijk hun verwondering over uit, dat radio-Djogjakarta in de nieuwsberichten van gisteravond deze opruiende woorden van Soetomo heeft uitgezonden, vooral daar deze zoo ge heel en al in strijd zyn met de huidige sfeer. Republikeinsche autoriteiten geven echter geen commentaar, daar zij al leen het radiobericht kénnen, Soetomo's redevoering "kwam van zijn eigen zender, radio Pembrontakan, wel ke zich naar alle waarschijnlijkheid in de buurt van Soerabaja bevindt. DINER IN IIET PALEIS RIJSWIJK.' Voor de eerste maal na de bevryding hebben Indonesische ministers een ult- noodiglng om te dlneeren ln het paleis Ryswljk te Batavia aanvaard. Acht republikelnsohe ministers, t.w. SJahrir, SJarlfoedln, Soedarsono, Socsanto, Roem, Natslr, Lelmena en Hadji Agoea Sallm, zullen aan een diner aanzitten met de leden van de commissie-generaal dr. P. J. A. Idenburg, Graaf van Bylandt en dr. P. j. Koets (politieke adviseurs van dr. Van Mook) en generaal Spoor, terwyi van Britsche zijde aanwezig zullen zyn de heer Michael Wright (plaatsvervangend commissaris voor Zuid-Oost Azië), gene raal E. C. Mansergh en Robert D. Forman (chef van den staf van de geallieerde strydkrachten ln Indië). Ingezonden Mededeeling die sluipende, genieree rheumatische pijnen. Het zyn "de onzuiverheden ln het bloed, die U belagen. Wapen U daar tegen. Volg de weldadige Kruschen- kuur. Met Kruschen Salts - de heilzame Engelsche 'samenstelling van de zes minerale zouten- die Uw gestel noodig heeft. In dit klimaat en in dit jaar- getyde des te méér. F a br. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Voor anderhalf millioen oorlogsmateriaal geleverd. Voor het Amsterdamsche Bijzondere Gerechtshof stonden terecht de 71-ja- rige Arnaud H. baron van Hardenbroek van Ammerstol uit Haarlem en de, 48- jarige dr. Hendrik A. Marcus, resp. pre sident-directeur en directeur van de N.V. Kalkzandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom. Hen was ten laste gelegd economische collaboratie in dien zin dat zy tusschen 10 Mei 1940 en 5 Mei 1945 hun fabriek hebben doen werken ten behoeve van de Duitsche luchtmacht, vooral voor den bouw van scherfmuren, cantines, han gars etc. op Duitsche vliegvelden in ons land. Tydens de behandeling heeft de president, mr. A. C. P. Ruys een aantal brieven voorgelezen, welke de directie aan -velerlei Duitsche autoriteiten had gezonden. Deze brachten den advocaat fiscaal er toe in zijn requisitoir te spre ken van „de weerzinwekkende wijze waarop verdachten gebedeld hebben om werk voor de vliegvelden". De totale leveranties, directe en indi recte orders voor de Duitschers beliepen 1VL> millioen gulden, hcewel het bedryf steed is moeten worden ingekrompen en in 1944 nog slechts 10 van den voor- oorlogschen omvang had. Met het oog op diens hoogen leeftyd eischte mr. W. P. Bakhoven tegen baron Hardenbroek 1 jaar met ontzegging van het recht tot het werkzaam zijn in de steenindustrie en ontzetting uit de po litieke rechten vcor het leven. Tegen dr. Marcus eischte de adv.-fiscaal 4 jaar met eveneens ontzetting uit het recht op terugkeer in gelijke functie en de poli tieke rechten voor den tijd van 10 jaar. Uitspraak over 14 dagen.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1