LEIDSCH DAGBLAD Wapenstilstand in Indonesië bereikt Frankrijk aanvaardt de nieuwe grondwet Kardinaalshoed voor Mgr. de Jong De nacht der versehrikldng ver j aart Een jaar geleden begon de interneering Beul van Amersfoort voor zijn rechters Met een enkel woord De wapens *neer Sneller dan de meest optimistische toeschouwer voor mogelijk had gehou den, hébben de besprekingen te Batavia tot het in eersten' aanleg beoogde doel geleid: er is een wapenstilstand gesloten en dat lijkt ons een primaire voor waarde voor en tevens een hoopgevend voorteeken van een vreedzame oplos sing van het conflict. Hoe dit conflict is ontstaan en wel licht onnoodig versoherpt, hoe lïet waar schijnlijk voorkomen had kunnen wor den, wij zullen er op dit oogenblik niet verder over uitweiden, doch, slechts het onbetwistbare bestaan ervan constatee. ren. Noch het Nederlandsohe. noch het Indonesische belang wij wezen er bij herhaling op hoezeer beide belangen pa rallel gaan is gediend bij een voort during van dit conflict en daarom ver heugen wij ons van harte over dezen eersten, doch belangrijken stap op den weg naar herstel der goede betrekkin gen. Uit den aard der zaak is het van be lang te weten, op welke basis overeen stemming werd bereikt, omdat de mate der voldoening daarover mede wordt be paald door aard en omvang der conces_ sies, welke terwille van het doel van deze of gene zijde werden gevraagd en van de offers, welke daarvoor door beide partijen moesten worden gebracht. De 'karige, tot dusverre hierover be schikbare gegevens, verhinderen voorals nog de vorming van een definitief oor deel, doch zij veroorloven wel de uiting van een spontane reactie en deze kan niet anders zijn dan eene van vreugde over het in het huidige stadium bereikte resultaat. Bijzondere voldoening wekt daarbij de passage, dat Sjahrir erin is geslaagd zijn landgenooten te overtuigen van de nood zakelijkheid af te zien van hun aanvan- kelijken eisch tot staking van de Neder, landsche troepenuitzendingen naar In- dië. Onze troepen gè&n niet naar Indië om er een kolonialen oorlog te voeren. Onze militaire taak is uitsluitend het overnemen van een tot dusver aan het Geallieerde Commando verstrekte op dracht, n.l. het handhaven van orde en rust en het garandeeren van veiligheid en recht aan alle bevolkingsgroepen in de onder ons gezag staande gebieds- deelen. Welke middelen de Nederlandsche re geering noodig oordeelt om deze garantie onder alle omstandigheden in vervulling te kunnen doen gaan. is inderdaad, of schoon mede een Indonesisch belang, uitsluitend en alleen een zaak van de daarvoor verantwoordelijke Nederland sche regeeringsorganen. De conferentie te Pankal Pinang SLOT-REDE VAN Dr. VAN MOOK. Na het aannemen van diverse reso luties is de conferentie te Pangkal-Pi- nang gesloten. Dr. van Mook sprak hierbij een rede uit, waaraan wij het volgende ont-leenen: „Ik mag wel zeggen, dat deze con ferentie iïi een heel wat opgewekter stemming en met meer vertrouwen in de toekomst eindigt dan zü be gonnen is. Alleen al hieruit zouden wij mo gen concludeeren, dat zij een succes is geweest. Overal kan men opmerken, dat op rechte pogingen worden gedaan om de wegen te vinden, waarlangs de nieuwe gemeenschap in Indonesië zich snel en op bevredigende wijze kan ontwikke len. Een definitieve bijdrage is geleverd tot het uiteindelijk project, welke zoo wel voor de regeering als voor iedere groep afzonderlijk van groote beteeke- nis is. De minderheden hebben ver klaard, dat zij, evenals de andere In donesische groepen, medeburgers van den nieuwen staat willen worden. Zy zijn ervan overtuigd, dat vrijheid en zelfstandigheid slechts kunnen duren, indien iedere burger verzekerd kan zijn van zijn grondrechten". Dr. van Mook vervolgde: „Noch on bekookte uitlatingen van „Indië in Nood" noch strakke, onbuigzame con- stitutioneele dogmatici, die menschen en gebeurtenissen willen beoordeelen volgens door menschen gemaakte re gels van een oud spel, hebben zich op deze conferentie doen hooren". Zoo lang als er kloven blijven be staan tusschen de bevolkingsgroepen op grond van verschillen in ras of ge boorteland. zoo lang individuen op ge beurtenissen reageeren als leden van bepaalde radicale groepen, zoolang zul len conflicten de harmonie en de sa menwerking blijven vertroebelen. Alles wordt door de regeering gedaan om ras-conflicten uit te bannen, en ik mag, naar ik hoop. aannemen, dat al diegenen, die aan deze conferentie heb ben deelgenomen het hier gewonnen in zicht en vertrouwen in him eigen milieu en daarbuiten zullen verspreiden. Ik besluit dan met den wensch, dat wij spoedig tezamen het bouwen van ons huis zullen voortzetten, totdat het we- dero,ni een sieriad is. DE „KAREL DOORMAN" TE TANDJONG PRIOK. Het Nederlandsche vliegtuigmoederschip de „Karei Doorman" ls heden de haven van Tandjong Priok blnnengeloopen. 85ste Jaargang MAANDAG 14 OCTOBER 1946 No. 25905 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorsc, J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 .per 3 maanden; 26 oents per week Tel. Directie en Administratie: 25C41 Tel. Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Aneta meldt uit Batavia: De bijeenkomst van de wapenstilstandscom missie is hedenochtend na een zitting van ongeveer drie uur kort voor 12 uur plaatseiyken tyd beëindigd en een wapenstilstand is hedenmiddag tot stand gekomen. United Press meldt uit Batavia: De beslissing om een militaire wa penstilstand te teekenen werd vanoch tend bereikt op een bijeenkomst van ongeveer 3 uur, die gehouden werd door Sjahrir en Schermerhorn, te zamen met hun militaire adviseurs in' de woning van den Britschen consul-generaal on der voorzitterschap van Lord Killearn. De overeenkomst werd bereikt, toen Sjahrir er vanochtend in ge slaagd was, om de Indonesische mili taireleiders er van te overtuigen, dat zy er van moesten afzien, om voor het staken van het vuren als eerste eisch te stellen, dat geen verdere Ne derlandsche troepen naar Indonesië gezonden zouden worden. Van zijn kant gaf Schermerhorn de verzekering, dat de Commissie-Gene raal de beperking van het getal der Nederlandsche troepen voor Indonesië zou bespreken, evenals de nauwkeurige begrenzing van hun taak, zoo de getee- kende wapenstilstand effectief wordt door het bevel tot het staken van het vuur, welk bevel ten gevolge van tech- Het vredesverdrag met Hongarije. Zaterdag is het vredesverdrag met Hon garije ter plenaire zitting te Parijs be handeld. De clausules omtrent de grenzen en de legersterkte, alsmede de politieke clausu les, werden in een half uur tijd aange nomen. Een Amerikaansch voorstel om de herstelbetalingen ten laste van Hongarije te verlagen tot 50.000.000 pond (aanvan kelijk voorgesteld bedrag 75.000.000 pond) is niet aanvaard. De schade, toegebracht aan goederen der Vereenigde Naties, zal voor 75 vergoed moeten worden. (Dit komt in alle vijf de verdragen te staan). Dit werd met twaalf tegen zes stemmen en drie onthoudingen goedgekeurd. Wisjlusky, Molotof's plaatsvervanger, is per vliegtuig naar Moskou teruggekeerd. uische moeilijkheden de eerste paar dagen nog niet verwacht wordt. Een wapenstilstandscommissie, sa mengesteld uit hooge Britsche, Neder landsche en Indonesische officieren is belast met de taak, om onmiddellijk de wapenstilstandsovereenkomst uit te werken en de daarop betrekking heb bende bevelen aan de plaatselijke mili taire commandanten uit te vaardigen. De wapenstilstand omvat naar schatting 20.000 man Britsche troe pen, 50.000 Nederlandsche en een on bekend aantal Indonesische stryd- krachten, naar men gelooft, minstens 100.000 man sterk. Montgomery en Eisenhower in een ongebruikelijke kleedij, bij de plechtig heid in de Cambridge-universiteit, waar zij eere-doctoraten in ontvangst namen. Met kleine meerderheid! 30 pet stemt niet. Het Fransche volk ls gisteren'ter stem bus gegaan om te oord.eelen over het nieuwe grondwets-ontwerp, dat onlangs door de commissie voor de grondwet ls samengesteld en door de Nationale Ver gadering is goedgekeurd. Het Agence France Presse schat, dat dertig procent van de kiesgerechtigden niet ls opgeko men. Volgens een Reuterbertcht uit Parijs ging daar 81 procent van kiezers naar ae stembureaux. De kiezers stonden voor een moeilijke keus. Zij zijn, aldus een Reutercorrespon- dent, ln de war gebracht door de houding van generaal de Gaulle en Herrlot, leiders van de radicaal-socialisten, die „neen* advlseeren en de houding der drie groote partyen, communisten, M.R.P, en socia listen, die het „ja" advlseeren. Hoe merkwaardig gestemd werd blijkt uit het voorbeeld van de stad Straatsburg, den bolwerk van conservatieven en MJt.P. Gisteravond om tien uur bleek, dat daar ongeveer 60.000 stemmen waren uitge bracht (voor het meerendeel „neen"- stemmen) en dat naar schatting 53.000 klesgereohtigden niet gestemd hadden. Het eerste volledige resultaat kwam van het grensdepartement Belfort. Hier werd het grondwetsontwerp verworpen met 17.786 tegen "16.681 stemmen. Hier was slechts vijf procent van de kiezers niet opgekomen. De stad Parijs heeft het grondwetsont werp verworpen. Er werden 682.553 „neen" stemmen uitgebracht tegen 609.692 „ja"- stemmen. In tegenstelling daafm.ee heb ben de. voorsteden,met Inbegrip van de zoogenaamde „roode gordel" een „Ja"- overwInning geboekt van 609.946 tegen 381.409 stemmen. In het departement Haute Marne, waar generaal de Gaulle woont, viel het grond wetsontwerp met, 47.496 tegen 30.083 6temmen. Het eindcijfer zonder Corsica 9.200.467 ja, 7.790.476 neen, 7.776.893 onthoudingen. Bij het referendum in Mei werd de voorgestelde constitutie met 1.488.059 stemmen voor en 9.327.073 stemmen te gen verworpen. 5.490.205 stemgerech tigden onthielden zich toen van stem ming. De communistische, socialistische en andere linksche bladen zijn niet ent housiast. Gaston Palefski, de woord voerder van De Gaulle, noemde het resultaat van hetreferendum „een mo- reele overwinning voor De Gaulle". Paul Reynaud, de vroegere premier, sprak van „een belangrijke moreele ne derlaag van de drie groote partyen en de regeering". De uitslag van het referendum met zyn groot aantal onthoudingen en wei gering van de meerderheid der M.RJ?.- leden om zich by hun leiders aan te sluiten, kan verstrekkende gevolgen hebben by de verkiezingen in Novem ber. Tenzij premier Bidault leider van den anti-Gaullistischen vleugel der M. RP., voor November zyn party-aan hangers nieuw enthousiasme kan inbla zen. is het mogeiyk, dat zyn party ten gunste van de communistische party van de eerste plaats in het nieuwe parlement wordt verdreven, waardoor het niet uitgesloten is, dat Frankrijks volgende premier de communistische leider Maurice Thorez zal zyn. Nu de nieuwe constitutie van kracht is, zal Frankrijk 10 November voor de vyfde maal in minder dan 13 maan den ter stembus tijgen, thans om vol gens het systeem der evenredige ver kiezing voor vyf jaar een parlement te kiezen. WEERBERICHT. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond:1 Meest geheel bedekt tot zwaar be wolkt. Geen neerslag van beteekenls. Zelfde temperatuur als vandaag. Tij delijk wat toenemende wind tusschen West en Noord. VRIJHEID VOOR LANDEN EN INDIVIDUEN. Bernhard Baruch, de Amerikaansche afgevaardgide in de commissie der V. N. voor de atoomenergie, heeft in een rede te New York o.m. het volgende gezegd: „De V. S. moeten de pas be vrijde volken de verzekering voor hun vrijheid geven. De wereldvrede is ten nauwste verbonden met de wereld- vryheid. Vrijheid beteekent het recht van vrije meeningsuiting en het recht van de volken om een regeering omver te werpen, die zy niet willen hebben. Deze rechten van vryheid moeten in stand gehouden worden niet alleen on der de enkelingen, maar ook onder de landen, wy staan er op, dat wy kun nen komen en gaan naar believen, om niet ondervraagd te worden inzake on ze houding zoolang wy geen inbreuk maken op andermans rechten. Dit geldt niet alleen ons als enkelingen maar ons als natie. CHURCHILL GAAT EEN BOEK SCHRIJVEN. Volgens de ..Daily Herald" heeft Win ston Ohurchlll eindelijk beslóten een boek te schril ven over den achtergrond van den oorlog. De voorbereidingen voor het ver vullen van deze taak. die naar venvacht wordt, minstens twee Jaar ln beslag zal nemen, zouden reeds getroffen zl1n. Het boek zal volgens dit blad uit twee of drie deelen bestaan en veel tot nog toe nlet- gepubllceerde historische documenten bevatten. Plechtige overhandiging door den Paus. Zaterdagmorgen heeft in de con sistorie-zaal van het pauselijk bui tenverblijf Castel Gandolfo in Vati caanstad de plechtigheid plaats ge had, waarbij aan Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, de kar dinaalshoed werd overhandigd. By de plechtigheid waren aanwezig de Ned. gezant by den Heiligen Stoel, jhr. mr. M. W. van Weede, de Ned. zaakgelastigde te Rome, mr. W. J. G. baron Gevers, talrijke kerkelijke en wereldiyke hoogwaardigheidsbekleeders alsmede de voltallige Ned. kolonie te Rome. De plechtigheid werd voorafgegaan door een particuliere audiëntie by den Paus, die 25 minuten duurde. Pius XII hief na afloop van de cere monie zelf het Te Deum aan, dat door de aanwezigen werd overgenomen. De Paus heeft eveneens het gebed .Super electum cardinalum" gezegd. Voordat hij de consistoriezaal verliet, onderhield de H. Vader, die gevolgd werd door den Kardinaal, zich met de aanwezigen, onder wie de Ned. gezant by het Vaticaan en de Ned. zaakgelas tigde in Italië, alsmede met leerlingen van het Nederlandsch college en Ne- derlansche officieren. Onder de aanwe zigen bevonden zich voorts mgr. Smit, kanunnik van St. Pieter, pater Hoots, generaal der paters Witheeren en de rector van het Observatorium van het Vaticaan. In het Ned. College heeft vervolgens een receptie plaats gehad, waarby velo autoriteiten tegenwoordig waren, o.w. de Ned. ambassadeur jhr. mr. M. W. van Weede en de Pauseiyke Internun tius te Den Haag, mgr. Giobbe. De söhrijver van. dit artikel, een oud-stadgenoot, was ln de Jaren, welke aan den oorlog met Japan voorafgingen, hoofd van het flnan- clëele departement van het Sulta naat Jogjakarta. Eenige weken geleden repatrieer de hi1 met zijn gezin, na bijna 4 Jaar gevangen te zyn geweest. Hij zag het Javaansche nationa lisme, dat thans in den nog on- vasten vorm der republiek aan het uitkrlstalliseeren ls. gestaag groeien en wortel slaan in hoofden en har ten zijner naaste medewerkers. In den nacht van 12 op 13 October, nu een jaar geleden, is een schrik over Java geschreden: duizenden Nederland sche mannen werden van hun bed ge licht en gevangen genomen, Nederlan ders, die uit Japansche interneering zich met hun gezinnen hadden hereenigd en mannen, die door den Jap waren vry- gelaten. Zij hadden 15 Augustus of daarna, toen de capitulatie in het Oos ten bekend werd, gejuicht, maar de uit bundigheid was reeds lang gaan liggen, want het was ieder duidelijk, dat het op Java niet goed ging, erger: den ver keerden kant op ging. Lang gekoesterde hoop ging op m rook, die aanvankelyk de contouren der republiek vërwxi^de, maar na het op trekken der sluiers werd de ravage na Japan's wanbeleid alras duidehjk. Wat een tegenstelling in het begin tusschen den dag der Japansche bezet ting en de capitulatie: in Maart 1942 één machtige jubel golft over het Ja vaansche land om den „bevryder in te halen en een bittere droefheid maakt zich meester van den Nederlander, die zich realiseert met hoe diepe haat ons bewind zich had beladen, Augustus 1945: Java herademt bij den val van den zich als tyran ontpopten verlosser, de Neder lander verheugt zich op zijn beurt op ae thans op handen schijnende bevrijding en lykt voor 'n groot deel Maart 42 te zyn vergeten, wel is waar stellig niet geheel, want 't voornemen om 't beter te doen dan voorh., mocht in denkende kringen algemeen geheeten worden, hoe wel velerlei nuance haast tastbaar was dus allerminst eenstemmigheid bestond ten aanzien van het „hoe". De dagen van afwachten rijgen zich aaneen, de Nederlander in Java's bin nenland ziet reikhalzend uit naar de komst van den bevryder en 'leeft moei zaam in de uiterst verwarde situatie, die economisch het leven zorgeiyk maakt en voorshands zonder perspectief blijft. De Javaan, van zyn opluchting bekomend, herinnert zich steeds helderder de volks reactie van Maart '42, voelt de aarze ling der overwinnaars en schaart zich in groeiende drommen aan de zijde van hen, die politieke munt trachten te slaan uit het optredende gezagsvacuüm. Zeker is, dat 3të jaar intensieve Japan sche propaganda, druipend van blan- kenhaat, de door den vijand gehoopte en gewenschte nawerking heeft. Weldra teekent de situatie zich zoo af, dat de hand over hand toenemende blanken penetratie een dreiging zou kunnen wor den en de republiek grypt in, althans een vleugel der nieuwe machthebbers. Er komtèen bediendenverbod, niet dra matisch zoozeer voor de bevrijde gevan genen, maar ernstiger gevoeld door de tienduizenden gezinnen van gemengden bloede en de van hun erven verdreve nen, de aan families verknochte ge trouwen. Een boycot der Europeanen op de passars is een volgend onvriendelijk gebaar, alles bedoeld om oude banden tusschen bevolking en den kolonisator" abrupt te verbreken. Huiszoekingen worden gehouden met het bijoogmerk het Europeesche mannenbestand te me ten. Dat was 12 October. In den nacht, die rust beloofde te brengen, valt de klap, hierboven aan geduid. Vol zorg zien de vrouwen hun man nen en oudere zoons vertrekken, vol zorg vervuld ook voor de achterblyven- den betreden dezen den weg. die zoo onmenschelijk zwaar zou blijken, De ergste vermoedens schijnen bewaarheid ■te zullen worden, maar biykbaar heeft een wat gematigder groep invloed ten goede kunnen laten gelden. De levens worden, althans voorloopig, gespaard. Maar welk een zee van leed en el lende moeten duizenden niet doorwaden, wat een intense teleurstelling, die met den dag, de week, de maanden groeit en vaak schier ondrageiyk wordt, om dat de bevrijders maar niet komen, waardoor zoovelen, niet meer bestand tegen de honger en het gesar, hun le venslust zien zinken. Het eenige, wat bbjft, is hoop, gepuurd uit de knagende vrees, dat èls er snelle hulp mocht ko men opdagen, hun leven als dat van gijzelaars niet meer tellen zal. Het boek der republikeinsche geschie denis, nog zoo beperkt van omvang, zag dezen nacht, deze tragische bladzij be smeurd door 'n vlek der schande, de in terneering der Nederlanders, mogeiyk voorgeschreven door redenen van staat, ja thans mogelijk gewenscht voor de veiligheid der gedupeerden, maar niet 't minst door de sabotage der evacuatie, ontsierend een beweging vol élan en of ferbereidheid ten aanzien van eigen le ven (ik spreek op grond van eigen aan schouwing) maar zoo noode geneigd om de vryheid die zij voor zichzelve eischt, aan anderen te schenken. Op 17 Augustus j.f. telegrafeerde een vereeniging waarvan vele Nederlanders deel uitmaken, de republiek haar ge- lukwensch met haar éénjarig bestaan. Door liefde voor mijn land die ik den seiners overigens niet ontzeggen wil - daartegen inneriyk in verzet, omdat deze republiek in dat jaar, naast edelen stryd van velen harer dragers, mede een zoo onzegbaar leed bracht over eigen en ons volk. Men moet blijkbaar öf ge speend zijn van nationaal medegevoel of als mensch boven de maat zyn, waar onder men zich niet verheugen kan over het faillisement eener zoo kostelijke boedel. Op dezen dag echter past een tele gram van rouwbeklag aan de republiek, die zich aan het verheffen is op de puinhopen van Japan's wanbeheer; mo ge het zijn tevens op door Nederlanders van goeden geest en fiksche daadkracht gelegde fundamenten. N. van Lith. Verkiezing in Duitschland. In de Britsche en Fransche bezettings zones van Duitschland zijn gisteren ver kiezingen gehouden resp, voor besturen van groote steden en van Kr eisen" (districten) Tijdens deze verkiezingen werden slechts wanordelijkheden van zeer geringen aard gerapporteerd. By de verkiezingen voor de dlstrlcts- besturen ln de Fransche zone ging het eveneens kalm toe. Een voorlooplge Indruk van de verkie zingen ln belde zones ls, dat ongeveer 70 procent der kiesgerechtigden gestemd heeft. In de Fransche zone namen vier partyen deel, nameiyk Christelyk demo craten (katholieken), socialisten, com munisten en Dultsohe volksparty. Over het algemeen was de animo voor de stembus minder groot, dan by de ver kiezingen van gemeentebesturen en dorps raden. die ln September gehouden wer den. In gedeelten van sommige steden in de Britsche zone toog naar schatting, slechts 28 procent der kiezers ter stem bus. De Amerlkaanscho nieuwsdienst ln Duitschland gaf de 1ste verkiezingsresul taten uit: Baden-Baden, -waar op de Chr. democraten 6012, de Dultsche Volksparty 2434, de sociaal democraten 1959 en op de communisten 614 stemmen werden uitgebracht. Het aantal uitgebrachte stemmen was 11.019, waarvan 279 van onwaarde, terwijl in dit district 19678 kiesgerechtigden geregistreerd waren. In drie districten van de stad Flens burg zyn geen Dultsche candldaten geko zen: negen Denen werden gekozen met 3.500 stemmen leder, De Dultsche candl daten kregen leder 100 stemmen. Volgens onofficieele gegevens hebben de soolaal-democraten de leiding ln de Britsche zone. Van de reeds getelde stem men verkregen zy 130.000 stemmen, Christen-democraten 105.000, nleuw-llbe- rale partij 31.000, communisten 17,000 stemmen. De officieuse uitslagen van de plaatse lijke verkiezingen toonen, dat de chrlste- Ulk democratische unie ln de Fransche bezettingszone verreweg de meeste stem men behaalde: 1.044.380. De overige cij fers ln deze zone zijn als volgt: sociaal democraten 363.387; nleuw-llberale party 190.411; communisten 125.068. Verliezen Ned. Strijdkrachten De regeerlng maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zyn gerapporteerd: Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen Kon. Marine: „tyd. korporaal der mari niers, H. F. van der Horst uit Almelo, ge sneuveld op 11-20-1946. Kon. Landmacht: Soldaat G, Knoop, ULt Moordrecht. Overleden 2 October 1946 tengevolge van schotverwondlng. Soldaat Th. M. Creemcrs, uit Roermond, Gesneu veld 4 Ootober te Semarang. Kon. Ned.-Ind. Leger: Soldaat Lausetjln uit Ned.-Indië, gesneuveld 2 October 1946. Majoor der infanterie J. J. Le Roy uit 's Gravenhage, gesneuveld 4 October 1946. De Russische leen- en pachtschulden. De Vereenigde Staten hebben in een nota aan Moskou de Sovjet-regeerlng ver zocht haar rekening 11milliard dollar onder de leen- en pachtregellng te willen vereffenen. De Sovjet-Unie werd uitgenoo- dlgd een financieel© missie naar Washing ton te zenden om de onderhandelingen te beginnen. De nota ls reeds verscheide ne weken geleden verzonden, doch tot dusver is geen antwoord ontvangen, In deze Amerikaansche nota worden do besprekingen over de leen- en pacht- schulden gescheiden gehouden van de on derhandelingen over een evenbueele lee ning van een milliard dollar aan de Sov- Jet-Unle. Uit deze wijziging van procedure blijkt, dat de Amerikaansche regeering gelooft, dat de Sovjet-Unie "niet de voor waarden voor een credlet, die door de Vereenigde Staten zyn gesteld, zal aan vaarden. Men heeft nu dezen weg gekozen om de regeling van de leen- en pacht schulden te bespoedigen, zooals dat door het congres verzocht is. De christen-democraten hebben ln do steden Baden-Baden Koblenz, Konstanz en Malnz nu definitief de meerderheid behaald, maar werden te Worms met een kleine minderheid door de sociaal democraten geslagen. Gunstige verklaringen voor verdachte. Door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam werd de voortgezette zaak tegen F. H. M. van de Laar, byge- naamd dt „Beul van Amersfoort" on der groote belangstelling behandeld. Nieuwe gezichtspunten werden door de verhoorde getuigen k charge niet geopend. Van de Laar had inderdaad BINNENLAND Een delegatie van Nederlandsche en Luxemburgsche lndustrieelen heeft een bezoek aan Luik en omgeving gebracht. Als directeur van het stadion Feyen- oord te Rotterdam is door commissarissen aangewezen de heer B. van Krimpen, die enkele Jaren bestuurslid van „Feyenoord" is geweest. Van het vliegveld „Schiphol" naar Ned. Indië vertrokken voor een bezoek v-a ti ongeveer een maand de luitenant- generaal J. J, C, P. Wilson, kwartler- meester-geneTaal van de Kon. Landmacht. De K L.M.-vllegtuigen van den dienst AmsterdamNew York. doen Gander niet meer aan, doch landen, by wijze" van proef, op een vliegveld ln de buurt van Sydney Mines. Deze proef houd tverband met de weers omstandigheden, die ln de komende maanden Gander op New Foundland min der geschikt zouden maken. Te Luik is een Vincent van Gogh- tentoonstelllng geopend, waarby de heer H J. Pelnink, s' cretarls-tgeneraal van het Ned. Departement van O.. K. en W. een rede heeft uitgesproken. Een felle brand heeft de timmer fabriek van den heer J- Schippers te Groede ln asch gelegd, waardoor een zeer belangryk bedrijf voor de houtindustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen ls uitgeschakeld en de wederopbouw vermoedeiyk vertraging zal ondervinden. Meer dan 20 machines werden volkomen vernield en daar nieuwe machines niet te krygen zijn, ls Tiet bedryf voor geruimen tijd stilgelegd. De 22-jarlge landbouwer J. R. bij Terneuzen met zyn hoofd ln een Pers- machlne geraakt en onmiddeliyk gedood. Door eenige rechercheurs werd op vermoeden van het geveri van gelegenheid tot hazardspel een inval gedaan ln een perceel aan de P. Heinstraat te Den Haag Acht personen werden aangehouden. Een complete roulette met speellaken. fiches en eenig geld werd ln beslag genomen. De bankhouder de 41-Jarige I. S. werd ln bewaring gesteld; de overigen werden na verhoor heengezonden. De Centrale Eereraad voor de kun6t heeft in hooger beroep'de uitspraak van den Eereraad voor de muziek, ingesteld door het M.G waarbij den musicus Cor de Groot voor' een tijd van tien Jaar het optreden was ontzegd, vernietigd. Te Vlaardingen ls ln tegenwoordig heid van B. en Whet Prinses Beatrix paviljoen geopend en door het bestuur van het Roode Kruis ln bruikleen over gedragen aan het ziekenhuis. Conform den eisch ls door den tem- porairen krygsraad te Batavia de Koreaan Kimura Selkon ter dood veroordeeld. Hy was beschuldigd van systematische ter reur in de burgerkampen te Semarang. In de gevangenis te Bandjesmasln is brand" uitgebroken. 40 van de 700 naar buiten gebrachte gevangenen zyn ge vlucht. De meester) zyn weer opgepakt; de oorzaak van deD brand ls onbekend. BUITENLAND De Pravda heeft geklaagd over een daling der steenkoolproductie In de sovjet unie. Het blad elscht een reorganisatie in de Industrie en betere behuizing en materie el e omstandigheden voor de myn- werkers. In de Engelsche bezettingszone zyn de coöperatieve consumentenvereenlgingen die de Nazies hadden verboden, weer her steld. Het beroep van de imksche politieke groepeering Eam om het referendum inzake de monarchie ongeldig te doen verklaren ls door het Orleksche Hooggerechtshof verworpen. Volgens het dagblad „Het Belang van Limburg" zou Ierland aan België 5000 stuks hoornvee en 500 paarden geschonken hebben, welke kosteloos dienen verdeeld te worden onder de zwaarst door den oor log getroffen landbouwers. Maarschalk Smuts heeft Zaterdag avond in het konlnklkijk palels te Brussel een diner bygewoond, dat door den prins regent te zijner eere werd gegeven. Gis teren bracht hy een bezoek aan Antwer pen. Heden zal maarschalk Smuts België verlaten. HIJ wil te Parys de slotzitting der con ferentie bijwonen en vliegt dan vla Londen naar New York ter bezoek aan de alg. ver gadering der V.N. Voor zyn komst te Brus sel had Smuts' vliegtuig nog een nood landing moeten maken. Radio Moskou deelt mede, dat de synthetische olie-industrie ln de sovjet unie zal worden uitgebreid, zoodat tegen het einde van het 5-Jaren-plan honderd duizenden ton brandstof jaariyks opge leverd kunnen worden De Dultsche kinderen in de Britsche zone zullen om den dag ongeveer dertig gram chocolade ontvangen. Ondervoede kinderen krijgen bovendien bon vrije soep. Dit laatste geldt voor Hamburg en het gebied van Sleeswyk-Holsteln. Er zal op worden toegezien, dat dè chocolade niet ln den zwarten handel terecht komt. Een leidende figuur ln de campagne ln Birma, de bevelhebber van het zesde leger der Vereenigde Staten. generaal Jo- séph Stilwell ls op 63-jarlgen leeftijd ten gevolge van een buikoperatie overleden. Tijdens de ongeregeldheden te Cal cutta ln Augustus werden 4000 personen gedood en duizenden gewond. Ruim 6000 personen zullen berecht worden wegens moord, poging tot moord, aanranding en plundering. prins Ernst Helnrlch van Saksen, zoon van den laatsten Sakslschen koning, ls door de veiligheidspolitie vap. Wuer- temberg te Sigmaringen gearresteerd. De prins wordt verdacht van geldverdulsterlng en zwarte handelaarspractijken op grooten schaal. De coördinatiecommissie van den geallieerden bestuursraad te Berlijn heert besloten in de vier bezettingszones van Duitschland een uniform zuiverings systeem ln te voeren met de zulverings- wet van de Amerikaansche zone als basis. Het Itallaansche kabinet heeft be sloten de „Mamell hymne", een der pa triottische liederen van de „Rlsorgimento" (Itallaansche onafhankeiykheldsbeweglng in de 19e eeuw) officieel tot volkslied van de nieuwe republiek te verklaren. Te Bregenz (Oostenryk) hebben Moorsche soldaten uit het Fransche leger de burgers lastig gevallen, waarschyniyk als protest tegen het dooden van een hun ner door Oostenrijksche politie. 29 burgers werden gewond en veel schade aangericht. By de Oostenrijksche regeering is door de plaatseiyke autoriteiten fel geprotesteerd. De Lockhead Aircraft Corporation heeft bekend gemaakt, dat de K.LM. op nieuw 7 Constellations heeft besteld, waardoor haar vloot van dat type op 11 wordt gebracht. (U.P.). In een rede heeft de Itallaansche minister zonder portefeuille Nennl, volgens radio Rome verklaard, dat het waar- schljniyk ls dat hy binnen enkele dagen de leiding van de bultenlandsche aan gelegenheden van Italië op zich zal nemen. Onder twaalf oorlogsmisdadigers, die ln de Britsche zone van Duitschland zyn terechtgesteld, bevindt zich personeel van het concentratie-kamp Belsen. zy werden allen schuldig bevonden aan misdaden tegen de menscheiykheld. De onlangs afgetreden minister van handel der V. S. Henry Wallace, ls redac teur van de liberale periodiek ..New Re public" geworden. President Truman zal morgen om 4.00 uur vla de radio spreken. Hy zal dan het geheele probleem der economische stabilisatie bespreken, met speclalen na druk op de vleeschpositle Vlce-admlraal Blorl, bevelhebber van de Amerikaansche marinestrijdkrachten ln de Middellandschc Zee. heeft officieel de Itallaansche berichten, als zouden de V.S. een marinebasis te Napels of elders ln Italië willen vestigen,, tegengespro ken. Het Fransche ministerie van Bul tenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat het gebruik van visa voor het verkeer tusschen het Ver. Koninkrijk en Frank ryk is afgeschaft. Deze regeling treedt na eenige weken ln werking. Tevens wordt te Parils vernomen, dat de Britsche regeering .overweegt derge lijke voorstellen aan andere Europeesche nabimrstaten, met name Nederland en België, te doen. Te Herford by Bremen ls gearresteerd de 41 jarige Dultsche ..Mata Harl" Ellen Karsten, officieel omschreven als de be- langrykste spionne van het Dultsche op percommando. een groote strengheid betracht en vaak geslagen en geschopt. Dit hard handige optreden was echter altijd het gevolg van een of ander vergrijp der kampgevangenen of onordelijkheden tijdens de appèls. De getuigen k dé charge brachten naar voren hoe, juist tijdens deze appèls zekere "elementen uit het kamp, meestal jeugdige gedeti neerden, door hun wanordelijk gedrag vaak alle kampbewoners blootstelden aan strafmaatregelen van de Duit- schers, hetgeen een krachtig optreden jegens hen noodzakelijk maakte. De ge tuigen, die hem" slechts tijdens de ap pèls meemaakten, kenden hem als iemand, die ruw vloekend tegen de ge vangenen optrad, maar zij, die in na der contact met hem kwamen, prezen hem om de wijze waarop hij de belan gen der gedetineerden tegenover de Duitsche leiding, voorstond. Een der getuigen vertelde hoe ver dachte geregeld namen wegschrapte van de transportlijsten waarop zij ge noteerd stonden, die naar Duitschland gezonden zouden worden. Vaak wist hij ook gevangenen voor het transport te behoeden door veranderingen in de dossiers aan te brengen. Een R. K. geestelijke verklaar de, hoe v. d. Laar bij al zijn handelin gen steeds het belang van de 'gevange nen voor oogen hield en hoe hij de werkzaamheden der geestelijken in het kamp bevorderde. De getuigen ont kenden, dat v. d. Laar de gevangenen onder aan de buik geschopt zou heb ben. Een van hen, die van 1941—1945 in het kamp had doorgebracht en als gevangene alle „Lager-Aeltesten" had Tieegemaakt, zeide, dat v. d. Laar de beste kampoudste was en dat de kamp bewoners, die zoo lang in het kamp vertoefd hadden, het kamp, zooals het ln de laatste jaren was, vergeleken met een sanatorium, omdat het leven er veel dragelijker was geworden. Aangezien een belangrijke getuige niet ter zitting was verschenen en de advocaat-fiscaal nog prijs stelde haar te hooren, 1 werd de zaak andermaal voor 14 dagen geschorscht.

Leidsch Dagblad | 1946 | | pagina 1